TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS SPIT..:' KLOOSTERBALSEM Zaterdag 15 October 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 42 De Bond zonder naam. FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. W erkloozenzorg redelijkheid. en Crisis-humor ook in het buitenland» Het coupeeren van paardenstaarten. Nieuwtjes enwenken „Verbeter de wereld, door eerst u zelf te verbeteren." Aldus een der slagzinnen, waarmee de Bor.d zonder Naam den wereldvrede tracht te ver zekeren. Waar liefde en ver draagzaamheid zijn, kan geen onmin en geen strijd wezen. De wereld heeft de liefde echter niet; we zijn stuk voor stuk bereid om ze te geven, maar als antwoord. We willen ze ons eerst be toond zien. Egoïstisch als we zijn, vreezen we een uitgave (van liefde) te doen zonder de tegenwaarde (wederliefde) te ontvangen. Dat egoïsme houdt de wereld ver deeld en de liefde verre. Dat moet veranderen heeft de Haarlemsche priester Henri de Greeve bedacht en hij is een groote campagne begonnen ter verbetering van den geest der menschheid onder het motto begin bij je zelf 1 En allen, die deze gedachte willen schragen, heeft hij georga niseerd in een Bond zonder Naam, waarvan noch hij en ook niemand anders de leider is. Deze Bond zonder Naam, heeft enkel één doelden vrede te verzekeren door liefde. Het heeft geen bestuur, kent geen vergaderingen en men kent elkaar niet. Het lidmaatschap kost niets, zelfs het maandblad van den Bond ontvangt men gratis. Het gaat hier enkel om de daad het persoonlijke voorbeeld. Met eenige kerk heeft deze beweging niets te maken; ze omvat men- schen van allerlei religie en ook menschen zonder religie, die hun leven en hun persoonlijk handelen willen grondvesten op het gebod der liefde. Waarop trouwens Christus zelf ook Zijn kerk heeft gebouwd. Het eenige, wat men te doen heeft om lid te lijken, voor zich zelf, van dezen Bond is: voor één keer een verzoek richten aan den Zeereerw. Heer Henri de Greeve te Haarlem, om alle Bondsuit- gaven gratis te mogen ontvangen. Ik zeg: dat is voldoende om lid te lijken. Een goed lid zijn, kan men slechts door naar het motto van den B.z.N. te leven. Een goed lid zijn, kan men dus ook zonder voor het lidmaatschap aan te melden. Het is merkwaardig om te lezen, welke schoone resultaten resultaten het uitdragen van de eenvoudige, maar waardevolle gedachte „Verbeter de wereld, begin bij je zelf.", reeds heeft gehad. Oude veeten in familie- of kennissenkring werden beslecht en vijanden werden vrienden, HOOFDSTUK I. Van Gunsight Pass af was de weg parallel met de rails van den spoor weg door de zacht hellende vlakte van San Andreas geloopen. Links en rechts waren geheel in de verte als vage blauwe muren tegen den horizon ber gen te zien, waarvan de namen niet aangegeven waien op de onnauwkeurige kaart, waarop 't meisje in de roode auto trouwens steeds minder keek naar gelang de twee wegen van steen en staal dieper het Westen indrongen. Op de heele reis door de ver-, moeiende weidelanden van Missouri en Kansas en de vlakke landen van Oost Colorado had Nora Jane Moran zich erg druk gemaakt over afstanden en was ze bang geweest van den goeden weg af te raken op de punten, waar wegen naar alle richtingen gingen. Geen dag was ze in haar auto gestapt zonder met bewoners van de stad, waar ze den nacht had doorgebracht, de wegen die ze nemen moest grondig besproken te hebben. En ze had geleerd rekening te houden met de opinie dier bewoners, als die van meening waren dat ze in haar eerzucht het doel van één dag honderd mijlen te ver genomen had. Op zekeren dag had ze op door de Kansas-zon bijna hard gebakken wegen honderdzestig mijl afgelegd en dien zelfden avond had ze negen brief kaarten verzonden, waarop ze met die prestatie