Provinciaal Nieuws Landbouwbank N.V. een rekening-courant aan te gaan tot een maximum van f 200.000 (debetrente pCt. beneden het wisseldisconte derNeder- landsche Bank N.V. met een minimum van ll/2 pCt; creditrente J/4 tot f 50 000omzet provisie 1/2 pet. over de grootste zyde der rekening courant) De Heer REINTJES zegt uit het schrijven van de Landbouwbank gezien te hebben, dat deze zich ook wil belasten met het inbewaring nemen der effecten der Gemeente. Dit zou dan een besparing geven van f 200.per jaar. De VOORZITTER zegt, dat Burgemeester en Wethouders deze zaak nog in onderzoek houden. Hierbij moet met allerlei factoren worden rekening gehouden, waarbij hoofdzaak is, dat de effecten veilig liggen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het voorstel van Burge meester en Wethouders aangenomen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 14 der agenda „Verzoek van de afd. Venray van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café Restauranthouders en Slijters „St. Joseph" te Utrecht om depersoneele belasting ten aanzien van den grondslag „biljarten" af te schaffen of de hoofdsom aanzienlijk te verlagen". Burgemeester en Wethouders stellen voor op dit verzoek niet in te gaan. De Heer VAN BOVEN zegt, met dit punt thans niet zoo goed op de hoogte te zijn, en vraagt of dit niet aangehouden kan worden tot een volgende vergadering. De Heer VERMEULEN steunt dit verzoek. De Heer MILLEN spreekt zich ook uit voor aanhouding van dit punt. De VOORZITTER antwoordt, dat het weinig doel heeft om dit punt aan te houden. Belastingverlaging is wel mooi, maar wellicht zouden andere categoriën er de dupe van worden, want het geld moet er nu toch eenmaal zijn. Naar Sprekers oordeel kan men beter deze belasting heffen, daar een biljart toch altijd nog een zekere vermakelijkheid is, dan van salarissen en loonen, die toch al zoo belast zijn. Spreker meent, dat deze belasting wel te verhalen is door de caféhouders, door bij v. het partijgeld te verhoogen. De Heer VERMEULEN merkt op, dat de Gemeenteraad door dit punt aan te houden zich nog niet vóór of tegen verlaging uitspreekt, maar dit enkel doet om de zaak eens te kunnen onderzoeken. De Heer ODENHOVEN zou nog verder willen gaan en zou de belast bare huurwaarde der café's gelijk widen gaan stellen met die der winkels. Dit scheelde dan weer een derde en daarvan profiteeren alle caféhouders. De VOORZITTER antwoordt, dat in dezen tijd niet aan verlaging van belasting kan gedacht wordenhetgeen de Heer Odenhoven nog opge merkt heeft, staat buiten dit agendapunt. Bij een volgende begrooting kan dit wellicht eens bekeken worden, daar er dan ook een beter over zicht van de opbrengsten zal zyn. De Heer MILLEN spreekt zich nogmaals uit voor aanhouding, opdat de Raad de verhouding van den belastingdruk op de verschillende cate goriën eens kan bezien. De Heer VERMEULEN wijst er nogöp, dat juist door de hooge op- centen-heffing, welke misschien het volgend jaar nog weer hooger zal moeten worden, de Personeele belasting geweldig zwaar drukt op de caféhouders. Spreker vindt verder een biljart in een café ook altijd een mooie afleiding voor het publiekdit kan toch beter eens een partij biljarten dan maar niet anders doen dan drinken. De VOORZITTER brengt hierna het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming. Uit deze stemming blijkt, dat vóór stemden de Heeren Houben, Pubben, Reintjes, Nelissen en van Dijck, terwyl tegen stemden de Heeren Goumans, van Haren, Steeghs, Millen, Arts, Odenhoven, van Boven, Janssen en Vermeulen, zoodat dus nu wordt aangenomen, dat deze aangelegenheid tot een volgende vergadering is aangehouden. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 15 der agenda „"Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het noodige crediet toe te staan voor aanschaffing eener schrijfmachine voor het bureau van Gemeentewerken (maximaal benoodigd bedrag f 300. Wordt zonder hoofdelijke stemming algemeen goedgevonden. