Buitenland. Provinciaal Nieuws zal zooveel te eerder vergetelheid worden gezocht in vermaak en ge noegens. Houdt het populaire Beiersche drinkliedje ons niet ein deloos voor de zorgen toch thuis te( laten Er schuilt zeker iets waars in dien ouden roep van het Romeinsche volk, vooral in tyden van bedrukking „pannem et circenses" „brood en spelen". De mensch leeft niet van brood alleen, hij wil ook op tyd zijn ontspanning en verzet hebben. Maar dan zegt prof. Huizinga iets in zyn „Schaduwen van morgen", wat ons toelykt, dat juist het begin is ge worden van alle kwaad, dat in het moderne amusement en vermaak wordt gevonden. „In oudere en engere gemeen schapsvormen schept en bedrijft het volk zelf zijn vermaak in zang, dans, spel, athletiek: men zingt, danst, speelt samen. In de moderne cultuur heeft zich alles voor het overgroote deel verschoven tot een: men laat voor zich zingen, dansen, spelen." Men is tegenwoordig de hegemonie over zich zelf kwijt. De mensch in dividueel weet nog wel hoe ver hij gaan kan, hij heeft zijn ingeboren schaamtegevoel, zijn geweten. Hij zal zoo lang mogelijk de betamelijk heid betrachten. Maar waar hem alleen wordt opgediend en voorgezet, heeft hij slechts te nemen, toe te tasten Hij heeft niet meer te kiezen la carte, wat hem lykt, wat hem smaakt, hij krijgt een vooraf opge maakt menu af te werken. De gelegenheden van vermaak wor den hem als vallen opengezet. Het tooneel, dat hem wordt opge drongen in al zijn brutaliteit, de bui- tenlandsche film met haar anderen geest, andere zeden, die hem wordt voorgedraaid, het cabaret, waar hij luisteren moet naar de vaak dubbel zinnige liedjes, de revue, waar de steeds geraffineerder dansen en shows voor hem worden vertoond, de wufte dancing, waar hij als automatisch wordt opgenomen en meegesleurd in den warrel van den opgedrongen dans, die door de muziek wordt in gezet, opgevoerd en opgejaagd. Zelfs by de sport, de veelgeprezen sport, is hij meerendeels alleen de toeschouwer geworden. De sport, die geen spel en geen ontspanning meer is, maar een beroep en winstobject is geworden. Spelen vermaak, waarbij de mensch de verhouding verleert tusschen deugd en oneerbaarheid, waarby zijn zin nelijkheid wordt gestreeld en opge- gejaagd, waarbij hij gedwongen wordt tegen wil dank het edelste wat in hem is te offeren en zich gewonnen te geven aan de mode en den tijd geest. De grootste bedreiging van een gezond leven is te spelen met de hartstochten maar nog erger is te spelen met zinnelijkheid en wellust. Deze hartstocht is de grootste vijand van den mensch. En toch 't is daar toe, waarheen de hedendaagschs ont spanning en vermaken ons dyrend en opzeitelyk trachten te verlokken en te verleiden. „Vlucht waar de onzuiverheid woont", zegt de H. Schrift, „want het huis, dat zij bewoont, is het voor portaal van de hel." Onder de Oude Wet werd de on tuchtige gesteenigd als straf voor zijn zonde, maar tegenwoordig wordt de reine met steenen geworpen om zijn deugd. Als Christus ons Zijn Sacramenten heeft gegeven als bronnen van ge naden en als middelen tot onze zalig heid, de Duivel, leert ons de groote Augustinus, heeft ook zijn sacramen ten, die de bronnen zijn der zonden voor de menschen en de oorzaken van hun verdoeming. De slechte voorbeelden, de oneer bare voorstellingen het onzedelijke tooneel, de wufte dansen de dubbel zinnige liedjes zyn zooveel als deze sacramenten van den Duivel. „Als de moreele zin verdwijnt bij een volk," zegt Alex, Carell in zyn „Homme inconnu", begint heel de sociale structuur te wankelen, de moreele schoonheid is meer dan wetenschap en kunst de grondslag van de beschaving." Als wij worden opgedreven en op gejaagd naar aldoor meer vernietin- gen in spel en vermaak, dan komt dit wellicht omdat deze moderne wereld zich onbewust heef t ingesteld op Freudisme, dat als doel van het leven alleen het genot erkent. En dit genot