Gemengde Berichten gemerkte en ongemerkte biggen Spoed, moet weg. Ook voor het herfstseizoen slaag den wij uitstekend met onze StoffencoIIectie. Uitsluitend de nieuwste dessins werden door ons aangekocht. Ziet U onze etalage eens. Zij laat U zien wat 't nieuwe seizoen brengt. MAGAZIJN DE ZON. dragen in de parochiekerk van St. Jan te Merselc, door den Zeereerw. Heer Pastoor de Both, geestelijk adviseur van den Handboogschutters kring „De Vriendschap Venray", vereenigden hoofdbestuursleden, be stuur van den kring en anderen zich in het Jeugdhuis te Merselo, waar een koffietaffel alle eer werd aange daan. Hierna trok men met ontplooid vaandel en met muziek derMerselo- sche fanfare naar de schietterreinen, waar achtereenvolgens het woord werd gevoerd door den Zeereerw. Heer Pastoor, Kringadviseur, den heer Liebregts, Eindhoven, vice-voor- zitter vac den Ned. Handboogschut- tersbond St. Sebastiaan en den voorzitter van den Kring de Vriend schap, de heer H. Vollebergh. Nadat de Zeereerw. Heer Pastoor het eerste schot had gelost, namen de wedstrijden, begunstigd door prachtig herfstweer een aanvang. Reeds 48 zestallen namen Zondag aan de wedstrijden deel, die Zater dag en Zondag a.s. worden voortge zet. Konijnenfokkersvereenig ing „Ons Genoegen". Zaterdag 17 September hield boven genoemde vereeniglng een Jonge Dierendag in de zaal Janssen Wijnhoven alhier. Als keurmeester trad op Tobben uit Roermond. A.s. Zondag 25 September zijn de dieren te bezichtigen in zaal Janssen- Wijnhoven van 11 uur v.m. tot 6 uur nam. De prijzen werden behaald als volgt 1 G ijzergrauwe voedster, J. Strjj- bosch, 1 G idem H. Stiphout, 2 V idem, W. Creemers, 1 G ijzergrauwe ram H. Vermeulen; 1 G witte Rex. ram, F. Zeegers, 2 V idem, H. Ver meulen, 2 V witte Rex. voedster, F. Zeegers, 1 G idem H. Vermeulen 2 V witte VI. Reus voedster, H. Stip hout, 1 G konijngrijs voedster, F. Zeegers, 2 V Lotharinger ram, F. Zeegers, 2 V haaskleur voedster, H. Vermeulen. Degene die lid wenscht te worden van bovengenoemde vereeniging kan zich opgeven bij J. Strijbosch, Lang straat 76, H. Stiphout, Merselo en H. Vermeulen, Merselo. Uitvoeringen. De Zangvereeniging „Het Heide bloempje" Heide, zal op Zondag 6 Nov. a.s. de jaarlijksche zang- en tooneeluitvoering geven. De Handboogschutterij „de Bata vieren" te Castenray geeft op 20 Nov. a.s. een tooneeluitvoering. Rechtbank Roermond. Door den Politierechter werden Woensdag o.a. gevonnisd; J. de W. 47 jaar, koopman te Nij megen, verdacht van het wederrech telijk meenemen van een koe uit de weide van E. Poels te Venray. Eisch 50 ct. boete. Vonnis vrijspraak. H. v.d. W. 47 jaar, landbouwer te Venray, wegens mishandeling van F. F. van Sinten aldaar. Eisch en von nis f 10 of 10 d. h. VOLKSCONCERTEN Zondag 25 September zal de Ven- raysche Harmonie des avonds van 810 uur concerteeren op de kiosk, Groote Markt. In Merselo zal de Fanfare St. Oda aldaar concerteeren om 5 uur. Dit zijn de laatste concerten van dit seizoen. LOTERIJ Kring Horst—Venray van den RK.LV.B. In de op Vrijdag 16 September j.l. gehouden vergadering van den Kring Horst—Venray had de uitloting van de Kringloterij plaats. De prijzen moeten voor 1 October 1938 zijn afgehaald bg den Kring- voorzitter, den heer G. A. Lucassen te Horst. Op dien datum niet afge haalde prijzen vervallen aan den Kring. Hieronder volgen de nummers met daarachter de prgs 906 rijwiel 1 426 26 870 idem 2 921 27 931 3 855 28 981 4 711 29 237 5 36 30 938 6 663 31 637 7 67 32 742 8 868 33 574 9 539 34 21 10 92 35 643 11 907 36 329 12 763 37 976 13 463 33 561 14 584 39 848 15 198 40 566 16 120 41 384 17 68 42 901 18 443 43 79 19 414 44 738 20 920 45 145 21 578 46 911 22 280 47 450 23 277 48 223 24 162 49 157 25 187 50 Seizoen-Opening Dames- en Kindermantels Voor deze collectie letten wij spe ciaal op de vier volgende punten 1. Nieuwste modellen. 