opschepte I Tusschen den Mississippi en den Stillen Oceaan bestonden geen honderd mijl goed geplaveide weg, en iemand, die per auto van de eene kust naar de andere ging, ontving medailles van Motor Clubs en schreef een boek over door een eenvoudige daad: het toesteken van een hand Geen gepraat over gelijk en ongelijk, een póótVergeven en vergeten. Eikaars fouten en tekortkomingen verdragen, eikaars deugden ge nieten en vrienden zijn. Velen voelen zich zoo dankbaar gestemd, nu ze het eigen leven vermooid zien door het nastreven van het Bondsideaal, dat ze ook een in Nederlandsche munt uit gedrukt blijk van offerzin wen- schen te geven. Deze gaven worden in het gratis orgaan van den B.z.N. verantwoord en daar lezen we, dat b.v. de Comm. tot bestrijding van Werkloosheid een uitkeering kreeg uit „de pot van giften en gaven", en het Leger des Heils, en het Isr. Armbestuur, het Roode Kruis, de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, de Reclasseering, het Tehuis voor Marinemannen in Den Helder, eenige tubercu- lose-bestrijdingsvereenigingen, 'n arme pastoor-kerkbouwer enz. Heel de geest van den Bond zonder Naam is een treffende. Omdat hij doet uitkomen, dat de liefde in staat is om over het samenstel van kerken, religies, standen, volkeren heen, öp te gaan in den eenen Geest Gods, den geest van den Vrede. Dat werkloozen klagen en dat anderen de werkloozen beklagen 't is te begrijpen. Ik ben er volkomen van door drongen, dat werkloosheid een groote ellende is en dat deze lang niet voldoende, althans niet afdoende wordt weggenomen door steun en werkverschaffing. Maar laten we toch probeeren om redelijk te blijven. Ook de middelen der overheid zijn be- beperkt en... degenen, die arbeid hebben, groeien de verdiensten ever.min op den rug 1 Soms erger ik me. B.v. aan een verhaal, 'n kolom lang in de bladen van de Ar beiderspers over de behandeling van een werklooze in Amsterdam. Uitgerekend weer: Amsterdam. De man was zijn beklag ko men doen op de redactie. Het verhaal komt op het volgende neer: het gezin bestaat uit man, vrouw en twee kinderen. De jongen, minderjarig, verdient f 7 per week, maar hij woonde buitenshuis, want, zoo zei hij „Ik laat den steun niet beslag leggen op mijn centen, die ik met hard werken heb verdiend." De redactie vermeldt, dat zon der critiek, Zoo'n zoontje 1 Hij vindt het een onrecht als hij, van zijn verdiensten, zijn vader en moeder moet helpen onder houden. „Recht" is blijkbaar, dat anderen dat doen, de gemeen schap, dat zijn u en ik enz. 1 zijn avonturen Voor een meisje alléén was zulk een reis een gewaagder onderneming dan die van Lindbergh. Nu ze haar doel bijna bereikt had, vond Nora Moran dat ze geen reden had een besluit te betreuren, dat ont staan was uit Iersche koppigheid, toen men haar zei dat het niet kón Ze wilde van haar huis in Ohio naar Black Butte rijden, dat een kleine veertig mijl van de Mexicaansche grens af lag. Haar avonturen waren onbe langrijk geweest en hadden zich be perkt tot het maken van omwegen, bandenpech en zorgen van mechani- schen aard. Ze was niet bestolen, noch aangevallen noch ontvoerd de mannen waren allen zonder uitzondering gentle men geweest, beleefd en hulpvaardig. De laatste van deze vrijwillige heipers had haar negen mijlen langs een om weg weer op de hoofdweg gebracht, daar één van debiuggen weggespoeld was. U kunt de weg nu niet meer missen, juffrouw, had hij gezegd, toen hij weer vertrok. Dadelijk achter dien tweeden heuvel zult u den spoorweg weer ontmoeten, die van het Noorden komt. De weg loopt naast het spoor kaarsrecht naar de bergen, en aan de voet daarvan ligt Black Butte. Sedert ze gestopt was om in de schaduw van den eenigen boom, dien ze in veertig mijl gezien had, haar lunch te