CLEPHAS Toen ons land nog geen honderd auto's telde. Buitenland. Wij geven méér Próvinciaal Nieuws Gemengde Berichten Advert DE ZOMEfji Clephas' Limom i Trouwring HENRI C al sinds jaren op een baantje. En het gemiddelde salaris is ongeveer dertien dollar per week. Een der conclusies van het rapport is, dat in tegenstelling met een veel gehuldig de opvatting de zoon van een werk man in Amerika slechts weinig kans heeft, het verder te brengen dan zijn vader. Een andere conclusie luidde, dat de jeugd pessimistisch is, zich niet behoorlijk kan vermaken en niet op eigen krachten vertrouwt. De helft drinkt meer dan goed is De 2de Juli a.s. is een gedenkwaar dige datum voor de Kon. Nederl. Automobiel Club. Dan toch zal het 40 jaar geleden zijn, dat deze ver- eeniging werd opgericht. Zij heeft dan in haar bestaan den mylpaal be reikt, die zoo ongeveer in het mid den ligt tusschen 't zilveren en het goudeu jubilé. Nu de datum van 2 Juli met ras- sche schreden nadert, heeft de Msb. een kort historisch overzicht te moe ten geven van het bestaan van de K.N.A.C. Haar oprichting dateert uit de eerste jaren van de automobiel, zoo dat de ontwikkeling van de K.N.A.C. vrijwel samengaat, althans parallel loopt, met de ontwikkeling van het autowezen. De heer J. Leonard Lang, een der pioniers van autosport en-toerisme, bestuurslid van de K.N.A.C., wist ons uit de eerste jaren van de auto nog aardige bijzonderheden te ver- lellen. Veertig jaar geleden, zoo zeide hij, dus in de dagen van de oprichting van K.N.A.C. die toen het praedicaat Koninklijke nog niet bezat en dus kortweg Nederlandsche Automobiel Club heette, waren er in heel Neder- iand nog geen examens. Spoedig echter meende de overheid regelend te moeten ingrijpen. Er werd een maximum snelheid vastgesteld van 20 K.M. per uur, terwijl bovendien een proef moest worden afgelegd, ten overstaan van een opzichter van den Rijkswaterstaat, of het rytuig binnen 10 meter tot stilstand kou worden gebracht en of de bestuur der naar het oordeel van genoemden opzichter wel terzake kundig was. Maar de opzichter, die mij en mijn wagen moest examineeren moest er kennen, dat hy van autorijden niet bet minste verstand had, zei de beer Lang. Ik heb hem toen zelf duidelijk moeten maken hoe hij de remproef kon nemen. Trouwens het remmen was in dien tijd niet zoo'n groote puzzle. De auto's van dien tijd bezaten de eigen schap, dat zy maar al te gemakke lijk stopten. Ieder oogenblik had men een panne; van bedrijfszekere wagens 1 was toentertijd nog geen sprake. Ofschoon er geen reglementen wa ren voor het autoverkeer, mocht men toch in de eerste jaren van het automobilisme niet maar overal met een auto rijden. Op een goeden dag werd ik in Amsterdam met mijn wagen door een politie-agent aan gehouden. Of ik niet wist, dat men in de hoofdstad niet met een auto rijden mocht, vroeg hij. Waar staat dat was myn weder vraag. Dat wist de agent ook niet, maar wel, dat hij de auto „ergens heen" moest brengen. Dan maar voor „Americain", zei ik. En zoo reed ik met een agent naast mij naar „Americain". Een volgenden dag kreeg ik een agent mee toen ik naar myn kan toor reed. En zoo ging het eenige dagen door, totdat het me begon te ver velen. Tenslotte kwam er toch een eind aan die „begeleiding". Een belangrijk evenement in het oprichtingsjaar van de Automobiel- I club was de automobielwedstrijd i ParijsAmsterdam, die van 15 tot 17 Juli 1898 werd gehouden. De auto van mevr. van Zuylen van Nyevelt kwam toen iets eerder te Amster dam aan dan de trein, zoodat ik naar Victor Bruyère, een