•Weekblad voor VENKAY, HOEST en Omstreken. Negen en vijftigste jaar AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Achter 't masker van „men zegt". Veel geschreeuw, weinig wol Buitenland. Binnenland. V/ENLO -N OTTUCME Provinciaal Nieuws Zaterdag 15 October 1938 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1-8 regels 60 ct I Uituave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter De laster als wrcede ver stoorder van eendracht, vrede en geluk. „Men zegt".... Simpele uitdrukking, waaraan we gewoon zijn geraakt. En toch, dat woord, hoe een voudig en onschuldig ook, is heel vaak een masker, waarachtig veel venijn en bederf verscholen ligt. Men zegtO wat ellende en jammer is door dat korte gezegde over menig huisgezin gebracht. Men zegtIs dit niet het mas ker, waarachter de laster zich verschuilt; die zoo dikwijls het leven van een mensch verwoest, de laster, die als een venijnige slang knaagt aan het levensgeluk van velen In het huisgezin heerscht vrede en geluk. Echtgenooter. en kin deren leven in ware en oprechte liefde. Daar komt de laster dat geluk verstoren. Men zegt, zoo gaat 't van mond tot mond en die men, welke zich zorgvuldig verscholen houdt, heeft een dikwijls onheel bare wond toegebracht, brengt twist en tweedracht in dat eer tijds zoo vreedzame gezin. Iemand heeft een bloeiende zaak. Algemeen is 't vertrouwen dat hij terecht geniet. Altijd in de weer, ijverig en vlijtig, eerlijk en rechtschapen heeft hij het volste vertrouwen zijner klanten verworven. Maar zie, daar sluipt de slang van den laster rond. Men zegt I zoo gaat het valsche gerucht, eerst in 't geheim, wel dra openbaar; en die eertijds zoo bloeiende zaak kwijnt en gaat steeds achteruit. Is er wel een kwaad, dat meer verspreid is onder de menschen dan de laster? Het is, alsof velen er geenszins aan denken, welk onnoemlijk kwaad de las tertong kan aanrichten. Hoort de gesprekken, welke dikwijls bij feestelijke gelegen heden, op kransjes, bij bijeen komsten van allerlei aard ge voerd worden. De evenmensch moet het gewoonlijk ontgelden. Niet zijn goede, maar zijn slechte hoedanigheden worden lang en breed besproken. En dan komt de „men" en met zijn las tertong zendt hij een kwaad ge rucht de wereld in, dat weldra nog vergroot en verergerd zijn weg vindt door stad of dorp. En wat het ergste is: Niet al tijd kunnen de verwekte vermoe dens, het „men zegt" met de noodige kracht en bekwamen spoed worden tegengesproken. Het kwaad is dikwijls reeds gesticht, is als het ware onher stelbaar geworden, voordat het slachtoffer een flauw vermoeden heeft van hetgeen over hem of haar door den ellendigen laster is rondgestrooid. Stelt men een onderzoek in, dan is maar al te dikwijls de zegsman niet te vinden. Zelfs een aanklacht bij de justiiie baat veelal niets. De getuigen die het eerst de booze geruchten hebben opgevangen, trekken zich terug en herinneren zich niet, wie het eerst den boozen laster heeft uitgestrooid. En intusschen groeit de kracht van het lasterlijk bericht en dreigt meedoogenloos zijn arm slacht offer te verstikken. Wanneer dan de verspreider de uitwerking van dat „men zegt,' doorschouwt, zou hij nog willen redden, wat te redden valt. Maar anderen hebben reeds zijn taak overgenomen en de laster, eens uitgesproken, zet zijn vernielend werk voort. Is het dan niet treurig, dat deze zonde ook onder Christenen zoo dikwijls voorkomt? Is hel niet treurig, dat zoo velen den goeden naam van den evenmensch van zoo weinig waarde beschou wen En toch, onze goddelijke Za ligmaker, Jezus Christus heeft gezegd „Bemint uw naaste gelijk u zeiven". Ja, de hoogste wet, door Christus aan de menschen