alleen zoekt in hetgeen de Apostel Joannes noemde de begeer te des vleesches, begeerte deroogen en den hoogmoed des levens. Als Huizinga meent, dat onze tijd een geestelijke clearing noodig heeft, dan zal deze moeten bestaan in zelf- beheersching en getemperde schat ting van macht en genot. „De verheerlijking van het leven zal men een weinig moeten dooven," zeet hij nog zeer gematigd. Horatius schrijft in een van zijn Romeinsche oden als voor onzen tyd: „de aan zonden rijke tyd heeft eerst huwelijk, familie leven en huis be vlekt, uit deze bron vloeiend heeft zich het onheil over staat en volk uitgegoten." Daarom moeten de zelfbeheer- schiug, de tempering, de bezonnen heid weer in het gezin een aanvang nemen. Als vroeger ongekend worden ons tegenwoordig de ontspanning en het vermaak als met scheppen in huis geworpen, dank zij de uitvinding van de radio. Maar de radio geeft ons zelf aan hoe al deze uitbundigheid te tem peren en te matigen. Eén druk op den knop en de stilte treedt in. Hoe zouden wy ons dan in het zoeken van genoegens en vermaken buitens huis geen zelfbeheersching kunpen opleggen. Hoe hebben wy Katholieken ons te gedragen (ten opzichte van de moderne ontspanning en vermaken, die ons wel telkens als wij er in aanraking mee komen ons de bede op de lippen moeten brengen uit het oude „Onze Vader"en leid ons niet in bekoring". De gelegenheden ontvlieden, niet meedoen met alles, wat de openbare zedelijkheid en eer baarheid in gevaar brengt. 't Is alles gemakkelijker gezegd dan gedaan. Wy zien dikwijls het gevaar niet meer, men heeft ook ons als in tranche en onder hypnose ge bracht, langzaam immuun trachten te maken tegen voor^wat wij op onze hoede moeten zijn. Wij hebben geen achtgeslagen op de waarschuwing van den grooten Apostel „maakt u niet gelijkvormig aan deze wereld." Moeten wij dan van een klaarzien- den andersdenkende als een A.B.K. nog leeren, dat de Katholieke belij denis niet een zaak is van het kerk gebouw, maar van heel de samen leving in al haar uitingen en ver takkingen. En dat als wij in verzet komen tegen waartoe de wereld en haar vermaken ons lokken en trachten te verleiden, dit „een onafwijsbare con sequentie is van de leer". Een man als Baudelaire zei 't reeds in zijn tijd, „de ware bescha ving bestaat niet in gas en stoom, maar in de vermindering van de sporen der erfzonde". Onze hedendaagsche vermaken dragen weinig bij tot deze vermin dering, integendeel zij bedoelen dezen sporen steeds meer relief te geven. En daarom hebben ook wij Katho lieken ons in deze lijn van steeds meer onthutsende ontwikkeling ern stig te herzien. Want ook tot ons heeft de Chris tus gesproken: „Gij zijt het zout der aarde. Maar als net zout smakeloos wordt, waarmede zal men het dan zouten Het is nergens meer goed voor dan om weggeworpen te worden en door de menschen vertreden te worden." werk doen, dat Bertje indertijd gedaan had. toen Frans er zich toe kon beper ken te doen wat hij graag deed en hier en daar wat commandeerde. Wordt vervolgd. Vergadering Staten- kieskring Horst. Te Well op Zondag 31 Juli. Ondanks de groote hitte van Zondagmiddag, waren toch de leden van den R.K. Statenlcieskring Horst naar de zaal Clabbers te Well ge togen, waar des middags om 3 uur eene vergadering gehouden zou worden ter besprekiDg van werk- objecten in verband met de werk verschaffing en werkverruiming, ter bestrijding van de nog steeds heer- schende werkloosheid. De Voorzitter, Burgemeester Rut ten van Broekhuizen, opende de vergadering met gebed en sprak een woord van welkom tot de aanwezi gen, speciaal echter tot het lid van Ged. Staten, den Heer Rutten uit Horst en het lid vanProv. Staten, den Heer Drabbels uit Horst, wier tegenwoordigheid bijzonder op prijs gesteld werd, daar bierdoor de schoone verhouding blijkt tusschen gekozenen en kiezers, een onderling zeer op prijs te stellen meeleven. Deze vergadering