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 16 der agenda „Voorstel van Burgemeester en Wethouders om overeenkomstig verzoek van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur het subsidie over 1937 weder om te verhoogen, thans met f 2000.(het subsidie bedraagt dan in totaal f 16000.terwijl de oorspronkelijke raming was f 10.000. Zonder hoofdelijke stemming wordt algemeen goedgevonden deze sub sidie te verleenen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 17 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders om eene geregelde deskun dige fioancieele controle der verschillende administraties van de Ge meente in te stellen en deze op te dragen aan het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele adviezen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten (de kosten hiervan zullen bedragen f1030.per jaar). De Heer VAN HAREN vraagt of ook andere accountants-bureaux zijn gevraagd, zooals bijv. de Heer Winters, die reeds jaren het Gasbe drijf controleert. Verder heeft Spreker op de specificatie gemist de controle over de inkomsten en uitgaven in verband met de bebossching. De Heer PUBBEN vraagt of deze controle de geheele administraties der gemeente omvat. De Heer VERMEULEN is het met den Heer van Haren eens, en vindt verder, dat de kosten dezer controle verbazend hoog zijn. Spreker zou het bureau Winters ook wel eens prijsopgave willen vragen. De VOORZITTER antwoordt, dat geen ander bureau gevraagd is. De Gemeente is nu eenmaal by die Vereeniging aangesloten, en deze con trole is heel iets anders dan bijv, gewoon de controle van een bedrijf of van koopmansboeken. Dit vereischt een speciale studie, in verband met alle mogelijke Koninklijke besluiten en Ministerieele beschikkingen over Rijksuitkeeringen etc., zoodat Spreker meent, dat de Gemeente by dit Bureau aan het beste adres is. Spreker wijst er nog op, dat het niet zijn bedoeling is om te beweren, dat andere accountants niet goed zyn, maar het zijn geen specialisten, die zich uitsluitend toeleggen op het controleeren van gemeente-administraties, zooals het Bureau dat wel is. Zelfs groote gemeenten, die vroeger een eigen contröle-dienst had den, zijn hiervan afgegaan en hebben zich aangesloten bij het Verifica tie-Bureau. Alle kassen van de Gemeente zullen nu gecontroleerd wor den. Aan spreker persoonlijk en ook aan het College van Burgemeester en Wethouders zijn de kosten nogal meegevallen. Hij adviseert dan ook den Raad op het voorstel in te gaan. Hij wil vooropstellen, dat wy hier naar zijn overtuiging eerlijke ambtenaren hebben en men moet deze controle dus zeker niet beschouwen als een blaam of blijk van minder vertrouwen op het personeel. Integendeel, het is eerder een be wijs van vertrouwen en goede eerlijke ambtenaren stellen er juist prijs op. Dat is Sprekers ervaring. Hij acht het van groot belang ook en juist voor de ambtenaren zelf en als wy nu die controle aan het Verificatie-Bureau opdragen, zijn wij gewaarborgd, dat die controle ook goed zal zijn, want het personeel van dat Bureau is in het vak door kneed en beschikt in deze over ruime ervaring. Wat hierbij zoo al komt kijken en hoe veelomvattend de gemeente-administratie is tegen woordig, weten de heeren Raadsleden uiteraard zoo niet, maar zij moesten eens één dag op de secretarie zitten, dan stonden zij te kijken van de vele en dagelijks veranderende en toenemende voorschriften en van de groote verantwoordelijkheid, die de uitvoering meebrengt. De Heer VERMEULEN blijft het jammer vinden, dat het Bureau Winters niet gevraagd is. Misschien was Winters ook wel duurder ge weest, want het contróleeren van de Gasfabriek alleen kost jaarlijks al f 250.Wij weten