Fransch sportjournalist, kon seinen, dat de auto den trein had geslagen. Dat 1 was een prachtreclame voor de 327 Fransche automobielconstructeurs, die er toen waren. En ze hebben die reclame prachtig uitgebuit. Frankrijk met zijn vele construc teurs heeft eigenlyk de geschiedenis van de auto gemaakt, ofschoon er kend moet worden, dat Daimler den eersten goeden wagen aan de markt I bracht. Een vraagstuk in den eersten tijd van de auto was de benzine-voor- ziening. Benzinepompen kende men toen nog niet. Wel waren er in het land 3207 benzine ver koopers, d.w.z. fietsenmakers, drogisten enz., die een paar blikjes benzine in voorraad hadden. De K.N.A.C. heeft toen voor haar leden lijsten gemaakt, waar die menschen te vinden waren, zoodat de automobilist docr het raadplegen van die lijst kon te weten komen, waar hy zijn benzine-voorraad aan kon vullen. Ondanks de propaganda van de Automobielclub voor de auto o.a. door het organiseeren van clubtoch- ten enz. werd de automobiel door het groote publiek toch aaDvanke' lijk met een zeker wantrouwen gade- geslagen. j Er was een byzondere gebeurtenis noodig om de beteekenis van de automobiel en die van de K.N.A.C. duidelijk te maken. Die gebeurtenis was de spoorwegstaking van 1903. I Toen bleek opeens de byzondere waarde van de automobiel voor het economisch leven. Dank zij de mede werking van de Automobielclub had den tal van automobilisten zich be- schikbaar gesteld om bij het uit breken der spoorwegstaking post diensten te verrichten. De K.N.A.C. werkte een regeling voor het ge bruik van automobielen bij de pos terijen uit en het resultaat was, dat, toen de staking uitbrak, Waterstaat beschikte over een automobielcorps, dat een geregelde postverbinding mogelijk maakte. Daardoor is de achting van autoriteiten en publiek voor de auto zeer gestegen. Maar de grootsten stoot in de goede richting kreeg het automo bilisme feitelyk in het jaar 1913, toen met medewerking van de K.N. A.C. een militair vrijwillig automo bielcorps werd opgericht, dat reeds een jaar later zijn nut zou bewijzen, toen tijdens den wereldoorlog de automobiel zulk een groote rol speel de in het vervoerwezen. BARCELONA DREIGT. Bombardement van Italiaansche steden De vrede in Europa is plots weer in een accuut stadium gekomen door een dreigement van de roode regeering, hetwelk mocht het worden uitgevoerd de burger oorlog in Spanje tot een groot internationaal conflict zou doen uit groeien. Het gaat om het volgendede regeering van het republikeinsche Spanje heeft den regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittanië mee gedeeld, dat indien de luchtbombar dementen op open steden, welke den dood van vele vrouwen en kin deren veroorzaken, niet gestaakt worden, zij er waarschijnlijk toe gebracht zal worden, tot represaille maatregelen over te gaan, niet slechts tegen concentraties in het gebied van Franco, maar óók tegen de steden der vreemde landen, op welke althans voor een deel de verantwoording voor deze bombar dementen rust. Objectief beoordeeld is het stand punt van Barcelona niet eens zoo vreemd. Als een Italiaansch toestel, bemand met Italianen, Barcelona bombardeert, waarom zou een esquadrille uit Barcelona daarop niet antwoorden met een bombar dement op Rome Intusschendeze logica is toch wel wat al te eenvoudig. De officieele positie der Italianen in Spanje is ten slotte die van „vrijwilligers" in dienst van Burgos. Vreemde vrij willigers dienen tenslotte ook Bar celona bij duizenden vreemde mo gendheden leveren eveneens aan Barcelona krijgstuig, w.o. tanks