TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS AKKERTJE' Mgr. Pater Salesius Lemmens FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. Cadeaux voor den man. Cholera, pokziekte en typhus. Een Mijnhardtje bij Het bevoorrechte kind en 't minder bedeelde. Zaterdag 26 November 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 48 uit Oostrum. Zooals wij voor eenigeu tijd reeds gemeld hebben, is aan Pater Salesius Lemmens, O.F.M. uit Oostrum, Superior in de missie te Karachi (Britsch-Indië) door Rome den titel van Mon seigneur verleend. Mgr. Lemmens, waarvan wij hierboven de jongste foto af drukken, werd geboren te Merselo 24 Mei 1904, werd student aan het Gymnasium alhier 8 Sept. 1916, werd te Weert priester gewijd op 18 Maart 1929. Op 31 Maart 1929 werd door Z.Eerw. de eerste plechtige H. Mis opgedragen. Pater Lemmens vertrok naar de missie in Britsch-Indië op 13 Mei 1935. Tot de privileges aan Mgr Salesius Lemmens O F.M., Supe rior van de Missie der Neder- landsche Franciskanen in Sind en Baluchistan (Britsch Indië) geschonken, behoort ook het recht om een eigen wapenschild te voeren. Het wapenschild van Algr. Lemmens bestaat uit drie velden, die elk een eigen speciale be- teekenis hebben. Het onderste veld vertoont het embleem van de Minderbroedersorde, namelijk de arm van Christus met de doorboorde hand kruiselings over de arm van St. Franciscus met de stigma-wonde. Het bovenste stuk is verdeeld in twee velden. De rechter helft vertoont het mirakuleuze beeld van O. L. Vrouw van Oostrum, de geboorte plaats van Mgr. Lemmens. Op de linkerhelft staat de jwoestijn van Sind afgebeeld, met |als meest kenmerkende bijzon derheid de kameelop de achtergrond er boven verrijzen de bergen van Baluchistan. Met Ik had bepaalde redenen om hier in de buurt te blijven. Toen mijn geld bp was, werd mij verteld, dat ik nu als een vagebond beschouwd werd en dat ik, als ik niet oogenblikkelijk naakte dat ik wegkwam, dertig dagen samen met dronken Mexicanen en mder gespuis opgesloten zou worden, ■let was op dit oogenblik, dat u in mijn vernietigd leven trad, Lady Jane. U nacht mij geluk. Vandaag... hoe, dat comt er niet op aan... bezit ik geld. )pgewekt kan ik een lange neus tegen ruzzy Capps en al zijn collega's jrekken. Gedurende een minuut sprak het neisje niet. Ze ging het vlotte verhaal van den jongen man nog eens door en ergeleek het met de eenvoudiger en makelijker beweringen van Augustus J. barver. Court drukte zijn sigaret uit. Vertelde u hem, dat u getuige vas van het gevecht tusschen Lafe ft)ung en den onbekenden man Nee. Er was zooveel dat ik hem e vragen had, dat ik er niet aan heb jedacht. - Vanochtend houden de lijkschou wer en de jury zitting. Vindt u het liet vreemd, dat u niet opgeroepen Jent als getuige - Och... nee... ik had daaraan niet aens gedacht. Zal men mij oproepen Nee Mij ook niet I Buitengewoon ^reemd. Vanochtend ontmoette ik Fuzzy Capps. Getuigen ontvangen drie dollar )er dag en in de hoop een eerlijke :ent te kunnen verdienen, vroeg ik hen; beleefd, of hij niet behoefte had pan een paar prima getuigen en ik de wapenspreuk „Sub Matris Tutela" (Onder Moeders be scherming) heeft Mgr. Lemmens zijn werk als Overste gesteld onder bescherming van de H. Maagd, Patrones van de Minder broedersorde en van zijn ge boorteplaats. Alles bijeen geeft het wapen schild dus duidelijk aan, dat het behoort aan den kerkdijken Superior van Sind en Baluchis tan, die zelf lid is van de Fran- ciskaansche Orde en afkomstig van Oostrum. Het is dus wel een heel persoonlijk onderschei- dingsteeken voor Mgr. Lemmens. Eenige