was speciaal belegd om te spreken over werk- objecten en werkverruiming. In andere kieskringen is hieraan ook reeds een vergadering gewijd. Het is de bedoeling, dat in deze vergade ring objectei ter sprake komen van meer dan plaatselijk belang, daar daar deze gevoegelijk door de Ge meenten zelf kunnen behandeld worden, al staat het natuurlijk de Gemeenten vrij om desgewenscht by den Kieskring hulp aan te vragen. Van groote beleekenis acht Spreker het, dat Zijne Excellentie Minister Romme de eerste spade in den grond gestoken heeft, by de ontginningen onder Sevenum, waarmede Z.E. een zeker cachet verleende aan dit belangrijke Peelwerk. Zoodoende werd Noord-Limburg officieel inge lijfd bij Limburg, dat voorheen boven Roermond scheen te eindigen. Kwam men dan in Venlo, och ja, dan meende men nog weieens in Limburg te zyn. Intusschen komen hiér echter prachtige boerderijen voor onze ijverige en bekwame Jonge Boeren, al zal er alle aandacht moeten worden besteed, om hier ook een levensmogelijkheid te scheppen. Ook onder Venray bestaat een uitgebreid plan tot ontginning van ruim 800 Hectaren grond van de Oirlosche en Heijdsche Peel. Moge ook het plan Horst spoedig de goed keuring verkrijgen. In een Bestuursvergadering is het weg en vraagstuk vooral in verband met de ontginningen ter sprake ge weest, daar de ontginningen bereik baar moeten zijn tot aanvoer van bouwmaterialen, kunstmest en voer artikelen. Eene drinkwaterleiding voor Noord-Limburg staat, niettegen staande de kosten de oorzaak waren eener schipbreuk van het vroeger plan, wederom op het programma. Een plan tot verkrijgbaar stellen van Mijngas is onder de oogen ge zien, doch waar de rentabiliteit hiervan twijfelachtig is, werd be vordering van uitbreiding van het electrisch net beter geacht, men kan hiermede alle boerderijen berei ken, waar electriciteit meer en meer onmisbaar wordt voor licht en kracht. De plannen tot het stichten van een aardappelvlokkenfabriek is zeer toe te juichen. Niet, dat daardoor de werkloosheid in beduidende mate bestreden zal worden, maar de werk verruiming wordt zeer in de hand gewerkt. Ook zal deze fabriek een zeer gunstigen invloed hebben op de vruchtwisseling bij het bebouwen der boerderygronden en zoo bijdragen tot hoogere bodemopbrengst. Ook verbetering der Maas, door bochtafsnijding, b.v. ten Noorden van Gennep is naast het maken van een rivierovergang, de brug te Gen nep, op genoeg breede peilers ge bouwd een gewenscht werkobject, waarbij nog komt de verbetering der noodige toegangswegen. Waar de werkzaamheden bij Balgoy dezen herfst beëindigd zullen worden, doet het goed te weten, dat van deze laatste punten er reeds bij Water staat aanhangig zyn. Verbetering der Molenbeek onder Broekhuizen en Meerlo is mede reeds in studie. Nu de Minister van Sociale Zaken op roeping gedaan heeft, om meer werkobjecten te doen kennen, heeft de Kieskring deze vergadering uit geschreven, die hopenlykzeer vrucht baar zyn zal en zal bijdragen tot verwezenlijking der verkiezingsleus van de R.K. Staatspartij, meer werk voor ons volk. (Applaus). Hierna gaf de Voorzitter het woord aan de vergadering. Als eerste Spreker stond op de Edelachtb. Heer Evers, Burgemeester van Sevenum, die een drietal punten naar voren brachtle. De Minister stelle meer geld disponibel voor de werkver schaffing, teneinde meer arbeiders te werk te kunnen stellen en den steun te doen verdwijnen. 2e. De Provincie verleene meer subsidie voor die wegen, die van locaal belang zyn en blijven niet stilstaan bij de z.g. tertiaire wegen. 