TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS JBomTiizen FOTOGRAFIE Foto-artikelen Gods woord in velerlei vorm. Aan ons dierbaar Maria-volk van Limburg. Provinciaal Nieuws Van de Sport velden. Advertentiën. Trouwringen HENRI CAMPS. Assurantiën, G. W. MUSKENS l Zijn eerste betrekking A. H. de Haen, Venray Zaterdag 13 Augustus 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 33 Preeken hooren we van den kansel, maar ook... buiten de kerk. Gods woord vernemen we niet alleen uit de H. Schrift, maar ook van den kansel, den Stoel der Waarheid. Met min of meer gespannen aandacht richten zich de oogen der geloavigen naar den gewij den spreker. Hij verkondigt ons de leer van Christus. Hij doet dat op Gods bevel: gaat en on wijst allen en leert hun, wat ik bevolen heb. 't Woord Gods komt tot ons in verheven of eenvoudi ge taal. Het is sommige predikanten gegeven te preeken in zoo tref fende beelden en zoo meeslee- pende taal, dat 't een genot is er naar te luisteren, dat, als men het direct opschreef, men'n stukje letterkunde kreeg van hooge waarde. Hun woorden zijn vol gens een Schriftuurwoord als „gouden appelen op zilveren schalen." Maar, of nu de taal van den predikant in dichterlijk kleed is gestoken of onopgesmukt wordt gegeven, 't is altijd Gods woord dat altijd de eeuwige waarheden verkondigt. En 't richt zich naar den aard der tijden, het waar schuwt voor verkeerde stroomin gen, die nu al weer gehéél an deren zijn dan 40 of 50 jaar ge leden. De Kerk gaat steeds met haar tijd mee, vei start niet in oude denkbeelden en vormen. De preeken bevatten altijd iets waarmee men zijn voordeel kan doen, dat men op zich zelf kan passen. Vooial als onze eigen gebreken erin worden geschetst, is dit 'n aansporing om ze te verbeteren. Van 't luisteren naar 'n preek wordt men altijd 'n beter mensch. Maar we hoeven nooit een preek op anderen toe te passen, nooit te denken, dat kon die of die wel in z'n zak steken. Hier zijn we zeker niet aangesteld tot „hoeder van onzen broeder." Buiten de Kerk vernemen we ook nog wel eens 'n preek, al is die niet in zoo'n breed opge zet betoog vervat. Als ik in de lente de natuur zie ontluiken, bladeren zie ont spruiten aan de takken, bloemen zie losbreken uit de kelken, vo gels hoor fluiten, hoor schetteren hun hoogste lied, dan is dat 'n preek, die m'n hart verheft tot God, Die daar ais 't ware achter de schermen staat en de natuur dwingt, dat alles te voorschijn te roepen, tot Zijn eer en tot Zijn vreugde en vooral tot nut van den mensch. Als ik in 'n concertzaal 'n machtig toonwerk hoor uitvoeren dat me in hooger sfeeren voert door een combinatie van klanken, dat mij m'n omgeving doet ver geten, dan gaat het me als een Mozart, die tegenwoordig was bij de uitvoering van een zijner grootste werken. Hij werd tot tranen geroerd en riep uit: „Van God". Als ik in een ziekenhuis een bloedverwant of vriend bezoek en daar tientallen, honderdtallen bedden zie, waarop elk 'n patient met z'n eigen kwaal, z'n verlangen naar huis, dan is dat 'n preek, die me zegt hoeveel lijden er is in de wereld, dat de gezonde mensch niet kent en daarnaast de dienende liefde der Zusters, die de zieken haar zorgen wijden en met nooit verstoord geduld dat werk verrichten zonder loon, alleen ter liefde Gods. Als ik 'n arme, 'n ongelukkige 'n tobberd ontmoet, dan preekt deze mij: heb uw naasten lief, doe wel aan mij en stel u in mijn plaats. V En zelf mogen we ook preeken. Het gebeurde eens, dat vader Franciscus met eenige gezellen langs wegen en straten 'n wan deling maakte en in 'n stad op een plein kwam. Een der broe ders zei tegen hem: nu moest u hier eens een preek houden. Maar Franciscus wees dit af en zeionze geheele tocht is 'n preek geweest door onze houding, onze manieren, onze groeten aar. de voorbijgangers. Zoo moet ons geheele leven 'n preek zijn. We behoeven geen personen