TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS KLODBTERBALSEM Mond- en klauwzeer. FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. Thee-praatje De Puntjes op de i Zaterdag 12 November 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 46 6 f Het is lang niet gemakkelijk iets te schrijven over een zaak, waarvan men niets weet. Dat ondervond ik toen ik aan dit artikeltje begon, waarin ik op verzoek iets moest schrijven over het geveesde mond- en klauw zeer, dat de gemoederen van vele veehouders en andere belang hebbenden steeds in beweging brengt. Bij het uitbreken van die ziekte heb ik echter opgemerkt, dat ze nog niet zoo gauw overplant van den eenen stal op een andere, die vlak in de omgeving ligt van de besmette. Gewoonlijk komt het tegelijk voor den dag op verschillende, verspreidde deelen van een dorp. Dat verschijnsel heeft bij mij niet de gedachte wakker gemaakt, dat het besmet tingsgevaar niet zoo groot is, als algemeen gevreesd wordt. In tegendeel, ik meen daaruit te moeten besluiten, dat de smet stof bijna overal aanwezig is. Als men zoo eens praat met boeren, die de „bekende plaat'" op de stallen gekregen hebben, weten ze maar heel zelden de oorzaak op te geven, die de ziekte op den stal gebracht heeft. Dat versterkt voor mij nog het vermoeden, dat op het oogenblik de smetstof overal is, even goed als de rottingsbacteriën overal zijn, al doen ze zich dan niet overal gelden. Bij het bewaren van onzen wintervoorraad maken wij de levensmogelijkheden voor de rottingsbacteriën zoo gering mogelijk. Dat doen we door krachtige, gezonde vruchten te teelen, door ze zoo koel mogelijk te bewaren, door ze zooveel mogelijk te dooden door ont smettingsmiddelen. Als men nu het optreden van mond- en klauwzeer nog wat rader bekijkt, valt het op, dat j tijdens droog en koud weer het i aantal gevallen minder toeneemt, _'.an bij vochtig, warmer weer. Daaruit kan men besluiten, dat ook de smetstof voor mond- en klauwzeer zich gemakkelijker vermenigvuldigt onder vochtige, warme omstandigheden, zooals de rottingsbacteriën dat doen. En dan kunnen we ook dezelfde maatregelen tegen die smetstof nemen, als we boven aangaven voor de bestrijding van de rot tingsbacteriën. Die maatregelen bestaan dus in de zorg voor gezond vee, dat een zeker weerstandsvermogen bezit. Dat vee moet staan op een koelen, luchtigen, niet te vochti- gen stal, waar bovendien de allergrootste ztndelijkheid betracht wordt en waar regelmatig gebruik gemaakt wordt van ontsmettings middelen, als natronloog en soda water. Het natronloog behoeft niet sterker te zijn dan één pro cent. Als in uw omgeving zich weer een nieuw geval voordoet, moet ge eens informeeren, welke dieren het eerste aangetast worden, j eindigen zonder er op te wijzen, bij het uitbreken niet laten een veearts te Tracht er dan eens achter te dat Hm! We zullen maarN.'J. Moran schrijven. Ik ben werkelijk benieuwd de knul te zien. Deze nieuwsgierigheid was weder zijds. N. J. Moran was zelfs zoo nieuws- nierig naar de ontmoeting met August J. Carver, dat zij reeds om half acht des morgens haar ontbijt op haar ka mer liet serveeren en hierna meer dan een uur aan toiletvraagstukken wist te besteden. Carver was eerlijk verrast, toen hij ontdekte, dat zij geen man was, hoe- wel zijn gezicht, toen hij achter zijn schrijfbureau opstond om haar met uit gestrekte hand tegemoet te gaan, niet zóó was, dat Ted Court „er wat om zou willen geven" dat gezicht eens te zien. Carver was niet alleen in overdrach- telijkon zin een groot man hij was ook lichamelijk imposant. Meer dan twee meter lang, geweldige, breede schou ders en hoewel krachtig gebouwd, met geen enkel pond overtollig vet aan komen of het niet juist de koeien zijn, die bijzonder veel melk geven, die pas gekalfd hebben, of die om een of andere reden eenzijdig sterk gevoerd werden bijv. mestkalveren. Zorg door een nauwkeurige verpleging