oorspronkelijke ideeën, Nu Sinterklaas nadert is het, in een verloren half uurtje gezel lig 'ns te gaan zitten bedenken, welk cadeautje ge als man zijnde zoudt waardeeren, aldus een humoristische beschouwing in de Prov. B. Crt. Het is nu eenmaal zóó, dat de man eigenlijk alles bezit wat hij wenscht. Een winterjas heeft hij al. Een hoed heeft hij at. Handschoenen heeft hij al. Een boek heeft hij al. En het eenige wat hij altijd kan gebruiken en dan ook prompt altijd krijgt, zijn dassen. Dassen krijgt hij van vrouwen. Om de eenvoudige ofschoon niet ten volle begrijpelijke reden, dat mannen elkaar geen cadeautjes geven. Mannen geven elkaar handdrukken, orders of knip oogjes, en op z'n hoogst eens een sigaar, een sigaret of een bcrrel. Maar een man die een anderen man een das cadeau geeft bestaat nu eenmaal niet. Daarom krijgt een man zijn das sen van vrouwen. En omdat vrouwen meestal een anderen smaak hebben dan mannen, krijgen de mannen meestal das sen, die zij zelf niet uitgekozen zouden hebben. Daarom is de man op Sinter klaasavond een medelijdenwek- kende figuureen verweesd mensch en is het dan niet aardig en nuttig eens te bedenken, waarmee gij mevrouw uw man, en gij - Bepje uw vaste verkeering een plezier zoudt kunnen doen Er zijn genoeg van die dingen. Ik heb bijvoorbeeld nooit ge noeg postzegels bij de hand. Een tweehonderd postzegels van vijf cent, verpakt in een aardig doosje, zou een cadeau zijn dat nuttig en mij welkom ware. En welke energieke vrouw gaat eens naar mijn lijfcafé en bespreekt met den man achter de tapkast de mogelijkheid van een uitgifte van knipkaarten voor kleine spirituëeie verteringen. verzekerde hem, dat ik er twee zou kunnen leveren. Het was werkelijk mijn bedoeling niet, Lady Jane, u last te bezorgen, maar ik kon maar niet be- griipen waarom men ons niet geroepen had. Fuzzy deelde me mede, dat ik mijn punlneus vindt u mijn neus werkelijk te dun, Lady Jane niet in zaken moest steken, waarmee ik niets te maken bad. En de dame? vroeg ik. Die mag niet gestoord worden, zei bij. Mijnheer Carver belde vanmor gen Dok Morgan op. Was het niet buitengewoon fijngevoelig van Augus tus J. Carver, u de beproeving te be sparen tegen uw eigen opzichter te getuigen De ononderbroken woordenstroom begon Nora Jane zenuwachtig te maken. Hou alsjeblieft even op. ik denk er niet aan. Mr. Carver verleide mij dat mijn oom vijanden had, dat hij een jaar geleden een man hier bij Black Butte, doodde. Later werd hij zelf gedood en nu doodt de opzichter van zijn ranch een vreemdeling. Kan het zijn, dat er eenig verband tusschen die feiten bestaat Kan wel zijn. Vroeg u Keizer Augustus iets van dien aard Nee, dit is voor het eerst, dat ik tracht de verschillende gebeurlenissen zoo'n beetje te rangschikken. Werkelijk, Mr. Court, Keizer Augustus, zooats u hem noemt, was erg vriendelijk. Hij zei mij, dat hij er persoonlijk voor zorgen zou dat het testament rechtsgeldig werd en dat zoowei de bank als de belas- tingmenschen mij tijd genoeg zouden laten om de ranch eens te leeren ken nen en tot een besluit te komen. Ik verzocht hem het testament te laten bekrachtigen en nam hem tevens als advocaat. Court was nu weer ernstig. Er is geen betere in dit gedeelte van de Vereenigde Staten. Dat is waar. Hij is een windbuil en ik kan hem niet goed luchten, maar wat waar is, is waar. Op politiek gebied heeft hij een paar rare streken uitgehaald, maar de politiek is nu eenmaal een spel, waar Zoo'n kaart met, laat ik zeggen, 30 nummers a f 0.20, zou mij een maand lang plezier en ge noegen en voldaanheid bezorgen. Wanneer