en vliegtuigen. Als de partijen in Spanje over en weer de steden gaan bombardeeren van de landen, waaruit vrijwilligers en oorlogsmateriaal worden gele verd, dan staat Europa in brand. DE OORLOG IN CHINA. In een te Kyoto gegeven pers- onderhoud heeft de minister van Oorlog, Itagaki, een uiteenzetting gegeven van den strijd in China, en medegedeeld, dat Japan het op 't oogenblik niet noodig acht, China den oorlog te verklaren, aangezien Japan 't bewind van TsjaDg Kai Sjek niet meer erkent. Nog 20 jaar oorlog. De minister verklaarde bovendien de mogelijkheid onder de oogen te zien, dat het Japansch-Chineesche conflict nog tien of twintig jaar zal duren. Let wel het „conflict", niet de oorlog. De japanners handhaven nog steeds hun beginsel, dat ze een strafexpeditie houden in China. Ondanks de verschillende opge stelde hypothesen, aldus de minister van oorlog, ten opzichte van de weerstandsmogelijkheden der regee ring van Tsjang Kai Sjek in het huidige conflict, is het mogelyk, dat de Chineesche generalissimus van plan is de vijandelijkheden zijn ge- heele leven voort te zetten. Het is dus noodig, dat de Japanneezen er op voorbereid zijn den strijd, zelfs voor een periode van 20 jaar voort te zetten. De mogelijkheid van de instelling eener voorloopige regeering der republiek China, aldus vervolgde de genei aal, kan onder oogen gezien worden als gevolg van de veront waardiging, die de regeering van Tsjang Kai Sjek gewekt heeft door het door het doorsteken der dijken van de Gele rivier. Aan het front. Aan het front of juisteraan de fronten, is de situatie niet veel veranderd. Tevergeefs hebben de Japanners gepoogd om aan de oevers van de Jangtse landings divisies af te zetten, die de versper ringen in de rivier zouden moeten opruimen. De Chineezen beweren dat ze vanuit vliegtuigen twee Japansche kanonneerbooten op de Jangtse tot zinken hebben gebracht. By Woehoe zouden ze 5 Japansche vliegtuigen hebben vernield. Het Engelsehe Koningspaar naar Parijs. Als gevolg van het overlijden der moeder van de koningin van Enge land zij bereikte den leeftijd van 76 jaar is het bezoek van het Britsche koningspaar aan Parijs uitgesteld tot de dagen van 1921 Juli. Bliksem doodt vier vrouwen. Te Divin in Slowakije, zijn vier vrouwen op het veld door den blik sem getroffen en gedood Zij werden geheel verkoold. Portugeesch dorp verbrand Het Portugeesche dorp Sao Pedro do Rio, in het district Mont Alegro is door brand geheel verwoest. Van de 50 huizen werden er 45 in asch gelegd. De bevolking vluchtte in allerijl, zonder iets mede te nemen. voor uw OUD GOUD H. CAMPS, Horlogerie. VENRAY, 2 Juli 1938 Geslaagd. Voor het examem onderwijzeres slaagden te Maastricht de dames P. en Th. Loogman uit Venray. Brand. Zaterdagmiddag brandde een werkplaats van den heer J. F. aan den Langeweg alhier totaal af. Ook gereedschappen enz. werden een prooi der vlammen. Kringconcours. Door den Handboogschuttersbond „De Vriendschap" alhier zal een concours gehouden worden op Zon dag 10 Juli a.s. op de doelen van „Willem Teil" te Oirlo. OPENBARE VERGADE RING VAN DEN GEMEEN TERAAD. Donderdag 30 Juni 1938, nam. om drie uur kwam de Raad in openbare zitting byeen ter behandeling van de volgende punten 1. Notulen der vergadering van 8 April 1938. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen a. Dankbetuiging van het Kerk bestuur der parochie van „St. Petrus Banden" voor verleend subsidie in kosten restauratie groote kerk b. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den gemeente-ontvanger, tweede kwartaal 1938 c. Bericht van ontvangst door Gedeputeerde Staten van de in de Raadsvergadering van 8 April 1938 vastgestelde verordening betreffende het verstrekken van boeken aan minderjarige kinderen door openbare leesbibliotheken. (Deze verordening werd bereids op 7 Juni 1938 afge kondigd). d. Verzoek van het R. K. Pa rochiaal Kerkbestuur St. Petrus Banden te Venray, om voor de stichting van een R. K. School voor uitgebreid lager onderwijs benoodig- de gelden te willen toestaan of een gebouw voor die school te stichten. Ter adviseering in handen te stel len van B. en W. e. Mededeeling, dat aan H. J. P. de Groot overeenkomstig zijn ver zoek met ingang van 1 Juli 1938 eervol ontslag is verleend als con troleur in tijdelijken dienst op arbeidscontract, belast met de con trole op de bij de werkverschaffing geplaatsten en gesteunden en hunne gezinnen. f. Schrijven van den heer P. J. H. G. Poels, wonende te Venray Veulen H 23, waarin hy meedeelt ontslag te nemen als lid van den Raad der gemeente Venray. g. Afschrift van het besluit d.d. 31 Mei 1938 van den Voorzitter van het Hoofdstembureau, aangewezen in artikel 34, tweede lid der Kieswet, bij welk besluit ter vervanging van den heer P. J. H. G. Poels, als lid van den Raad der gemeente Venray is benoemd de heer H. F. Assel- berghs, wonende te Venray Scheide K 96. 3. Onderzoek geloofsbrief met bijbehoorende stukken nieuw be noemd lid van den Gemeenteraad H. F. Asselberghs. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der af schrijvingen overeenkomstig de ver ordening regelende het beheer van het Gasbedrijf der Gemeente. 5. Verzoek van W. J. Driessens om nogmaals de huur der gemeente woning Heijde L 53a, te verlagen, thans tot f 250. Deze huur werd bij raadsbesluit van 8 April 1938, hetwelk inmiddels door Gedeputeerde Staten is goed- grkeurd, reeds verlaagd van f 325.- tot f 300.- per jaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor op dit nieuw verzoek afwijzend te beschik ken. 6. Verzoek van A, H. Th. Pouwels St. Servatiusweg 6, om hem te ver- koopen een gedeelte, groot circa 13 H.A., van. perceel Sectie H 2104 onder Ysselsteyn. Burgemeester en Wethcu Iers stel len voor, in afwachting van de totstandkoming van het streekplan, niet op dit verzoek in te gaan, 7. Verzoek van M. G. Weymana, huisschilder te Ysselsteyn, om hem te verkoopen een gedeelte groot circa 12 aren van perceel Sectie H 1791, onder Ysselsteyn, voor het stichten eener woning. Burgemeester en Wethouders stel len voor aan Weymans het gevraagde bouwterrein te verkoopen voor den prys van f 15.per are, onder verplichting daarop vóór einde 1939 een woning te stichten. 8. Verzoek van M. J. Arts, Zwart Water, om hem met ingang van 1 November 1938 wederom te verpach ten de gemeenteboerderij, welke thans sedert 6 jaren bij hem in pacht is. Burgemeester en Wethouders stel len voor de pacht met 3 jaar te verlengen tegen den thans geldenden pachtprijs van f 32.- per H.A., zoo dat dus, nu de oppervlakte nog be draagt 31.45.70 H. A., de totale pachtprys wordt f 1006.62 per jaar. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen om met den Staat der Nederlanden eene overeenkomst aan te gaan tot toevoeging van 59.40 H.A., gedeelten van Sectie H nos. 1652 en 1715, aan het plan van beboisching met ren teloos Rijksvoorschot. 