Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter De Koningin en het parlementaire leven. VEERTIG JAREN KONINGIN, Buitenland. Provinciaal Nieuws JAARMARKT Zaterdag 3 September 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 36 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Gedurende den veertigjarigen regeeringstijd Volkseenheid en katholieke eenheid. Parlementaire en sociale evolutie. Nederland staat voor de blijde viering van het veertigjarig re- geeringsjubilé van H. M. Koningin Wilhelmina. Ouderen onder ons herinneren zich de alom in het land gevier de kroningsfeesten van 1898, toen de Koningin op 18-jarigen leeftijd te Amsterdam plechtig werd in- ingehuldigd en den eed aflegde: dat zij de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al haar vermogen zal verdedigen en bewaren, de vrijheiiicej- de rechten van haar volken. z be schermen en tot bevor. F^je,van de welvaart alle midacns<< zal aanwenden, welke de wetten te harer beschikking stellen, „gelijk een goed koning schuldig is te doen". Dien hoogen eed heeft Hare Majesteit gestand gedaan in blijde dagen en in tijden van zwaren druk, welke haren regeeringstijd in scherp onderscheiden perioden verdeelen. Zij is een groote Koningin in de volle beteekenis van 't woord, een echte Oranje, geëerbiedigd en bemind door hare onderdanen, hun voorbeeld van nationale deugden, van godsvertrouwen, levensernst en eenvoud bij alle staatsie rondom haar troon. Wij zullen hier niet in uit voerige beschouwingen treden om een terugblik te werpen op de veertig regeeringsjaren. Dit zal in de pers in verschillende toon aarden geschieden. Slechts in 't kort zij hier herinnerd aan het aanzienlijk stuk parlementaire ge schiedenis van Nederland, dat in in dezen regeeringstijd van onze Koningin ligt opgesloten en waar in ook de Katholieke Staatspartij haar aandeel heeft gehad. De Koningin regeerde drie jaren, toen 't christelijk ministerie Kuyper na het liberale kabinel- Pierson optrad. En daarna zijn met slechts twee onderbrekingen tot heden toe steeds christelijke kabinetten aan het roer geweest. Het liberale ministerie-de Mees ter zetelde van Augustus 1905 tot in Februari 1908 en dat van mr. Cort van der Linden van Sept. 1913 tot in Sept. 1918. intusschen en daarna had Nederland voort durend een christelijk ministerie. Tegenover een tiental jaren van liberaal regiem staan dertig jaren van christelijk bewind. Dit is zeker een der kenmerken van de parlementaire periode der laatste veertig jaren. Het is ons doel niet, om door dit te constateeren den nadruk te leggen Sp de verdeeldheid van het Nederlandsche volk in staat kundig opzicht. Deze is er en zal er blijven, zoolang er verschillen de wereldbeschouwingen zijn, zooals in Nederland sinds eeuwen de historische toestand is. En eer dan mee te gaan met stroomingen, die door bruten dwang al die wereldbeschouwin gen op één na het zwijgen willen opleggen, zij het ons aller streven rondom den troon der Koningin één te zijn in alles, waarin één band ons binden kan: in liefde tot Oranje en het Vaderland, in eerbied voor elkaar als vrije Ne derlanders, in trouw aan aloude goede zeden, in samenwerking voor elkanders welzijn, in den vasten wil om het grondgebied, waarop wij leven en dat van onze overzeesche broeders in on afhankelijkheid te bewaren ten koste van welk offer ook. Neen, geen splitzucht leidt ons wanneer wij wijzen op het lange tijdperk van christelijke regeerin gen in Nederland, maar de vreugd van den vooruitgang der christe lijke gedachte in ons staatkundig leven en de overtuiging, dat alleen een staat, die zich ook als zoo danig gebonden acht door den Wil van Qod en dezen in haar wetgeving eerbiedigt, het welzijn van het volk op de ware wijze kan behartigen. Het katholieke volksdeel is i deze veertigjarige periode in staatkundig opzicht in aanzien en kracht zeer sterk gestegen. De katholieken zijn een hechte eenheid geworden, waaraan kleine afsplinteringen