Buitenland. Provinciaal Nieuws Binnenland. vorst verwachten en de andijvie staat er zoo prachtig voor. Leg een stelletje leege zakken in de buurt. Hoort u by het weerbericht, dat er nachtvorst wordt verwacht, dan legt u die zakken losjes over de andy vie- planten heen en ze lijden er niets van. 's Morgens moet u de zakken natuurlijk weer wegnemen. Elk jaar hooren we klachten over het plecht uitkomen van rogge. Het vorige jaar vertelde me een boer, dat hy 24 loopense opnieuw had moeten zaaien. Een aardig schade- postje, omdat het eerste zaad weg gegooid was. Om te weten, of onze eigen rogge of ook gekochte, kiem- krachtig is, steekt men twee gras zoden en legt tusschen de zwarte kanten 100 korrels rogge. Men maakt de zoden vochtig en legt ze wat warm. Na 3 of 5 dagen kunnen we tellen welke korrels goed gekiemd zijn. Goed zaaigoed van rogge moet voor 90 pet. of hooger kiemen. Het wegloopen van rogge is vooral te wijten aan het zaaien op niet bezakte voor en aan fusarium (sneeuwschimmel). Ploeg daarom een week of veertien dagen voor het zaaien en ontsmet het zaaigraan. Als er een gewas ondergeploegd moet worden is rollen na een week zeer aan te bevelen. Wilt ge in den a.s. winter uw tuinhaag netjes in orde hebben, dan moet ge ze nu nog eens laten knip pen. HITLER OVER DEN VREDE. Te Saarbrücken heeft de Führer Zondag een rede gehouden over de omstandigheden, waaronder teMün- chen het accoord was gesloten. De resultaten zijn te danken aan den vredeswil van Duitschland, de eens gezindheid van het volk en aan de bewapeningssterkte, waaraan Hitier, naar hij zeide, zes jaren achtereen had gewerkt. Dat de vrede behouden b'.eef is ook te danken, zoo erkende hij, aan het vreedzaam streven der regeerin gen in Engeland en Frankryk, maar er is geen waarborg, dat deze vreed zaam zullen blijven, want in demo cratische landen kunnen regeeringen elk oogenblik worden weggevaagd en door menschen met minder vreed zame bedoelingen worden vervangen. Van Engeland eischte Hitier, dat men er zou afzien van den lust om voogdschap over Duitschland uit te oefenen. Het gaat niet aan, dat van Engeland uit telkens wordt geïnfor meerd naar de omstandigheden van bepaalde personen in Duitschland. Dat zijn onze zaken en daar heeft een ander niets mee te maken. KATHOLIEK VERZET IN WEENEN. .Hitier bedoelde natuurlijk, dat men in het buitenland zich niet moet, niet behoort te interesseeren voor de gezondheid van dominee Niemöller en ander gevangen zittende dominees, priesters, gewezen politieke leiders, als Schuschnigg en evenmin voor de houding in het algemeen van de nazi's jegens christendom en geslagen tegenstanders. Maar deze eisch van Hitler is on billijk; in het buitenland houdt men er niet van om gevoelens van recht en billijkheid te onderdrukken. Vandaar, dat er thans ook aller wegen weer belangstelling is voor wat pas in Weenen gebeurde. Kardinaal Innitzer een Sudeten Duitscher van afkomst die de Nazi's bij den Anschluss met zoo veel vertrouwen was tegemoet ge komen en hen met een „Heil Hitier" begroette, heeft allang ondervonden, dat de Nazi's de kerk geen enkel heil, integendeel, hebben gebracht. Reeds Vrijdagavond kwam 't voor den St. Stefanusdom te Weenen tot gevechten tusschen de Nazi's en de kath. jeugd, tot wie de kardinaal in een drukbezochte godsdienstoefe ning het woord had gericht. Na de preek verzamelden zich on geveer 10.000 katholieken op het plein en weldra weerklonk machtig een spreekkoor; „Wy gelooven aan onze God, Christus Heil", terwijl ook kerkelijke liederen werden gezongen. Nationaal-socialisten, die voorby kwamen, of die zich in de aan het domplein gelegen café's bevonden, hielden