10. Verzoek van W. J. van Brede- rode te Venlo om verlaging van hypotheekrente. Burgemeester en Wethouders stel len voor deze rente, thans bedra gende 4*/2 (kapitaal is f 8000. met ingang van 1 Januari 1939 te verlagen tot 4y4 11. Verzoek van de kinderen Jac. Camps, Oostrum C 23, om een be drag van f 3500.van de gemeente ter leen te krijgen, onder verband van eerste hypotheek op te bouwen woonhuis met stalling en schuur. Burgemeester en Wethouders raeenen by hun standpunt in deze te moeten pei'sisteeren en stellen den Raad dan ook voor op het verzoek afwijzend te beschiknen. 12. Verzoek van E. van de Pasch om hem ingevolge Raadsbesluit van 4 December 1929 te willen verstrek ken een bedrag vaa f 3500.voor een door hem aan de Wilhelmina- straat op perceel Sectie C no. 6356 te bouwen woning voor zelf bewoning Burgemeester en Wethouders stel len voor het gevraagde bedrag toe te staan, de rente te bepalen op 4 pet. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om met de Neder landsche Landbouwbank N.V. eene rekening-courant aan te gaan tot een maximum van f 200.000 (debet rente Y, pet. beneden het wissel disconto der Nederlandsche Bank N.V. met een minimum van ll/2 pet; creditrente y4 pet. tot f 50.000 omzetprovisie 1/i pet, over de grootste zijde der rek.-courant). 14. Verzoek van de Afd. Venray van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café, Restauranthouders en Slijters St. Joseph te Utrecht om de Pers. Belasting ten aanzien van den grondslag „biljarten" af te schaffen of de hoofdsom aanzienlijk te ver lagen. Burgemeester en Wethouders stel len voor op dit verzoek niet in te gaan. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het noodige crediet toe te staan voor aanschaffing eener schrijfmachine voor het bureau van Gemeentewerken. (Maximaal be- noodigd bedrag f 300. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om overeenkomstig verzoek van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur het subsidie over 1937 wederom te verhoogen met f 2000.- (het subsidie bedraagt dan in totaal f 16000.terwijl de oorspronkelijke raming was f 10.000. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om eene geregelde deskundige financieele controle der verschillende administraties van de Gemeente in te stellen en deze op te dragen aaD het Centraal Bureau voor Verificatie en financieele ad viezen der Vereeci^ing van Neder landsche Gemeenten (de kosten hiervan zullen bedragen f 1030. per jaar). 18. Verzoek van H. Vermeulen om eene boogere vergoeding voor het vegen der schoorsteenen van de openbare gemeente-gebouwen ofwel een vergoeding voor opgave der geveegde en gecontroleerde schoor steenen. Burgemeester en Wethouders stel len voor dit verzoek ter fine van afdoening in hunne handen te stel len. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen eener bijdrage aan het plaatselijk z.g. B Comité voor extra hulp aan werkloozen in den vorm van klee ding, dekking en schoeisel. Voor werkloozen en z.g. B boeren mag over het dienstjaar 1938 per gemeente ten hoogste worden be steed een bedrag, gelijk aan het gemiddeld aantal werkloozen, dat over de eerste 10 maanden van 1937 als werkzoekende bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling stond ingeschreven, vermenigvuldigd met f 5.70, vermeerderd met een bedrag, gelijk aan het aantal B boeren op Zaterdag 26 Maart 1938, vermenigvuldigd met f 1.50. Van het hierboven genoemde bedrag ad f 5.70 per werklooze komt f 2.ten laste van de gemeente en f 3.70 voor rekening van het Departement van Sociale Zaken. Het bedrag van f 1.50 per B boer wordt betaald door het Departement van Economische Zaken. Voor de z.g. C boeren mag over het dienstjaar 1938 per gemeente ten hoogste worden besteed een be drag, gelyk aan het aantal C boeren op Zaterdag 26 Maart 1938, ver menigvuldigd met f 3.