2. Keurige pasvorm. 3. Prima kwaliteiten. 4. Lage prijzen. U SLAAGT BIJ MAGAZIJN DE ZON TONEEL. Van de vele toneelavonden, die ons deze Winter weer te wachten staan, vernemen we reeds, dat er een onder is, dat minder gezien is. Naar vaste gegevens zullen op 26 October e.k. de Blinden uit Grave alhier met eigen Blindendebutanten een uitvoering geven. Dit ongewoon spel zal voorzeker een even ongewone belangstelling hebben. Nadere berichten volgen nog. ONDERWIJS. Nu de Wintertijd weer een aan vang neemt, zijn er dit jaar in onze gemeente weer talrijke gelegenheden om zich op allerhande gebied te bekwamen. Zo hebben de Handels klassen van de Middenstandsorgani satie reeds een aanvang genomen, alsook de Aannemerscursus. Voor de komende dagen kunnen we Uw aandacht vestigen op de Vaktekenschool (opgave en inlich tingen bij de heer van Schendel) en de Gewestelijke Sociale Cursus, een instelling van de R.K. Werklieden vereniging en welke beoogt de nodige ontwikkeling te geven aan de, liefst jonge, arbeiders. Daarlangs heen blijven nog altijd met evenveel fris heid onze belangstelling trekken de vrge ontwikkelingsavonden, die ook dit jaar met een sterk gevarieerd programma voor de dag zullen komen. Wanneer men dat alles in ogen schouw neemt, dan is het voor ieder duidelijk dat er voor elk wat wils geboden wordt en we dus dat rgke gebied der Wetenschap en Vakken nis niet zo maar aan ons voorbg mogen laten gaan. Ieder neme zijn standpunt in en doet zeker een goede keuze. Dc ontginning van dc Peel. Naar we vernamen heeft Z. Exc. Minister van Binnenlandsche Zaken zijne goedkeuring gehecht aan de plannen tot ontginning der 850 H.A. heidegrond, hier bekend als de Heidsche en Oirlosche Peel. Dit groote werk, dat in werkverschaffing zal worden uitgevoerd, zal menigeen werk verschaffen. Na de voorberei dende maatregelen zal onmiddellijk begonnen worden. Hoog bezoek. Donderdag bezocht Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken, in gezelschap van Z. Exc. den Com missaris der Koningin van Limburg, den Secretaris-Generaal van genoemd Ministerie en Inspecteur van het Krankzinnigenwezen, dhr. Koenen, de pyshiatrische inrichting huize St. Anna en het St. Vincentiushuis in het St. Jozephsgesticht. Na het vertrek der hooge dignita rissen stelde Inspecteur Koenen zich op de hoogte van de Gezinsverpleging. Grondverpachting. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis dat door hen op Vrijdag 30 Sep tember a.s. bij inschrgving, voor een termijn van 3 jaren ingaande 1 No vember 1938 en eindigende derhalve met 31 October 1941, publiek worden verpacht 2 perceelen grond gelegen te Merselo in den Testrik, en wel: het perceel thans in pacht bij de familie A. van den Hoogenhof, groot circa 3.94 H.A. (ged. van Sectie H 1612); b. het perceel thans in pacht bij de familie L. van den Hoogenhof, groot circa 5.33 H.A. (ged. van Sectie H 1606). De inschrgvingsbiljetten met den geboden pachtprijs per