voor gezond vee. Hang nok eens een thermo meter op uw stal. Daar behoeft het niet zoo warm te zijn. Vooral het vee, dat pas op stal komt, is niet verwend op dat punt en kan met 12 0 C. al goed toe. Als het op den stal te warm is, wordt er te weinig gevenlileerd. Daar komt te weinig versche lucht binnen en de verbruikte, min of meer bedorven lucht maakt er het leven van uw vee niet aangenamer. Bij gebrek aan voldoende ven tilatie kan ook de waterdamp niet behoorlijk uit den stal, die daardoor vanzelf te vochtig wordt. Nu is het wel van beteekenis, dat die ventilatie plaats heeft zonder tocht. Door tocht koelen de dieren zelf te veel af. Als men de stal-temperatuur op 12 C wil houden is het gewenscht dat al te zwakke of zieke dieren gedekt worden om de plotse linge afkoeling te voorkomen. In het weekblad vandeN.C.B. stonden de vorige week verschil lende afweermiddelen vermeld die ongetwijfeld het toepassen waard zijn. Men ziet niet zelden, dat op een bepaald gehucht het aantal besmette stallen tot een paar be perkt blijft. Zou dat verschijnsel niet een gevolg zijn van het strenge toepassen van voorzorgs maatregelen, als men weet, dat het gevaar dichtbij is. We willen daarom bedoelde afweermiddelen nog eens naar voren brengen. Die zijn le. Niet naar markten of be smette terreinen gaan, waar zulks niet dringend noodig is. 2e. Geen vreemde op erf en stal toelaten. 3e. Ter voorkoming en bij veimoeden van de ziekte besmet ting tegengaan of beperken door de plaatsen, waar het vee komt te overgieten met een oplossing van 1 pCt. natronloog. 4e. Geregeld de stallen ont smetten. 5e. In natronloog gedrenkte zakken, matten enz. neerleggen bij staldeuren en andere toegan gen tot verblijfplaatsen van vee. 6e. Geen creoline gebruiken want mond- en klauwzeer is hiertegen bestand. 7e. De stallen frisch houden op een temperatuur van pl.m. 12° C. en vooral niet sterk ver hitten. 8e. Zieke dieren afdekken met kleeden. Daar zouden wij er aan toe willen voegen, dat gezorgd moet worden vooreen droge, zindelijke ligging en dat het schrobben met sodawater zindelijke gangen geeft. Wij willen ons epistel over mond- en klauwzeer niet be- men moet raadplegen. Zeg nu niet, dat die het ook niet genezen kunnen. Er zijn meerdere voorbeelden be kend, dat door hun tijdig ingrij pen erger voorkomen is. De schade, die elke veehouder door mond- en kleuwzeer lijdt is wel zoo groot, dat men geen risico kan nemen. Mocht de hulp van een veearts niet volkomen het gewenschte gevolg hebben, dan zullen de onkosten aan die des kundige hulp besteed „de strop" niet veel grooter maken. Zuidw. v. D tentoonstellingen hebben ona bewe- dienst waarschuwde en de Belgische zen, dat voor de meeste oezoekers boer past er nu voor. Het wordt een goed gezet kop thee een open- practisch niet meer gebruikt baring is, en dan, zooals wy straks België. Nora Jane Moran voelde op den eersten blik sympathie voor hem. Hij besteedde aandacht aan kleinig heden, die de mannen in het Westen, voor zoover zij tot nu toe had kunnen opmerken, verwaarloosden. Hij was glad geschoren, zijn blauw pak zat als gegoten en toonde geen enkel vlekje, terwijl de nagels van zijn bruine handen goed verzorgd waren- Ze hield ook van zijn stem, die klank vol ergens uit zijn mannelijke borst scheen te komen en vertrouwen inboe zemde, een indruk, die nog versterkt werd door de heldere, blauwe oogen, die vriendelijk lachten, terwijl hij haar de hand schudde. te bedenken, dat ik aan „mijnheer" N. J. Moran schreef, zei hij lachend. Wel, als het leven vol ver rassingen is, zooals men zegt, moeten logischer wijze ook een paar aan gename bij zijn. Maar gaat u zitten, k veronderstel, dat u wel eenigen tijd blijven zult. Wat is er eigenlijk met mijn oom gebeurd, Mr. Carver? Ik weet niets anders dan wat u mij schreef. Hoe kwam het, dat hij zoo.... plotseling stierf De blauwe oogen van den man wer den dadelijk ernstig. Hij