ik mijn echtgenoote was, dan gaf ik mijn man een abonnement bij den sigaretten- winkelier van laat ik zeggen, drie maanden lang twee sigaren van tien cent. De prijs die vrij hoog is speelt geen rol om dat de man nel als die der dassen immers toch zelf be taalt in het huishoudgeld, dat hij met zoo'n blij gemoed iederen eersten van de maand zijn gade overhandigt. Is er één man in Nederland, die niet gaarne eens een week end op zijn dooie eentje op stap zou willen gaan Welnueen aardig-ingebonden bonboekje voor zoo'n uitstapje - met kaartjes voor trein, maal tijden en hotel - zou geen man afslaan. Het is maar om op het idee te komen en om iets nieuws te kunnen bedenken en uitvoeren. Waarom zou een vrouw niet eens, vanwege surprise-avond, alle knoopjes aan haar man zijn overhemden, hemmetjes en onder goederen zetten, al zijn sokken stoppen en zijn pakken laten oppersen Ik ben ervan over tuigd dat geen echtgenoot voor zulk een abnormale attentie on gevoelig zou zijn. En boe weinig kost en hoe veel is waard een schriftelijke verklaring op eerewoord, fraai gecalligrafeerd, waarbij de vrouw belooft gedurende ten minste drie opeenvolgende weken haar mond te zullen houden wanneer man lief leesthaar mond te zullen houden wanneer hij eens wat laat thuis komthaar mond te houden wanneer hij een dutje wil gaan doen? Ik schrijf deze denkbeelden, die ongetwijfeld origineel zijn, zoo maar voor de vuist op't zijn de elementairste en het meest voor de hand liggende ideeën voor Sinterklaas-cadeaux for gentlemen only en er zijn er tientallen aan toe te voegen. Het ongewone van die ge- chenken is in ieder geval niet minder ongewoon dan de kleuren combinatie van de dassen die den Sinterklaasregel zonder uit zondering vormen. Laat mij, mijne gade zélf mijn dassen uitzoeken en betalen en denk eens na over de mogelijk heden waarmee je je man het meeste genoegen zou kunnen bereiden. Ik ben er zeker van dat ik op 5 December mij dan niet zat voelen als het vijfde rad aan den surprise-wagen en zakdoeken, sokken en aschbakken heb ik immers voldoende... Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spif, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren, Eén „Mijnhardtje" 5 et - 12 »tuk» 50 c*. bij dadelijk aangenomen wordt, dat iedere speler zijn eigen kaarten gemerkt heeft en Carver is politiek leidei in een streek, die befaamd is vanwege haar politieke methodes. Maar er is nog nooit zelfs het kleinste s •handaaltje gefluisterd over Carver advocaat of handelsman. - Ik ben werkelijk blij dat te hooren. Ik begon me al zoo'n beetje als een vlieg te voelen, die in een spinneweb gevlogen is Er kwam plotseling een verre blik in zijn oogen. - Het huis van de Bar Rafter K, is een heel oud gebouw, zei hij op eigen- aardigen toon. Een gedeelte er van dateert uit de achttiende eeuw. Het is gesloten gebleven sedert Tom Walla ce's dood. Het zou me niet verwon deren, als er nu een bende spinnen waren. Nora Jane ging rechtop zitten Hoe ver is het naar de lanch Kent u den weg? Twintig mijl in vogelvlucht. Ik ken den weg. Wilt u er met mij heen gaan? Hij keek naar de klok. Zeker. Als bezitster kunt u in uw eigen huis een lunch bestellen. Er is tijd genoeg om eens rond te kijken en dan in den koelen avond naar de stadsgenoegens van Black Butte terug te keeren. Haar auto was achter het hotel in een schuur geparkeerd. Aan het stuur hing een vierkant stuk carton Court, die een paar passen voor het meisje uitliep, kon het met in zijn handen fijn knijpen en was dus niet bij machte het voor haar te verbergen. Samen lazen ze de woorden, die er op geschreven