een tegendemonstrati© en schreeuwden„Wij gelooven in Duitschland, Sieg HeilNaar Dachau met Innitzer". Hierop ontstond een handgemeen. Voordat het gevecht een grooten omvang had kunnen aannemen, greep de politie in en verrichtte ver scheidene arrestaties. In de predikatie, welke kardinaal Innitzer in den dom had gehouden, had Zijne Eminentie de jeugd o.a. toegeroepen „Men heeft ons onze vaandels en organisatie ontnomen, welke wij met veel idealisme hebben gesticht. Wij hebben er echter bij gewonnen, want wij hebben de waar de *van de eensgezindheid ingezien... Bewaar uw geloof in het hart en toont het zoo vaak mogelijk open- lijk, zelfs als u dat nadeel berokke nen zou." Het paleis bestormd. Tegen den anderen avond hadden de Nazi's een gewelddemonstratie tegen den kardinaal georganiseerd. Omstreeks half negen kwam het tot een open aanval op het paleis van den kerkvorst. Alle ruiten werden door de bende nazi's, welke ongeveer 1000 man sterk was, ingeworpen. Tenslotte werd de toegang gefor ceerd. De aanvallers stieten dreigende kreten uit, zocals „Levert ons den zwarten hond Innitzer uit." Geleidelijk groeide het aantal de monstranten tot vyf duizend aan. Jeugdige heethoofden brachten ladders aan en klommen daarlangs tot aan de bovenste verdieping. Hier verschaften zy zich toegang door de ingeworpen vensters, waarop zij een ware verwoesting aanrichtten. De overige ruiten werden eveneens in geslagen, het meubilair werd naar buiten geworpen. Buiten joelde de opgewonden menigte. Kreten werden gehoord als ,Er uit met Innitzer, dood aan alle priesters." Eindelijk, nadat groote verwoes tingen waren aangericht, werdeD de demonstranten door de politie ver dreven. Twaalf ambulance-auto's versche nen ter plaatse om de gewonden weg te voeren en brandspuiten arriveer den om in de omliggende straten de branden van den paleisinventaris te blusschen. Oude priester uit het raam gegooid I In een bericht van het D.N.B. wordt het voorgesteld, alsof al het gebeurde zou neerkomen op een onbeduidende demonstratie van wat jonge heethoofden. Er zou niets ernstigs zijn gebeurd.... Maar de bijzonderheden, welke van kerkelijke zijde worden verstrekt, zijn met deze tegenspraak van het D.N.B. volkomen in strijd. Medegedeeld wordt, dat de biblio theek van het aartsbisdom geheel is verwoest en vernietigd. Een gruw zame bijzonderheid is, dat een der geestelijken, die zwaar mishandeld werden, een 60-jarlge priester is, die uit een raam der eerste verdie ping op straat werd geworpenhij bekwam een hersenschudding en brak zijn beide beenen. De Kardinaal in arrest. Ook Zondag kwam het hier en daar tot betoogingen. Aan kardinaal In nitzer is huisarrest opgelegd. Het paleis is bezet door gestapo-ag enten, die huiszoeking houden en alle ver keer met het paleis verhinderen. Er mag ook niet worden getelefoneerd. In katholieke kringen acht men thans elke overeenkomst met de Nazi-partij onmogelyk de verhou ding tusschen deze en de kerk wordt thans nog scherper geheeten dan in het oude Duitschland. Belgisch vliegtuig neergestort Een vliegtuig van de Belgische Luchtvaart My. Sabena is te Soest, in Westfalen, verongelukt. Er zijn twintig doodeD, van wie zestien passagiers en vier leden der bemanning. De Belgische piloot Joseph van den Eynde, die Maandag is omgekomen met het Sabena-vliegtuig, dat in Westfalen is omlaaggestort, was eenigen tijd geleden door zijn col lega's gehuldigd, omdat hij een mil- lioen kilometer vliegende had af gelegd. Hy was een van de beste Belgische piloten, die o.a. verschillende Deen- sche en Zweedsche vorstelijke per sonen onder zyn passagiers heeft gehad. Hij was ook een specialist op