werd gedood, juffrouw Moran Een onbekende vijand schoot hem in de Buckshot Vallei, ongeveer tien mijl van de stad, door het lichaam. Hij kwam met zijn auto naar de stad een staaltje van koelbloedigheid en energie i z'n lichaam. Hij 'had de levenskracht en de onvermoeide doorzettingswil van een dat moeilijk te overtreffen is en stierf grizzly-beer, terwijl de bezadigdheidin Dr. Morgan's huis, nadat hij zijn van zijn bewegingen niet konden doen j testament gedicteerd had. Morgan kan vermoeden, dat hij over de soepelheid u daarover meer vertellen dan ik. Of en snelheid beschikken kon, die een hij wist werkelijk niet wie op hem vedergewicht-bokser hem zeker zou schoot, of hij wilde het niet zeggen en benijden. er werd geen enkel spoor gevonden, Hij was een en veertig jaar oud en dat ons iets over den moordenaar kon hoewel zijn haar reeds een peper-en- zeggen Wel weten we dat hij vijan- zoutkleur begon te krijgen, was het den had. Niet onder de menschen in bekend, dat hij het in hard loopen deze streek, maar onder vreemdelingen tegen jongere mannen opnemen kon. die hem ergens vandaan naar Black Wij hadden een dezer dagen een onderhoud met den heer C. R. P. Schaffer, Commercieel Leider van het Thee-Propagandabureau der Neder- landsch-Indische theeplanters te Amsterdam, welk bureau, zooals be kend, een een volkomen neutrale propaganda voor de Nederlandsch- Indische Thee voert. Wij werden begroet met den uit roep: „Thee doet je goed", welke een van de vele slagzinnen van het Thee-Propagandebureau is en die in dit jaar de ondertoon van de geheele propaganda actie zal zijn. Is het nu wel voldoende tot een ieder doordrongen, zoo vroeg de heer Schaffer, van welk een groot belang een gezonde ea bloeiende Neder- landsch-Indische Theecultuur voor Nederland en Koloniën is Wanneer men er even bij wilde na denken, dat 400,000 Nederlandsche onderdanen een bestaan in dit cul tuur vinden, dat in Neaerlandsch- Indië alleen reeds f 170 millioen Ne- derlandsch kapitaal in de Thee is belegd, dat verder nagenoeg de ge- heele oogst met Nederlandsche sche pen wordt vervoerd en dat bijna uit sluitend Nederlandsche machines worden gebruikt; ik herhaal, wan neer men deze feiten eerst eens goed op zich laat inwerken, dan zal een ieder tot de overtuiging gera ken, dat een dergelijke propaganda actie aller sympathie en medewer king verdient. Daarbij komt dat de Thee reeds lang in Nederland een volksdrank is, veel méér volksdrank dan andere dranken. Het bewijs hiervoor is niet het aantal ponden thee, dat in Neder land wordt geconsumeerd, doch het aantal kopjes thee, dat men daarvan verkrijgt- Te veel kijkt de huisvrouw naar de omvang van een pakje thee als zij b.v. 1 ons a 28 of 30 ets. koopt, terwijl vergeten worde, dat uitzoo'n ons thee toch gemakkelijk 50 geuri ge kopjes eerste zetsel kunnen wor den geschonken. Het goedkoope van een artikel zit immers lang niet altijd in omvang gewicht doch in hetgeen men eruit haalt. Hen Thee-Propagandabureau heeft zich nu o.a. tot taak gesteld de misvatting die ten opzichte van het kleine pakje thee bestaat, uit de weg te ruimen. Men mag niet vergeten, zoo ver volgde de heer Schaffer, dat wij nooit zeggen: „Drink meer Thee' want het aantal kopjes Thee, dat in Nederland gedronken wordt, is zeer bevredigend. Wij roepen echter de Nederlandsche consumenten toe: „Zet Uw Thee beter", want alleen wan neer men de Thee op de juiste oud- vaderlandsch wijze zet, kan men de goede eigenschappen en kwali teiten, den heerlijk opwekkexfden kracht en de buitengewone geur en smaak leeren onderscheiden en waar- dééren. Onze demonstraties in huisvrou wen- en andere vereenigingen en op Butte gevolgd waren. Men kan moeilijk treurig zijn over den dood van een mensch, die men nooit gezien heeft. Hij was een stief broer van mijn moeder en kwam nooit naar het Oosten Dat is jammer. Men beschouwde hem hier altijd min of meer als een geheimzinnig