het nu echter niet. Thans heeft hij evenwel den prijs gehoord en zal het dus moeilijk zijn om nu aan hem nog prijs te vragen. De Heer VAN HAREN wil niet zeggen, dat Burgemeester en Wet houders niet goed gedaan hebben met bij de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten aan te vragen, maar had gedacht, dat zy toch ook wel eens een ander gevraagd zouden hebben, wijl de kosten dan eens vergeleken konden worden. Overigens vindt Spreker controle goed. De Heer VERMEULEN vraagt wanneer het contract met accountant Winters afloopt. De Heer PUBBEN adviseert om met de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten in zee te gaan. De heer ODENHOVEN vindt het voor onze steeds grooter wordende Gemeente ook noodig, dat deze controle wordt ingesteld. Het liefst zou Spreker echter zien, dat het contract van jaar tot jaar wordt aange gaan, dan zyn wij er niet aan gebonden, als het soms eens nóg duurder mocht worden. De VOORZITTER antwoordt, dat Burgemeester en Wethouders ge meend hebben, dat dit de beste weg is en wat heeft het dan nog voor zin om aan een particulier accountant aan te vragen Het ligt trou wens ook op den weg van de Gemeente, daar zij lid is van de Veree niging van Ned. Gem., om by het Verificatie-Bureau aan te sluiten. Wat de kosten betreft, meent Spreker, dat een particuliere accountant, als hij reëel wil zijn, niet beneden dit bedrag zal gaan. Natuurlijk kunnen wij steeds van het Bureau af. De Heer VERMEULEN zou toch gaarne gezien hebben, dat het ook aan den heer Winters gevraagd was, al was het maar beleefdheids halve gedaan. De VOORZITTER zegt nog, dat de overeenkomst van jaar tot jaar zal worden aangegaan; tot 1 Januari 1939 wordt aan de Gasfabriek de controle nog door het bureau «Winters gedaan. Hij brengt hierna het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming, dat zon der hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Vervolgens stelt de'VOORZITTER aan de orde punt 18 der agenda; „Verzoek van H. Vermeulen om eene hoogere vergoeding voor het ve gen der schoorsteenen van de openbare gemeente-gebouwen ofwel een vergoeding voor opgave der geveegde en gecontroleerde schoorsteenen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek ten fine van afdoening in hun handen te stellen. De Heer VAN BOVEN zegt, dat dit punt in de vorige vergadering reeds besproken is en dat hij nu deze zaak nog eens nagezien heeft en een oproeping voor schoorsteenveger heeft gevonden in Peel en Maas van 19 Maart 1927. Verder heeft volgens het verslag der Raadsvergade ring van 30 Maart 1927 de Voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer Geurts geantwoord, dat Vermeulen als zoodanig was benoemd. Thans is het echter al zoover met dien man, dat hij aan de werkverschaffing terecht is gekomen. Spreker meent, dat de Raad ver plicht is om hem te helpen. Laatst bij een schoorsteenbrand bij de lam. Gooren op den Stationsweg liet de Directeur van Gemeentewerken direct Vermeulen roepen, zoodat hij toch wel als deskundig wordt be schouwd. De Heer PUBBEN zegt, dat het den Raad de vorige vergadering eigenlijk verwonderde, dat er feitelyk geen schoorsteenveger is. Spreker acht het voor een Gemeente als Venray toch wel noodig, dat er een is, vooral ook met het oog op het brandgevaar in oude boerderijen. Spreker kan zich wel met het voorstel, om deze aangelegenheid door B. en W. te laten afdoen, vereenigen, maar hoopt toch, dat dezen met Vermeulen een dusdanige regeling zullen treffen, dat het mogelijk blijft voor hem om zijn baantje uit te oefenen. De Heer ODENHOVEN zou deze aangelegenheid liever niet in handen van Burgemeester en Wethouders stellen, doch dit deze vergadering afwerken. De VOORZITTER antwoordt, dat hij de hierover aanwezige stukken ook nog eens nagegaan heeft en ook het door den Heer van Boven genoemde nr. van Peel en Maas