de lijn BrusselLondeD, waarbij hij niet minder dan 4000 maal over het Kanaal is gevlogen, In den aanvang van zijn carière vloog hij ook vaak op Amsterdam, terwyl hij ook een vliegreis naar den Congo heeft gemaakt. De overige, met van den Eynde om het leven gekomen leden der bemanning, waren eveneens Belgen. Alle zestien pasagiers zijn van Duitsche nationaliteit. VENRAY, 15 Oct. 1938 Philips Demonstratiewagen. Zaterdag en Zondag was op het Henseniusplein alhier een demonstra tiewagen der bekende fabriek van Philips uit Eindhoven. Uiterlyk was deze wagen keurig in orde en gaf ook een en ander te zien van het interieur en wel zoo verleidelijk, dat we evenals menig ander niet aan de bekoring konden weerstaan om ook eens inwendig een en ander af te kijken. En werkelijk we zijn hierover zoo voldaan, dat we hierover eens wat willen schrijven. De wanden van den tot toonzaal ingerichte auto waren geheel bezet met etalages. De eene zyde gaf een winkeletalage te zien, de andere zijde gaf een huiskamer, kinder- en slaap kamer, keuken en badkamer te zien. Alles was tot in de puntjes correct, maar wat een verschil kwam er niet te voorschijn, zoodra op de juiste punten een lampje of staaf werd in geschakeld. Hoe intiem werden de gezellige hoekjes. Hoe gezellig de kamers, waar het licht overal scheen. Tot zelfs de kasten waren verlicht, waar anders in de duisternis het een of ander wordt omgestooten of on vindbaar blykt, en moet een loop lamp de duisternis eerst verdrijven. Ook de tentoongestelde school was kenrig. Zaten de jongensder bankenrij bij het raam, zoodat zij goed konden zien, hoe heerlijk hielp het electrisch licht de verder afzittenden niet Het was of de geheele school in het zonlicht zat. Het ter zake kundige personeel lichte de bezoekers zeer vriendelijk in over de mogelijkheden en effecten, die met electrisch licht zoo gemak kelijk te behalen waren, zoodat bij velen het verlangen opkwam om het thuis ook zoo te hebben, als mende kosten maar niet behoefde te schrik ken En hieromtrent waren we in staat om in een gesprek meer te vernemen. Bijzoudere kosten behoefde zulk een installatie niet mede te brengen, als men vanaf den aanleg er de noodige aandacht aan schonk. Het is verkeerd om te meenen:als er maar een lichtpunt in de kamer is of als er maar een stopcontact is, dan zal ik me wel verder helpen. Met dezelfde kosten van aanleg immers kan men mooiere effecten verkrygen, meer sfeer of intimiteit in een vertrek of hoekje brengen. Zoo kwam ook de vraaghoe sterk moet het licht in een vertrek zyn Volgens genoemde deskundigen moet de lichtsterkte op de eerste plaats beantwoorden aan de eischen van het werk, dat men doen gaat. Gaat men alleen maar wat praten, de krant lezen of is men bezig aan fijn borduur- of haakwerk Hoe ver zit men van het lichtpunt af Al deze vragen werden nagegaan en we hoorden een vloed van technische termen als: volt, watt, kaars, lux en decalumen, wat nu zoo juist niet dadelijk te begrijpen valt voor eiken leek, die al zag hij het mooie dat te bereiken was voor zich, toch gelat en naar huis moest gaan met den zucht op de lippendat kan bij mij toch niet. Maar ook hier bood Philips personeel uitkomst, daar zij zich gaarne gratis beschikbaar stelden op nader te bepalen uur en dag in het huis van de gegadigden van advies te komen dienen. Langzamerhand werd het gesprek meer algemeen en bleek dat het ge bruik van electriciteit zeer toeneemt echte voorstanders heeft. Zoo werd het electrisch koken zeer ge prezen, zoo gemakkelijk, zoo zindelijk, zoo goedkoop. Iemand, die een tegen strijdige meening verkondigde, nou... die kreeg de kous op zijn kop. Hoe kwam Nurks