Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Zaterdag 27 Augustus 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 35 AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Stort de Duitsche economie ineen Binnenland. U.L.O. School voor jongens te Venray. Provinciaal Nieuws PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 5i Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. De roofbouw wreekt zich. Inkeer door nood. Een bankbiljettenpers draait snel. Maar sneller is het verlies van vertrouwen. Het autarchisch streven moet worden opgeheven. Telkens opnieuw verheug ik me er over, dat ik geen geld heb. „Geen geld en ook geen zorgen", luidt het in een tegen woordig populair lied, waarvan ik naam, oorsprong, den rijme laar-maker, r.och den toonzetter ken. Zóó, dus gelijk men zingt in voornoemd althans aangeduid lied, is het helaas niet met me gesteld. Ik heb wél zorgen, maar gelukkig niet zulke zware als aan het bezit van geld zijn verbonden. Ik neus, wanneer ik niets beters te doen heb, wel eens in de beurskroniek van een dagblad en als ik dan zie, hoe Anaconda kelderde en het pond zakte tot vier en een half ons, dan prijs ik me gelukkig, dat ik den an deren dag niet naar mijn (denk- beeldigen) bankier hoef te gaan om te suppleeren. Wanneer het A.N.P. me des avonds na de nieuwsberichten heeft verteld, hoe het dien dag met de voornaamste fondsen is geloopen, dan slaap ik, kort na deze mededeeling, den diepen slaap, welke alleen uit een vol slagen, zij het tijdelijke, des- intresse van alle aardsche zaken kan voortkomen. Denkt ge, lezer, dat de man van geld en dus van zorgen, zóó slapen kan Geen denken aan Stel je b.v. eens iemand voor, die „in de marken" zit. Hebt gij wel eens de „wisselkoersen" be studeerd in uw avondblad Een gulden is gelukkig nog steeds een gulden en uitsluitend: een gulden. Zooals een pond f 8.94 is of daaromtrent, zonder varia ties van soort. Maar de marken- Ik heb hier een avondblad voor me liggen en daarin lees ik onder wisselkoersen Marken 73.47 Marken (bankpapier) 25.25 Registet marken, vrije 32.75 Registermarken, onderst. 37.50 Reismarken (binnenland) 48.50 Reismarken (buitenland) 42.00 Effecten 6.25 Auswanderermarken 6.25 Creditsperrmarken 8.25 Ziivermarken 31.00 Als je zoo iets leest en men heeft, juist als schrijver dezes, geen geld en dus geen verstand van geld, dan denk je: da's zwendel. Maar dat is het natuur lijk niet; 't alles zoo recht en zoo klaar als het oordeel en de wijs heid van een Salomo. Jammer, voor de Duitschers althans dat die een jood was. Die dingen - het verschil in de soort en de waarde van de marken daar moet je 'n speciale kennis van hebben, anders heb je, voor je het weet, 'n strop of bij overschrijding van onze oostgrens je komt in de ge vangenis terecht wegens deviezen- smokkelarij Buiten Duitschland was er eigenlijk niemand, die een goed begrip van het marken-systeem had. Het is een nationaal-socia- listische uitvinding, reeds een aantal jaren geleden gelanceerd door den huidigen Duitschen rijksminister Schwerin Krossiqsk, Het Derde Rijk pretendeerde, dat het zich onafhankelijk kon maken en -houder, van het buitenland door zijn eigen en nieuwe finan- cieel-economische methoden. In het buitenland heeft men de werking van dit systeem met ongeloof en wantrouwen gevolgd. Men kreeg er daar geen begrip van. Men zag alleen, dat het practisch roofbouw beteekende, gepleegd op het buitenlandsch crediet van het land. Men hield vast aan de gedachte: dat moet, op den duur, misgaan. Echter: dat oogenbiik van „mis gaan" liet zich zóó lang