3e. Groote complexen grond in particulieren eigendom, worde ontgonnen met Rykssteun. De Heer Rutteu, lid van Ged. Staten, beantwoordt den vorigen Spreker en zegt, dat de Provincie steeds dilligent is geweest by open bare werken ter bestrijding der werkeloosheid. Zoo verleende de Provincie de navolgende subsidies Limburgsch Waterschap ten Westen der Maas f 125.000, Midden-Limburg f 200.000, Geleen en Molenbeek f 280.000, Helden f 24.000, waaruit blykt, dat de beurs ruim open stond. Na gewezen te hebben op voor noemde gesubsidieerde werken, kwam Spreker tot de groote heide-ontgin- ningen, zoodat er werkobjecten vol doende zijn en hij zich eenigszins verwonderd de vraag gesteld heeft Waarom deze vergadering Er zijn in Sevenum te weinig arbeiders, zoodat deze zelfs van Maastricht uit worden aangevoerd. Het plan Venray heeft reeds de goedkeuring der werk commissie verkregen, zoo- dat dit plan met een gunstig advies bij de Staten komt. Op dit werk zullen honderden en nogmaals honderden jaren lang werk vinden, te meer nu er 57 boerderijen by gesticht zullen worden. Geheel Noord-Limburg zal hiervan profi teered De door den Voorzitter aangehaal de werken zyn wel nuttig, maar betwijfelt de urgentie hiervan, te meer nu er een tekort aan werk krachten dreigt. Neen, het Provin ciaal Bestuur is dilligent op dit punt, maar nu er een Centrale Werk verschaffing komt, zal de Provincie worden uitgeschakeld. De Minister wendt zich rechtstreeks tot de Gemeentebesturen. De voorziening der drinkwaterleiding in Noord- Limburg is reeds een onderwerp van behandeling geweest, waarbij boogere autoriteiten aan deelnamen Hierna komt Spreker tot de wegen- politiek en zegt, dat de wegen van Limburgsch belang alle in kaart zijn gebracht als tertiaire wegen, welke by aanleg 35 pet. subsidie krygen en daarna f 280 per K.M. voer onder houd. Waar het onderhoud de eerste jaren niets beteekent, meent Spreker, dat dit een mooie subsidie is, waaruit, rente en aflossing kan voldaan wor den. Het is juist voldoende om den Kantonnier te betalen, interrompeert de Burgemeester van Sevenum. Wegens gebrek aan contanten heeft de Provincie deze werkwijze moeten staken, gelukkig komt er een andere regeling met het Rijk, zoodat de Provincie de handen meer vrij krijgt en de subsidieering weer ter hand kan nemen. De Heer Drabbels, lid der Prov. Staten, bespreekt de Peel der toe komst, waarin goede en vele wegen moeten komen, naast geregelden waterafvoer. Zoolang de Peel een woesteny is, bemerkt men het wegen gebrek niet, doch nu ze in cultuur komt, is een goede weg vereischt, tot aanvoer van benoodigdheden en vervoer van producten. Ook de op richting eener aardappelvlokken fabriek acht hij van groote beteeke- nis. De Keer Coppers, Well, bepleit bewapening van den Maasoever ter voorkoming van de afbrokkeling van Maasgronden waarvan er elk jaar bonderden Aren verdwijnen. De Heer Everts wil zijne meening verduidelijk en zegt, dat het wensche- lijk is, dat de Minister meer geld verstrekte, tot tewerkstelling by werkverschaffing, zoodat de steun weg kan. Wat de wegen betreft, merkt hy op, dat tertiaire wegen zijn, wegen die interlocale verbin dingen geven. Hy bedoelt echter, wegen in de Gemeente zelf, die groot en lang zyn, maar geen verbinding geven. Zij zyn een last voor uitge strekte gemeenten. Bij de ontsluiting der Peel, is het wegenvraagstuk binnen de gemeen te moeilijk. Een ander vergaderingbezoeker zag gaarne de boeren, met 5 hectaren grond, oliehoudende gewassen, als: vlas, hennep en ook mais verbouwen. Dit vond hy beter dan de thans be kende steun, mits de Regeering voor verbouw dezer gewassen subsidie gaf. Verder zou hy groote grond- complexen verdeelen, daar deze nu toch niet in cultuur komen en dus nutteloos zyn. De Heer Rutten uit Horst beant woordt de opmerkingen van Burge meester Everts en zegt, dat de nieuwe regeling verbetering zal brengen voor de wegen en voelt ook de rede van den lieer Everts goed aan. De Heer Odenhoven uit Venray, merkt op, dat alle opgenoemde wer ken zeer veel arbeiders vragen, die echter, voor wat Venray betreft, nog steeds in de laagste loonklasse zijn ingedeeld en daarom het vrije bedrijf prefereeren en de grenzen overgaan. De Heer Cornelissen, daarin