gevonden te hebben. Spreker geeft toe, dat het wel eenigs anders is dan hij in de vorige vergadering meende, doch „aangesteld" is Vermeulen zeer zeker niet. De gang van zaken is deze geweestVolgens artikel 94 der Algemeene Politie verordening is eenieder verplicht te zorgen, dat zijn schoorsteenen goed geveegd zijn. Gebeurt dit niet goed, dan krijgt by proces-verbaal. Met Vermeulen is toen overeengekomen, dat hij voor hei controleeren der schoorsteenen 15 ct. mocht rekenen, als hy niet behoefde te vegen en 30 ct. als hij wel moest vegen, en dit is aldus toen ook in Peel en Maas gepubliceerd. Voor de inwoners was dit een vingerwijzing, dat, als zij Vermeulen hun schoorsteenen lieten vegen, door Burgemeester en Wethouders zou worden aangenomen, dat het goed gebeurd was. Als de menschen echter niet meer betalen, dan krijgt Vermeulen, even als ieder ander zakenman, wiens klanten niet betalen, een civielrech telijke vordering. Burgemeester en Wethouders zullen een en ander nu nog eens laten publiceeren, en zullen verder streng toezicht doen uitoefenen op de naleving van de desbetreffende bepaling der Alge meene Politieverordening en bij overtreding proces-verbaal doen op maken. De twintig gulden, die Vermeulen van de Gemeente ontvangt, worden hem gegeven voor het vegen van de schoorsteenen der openbare gemeente-gebouwen. Vermeulen meent nu echter, dat de Gemeente de menschen moet verplichten, hun schoorsteenen door hem te laten vegen en dat kan niet. De Heer VAN BOVEN merkt nog op, dat Vermeulen hem gezegd heeft, dat als alles was zooals vroeger, hij er een bestaan aan had. De VOORZITTER antwoordt, ja, zoo is het met vele winke liers etc. ook. Velen van hen tobben ook met achterstallige vorderin gen. Maar de politie zal er streng achter gezet worden. De Heer VAN HAREN vraagt wie nu moet controleeren of een schoorsteen al of niet goed geveegd is. De VOORZITTER antwoordt, dat de directeur of de opzichter van Gemeentewerken dit zal moeten doen. De Heeren VAN HAREN en VAN BOVEN vreezen, dat dezen niet op de daken zullen klimmen. De VOORZITTER zegt, dat getracht zal worden alle3 zoo goed mo gelijk te regelen en aan het toezicht streng de hand te doen houden. De Heer VAN BOVEN vraagt, of Vermeulen dan niet een vergoeding kan krygen om te gaan controleeren en of hem verder als zoodanig een legitimatiebewys kan gegeven worden. De VOORZITTER herhaalt, dat alles zal geregeld worden en hem des. noodig ook een legitimatiebewys zal gegeven zal worden, zoodat het publiek kan zien dat hij een goed schoorsteenveger is. Zonder hoofdelyke stemming vereenigt de Raad zich hierna met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 19 der agenda „Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen eener bijdrage aan het plaatselijk z.g. B-Comité voor extra hulp aan werk- loozen in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel. Voor werkloozen en z.g. B boeren mag over het dienstjaar 1938 per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag, gelijk aan het ge middeld aantal werkloozen, dat over de eerste 10 maanden van 1937 als werkzoekende bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling stond ingeschreven, vermenigvuldigd met f 5.70. vermeerderd met een bedrag, gelijk aan het aantal B.-boeren op Zaterdag 26 Maart 1938, vermenigvuldigd met f 1.50. Van het hiervoren genoemde bedrag ad f 5.70 per werkiooze komt f 2.ten laste van de Gemeente en f 3.70 voor rekening van het Departement van Sociale Zaken. Het bedrag van f 1.50 per B-boer wordt betaald door het Departement van Eco nomische Zaken. Voor de z.g. C-boeren mag over het dienstjaar 1938 per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag gelijk aan het aantal C boeren op Zaterdag 26 Maart 1938, vermenigvuldigd met f 3.Het beschik bare bedrag voor de C-boeren komt geheel ten laste van het