ver kondigd, het is de wet der lief de. Mocht eenieder die wet toch beter in toepassing brengen I Iemand, die dc ware liefde bezit, zal in zijn evenmensch niet zoeken, wat afkeurenswaardig is; veeleer zal hij de fouten van anderen met den mantel der liefde bedekken. Tot zich zeiven zal hij de woorden richten: „Zou ik zelf in zulke omstandigheden niet eveneens, of misschien veel erger gedaan hebben?" Maar wat de christelijke liefde vooral zal vermijden, is de las tertaal die, verscholen achter 't mom van het onbekende „men zegt" zooveel onheil aanricht Bedenken wij het wel, dat de lasteraar, die zijn evennaaste groot nadeel toebrengt in zijn eer en goeden naam, zijn eigen ziel den doodsteek toebrengt, terwijl hij het geluk, den vrede van een ander op wreeJe wijze vernietigd. Vluchten wij dan den laster als een vreeselijke ziekte, maar vluchten wij ook het gezelschap der lasteraars. Zij toch, die in uw tegenwoordigheid de eer schenden van hun evennaaste, zullen weldra ook achter uw rug uw eigen persoon niet sparen. Och, indien alle Christenen het gebod der liefde beter onder hielden, dan zou er meer vrede en eendracht en daardoor meer geluk en vrede in de huisgezin nen en ook in de gemeenten zijn. Zoidag, 11 September j.l., belegde de actie-Bouwman in de Lijmers een vergadering, die den grootschen titel van Landdag droeg. Nog zulk een „Landdag" en wij vermoeden, dat Bouwman zijn „actie" die niet3 anders is dan agitatie wel voor goed zal kunnen beëindigen, ook wegens gebrek aan „actie-mannen". Kleine boeren zijn in de „actie voor den kleinen boer" bijkans niet meer te vinden. De kleine boer is verstan diger dan Bouwman wel denkt. Hij neemt terecht geen genoegen met de afbraakpolitiek en scheldpartijen, die Bouwman hem steeds weer op- dient. Hij ziet het nuttelooze daar van in. Hij weet dat zijn gerecht vaardigde klachten een open oor vinden én bij zijn organistie én bij de Staatspartij. Hij stelt geen ver trouwen in een man, die zich beperkt tot het het afgeven op onze pries ters, en 't schelden op de Katholieke voormannen. Hij stelt vertrouwen in Romme en Steenberghe. Dat ver trouwen is niet beschaamd, gezien de vele en belangrijke maatregelen door de Regeering getroffen tot steun en hulp aan de kleine boeren. Bouwman ontzag zich niet iD zijn „Landdagrede" een vroegeren „actie-man", die teruggekeerd is tot de Staatspartij, te beschuldigen van te zijn omgekocht door „han denvol biggenmerken en kalver- schetsen". Bedoeld lid onzer Partij bericht ons, naar aanleiding van die lasterlijke beschuldiging: „Als Bouwman, of wie dan ook, bewyzen kan, dat ik zou zijn om gekocht, krijgt hij van mij honderd gulden. Ik heb nooit een biggen merk of vaarskalverschets bezeten' In zyn weekblaadje van;5 Augus tus schrijft Bouwman: „De feiten leeren ons, dat onze Staaatspartijers gehoorzaam zyn aan den Paus en Bisschoppen, als dat in hun kraam te pas komt. Om gewin te halen, luisteren zij liever naar Marx en Juaa". Deze snorkende nazi-taal zou zoo overgenomen kunnen zijn uit „Volk en Vaderland". De combinatie N.S.B. en actie-Bouwman is overigens niet vreemd, 't Is veel geschreeuw en weinig wol. Zelfs een kind weet, dat ook deze bewering van Bouw man van a tot z bezijden de waar heid is. Maar wil ds heer Bouwman in zijn krantje eens vertellen, hoe hy han delt ten opzichte van de gehoor zaamheid aan de Bisschoppen. Hij weet toch nog wel het antwoord van den Bisschop van DeD Bosch, toen hij de Bisschoppelijke goedkeuring voor zijn „actie" vroeg DE VERDEELING VAN DE BUIT. Engeland en Frankrijk besloten te Miinchen om de nieuwe grenzen van den Tsjechoslowaakschen staat, dus na afscheiding van het