■Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. SCHAEFFERS AlleenBoter is boter „VENRAY" boter De feesten van haard en schoorsteen. Buitenland. Grootste keuze in Schaeffers, Hor hoger ie* Optiek Provinciaal Nieuws Zaterdag 262November 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 48 PEEL EN MAAS is zeer fijne bo ter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct HET IS BETER TE GEVEN DAN TE ONTVANGEN. We gaan een goeden en ge- zelligen tijd tegemoet. Zoo'n donkere Decembermaand, de vreugde van het Sinterklaas- en de diepe stemming van het Kerstfeest, doen méér voor den vrede in den mensch dan welke georganiseerde actie ook. De korte dagen, het koude en gure weer, ze binden ons aan huis en haard, doen ons de be- hage'.ijkheid voelen van het eigen millieu. Met onze lichamen en onze gedachten worden we te- samen gedreven; we voelen ons veilig in den steun, welken we elkaar schenken, behagelijk in de warmte, welke we deelen. We hervinden elkaar. De ge wone drukte van het dagelijksche leven laat anders zoo weinig tijd om zich met de besognes van anderen, al zijn die ons na, bezig te houden. We hebben er geen tijd voor. Vooral niet in de mooie seizoenen, als ons véél gelegen heid wordt geboden om te wer ken of.... te luieren, ons te ont spannen, ons bezig te houden met veie dingen, welke ons van hun huis vervreemden. Maar December en de traditio- neele feestdagen van deze maand, de lange avonden met hun ge zellige sfeer van huiselijkheid, het telkens en telkens weer zich te samen vinden, onder schemer licht en bij de haardwarmte, «rider het pruttelen van de thee het geuren van de speculaas, - dan wei aan den voet van den rijkgetooiaen kerstboom, aanhoo- rende vroom kindergezang van kerstliederen, dat alles brengt ons er toe om weer eens behagen te vinden in elkander, de ge dachten aan het eigen-ik te laten varen en belang te stellen in de zorgen en vreugden, in den strijd van: den ander. In anderen tijd van het jaar besteden we soms veel en altijd duur geld voor genoegens, aan welke we ons achteraf meestal bekocht gevoelen, maar nu tegen en in Decembermaand wordt elk klein genoegen, dat ons weinig of niets kost, een groot geluk. December stemt ons tevreden. En mild jegens anderen. Buiten we deze stemming zooveel mo gelijk uit o— Wanneer we ons koesteren bij den haard en de kinderen hun liedje van verlangen voor den schoorsteen staan te zingen, laten we er ons zelve en deze kinderen er dan eens aan herin neren, hoe er in den vreemde alle huiselijk geluk aan mede- menschen wordt ontroofd; hoe men dèar de ruiten inslaat van woningen, waarin gezinnen hui veren van koude. Hoe men daar zelfs het recht, een woning te hebben, aan honderdduizenden ontzegt. Laten we ons en de onzen er aan herinneren, hoe honderden kinderen door vaders en moeders op een trein worden gezet naar een onbekende bestemming, om dat ze meenen, dat elke toe komst voor de stumperds beter is dan die, welke jze „thuis'" tegemoet gaan. Laten we denken aan het leed, dat in velerlei vorm en overal, ook vlak in onze omgeving wordt geleden. Als we zoo zitten bij dien warmen haard, terwijl de vrede in ons gloeit, laat dan niet de gedachte ons qverheerschen wat zal Sinterklaas of wat zal het Kerstmannetje ons straks brengen. Laten we niet te veel zorgen 1 besteden aan de samenstelling van het eigen verlangenslijstje Och, elkaar met een kleinigheid verrassen, zooiets past volko men in de gezellige, huiselijke Bfeer van den tijd. Maar we moeten er vooral op uit wezen, om het binnengedron