wachten dat degenen, die van geldzaken en wisselverkeer geen verstand hebben, begonnen te redeneeren: ze doen het toch maar! En al die soorten marken mogen dan, in onze leeken-oogen, een zwen- delarhtig aanzien hebben, als zaak lijkt die nieuwe financieele politiek lang niet onvoordeelig Totdat... Zou nu tóch blijken, dat eerlijk het langst duurt o De boel is vr.stgeloopen. Dat kan zelfs een leek zien, als hij uit de wisselkoersen in zijn blad vaststelt, dat b.v. het Duitsche bankpapier meer dan een punt, op sommige dagen althans, in waarde zakt. In Engeland ver zekert men zelfs, dat het marken- geval hopeloos is. Volgens een der Engelsche bladen zou van Duitsche zijde zelfs zijn overgegaan tot de toe passing van één der laatste mid delen welke het Rijk ter verkrij ging van deviezen ter beschik king staan, t.w. tot den -verkoop van Duitsch bankpapier in het buitenland. Voor zijn veronder stelling, dat Duitschland dit laats te middel tot het stillen van zijn deviezenhonger te baat zou heb ben genomen, ziet het blad 'n rechtvaardiging in het opvallende verschijnsel, dat de te Londen aangeboden Duitsche bankbiljet ten gloednieuw zijn, alsof zij rechtstreeks van de billettenpers komen. Indien de markt aan de juistheid van deze veronderstel ling mocht gaan gelooven, of ook slechts aan de mogelijkheid of waarschijnlijkheid hiervan, dan is het einde dier koersdaling nog niet te zien. Wat thans geschiedt de groote koersdaling van aandeelen te Berlijn en de waardevermin dering van marken in het buiten land wordt algemeen aange merkt als de natuurlijke wrake op den toegelaten economischen roofbouw. Een dringend gemis aan liqui de middelen zou de ondernemin gen tot realisatie van fondsen noodzaken. Gemis aan vertrouwen, dan wel een tekort aan voor belegging beschikbare middelen beide factoren zullen waarschijnlijk wel hand in hand gaan zouden het absorbtievermogen van de Beriijnsche beurs beperken. Met een economische debacle het Derde Rijk zou Duitsch land geteisterd en de overige wereld niet geholpen worden, 't Is daarom te hopen, dat alles zich nog te rechten tijd ten goede zal keeren, hetgeen zou moeten geschieden met de hulp van andere staten en door terugkeer, in Duitschland, tot een reëeler en eerlijker economie. Het is een verheugend teeken, dat ten be hoeve van zul ken terugkeer in het Derde Rijk bevoegde stem men opgaan. Natuurlijk, in de „verklarin gen" over den toestand vanuit Berlijn, krijgen in de eerste plaats de Joden de schuld.... Funk, de minister van economische zaken, zei het aldus „De daling der Duitsche aan delenkoersen is allereerst terug te voeren tot den verkoop van geldswaardige papieren door Joodsche bezitters, die ten on rechte van meening waren, dat Joden in de toekomst geen Duit sche geldswaardige papieren meer mochten bezitten. Er is geen enkeie reden waarom het een Jood niet vergund zou zijn, een niet op naam staand geldwaardig papier te bezitten. Bovendien heeft het economisch leven door een verdere productie-uitbreiding een groote behoefte aan geld gekregen." „Tenslotte zoo eindigt het desbetreffende D.N.B.