Sudeten- duitsche gebied, te jgar andeer en", zooals ze ook de oude grenzen „gegarandeerd" haddenTe Praag schat men de nieuwe garantie op haar juiste waarde, d.w z. op niets en niemendal. Men heeft er nog meer vertrouwen op het moment in Hitier al is dan ook dat vertrouwen uit te drukken met nul komma nul dan in de regeering te Londen en te Parijs. En daarom laat Tsjechoslowakije zich thans willoos verdeelen, staat het stukken grondgebied af, waarop de Duitschers geen enkel recht heb ben, en dat alles zonder een enkel beroep te doen op de garanten. Het accoord van München is reeds volledig geschonden. Chamberlain en Daladier gingen er prat op, dat ze München tot een overeenkomst met Hitier waren geraakt, welke, voor wat de territoriale eischen van Duitschland aaDging, een veel gun stiger oplossiDg voor de Tsjechen bracht dan de Führer te Godesberg had gedicteerd. Welnu, Hitier heeft genomen, wat hem te München werd onthouden en zijn troepen bezetten in Tsjecho- slowakije thans een gebied, dat te Godesberg reeds op de kaart van het Duitsche annexatie-begeeren was aangeduid. Onder de nieuwe Duitsche veroveringen valt ook het mijndistrict in de omgeving van Brux. In het door Duitschland gean nexeerde Sudetenduitsche gebied woont een Tjechische minderheid van meer dan. een millioenEigen lijk is de Duitsche minderheids- kwestie dus omgezet in een Tsjechi sche. Het nieuwe probleem wordt geaccentueerd door de omstandig heid, dat ook Polen en Hongarije steeds nieuwe stukken van Tsjecho- slowakije opeischen, waar de Tsjechen en Slowaken een groote minderheid dan wel een meerderheid vormen. Dinsdag j.l. hebben de Poolsche troepen den zesden en laatsten sector van het kolenlandje Teschen bezet. Maar de Poolsche honger is daarmee geenszins gestild. Uit War schau wordt gemeld, dat wat de... .andere Poolsche eischen" betreft, zooals de aanspraken op Czad, Spisz en Orawa in Slowakije, men in Pool sche kringen van meenipg is, dat ,deze kwestie niet meer de regeering te Praag aangaat, maar uitsluitend de Slowaaksche natie, met welke Polen het vraagstuk direct zal regelen". i „Direct regelen", jawelHet wil zeggen afdwingen. Polen en Hongarije samen, eischen nog steeds afstand van het Roetheen- sche gebied of een volksstemming daar, opdat beide landen aan elkaar zullen komen te grenzen. Deze actie heeft echter minder kans van slagen gekregen, nu de Roethenen zelfbe stuur ontvingen en eigener beweging verklaarden, dat ze binnen 't Tsje- cho3lowaaksche staatsverband willen blijven. De onderhandelingen van Praag, via de Slowaaksche regeering, met de Hongaren, stuiten op groote moeilijkheden in verband met de buitensporige Hongaarsche eischen. De Hongaarsche eischen gaanveël verder dan men aanvankelijk ver wachtte. Behalve den afstand van bepaalde districten vraagt de Hon gaarsche delegatie een volksstem ming in de rest van Slowakijë en sub-Karpatisch Rusland. De Tjecho- slowaaksche delegatie wijst een dergelijke volksstemming met be slistheid af en in officieele Tsjecho- slowaaksche kringen acht men de Hongaarsche eischen in hun tegen- woordigen omvang onaanvaardbaar. De Hongaren eischen n.l. afstand van een gebied, waarop naast 670.000 Hongaren, 450.000 Slowaken en Russen wonen. Indien deze eischen zouden worden ingewilligd, zouden in Slowakijë slechts twee millioen Slowaken blijven, terwijl dan Hongarye een Slowaaksche minder heid van 750.000 menschen zou ont staan. Het totaal der Tsjechen en Slo waken, die ter „oplossing van de minderhedenkwestie in Tsjechoslo- wakije" onder vreemd gezag raken, zou met een inwilliging der Hon gaarsche eischen circa 2 millioen bedragen Ook met het oog op de geogra