van politiek ver doolden weinig of niets kan af doen. Tot die eenheid leidde voor eerst de saamhoorigheid op grond van de katholieke beginselen. De invoering der evenredige vertegenwoordiging voor twintig jaar maakt verder een hechte eenheid van organisatie der Ne derlandsche katholieken noodig voor alle kieskringen van het land. En daarnaast blijft het anti papisme, de ingekankerde katho- liekenhaat van velen, Neerlands katholieken op één hoop drijven. En het is helaas niet te ontken nen, dat dit anti-papisme den laatsten tijd weer bijzonder kwaad aardig woekert. Van welke zijde het ook wordt aangewakkerd, steeds blijven er landgenooten, die voor hetze tegen de katholieken bijzonder gevoelig zijn, zelfs in kringen, waar men voortdurend klaagt over gebrek aan saamhoorigheids- gevoel in Nederland, maar waar men volstrekt niet schijnt te be seffen, hoe het anti-papisme aan de eenheid van het Nederlandsche volk knaagt, zooals deze bij aller meeningsverschil in velerlei op zicht mogelijk is. Van andere zijde dringt in lei dende kringen van ons volk steeds meer de overtuiging door, dat de eenheid der katholieken van groo te beteekenis is voor Nederland. Zij is een bolwerk tegen revolu tie, van welke zijde deze ook worde gepropageerd. Zij geeft ons in allerlei schakeeringen al te veel versplinterd land, een groote en sterke partij met vaste beginselen en een open oog voor de groote volksbelangen, die in alle geledingen der samenleving grooten invloed heeft. De Katholieke Staatspartij heeft Nederland bekwame staatkundige leiders gegeven. Bij den aanvang der 40-jarige periode bezaten wij Dr. Schaep- man nog. Na hem kwamen dr. Nolens en Ruys de Beerenbrouck, twee groote Limburgers, die het vaderland met al hun krachten hebben gediend, evenals anderen, nog in leven of overleden, die tot de raadslieden van de Kroon hebben behoord en als zoodanig hebben gewerkt voor het Neder landsche volk. De sociale wetgeving, een der groote volksbelangen, een eisch van christelijke naastenliefde, heeft in den loop der 40 jaren groote vorderingen gemaakt. Zij verzacht de nooden, die het risico van den arbeid meebrengt. De grondslagen worden gelegd voor de verkrijging van den soci alen vrede in een publiekrechter lijke organisatie van het bedrijfs leven in samenwerking van allen, die aan de bedrijven hun krachten geven en daaraan rechten ont- leenen, waarvan erkenning moet worden verwacht. Het Parlement zelve heeft in deze veertig jaren eveneens een ontwikkeling doorgemaakt. Al verdween de tegenstelling der wereldbeschouwingen niet, de omgang verbeterde, uitgezonderd die van eenige extremistische partijtjes, de behandeling der ontwerpen werd daardoor bon diger en beknopter. Op dezen weg van evolutie moge gedurende de verdere re geeringsjaren onzer Koningin nog meer worden bereikt. De herdenking der Kronings feesten voor veertig jaren geschied onder het kabinet-Colijn, dat steunt op een christelijke meer derheid der partijen, die elkaar in den drang van den tijd opnieuw hebben gevonden, nadat haar coalitie in 1925 dooranti-papis- tischen toeleg uiteengeslagen was. De blijdschap van dit regeer- ingsjubilé wordt voor velen ge temperd door de nog steeds on rustwekkende werkloosheid, die over bijna de geheel-: wereld heerscht en niet aan onze grenzen kon worden tegengehouden. Regeering en volk zijn zich bewust van hun plicht om de helpende hand te bieden naar vermogen van onze volkskracht, waarbij het in jaren van welvaart vergaarde volksvermogen groote diensten bewijst. Moge die hulp gegeven kunnen worden zonder dat de ïeserves van deze middelen worden uit geput. Hoe overigens ook gescheiden wij verheffen eensgezind onze stem ter huldiging onzer geëer biedigde Koningin. Heel Nederland zij ook één in het brengen van dank aan de goddelijke Majesteit, die Neder land in dezen gewichtigen tijd een Koningin heeft geschonken, toegerust met de groote hoeda nigheden, welke vereischt zijn voor volvoering der Haar door Grondwet en eed opgelegde taak. Leve Koningin Wilhelmina ROELAND. Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Van en over een trouw en dankbaar volk. 1898 6 September 1938, Elders in dit nummer van ons blad, bovendien in vorige edities, is reeds zooveel geschreven over wat de 40-jarige regeering onzer Konin gin aan geschiedenis deed boek staven, dat we daarover te dezer plaatse niet in herhaling behoeven te treden, Deze bijdrage is bedoeld als een felicitatie en als 'n dankwoord. De plaatselijke krant is publiek orgaan, dat uiting pleegt te geven aan wat er leeft in de gemeenschap, welke haar verspreidingsgebied bevolkt. Welnu, onze kolommen hebben er jaar in- en jaar uit van getuigd, dat het volk hier, zich innig ver bonden voelt met Oranje en in het. bijzonder met H. M. de Koningin als heerschende Vorstinne. De geest van het volk uit onze streek wordt God dank nog steeds gedragen door trouw aan degenen, die het van Boven af als dragers van het gezag zrjn gesteld. Waar deze trouw uitgaat naar onze Koninginne, is ze versterkt door het respect voor Haar als mensch, ver edeld door de bewondering vcor de Vorstin als Moeder, verguld tenslotte door de liefde, aan welke de koorden van trouw aan de uiteinden zrjn verhaakt. Namens dit trouwe volk zeggen we: Uwe Majesteit zy gelukgewenscht met het zeldzame jubileum, dat Zij mag vieren. Het is inderdaad een Zegen veertig jaren lang een groot- sche taak te hebben mogen vol voeren langs lijnen, welke ook achteraf bezien r— geen correctie blijken te behoeven. Arbeid is de hoogste levensvreugde, de resul taten van den arbeid bepalen de mate van levensvoldoening. Vreugde was in dat opzicht 40 jaren lang het deel, dat onze Koningin zich zelf door een nauw gezette volvoering van Haar taak, toemat, de voldoening oogst Zij in het bijzonder op heden. Zij kan terugzien op een langen weg van daden, waarlangs een dankbaar volk gedenksteenen plaatste van dank baarheid. We wenschen de Koningin geluk, dat de Voorzienigheid Haar daarmee ons leidde langs zulk een pad van vrede en geluk. We Wenschen mét Hare Majesteit dus ons zeiven geluk, verbonden als ons lot is en was met het Hare. We zijn er dankbaar voor, dat juist in een periode van ons volks bestaan, waarin de gevaren zoo groot en zoo vele waren, ons de zegen v^n het bestuur van Koningin Wilhel mina werd verleend. Nogmaals hebben we er behoefte aan om er_op te wijzen, dat de be teekenis van den invloed eener Koningin (van een Koning) op den gang van zaken in een constitutio- neele monarchie niet mag worden onderschat. Prof. Dr. Brugmans bracht dat dezer dagen aldus onder woorden „Vooreerst mag er niets van be lang gebeuren in regeering en staat buiten de Koningin om: Zij moet door de ministers worden ingelicht. En daar vloeit een ander recht noodwendig uit voort: Zij kan goeden raad geven: dat Zij dien goeden raad kan gronden op een rijpere ervaring dan die van menig minister, is een enorm groot voordeel". Het is een voordeel, dat groeide mét de jaren, welke H.M. aan Haar zegenrijk bestuur mocht toevoegen. Als we „vaderlandsche geschiede nis" leeren of lezen, dan zwelt ons mannenhart wel eens van trots, als we kennis nemen van de ferme ant woorden, die onze vorsten en andere gezaghebbers in moeilijke óogenblik- ken bedachten. Het is in de stemming van een theaterstuk zoo prachtig, als men den natioualen held en leider zich in zijn persoon ziet verstrakken, onder wijl zijn vuist het handvat van het zwaard vaster omknelt. Zulke dapperheid kan ons vroeger toen de omstandigheden zoo heel anders waren ook wel ten voor deel zijn geweest. Maar men houdt z'n hart vast voor wat er gebeurd zou zijn, als een dappere koning de mannelyKe deugd van onverschrokkenheid zou hebben betoond in de moeilijkste oogenblikken, welke het 40jarige regeeringstijdperk van H. M. de Koningin hebben gekenmerkt. Als b.v. zijn raadslieden hem zou den zijn komen boodschappen, dat de Engelschen onze