—. Het be schikbare bedrag voor de C boeren komt geheel ten laste van het De van Economische Zaken, zoodat van gemeentewege hierin niets wordt bijgedragen. Volgens apgave van het Departe ment van Economische Zaken is het aantal werkloozen dat voor de berekening als bovenbedoeld in aan merking komt 380, het aantal B boeren 86 en het aantal C boeren 38. Er mag dus voor de extra-hulp aan werkloozen en B boeren worden besteed ten hoogste (380 x f 5.70) plus (86 x f 1.50) is f 2295, waarvan dan voor rekening der gemeente kemt 380 x f 2is f 760. Voor de C boeren mog ten hoogste besteed worden 38 x f 3.is f 114. Hierin wordt, zooals gezegd, door de gemeente niet bijgedragen. 20. Voorstel van Burgemeester tot het aangaan eener overeenkomst met het Werkfonds ter verkrijging van een voorschot van ten hoogste f 50.800 voor de uitvoering van het werkfondsplan no. 1580, zijnde res tauratie der parochieele kerk te Venray. Van voornoemd bedrag is f 35.800 bestemd voor het Kerkbe stuur der Parochie, dat dienaan gaande eene overeenkomst met de gemeente zal hebben te sluiten. De resteerende f 15000.zyn bestemd voor de gemeente voor de aan het Kerkbestuur te verleenen subsidie. De rente van het voorschot bedraagt 21/, pet., terwijl de aflossingstermijn is gesteld op 40 jaren. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen de overeenkomst als in punt 20 be doeld met het R. K. Parochieel Bestuur van St. Petrus Banden te Venray aan te gaan. 22. Wijziging en aanvulling der Gemeentebegrooting 1937. Zitdagen dei- Tweede Kamer leden. De Zaterdag 2 Juli te Heerlen in het Volkshuis door het Tweede Kamer-lid H. G. M. Hermans te houden zitdag wordt uitgesteld tot Zaterdag 9 Juli a.s. van 9.30 tot 12.30 uur. Tevens zal op 2 Juli te Venlo in café Nationaal door Dr. Ir. W. J. Droesen een zitdag gehouden wor den van 10 tot 13 uur. Te Maastricht zal eveneens op dien dag een zitdag gehouden worden en wel door het Tweede Kamerlid Mr. P. W. H. Truyen in de Leo- stichting, Breedestraat 17 van 10.30 tot 12.30 uur. Op Maandag 4 Juli a.s. zal door Dr. Ir. W. J. Droesen te Weert in hotel Restaurant „Jan van Weert" een zitdag gehouden worden van 10 tot 12 uur. HOLTHEES. Voor het rijksdiploma hoefsmid slaagde te Utrecht onze dorpsgenoot de heer F. J. Bos. MAASHEES. Een dezer nachten brandde een bij de woning aange bouwde schuur van den landbouwer H. T. af. Gelukkig bleef de brand tot de schuur beperkt. Wat de Invaliditeitswet biedt. Stand op 1 Juni 1938. Invaliditeitsrenten 56.839 7.888.494.04 Ouderdomsrenten 121.70618 518.813.04 Weezenrenten 14.223 1.875.402.22 Totaal: f 34.458.162.65 Aantal gevallen, waarin verpleging of behandeling werd toegestaan 63.232. Staking bij werkverschaffing in de Peel. Maandagmorgen hebben de c.a. 240 Venlosche arbeiders, die in werk verschaffing in de Sevenumsche Peel te werk gesteld zyn het werk neer gelegd en zijn ^ordelijk naar Venlo teruggekeerd. Hun grief bepaalt zich tot de loon- lcwestie. Het vastgestelde minimum uurloon bedraagt 22 ets. plus 10 ets. toelage der gemeente, zoodat bij een week van 50 uren een minimum loon van 16 gulden kan behaald worden. Nu moeten echter de Peelwerkers in accoordloon werken en naar van sta- kerszyde wordt beweerd, kunnen ar beiders, die hun leven lang met de schop gewerkt hebben dit minimum loon bij heel hard werken nog niet halen. Zij kunnen slechts aan een loon van circa 13 gulden per week komen. De andere categorie, zooals werk looze kleermakers, kellners en der gelijke halen dit loon van 13 gulden in het geheel niet. Van