om ons heen te verzamelen, om hen toe te spreken. Ieder van ons heeft z'n eigen omgeving, om daarin alleen door zijn gedrag, door voorkomendheid tegenover zijn huisgenooten, door de minste te willen zijn, door te dienen in plaats van gediend te willen worden. Daarbuiten door goed te doen aan hen, die onze hulp behoeven. Op straat door 'n vriendelijk opgeruimd gelaat, dat spreekt van de blijheid van Godskinderen. Ons leven moet 'n lichtende lijn zijn voor anderen en een opgang naar God, onze eeuwige vreugde. Met groote vreugde en dankbaar heid denken Wij terug aan de heer lijk geslaagde Mariatoewijdingen in de Dekenaten Gennep, Heerlen, Hel den en Sittard. Wat Ons bijzonder getroffen heeft was de algemeene en spontane deel name en medewerking der menscheD, Een keer te meer hebben Wij de overtuiging gekregen, dat een diepe Marialiefde leeft in de harten van het Limburgsche volk. Zoolang die kinderlijke liefde en aanhankelijkheid tot onze Hemelsche Moeder en Ko ningin blijft, zoolang behoeven Wij niets te vreezen. Niets zal in staat zijn, om den band tusschen de Moe der en het Kind te breken en zoo lang die band bestaat blgft Limburg aan Christus, Het was Ons een be hoefte hier uitdrukking te geven aan de voldoening en vreugde, die de herinnering aan die heerlijke plech tigheden Ons telkens schenkt. Het volgend jaar zullen de overige Deke naten hun toewijding doen. En dan zal straks heel Limburg, rondom de Sterre vereenigd, Maria plechtig als Moeder en Koningin erkennen. Deze toewijding beleven en daardoor U allen bewaren voor Christus, ziedaar Ons ideaal, hetwelk Wij als Bisschop, in samenwerking met U allen willen verwezenlijken, Wil dat waarheid worden wil eenmaal die schoone tijd voor Ons Bisdom aanbreken, dan zullen We bij de Mariatoewijding niet bij uiter lijk welslagen mogen blijven staan. Er zal een groote kennis over de rol en de macht van Maria bij ons volk moeten leven; 'n warme liefde, 'n liefde die tot daden dringt zal dan vanzelf groeien. Het moet allerminst een gevoelsdevotie zijn; het versland, geleid door het geloof moet voor lichten en den wil vast en constant in werking zetten. Daarom hebben We met de grootst mogelijke zorg telkens de toewijding laten voorbe reiden. Gij moet allen het ideaal van Uw Vader en Bisschop ten volle kennen dan eerst kunt ge in vol heid daaraan meewerken. Een voorbereiding, al is ze nog zoo degelijk geweest, gaat voorbij; de plechtigheid der toewijding, al zal deze lang in Uw geheugen blijven, zou op den duur haar invloed niet uitoefenen. Daarom hebben Wij uit gezien naar een middel, dat blijvend den Marialen geest zou voeden in aller harten. Daarom hebben Wij de „Mariaklok" doen luiden over heel Ons Bisdom. Vandaag willen Wij nogeens een paarwoorden aanhalen, waarmee Wij het eerste nummer van dit eenvoudig klokje hebben in geleid. „Als Bisschop kom ik dit eerste nummer van de Limburgsche Mariaklok zelf bg mijn dierbaar Lim burgsche volk aandienen. Ik wil er in zekeren zin de eerste en voor naamste propagandist voor zijn. Want dit eenvoudig blaadje is ook een stuk van mijn levensprogram, een stuk van mgn Bisschoppelijk ideaal. Het leidend licht der Sterre, waar onder Ik mtfn eigen leven en werk gesteld heb en waaronder Ik even goed het werk en het leven van al Mijn geloovigen gesteld wil zien, zou niet genoeg tot u kunnen doordrin gen en bewaard blijven zonder de regelmatige hulp van een orgaan, Dit orgaan is de Mariaklok, Nog eens willen Wij aan Priester en geloovigen Onze hartewensch bekend maken: „neemt nu allen dit eenvoudig blaadje deze Mariaklok uit de hand van uwen Bisschop, aan. In den geest bied ik het U aan, aan ieder huis, in ieder gezin, Laat dit klokje luiden in Uw gezin en laat het blg'ven luiden! Zijn zuiveren klank zal U veel groots verkondigen; de grootheid van Uw Koningin, de grootheid van Hare Moederlijke liefde en zorg voor U