stonden. Blijf weg voordatje weggewerkt wordt vreemdelinge benne niet gewenst in de Sgedel Canyon Denk aan Walace Een ruw geteekend doodshoofd en twee beenderen dienden als ondertee- kening. Wat beteekent dat Bg gelegenheid van het eeuw feest der Zusters van Liefde te Helmond geeft de Heer Jac. Heeren in de Zuidwillemsvaart een overzicht van bovengenoemde ziekten, die tjjdens dit tijdperk in Helmond en omgeving heersch- ten. Toen in 1849 de cholera en de typhus tegelijk de Helmondse inge zetenen kwamen aantasten, was het nodig, dat de nieuwe bewaarschool tot ziekenzaal werd ingericht. De scholen werden gesloten. Alle ver trekken, die enigszins te missen waren, moesten worden ingericht om het groot aantal zieken te kunnen plaatsen. Welk een heldhaftige zelf opoffering de zusters bij de verple ging dezer zieken aan de dag legden, kan men het best beseffen, als men bedenkt hoe uiterst groot het be smettingsgevaar zoowel van cholera als van de typhus voor de omgeving is. Onversaagd deden de Zusters echter wat haar naastenliefde haar als plicht te doen voorschreef. Nauwe lijks was de verschrikkelijke ziekte uit het gasthuis geweken, of de cholera tastte de Zusters aan, die tijdens de algemeene verslagenheid zich zooveel moed en zelfopoffering getroost hadden. Verscheidene wer den ernstig ziek en moesten van de laatste H.H. Sacramenten worden voorzien, doch slechts één bezweek als martelares van haar liefde. In het jaar 1856 richtte de cholera voor de tweede keer grote verwoes tingen aan. Spoedig, nadat de eerste verschijnselen dezer ziekte zich in Helmond vertoonden, waren de zieken zalen met choleralijders gevuld. Wel was het ditmaal niet nodig de scholen te ontruimen, maar toch moest het onderwgs worden gestaakt, omdat de Zusters bij de verpleging der zie ken nodig waren. In een tijd van twee maanden stierven er 52 zieken aan de cholera, terwgl nog een groter getal herstelde. Op last van het Gouvernement kwam in die dagen de heer Molenschot, president van de geneeskundige commissie, de ver zorging der zieken in ogenschouw nemen. Hij betuigde daarover, als mede over de frisse ziekenzalen zijn bijzondere tevredenheid. Verscheidene Zusters werden ook thans weer door de cholera aange tast, doch slechts een die trou wens reeds ziek was overleed in die dagen. Het jaar 1865 bood aan de Zusters een nieuwe gelegenheid tot meer dan gewone zelfopoffering aan. De pok ziekte, die reeds in de omstreken heerste brak ook in Helmond uit. In Mei werd de eerste pokzieke in het gasthuis opgenomen en na enige weken Jwas de grote ziekenzaal met lijders gevuld. Verscheidene pa tiënten stierven. Niettegenstaande het grote besmettingsgevaar bleven de Zusters voor deze ziekte gespaard. Ruim 13 maanden bleef de pokziekte duren. Het jaar 1866 voorspelde nog zwaar dere kruisen. In veel steden van Hol land heerste de alom schrikwekken de cholera, die talrijke slachtoffers ten grave sleepte. Nauwelijks had de laatste pokzieke het gasthuis verlaten, toen de eerste cholera-lgder ter verpleging werd opgenomeD, In de maand Juni waren het nog maar enkele lijders, doch de ziekte nam met de dag in hevigheid toe. Midden Augustus was het hoogtepunt bereikt. Dagelijks vielen er meerdere slachtoffers. De zalen en kamertjes, geheel het gasthuis was met zieken bezet. De bewaar school werd tot tijdelijk verblijf van de oude mannen ingericht. Gedurende drie maanden bleven de scholen ge sloten. Twee honderd vijf en twintig Nora Jane's hand lag- op Court's arm. Hij voelde, dat zij beefde en onder haar vingers spanden zijn spieren zich. Als ik een werkelijk