er bij om op deze plaats iets te durven zeggen tegen de electriciteit. Alles bijeen een zeer mooie demon stratie, die zeer zeker velen iets geleerd zal hebben, wat ze gaarne zullen toepassen. Laten we er nog bij vermelden, dat de bezichtiging der fraaie kleine meubeltjes, die in de diverse kamers waren neergezet, alleen op zich reeds een bezoek aan den demonstratie wagen wettigden. In het land van ijs en vuur Zoals de aanplakbiljetten u reeds met schreeuwende en pakkende kleuren hebben aargekondigd komt er a.s. Woensdag 19 Oct. in het Patronaat een IJslandfilm. Het is een film uit het Missiegebied van de Paters Monfortanen. IJsland is een land met een kouden en killen naam, doch ook een land met vulkanen en warm-waterbron- nen. Het is een land van onge ëvenaarde schoonheid. Daar woont een klein, doch edel volk, met een schoon verleden en een hoogstaande cultuur. Een nadere kennismaking met land en volk zal grote verras- rassingen voor U meebrengen. Verleden zomer heeft een jong artist met zijn filmcamera door dit gans bijzondere land rondgezworven. Wonderbare lichteffecten heeft hij onder zyn camera-lens weten te brengen. Het is daarom, naast een goede Missiefilm ook een goede documentatiefilm geworden. Land, volk en gebruiken worden er meesterlijk in verwerkt. In één woord, een pracht documentatie van hoge kunstwaarde. Komt daarom naar deze film kyken op Woensdag 19 Oct. 's avonds om 8 uur. Het zal een leerrijke en genotvolle avond voor U zijn. Tevens zult U hierdoor een steentje bijdragen voor het Missiegebied van de Eerw. Paters Montfortanen. Entree voor alle rangen 25 cent. Hazenconcours. Op de doelen van de handboog schutterij St. Oda had Zondag het jaarlijksche hazenconcours plaats hetwelk ondanks het minder gunstige weer goed geslaagd is. Ie prijs H. Creemers Jr. van St. Antonius, Halfweg 23 pnt.; 2e prijs J. Arts van St. Hubertus, Merselo met 23 pnt.; 3e prijs W. Claassens Sr. van St. Anna met 3 rozen4e prijs A. Millen van St. Anna met 4 vieren5e prijs Jos. Loonen van St. Oda met 4 drieën; 6e prijs Ant. Jacobs van St. Anna met 4tweeën; 7e prijs Th. Voermans van St. Oda met 4 eenen. Politiehonde n wedstrij d. De dresseerclub „De Verdediger" alhier hield j.L Zondag haar jaar lijksche wisselbekerwedstrijd. Als keurmeester fungeerde de heer J. H. Peeters uit Venlo. De prijzen werden behaald door: W:sselbeker en le prys Arn. Theuws; 2e prijs P. J. Beerkens3e prijs J. v. d. Bereken; 4eprijs E.Vermeulen; 5e prys J. van Maris6e pry's J. van Dijck7e prijs E. Beerkens. LUXOR THEATER. „De melodie van het verleden.' Willy Birgel is op het oogenblik zonder eenige twijfel een der sterkste karakterspelers van de Europeesche film-industrie en het zal dan ook niemand verwonderd hebben, dat men in de nieuwe wereld reeds meer malen pogingen heeft aangewend om hem voor haar te winnen. Doch Birgel staat te Berlijn voor de lens en het voetlicht, voelt zich er wèl en wenscht er te blyven. Hy heeft een contract voor vele jaren met de Ufa en volgens zyn eigen verklaringen is hy daar vol komen tevreden mee. Men heeft hem dan ook gezien als tegenspeler van Lil Dagover, Carola Höhn, Lida Baarova en van de nieuwe Zweed sche Ufa-ster Zarah Leander. Er is weer een nieuwe film met hem ge maakt „De melodie uit het verleden" met als tegenspeelster de talent- en temperamentvolle Brigitie Horney van wier hartstochtelijk spel wij nog onlangs in „Brandend Goud" hebben kunnen genieten. De film werd ge regisseerd door niemand minder dan Viktor Tour janski. De internationale ervaring, waarover een man als Tourjanski nu eenmaal by uitstek beschikt, zal hem bij het maken van „De melodie uit het verleden" zeer