- bericht uit Koenigsberg verklaarde Funk, dat Duitsch land bij het voeren eener economische politiek zich niet door dogma's of syste men mag laten verbinden. Duitschland weet, dat het niet alleen in de wereld kan leven, waarom het dan ook alle kracht inspant om door middel van zijn buitenland- sche handelspolitiek bruggen te slaan naar het buitenland. En nóg duidelijker werd de weg-terug gewezen in het orgaan van Dr. Schacht. Daarin staat te lezen, van de hand van Dr. Tomberg „Een gezonde en sterk ontwikkelde vredes-economie is een eerste voorwaarde voor een goede functioneeren van de oorlogs-economie. Daarentegen voert een te sterk doorgevoerde autarchie tengevolge van de kosten, die zij met zich brengt, tot een verzwakking van de economische kracht van het land ir. lijden van oorlog. De buitengewone resultaten, die in 1914 door de Duit sche oorlogs-industrie wer den verkregen, waren slechts mogelijk, doordat gedurende het aan den oorlog vooraf gaande tijdperk de zeer nauwe band met de wereld economie Duitschland in staat had gesteld belangrijke reserves in het economisch bestel en bij de bevolking op te hoopen." o— Wanneer de Duitsche regeering, thans staande voor den financieel- economischen afgrond, inderdaad tot het inzicht komt, dat de weg van autarchie, welke ze in „eigen" wijsheid meende te moeten gaan, de verkeerde was en dat het Derde Rijk zich weer behoort in te schakelen in het vrije inter nationale handelsverkeer, dat de best denkbare verdeeling der grondstoffen van de wereld en de uitwisseling van elkanders overproductie verzekert, dan is er voor het Derde Rijk weer welvaart en sympathie in het verschiet. En zouden ook voor ons land en heel de wereld de handelseconomische perspectie ven opeens veel helderder wor den. Om vonrloopig te zwijgen van de dan eveneens veel verbeterde vooruitzichten van den vrede. Md deze plaats onzen dank brengen, zgn wij hierin geslaagd. Ook de ouders uit het Dekenaat hebben getoond te beseffen, dat zij Bijzonder U L.O. onderwijs voor nun kinderen op prijs weten te stellen; niet minder dan 45 jongens hebben zich als leerlingen aangemeld. Het is het Kerkbestuur in overleg met de Heeren Inspecteurs van het Openhaar en Bijzonder Lager Onder wijs mogen gelukken, om als Hoofd aan de U.L.O. School te verbinden, een leerkracht in het bezit, naast de hoofdakte, van drie taaiakten waarvan een met zelfs middelbare bevoegdheiden als onderwijzer een leerkracht met twee taaiakten en handelskennis, zoodat vanaf het eerste leerjaar alle vakken kunnen worden gedoceerd, noodig voor na drie jaren het U.L.O. diploma te kunnen behalen. Hiervoor is echter noodig, dat ouders en leerlingen met de onderwijzers medewerken, en de ouders toezien, dat hunne kinderen het huiswerk, dat hun wordt opge legd, met zorg maken. Er moet door de leerlingen vanaf den eersten dag met ijver, ambitie en volharding flink worden gewerkt, alleen dan kan op succes worden gerekend. Zooals reeds elders in dit blad onder kerkelijk nieuws is vermeld, zal op Donderdag 1 September a.s. om negen uur in de Parochiekerk van St. Petrus Banden een H. Mis worden opgedragen, om Gods zegen over deze school, die zal worden toe gewijd aan den H. Aloysius, Patroon der jeugd, af te smeeken, waarin allen, die zich als leerlingen hebben aangemeld, dienen aanwezig te zijn, en waartoe de ouders worden uitge- noodigd. HET R.K. PAROCHIAAL KERK BESTUUR VAN ST. PETRUS BANDEN TE VENRAY. R.K. BIJZONDERE De R.K. Bijzondere U.L.O. School voor jongens zal 1 September a.s. worden geopend. Voorloopig zal deze worden ondergebracht in het St. Antoniuspatronaat, Patersstraat, tot dat het door de Gemeente te stichten Schoolgebouw zal zijn voltooid. Er is heel wat overleg noodig geweest, gezien de betrekkelijk korten tijd van voorbereiding, om alles hiervoor tijdig in gereedheid te kunnen brengen, doch dank zij de volledige medewerking van den Gemeenteraad, die de noodzakelijk heid der school algemeen erkende en op voorstel van Burgemeester en Wethouders de gelden hiervoor toe stond, waarvoor wij gaarne ook op