galant man was, Lady Jane, zei hij langzaam, zou ik zeggen, dat iemand dit alleen voor de grap deed. Maar nu.., wel, het spel kan beginnen. Als ik mij niet vergis, zal de zaak van nu af aan interessant worden. VIJFDE HOOFDSTUK De twintig mijl naar de Bar Rafter K waren één voortdurende klim naar de hellingen van het Hidalgo gebergte, dat blauw-groen in de verte blonk. Ze verlieten den hoofdweg en sloegen de Buckshot Vallei in, een breed dal tus schen heuvelen, die ze overtrokken om naar de Schedelbeek te komen. De Schedel Canyon deed zijn naam eer aan. Een diepe snede in het land schap met aan weerszijden loodrechte roodbruine zandsteenwanden, die plot seling uitéén weken waar de weg en de schuimende rivier het vlakkere terrein van de Schedel Vallei binnen traden. Ted Court, achter het stuur zittend, wees het meisje de twee, wild ge vormde rotsen, die de ranch den vroe- geren naam van Zwarte Steenen hadden bezorgd en vertelde haar dat zij, sedert zij d& Schedel Canyon verlaten hadden, zich op haar bezitting bevonden. De plaats waar ik weg blijven moet.of anders de gevolgen zal moeten dragen, voegde zij er aan toe, Precies, a propos, wat deed u met dien liefdesbrief Ik vouwde hem op en borg hem weg. Laten we er nog eens naar kij ken. Leg hem op uw knieën, zoodat ik er naar kijken Hm 1 Ik weet niet wat u er van denkt, maar ik ben niet van plan me door dat ding schrik te laten aanjagen... het is geschreven, door dat soort van humoristen die zich geestig vinden, als ze zfch op een kerkhof verstoppen en dan voorbijgan gers met lugubere geluiden een dood choleralijders werden in het gasthuis verpleegd. Zes en tachtig stierven er. De omvang en de duur van deze verschrikkelijke epidemie leren wij, behalve de gegevens, die ons de huis kroniek verschaft, ook kennen uit de overlijdingsregisters van de Bur gerlijke Stand over het jaar 1868. Was het getal overledenen in 1865 slechls 248, in het volgend jaar be reikte dit het getal 357. Het verschil van ruim 100 personen was hoofd' zakelijk ontstaan in de maanden Augustus en September. Was in 1865 het aantal overledenen tussen 15 Augustus en 15 September 33 per sonen, in het ongeluksjaar bedroeg dit 141 personen. En dat op een be volking van 7000 zielenEr waren dagen bij, dat er 10 en meer perso nen in de dodenregisters werden bij geschreven. Voornamelijk onder de armsten vielen de meeste slachtoffers. Vele gezinnen verloren hun kostwinner. Tot leniging vau de nood moest de helpende hand worden uitgesto ken. Op verzoek van B. en W. werd door de armmeesters een collecte lang3 de huizen gehouden. Ook in het gasthuis waren de mid delen niet toereikend om in de ogen blikkelijke nood te voorzien. Op ver zoek van de Eerw. Overste werd een crediet van 300 gulden toegestaan. s Uit de weinige verslagen, die in het Provinciaal archief over de oudste tijden van het ziekenhuis zijn overgebleven, noteerden wij, dat in 1867 werden verpleegd 84 mannelijke en 65 vrouwelijke, in totaal 149 pa tiënten. Hiervan stierven er 36 en gingen er 59 uit. Op het eind van het jaar waren nog 54 personen ter verpleging in het gesticht. Het totaal van ontvangsten verpleging bedroeg f 1932.20. Subsidies in welke vorm ook wer den niet genoten. Volgens overeen komst werd gerekend 20 cent per dag voor onderhoud en verpleging van elke armlastige in Helmond en 40 et. van elke armlastige buiten Helmond. Dat was tot voor korte jaren respec tievelijk 15 en 30 cent, doch wegens de duurte van de levensmiddelen was het bedrag iets verhoogd. In vele groote families is, om het zoo uit te drukken, eea bonte ver scheidenheid