jaar, moeten uiterlijk Vrijdag 30 September as. vóór 11 uur v.m. ter gemeente secretarie zijn ingeleverd (in gesloten enveloppe). Venray, 21 September 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN, De Secretaris, VAN HAAREN Vergadering R K Werk- liedenvereeniging In het Patronaat vergaderde Woensdag de R K Werklieden veree niging onder leiding van Voorzitter H. Odenhoven. Na opening wees Spreker er op, dat weer zoo weinig leden aanwe zig waren en vraagt, wanneer allen toch zullen inzien, dat zij trouw de vergaderingen behooren bij te wo nen, waar de belangen der arbei ders op de eerste plaats behartigd worden. Klaagde Mgr. Dr. Poels ook niet over de mindere activiteit op sociaal gebied in Noord-Limburg, waaraan de Doctor de te lage stand van het uurloon verweet Moge in de toekomst de opkomst grooter zijn. Nadat door Secretaris v. Gerven- de notulen waren voorgelezen, wer den deze onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken werd behandeld een schrgven voor het houden van een sociale cursus, waar voor eene subsidie van f 50 uitge trokken werd. In het bestuur van het kolenfonds werd in de plaats van den heer Piet Janssen gekozen de heer Alph. Arts, terwijl in het bestuur van Herwonnen Levenskracht het be stuurslid S. Kengen vervangen werd door Herman Verdellen- Kapelaan Kuepers, Geestelijk Ad viseur gaf hierna een uitgebreide uiteenzetting van het doel en streven van een socialen cursus, waarvan hij de beste en rijkste vruchten verwachtte, voor hen die dezen cur sus aandachtig volgen en wekte allen op hieraan deel te nemen. Bij de rondvraag werd stilgestaan bij de hier geldende steunnormen, die te laag geacht werden, waarna sluiting. Verbetering Eindstraat. De Eindstraat is langen tijd de schrik geweest voor iederen wegge bruiker. Het wa3 er vallen in kuilen en gaten. En kom nu eens kgken Met man en macht wordt er thans gewerkt om deze straat te maken tot de mooiste entree van Venray. Er werkt thans een ploeg arbeiders, dat het een lust is om te zien. Geen wonder dan ook, dat menigeen eens even poseert om die prestatie te zien, welke gelijken tred houdt met eea steeds voortrollende stoomwals. Werkelijk, zulk een werkwijze zal 't sprookje, dat 't bij „de Gemènt" makkelgk werken is, spoedig uit de wereld helpen. We mogen nu reeds gerust voor spellen, dat de Eindstraat thans even prettig voor den weggebruiker wor den zal als zij voorheen afschrikte. Naast een woord van hulde voor de arbeiders voor hun arbeid, die uitgevoerd is onder leiding van de Heeren v. Schendel en Min, resp. Directeur en Opzichter van Gemeen tewerken, is de dank der aanwo- nenenden zeker op zijn plaats. Niet om ook maar eenige afbreuk te doen aan 't hier gepresteerde, dat een enorme verbetering en verfraaiing meebrengt, moge gevraagd worden: hoe dikwijls 't verkeersobstakel, of tewel den eenigen vluchtheuvel in Venray, bg den hoek Paterslaan— Patersstraat omver gereden moet worden, vooraleer hier een dringende verbetering aangebracht wordt Gevonden een polshorloge, is bij Broeren, Lull; snelbinder voor rijwiel, is op politie bureau; achtergelaten een parapluie bij Hanraets, Groote straat. Ons jaarlijks Kindsheidfeest. Wegens verschillende feestelijkheden en ook wegens de vacantie moesten we dit feest uitstellen. We mogen 't zeker niet overslaan, noch wegens de finantieele opbrengst, noch wegens 't genot, dat klein en groot ervan heeft, noch