by- gestaan door den Gennepschen ver tegenwoordiger, wijst op Minister's circulaire inzake verbetering krot woningen. Ook soepeler toepassing der Landarbeiderswet, kan in aan merking komen voor werkverruiming. Mogen de Gemeenteraden bun tot nog toe ingenomen standpunt eens herzien. Niemand het woord meer verlan gend, beantwoordt de Voorzitter de verschillende sprekers en zegt, dat er in Noord-Limburg nog genoeg werk aan den winkel is. Hy acht deze vergadering wel geslaagd en dankt de Statenleden voor hun mee leven en hoopt, dat de hier verkon digde ideeën in Maastiicht verder behandeld zullen worden. Het uit te voeren werk moet echter ook loo- nend zyn. Wat de betuining der Maasoevers betreft, merkt Spreker op, dat hiervoor 80 pet. rijkssubsidie verkregen kan worden, doch tenge volge gebrek aan medewerking van een paar eigenaren, ging een vroeger plan niet door. Weg verbetering met klinkers, wat de kwijnende steen- fabricatie ten goede komt, raadt Spreker aan, te meer waar de in de Peel aan te leggen wegen nog geen harden ondergrond hebben. Is dan deze grond tengevolge het verkeer hard geworden, dan kunnen de klinkers uitgenomen worden en elders gebruikt worden. Verzakkingen kun nen met kliukers gemakkelijk her steld worden. By voldoende hardheid van den ondergrond komt later het gesloten wegdek. Het idee van den Heer Smeets, acht de Voorzitter aller overweging maard. Het eigendomsrecht staat in onze Wet zoo hoog, dat verkaveling in Duitschen geest, hier zoo maar niet een, twee, drie gaat. Het Staats- boschbeheer neemt hier en daar wel eens een stuk cultuur in, maar landschapschoon moet ook bevorderd worden. Het verbeteren van krotwoningen is ook een zeer mooie taak, maar by de Landarbeiderswet staan plat telands-gemeenteraden meestal op het standpunt, zoo weinig mogelijk risico te nemen. Tenslotte brengt de Voorzitter dank aan allen, die on danks de hitte ter vergadering ge komen zijn en medegewerkt hebben aan de aangename gedachtenwisse. ling. Moge de toestanden zich zoo wijzigen, dat het vrye bedrijf weer in alles vooraan staat, waarna hij de vergadering sluit met den Christel, groet. Van „incident" tot veldslag. Russisch-Japansch treffen. Aan de grens van Mandsjoekwo, den Japanschen vazalstaat in het Verre Oosten, heeft zich het zoo- veelste incident voorgedaan tusschen Russische en Japansche strijdkrach ten naai' aanleiding van een meening verschil over den loop van de grens. Maar dezen keer is het incident uiterst bloedig verloopen en draagt dit verloop er op zijn beurt toe bij, dat nieuwe verwikkelingen, oorlog wellicht, te wachten zijn. De aanleiding. Het begon zoo althans volgens de Russen. Een Japansch-Mand- sjoerijsche afdeeling zou getracht hebben, zich meester te maken van een heuvel, die gelegen i3 2 K.M. ten noorden van Tsjang Koe Feng. De Russische grenswachten zouden daarop de afdeeling hebben terug gedreven. Aan beide zyden vielen dooden en gewonden. De sovjet-zaakgelastigde te Tokio kreeg opdracht by de Japansche regeering tegen deze grensscheiding te protesteeren. Blijkbaar dachten de Russen, dat het incident daarmede voorloopig weer zou kunnen worden gesloten. Maar ze vergisten zich. Japansche tegenaanval. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Japanners een grootscheepschen tegenaanval on dernomen, waarbij gebruik gemaakt werd van artillerie en anti-tankge- schut. Het gevecht ontwikkelde zich tot een waren veldslag, gedurende welken de Russen werden terugge dreven en de heuvel door de Japan ners werd heroverd. De Japanners erkennen, dat ze ook zelf verliezen aan dooden en gewonden hebben geleden, maar be weren, dat de verliezen van de Russen 200 man bedroegen, w.o. 30 dooden. De Japanners zouden boven dien 21 tanks hebben buitgemaakt, eenige kanonnen en ander oorlogs materiaal. Men zou zeggen; dat is de nieuwe Russisch-Japansche oorlogMaar neen, in den modernen