goed te pas komen. Want deze rol prent bezit als een der goede eigen schappen, dat er drie talen in worden gesproken. Overigens onderscheidt deze film zich ook in zooverre van vel# van haar „zusters", dat zij nu eens niet met een happy end eindigt. Immers, het is toch nauwelijks voor bestrijding vatbaar, dat de film producers maar al te vaak wel wat te luchthartig met de happy-endings zijn omgesprongen. De film is in haar treffende een voud toch altyd nog het meest aan grijpend, wanneer zij een getrouwe weerspiegeling is van het werkelyke leven. Het werkelijke leven, met z'n ups en downs, met z'n idylles, zijn vaak schijnbaar toevallige omstan digheden met z'n strijd, z'n over winning of z'n ondergang. En in werkelijkheid gaat ook niet altyd, zooals de mensch dit wel zou willen en met zyn opvattingen voor juist houdt. En daarom moet ook de film niet altyd eindigen met twee menschen. die overgelukkig, zonder dat er een vuiltje aan de lucht is, in elkanders armen vallen. Er zijn toch wel eens omstandig heden, belangen en plichten, die een samengaan, zooals die menschen zeff dat wel zouden willen verhinderen. Met alle concessies, die men aan de publieke smaak kan doen, is 'tgoed ook eens een film te maken, zonder een geforceerd happy end. Wij zien deze film, die in alle groote steden met succes opgang maakte, dan ook met belangstelling tegemoet. Het spel boeit van begin tot eind. H. Missie te Oostrum. Binnen weinige dagen, a.s. Zater dag 22 October zal voor Oostrum een tyd beginnen van genaden. Van dien dag af tot Allerheiligen zal de nieuwe parochie Oostrum het geluk hebben het woord der afgezanten van God te hooren en daardoor wor den opgewekt om een nieuw leven te beginnen. Het zal een tyd worden van intens zieleleven, een tijd van zuivering en van groei in Christus. Reeds hebben de parochianen eene gezamenlijke Novene begonnen, om den byzonderen zegen des hemels over de parochie, over de H. Missie, over alle parochianen af te trekken. En de heele parochie ziet reeds ver langend uit naar die dagen, die zoo veel intense vreugde en zooveel diepen vrede met zich mede voeren. De H. Missie zal gepreekt worden door de Eerw. Paters Redemptoristen Jos. Maria Drehmanns uit 't kloos ter van Amsterdam en J. Geurts uit het klooster te Wittem. De opening met plechtige toewij ding der H. Missie aan Maria is a.s. Zaterdag om 7 uur. HOLTHEES. Bij het alhier ge houden prijsschieten van de schutterij O.L. Vr. Gilde werden onder zeer slechte weersomstandigheden de prij zen behaald als volgt: le prijs L. Hendriks, Bergen2e A. Bonants, alhier 3e A. Mulders, Bergen 4e A. Martens, alhier; 5e A. JaDssen, alhier; 6e P. Thissen, Bergen. OVERLOON. De opbrengst der bloempjes-verkoop ten bate der drankbestrijding bracht op ruim f 16. Grensbewaking. In varband met de mogelijke bin nenkomst van ongewenschte vreem- deliogen is de Brigade van de Kon. Marechaussee le Well met 9 man schappen uitgebreid. Deze zijn in drie groepen gestationeerd in de ont ginning Laarakkers te Bergen, aan de Wellsche Hut en aan de Hamert. Aan elk der posten zijn bovendien drie militairen toegevoegd, terwijl in 't dorp nog v|jf militairen zijn in gekwartierd. Horster Veemarkt. HORST, 11 October. Totaal aan voer 267 dieren, waarvan 48 stuks rundvee, 207 biggen, 11 paarden en ponnys en 1 schaap. Prijzen Dragende koeien en vaar zen f 240f310. Vette runderen 64 tot 74 cent per Kg. geslacht. Pinken f 75—f 115. Hokkelingen f 55—f 95. Handel in rundvee vry goed. Han del in jongvee iets stroef. Handel in biggen goed met pryzen van f 10 tot f 12. Ongemerkte biggen f 4 tot f 6. Ponnys f 150f 250. Paarden f 325 f 425. iy,-jarigen