gebruiken, waren de bergen steeds dichterbij gekomen. Wat eerst flauwe oneffenheden in debergsilhouet- ten gebleken hadden, bleken nu scherpe, hoekige rotspunten te zijn de donkere schaduwen op de hellingen waren nu diepe, begroeide bergkloven geworden. Heuvels en afzonderlijke bergtoppen waren nu zichtbaarde zijwegen die steeds veelvuldiger op den hoofdweg uitkwamen, verrieden dat er achter die heuvels huizen, mijnen en boerderijen waren. En één van die zijwegen leidde misschien naar de Bar-Rafter-K, waar van zij, Nora Moran van Cleveland, de bezitster was. Bij deze gedachte klopte haar hart sneller. Nog geen mijl van de stad maakte Enfin, „de steun" nam daarmee natuurlijk geen genoegen en nu is de knaap weer thuis. Bij de berekening van den steun aan den vader wordt twee-derden van het loon van den knaap in mindering gebracht. Eveneens twee-derden van het maandsalaris van de dochter, die op 'n kantoor f 27 verdient. De vader klaagt. Zijn dochter moet toch, en daar heeft hij ge lijk aan, behoorlijk gekleed op haar werk komen. En ze wil daar evenais de anderen, een glas melk nuttigen bij haar brood.... Zeker, zekerElk kind ver- eischt zijn onderhoud. In de streek waar ik woon, is het gemiddelde loon in de werkverschaffing (zware arbeid) 11 gulden; het normale loon in liet vrije bedrijf (landarbeid) is ten hoogste f 12. Daarvan moet men rondkomen in gezinnen waar vijf, zes kinderen zonder eigen inkomsten, mee- eters zijn. De Amsterdamsche werklooze, voor wien het in een volle kolom druks werd opgenomen, blijkt aan inkomen te genieten (gezin: 4 personen) Steun f 8.46 per week Ver-u. jongen f 7,00 per week Verd. meisje f 6.23 per week Totaal f 21.69 per week En het verhaal daarvan doet de redactie van de Arbeiderspers schrijven: „Telkens weer grijpt tijdens het luisteren naar het verhaal de kille hand van de ellende ons om het hart, telkens weer moeten wij ons bedwin gen, om niet in „opstandige" taal los te barsten". Wat wil men toch in Amster dam Ik weet wel: f 21.69 aan inko men beteekent voor een gezin van 4 menschen in Amsterdam geen overdaad, integendeel. Maar kan de overheid méér doen En zou het billijk wezen tegenover de tienduizenden op het platteland, die snakken naai de mogelijkheid om regelmatig de helft van het inkomen van den Amslerdamschen gesteunde te mogen verdienen met harden arbeid We lezen in het officieel orgaan van den F.N.Z. De Belgische Zuivelbond bevat een vertaling van een brief van een Amerikaanschen landbouwer tot zijn minister van Landbouw. Door de vertaling in het sappige Vlaamsch wordt de brief er zeker niet minder aantrekkelyk door. Heer Minister. Mijn vriend Slim uit Goedenaarde heeft dit jaar een check van 1000 dollar gekregen omdat hij geen var kens gekweekt heeft. Wij hebben dus op onze hoeve besloten een zaak vaa niet-kweekerij de hoofdweg plotseling een scherpe bocht en kruiste den spoorweg. Zeiiet haar wagen stilstaan om een langzaam voorbijdenderenden vrachttrein te laten passeeren. Twee mannen stonden op het dak van een wagon en Nora ging plotseling rechtop zitten toen ze zag dat in de hand van één der mannen een pistool glinsterde. In zijn andere hand hield hij een soort knuppel, de korte stok van hard hout die door de spoorweg remmers gebruikt wordt bij het bedienen der handraderen. Met beide wapens bedreigde hij een langer, slanker man, die voor hem stond. Deze laatste liep het trapje aan het eind van den wagon af en sprong, onder de bedreiging van het pistool, van den rijdenden trein. Hij kwam in zijn volle lengte op het grint naast de rails terecht. Vlak bij Nora's wagen krabbelde hij weer overeind. Hij zag nóch den wagen nóch het meisje Hij drukte met veel overtuiging zijn duim tegen zijn neus en wuifde vlug met zijn uitgestrekte vingers, een