Het a s. regeeringsjubileum. Zóó talrijk zijn thans de voorbe reidingen der vieriDg van het a.s. regeeringsjubleum defilé's, pare des, huldebetoogingen enz. dat het geen doen meer is om ze alle te vermeldeD. Een aardige bijzonderheid echter is het feit der kust-illumina- tie op den vooravond van het feest op 8 K.M. afstand zullen van Den Helder tot Cadzand vreugdevuren worden ontstoken. Deze keten zal, zoo gauw het donker wordt, een krans van gloed leggen. Werkloozen-vacantie. De werkloozen, die in aen steun zijn, hebben op 6 September vrij van stempelplicht en de tewerkgestelden hebben dien dag vrij van arbeid, een en ander met behoud van steun (loon). Eventueele inkomsten op 6 September van gesteunden en van dezer gezinsleden worden buiten be schouwing gelaten bij de berekening van het steunbedrag. Het prinselijk paar terug. Prinses Juliana en haar gemaal zijn Dinsdagavond van hun reisje naar Venetië te Soestdijk terugge keerd. De reis naar Schotland zal, indien deze doorgang vindt, in geen geval meer vóór de a.s. feestelijk heden worden ondernomen. Verbetering van boerderijen In het officieel orgaan van den Algemeenen Ned. Zuivelbond wordt een pleidooi gehouden voor verbete ring van boerderijen door scheiding van koestal en varkenshokken o.m. uit een oogpunt van kwaliteitsver betering van de zuivelproducten, daar deze combinatie een onaan gename lucht brengt, die nadeeligis voor de melk. Het artikel vervolgt dan o.m. Een koestal vraagt ook een andere temperatuur dan een varkenshok dit laatste moet immers minder warm zijn. Verder is de vliegenplaag in 'n ruime waarin óók varkens ge huisvest zijn, steeds veel erger dan wanneer er enkel koeien in verblijven, Er zijn dan ook boeren, die gaarne toe zouden overgaan om hun boerderij te verbouwen, met het oog op de groote bezwaren, aan het ver blijf van de beide genoemde vee soorten in dezelfde ruimte verbonden. Maar de nog steeds treurige uit komsten van het remmen ook hier verbetering. Ook dit is een der noodlottige omstandigheden, dcorde crisis veroorzaakt, eD waar wij, helaas, nog maar steeds in big ven verkeeren. Het streven naar verbetering van de kwaliteit van onze zuivel producten zal dan ook mede gericht moeten zgn op verbete ring in den bouw onzer boerde rijen. Kan hier door onze organisatie niet een plan ontworpen worden, dat betoogt, met steun der Regeering, de verbouwing van boerderijen te bevorderen, om zóó mede een gewaardeerd werkobject te scheppen tot ver mindering van de werkloosheid Onderwijs-cijfers Hier volgen een paar interessante cijfers betreffende ons lager onder- Op de lagere scholen gaan ruim 1.100.000 leerlingen. Ongeveer 33000 leerkrachten geven onderwijs. Daarvan hebben er rond 13.000 of 39 pet. meer dan één leerjaar voor hun rekening. Steun aan den tuinbouw wordt met 2 millioen verhoogd. Het ligt in het voornemen van de regeering het totaalbedrag van den steun aan den tuinbouw voor 1938 met twee millioen gulden te ver hoogen. Middenstand en coöperatie. Op de Sociale Studieweek te Rol- duc had een gedacbtenwisseling plaats over het vraagstuk van den middenstand en de coöperatie. Wij lezen omtrent deze belangrijke discussie o.m. het volgende Volkomen in overeenstemming met wat Prof. Cobbenhagen reeds vroeger had betoogd, bepleitte hij ook thans de sociologische en economische noodzakelijkheid der handhaving van een sterken middenstand. Ook al erkent Prof. Cobbenhagen dat er fouten zijn in den midden stand, toch is hij van oordeel, dat er voldoende ontwikkelingsruimte moet blijven voor het kleinbedrijf. Zoowel de poliep van