gen geluk in ons te cultiveeren door de grootste zorg te richten op het probleem: hoe we rijk kunnen zijn door uit te deelen van wat we bezitten aan degenen, die het noodig hebben. Het is niet zoo erg, als wij niet krijgen, wat wij hebben ver wacht, maar het is wel erg, het is hard, als degenen niets krijgen, die niets hadden verwacht. Een mensch kan veel kommer en leed verdragen, hij kan zelfs gelukkig zijn in de beproeving, als-ie maar ervaart, dat 'n ander hart mééklopt met het zijne. Het gevoel van verlorenheid is zoo ontzettend tragisch, juist in wintertijd, wanneer de natuur de armen en verworpenen isoleert, méér dan anders. Laten we veei en stil - goed doen in dezen feesdagen- tijd. Hebt ge wel eens gezien, hoe Sinterklaas altijd wordt af gebeeld met een blijden lach op het gelaat? Dat is de lach van het zielsgeluk te kunnen geven. Weest in uw eigen omgeving een Sinterklaas en een Kerstman; strooit uw gaven, waar deze noo dig zijn en oogst voor u zeiven den vrede. Misschien mag ik nóg een wenk geven. U hebt natuurlijk al gezien, dat er thans heel veel adverten- tie's in de krant staan. Een goed zakenman smeedt het ijzer als het heet is, de winkelier moet het voor een belangrijk deel van zijn bedrijfsuitkomsten van dezen tijd van het jaar hebben. Hij vraagt dus nu speciale aandacht voor zijn zaak; hij weet, dat de advertentierubrieken in de lange avonden van thans worden ge speld, gelezen en herlezen ai, ware het maar om op eenige goede gedachten te komen, een „inval" te krijgen, welke tot een surprise te leiden. Gaat den plaatselijken winkel stand niet voorbij, het zou strijden met den geest van de feestdagen, welke we tegemoet gaan. We bedelen niet voor de winkeliers; we vragen geen steun voor ze. Maar recht. Zij zijn de naasten onder onze naasten. Zij doen altijd hun plicht tegenover de gemeenschap, hun zorgen zijn zwaar; de keeren dat op hen voor goede werken en steun anderszins een beroep wordt gedaan, zijn veie. Ais we feestinkoopen gaan doen, laten we dan bedenken, dat de zakenman slechts één verrassing als een uitkomst kan beschouwen; een bevredigende inhoud van zijn toonbanklade. Sinterklaas is niet gewoon om al zijn inkoopen in één groot magazijn te doen; het is beter om armoe te voorkomen dan ze te lenigen. Laten we met Sinter klaas en met Kerstmis bij het kiezen der adressen voor onze inkoopen, 'n beetje de verdeelen- de rechtvaardigheid betrachten. En een „extra" portie van onze inkoopen daar plaatsen, waar we weten of veronderstellen, dat een verrassende uitkomst van den verkoop in December den zak- kenden levensmoed zou kunnen stimuleeren. Md. BELGIE EN WIJ. Zoekt U voor St. Nicolaas een nuttig en blijvend cadeau Gaat dan naar bet aangewezen en goed koopste adres Grootestraat 32 Teief. 199 Dames- en Heeren- Fantasie- en Zegel ringen, Vestkettingen, Colliers, Broches, enz. Moderne Gouden, Doublé, Chroom-, Dames- en Heeren-Horloges, Horloge-Banden in elke prijs. Gero en Welner Zilver, Gero Tin, Gero Zilmeta artikelen en Casette's, Voor een mooi BRILMONTUUR hebben wy een pracbtsorteering van de modernste tot de eenvoudigste. Eigen electr. Slijperij en Reparatieinricbt. Verkrijgbaar de bekende REMO POLSHORLOGES van f 6.75 tot 7.50 Bij Schaeffers gehaald Minder betaald. Ërkend leverancier van Zieken fonds Z N. L. voor uw Bril- recepten. Aanbevelend, Telefoon 199. Ondanks de belangrijke zaken, welke in en buiten ons parlement aan de orde zyn, wordt de voor naamste gebeurtenis van deze week toch zonder eenigen twijfel gevormd door bet bezoek van