allen, maar vooral ook de grootheid en goedheid van Haar Kind, onzen Zaligmaker Jezus Christus. De toewijding was schitterend en troostvol, het was als de groote inzet voor de Mariale verovering van Ons Bisdom. Wij moeten doorwerken. Begrgpt Ge nu de bedoeling van de Mariaklok? Dat ieder gezin dan antwoord geve, door den band met Maria steeds sterker te maken, door trouw de Mariaklok te lezen en het gelezene in eigen leven door te zetten. Uw aller Herder en Vader, t GULIELMUS. VENRAY, 13 Aug. 1938 LUXOR-THEATER. Joe E. Brown in „Kom je ook bij de Brandweer." Er was eens een crisis. Niemand geloofde aan een beteren tijd, slechts Joe Brown voelde, dat er voor de wereid slechts één mogelijkheid zou zijn, zich uit de depressie omhoog te werken. De mogelijkheid, tevens geneesmiddel, was... de wereld laten lachen. Joe geloofde aan zijn macht om de menschen aan het lachen te kun- ken maken en wilde die macht ge bruiken ten bate van den mensch in het algemeen. Joe Brown acteer de en sprak voor de lens en micro foon, het resultaat was verbaste rend. Want de wereld begon weer te lachen, Zij lachte mee met Joe, zij geloofde in diens optimisme en ver- rukkelijken ónzin. Films met Joe Browri hebben de wereld het optimis me gegeven, zij hebben deze zeld zame gaveden lach te laten klin ken, waar eerst gezucht werd. Dit blijkt opnieuw in de kostelijke lach- schlager van Joe Brown in: „Kom je ook bij de brandweer." Als tweede film draait„Sing Baby Sing". Voor Maandag een prachtwerk; „De Gevangene van het Alcatraz- Eiland". Deze sterke speelfilm is ongetwijfeld één der meest markante voorbeelden uit het moderne gevan geniswezen der Vereenigde Staten. De hoofdrollen in deze film vertol ken Ann Sheridan en John Litel, zij worden terzjjde gestaan door een uitgelezen „cast", waarin o.a, de namen voorkomen van DickPurcell, Vladimir Sokoloff, Ben Welden, Mary Vaguïre, George E. Stone en Meda Ann Borg. Het scenario schreef Crane Wilbur en deze door Warner Bros, te lanceeren Cosmopolitan pro ductie kwam onder de uitstekende leiding van den regisseur Wiliam Mc. Gann tot stand. Wij brengen in herinnering, dat de Alcatraz-gevan- genis de gevangenis is, waarin on verbeterlijke misdadigers opgesloten worden, teneinde levenslange of in ieder geval straffen van minstens 20 jaar te ondergaan. In deze gevan genis is ook Al Capone opgesloten. Hij ondergaat daar zijn straf wegens belasting-ontduiking. Hiermede boet hg tegelijkertijd ook voor de ontel bare moorden, die op zijn aanstich ten bedreven werden. Wij twijfelen er dan ook niet aan of deze sterke film zal hier een even eclantant succes behalen als dit het geval is geweest in alle groote steden. Als tweede hoofdfilm„De Bood schap aan Garcia" (met verzegelde orders) Brand te Overloon. Zondagavond brak plotseling brand uit in de landbouwschuur van de groote gemeenteboerderij bewoond door B. Alders te Overloon. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat aan blusschen niet te den ken viel. De motorbrandspuit uit Vierlingsbeek verleende spoedig hulp. Stallingen en woonhuis bleven ge spaard. 70 karren hooi, 2 karren haver, een stroopers, maalmolen, dorschmachine, kunstmeststrooier, zaaimachine en meer andere land bouwgereedschappen gingen in de vlammen verloren. Vermoedelijk is hooibroei de oorzaak. Verzekering dekt de schade. Aanbesteding. Ten gameentehuize te Maashees had de aanbesteding plaats van een nieuw schoollokaal aan de bestaande school te Holthees. Er werd als volgt ingeschreven: J. Verstralen" Maashees f 4437. M. Velthuizen, f 4315. Gerrits, Lichteveld en Klaassen, Overloon f 4095. Th. Kersten, Overloon f 3975 P. Koenen, Holthees f 3955. Aan den laagsten inschrijver is het werk opgedragen. Voorraad kuikens. Bij Kon. besluit van 16 Juli tot uitvoering van artikel 15 van het Crisis-Pluimveehouderijbesluit 1936 II is bepaald, dat gedurende het tijd