wegens de goede propa ganda, welke er voor de Missie van uitgaat. In de grote Kerk zal om 7 uur weer de Kindsheidmis zijn, waaron der algemene H. Communie der kinderen voor de bloei der missies. In alle H. Missen zal worden gecollecteerd. Ook 's middags onder t kinderlof zullen de kinderen ge legenheid hebben hun gaven voor de missie te storten. We zullen vanaf de preekstoel wellicht iets horen over de grote wereldnood en 't rijp staan van de oogst. En na de Hoogmis onze kleurrijke optocht, vol van heiligen, maar vooral van voorbeel den van de strijdende kerk. Doch bij al dit uiterlijk van oog oor, vergete niemand als kind der Kerk, diep in zijn hart zijn lief deplaats te verruimen voor 't grote rijk van den Christus, dat met al zijn strijdkrachten en al de offerzin van onze broers en zusters, toch nog arm blijft, tot ook wij allen zullen gegeven hebben. En nu in 't kort 'n overzicht over de optocht: Heraut te paard. Jonge Wacht en Missie. Kindje Jezus (St. Josephsklooster) Koor van jongens. Postzegel- en zilverpapier-actie (asp. J.W.-ers) Bewaarschool en onnozele kinderen. Schooljongens St. Oda met bruidjes Paus te midden van welpen. Schoolkinderen. Venray's Harmonie St. Ursula met maagden. Praalwagen: St. Willibrord en ge zellen door Huize St. Servatius. Bruidjes. Praalwagen: moord op: missionaris Schoolmeisjes. Tsingtao-wagen voorstellende Mon. seigneur in zijn werkkamer. Missieactie K.J.M. Vertrek eerste Zusters Ursulinen van Venray naar Java St. Elisabeth met landmeisjes. Koor van meisjes. Chinese jongens en meisjes. Enkele notities: Laten we allen samenwerken voor 'n ordelijke op tocht. Zorgen wij ieder voor de no dige afstand tussen de groepen. Om half tien begint men aan de Meisjesschool met 't kleden der Kin deren. Bij 't terugkomen stellen de kinderen in rijen zich op aan beide kanten v.d. Maash. weg en laten de optocht passeren tot aan de laatste wag;en. Zodiende kunnen alle school kinderen de optocht zien en komen ook allen weer ordelijk aan school, om het geleede goed af te leveren. De heiligen-groepen gaan echter aanstonds door naar de school en wachten niet langs de weg. P.S. Op nader te bepalen dag zal in de Paterskerk preek en collecte gehouden worden voor de Kindsheid. Inenting tegen pokken. Burgemeester en Wethouders bren gen ter openbare kennis, dat in een lokaal der scholen gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze in enting. DorpWoensdag 28 September a.s. 2 uur namiddag (Jongensschool) Oostrum Donderdag 29 September a.s. 4 uur namiddag OirloDonderdag 29 September a.s. 4.20 uur (Jongensschool) Castenray Donderdag 29 Septem ber a.s. 4.40 uur nam. Het Veulen: Donderdag 29 Sept. a.s. 5 uur nam. Leunen Donderdag 29 Sept. a.s. 5.20 uur nam. (Jongensschool) YsselsteynVrijdag 30 Sept. a.s. 4 uur nam. Heide: Vrgdag 30 Sept. a.s. 4.20 uur nam. MerseloVrgdag 30 Sept. a.s. 4.40 uur nam. Belanghebbenden moeten 1. Medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend. 2. Op denzelfden dag en hetzelfde uur in de week na de inenting, dus voor het Dorp op Woensdag 5 Oct., voor Oostrum, Oirlo, Castenray, Het Veulen en Leunen op Donderdag 6 October en voor Ysselsteyn, Heide en Merselo op Vrijdag 7 October terugkomen in dezelfde school, om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad Alleen kinderen beneden twee jaar, die volkomen gezond en uit gezonde gezinnen zgn, zullen geënt worden. Bij