van karakters, van kwaliteiten en van begaafdheden te onderscheiden. Ook onder de kinde ren, is een groot verschil van be voorrechte en misdeelde broertjes en zusjes, die later weer in de maat schappij 3terke en zwakke elemen ten zullen zijn, beschermende en troostzoekende rijke en arme leden, blijde en bedroefde zielen, 't Is de wet Gods, die ons daardoor de wer ken van barmhartigheid doet beoefe- neD, het is het leven, dat ons ver plicht den hemel te verdienen, hetzij door te beschermen, of door te lijden, door te geven, of door deemoedig te ontvangen, door met nauwgezetheid verantwoordelijksgevoel te ge bieden, of door onderdanig te ge hoorzamen. Wanneer de ouders hun kleintjes eens gadeslaan, dan onderscheiden zij begaafde jongens, knappe lieftal lige meisjes, kinderen met meer of minder talenten. Sommigen spontaan en hartelijk, anderen ernstig gereser veerd. En ten laatste zijn er ook kleuters onder, die hun bijzondere zorg en liefde vragen, en dat zijn de minderbedeelden, de achterlijken, de blinden, doofstommen en lichamelijk gebrekkigeD, kortom de categorie, schrik op het lijf jagen. Hij Het den wagen stilstaan. Degeen, die dit schreef, was niet bijster handig. Kijk u maar eens, de letters zijn vrij goed geschreven, be halve daar waar de schrijver meende dat hij onbeholpen schrijven moest. Hetzelfde geldt voor de spelling. Bijna elk woord dat verkeerd geschreven kon worden, is ook werkelijk foutief ge speld. Schedel geschreven als sgedel. Iedereen in de buurt heeft dat woord zoo dikwijls gezien, dat zelfs de groot ste stommeling moet weten, hoe het geschreven wordt. Laten we het vod bewaren. Vroeg of laat kunnen we misschien eens uitvisschen, wie het geschreven heeft. Ze reden verder. Tusschen heuvels door, die begroeid waren met boomen en struikgewas, terwijl de hooge toppen der Hidalgo Bergen nu bijna boven hun hoofden hingen. We zijn er nu bijna, zei Court. Van den top van den volgenden heuvel af zult u het aardigste vergezicht in dit gedeelte van het land hebben. De oude hacienda van het Cortez-Iand- goed. Maar ik wil u er wel dadelijk bij zeggen, dat de menschen, die de gebouwen gezet hebben, zich in hun keus werkelijk niet door de schoonheid van het landschap laten beïnvloeden. De Amerikaansche pioniers letten bij het zoeken naar een geschikte plaats voor hun woningen hoofdzakelijk op twee dingen. De aanwezigheid van brandstof en water en de mogelijkheid hun bezit gemakkelijk te kunnen ver dedigen. Schoonheid kwam er niet op aan; slechts een enkele maal speelde de schoonheid van het landschap on gewild een rol. Zooals dat bij de Rancho Piedras Pesadas het geval was. De eerste Cortez vond de bouwstee- nen zoo te zeggen voor het grijpen in het benedengedeelte van de Schedel Canyon, waar overal verweerde brok ken zandsteen lagen. Zijn afstamme lingen, die de gebouwen van de oor spronkelijke hacienda uitbreidden en vergrootten, hebben hetzelfde bouw materiaal gebruikt, maar hadden boven Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Lel op t AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. fiARANTIP W>i garandeeren de goede I IC werking van "AKKERTJES", wam ze bevallen een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. welke in de toekomst tot het zwakke element der maatschappij zal behoo- ren. Van de prilste jeugd af begint deze onderscheiding in kwaliteit zich reeds af te teekenen, zoo niet de ouders als ware beschermers van hun minder begaafd kindje optreden, Ooms en tantes, vrienden en kennis sen zijn vaak minder gevoelig voor zulke delicate verhoudingen. Doch verstandige