de inspectie der werkverschaf fing werd Maandagmorgen medege deeld, dat alle stakers vanaf heden van eiken steun uitgesloten zijn. Werkwilligen kunnen echter terug- keeren en zullen opnieuw te werk gesteld worden met uitzondering van twee arbeiders, die vanwege de in spectie van de werkverschaffing als de aanstichters worden beschouwd. De stakers verklaren unaniem niet meer naar de Peel terug te gaan dan tegeen een minimum grondloon van 32 ets per uur en onder uitdrukke lijk beding, dat beide uitgesloten ar beiders ook wederom te werk gesteld zullen worden. Staking Venlosche Peelwerkers. Maandagmiddag had op het stad huis te Venlo een conferentie plaats tusschen het college van B. en W. met het dagelijksch' bestuur derR.K. Werkliedenvereeniging en der moder ne arbeidsorganisatie. Na afloop der besprekingen werd vanwege de besturen der organisaties een communiqué uitgegeven, dat o.m. als volgt luidt „De klachten over de werkver schaffing in de Peel zullen een dezer dagen besproken worden in een conferentie van den Rijksinspecteur voor de werkverschaffing in Limburg met de onderscheiden organisaties. Na het houden van deze conferentie zullen we zoo spoedig mogelyk onze leden bij elkaar roepen om hen op de hoogte te stellen van het behaalde resultaat. Blijkens de mededeelingen welke B. en W. hebben bereikt vanwege den minister van Sociale Zaken zijn allen die de werkverschaffing hebben verlaten zonder daartoe verkregen opdracht gestraft met uitsluiting van steun in welken vorm ook. De werkverschaffing blijft echter voor betrokkenen open, zoodat het werk weer hervat kan worden. De resp. organisaties adviseeren dus om hieraan gevolg te geven. Wy wijzen er u nogmaals op, dat indien dit advies niet zou worden opgevolgd, de betreffende organisaties de ge volgen niet voor haar verantwoording kunnen nemen." „De geheimen van de H. Mis." Treffend openluchtspel te Horst Tot welk een glansrijk resultaat een initiatief, dat algemeenen steun en bijval geniet, leiden kan i3 Zon dagmiddag te Horst bewezen op een wijze, die bewondering en navolging verdient. In de jonyste lente vierde de Pastoor-Deken van Horst zijn gouden Piesterfeest en om hem by dit zeld zaam jubilé gemeenschappelijk en passend te eeren, nam Kapelaan Berden het initiatief voor de opvoe ring van Henri Ghéons prachtige spel„De geheimen der H. Mis", een spel, dat geheel past in den geest van een dergelijke herdenking. Dank zij het feit, dat een groot deel van hen, die aan het spel zouden deelnemen, reeds eenige jaren in de tooneelkunst waren opgeleid, was het gerechtvaardigd en voor succes volle opvoering mogelyk dat een zoo taal- en actierijk spel als „De Ge heimen van de H. Mis" in studie werd genomen. Ghéon's spel wyst zeer sterk terug naar Calderon's mysteriespelen, ontleent daaraan niet alleen de grondgedachten, maar wijkt in geenen deel af van Calde ron's schema's, iets waardoor de waarde van Ghéon's spel al heel weinig vermindert, aangezien Ghéon, groot schrijver als hij is daar aan zooveel eigens en origineels toe voegt, dat het geheel als nieuw en frisch bekoort en ooeit. Het spel voltrekt zich kort na den aanvang op een dubbel planhet verlossingswerk van Christus, dat culmineert in het Offer, van Zichzelf dat zich in de H. Mis zal blijven herhalen tot het einde der tijden en parallel daaraan wordt op het tweede plan het eerste Misoffer op gedragen. Zoo treden achtereenvolgens Adam, Mozes, Johannes de Dooper, Joden, Heidenen, Paulus, Johannes de Evangelist, Christus, Petrus, het koor van Officianten (de Priester schap