Depar tement van Economische Zaxen, zoodat van gemeentewege hierin niet wordt bijgedragen. Volgens opgave van het Departement van Sociale Zaken is het aan tal werkloozen, dat voor de berekening als bovenbedoeld in aanmerking komt, 380, het aantal B-boeren 80 en het aantal C-boeren 38. Er mag dus voor de extra-hulp aan werkloozen en B-boeren worden besteed ten hoogste (380 x f 5.70) en (86 x f 1.50) is f 2295, waarvan dan voor rekening der Gemeente komt 380 x f 2.is f 760. Voor de C-boeren mag ten hoogste worden besteed 38 x f 3.is f 114hierin wordt, zooals gezegd, door de Gemeente niet bijgedragen. Wordt algemeen goedgevonden overeenkomstig het voorstel van Bur gemeester en Wethouders. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 20 der agendaVoor stel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener overeen komst voor de uitvoering van het werkfondsplan Nr. 1580, zynde restauratie der parochieele kerk te Venray. Van voornoemd bedrag is f 35800 bestemd voor het Kerkbestuur der Parochie, dat dienaangaande eene overeenkomst met de Gemeente zal hebben te sluiten. De restee- rende f 15000 zijn bestemd voor de Gemeente voor de aan het Kerk bestuur te verleenen subsidie. De rente van het voorschot bedraagt 2x/2 pCt., teiwijl de aflossiagstermyn is gesteld op 40 jaren. Wordt zonder hoofdelijke stemming algemeen goedgevonden. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 21 der Agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen de overeenkomst als in punt 20 bedoeld met het RK. Parochiaal Bestuur van St. Petrus Banden te Venray aan te gaan. Wordt algemeen goedgevonden zonder hoofdelyke stemming. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 22 der agenda Wijziging en aanvulling der Gemeentebegrooting 1937. De Heer VAN HAREN zegt, de stukken ingezien te hebben, doch dat dit geen stuk is om zoo maar in een twee drie te bestudeeren. In de toekomst zag Spreker dan ook graag, dat tevoren aan elk Raadslid een afschrift van dergelijke wijzigingen werd gezonden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit nog over 1937 geweest is, maar dat hij voor zich persoonlyk liever de overschrijdingen van posten direct zoo mogelijk nog tevoren in de Raadsvergaderingen brengt, zooals nu ook met de schrijfmachine voor gemeentewerken is geschied. De Heer VAN HAREN zegt, dat hij er zich eigenlijk niet mede kan vereenigen, dat de post boete van geldleeningen ten bedrage van f1250 in één jaar uit den gewonen dienst betaald wordt. De VOORZITTER antwoordt dit wel te begrypen, maar dat hij van den Secretaris gehoord heeft, dat dit indertijd zoo is besproken en goed gevonden. Zonder hoofdelyke stemming besluit de Raad hierna overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Bij de hierna gehouden rondvraag brengt de Heer VAN BOVEN dank aan den Voorzitter, omdat hij toegestaan heeft, dat op alle dorpen in de gemeente, waar kermis is, ook mag gedanst worden. Jammer, dat Burgemeester van de Loo dit vroeger niet heeft willen toestaan. De Heer ODENHOVEN vraagt hierna le. of dadelijk nog een geheime vergadering kan gehouden wordeh; 2e. of de Voorzitter reeds kennis genomen heeft van een schrijven van den Minister aangaande beschik baarstelling van gelden voor de verbetering van krotwoningen. Spreker heeft zelf eens nagegaan, hoeveel woningen in Venray hiervoor in aan merking zouden komen en telde er zoo maar een twintig. Als de gemeente Venray daarvoor geld kan krygen hoopt hy, dat Burgemeester en Wethouders zoo spoedig mogelijk hiervoor pogingen in het werk zullen stellen. 