kust bedreigden om de kwestie van den grintdoor- voer of dat de Duitschers, om weer andere redenen, militair geweld tegen ons in den zin hadden. Niet dat de Koningin ooit in eeni- germate ontrouw i3 geweest aan Haar devies: Je maintiendrai! Dat zal Zij nimmer, want Ze is een Oranje- vorstin. Maar met vrouwelijke be dachtzaamheid heeft Zy in de cri- tiekste oogenblikken van ons volks bestaan steeds eiken uitweg van overleg gezocht, welken we konden gaan zonder dat we ons nationale bewustzyn verkrachtten en die ons weer terugvoerde op den rechten weg van den vrede. Haar stempel van bedachtzaamheid heeft Ze steeds weten te drukken op 't beleid van Haar omgeving, van Haar ministers en overige adviseurs. We danken God voor alles wat Hij ons volk in de persoon onzer Koninginne heeft geschonken. Veer tig jaren lang.... We herinneren ons, hoe blij en verheugd Nederland was in het na jaar van 1898, toen de frêle figuur van een 18-jarig meisje naar den troon werd geleid en zich door een heiligen eed van trouw aan ons volk verbond. We waren ontroerd. Zóó een zware taak op zulke zwakke schouders.... We waren bly, ontroerd en... niet geheel gerust. Wat zou de toekomst brengen Zou deze jonge vrouw, laatste telg van Oranje... En thans, 40 jaar later, staan we nóg om Haar heen, van dankbaar heid vervuld. Zij heeft ons waarlijk geleid, langs een langen en moeilij- lijken weg. Zij heeft ons voor veel leed gespaard helaas is 't per soonlijke leed haar niet steeds ont gaan. Maar gezond en vol wilskracht staat Zij midden en boven ons, van vreugde stralend om hetgeen Zy voor ons heeft mogen zijn; gelukkig neer ziende op Haar kind, Haar kleinkind en op den Prins, die Haar dochter in liefde nader trad en daarmee Oranje en Nederland ten zegen droeg inde geschiedenis, welke nog geschreven gaat worden. Mogen in deze geschiedenis nog vele bladzijden in gulden letteren zijn gewijd aan het bestuur van de Landsvrouwe van heden, aan onze geliefde Koningin. Domine, salvam fac reginam nos- tram Heer, behoed onze Koningin! Md. Japan door typhoon geteisterd. Tokio, Yokohama en andere deelen van Oost-Japan zijn Woensdagmor gen geteisterd door een typhoon, den hevigsten sinds 1905, welke zich met een snelheid van 70 mijlen per uur verplaatste en geweldige schade heeft aangericht aan de te velde staande gewassen. De rivieren was sen voortdurend. Het dreigt een nationale ramp te worden. De Japansche opmarsch naar Hankau. De van oogenblik tot oogenblik te verwachten val van Tei-An, hal verwege tusschen Kioe-Kiane en Nan-Tsjang gelegen, als gevolg waar van de Chineesche troepen in het gebied van de Loesjan, die meer dan 20 divisies sterk zijn, ingesloten zul len zijn, zal volgens militaire waar nemers de ineenstorting beteekenen van de buitenste verdedigingslinie van Hankau. Deze verdedigingslinie loopt ten Zuiden van de Jangtse en verbindt Joei-Tsjang, Tei-An en Singtse. Hiervan zijn Joei-Tsjang en Singtse reeds door de Japanners veroverd. De Japansche strijdkrach ten rukken langs drie wegen naar Tei-An op. Japanners gebruiken inderdaad gifgassen* De berichten over het gebruik van gifgassen door de Japanners schijnen bevestigd te worden door buiten- landsche waarnemers, die terug gekeerd zijn van een uitgebreiden tocht langs de fronten ten Zuiden van de Jangtse. Zij verklaren, dat de Japanners de gassen niet op groote schaal gebruiken, doch er hun toevlucht toe nemen op kritieke oogenblikken en strategische punten, waar zij niet op andere wijze door de krachtige defensie heen kunnen breken. Deze waarnemers zijn er be slist van overtuigd, dat de Japanners gebruik hebben gemaakt van gif gassen tijdens den strijd in de nabij heid van Joei-Tsjang. VENRAY, 3 Sept. 1938 De prijzen voor de groote Handboog-Missiewedstryden te Mer- selo op 18, 24 en 25 Sept. worden geleverd door de Fa. Schaeffers, Grootestraat en zijn a.s. week te bezichtigen in de etalage. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente VENRAY maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde bij art. 127 sub b der Algemeene Politie verordening der gemeente Venray, aan de houders der in de artikelen 121, 135 en 137 van evengenoemde verordening bedoelde inrichtingen of plaatsen, geen danstenten zijnde, toestemming wordt verleend om op Dinsdag 6 en Woensdag 7 September a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of door of vanwege ^.en houder aanwezig te doen zijn, onder voorwaarde dat de bedienden den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en van een onbe sproken levenswandel zrjn. Deze ontheffing geldt voor de ge- heele gemeente. Venray, 30 Augustus 1988. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Openstelling Gemeentebureaux bij gelegenheid van het a.s* Regeeringsjubileum. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de Gemeente-Secretarie, het Kantoor van den Gemeente-Ontvan ger, het Kantoor van Gemeente werken, het Kantoor der Gasfabriek en de Gemeentelijke Arbeidsbeurs op Dinsdag 6 September a.s. den ge- heelen dag en op Woensdag 7 Sep tember des namiddags voor het publiek gesloten zijn. Venray, 30 Augustus 193S. Burgemeester en Wethouders van Venray G. H. HOUBEN, l.b. De Secretaris, VAN HAAREN. Grondverschuiving in Korea. Te Tsjoeto bij Kainei in het Noord- Oosten van Korea zijn 69 arbeiders, die zich ter ruste hadden begeven, door een grondverschuiving bedolven. Drie hunner kon men redden, de andere 66 zijn om het leven gekomen. Bovendien zijn tien personen gewond. De herderlijke brief van Zondag j.l. Terwyl de Duitsche pers zich tot dusver zorgvuldig onthouden had van elke zinspeling op het herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen, dat Zondag j.l. in alle kerken in Duitschland is voorgelezen, verbreekt „Das schwarze Korps", het orgaan van de S. S., het stilzwijgen en pu bliceert een antwoord, dat tegelijk een poging tot rechtvaardiging vormt en een voortzetting van de aanvallen op de kerk. Het blad verklaart, dat de aan vallen op den Paus slechts een wettig antwoord zijn op de „venijnige aan vallen", die de H. Vader in Zijn encyclieken en radiotoespraken op de eer van het Duitsche volk zou hebben gericht. Indien, zoo vervolgt het blad, de uitingen van den Paus waren ingegeven door den plicht, het katholieke deel van de Duitsche bevolking in zijn geloof te sterken, was het eveneens onze plicht ons te verzetten tegeu deze uitingen, die niet bijgedragen hebben tot instand houding van het bolsjewisme. De kerk wordt er voorts van be schuldigd, betrekkingen te onder houden met bolsjewieken en joden. te VENRAY MAANDAG 5 SEPT. Openstelling bureau Vleesch- keuringsdienst bij gelegenheid van het a.s. Regeeringsjubileum. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis dat het bureau van den Vleesch- keuringsdienst voor het doen van aangifte ingevolge de Vleeschkeu- ringswet op Dinsdag 6 September niet geopend is en op Woensaag 7 September enkel van half 9 tot half 10 voormiddag. Venray, 30 Augustus 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Nakeuring van springstieren. De Burgemeester van VENRAY brengt ter algemeene kennis, dat de houders van springstieren, die hunne stieren aan de aanstaande nakeuring wenschen te onderwerpen, hiervan ter Secretarie aangifte moeten doen vóór den 15 September a.s. Na genoemden datum zullen ter Secretarie geen aangiften meer wor den aangenomen. Venray, 27 Augustus 1938. De Burgemeester van Venray, G. H. HOUBEN, l.b. Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis. De Centrale voor onderwijs en ontwikkeling van de Kath. Midden stand meldt het volgende. Het schriftelijk examen ter ver krijging van bovengenoemd diploma wordt gehouden op 26 Oct. a.s. Het mondeling gedeelte voor Let. normale examen evenals het speciale examen wTorden afgenomen in de week van 15 Nov. a.s. Aanmelding moet geschieden vóór 15 SEPTEMBER a.s. by het Centraal

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1