gebaar van uitdaging dat ouder is dan de pyramiden. Intusschen schreeuwde hij een uitdagende voorspelling, waarin hij uitvoerig beschreef wat de spoor wegman verwachten kon, als hij in de toekomst eens géén revolver bij zich had. Nora lachte en de man draaide zich vlug om, waarna hij zijn hand naar zijn hoed bracht. - Neemt u me niet kwalijk, mevrouw... juffrouw. Ik spreek altijd Fransch als ik een beetje opgewonden ben. Ik zag u niet eerder. Er wordt beweerd, dat Eva aan al haar sexegenooten de gave naliet, om na één blik op een man dadelijk te kunnen vaststellen of hij absoluut on mógelijk is dan wel of er eventueel een mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat ze hem eens trouwt Nora Jane Moran's eerste onder zoekende blik zag, dat de vreemdeling donker, ebbenhoutkleurig haar had.... dat zijn oogen, die gedurende zijn woede staalgrijs geweest waren, nu vlug zacht-blauw werden.... dat zijn gebruind gezicht zoowel gewasschen van varkens op te richten. Dit lijkt ons zeer interessant en zelfs boeiend. We zullen daardoor ook enkele werkloozen aan het werk kunnen zetten. We zouden nu gaarne vernemen, Heer Minister, welke streken en welke soort van varkens het be3t geschikt zijn voor die onderneming. Is het geraadzamer witte dan wel zwarte zwijnen te nemen, of zijn de Berkshire de beste We hebben natuurlijk ook kapitaal noodig en vragen u om een uitgifte te mogen doen van aandeelen in onze maatschappij van niet-kweeke rij van varkens. Wat ons echter het moeilijkste schjjnt, is het opmaken van den in ventaris van de varkens, die we niet zullen gekweekt hebben. Slim is zeer optimistisch gestemd rakende de toekomst van onze onderneming. Hij zegt, dat hij gedurende een 20tai jaren zwijuen gekweekt heeft, en dat hem dat jaarlijks een 350 dollar opbracht en in 1918 zelfs 400. En verleden jaar had hij een winst van 1000 -dollar door er geen te kweeken. Indien we 1000 dollar kunnen krjjgen voor het niet-kweeken van 500 varkens, krijgen we natuurlijk het dubbel voor het niet-kweeken van 1000 zwijnen. We zijn zinnens de zaak in 't klein te beginnen en we zullen dus een aanvang nemen met het niet-kweeken van 4000 var kens dit jaar, hetgeen ons een winst van 8000 dollars zal bezorgen. Er is echter nog wat anders. Deze varkeus, die we niet zullen kweeken zouden ongeveer 100.000 bussels graan verslonden hebben. Men zegt ons, dat gij ook geld geeft aan de land bouwers die geen graan telen. We hopen dan ook, dat ge ons iets zult geven voor die 100,000 bussels graan die niet zullen geteeld worden voor die 4000 varkens, die we niet zullen kweeken. Het zou ons zeer aangenaam zijn, Heer Minister, een spoedig antwoord te bekomen, daar het seizoen ons zeer geschikt lijkt voor het niet- kweeken van varkens en we graag zonder verder uitstel zouden willen beginnen. Gelieve enz. P.S. Heer Minister, zou het ons toch toegelaten zijn een dozijn varkens te mogen vetmesten voor eigen gebruik, terwijl wij onze on derneming van niet-kweekerij voort zetten! Juist genoeg cm deze winter een weinig spek of hesp bij ons brood te kunnen eten! Voor de Rotterdamsche Rechtbank is de princiale kwestie behandeld, of het coupeeren van paardestaarten al dan niet dierenmishandeling te noemen is. Het O M. had daartoe den 47jarigen paardenhandelaar A. V., wonende te Bolnes, gedagvaard. Hij had hem ten laste gelegd, dat hij twee eenjarige paarden pijnlijk letsel had toege bracht door de staanen van deze dieren te coupeeren om daarna de wondeD, door deze operatie ontstaan met een gloeiend ijzer dicht te schroeien. De president nam allereerst ver dachte zelf een verhoor af. Deze was het er niet mee eens, dat het coupeeren van den staart van een paard pijnlijk voor het dier is. Hij had vele malen een paardestaart