3e. Aan wien het groote werk in de Peel is opgedragen en wanneer daarmede een aanvang zal worden gemaakt. Verder zou Spreker gaarne zien, dat in het plan eenige kleine wyzigingen plaats vonden, zoodat er gelegenheid werd geopend om boerderijtjes te stichten van 3 tot 5 H.A. oppervlakte, speciaal voor de kleinere menschen. De VOORZITTER antwoordt hierna, dat de circulaire over de krot woningen nog niet is ingekomen. Wel is er naar Sprekers aanvankelijk oordeel op dit gebied in deze gemeente nog veel te verbeteren, en daarom zullen Burgemeester en Wethouders zeer zeker medewerken om van eventueele voordeelen in deze te profiteeren. Eerst moet evenwel de regeling worden afgewacht. Verder zal binnen zeer afzienbaren tijd, zoo mogelijk nog de volgende week een speciale Raadsvergadering worden belegd ter be spreking van het Peelplan. De Heer STEEGHS vraagt hierna hoe het staat met de motorwals. De VOORZITTER antwoordt, dat door den directeur van Gemeente werken hierover rapport is uitgebracht. Door Burgemeesteren Wet houders is, alvorens nadere voorstellen te doen, dit rapport doorgestuurd aanbeen deskundige, doch hierop is tot heden nog geen antwoord ont vangen. Zoodra dit echter komt, zullen den Raad dienaangaande even tueel voorstellen worden gedaan. De Heer VAN HAREN wjjst er op, dat htf reeds meermalen gevraagd heeft om een kostenbegrooting op te maken voor de verbetering van verschillende in erbarmelijken staat verkeerende wegen. Als deze af doende verbeterd werden, zouden de kosten over eenige jaren verdeeld kunnen worden. Maar tot op heden is een dergelijke begrooting nog steeds niet gereed gekomen. Zoo ligt er nu weer een partij grint langs den Merseloscheweg en het is nog jammer, dat hij op den weg gebracht wordt, omdat hij er net zoo vlug weer afgereden wordt. Spreker ver zoekt dan ook nogmaals om bij de volgende begrooting een raming van deze kosten over te leggen. De VOORZITTER antwoordt, ook veel voor verbetering van verschil lende wegen, te voelen. Zoo verkeert bijv. de weg CastenrayOirlo Geijsteren ook in een zeer deplorabelen toestand. Er zal getracht worden om hiervoor zoo spoedig mogelijk een oplossing te vinden. De Heer VAN HAREN vraagt d«n, of het niet mogelijk is om eenige kleine stukjes weg zooals de Hoenderstraat en de Bontekoestraat nu reeds te teeren. De VOORZITTER antwoordt, dat dit by de volgende begrooting zal worden bezien. De Heer PUBBEN wijst er nog op, dat de menschen den Merselosche weg gaan schuwen, omdat het er zoo verschrikkelijk stuift. Zooals Spreker het als practisch man beziet, moet er in deze gemeente een motorwals komen. Als Gemeentewerken over betere middelen beschikte, zou het werk ook beter opschieten. De VOORZITTER zegt toe, dat dit alle3 bezien zal worden, maar het kan niet allemaal in eens; wij moeten ook rekening houden met de financien. De Heer MILLEN merkt nog op, dat bijv. de nieuwe weg Veulen Ysselsteyn, die vooraan nu zoogenaamd klaar is, onvoldoende aangewalat is. De grint ligt daar nu al weer heelemaal los. De VOORZITTER antwoordt hierna, dat hij wel merkt, dat het wegen probleem de volle aandacht van den Gemeenteraad heeft en Spreker hoopt dan ook, dat als de plannen klaar zijn, de Raad hiervoor het noodige crediet zal willen toestaan en de middelen tot dekking der jaarlyksche aflossingen en kosten. De Heer MILLEN vraagt of de menschen voor het geld, dat ze uit het Kleeding-, Dekking- en Schoeiselfonds ontvangen, weer hier bij de winkeliers hun inkoopen kunnen doen. Het vorige jaar is er iemand van het Departement geweest met monsters, maar die waren van dien aard, dat de menschen veel beter hier kunnen koopen, veel degelijker en niet duurder. De VOORZITTER zegt, dat Burgemeester en Wethouders probeeren zullen om weer gedaan te krijgen, dat alles aan de Gemeente in geJd wordt uitgekeerd. De Minister behoudt zich echter de bevoegdheid voor om een gedeelte, of zelfs het geheel in natura te verstrekken. De Heer PUBBEN wijst erop, dat in Merselo de pacht van eenige gronden afloopt en stelt voor om deze in de laatste helft van Augus tus opnieuw te verpachten, omdat het dan de beste