fische ligging van Slowakije worden de Hongaarsche eischeh volkomen onaanvaardbaar geacht. De opgeëischte districten vormen de Zuidelijke laagvlakte van Slowakije de graanschuur van het land. Om den verschillenden aanspraken „recht" te laten wedervaren, worden de onmogelijkste kunstgrepen toe gepast. Bij de onderhandelingen zijn oude ducumenten ter tafel gebracht, meest in het Latijn gesteld, ten bewijze, dat bepaalde gebieden tot de tweede helft van de vorige eeuw Hongaarsch of Slowaaksch geweest zijn. Inmiddels hebben de slowaken het principe van gebiedsafstand aan Hongarije aanvaard door te bewilli gen in een „symbolische" bezetting van twee plaatsen in Slowakije door Hongaarsche troepen. Dinsdag hebben Tsjechische mili taire autoriteiten het station Bato- ralja Ujhely verlaten. De Hongaren hebben daarop onmiddellijk een deel van de stad, waarin het spoorweg station, de douanegebouwen en enkele villa's liggen, bezet. In het Roetheensche gebied stichten Hongaarsche terroristen onrust. I Nabij Merchevo zou een bende van veertig Hongaarsche terroristen het spoorwegstation hebben overvallen, waarbij een treinbewaker gedood en een passagier gewond werd. In het gebied is de noodtoestand afgekondigd. Ook te Petrzalka.'het bruggehoofd op den rechteroever van den Donau tegenover Presburg, dat door de Duitsche troepen is bezet, heeft zich een incident voorgedaan. Leden van de Sudeten-Duitsche partij hebben het bruggehoofd met lampions ver licht en door middel van naar Pres burg gekeerde luidsprekers de Sudeten-Duitschers in deze stad aan gespoord, te eischen, dat zij bij Duitschland zouden worden gevoegd. Dé" Sudeten-Duitschers van Pres burg begaven zich daarna naar de andere zijde van de brug en riepen „Duitsche broeders, komt ons bevrij den." Leden van de Slowaaksche volks partij hebben toen een tegenbetooging georganiseerd, waarbij de ruiten van enkele huizen van Sudeten-Duitschers werden vernield. Te Praag overheerscht 'n stemming van diep pessimisme. Woensdag is er de hoofdredacteur van het „Prager Tageblatt", Rudolf Thomas, overleden, doordat hij een te groote dosis van een slaapmiddel heeft ingenomen. Zijn echtgenoote is ernstig ziek door een gelijke oor zaak. Beiden zijn joden en waren ernstig gedeprimeerd tengevolge van de jong ste gebeurtenissen. Prinses Juliana. Er liepen den laatsten tijd en er loopen thans nog allerlei geruchten (die o.m. in de Engelsche pers wor den vermeld) over een minder gunstigen gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana. Men mag aannemen, dat deze geruchten minstens overdreven zijn, maar feit is, dat velen zich er ongerust over maken, dat nimmer een bericht van herstel werd gepubliceerd sedert de frinses tijdens de Jubileumfeesten in Amsterdam een aanval van griep kreeg te doorstaan. Feit is eveneens, dat de Prinses zich sedertdien nog niet in het openbaar heeft bewogeD. De Telegr. meent het publiek thans gerust te kunnen stellen met de mededeeling, dat de gezondheids toestand van de Prinses zeer voor uitgaande is, hetgeen wordt gecon cludeerd uit de omstandigheid, dat H.K.H. reeds enkele malen vanuit haar paleis met het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft... getele foneerd. Laten we hopen, dat de conclusie zich door nieuwe feiten zal laten bevestigen. regelen tot steun van de gerst in uitzicht gesteld, indien de aanpas sing van den binnenlandschen prijs aan dien van de importgerst plus monopolieheffing onvoldoende snel geschiedde. Daarby werd gedacht aan aankoop door of vanwege de Akkerbouwcentrale. Aangezien de prijzen voor.gerst nog niet het gewenschte niveau heb ben bereikt heeft de minister beslo ten om aan