tijd wordt geen oorlog meer verklaard; men vecht als en waar dat noodig is of tactisch wordt geacht. En onder houdt intusschen door middel vaa gezanten „vriendschappelijke betrek kingen" met elkaar. Zy het dan, het hoofdzaak althans om elkaar protestnota's uit te wis selen. Mussolini tegen den Paus. Het blijkt helaas, dat het Itali- aansche fascisme ernst maakt van de plotseling door haar ontwikkelde rassen-ideologie. En ten hehoeve daarvan een openlijk conflict met 't Vaticaan, met de Katholieke kerk, niet uit den weg zal gaan. Nadat de Paus de vorige week ten derde male in korten tijd zijn veroordeeling over de rassenleer, het separatisme en het overdreven nationalisme had uitgesproken, heeft Mussolini in een rede te Rome tegen deze houding van het Vaticaan stel ling genomen. landsche Minderbroeders, geassisteerd door de Hoogeerw. Heeren Dekens van Horst en Venray. Onder het Lof hield deze een toespraak, waarin zijn Hoogeerwaarde het leven van S. Franciscus schetste. De liederen tijdens het Lof werden gezongen door het Fraterskoor. Na het Lof werd door een meerstemmig Fraterskoor op stichtende en zeer verzorgde wyze gezongen Franciscus Zonnelied. Op deze kerkelijke vergadering volgde een openluchtvergaderiDg op het terrein van het Gymnasium. Na een korte pauze, waarin ge legenheid geboden werd iets te ge bruiken, werd deze vergadering geopend door een inleidend woordje van den district-visitator. Tevens las deze nog een eigen handig schrijven voor van Zijn-Hgw. Excellentie Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond, die verhinderd als hij was persoonlijk dezen Landdag bij te wonen, aldus Zijn medeleven en sympathie met het streven der Derde Orde wilde betuigen. Hierna werd nog het woord ver leend aan den Rector van het R.K. Gymnasium te 's Gravenhage Dr. J. de Boer, die op schitterende wijze naar voren bracht „De Tertiaris in het huisgezin." Met innige voldoening mogen de leiders en de talrijke aanwezigen op dezen welgeslaagden Landdag terug VENRAY, 6 Aug. 1938 DERDE ORDE-LANDDAG. Zondag werd alhier een zeer ge slaagde Landdag der Derde Orde gehouden onder leiding van den district-visitator, den Weleerw. Pater Ephrem Sloots. De Landdag werd ingezet meteen plechtig Lof, gecelebreerd door den Hoogeerw. Pater Prudentius van Leusden, Provinciaal van de Neder- KERMIS VENRAY. LUXOR THEATER vertoont gedurende de kermisdagen een schat van films. ZATERDAG en ZONDAG. „De Blonde Carmen" is Martha Eggerth en dus werd deze mooie film een muzikale, waarin de bekende Hon- gaarsche operette-diva zich naar hartelust op vocaal gebied van ver schillende genre kan bewegen. Zij voert letterlijk en figuurlijk den boventoon in dit filmverhaal, dat niet zoozeer om zijn liefdesbelevenis sen tusschen de incognito zijnde operette-ster en een charmanten operette-schrijver belangstelling ver dient, dan wel om de muzikale tint van deze film. Martha Eggerth maakt in deze film weer furore, haar stralend stemgeluid en technische zang vaardigheid, welke geen moeilijkheden schijnt te kennen haar temperament vol spel en bravour vragen aller bewonderende aandacht. Het toch zeer verdienstelijke spel van Wolfgang Liebeneiner, noch het geestige op treden van Ida Wüst of van Leo Herak kunnen naar Martha Eggerths' 3ucces, ook in deze film reiken. Franz Grothe zorgde voor een fraaie muzi kale film-illustratie, terwijl naast het zeer artistieke werk van Victor Janson, het camera-werk van Reiner Küntzé loffelijke vermelding verdient. Tweede hoofdnummer„Wraak", met Reb Russell en het wonder paard „Rebel." Een schat van een Wild-W est-film. MAANDAG, de nieuwe Shirley Temple-film „Het Arme Rijke Meisje". Denk u eens in, lieve lezer.... Stel u voor, dat u zeepfabrikant bent en de vader bent van een allerliefst dochtertje (Shirley Temple) en dat u besluit, omdat u niet zoo heel goed voor haar kunt zorgen, haar op een kostschool te