tijd is. De menschen kunnen dan ook beter de gronden eens gaan bekijken. De VOORZITTER antwoordt, dat hiermede zooveel mogelijk rekening zal gehouden worden. De Heer ARTS vraagt, of het niet mogelijk is, dat in Oostrum rio- leering wordt aangelegd. Verschillende bewoners hebben hem dit reeds gevraagd. Het is voornamelyk de bedoeling voor het vuile water, de beerputten kunnen ze voorloopig wel blijven houden. De VOORZITTER zegt toe, dat ook dit eens nagegaan zal worden. De Heer STEEGHS vraagt, hoe het zit met het groote plan, dat het vorige jaar is vastgesteld, voor verbetering van buitenwegen in werk verschaffing en vraagt of dit niet bespoedigd kan worden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit thans is goedgekeurd en dat daarmede reeds een aanvang is gemaakt. Thans niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting. VENRAY, 23 |uli 1938 Bedevaart ter eere van den H. Gerardus. Op Zondag 7 Augustus a.s. loopt een extra Lrein van Nijmegen naar het Gerardusheiligdom te Wittem. Deze trein stopt ook in Venray. Door de welwillende medewerking van de Nederl. Spoorwegen is de prys der spoorkaartjes zéér laag, zoodat verwacht mag worden, dat velen deze bedevaart zullen willen medemaken. Het programma bestaat uit: Welkomstwoord, Hoogmis, Proces sie met het Allerheiligste in den Kloostertuin, preek, bezoek aan het graf van Kardinaal v. Rossum en bezichtiging van het Museum. De prijs is slechts f 2.25 retour alles inbegrepen. De trein vertrekt om 8.19 uit Venray en is '3 avonds om 7 uur terug. Spoorkaartjes en programma's verkrijgbaar bij den heer Kemps, Henseniusplein Venray. Gerardusvereerders(steBs) wijjver- wachten U in grooten getale in Wit tem. Congres R.K. Bond van Kleer- maketspatroons in Nederland. De R. K. Bond van Kleermakers- patroons in Nederland hield Maan dag en Dinsdag te Venray hare jaar vergadering, welke zeer druk be zocht werd. Te half elf ving Maandag de groote Bondsvergadering aan in de Wilhel- minazaal, welke des namiddags en Dinsdagvoormiddag werd voortgezet. Verschillende uitgebrachte prae ad viezen werden uitvoerig besproken o.a. over vestigingswet kleinbedrijf omzetbelasting enz. Ook werd aan gedrongen op soepele toepassing van de Arbeidswet, daar het vak dikwijls een seizoen vak is. Verder werden rekening en begrooting vastgesteld. De aftredende Bestuursleden Th. Burgemeester den Bosch Voorzitter, en P. J. Van Ierlant Tilburg, werden herkozen, terwijl de heer J. H. Naus Beringe bij Helden zich terugtrok. In de ontstane 2 vacatures werden benoemd de heeren B. Annink Borne (kring Twente) en F. Fluitsma te Haarlem. Maandagmiddag werden alle con- gresisten officieel ontvangen te stad- huize te Venray, door het College van Burgemeester en Wethouders, waarbij de Burgemeester Mr. Janssen, allen hartelijk welkom toeriep in zyn mooie gemeente. De Voorzitter de heer Burgemeester uit Den Bosch, dankte voor de hartelyke ontvangst in Venray. Met twee groote autobussen wer den Maandagmiddag de omstreken van Venray bezichtigd, welke bekend zyn om hun natuurschoon en waar over allen dan ook vol lof waren, terwijl verder nog bezichtigd werd het mooie kasteel van Geijsteren. Maandagavond had men een zeer gezellig avondfeest in Lunchroom Verheugen. Dinsdagmorgen werd in de Parochie kerk van Venray een H. Mis opge dragen tot intentie en bloei van den Bond. terwijl in de namiddag nog een vaktechnische film gegeven werd in de Wilhelminazaal. Het congres is dan ook schitterend verloopen en de deelnemers zullen de aangenaamste herinneringen aan Venray bewaren. De organisators, de afdeeling Ven ray van den R. K. Kleermakers patroonsbond, komt zeker een woord van dank toe voor de zorgvuldige voorbereiding. „Venray Vooruit.'