mensch. Hij sprak er nooit over waar hij vandaan kwam en bemoeide zich niet met de menschen Black Butte. We hadden gehoopt, dat, wanneer N. J. Moran opduiken zou, we iets meer over Thomas Wal lace te weten zouden komen en bij zonderheden konden hooren over den man, dien hij ongeveer een jaar ge leden doodde. Hij doodde een man Mijn oom In haar stem was de ontzetting van onmogelijk". Carver, in een dat geheel andere omgeving opgegroeid, merkte haar ontroering niet eens Het zou hem moeilijk gevallen zijn, het te ontkennen. Ze waren alleen bij Abe Luken's vee. De doode had een 45 Coltrevolver in zijn hand. Hij vuurde driemaal. Wallace gebruikte een 3030 karabijn. Hij schoot slechts éénmaal, maar dat was absoluut voldoende. Lukens ge tuigde, dat hij uit een schuur de revol verschoten het eerst hoorde en toen pas de exploise van de karabijn. De jury kon niets anders doen dan Wallace's lezing van het geval te ac cepteeren. De vreemdeling had hem om een baantje op de ranch verzocht; toen Wallace hem vertelde dat er geen betrekking vacant was, werd hij woe dend. Zooals dat meer gaat, kwam toen van het een het ander en die knul greep naar zijn revolver en schoot. Hij miste het doel, maar Wallace miste niet. Carver zweeg een oogenblik, toen voegde hij er aan toe: Wallace zei, dat hij den man niet kende. En er was ook niemand anders die den man kende. Hij was een zullen zien, zóó goedkoop Om het publiek van de juistheid van de leus: „Zet beter Thee" te overtuigen, propageert het Thee-Pro pagandabureau het ou'd-vaderland- sche recept, genaamd het „Thee- A.B.C., dat b.v. in Engeland nog steeds in eere wordt gehouden doch dat, merkwaardig genoeg, in Holland zelf eenigszins in onbruik is geraakt. Dit recept luidt als volgt: 1. Doe per persoon één maan- schepje thee in den theepot. 2. Giet versch kokend water op. 3. Laat 3 tot 5 minuten trekken, onder de theemuts. 4. Vóór het inschenken even om roeren. 5 Melk en suiker toevoegen naar smaak. Bij een middelmatige theeprijs kost een kopje thee, op deze wijze bereid, (inclusief suiker en melk) niet meer dan l'<4 cent. Buiten water bestaat er geen goed- koopere drank van dezelfde edele smaak, opwekkende en gezondheid brengende kracht en distinctie. Deze prijs bewijst tegelijkertijd, dat de Thee niet, zooals veelal ge loofd wordt, een luxe-drank is. Integendeel, de Thee geeft de con sumenten wel een summum van weelde en behagelijkheid, doch een genot, dat uiterst goedkoop ls. Over eenige dagen brengt het Thee-Propagandabureau wederom een bezoek aan onze stad en omstre ken. Het complete demonstratie- personeel met auto's, films, reclame materiaal, etc. zal gemobiliseerd worden, om door middel van lezin gen in vereenigingen, op scholen, theeschenlcerijen op kantoren, fabrie ken etc. de Thee-boodschap te bren gen aan allen, die daarin belang stellen. Speciaal de particuliere winkeliers mogen niet uit het oog verliezen, dat zij bij hun theeverkoop een groote steun aan het Thee-Propaganda bureau kunnen hebben. Men heeft slechts te vragen en bureau staat klaar om met alle mo gelijke adviezen propaganda-mate- riaal enz. van dienst te zijn. Ook particulieren kunnen zich in dien zij iets over Thee of Thee-be reiding wenschen te weten, tot het meergenoemde bureau wenden. Het adres is: Heerengracht 182, Amster dam-C. Het Thee-Propagandabureau, zoo besloot de heer Schaffer zijn belang wekkend en interessant betoog, heeft goeden moed en is ervan overtuigd, dat het erin slagen zal, aan de goede eigenschappen en kwaliteiten van de Thee meer bekendheid te geven, om zoodoende te komen tot een grooter waardeering van de Ne- derlandsch-Indische Thee. Nu gaat men er onze boeren mee blij maken. En naar we opmerkten schijnt dat hier en daar succes te hebben. Maar onze voorlichtingsdienst is er ook nog. De Rjjkslandbouwconsulent voor Noord-Groningen zegt, dat wie Ba- siphos III koopt een kat in den zak koopt