twijfel raadplege men tevoren den huisarts, OIRLO. Het bouwen eener woning voor den Heer Claessens, onderwijzer alhier, werd opgedragen aan den Heer Th. Claessens te Venray. Architect de Heer J. Colsen. WANSSUM. Bij het vee van L. R. alhier werd een geval van Mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit is reeds de tweede maal in een jaar tijds dat deze gevreesde ziekte zich bij R. openbaart. Tot boekhouder te Heithuizen aan de kantoren van „Landbouw belang", werd benoemd onze dorps genoot de heer P. Timmermans. MEERLO. Ook in ons dorp zijn in de laatste dagen gevallen van kin derverlamming voorgekomen. De patiënten werden naar het zieken huis te Venlo overgebracht. Horster Veemarkt. Totaal aanvoer 152 dieren. Hier van 29 stuks rundvee, 120 biggen, 2 schapen en 1 paard. Handel in jongvee zeer goed. Alles geruimd. Handel overigens goed. Handel in biggen goed met prijzen van f 10. tot f 14.Prijzen schapen f 10.— tot f 17.—. Doordat het Kermismarkt was, zeer veel belangstelling van publiek en handelaren. Volgende markt, Dinsdag 27 Sept ook aanvoer van paarden. Lage prijzen. Ten overstaan van notaris Holtus had te Tienray 'n verkooping plaats van twee woningen (onder een dak) en een bouwterrein alles aan elkaar gelegen, tesamen ruim 21 Are. De geheele massa kon maar f 3365 uit doen. De koop is doorgegaan. Wel een bewijs dat gronden en huizen hier weinig waaide hebben. RETRAITE. Retraitenhuis „O.L.V. der retraite' Kapellerlaan 38, Roermond. 29 Oct.1 Nov. Jonge dames Mid denstand Venlo, Venray, e.a.pl. P. L- 'Ortye, S.M.M Benoemingen Bisdom Roermond. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lem- mens, Bisschop van Roermond heeft benoemd tot pastoor te Siebengewald den Weleerw. Heer V. E. J. Assel- bergs. Tot hulp-aalmoezenier van Sociale Werken te Venlo, den Weleerw. Heer P. A. H. Loonen, thans Kape laan te Tegelen. Tot kapelaan te Lottum, den Weleerw. Heer M. J. P. v. Lierop, thans kapelaan te Leunen Leunen, den Weleerw. Heer Th. W, J. Driessen, van het Seminarie. Horst, den Weleerw. Heer A. J. H. Geurts, van het Seminarie. Bergen, den Weleerw. Heer A. A. R. H. Corbey, van het Seminarie. Tot assistent te Mook, den Wel eerw. Heer M. G. A. Lit jens, van het Seminarie. ECHT. Woensdag is een tweede groep arbeiders uit onze gemeente te werk gesteld op de Duitsche mijnen. Deze groep omvat 28 man, zoodat thans het aantal Echter ar beiders op de Duitsche mijnen de vijftig is gepasseerd. Doodelijke aanrijding. Dinsdagavond om zes uur heeft te Nederweert in de Schansstraat een ernstige aanrijding plaats gehad De 14-jarige smidsknecht A. Bijleveld kwam in botsing met een luxe-auto van dei heer B. uit Maastricht, juist toen hij achter een vrachtauto van daan kwam. De jongen liep ernstige wonden op en werd naar het zieken huis te Weert vervoerd waar hij overleed. Doodclijk mijnongeluk In de mijn Laura bg Kerkrade liet zich een 26-jarig mijnwerker van de 350 M. verdieping langs een kabel naar de 450 M. verdieping zakken, niettegenstaande de dringende waar schuwingen van zijn mede-arbeiders. De man liet los en het lichaam werd verpletterd. Doodelijk ongeluk in staatsmijn „Maurits". Donderdagmorgen is de houwer B. Taffoglu, een Turk, in de laadplaats van de 660 M. verdieping van de staatsmijn „Maurits" door een pas- seerenden arbeider dood naast een daar staanden tren kolenwagens gevonden. Uit zijn verwondingen bleek, dat hg