geooupeerd, doch nooit had hij bij de dieren gemerkt, dat zy pijn leden. Een dierenarts uit Amsterdam ver klaarde dat het coupeeren van paar destaarten uit de middeleeuwen stamt. Hij achtte het zeer wensche- lijk, dat deze wreede gewoonte zoo spoedig mogelijk verdwijnt. Er ligt als geschoren was..dat zijn leeftijd tusschen vijf-en-twintig en dertig was (zij zeil was drie-en twintig),... en dat, wat hij dan ook was, hij in geen geval tot die „blinde" treinpassagiers be hoorde, waarvan je verwachten kon dat ze zonder veel pardon van een goederentrein gesmeten werden. Ze vond de resultaten van haar onderzoek niet geheel ongunstig en glimlachte. Sedert ik in Parijs was heb ik zoo'n goed Fransch niet meergehoord, beweerde ze. Zelfs een Franschman zou u verstaan hebben. Dan hoop ik, dat hij een Fransch man is. De blauwe oogen werden nogmaals staalgrijs, toen ze zich op de langzaam kleiner wordende figuur op den wagon richtten. Die kerels maken goede zaken door een dollar te verlangen van iedereen, die tracht gratis naar de hoofdlijn in Osa Junction te rijden Ge woonlijk doen ze de ronde voordat de treinen het emplacement verlaten. Ik was hem te slim af, door er aan dezen kant op te klimmen. Dat nam-ie me kwalijk. Wel, ik kan niets anders doen dan terugkeeren en het nóg eens pro- beereii. Zij opende het portier van haar wagen. Stap in. Rijden is in ieder geval beter dan loopen op zoo'n stoffige weg. Dank u. De blauwe oogen rustten een oogen- blik lang op het nummerbord van haar wagen- U bent een aardig stuk van hnis af. Dat heb ik van iedereen gehoord, sedert ik in Boonville de Mississippi overstak. Ik begin het nu werkelijk zelf te gelooven. Met geroutineerde gewoonte-bewegin gen zette ze den wagen weer in be weging, nam aan de andere zijde van den spoorweg de bocht en vergrootte de snelheid toen tot veertig mijl per uur. Dit is echter het einde van mijn uitstapje, voegde zij er aan toe. Blijft u in Black Butte in ons land dan ook een wet gereed welke naar verwacht mag worden spoedig in werkiog zal treden en dan een eind aan dit misbruik zal maken. Getuige vond het een dwaas heid te willen beweren, dat de dieren bij deze operatie geen pijn lijden. Getuige moest toegeven, dat het wel eens voorkomt, dat bij paarden wier staart niet gecoupeerd is, de handelswaarde daalt. Tenslotte merk te hij op, dat het voor een paard schadelijk is, wanneer hij zijn staart kwijt is. Immers, dan kan het zich niet tegen de vele insecten bescher men. Een kapitein-paardenarts uit Ede, legde vrijwel dezelfde verklaringen af. Alleen voegde, hij er aan toe, dat het z.i. fout is, dat de wet aan leeken toestaat een operatie te ver richten op gezonde dieren, mits deze handelingen niet pijnlijk zijn. Een hoogleeraar inde veeartsenij kunde te Utrecht was het grooten- deels met de verklaringen van de vorige getuigen eens. Ook hij moest tot de conclusie komen, dat het coupeeren van paardestaarten wel uiterst pijnlijk is. In Duitschland is in 1933 een wet ontworpen, die deze handeling verbiedt. Op een vraag van den president waarom men eigenlijk paardestaar ten, vooral bij koudbloedigen, cou peert, antwoordde getuige, dat men dit veelal doet om verschillende ge breken a.h.w. onzichtbaar te maken Het is b.v. een gebrek, wanneer de staart scheef omlaag hangt. Dit ziet men niet, wanneer hij gecou peerd is. Overigens doet men het oogpunt van schoonheid. Als vierde getuige deskundige werd gehoord de burgemeester van Hoofd dorp, die bekend staat als een uit stekend paardenkenner, was het met de vorige getuigen volkomen eens. Verder vertelde hij nog, dat paar den met een gecoupeerde staart in den zomer onhandelbaar zijn, om dat zij een vreeselijken last hebben van insecten, die zij bij gebrek aan een staart niet verjagen