en een heel dure kat. De kalk, die het bevat, komt in hoeveelheid maar ook in kwaliteit vraagt hij zeer terecht zoo langs zijn neus weg met die van slakkenmeel overeen. Doch merkt hij verder op, per percent fosforzuur wordt het hier voor 17 cent en slakkenmeel 141 cent verkocht. Het Rijkslandbouwproefstation te Groningen waarschuwt eveneens en zegt, dat Basiphos niet op één ljjn gesteld kan worden met de gebrui kelijke handelsmeststoffen en bij de tegenwoordige prijsverhoudingen ze ker geen kans maakt. In de circulaire, die het product natuurlijk warm aanbevelen, wordt gesproken over de prachtige resul taten van proeven, ook in ons land genomen. Dit is niet geheel juist. Serieuze proeven zijn nog niet genomen. En één proef die er wat van had, was niet in het voordeel van Basipos III. Dat was te Staphorst, waar deze meststof maar iets meer opbrengst gaf dan onbemest en nog minder dan Algiersfosfaat. Terwijl slakken meel er ver boven uitblonk. Als U mij vraagt zou ik zeggen, doe zooals die Belgische boeren, die na waarschuwing zoo wijs waren zich geheel van deze meststof af te wenden. Koopt geen kat in de zak en zeker geeD dure Van uit het vliegmachien Op ware grootte Als U mij vraagt... (Koopt geen kat in den zak De landbouwvoorlichtingsdienst doet heel goed werk. Dat doet onze niet alleen, dat doet bijv. de Belgische ook. En van andere landen kan dat ook gezegd worden. Maar dat we die van België en die van ons eigen land nu zoo speciaal noemen heeft zijn reden. Beiden waarschuwden ze en waar schuwen ze tegen een bepaald pro duct, dat met veel mooie praatjes den boeren aangeprezen wordt en dat ook verkocht wordt naar we vernemen. Of de koopers misschien meer naar het zoete gefluit des vogelaars geluisterd hebben, dan naar de les, die hun toch al jaar en dag voorgehouden is om voorzichtig met mooie praatjes te zijn Daar lijkt het heel veel op. Het betreft hier een Belgisch pro duct, dat Basiphos III genoemd wordt. Eerst zouden de Belgische boeren ermede opgescheept worden, doch de rijkslandbouwvoorlichtings- vreemdeling hier. Nog geen twintig uur geleden had een andere man, met blauwe maar brutale oogen, diezelfde woorden ge bruikt Nora Jane Moran huiverde. Ik zou liever over iets anders willen spreken. Die ranch, die mijn oom bezit, en die hij mij nu nagelaten heeft.... waar ligt ze en wat is ze Bijna het geheele Noordelijke ge deelte van de Hidalgo-bergen hoort er bij. Een verdraaid aardig stuk land. Op de kaart beslaat ze ongeveer zestig sections, maar die kaarten zijn vlak en een bergachtig land is het niet. Maar in werkelijkheid zullen 't er een kleine honderd zijn. - Hoeveel is een section - Zeshonderd en veertig morgen land..een vierkante mijl. Nora Jane maakte een eenvoudige rekensom in haar hoofd en riep toen stomverbaasd: Een honderd vierkante mijlen! (ongeveer 260 vierkante kilometer). Wel, dat is een heel landgoed Mr. Carver lachte geamuseerd. In deze streken niet. Maar het is en blijft een aardig stukje land. Ener is niet eens te veel vee, wat hier nog wel eens voorkomt. Wallace verkocht zoo ongeveer alles wat er was en kocht toen een duizend stuks rasechte Herefords. Hij zei toen, dat hij den veestapel wellicht op drieduizend stuks brengen zou, maar dat duizend voor het begin genoeg was. Herefords zijn koeien... is 't niet? Ja, vee, dat voor het vleesch gehouden wordt. U bent een groentje nietwaar juffrouw Moran Dat ben ik zeker. Een honderd vierkante mijl grond en duizend koeien het is nét iets meer dan ik zoo dade lijk verwerken kan! Wat kan toch in vredesnaam hiermee beginnen Verkoopen Hij zei het kort, grimmig bijna. Maar dadelijk nam zijn stem weer de vriendelijke, vertrouwenwekkende klank Wanneer men in een vliegmachien opstijgt, wordt de aarde, worden de huizen en de menschen aldoor kleiner ten slotte zijn de huizen als blok- doos-gebouwtjesde menschen als wriemelende mierende rivieren als zilveren