het groot winkelbedrijf als de verbruikscoö peratie acht hij een gevaar voor de maatschappij, omdat zij het beslaan aantasten van den zelfstandigen middenstand. Daarom wil hij, dat van Overheids wege beperkende maatregelen wor den getroffen tegen de rustelooze uitbreiding van het grootwinkelbe drijf en ook van de verbruikscoöpe ratie. In dit verband merkte dr. Poels op, dat de verbruikscoöperatie toch voor de arbeiders een instelling van beteekeüis is geworden. Daarnevens vroeg de doctor, of er dan geen ver schil is tusschen de poliep van het grootwinkelbedrijf en de verbruiks coöperatie. Hierop antwoordde Prof. Cobben hagen, dat hij enkel betoogd heeft de noodzakelijkheid van beperking der verbruikscoöperatie. Voorts er kende hij het verschil tusschen groot winkelbedrijf en verbruikscoöperatie doch handhaafde niettemin zijn mee- ning, dat er voldoende ruimte moet blijven voor het bestaan en het be houd van een sterken middenstand en dat daarom beperkende overheids maatregelen zoowel tegen de alles verslindende poliep van het groot bedrijf als tegen een te ver doorge voerde coöperatie op grond van be ginselen der christelijke rechtvaar- digdheid volkomen gewettigd en al leszins gewenscht zgn. Om den broode. Een der meest opvallende gebeurte nissen van de afgelocpen week was strgd om den broode, gevoerd door de handelaren, die tot over de ooren in het.... graan zitten. Nu hun protest tegen de verhoo ging der monopolie-rechten was be antwoord met... een nieuwe verhoo ging dezer rechten, hebben zg hun handelsbijltje er bij neergelegd. Althans ze voerden te Rotterdam een Beurs-staking in voor drie dagen, een voorbeeld dat te Amsterdam werd gevolgd. In de moeilijke jaren, die achter ons liggen, hebben de graanhande laren aldus verzekeren zij zich door zeer hard werken staande weten te houden, maar zoo gaat de graanhandel onherroepelijk te gronde. De buitenlandsche rogge b.v. is nu in totaal met f 2.50 verhoogd. De binnenlandsche prijzen zijn echter slechts een paar dubbeltjes opge- loopen. Het gevolg is, dat de houders van de buitenlandsche rogge die f 2.50 Dijbetalen moeten en buiten landsche rogge voor hun rekening moeten nemen. Tweemaal verhooging der monopo lie heffingen hebben er niet toe kunnen leiden, dat de rogge aan den trijs is gekomen. De graanhan del acht hiermede het bewijs af doende geleverd, dat van die ver hoogingen geen heil verwacht kan worden. Als middel adviseeren de graanhandelaren thans denaturatie- bijslag. Ook de Ned. R.K. Bakkerspatroons bond heeft telegrafisch geprotesteerd tegen de nieuwe verhooging der monopolieheffingen op graneD, aan gezien deze funest moet worden ge acht voor het bakkersbedrijf. Dienstkloppcrij als propaganda? Wij lezen in „De Morgen": Wij hebben in de laatste weken zoowel van vacantiegangers als uit diverse bladen klachten vernomen over een echte „dienstklopperij" bg de controle van de rgwielplaatjes. Waarschijnlijk kunnen de ambtenaren daar zelf niet zoo veel aan doen, inzooverre zij hun instructies hebben. Toch zgn er gevallen gesignaleerd waarin boete werd gevorderd, terwijl iedereen die zijn verstand gebruikte had kunnen begrijpen, dat het op leggen van boete dwaas was. Men schijnt dikwijls als machines te zijn opgetredeninplaats van als menschen die een situatie verstandig bsoor- deelen naar de omstandigheden. ,Ons Noorden" vestigt er de aan dacht op, dat men door deze klein geestige en bekrompen dingen nog meer in de hand werkt, dat de Nederlander bij voorkeur zijnvacan- tie in het buitenland doorbrengt, waar men hem niet met zulke irriteerende dingen