met het hoofd tusschen twee wagens bekneld moet zgn geraakt. T. was 38 jaar, gehuwd en vader van een kind. Hg woonde in Geleen Eerste Limburgsche zweef- vliegdag te Venlo. De eerste Limburgsche zweef vlieg dag (de derde in Nederland), welke Zondag op het vliegveld te Venlo gehouden werd, is voor velen een openbaring geweest. Een openbaring dan in dien geest, dat het meeren- deel der duizenden toeschouwers, die getuigen waren van de schitterende zweefprestaties een ander d.w.z. een beter idee hebben gekregen van de beteekenis der zweefvliegerij. Het Nederlandsche Instituut voor Zweefvliegen en de Venlosche Zweef- vliegclub hebben in één middag naam gemaakt in Venlo en Noord-Limburg. En dat wil in dit verband nog al iets zeggen. Het publiek in het al gemeen, ook al heeft het een behoor lijke belangstelling voor de lucht vaart, staat gewoonlijk nog al eenigszins sceptisch tegenover alles wat met de zweefvliegkunst te maken heeft. De demonstraties van Zondag hebben echter duidelijk bewezen.dat elk vooroordeel hier misplaatst is. In de rg'en der duizenden men schatte de belangstelling op circa 6000 menschen heerscht algemeen een groote bewondering voor wat de kranige vliegers presteerden. Speciaal de prestatievluchten der piloten Nienhaus en Grauns gaven een veelzeggenden indruk van de hoogte waarop de Nederlandsche zweefvliegkunst staat. De eerste zweefvliegdag van Lim burg ls in Venlo tot een waar succes geu orden. Het publiek heeft op aan gename wijze kennis gemaakt met de zweefvliegerij en zal zeer zeker met genoegen vernemen, dat Vreem delingenverkeer voor het komende jaar een nog grootscheren vliegdag in voorbereiding heeft, waaraan de nieuwste motorvliegtuigen zullen deelnemen, maar ook een ruime plaats blijft gereserveerd voor de zweef- vliegsport. Koop nu WOL. Onze nieuwe collectie is gereed en.... onze prgzen zgn belangrijk lager als vorige seizoen. Koordwol 50 ct., Mantelwol 48 ct. Lingeriewol 58 ct.. Babywol 5460 ct., Sokkenwol 4422 ct.. Sportwol 50 ct., Marja wol 18 ct., ongebl. katoen 11 ct. MAGAZIJN DE ZON Financiëele nood in Duitschland Aan de Arbeidsbeurzen in Neder land is door de Duitsche regeeriDg medegedeeld, dat plaatsing voor ongehuwde arbeiders in Duitschland in ruime mate kan geschieden. Zij worden echter verplicht het door hen verdiende loon in Duitsch land te verteren. Hierdoor is het derhalve niet mogelijk het oververdiend loon per claering over te maken naar Neder land, noch om een spaarpotje te vormen en dit na afloop van den te verrichten arbeid mee te nemen naar Nederland. Het komt ons zeer twijfel achtig voor, of vele Nederlandsche ongehuwde arbeiders nog van boven staande aanbieding gebruik zullen maken. R.K Arbeidersbeweging in het land van Cuyk en Boxmeer. Te lage werkverschaffingslonen Een protestvergadering. Naar wij vernemen wordt volgende week Woensdag 28 Sept. te Boxmeer 's avonds om half acht een gecom bineerde bestuursvergadering voor de R.K.W.V. van Overloon, Maashees, Beugen en Vierlingsbeek gehouden, ter bespreking van de ontstane situatie wegens het afwijzen der ge vraagde uurloonsverhoging in de werkverschaffing. De Heer Kuipers van het Werk liedenverbond is hiertoe uitgenodigd. Zondag d.a.v. dus op 25 Septem ber wordt een grote actievergadering gehouden te Boxmeer om half vgf bedoeld als protest tegen de Minis- trieele beslissing. Een uurloon van twee dubbeltjes gebaseerd op lonen