Z. M. Koning Leopold van België aan ons land. Dat bezoek beeft alom groote vol doening en levendige blydschap ver wekt en dat kwam tot uiting in al zijn lagen. Die blijdschap en dat enthousiasme zyn goed verklaarbaar. Koning Leopold is in ons land een populaire figuur, een vorst van bij zondere karaktereigenschappen, van een sportieve jovialiteit, wiens jonge leven reeds gerijpt is de harde slagen welke het leven zelfs van vorsten kinderen niet spaart. Als jongeling leerde bij bet leven kennen op de verschrikkelijke slag velden aan den, Yzer. Nog midden in zijn jeugd op 33- jarigen leef tijd werd Leopold plotse-1 ling, door een noodlottig ongeluk van zijn koninklijken vader, tot den troon geroepen om de zware ver antwoordelijkheid van het koning schap op zich te nemen. En nauwelijks dien last aanvaard hebbende treft hem opnieuw een zware slag en harde beproeving, doordat hij zijn trouwe gade, die hg zoo innig liefhad, door een noodlot tig ongeluk verloor. De wijze, waarop hij dat leed wist te dragen, wekte de bewondering van heel de wereld. Maar er is meer waarom deze Koning in ons land zoo geliefd is. Hij deed recht aan de Nederland- sche taal in België en wist deze ook aan bet Hof te doen eerbie digen. Ook zijn groote belangstelling voor ons land en voor Ned. Indië bezorg de hem groote sympathie. Echter, vooral begroette ons volk dit bezoek met vreugde, omdat bet er een verblijdende en hoopvolle toe nadering in ziet tusscben twee vol keren, die historisch, cultureel en economisch zoo op elkaar zijn aange wezen. De griepen en veeten van na den oorlog zijn vergeten en een nieuwe politiek is ingeluid tusscben België en ons land. Dit bezoek gold een zuivere uiting van vriendschap tusscben twee Ko ningsbuizen en twee naties, die in vrede en vriendschap met elkander een economische en cultureele sa menwerking wenscben, die de gees telijke en stoffelyke welvaart van beide volkeren zal stimuleeren. Om al die, redenen beeft ons volk dit bezoek toegejuicht en hoogelijk gewaardeerd en de spontane vreugde welke den Koning ten deel is ge vallen bij de grootsche ontvangst, een ontvangst, welke wellicht nooit een ander Staatshoofd is bereid vormde een klinkend bewijs van de sympathie van ons volk voor den Koning en zgn land. Hoezeer die gevoelens wederzjjds bestaan, bleek duidelijk uit de in drukwekkende rede, welke de Koning beeft gehouden als antwoord op een toespraak van onze Koningin. Moge dit onvergetelijk bezoek de verwezenlijking brengen van de wenscben, welke in de Koninklijke redevoeringen tot uiting kwamen. Het zal beide landen en volken tot heil strekken Arbeid voor ons volk. In de Opmarscb worden enkele feiten opgesomd om te betoog en, dat er toch wel een en ander geschiedt om arbeid te verschaffen aan ons volk. Wij citeeren er eenige van Terwijl men elders in Europa klaagt over gebrek aan scheeps- bouworders, kan alleen de Neder- landsche Scheepsbouwmaalschappy aan 4000 man werk geven, geduren de niet minder dan twee jaren. 12 November werd de eerste spade gestoken voor een ontginning van de Peel by Venray, groot 830 H.A., waaraan 600 arbeiders gedu rende 5 a 6 jaar werk zullen vinden. Aan de Nederlandscbe Indus trie werd door de Nederlandsche Spoorwegen opdracht verstrekt tot een bedrag van 8,500.000 gulden. De Noordsche Buurter polder zal worden drooggelegd over een oppervlakte van 225 H.A. Niet min der dan 500 man zullen daaraan 2 jaar werkzaam zijn. Ook deze drooglegging beteekent na haar tot standkoming blgvende werkverrui ming. Wg mogen onze lezers wel verklappen, dat ons Kamerlid M. P. van der Weyden tot deze droogleg ging het initiatief genomen beeft. Hierbij sluiten goed aan een paar cijfers omtrent de drooglegging van den N.O.