f 170—f 250. MOREELE GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Persoonlijk woord van H. M. de Koningin. Met instemming nam ik kennis ook van het vervolg van den oproep voor moreele en geestelyke her bewapening. Nu de belemmende dagen achter ons liggen, waarin het dreigend ge vaar ons zoo duidelyk voor oogen stond, nu voor het oogenblik de mogelijkheid van de algeheele ver nietiging onzer beschaviDg is afge wend, is het een verheffende ge dachte ons allen vervuld te weten van denzelfden wenschden zegen van den vrede te bewaren. De begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze, gepaard aan de versteviging onzer weermacht, nog niet genoeg wil die vrede duurzaam zyn zoo moet hij gedragen worden door de gedachte gegrondvest in den oproep. Allen zonder onderscheid kunnen wij persoonlyk bijdragen tot den groei en de ontplooiing van die ge dachte, door van heeler harte mede te werken tot de moreele en geeste lijke herbewapeningdien innerlijken drang, welke ook inwendige omme keer teweegbrengt en tot gevolg heeft dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen en volken. Behoef ik u te verzekeren, dat hoe dieper onze overtuiging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uit draagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten, des te grooter de kans wordt op het verwezenlijken van een betere toekomst. Wie de teekenen des tyds begrijpt, weet dat thans van ons gevraagd wordt eene daad van zelfvertrouwen, van zelfopoffering en zedelyke moed, en van geloof. WILHELMTNA. De doodende stroom. In de melkfabriek „De Ommelan den" te Groningen heeft Dinsdag morgen een ongeluk plaats gehad, dat aan een 29-jarigen ongehuwden arbeider uit Nuis het leven heeft gekost. Bij zijn werkzaamheden gebruikte deze een electrische looplamp, welke vermoedelijk defect is geraakt, waar door de man den stroom door het lichaam kreeg, en bewusteloos ineen zakte. Men heeft nog getracht door middel van een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken, doch vergeefs. In ccn sluiskolk gevallen. Tydens het schutten door een sluis in het Wilhelminakanaal te Lieshout (N. Br.) had schipper Hubens uit Alem het ongeluk overboord te vallen, en met het hoofd op een remmings- paal terecht te komen. Hij viel ver volgens in de drie meter diepe schuts- kolk. De zoon van den schipper, die het ongeluk zag gebeuren riep om hulp en had het geluk om met be hulp van het sluispersoneel zijn vader op het droge te brengen. Daar H. in bewusteloozen toestand ver keerde werd onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen. By onder zoek bleek dat de man een hersen schudding had gekregen tengevolge van zyn val op de remmingspaal. VALSCHE SPELERS. Binnen 24 uur is de Amsterdam- sche politie er reeds in geslaagd de hand te leggen op een lid van een kleine bende valsche kaartspelers, die Zondagmiddag te Bergen op Zoom een argeloozen zakenman voor circa f 150 wisten te bena- deelen. Melkprijs in Duitschland verhoogd. De melkprijs in Duitschland is met gemiddeld 2 pf. per liter verhoogd. Men voldoet hiermede aan de her haalde eischen der veehouders, die dezen zomer, om de verordeniDg betreffende de vaste prijzen te ont duiken, hun melk voor de vervaar diging van room gebruikten, teneinde betere verkoopsvoorwaarden te krij gen. Voorts verluidt, dat het boterrant- soen van 200 gram in Je week zal worden verminderd tot 160 gram, maar de resteerende 40 gram wordt vervangen door eerste kwaliteit margarine. Dit is echter slechts een voor- loopige regeling. Over eenige weken, zoo verwacht men, zal het rantsoeD, gelijk het nu is, worden verminderd met 15 pet., derhalve van 200 