lastig valt preces dezelfde opmerking, welke ons werd gemaakt door iemand die dit jaar in Nederland was gebleven en nogal eens op de fiets was uit geweest. Nemen we alleen maar eens de vaak kleinzieligste plagerijen, waaraan de laatste weken de wielrgders in ons land bloot ston den door een optreden van den fiscus, waarbij opnieuw bewezen werd, dat soepelheid en ambtenarij twee begrippen zijn, die elkander lang niet dekken. Heel wat kleine menschen die een fietstocht door ons land maakten, heeft men deze vacantie verzuurd door een vaak kleinzielig optreden. De klachten daarover in de bladen zijn legio geweest en hebben z eker de animo, om de vacantie in eigenland door te brengen, niet bevorderd. Van den kant van de V.Y.V.'s van hotels en restaurants van den A.N. W.B. (door de speciale bons, waar door men op reis door 't binnenland toch slechts pensionprijzen behoeft te betalen) wordt veel moeite gedaan om een vacantietoerisme in eigen land te ontwikkelen. Ieder weet, dat een vacantietoe risme in Nederland voor een groot deel rijwieltoerisme is. Maar dan moet de bureaucratie van een departement of van een anderen dienst juist die vacantie- maanden uitzoeken om het aan de grootste categorie van binnenland sche toeristen lastig te maken met een overdreven, zwaarwichtige con trole, links en rechts, op de rijwiel- plaatjes en het opleggen van boete zelfs in gevallen, dat daarvoor geen werkelijke reden is! VENRAY, 27 Aug. 1938 DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op 12 Augustus 1938 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Peter Gerardus Hubertus Potten, landbouwer, wonende te Venray, Ysselsteyn I 60, om een volledige vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer rechts van het perceel Heide L 36. Binnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Venray, 19 Augustus 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray G. H. HOUBEN l.B. De Secretaris, VAN HAAREN. Verlenging sluitingsuur De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur van de ver- gunnings- en verlofsinrichtingea ge legen te CASTENRAY voor Zondag 28, Maandag 29, Dinsdag 30 en Woensdag 31 Augustus a.s. is ver lengd en gebracht op 12 uur mid dernacht. Venray, 25 Augustus 1938. De Burgemeester van Venray G. H. HOUBEN 1. B. VUURWAPENWET. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat zij die in het bezit zijn van een ver gunning tot het voorhanden hebben van een vuurwapen opnieuw vergun ning kunnen aanvragen en wel UITSLUITEND op 1 en 2 Sept. a.s. van 9—12 uur voormiddag ten Politiebureele. De vroeger verleende vergunningen behooren te worden medegebracht. De kosten ad f 1.per wapen en f 0.10 voor het aanvraagformulier behooren dan tevens te worden vol daan. Venray 24 Augustus 1938. De Burgemeester van Venray G. H. HOUBEN l.b. Schoolgeld 1937 Ter voorkoming van vervolgings- kosten, worden de schoolgeldplich- tigen er aan herinnerd, dat het verschuldigd schoolgeld over 1937, vóór 1 September a.s. moet zijn voldaan. Dienstuitvoering P.T.T. Kantoor Venray 31 Aug. (verjaardag H. M. de Koningin) en op 6 September (40- jarig RegeeriDgsjubileum H. M. de Koningin). Dienstuitvoering op 31 Aug. Het kantoor is voor den postdienst opengesteld tot 10 uur. Voor den telegraaf- en telefoon dienst als op werkdagen. Tot 10 uur worden alle postzaken behandeld, behalve gewone postwis sels, postbewjjzen en quitanties, be- lassingbetalingen en pasmuntdiénst. Voor den postcheque en girodienst uitsluitend stortingen en cheque» met sgoedbehandeling.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1