vak, aanvangende met ingang van den dag, waarop dit besluit in wer king treedt, en eindigde met ingang van 1 Dec. 1938, is het in voorraad hebben van kuikens doven een door den Minister te bepalen aantal is verboden. Het bovenbedoeld verbod geldt niet ten aanzien van het in voorraad heb ben van kuikens, waarvan wordt aangetoond, dat zij zijn bestemd voor wetenschappelijk onderzoek of recht- streekschen uitvoer, alsmede van kuikens van dwerghoenderrassen, sierrassen van eenden en/of kippen en Noord-Hollandsche Blauwen. Dit besluit is in werking getreden met ingang van 6 Augustus 1938. Militaire tentoonstelling te Venlo. Van 15 tot en met 20 Augustus a.s. zal te Venlo eene militaire ten toonstelling gehouden worden. Het militaire leven en de technische uit rusting en bewapening onzer weer macht hebben voor velen nog hun geheimen. Velen loopen uit, als er een „troep" passeert, doch weinigen zijn er die iets weten van de bewapening, ver zorging, verpleging enz. van onze weermacht. „Heele volksstammen", men ver geve ons deze militaire uitdrukking, zijn er, die het interessante militaire technische apparaat niet kennen en er dientengevolge ook geen belang stelling voor toonen. Om dit nu te bereiken dat „de burger" iets meer van zgn weer macht afweet wordt deze tentoon stelling gehouden. Dat ze interessant belooft te wor den, spreekt vanzelf. Bewapening, verpleging, verzorging, gasdienst, vliegdienst, geneeskundige dienst enz. zullen er hun stands krijgen. Men beschouwe deze tentoonstel ling niet als een min of meer be dekte oorlogsverheerlijking, het doel van deze show is integendeel het j publiek te toonen, welke gruwelen I 'n oorlog met zich mee kan brengen. WANSSUM. Onze dorpsgenoote Mej. I. Rutten slaagde op het te Den Haag gehouden examen voor de akte Duitsch L.O. Zij genoot hare opleiding bij den Heer Peeters te Venlo. Onze dorpsgenoot de Heer P. Timmermans, klerk op het kantoor van Landbouwbelang alhier, werd aangesteld als boekhouder te Heijt- huizen op de kantoren van Land bouwbelang aldaar. MAASHEES. Op 27 Aug. a.s. hoopt onze vroegere dorpsgenoote Zuster Anselma (in de wereld Mej. Helena Cremers) in het klooster te Gemert haar gouden professiefeest te vieren. Een sympathieke geste van een groote firma tijdens de warme dagen. Zijn reeds de in een ijsgrot her schapen etalages van de firma de Gruyter met de stapels limonade opvallend en verleidelijk, bovendien wordt aan de klanten in de winkels nog een glas limonade aangeboden, terwijl wij tevens vernemen, dat het personeel opdracht gekregen heeft, om aan alle personen die in de buurt dienst moeten doen of werkzaam zijn, b.v. de gemeentewerkers, brieven bestellers en vooral de politie-agenten een verfrissching aan te bieden in den vorm van een glas de Gruyter's limonade. Juist de politie-agenten, die uren in de brandende zon moeten staan, zullen genieten van een verfrissching, die op zoo'n spontane wijze op het juiste moment aangeboden wordt. Voorwaar een mooie geste. DE MOOISTE MEISJES- OOGEN. 't Zijn de meisjesoogen, die een reine meisjesziel weerspiegelen. 't Zijn de meisjesoogen, die spreken van durf en kracht en offervaardige liefde. 't Zijn de meisjesoogen die in hun open blik, vol goedheid en zedigheid, het gemoed zullen trekken van een fermen degelgken jongen. 't Zgn de meisjesoogen, die voor de zieken en ouden van dagen als balsem op hun wonden, als bemoedi ging op hun gebrekkigheid werken. 't Zijn de meisjesoogen, die in de missies tot de verstootene, tot de verwilderden spreken van den God van liefde, voor wien die oogen schitteren. 't Zgn de meisjesoogen, die eens als moederoogen zich big en rein zullen spiegelen in het kinderoog. 't Zijn de meisjesoogen, die eens vol moederlijke liefde, moederlijke waardigheid en ontzag zullen spreken tot haar volwassen jongens en meisjes. Oogen, die ze nooit zullen vergeten. 