gram in de week dalen tot 170 gram in de week. Geweldige boschbrand in Canada. Een geweldige oppervlakte bosch- grond, in de nabijheid van de Rainy- river, staat in brand. Fort Francis, op de grens van Minnesota en On tario, wordt door het vuur bedreigd. Onmiddellijk is de bevolking uit de omgeving gemobiliseerd en bij duizenden trekken de menschen naar het geteisterd of bedreigde gebied. De reusachtige boschbrand heeft intusschen reeds aan veertien men schen het leven gekosto.a. kwamen twee vrouwen en haar negen kinderen in de vlammen om. Het aantal gewonden bedraagt, voor zoover bekend, ruim twintig. Verscheiden personen worden nog vermist. Als ii mij vraagt Men moet weten van geven en van nemen. In ons boeren- en tuindersbedrijf zou men ook kunnen zeggen: men moet geven om te nemen, of zooals de ouden zeiden: de oogst gaet voor de baet. Dus eerst uitgeven en dan nemen eerst bemesten en zaaien, daarna oogsten. Dat staat met elkaar in heel nauw verband. Het zaaigoed en pootgoed moet van prima kwaliteit zijn. Wie meent, dat het met een mindere soort ook wel kan, komt bedrogen uit op het eind. En de bemesting moet ook in orde zyn. Zonder die geven het beste zaad en de meest uitgezochte poters geen behoorlijke oogst, tenzij er zooveel stille reserve in den grond is, dat deze voldoende is voor een goede oogst. Maar met die reserve tast men het bodemkapitaal aan. En dat zal zich wreken. Voor goed bemesten zijn kennis en overleg noodig. Hooger opbrengsten moeten n.l. ook met aan zekerheid grenzende kansen voordeel geven. De hoogere oogsten, die men kan krygen, moeten meer opbrengen dan de meerdere kosten, die wij er voor uitgeven. Daarom moet met overleg gehandeld worden. Zoo weten wij b.v. dat de zwavel zure ammoniak goedkoop is en een goede stikstofmest, mits tijdig aan gewend en mits de kalktoestand van den bodem in orde is. Door deze zwavelzure ammoniak tijdig aan te koopen, heeft men ze ter beschikking wanneer men in het voorjaar vroeg of zelfs in den herfst, in de stikstof behoefte van den bodem, en van het gewas voor een deel wil voorzien. Dit komt dus voordeelig uit. Maar vergeet daarbij niet, dat de bodem ook kali en fosforzuur noodig heeft. Voor de laatste kan men b|j gebruik van zwavelzuren ammoniak het best slakkenmeel nemen, dat een flinke hoeveelheid kalk bevat. Maar daarom mag men deze mest stoffen niet tegelijk geven. Als U m|j vraagt, zou ik zeggen: maak van de gelegenheid gebruik, vul thans de stikstofbehoefte ten deele aan met de goedkoope zwavel zure ammoniak. Sttaks kunt ge de rest aanvullen met sneller werkende andere stikstofmeststoffen. Men moet met overleg handelen om wat geld te kunnen overleggen. Kerkdief gearresteerd. De gemeentepolitie van Geleen heeft Zondag zekeren J. W. uit Brunssum in arrest gesteld, die blijk baar van kerkdiefstallen een beroep maakte. De man werd op heeterdaad betrapt, toen hij zich in de kerk der paters Carmelieten geld toeeigende van een offerschaal. Daar hij meer malen tijdens kerkfeesten in ver schillende kerken was gesignaleerd, vermoedt men, dat hy zich ook daar aan diefstallen van offergelden heeft schuldig gemaakt. Smokkelen van rogge. Sedert enkele weken is aan de Bel gisch-Nederlandsche grens een nieuwe sluikhandel ontstaan, als gevolg van de Crisis-maatregelen, en wel het smokkelen van rogge. De rogge n.l. kost in België om de f 4.30 per 100 KG. terwyl hier in Nederland de prys ongeveer f 3 hooger is Met het overbrengen van slechts 100 KG. per dag, is dus een flink daggeld te verdienen, en dat over brengen of smokkelen gaat veel ge makkelijker dan andere smokkel- artikelen, als margarine, suiker, sigarettenpapier