-hoek van bet IJsselmeer. Vroeg U. waf er 4 Dec. Ie doen is Wel man. Uitvoering van liet Mannenkoor (Zie advertentie 3e blad) Nieuwe soldatenuniformen. Bij enkele onderdeelen van ons leger is een nieuwe veldjas voor proef in gebruik. Het is er een met een liggende kraag, waaronder een shirt met das moet worden gedragen. Deze veldjas zal waarschijnlijk niet worden ingevoerd. De ervaring beeft geleerd, dat shirt en das spoedig ontoonbaar zyn. De meeste kans op invoering heeft de veldjas, ongeveer ingericht als de tegenwoordige, doch voorzien van een lagen, iets opstaan- den omliggende kraag en opgenaaide zakken. Het groote belang spreekt uit der^ cijfers en data 1940de polder droog48.000 H.A. 1941aanvang ontwateringsproces (beëindigd 1943) begin wegenaanleg werkgelegen heid voor 4400 arbeiders gedurende jaren. 19411948 Bouw van 1500—2000 boerderijenwerkgelegenheid voor 1200 arbeiders gedurende 15 jaren. Daarna blgvende werkgelegenheid voor duizenden boerengezinnen. Onderwijzers-pensioen op 60-jarigen leeftijd. De Minister van Onderwys acht den tijd nog niet gekomen, om een voorstel te doen tot verlenging van den maatregel tot voorloopige pen- sionneering van onderwijzers op 60-jarigen leeftijd. Hij wil echter gaarne de toezegging doen, dat bij behoudens een radicale wijziging van de omstandigheden in de komen de jaren te gelegener tijd tot een voorstel in dezen geest aan de Staten-Generaal het initiatief zal nemen. Met Kerstmis en Nieuwjaar vacantiekaarten. Naar wij vernemen, zullen do Ned Spoorwegen dit jaar met Kerstmis en Nieuwjaar, het publiek in de ge legenheid stellen te reizen op vacan tiekaarten, en wel van Vrijdag 23 tot en met Woensdag 28 December en van Zaterdag 31 December tot en met Maandag 2 Januari, Dit is de eerste maal, dat deze kaarten met Kerstmis en Nieuwjaar geldig zijn. Collecte voor de vluchtelingen wegens geloof en ras. Het Nederlandsche jeugdleiders- instituut heeft op verzoek van bet Protestantscb Christelijke, het Roomsch-Katholieke en bet Joodsche comité voor vluchtelingen wegens geloof en ras, met instemming en aanbeveling der regeering, bet initia tief genomen tot 't organiseeren van een nationale collecte, over het ge- beele land, ten bate van vluchtelin gen wegens geloof en ras. Het is de bedoeling, dat deze collecte wordt gehouden op Zaterdag 3 Dec. a.s. N.S.B.-schofterigheid. Heel de wereld is begaan met het verschrikkelijke lot van de wreed vervolgde Joden in Duitschland en wie nog over menschelgk gevoel be schikt we spreken niet eens van Christelijke naastenliefde moet diepe deernis hebben met deze arme vervolgden. De N.S.B. kan dat menschelgk ge voel niet opbrengen, getuige haar schandelijke uitlatingen in „Volk en Vaderland", De liberale „Avondpost" zei er het volgende van: „Volk en Vaderland" van deze week bevat een plaat, waarop men Joden ziet, met opzet als afschuwe- i lijke caricatuur geteekend. Onderschrift: Ned. arbeider: „Heusch we kunnen geen vreemdelingen gebruiken, wg hebben niet eens werk voor onze eigen menschen." Emigrant: „Maar man je denkt toch zeker niet, dat wij naar Nederland komen om te werken Men moet wel geen hart in het lyf hebben om in deze omstandigheden zoo iets te kunnen en te durven pu< bliceeren. „Smeerpgperg" zei de N.R.Crt. on langs, Het woord is er veel te mooi voor. I Inderdaad, het is schofterig! VENRAY, 26 Nov. 1938 Uitbetaling inkwartieringsgelden. De vergoeding voor de inkwar tiering van 9 op 10 Nov. j.l. kan ter Gemeentesecretarie in den loop der volgende week afgehaald worden. Inkwartieringsbiljet meebrengen. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Kerst-oratorium van H. F. Müller. Naar wij vernemen, zal dit jaar de Derde Orde van Venray bij ge legenheid van bare jaarlyksche Franciskaanscbe Kerstviering doen opvoeren bet beroemde Weihnachts- Oratorium van Kan. Müller. Het muzikale gedeelte staat onder de deskundige leiding van P. Arthur Mertens, Muziekleeraar aan het Gymnasium en P. Ferrerius van Berkel, Magister cbori van het klooster. Het dramatisch gedeelte, de twaalf mimische tafereelen, wordt verzorgd door br. Barachus van Huize „Sint Servatius", die op dit gebied reeds lang zijn sporen heeft verdiend. De opvoering zal plaats hebben op 4 en 6 Januari. Veel succes Tooneelgezelschap St. Servaas naar Helmond. ZoDdag gaat bet bekende tooneel gezelschap „St. Servaas" alhier, een tooneeluitvoering in Helmond geven. Voor bun uitvoering in de Sobrië- tas-zaal aldaar hebben ze gekozen „De Kerstmis van Broeder Thomas de drie roovers" en bet meer bekende stuk „de Verdungangers.' De gebeele opbrengst van dezen tooneelavond komt ten goede aan de noodlijdende Missiescholen op Mid- den.Java. Luchtbeschermingsdienst. Deze mededeeling over de L.B.D. dit keer eens speciaal bestemd voor de dames, waarmee echter niet beweerd wordt, dat de heeren dit niet mogen lezen. De Cursus E.H.B.O. begint op Donderdag 1 Dec. en wordt gegeven in de Landbouw-Huishoud- scbool aan de Eindstraat. Het tijd stip van aanvang is half negen, terwijl de duur van elke les een uur bedraagt. De Edelacbtb. Heer Burgemeester heeft zich bereid verklaard deze cur sus te openen, zoodat de eerste les een meer officieel cachet draagt. Een opwekking om de cursus getrouw te volgen zal wel overbodig zgn, door het geheel vrijwillige karakter der opgave. De L.B.D. verzoekt speciaal, om vooral te zorgen op tijd aanwe zig te zijn, daar bet bekende Ven- rayscbe kwartiertje hier niet toege past wordt. Het tijdstip is expresse bepaald op half negen, om ook ben, die door werk gebonden zgn, instaat te stellen de lessen te volgen. De Luchtbeschermingsdienst hoopt i verwacht dat deze cursus goed zal slagen, om wanneer de nood aan de man mocht komen, te kunnen beschikken over een goede kern van geschoolde hulpverpleegsters. Hoofd Luchtbeschermingsdienst. A. BUWALDA. Voetbalwedstrijd Nederland—Duitschland. Goedkoop naar Rotterdam. Voor bovengenoemden wedstryd, die op Zondag 11 December a.s. te Rotterdam in bet Fegenoord-stadlon wordt gespeeld, worden door de Ne derlandscbe Spoorwegen twee soor ten goedkoope retourkaarten afge geven, en wel: Tweedaagscbe Retour- kaarten Nijmegen—Rotterdani D. P Maas geldig in een trein natar keuze over Gorinchem of over 353de: voor de heenreis op 10 December na 12 uur en voor de terugreis; op 11 Dec. Prijs 3e klasse f 2.75 eft: Eendaag- scbe retourkaarten geldig op 11 Dec. voor de heenreis naar Rotterdam D.P.: Nijmegen vertrek t% 8.26 of 10.36 (via Gorinchem) defce trein stopt te Rotterdam zuid (stadion) of voor heenreis naar Rotterdam Maas: Ng megen vertrek 9.49 (over Ede). De heenreis mag niet worden onderbroken. Voor de terugreis met een trein naar keuze over Gorinchem of over Ede. De terugreis mag wel worden on derbroken. Bezoekers, die direct na den wedstrijd naar huis willen terug- keeren, vinden daartoe een gunstige gelegenheid door het extra stoppen van trein 1095 te Rotterdam