doen.... Stel u nu voer, dat u nu niet beter weet, of uw dochtertje is daar goed bewaard en dat u dus heusch geen zorgen over haar behoeft te hebben, is het wel Welaan dan, lezer, stel u nu vervolgens voor, dat u op een avond uw radio aanzet en dat u duidelijk het stemmetje van uw dochtertje hoort (op een uur, dat ze al lang in bed hoorde te liggen) zingende „Was je nek, met de zeep van Peck..." En Peck, dat is natuurlijk die af schuwelijke concurrent! Denk u dit alles in, en ga dan eens na, hoe het zulk een vader te moede moet zijn, Nu, zóó verging het Michael Whalen in zijn rol van zeepfabrikant en zijn dochtertje (Shirley) in de nieuwe Fox-film „Het arme rijke meisje'' en men moet zien, hoe nerveus hij wordt, als dat avontuur hem over komt. Als tweede hoofdfilm draait „De schrik van Wijk Zeven", met Patt O'brien en Sybel Jason. Deze film bezit alle eigenschappen, die men van een crimineele film mag ver wachten spanniDg, humor, sensatie. Bovendien is het werk goed in elkaar gezet eu de moeite waard deze film te zien. DINSDAG twee superfilms. Als eerste draait „Ramona." Een pracht filmwerk in kleuren gespeeld door Loretta Young en Don Ameche. In de dagen, dat Californië en Mexico in den vollen bloei stonden van de Spaansche overheersching, toen on metelijke rijkdommen een ongehoorde welvaart brachten aan een trotsch nageslacht en toen de levenslust en de feestvreugde schier eindeloos waren. De tijden blyven nooit zonder wijzigingen. Nieuwe heerschers staan klaar om de oude op te volgen. Dit ondervinden maar al te goed Ramona (Loretta Young) en Allessandro) (Don Ameche) in het verloop van dit verhaal. Zoodat, als deze prach tige bontgekleurde film ten einde is, u verwachten kunt, dat Ramona een nieuw geluk zal kunnen vinden aan de zy van Een pracht gekleurde film, gevolgd door het tweede hoofd nummer „Ten Westen van Sjanghai." Boris Karloff, het monster van deze film, maakt in deze rolprent een strenge Chineesche generaal, maar overigens is hij heelemaal niet kwaad. En het bordje„Pas op voor Boris Karloff" zou hier heelemaal niet van pas komen. Het gaat om aan de macht te komen en niets wordt ont zien. Een moord is zoodoende maar een peulschilletje. Er worden ook Amerikanen betrokken in den strijd tusschen de Chineesche generaals. Generaal Fang maakt van hun dien sten waar noodig gebruik, en waar niet noodig ruimt hij de lastige buitenlanders op. Tenslotte sneuvelt hij geheel in Chineeschen stijl, eer vol tegen een muut. WOENSDAG en DONDERDAG: „Zoölogica." 't Gebeurt maar zelden, dat in de massa films welke per seizoen aan de markt verdwijnen, een werkelijke lach-schlager opduikt: dat is b.v. het geval met de film „Zoölogica". Een humoristische film van kostelijk gehalte, die bijzoDder goed geslaagd is. De regisseur durfde het waagstuk aan, om in de bezetting van dit stuk drie erkende groote filmkomieken naast elkaar te zetten. Vaak wordt dat een mislukking, omdat het spel van den eenen grap- pigen hoofdpersoon onder het succes van zijn nevenspeler lijdt. Bij „Zoölogica" is dat gelukkig niet het geval. Hier zijn Heinz Ruhmann, Thïïo Lingen en Hans Moser in topvorm, ieder met hun eigen persoonlijken aard, naast elkaar blijven staan, en alle drie werken met hun aanstekelijken, verschillen den humor, geheel mee met 't succes van deze film. Het is een verhaal van een student, die inden regel dieper in het glaasje heeft gekeken dan iD de boeken. Hy komt in aanraking met een meisje uit een circus, waar zy koningin der lucht is. In die onderneming komt oók onze student terecht, en de avonturen welke hij daar beleeft, maken dit filmwerk zoo kluchtig. Als tweede hoofdfilm: Rookende revolvers, een prachtstuk vol durf en moed. Zooals u ziet, geeft Luxor u in de Kermisdagen een programma dat af is. Ook voor de kinderen wordt gezorgd. Voor weinig geld een ge noeglijke middag. Zie advertentie. Bij het zwemmen verdronken. De