snz. De smokkelaars moeten als het ware op heeterdaad by het over schrijden der grens worden betrapt* want als eenmaal de rogge bij een landbouwer in de schuur of op zol der is, is het niet doenlijk, de Bel gische rogge van de eigen rogge te onderscheiden. Gevaarlijk evenwel wordt hetwan- neer een grensbewoner landbouwer in evenredigheid van zijn bedrijf een veel te grooten voorraad zou hebben. De landbouwer kan zyn gesmok kelde rogge ook nog laten denatu- reeren, en ze dan als veevoeder bezigen. Vader Staat betaalt hem dan ook nog ne to f 1.40 per 100 K.G. tegemoetkoming, en aldus komt hem de gesmokkelde Belgische rogge op slechts f 2.90 per 100 K.G- Geen wonder dan ook, dat trots het verscherpte en versterkte toe zicht aan de grens nog duizendeD kilo's rogge ons land frauduleus bin nenkomen. In Weert werd door de ambtenaren van deD Crisis-opsporingsdienst een kar, beladen met 750 K.G. rogge aangehouden. De ambtenaren namen kar, paard en vracht, in beslag en maakten tegen den vervoerder, een landbou wer R., van Altweert, procesverbaal op. Groningsche boeren naar Sumatra Door den Ko'onisatleraad wordt voorgesteld tien Groningsche boeiea- families naar de Dairilanden uit te zenden. De kosten dezer uitzending zouden door de organisaties geza menlijk moeten worden gedragen, namelijk: door de Indische maat schappij voor werkverschaffing, de Nieuw-Guinea Vereeniging Volks planting op Sumatra en den Kolo- nisatieraad. Het is de bedoeling, dat de uitge zonden boert n in de Dairilanden zul- lena optreden als leermeesters voor de Indische kolonisten, speciaal in zake veeteelt en zuivelproductie Het aan te schaffen vee zal in Indië uit den aanwezigen Austra- lischen veestapel worden geselec teerd. Tragische thuisreis van een kermis. Zaterdagnacht om half één is een auto, komende van Zuidbroek, even buiten deze plaats, vermoedelijk door slippen, in het Winschoterdiep ge reden. Eerst toen de auto was opgehaald, kon men de drie inzittenden bevrij den. Ze bleken alle drie reeds te zijn overleden. In het gezicht van de haven gestrand. De zee, die aan vele Scheveningers de middelen van bestaan verschaft, beteekent voor velen hunner ook de dood. Zondag heeft zij de Scheveningsche visschersbevolking weer in rouw ge dompeld door drie hunner als haar prooi op te eischen. In het gezicht van de haven leed de motorlogger Sch. 102 met een bemanning van 14 koppen schipbreuk; drie der opvarenden kwamen in de golven om op het oogenblik, waarop zy gehoopt hadden binnen enkele minuten misschien de haven in te varen en veilig den voet aan land te kunnen zetten. Heel Scheveningen is diep onder den indruk van dit tragisch gebeuren. Ingekomen en vertrokken personen van 30 Sept. tot 7 Oct. VERTROKKEN J. P. W. Claessens, kapper, naar Geleen Lutterade Markt 3 A. H. M. v. d. Geijn, z.b., naar Alkmaar Oude Gracht 287 A. G. Cox, zonder beroep, naar Boxmeer. J. M. A. de Wit, dienstbode, naar Helmond Pistoriusstraat 19 H. W. Peters, zonder beroep,'naar Walbeek P. H. Weijers, zonder beroep, naar Gennep Loodsstraat 239 Ch. A. J. Michiels, zonder beroep, naar Vierlin~sbeek A 78c H. G. Kusters, zonder beroep, naar Maashees C. A. M. Hootsmans, zonder beroep, naar Grubbenvorst. R. A. M. Hootsmans z.b. naar idem P. J. Koenen, magazynknecht, naar Boxmeer Spoorstraat 22 M. v. Sleeuwen, dienstknecht, naar Overloon A 47 M. Ch. P. Janssen, d.b. naar Maas- bree Blerick Ottostraat 16 H. Jansen van Galen en echtgen., Opperwachtmeester, naar Nijmegen Coehoornstraat 5 H. W. Jacobs, dienstknecht, naar Maashees A 131 R. M. H. A. Cremers, d.b., naar Heeswyk Huize Zwanenstein.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6