kunnen. Nadat hij vele boeren over deze kwestie onderhouden had, was hij tot de conclusie gekomen, dat in het algemeen men er naar gaat streven, de staarten niet meer te laten cou peeren. Van de oudere generatie wordt tegenwerking ondervonden. Het jongere geslacht verzet geluk kig meer en meer tegen de gruwe lijke mishandeling. Een volgende getuige-deskundige, hoofd-inspecteur van politie C. Blan ken te Amsterdam, die tevens chef van de bereden politie aldaar is, beaamde de verklaringen der vorige getuigen. Als bijzonderheid vermeld de hij nog, dat in Amsterdam bij de politie uitsluitend paarden met lange staarten gebruikt worden. De secretaris van de vereeniging „het stamboek van het Nederland sche trekpaard" uit den Haag, die tevens veearts is, en die als getuige a décharge gehoord werd, was van meening, dat het voor den export van paarden van belang is, dat de staarten gecoupeerd zijn. Dan wordt daarvoor in het buitenland veel meer geboden. Den getuige a décharge, veearts te Ridderkerk-Rijsoord was van oor deel, dat het verdooven van de plaats, waar de operatie plaats vindt over bodig en nadeelig is. Immers de daar voor benoodigde iojecties zijn reeds zeer pijnlijk. Hierna hield de officier van justitie zijn requisitoir. Hij begon met te zeggen, dat verdachte volgens de getuigen k décharge iets gedaan heeft, dat toelaatbaar is. Toch was hij van oordeel, dat hier van dieren mishandeling sprake is. De wet ver biedt nu eenmaal het pijn doen aan dieren, zonder dat daar gegronde redenen voor zijn. En die zijn hier allerminst aanwezig. Men mag een paard toch geen pijn laten lijden, omdat er een bepaalde categorie Voor eenige tijd in ieder geval. Weet u wat het beste hotel in de stad is Het beste is Carver House. Ik zal u er daar toe brengen. Doch daar dat het eenige hotel is, is het ook het slechtste. Misschien zijn er ergens kleinere logementen, maar ik zou ze werkelijk niet weten te vinden. Is 't zoo erg Erger misschien. U kunt me geen schrik aanjagen Het kan niet erger zijn dan sommige plaatsen, die ik in Kansas tegenkwam, Er was er één waar.... Dit is Kansas nietBlack Butte is een mijnstad, en een industriestad, en een veestad, en een grensstad. Ze schijnt er trotsch op te zijn, dat ze de wildste stad genoemd wordt na Charles ton en Tombstone, toen die nog bloeiden En de wildste plaats is de stad El Morro Bar in Carver House. Aan den rand van de stad gekomen verminderde zij.de snelheid tot twintig mijl per uur. U geeft me wel een buitengewoon aangename voorstelling van de stad, Wou u ze daarom verlaten? Ik wil wel blijven, maar Black Butte schijnt me niet noodig te hebben. Hij verklaarde deze merkwaardige woorden niet nader, en voordat zij de vraag, die ze op de lippen had uiten kon, wees hij naar een armzalig ge bouw, rechts van den weg. Daar is het hotel. Stopt u maar bij de rustplaats van de paarden, dan zal ik u met uw bagage helpen. Een piccolo hebben ze hier niet en het is al te Iaat op de dag om nog te kunnen verwachten dat de klerk van het hotel nog nuchter is. Ze schakelde het contact uit en bracht den wagen naast de houten veranda tot staan. Eenige gezadelde paarden, vastgebonden, snoven zenuw achtig. Het hotel was van roodbruine steenen opgebouwd en had een tweede verdieping van hout, dat een doodsche grijze kleur gekregen had door het zand, dat de wind er langs geschuurd had. De deur, waarop met vergulde Laat dadelijk 'n groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat U drie maal per dag (link daarmede wrij ven. Akker's Kloosterbalsem heeft de bijzondere eigenschap diep in de weefsels te dringen en daar op lossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spft in zijn oorzaak aan, verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeëvenaard als wrijf middel bij spit, rheumatiek, spierverrekkin- gen, stramheid, kneuzingen, ischias. Ook onovertroffen als huidgenezend middel bij brandwonden, schaaf wonden, schrale huid, kloven, ge sprongen handen en wintervoeten. AKKER'S Pot van 25 Gr. f 0.62i/j, pot van 50 Gr. f 1,04 menschen is, die gecoupeerde staarten zoo mooi vindt Het economisch voordeel, dat men er eventueel van zou hebben, meende spr. te kunnen terugbrengen tot een kwestie van gewoonte of sleur. Hij vond, dat er nu toch een eind moest komen aan deze ergerlijke wijze van dierenmishandeling. Hij was van meening, dat verdachte niet met een redelijk doel gehandeld had en eischte op grond van artikel 254 W. v. S. een geldboete van f 10 te vervangen door een hechtenis van 10 dagen, benevens vernietiging van de inbeslag genomen instrumenten. Uitspraak 20 October a.s. Omdat er zoo weinig fruit was in de meeste boomgaarden isdezomer- bespuiting wel verwaarloosd. Heele- maal is dit niet in te halen, maar direct bij de bladafval met sterkere Californische pap spuiten, kan de jonge twijgen nog wel gezond hou den. Werd vroeger alleen chillisalpeter aanbevolen omdat er een vrij groote hoeveelheid jodium in zat, ook superfosfaat bevat jodium. Het ge halte hangt af van de hoeveelheid, die in de ruwe fosfaten, waaruit het superfosfaat wordt bereid, voorkomt. Als het kouder wordt moet men alle tomaten afplukken en ze binnen voor het raam, of onder glas, tot rijpheid laten komen. De minste nachtvorst heeft rotten tot gevolg. Nu is het tyd om voor de laatste maal onze aardbeien schoon te maken Snydt alle ranken weg en trekt de uitloopers buiten de rijen uit. Vroe ger zag men wel eens al het blad afsnijden. Dat was verkeerd. De bladeren vormen voedsel en dit wordt in de wortelstok opgeslagen tot het voorjaar. Ook de aardbei hamstert. De stekken van geraniums, die we in Augustus gestoken hebben, kunnen opgepot en binnengehaald worden. Ze kunnen geen vorst ver dragen. We kunnen nu stilletjesaan nacht- Ietters te lezen stond „El Morro Saloon Whisky, Bier, Wijnen en Liqueuren, Sigaren. Benevens Restaurant", werd aan beide zijden geflankeerd door ramen waarachter verschoten, groene gordijnen hingen. Een liefelijke plaats.... begon haar metgezel, maar de scherts stierf op zijn lippen.... Hij legde zijn hand op haar schouder en drukte haar neer op den bodem van de auto, zoodat ze van buiten af niet te zien was. Een ge spoorde laars trapte de deur van de bar van binnen open en twee mannen kwamen naar buiten. De eerste man liep achteruit en loerde scherp naar elke beweging van dengeen, die hem volgde Beidon waren bewapend met zware revolvers, die in open holsters staken. De man, die achteruit liep, droeg zijn revolver op de linker heup met de kolf naar vorenhet wapen van den ander was aan de rechterzijde, met de kolf naar achteren. Door de open deur van de auto kon Nora Moran beide mannen zien ze kon elk woord verstaan. De gespoorde laarzen en de hooge punthoed met breede rand stempelden den één dade lijk tot cowboy. Ook de hoed van den ander was groot, maar hij droeg laar zen met veters, met platte hakken en breede neuzen. Hij was te voet en niet te paard gekomen Ik heb het je nu duidelijk genoeg gezegd de stem van den cowboy was hoog van opwinding als het je niet bevalt, trek dan je wapen maar. De man met de rijglaarzen sprak langzamer. Misschien, misschien niet. Het verwondert, dat jij je kwaad maakt voor niets. Er staan bij de Schedelbeek geen bordjes „Verboden Toegang", en voor zoover mij bekend bestaat is er geen wet, die een man verbiedt een stuk land te pachten. Je hebt het gehoord. Blijf weg van Schedel Canyon! In orde. Je had me dat ook kun nen zeggen zonder dreigementen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5