ouders staan boven de partijen uit. Zij prijzen, waar lof verdiend wordt en vooral het minder-begaafde meisje, of 't misdeelde jongetje moeten de bijzon dere belangstelling hebben, wanneer zij maar de minst-bescheiden presta tie leveren. Vooral zij, die wellicht de toekomst afhankelijk zullen worden van broers en zusters, moeten in de jeugd hun waardeering weten te wekken en dat kunnen vooral de ouders bewerkstelligen. De invloed van vader en moeder op de jeugdige kinderen is voor de toekomst dier kleinen en hun onder linge verhouding vaak zeer beslis send. Menige ouder zou metgrooter verantwoordelijkheidsgevoel zjjn of haar belangstelting aan ieder der kleinen wijden, wanneer hg of zij de suggestieve gevolgen daarvan in de toekomst zou kunnen vermoeden. Het toch reeds bevoorrechte kind mag de waardeering genieten, waar op het recht heeft, doch teneinde 't evenwicht te bewaren en te behou den, kan deze in verhouding tot de prestaties van zijn misdeeld broertje niet te uitbundig zijn. Zijn talenten moeten niet geremd of ge drukt worden, zij mogen en moeten zich zooveel mogelijk ontplooien, doch worden tegelijk ook dienstbaar ge maakt, om den minder-begaafde be schermend omhoog te helpen en niet, om hem de loef af te steken. Een kind, dat altijd en bg ieder een in de minderheid staat, wordt schuw en krijgt allicht aanleg voor een minderwaardigheidscomplex, ter wijl juist het minder-bedeelde kind meer zelfstandigheid moet bezitten, om zich flink en resoluut door 't leven te kunnen slaan. Een groot medelijden voor mis deelde kinderen aan den dag te leg gen en dit te toonen, werkt aan den anderen kant verkeerd, een aanmoe diging daarentegen, om zooveel mo gelijk te presteeren en de normaal begaafden te benaderen, heeft een dien kleilagen ontdekt Deze klei kon, vermengd met kiezelhoudend zand, prachtig tot tegels gebakken worden. Nora Jane Moran keek naar haar be zitting en hield een oogenblik haar adem in. Het is prachtig, fluisterde zij Ik zou hier mijn heele leven willen wonen. Andere menschen hebben hetzelf- gedacht.meer dan driehonderd jaar lang. zei Court. Bijna allen leden van de familie Cortez. Maar ik zou toch niet al te vlug een beslissing nemen. U zult zien, Lady Jane, dat er in meer dan één groote schoonmaak noodig zal zijn. Ik geloof, dat mijn adelaarsblik een paar van de menschen van uw hoihouding ontdekt. Laten we er heen rijden met wapperende vlaggen om te zien, of Lafe Young de nieuwe bezitster met al de eer en ceremoniën die haar toekomen, ontvangen zal. Een half dozijn mannen zaten met hun rug tegen den muur van een lang gebouw. Ze keken vol aandacht naar wat een man, die een paar meter van hen afstond, deed. Toen de auto de helling afreed, draaide de man zich bliksemsnel om. Nora Jane en haar metgezel konden in zijn rechterhand het flikkeren van een wapen zien. Op hetzelfde oogen blik weerklonk het knallen van revol verschoten en bolderde een leeg ben- zineblik over den grond, getroffen door de projectielen. Lafe Young laat de jongens zien, hoe hij het 'm lapte, zei Court zachtjes. Hij bewijst, dat de hand vlugger is dan het oog. Er bestaan echter lang zamer en gevaarlijker schoten in dit land. De aankomst van den wagen maakte een einde aan de vertooning. Young stak zijn rookende Colt in den holster en liep den bezoekers tegemoet. Geen der anderen bewoog zich. Nora Jane zag zes gezichten, onbewegelijk als maskers en twaalf oogen, die onder de breede randen der hoeden haar strak aankeken. Ze vond het moeilijk Young's hand met haar blikken los te

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5