* Maandag 18 Juli hield de vereeni ging „Venray Vooruit" onder voor zitterschap van Dr. L. Sala in de Wilhelminazaal eene algemeene vergadering, welke wegens de geringe opkomst de Voorzitter in zijn openingswoord miDder prettig stemde en hem de verwachting deed uit spreken, dat het in de toekomst beter zou gaan. Of is Venray neg niet ryp voor een vereeniging als deze Na den Christelijken groet, waar mede de vergadering geopend werd, deed de heer Hub. Janssen Secretaris voorlezing der noiulen van de vorige vergadering, welke onver anderd werden goedgekeurd, waarna de Voorzitter het contributievraag- stuk aan de orde stelde. Aan dit vraagstuk zitten meerdere moeilijkheden o.a. de verschillende groepen der bevolking, die niet alle in dezelfde mate belang hebben bij „Venray Vooruit." Zoo zijn te onderscheidenbelang stellende leden, direct of indirect belanghebbenden, donateurs en be gunstigers. Waar het Bestuur deze zaak niet alleen wenscht te regelen, komt dit punt in deze vergadering ter sprake. Er moet natuurlijk geld in de kas zijn, wil men wat pres- teeren kunnen. Wanneer nu boven' bedoelde personen blijk geven door hun lidmaatschap en contributie „Venray Vooruit" een goed hart tce te dragen, dan kan men ook bij het Gemeentebestui'r om subsidie aan kloppen. Naast persoonlijk lidmaat schap kunnen cok organisaties en vereenigingen lid worden als zoodanig Hierna volgde een geanimeerde discussie, waarbij uit de vergadering meerdere voorstellen kwamen. Als resultaat dezer besprekingen werd besloten de contributie te bepalen voor belanstellenden f 1, donateurs f 2.50, begunstigers f 5, indirect belanghebbenden van f 2 tot f 5, terwijl voor direct belanghebbenden de contributie nader zal bepaald worden in overleg met di stands organisaties. De bereids ingestelde sub-commis- sie's zullen in een volgende algemeene vergadering, welke zoo spoedig mogelijk gehouden zal worden, worden geïnstalleerd. Op een desbetreffende .vraag ant woordt de Voorzitter, dat wegens omstandigheden geen persoonlijke oproepingskaarten konden verzonden worden. Gaarne brengt hij ten deze dank aan de Firma v. d. Munckhof, die deze oproeping gratis plaatste onder het. plaatselijk nieuws in „Peel en Maas." Ter bereiking van een grooter ledental vormde zich ter vergadering een Propaganda-Comité, hetgeen de Voorzitter ten zeerste apprecieerde en met meer hoop de toekomst deed inzien. Onder dank aan de aanwezigen, die blijk geven en gaven van hunne belangstelling in „Venray Vooruit" èn door de gevoerde besprekingen èn door hunne tegenwoordigheid, sloot de Voorzitter deze vergadering met den gewonen groet en de mede- deeling, dat in de volgende vergade ring statuten en reglement ter tafel zullen komen. Aanbesteding. Maandag werd te Oostrum aan besteed het bouwen van een boerderij voor rekening van den heer Camps, aldaar. P. Volleberg, Venray f 8510 H. Oudenhoven, Venray f 8460 Jan Raedts. Oostrum f 8425 Gielen-Arts-Maassen, Merselo f 8390 G. Verstralen, Venray en P. Koenen, Holthees f 8275 Gebr. Kersten, Overloon f 8257 Gebr. Oudenhoven, Venray f 8175 M. Claessen, Venray f 81 Gegund aan laagste inschrijver. redenen ZÜ Wi,oed eigen verklijr af te legeer, durend gen^w verwan^ o zijn, wanne^evr kentenissemen. werden gei v0 den weg r.Ujjitie van Stalin t ^ie zijn eerzu generatie is ^ei Stalin gema n snelle promot De anti-Sfce zijn door hetian, Er bestaat gvai gen in deze Jy0i In het leger c heid, mede ron arrestaties ^j.eE ring gaat ncen uit de legen: me geraken dooren elementen uil- te Voorts legdf v< af over oeid Stalin. Het r,r 0 twee mill|£ de visies en bik scheidene duyiie tanks. De Een munitie-indusit t opgedreven, isebi wordt door Sves sabotage optie China beschalii werktuig, wame schappen vale vervaardigde jer wapenen bejuni Tenslotte <t>et dat hij ongfg van zijn vro: zi dochter, die I waar zij kltlij arresteerd. Loetsjkof a kunnen bewijapa andere officieehe

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6