't Zijn de meisjesoogen, die eens zullen schouwen in het Goddelgk wezen. Want de zuiveren van harte zullen God zien. Het is een onfeilbaar kenmerk van beschaving met menschen van eiken rang en stand te kunnen omgaan. Zóó te kunnen omgaan, dat men zich zelf op zgn gemak gevoelt, en de anderen zich op hun gemak voelen. Zij, die tranen met tuiten huilen bij het lezen van een roman, zijn vaak het ongevoeligst voor het wer kelijke lijden der menschheid. Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. Kring HorstVenray. Jeugdcompetitie. Programma 14 Augustus. Afd. A. WanssumMeterik 5 uur. Afd. B. B.V.V.Excelsior 5 uur. Afd. C. D.I.S.Oostrum 5 uur. MerselonaDe Valk a 5 uur. Programma 21 Augustus. Afd. A. MeterikH.S.C. Afd. B. ExcelsiorD.E.V. Afd. C. De Valk a-D.I S. EricaOostrum. P.D.V. DE ZWALUW. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 31 Juli een wedvlucht met jonge duiven vanaf Heveile, afstand 116 K.M. De duiven werden gelost om 8 uur. Aankomst eerste duif 9-44-40, laatste 9-56-24. De wind was Zuid-Oost. De prijzen werden behaald als volgt E. Vermeulen 1,15,16, 38,65,70, 71,71 G. Janssen 2, 20, 31, 32, 35. 42, 43, 51, 59, 60 J. Vermeulen 3, 7, 8, 12, 13, 37 L. Maassen 4, 9, 14, 45, 77 J. Kusters 5, 6, 36, 41 M. Franken 10, 78, 79 M. Houben 11, 17 P. Kersten 18, 21, 22, 66 Coopmans 19, 44 H. Janssen 23, 55, 72 P. Manders 24, 39 J. Boom 25 J. Verstegen 26, 28, 56, 62, 67 J. Potten 27 H. Derks 29, 30, 49, 53 A. Loonen 33, 50, 57 A. Vermeulen 34 J. Strijbosch 40, 68 69, 80 M. Thonen 46 Joh. Janssen 47, 52, 54 en overduif Gebr. Rutten 48, 61 Gebr. Janssen 58, 75 J. Vollebergh 63 P. Willems 64 G. Vissers 74 C. Dijkmans 76 G. Philipsen 81 PDV DE EENDRACHT Uitslag wedvlucht Ampsin pl.m. 117 K.M. van Zondag 31 Juli. Los 11.10 met Z.wind. Aankomst eerste duif 1-11-28. Laatste duif 1-34-53. Ie (met koningspoule van f2.50) 12, 14, 16, 21 Janssen, Ysselsteyn 2, 3, 4, 18, 19 H. Keyzers 5, 6, 15, 22, 23, 24 G, Aarts 7, 9, 10, 17 en overduif J. Lumler 8 J. Dinjens 11, 20 Gebr. Creemers 13 Goumans Maandag 1 Augustus werden er ingemand 16 duiven voor 't Natio naal Concours op Dax. 't Diploma voor de jarige duiven werd gewonnen door den heer J. Lumler met ringnummer DA -37-891 met 7 prijzen. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 2.050.000 eieren. Kipeieren van f 3.70 tot f 4.10 Kleine eieren van f 3.tot f 3.60 Eendeieren van f 2.70 tot f 3.20 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 4.500.000 eieren. Kipeieren van f 3.00 tot f 4.10 Eendeieren van f 2.70 tot f 3.20 Vergrootingen en Olieverf-Portretten. LANGSTRAAT VENRAY Bezoekt ons Atelier I Handels- en Verkeersglobe met uitvoerige Nederiandsche tekst. Het bezit van deze globe is voor iederen onderwijzer, leerling zaken reiziger, diplomaat, radioluisteraar enz., in één woord voor iedereen een waar genot. Een Globe is een prach tig cadeau voor iedereen. Een sieraad overal. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF voegloos, le kwaliteit, groot ste sorteering aan scherp con- curreerende prijzen. Graveere.n gratis. Ukunt er op wachten. Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huurcontracten enz. Schoolstraat 14» Venray» i Gevr0°9?, .en inW»«n«#n b,diend»' G<*»d 1 Ei9®°h ii-wrinaon ©nd I Een goed handschrift fi j van niette onderschatten I waarde. Moedig uw jon- I gen aan en stel hem in I staat om beter te schrijven j door hem 'n„BLACKBIRD" j VULPEN te geven. Het Is leen uitstekende vulpen |<vervaardlgd door de „Swon" Pen-fabrikanten). I sterk, betrouwbaar en I Voorzien van toepel- I schrijvende 14-k. gouden pen roet iridium punt^ ZWART GEKLEURDE VANAF /COC Groote sorteering bijt FIRMA "v. d. MUNCKHOF Groote Straat, Venray GEBRUIKT STEEDS..SWAN" INKT in de allernieuwste modellen en alléén in onze bekende prima kwaliteit en afwerking. GROOTE SORTEERING. LAGF PRIJZEN.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5