de boeren tot 1 Decem ber a.s. gelegenheid te geven, gerst aan de Akkerbouwcentrale te koop aan te bieden. Voorloopig zal deze gelegenheid slechts aan de boeren in de Noor delijke provincies worden geboden en wel tegen een prijs van f 7.75 per 100 K.G. Dalende werkloosheid Het werkloosheidscijfer is weer tot boven de 300.000 gestegen. Dat is echter de „normale" seizoenstijging. Verblijdend is, dat de stijging min der groot is dan andere jaren. In de week van 19 tot 24 September bedroeg het thans 21.9, maar in 1937 23.5 pet. en in 1936 30 7. Ten aanzien van de vorige ver- slagweek echter was het percentage per 19 tot 24 Sept. 0.3 pet. hoger. Gewijzigde omzetbelasting. Met ingang van 1 October j.l. is de wet op de omzetbelasting gewij zigd in dier voege, dat van alle fabrikanten tot de kleinste toe omzetbelasting zal worden ge vorderd. In verband met de in de wet op genomen verplichting, dat elk fabri kant omzetbelasting moet voldoen, wordt speciaal aan de kleinere fabrikanten aanbevolen zich te dier zake te doen inlichten, tervoor- komiog van eventueele moeilijkheden. In 't kort. De jongste stormen schijnen nogal schade te hebben aangericht aan den Afsluitdijk. Het Kamerlid Van der Waerden stelde ter plaatse vragen aan de regeering. De Kinderverlamming neemt gelukkig merkbaar af. Anders is het gesteld met de gevreesde vee ziekte: mond- en klauwzeer. In de laatste week van September blijken er in ons land 489 dieren aan te zyn gestorven. Het Gerechtshof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de zeden delictzaak tegen den Osschen in dustrieel S. v. Z. De verd. werd ver oordeeld tot l1/, jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De recht bank had hem tot 2 jaar gevangenis straf veroordeeld "Tjocf*. EEtJ itcnvNi r |r^PAtW|»Js CHJ-RATR.- GISCHÊ Zend Uw recept en U ontvangt Uw bril franco thuis, gecontroleerd door den oogarts. Bezoek Koning Leopold. Het zou teleurstellend wezen als de Prinses door haar persoonlijke tegenwoordigheid geen luister zou kunnen bijzetten aan de officieele ontvangst van den naburigen souve- rein, koning Leopold van België. Omtrent diens bezoek zijn thans eenige bijzonderheden komen vast te staan. De koning komt Maandag 21 No vember des middags per trein te Amsterdam aan, waar hij aan het Centraal Station zal worden ontvan gen en zich in een plechtigen stoet naar het Paleis op den Dam zal be geven. De straten, waarlangs de stoet zal trekken, zullen worden versierd. In Amsterdam blijft Koning Leopold 2 dagen; Woensdag den 23sten vertrekt de hooge gast naar Den Haag, vanwaar hij waarschijnlijk nog denzelfden dag weer naar Brussel terugkeert. De regeering koopt gerst. Voor de vorming van voorraad koopt de regeering op 't oogenblik o.m. ook gerst. Voor dezen aankoop is echter ook 'n tweede motief. De regeering immers had nadere maat VENRAY, 15 Oct. 1938 Grondverpachting. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat door hen op Vrijdag 21 October a.s. bij inschrijving, voor een termijn van 10 jaren ingaande 1 November 1938 en eindigende derhalve met 31 October 1948, publiek zullen wor den verpacht 2 percëelen grond ge legen te Merselo in den Testrik, en wel; a. het perceel thans in pacht bij de familie A. van den Hoogenhof, groot circa 3 94 H.A. (ged. van Sectie H 1612); b. het perceel thans in pacht bij de familie L. van den Hoogenhof, groot circa 5.33 H.A. (ged. van Sec tie H 1606). De inschrijvingsbiljetten met den geboden pachtprijs per jaar, moeten uiterlijk Vrijdag 21 October vóór 11 uur v.m. ter gemeente secretarie zyn ingeleverd (in geslo ten enveloppe). VEERTIG JAREN ARTS. Gister, 14 October, herdacht de bekende' Venraysche