zuid (stadion) ten 16.33 (aankomst Nijme gen ten 19.25). Prijs 3e klasse f 2,24 Vanaf station Venray bestaat aan sluiting op enkele der hierboven- genoemde treinen. Plaatslraarten kunnen aan dit station worden besteld. De prijs van een retourkaart Ven ray—Nijmegen bedraagt f 1.30. Voor liefhebbers der voetbalsport een goede gelegenheid om onze Oranje-truien eens aan het werk te zien. De Jonge Werkman. Aangemoedigd door het groote succes van verleden jaar zal de J.W. op 18 December a.s. voor het voet licht treden, ditmaal met bet prach tige drama: De Atheïst. Den tooneel- liefbebbers staat ongetwijfeld weer een mooie avond te wachten. Volksontwikkeling Venray Beschermheer: HoogEerw. Heer Deken W. BERDEN. Maandag 28 Nov. 8 uur spreekt Dr. Callewaert O.P. over De Vlaamsclie Ziel. Entrée 10 ct. Plaatsbouders worden beleefd verzocht bun kaarten mede te brengen. Abonnementen en ge reserveerde plaatsen te bespreken bij G. W. Muskens, Schoolstraat 14, Telefoon 144. Het Ford circus komt in Venray. Iedereen, die op Vrijdag 2 Decem ber a.s. de reclamestoet van Ford door bet dorp zal zien ryden, zal wellicht bij zichzelf denken: „Het Ford circus is in aantocht." Het is een reclamestoet, bestaande uit niet minder dan 11 verschillende Ford trucks en bestelwagens, voor afgegaan door een kolossaal groote olifant van papier-maché, waarin een complete Ford truck verdwijnt. De Ford producten, die deze olifant op meer dan ware grootte volgen torsen op hun rug baby-olifantjes, die op hun flanken spreuken dragen, die de voordeelen van bet Ford pro duct aangeven. Vrijdagmiddag tusscben 12.30 en 3.30 zal de kudde olifanten „par keeren" op bet Marktplein, ten einde geïnteresseerden gelegenheid te ge ven, de dieren op bun gemak te be kijken. Voor gebruikers van transport materiaal zal dit zeer zeker de moeite waard zijn, want om onze „olifanten beeldspraak" nu maar te laten varenEr is inderdaad een Ford voor elk transport! In de eerste plaats vinden wij daar een tweetal trucks van nieuw type, die door Ford worden uitgebracht, n.l. de nieuwe Ford Frontstuurtruck met 2.57 wielbasis en de Frontstui'r- truck met 3.40 meter wielbasis. Dit type truck biedt zijn gebrui ker het voordeel van '^en kortere draaicirkei en een groottr laadopper- vlak, met als gevolg meer laadver mogen en een grootore manoeuvreer baarheid in bet stadsverkeer. Vervolgens vindt men in de stoet de normale Ford truck met 3.40 meter wielbasis, die met 4 meter wielbasis alsook de lange 4-70 meter truck met cabine. Ook voor nóg zwaarder vervoer bestaat de mogelijkheid van het Fordproduct gebruik te maken, n.l. door de Ford 6-wicler, die vanzelf sprekend, eveneens vertegenwoordigd ia. Voor hen, die niet te zware lasten hebben te vervoeren, maar toch over een flinke laadruimte wenscben te beschikken, is daar bet Ford 1-tons chassis, alsook de Ford 1-tous be stelwagen, die beide uitgerust zgn met den 60 p.k.-motor, welk een ongekend laag benzinegebruik waar borgt. Op bestelwagengebied treft men voorts nog aan de vlotte Ford Sedan bestelwagen, die een sieraad vormt voor elke zaak, benevens de Ford bestelwagen met 2.85 meter wielbe- lasting, alsook de Ford Junior be stelwagen, die naast een flinke laad ruimte, het allerzuinigste bestel- transport verzekert. Wg kunnen iedereen aanraden eens op bet Marktplein een kijkje naar deze wagens te gaan nemen en deze raad geldt speciaal voor vracht- en bestelwagengebruikers, want het is een algemeen bekend feit: WIE REKENT KOOPT FORD

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1