militaire politie Souren is Zaterdagmiddag bij het zwemmen in de Maas te Geysteren verdronken. Een uur later werd het lijk opge haald. Heft slachtoffer is de 21-jarige korporaal der politietroepen J. J. Souren, die gedetacheerd was by de groep Wanssum, twee andere leden der militaire poiitie, die hem in de diepte zagen verdwijnen, sprongen hem onmiddellijk na. Zij wisten den drenkeling te grijpen, doch moesten hem loslaten, aangezien hy zich zoo krampachtig aan hen vastklemde, dat gevaar bestond, dat alle drie zouden verdrinken. Het stoffelijk overschot is na een uur dreggen opgehaald en overgebracht naar het ziekenhuis te Well. Souren was afkomstig uit Kerkrade. Verbrand. Bij een brand in een kippenhok van den vrachtrijder W. te Sevenum ;s Maandagavond een ruim 3y2-jsrig kind van het gezin Curvers om het leven gekomen. Belgisch monument te Venlo onthuld. Zondagmiddag is op het R.K. Kerkhof te Venlo een monument onthuld, ter nagedachtenis aan de Belgische geinterneerden, die tijdens den oorlog te Venlo zyn overleden. Van de trap gevallen. Zaterdagavond is te Tegelen de 6-jarige Marietje Lenders bij het afgaan van de trap van haar ouder lijke woning komen te vallen. Het kind kwam zoo ongelukkig terech*, dat het op slag werd gedood. R. K. LIMBURGSCHE VOETBALBOND. De 9000 leden gepasseerd. Zaterdag had te Roermond de bondsvergadering plaats van den R. K. L. V. B. De voorzitter, de heer A H. Kockel- mans. heette allen welkom en wees er verder in zyn openingswoord op dat de bond over het atgeloopen jaar tevreden kan zyn. Er is veel en nut tig werk verricht, doch over de vraag of het de Limburgsche organisatie goed gaat, bestaat nog altijd ver schil van meening. Sprekend over het reeds lang be staande meeningsversehil wat betreft de declaraties die de scheidsrechters indienen, zeide spr. dat hiervoor nu, dank zij de medewerking van een buiten de organisatie staand belang stellende, een oplossing is gevonden. Alvorens de nieuwe competitie zal aanvangen, zal er een boekje ver schijnen dat in alle voorkomend! gevallen betreffende het bovenstaan de voorziet. Tenslotte bracht spr. dank aan allen, die in bet afgeloo- pen hondsjaar hun medewerking verleenden. Nadat de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd waren goedge keurd, werd het aan de leden toe gezonden jaarverslag over het seizoen 1937-1938 in behandeling genomen; het volgende is er aan ontleend: De omvang van den bond was ultimo Mei 1938 als volgt: aantal leden 7039, vereenigen 214, afdeelin- gen 39, elftallen 319, elftallen in I, y. C. B. 60. Hoewel in vergelijking met de voorgaande twee jaren het aantal vereenigingen met 5 en het aantal elftallen met 11 daalde, kwam er in het ledental nagenoeg geen verandering. Het aantal jeugdelftal- len steeg met 8 (vorig jaar 112) en het aantal junioren met 175 (vorig jaar 1814). Het totaal aantal leden (senioren en junioren) bedraagt thans 9028 tegen 8875 aan het einde van het vorig hondsjaar, hetgeen over het geheel een winst beteekende van 153 leden. Het aantal door de straf commis sie behandelde strafzaken was hoo- ger dan in het voorgaande seizoen. In totaal werden er door deze com missie 195 zaken afgedaan, terwijl zij bovendien nog 115 reclames kreeg te behandelen, omtrent gevallen, waarin gemeend werd dat onge rechtigde spelers aan wedstrijden zouden hebben deelgenomen. Bij de protestcommissie werden 21 protes ten ingediend: Het verslag werd na breedvoerige bespreking goedgekeurd. Hierna volgde het financieel ver slag. De ontvangsten over het seizoen 1937-1938 bedroegen f 11.381.80, de uitgaven f 11.324.18. Er is dus een batig saldo van f 57.62. Na een kleine toelichting werd ook dit ver slag zonder wijziging aangenomen, Na uitvoerige behandeling van een groot aantal bestuurs- en vereeni- gingsvoorstellen, inhoudende wyzi- marktplein

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6