medicus A. J. J. Janssen, eerste geneesheer van de Psychiatrische Inrichting „St. Ser- vatius" den dag, waarop hij 40 jaar geleden tot arts werd bevorderd. Geboren te Grave op 26 April 1871, volgde hij het gymnasium te Rolduc en liet zich hierna als student aan de Universiteit te Utrecht inschrij ven, Hij vestigde zich na zyn bevor dering tot arts in 1898 te Venray en heeft gedurende acht jaren een groot gedeelte van Noord-Limburg van geneeskundige hulp voorzien. Interessante verhalen kan dokter Janssen vertellen over zijn werk in dit zoo uitgestrekte practijkgebied, waarin toen nog zeer slechte wegen werden aangetroffen en dat bijna uitsluitend per fiets of soms per huifkar bewerkt moest worden. In 1906 werd dokter Janssen ver zocht de geneeskundige leiding van het in aanbouw zijnde St. Servatius- gesticht op zich te willen nemen. Na ryp beraad aanvaardde hij deze positie op 7 Februari 1907. Tevoren had hy zich gedurende een jaar te Grave, Endegeest en Uchtspringen (Duitschland) in de psychiatrie be kwaamd. Onder zyn leiding heeft het St. Servatiusgesticht zich uitgebreid tot een inrichting, waarin 814 geestes zieken verpleegd kunnen worden en waarvan de geneeskundige staf tot 4 geneesheeren uitgroeide. By het 25-jarig bestaan van de inrichting erkende de regeering de verdiensten van den eersten genees heer door hem te benoemen tot Officier in de Ords van Oranje Nassau. Ook op sociaal en politiek gebied heeft dokter Janssen zich bewogen. Gedurende 8 jaar was hij gemeente raadslid, ook was hij voorzitter van de gezondheidscommissie en voorzit ter van de R.K. Kiesvereeniging nu nog is hy lid van de Voogdijraad te Roermond en voorzitter van de St. Vincentiusvereeniging te Venray. Bovendien was hij lid van de afdee- lingsraad van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst en penningmeester van de R.K. Ge- stichtsartsenvereeniging. Als ryks- gedelegeerde van de examencommis sie heeft de opleiding in de krank zinnigenverpleging zijn volle aan dacht. Tenslotte dient hij in alle voorkomende gevallen als psychia trisch deskundige de Rechtbank te Maastricht van advies. Gistermorgen had allereerst een huldiging plaats in besloten kring op het St. Servatiusgesticht. 's Namid dags om 3 uur hield de jubilaris ten zynen huize een drukbezochte recep - tie en bleek hoe zijn persoon en werk tot ver buiten Venray geëerd en gewaardeerd werd. Aanbestedingen. Bij onderhandsche aanbesteding voor bet bouwen van een winkel, woonhuis en magazijn aan de Groote Markt voor rekening van N. V. Albert Heijn, is dit werk opgedragen aan den Heer H. Oudenhoven Lzn. alhier. Het maken van een nieuw dak op de woning der Gemeente, in huur by den Weled. Z. G. Heer Vercauteren, werd opgedragen aan den Heer G. Verstralen alhier. GEEN PLAATS IN DE HERBERG. Rector P. Wonders te Smakt (Venray) verzoekt ons plaatsing van het volgende De geschiedenis herbaalt zich werd de goede trouwe St. Jozef indertijd in zyn vaderstad Bethlehem van de deur gewezen, dezelfde dui- velsche machten zyn ook in ons gastvrije Nederland aan 't werk, om te probeeren den Pat»oon van ons vaderland met zyn zegeningen de grens over te jagen. Smakt is de vaderstad van St. Jozef in Nederlandin plaats van een stal moet hy hier een waardig heiligdom hebbenuit de duizenden brieven van de laatste weken zie ik dat zulks ook de wensch is van ons goede katholieke volk. Door 'n storing In de organisatie is niet j overal de uitdeeling der folders kunnen geschiedenin die plaatsen zyn toch wel St. Jozefvereerders te vinden, die zulks ter hand willen nemen laten ze mij even 'n berichtje

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1