linten; de torens als dunne steeltjes. Door den grooten afstand ziet men alles veel kleiner, al blijft de werkelijke grootte van al die zaken hetzelfde. Af en toe moeten we in onzen geest ook eens een hoogte-toer maken om de dingen, te midden waarvan we leven, ock op de ware, werkelijke grootte en op den goeden afstand te kunnen zien en beoordeelen. Want als we voortdurend daar midden in zitten, zoo zouden we de eigenlijke, ware beteekenis wel eens kunnen overschatten of onderschatten. Vooral ook. omdat die menschen, of dingen of toestanden of getestesstroomingen of wereldbeschouwingen zich soms zelf opblazen tot een dikte, welke op het eerste gezicht iets gewichtigs hebben mag, maar in werkelijkheid maar... wind is, zooals de menschen zeggen. Wanneer we van de hoogte van de eeuwige, goddelijke waarheid, zooals die hare afstraling vindt in het natuurlijke, ge2;onde verstand en in de openbaring, en zooals die in de leer in de „wereld- en levensbeschou wing" der Katholieke Kerk hare schoonste en volledigste en meest juiste en ook meest redelijke uit drukking vindt wanneer we van die hoogte uit de tegenwoordige wereld bezien, dan wordt heel veel daarop gewriemel. Het kan een ge vaarlijk gewriemel zijn (als het werk der heele huizen-ondermijnende witte mieren in onze Oost b.v.) op slot van zaken is het in zich maar ge- aan. Op deze ranch rusten tamelijk zware lasden, Miss Moran Als bankier weet ik zulke dingen natuurlijk. Uw oom zou. er zich gemakkelijk genoeg uit geholtpen hebben, als hij was blij ven leven'. Er zijn onbetaalde rekenin gen en de belastingen zijn ongeveer drie jaar achterstallig. Een meisje kan onmogelijk een groote ranch beheeren. Ik geloof werkelijk, dat ik in uw eigen belang hanoei, als ik u den raad geef u alle formaliteiten te vervullen, zoo dat het testament wettig geldig wordt, u in: het bezit van de ranch komt en ze dan te verkoopen, voor wat u er voor krijgen kunt. Hoeveel zou dat zijn Carver grinnikte. Moet ik u antwoord geven als advocaat, of als makelaar in onroeren de goederen, die er eventueel belang bij kan hebben u een bod te doen Wel... ik zou eerst eens willen hooren. wat de advocaat zegt. Dan krijg ik oen dollar van u. Verwonderd opende het meisje haar beursje en reikte een zilveren dollar over de tafel. Carver stopte de munt in zijn zak. MooiU hebt me nu als advo caat in uw dienst. Ik zou u aanraden, een accounlant de bc eken van uw oom en zijn finantieele pot itie tegenover de banken, te laten opn taken, terwijl een beëedigd taxateur de geheele bezitting land, voorraad, ge bouwen, vee. uit rusting enz. opneeant. Zoo'n taxateur kunt u in Tucson of Santa Fé krijgen. Dat heele zaakje zar u ongeveer een drie tot vierhonderd doUar kosten, laat ons zeggen vijfhoiaderd,. omdat het nog al een flinke uitgestreA theid is. Maar dan weet u tenminste ^precies, waar u aan toe bent. Nora Jane Moran zei niet, dat vijf honderd dollar meer dan de helft van haar totale kapitaal was En wat zou de ïmtkelaar in on roerende goed«ien zeggeii, als ik hem stramheid f°dag) Wordt Ge gekweld door stramheid in de ledematen Hebt Ge last van pijn lijke spieren Gij zijt toch nog veel te jong, om nu reeds als een oude ge broken man een pijnljjken en stijve rug en stroeve gewrichten te hebben. Laat U toch wrijven met den beproef den Akker's Kloosterbalsem, welke de bijzondere eigenschap heeft diep in de weefsels door te dringen. Kloosterbalsem bevat aromatische, geneeskrachtige sfoffen, die ver warmend, afleidend en oplossend werken tegen de stoffen, die zich in Uw spieren en gewrichten vastzetten. Kloosterbalsem tast dus die stijfheid in Uw spieren en gewrichten in haar oorzaak aan, dat voelt Ge na elke wrijving. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatlek, spierverrekkin- gen, stramheid, kneuzingen, ischias. AKKER'S Pot van 25 Gr. f 0.62i/2, pot van 50 Gr. f 1.04 wriemel. Of het nu de „leer" der dageraads-menschen is, de zgn. vrij denkers of het nu de ras-, bloed en bodemtheorie is van Rosenberg; of het nu een fascistische staats theorie is van Mussolini het moge ook korreltjes waarheid hier en daar bevatten, tegenover de groote waar heid, zooals God zelve is, tegenover de groote natuurlijke en geopen baarde waarheden zijn deze mensche- ljjke vindsels, en meer nog, die menschelijke afdwalingen slechts vergankelijk gewriemel. Stelsels en systemen en rijken en staten en personen en gebouwen en steden ze mogen worden aange kondigd en voortdurend worden voorgesteld als nu eens werkelijk voor de eeuwen bestemd in het licht van de werkelijke eeuwigheid van de werkelijke eeuwigheids waarden is het maar menscheljjk gewriemel. Niet, alsof we den feite lijken invloed en beteekenis daarvan verkleinen willen ze kunnen soms een diepgaanden en langdurigen in vloed hebben op een land, op een werelddeel, op heel de wereld maar we willen er maa' op wjjzen, welke houding wij, katholieken, die toch alles moeten bezien en beoor deelen in het licht van het geloof, daartegenover moeten aannemen en hoe dat die houding ons voor veel onderschatting en overschatting be hoeden zal. We zullen bv. allerminst ontkennen, dat de nationaal-socialis- tische wereldbeschouwing, met het brutale machtsmiddel van een tot tanden gewapend en versterkt land als afweer en beschutting en aanval een zeer groot en lang durig gevaar zal inhouden, niet al leen voor Duitschland, maar voor heel Europa en zelfs voor heel de wereld maar we zijn ook niet zoo naïef om te gelooven, dat zulk een rijk een... duizendjarig rrjk zou kun nen zijn, Daarvoor vertoonde het bjj zijn geboorte een kortstondig bestaan reeds te veel ontbindingskiemen in zich te bevatten: daarover zal het gebed .van millioenen en de Godde lijke Voorzienigheid te zijner tijd ook nog wel een woordje in meespreken. We zullen bv. allerminst ontkennen, dat een kerkvervolging als in Rus land of een gedeelte van Spanje of Mexico of Duitschland aan den chris- telijken godsdienst, aan de jeugd ontzettende slagen heeft toegebracht maar we weten anderzijds ook, dat een christelijk herstel en réveil om zijn meening vroeg? De dollar rinkelde weer op het blad van het schrijfbureau. De advocaat neemt de zaak niet aan zei de groote man lachend. Als makelaar zou ik u vijf en twintig dui zend dollar in contanten betalen voor al uw bezittingen in de Hidalgo Bergen en ik zou daarmee alle achterstallige rekeningen, belastingen en andere schulden van den overleden Thomas Wallace overnemen. Voor de tweede maal zat ze stil te rekenen. - Dat is veel geld, Mr. Carver, maar te oordeelen naar wat u vertelde, is het ook heel veel land. Het zou min der dan een dollar per acre zijn... en hoegenaamd niets voor het vee en de gebouwen. Land is hier in de buurt het goedkoopste, dat men zich denken kan, beste juffrouw en een handelaar in on roerende goederen is dat nu eenmaal niet voor zijn genoegen. Ik had echter moeten vertellen, dat de Teddy Sounty Bank waarvan ik directeur ben, schuld bekentenissen van uw oom voor drie, vijf en zes duizend dollar bezit, waar voor de bank een eerste hypotheek op de ranche genomen heeft. De belas tingen op zulke bezittingen zijn niet hoog hier, maar een achterstand van drie jaar op alle belastingen zal de schuld toch wel met een kleine tien duizend dollar verhoogen. Als u dat alles bij elkaar optelt, zult u tot de ont dekking komen, dat mijn bod ongeveer tweemaal zoo hoog is als het op de eerste blik lijkt. Hij klopte even luchtig op de smalle meisjeshand, die voor hem op de tafel lag. De beweging was puur en uit sluitend vriendschappelijk. Gelooft u vooral niet, dat ik u tot een overhaast besluit brengen wil. Doet u alles maar op uw gemak. Ik beloof u, dat zoowel de bank als de officieele instanties u den tijd laten zullen, die u noodig hebt. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5