in sociaal-ach terlijke bedrijven vastgesteld zonder organisatie-invloed, terwijl bedrijven met hogere lonen niet in de beoor deling betrokken zijn, is onhoudbaar en sociaal ongeoorloofd. Er heerscht dan ook in deze streek een zeer grote ontstemming. KINDERVERLAMMING. In de „Samaritaan", het officieele orgaan van het Roode en van het Oranje Kruis, lezen we het vol gende: ,Nu in ons land weer zooveel ge vallen van kinderverlamming voor komen, is het nuttig, het volgende hieromtrent te refereeren. Prof. C. A. Kling, te Stockholm, chef van het rijks-bacteriologisch instituut aldaar, heeft op de ver gadering der afd. Hygiëne van de Roode Kruis Liga nieuwe feiten medegedeeld over bovengenoemde ziekte. Waargenomen werd, dat de ziekte in sommige gezinnen veelvul dig optreedt (in één gezin 5, in een ander 7 ziektegevallen). De incuba tieperiode kan 510 dagen bedragen; hoe langer incubatieperiode, hoe lich ter de ziekte verloopt. De epidemie of endemie breekt in tal van gezinnen, op grooten afstand gelegen, gelijktijdig uit. Soms zelfs op 1000 k.m. afstand. Contactsinfec tie is hier dus uitgesloten. Daalt de temperatuur tot onder 0 gr., dan verdwijnt de ziekte; in Maart begint ze weer, met een maximum in Juli. Met het verdwijnen van den zomer daalt ook de veelvuldigheid van de kinderverlamming. Men heeft in Zweden entdekt, dat —24 dagen na een hevigen regenval de eerste gevallen optreden, zoodat het water een rol moet spelen. Ver moedelijk heeft dan de verspreiding plaats met de melk, groenteD, etc. van het platteland naar de steden. Zoo zag men in 1935 en 1936 te 'Eskilstuna in gezinnen, waar de melk niet gepasteuriseerd werd 7 8 maal zooveel gevallen dan bg de rest van de bevolking. Naast de neusdesinfectie in de on middellijke omgeving van een pa tiënt, en isolatiemaatregelen, zou dus met koken van melk, water en groente, een belangrijke vóórbehoe- ding kunnen worden verkregen. TB EL O OP L. Willems, Nachtegaal. 8 Uit de hand te koopgoed onderhouden inboedel als kasten, kachel, eikenhouten tafel en zes stoelen, naaimachine, koffer, waschtafel, nachtkastje en ver schillende kleine meubelen. Te bevragen Bureau dezer. HITLEREN CHAMBERLAIN Het nieuwe onderhoud tusschen Chamberlain en Hitier te Godesberg op Donderdag heeft 3 uur geduurd. Gisteren werden de ouderhandelingen voortgezet. Chamberlain liet een verklaring publiceeren, te vattende een aanma ning aan de betrokkenen in Tsjecho- Slowakije om de besprekingen niet te schaden door incidenten. Van Engelsche zijde werd door lord Winterton in een rede een afwijzend standpunt ingenomen tegen de Pool- sche en Hongaarsche eischen aan Tsjecho-Slowakije. In het Poolsche stadsdeel van Teschen wordt de terugkeer van Poolsche militairen van de manoeu vres met spanning tegemoet gezien. Acht en een half millioen winst Het Staatsbedrijf der P.T.T. rekent voor het jaar 1939 weer op een winst van 81/, millioen. 100 slachtoffers. De orkaan, welke langs de Atlan tische kust der Vereenigde Staten heeft gewoed, heeft reeds meer dan honderd slachtoffers geëischt. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 16 tot 23 Sept. GEBOREN Leonardus P. H. Rongen, Bontekoestraat Christianus L. A. Steeghs, Oirlo Leonardus H. G. Janssen, Stationsweg Lull Peter J. J. Janssen, idem Johanna S. A. Martens, Leunen Johanna P. M. Cremers, Oude Oostrumscheweg Martinus H. Franssen, Beekweg GEHUWD Leonardus H. M. Thijssen, 29 jaren, zuivelfabrieksarbeider, te Vierlings beek en Christina A. J. Michiels, 30 jaren, zonder beroep, Bus. Hermanus M. van Duuren, 27 jaren, electricien, te Gennep en Petronella H. Wegers, 26 jaren, zonder beroep, Oude Oostrumscheweg. ONDERTROUWD: Albertus H. Stevens, landbouwer, Brabander en Johanna H. Strijbosch, z.b. Veltum. OVERLEDEN; Leonardus H. G. Janssen, oud 1 dag. Stationsweg Lull." GEVONDENrijwielplaatje is bg J. Mommen, Deurnscheweg L 21, portemonnaie inh. eenig geld en ge bruiksartikel. Inl, Marechaussee. Kerkelijke Diensten. PAROCHIEKERK. Gironummer 136144. PAROCHIE-ACTIEBidden van Engel des Heeren, ook in 't openbaar. Heer der week Kap. v. Wijngaarden Morgen ZONDAG de H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur, 7e Zondag ter eere van den H. Gerardus, 6 uur leesmis ter zijner eere, 7 uur Kinds heidmis, waarin alle schoolkinderen aanwezig zijD, alg. H. Communie. In alle H. Missen collecte voor de Kindsheid. Na de Hoogmis Kindsheid optocht, half 3 Kinder lof met collecte, 6 uur Lof. MAANDAG half 7 zielmis, kwart na 7 leesmis voor vrouw Pe eters geb. Goemans en Willem van Elk, 8 uur gest. Sol. jaarg. voor Joh. Henr. van den Biggelaer en zijn zoon Laurentius, 6 uur Lof. DINSDAG half 7 leesmis voor vrouw van Gerven, 7.15 gest. Jaarg. voor Mart. Jenneskens, 8 uur gest. Jaarg. 2e klas voor Anna v. Vosseien en Johannes Ant. Janssen. WOENSDAG half 7 leesmis, 7.15 leesmis voor Lambertina v. Rens, Wed. Verhaag, 8 uur gesst. Sol. Jaarg. voor Ida Bencea en ouders. DONDERDAG half 7 leesmis, 7 uur te Veltum H. Mis, 7.15 Sacra mentsmis en generale H. Communie van de leerlingen der Jongensschool, 8 uur gest. Jaarg. voor Chtistina VRIJDAG half 7 leesmis voor de Wed, Lit jens als lid van O.L. Vrouw van Goeden Raad, 7.15 best. Jaarg. voor Lambert Sikes en fami ie Sikes en Swinkels, 8 uur gest. Jaarg. 2e klas voor P. Willems-van Dijk. ZATERDAG half 7 O.L. Vr. Mis, 7.15 gest. Jaarg. voor Mathijs Jans sen en LambertiDa van Rens, 8 uur leesmis, 6 uur Lof, Rozenhoedje en gebed tot den H. Joseph tot opening van den maand October. Gedurende deze maand 6 uur Lof en Rozen hoedje. A.s. ZONDAG 2 October feest van O. L. Vrouw Rozenkrans. Vanaf Zaterdagmiddag 1 Oct. 12 uur tot Zondagavond is in onze kerk te verdienen een volle aflaat zoo dik wijls men de kerk bezoekt, voor allen die waardig gebiecht en ge communiceerd hebben en bidden tot intentie van Z. H. den Paus 6 x Onze Vader, 6 x Weesgegroet en 6 x Eere zij den Vader enz. Er wordt dezen dag biecht gehoord van 4—7 uur. Zondag 7.30 vergadering zelatricen Kindsheid en Sching Tao. Patronaats-Agenda. Heden Zaterdag worden alle Jonge Wachters om 5 uur verwacht op de speelplaats van de Bewaarschool voor een goede regeling van de Kindsheidoptocht. De aspiranten brengen hnn opgegeven benodigd heden mee. De overigen moeten zo even komen. Morgen Zondag om 10 uur komen weer alle Jo. Wa. en Verkenners op dezelfde speelplaats bijeen voor de Kindsheidoptocht. Half 4half 6 Klein-Patronaat, half 7half 10 Groot-Patronaat, van 7half 8 Groepraad voor G. L. en A. G. L. Dinsdag half 7—8 uur groep voor de aspiranten. Woensdag half 7—8 uur groep voor geinstalleerde Jo. Wa. Zorg voor voordrachten en liedjes enz. voor de installatie. Waarschijn lijk heeft deze de 12 Oct. plaats. In de eerste week van October begint ook Goud-Pluvier weer.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 2