die Christus' Offer te Zijner gedachtenis zullen voortzetten) op. Naar het voorbeeld van CalderoD voert ook Ghéon allegorische per soonlijkheden ten tooneele, zooals de Wijsheid en de Onwetendheid. We veronderstellen dat het een ieder duidelijk is, dat 'n spel over 'n verheven mysterie als de I-I. Mis door meesterhanden gecomponeerd op zich zelf reeds boeien moet. Maar men dient daaraan meteen toe te voegen, dat de vertolking ervan op zeer beslissende wijze heeft bijgedragen tot het resultaat: dat ieder geboeid werd en aan het einde voldaan en ontroerd de ruïne „Ter Horst." verliet. Inderdaad, de pretentielooze ambi tie, de tastbare liefde en toewijding waarmee alle spelers zich aan hun spel gaven maakte het geheel tot een uitzonderlijk sterk suggestief en expressief spel. We hebben bewondering voor de 300 Horstenaren, die ons dit spel te zien gaven. We hebben bewondering voor regisseur Anton Sweers, die vooral ook de massaregie verstaat en ieder spelen doet. Het décor was sober maar sug gestief, de costuums waren smaak vol en stemmig. Het strekt geheel Horst en vooral de initiatiefnemers tot eere dat. dit sublieme spel op even sublieme wijze in Horst kon worden vertoond. Horster Veemarkt. Horst, 28 Juni. Totaal aanvoer 69 dieren. Handel vrij goed. Prijzen dragende koeien en vaarzen f 225 tot f 270. Vette runderen van 66 tot 72 cent per kilo geslacht. Vette koeien 60 tot 68 cent. per kilo geslacht. Pinken van f 110 tot f 170. Graskalveren van f 80 tot f 100. Biggen van f 14 tot f 17. Afgesloten rijweg. Wegens vernieuwing van de brug gen over het kanaal van Deurne en de Helena vaart, gelegen in den pro vincialen weg ReuverMeijel, zal deze weg aldaar zyn afgesloten tot 1 Augustus voor alle voertuigen, waarvan het totale gewicht 3000 K.G. overschrijdt. Tuberculeuze kippen verkocht. De rechtbank te Amsterdam heeft Dinsdag een kippenboer uit Putten veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tyd van zes maanden. Deze kippenboer stond onlangs terecht, omdat hij slachtkippen te koop had aangeboden, die schadelijk voor de gezondheid waren. Dit was hem bekend geweest. De officier vaa justitie had twee jaar gevangenisstraf geëischt. Het „uithangen" van varkens. Bij K. B. van 1920 ter uitvoering van de art. 18 en 25 van de vleesch- keuringswet wordt bepaald, dat het afslachten van varkens ononderbro ken moet geschieden. Drie slagers zijn indertijd door den kantonrechter vrijgesproken, hoewel zij tusschen het opensnijden van het varkeD en het door midden hak ken eenige uren gewacht hadden, opdat het vleesch mooi blank zou worden en daardoor in prijs zou stij gen. De ambtenaar O.M. ging in hooger beroep van dit vonnis en de officier van justitie requireerde tegen ieder der verdachten f 25, subs. 10 dagen hechtenis. De Haagsche rechtbank heeft het vonnis van den kantonrechter ver nietigd. Wegens de geringheid van het feit (overtreding van de vleeschkeurings- wet) heeft de rechtbank echter geen straf opgelegd. Van motorfiets geslingerd. In de nacht van Zondag op Maan dag is op den rijksweg te Neerbeek by Beek (L.) een doodelrjk verkeers ongeluk gebeurd, waarvan de circa 30 jarige heer Verhoeven uit Roer mond het slachtoffer werd. V. zat op de duo van een motorrijwiel, dat be stuurd werd door zekeren L. uit Wylré. Met een flinke vaart kwamen zij uit de richting Sittard. Plotseling sprorg de achterband van het motor rijwiel met het gevolg dat de heer V. van zijn zitplaats geslingerd werd en op den weg terecht kwam. Dit feit zou allicht geen ernstige gevol gen hebben gehad, indien niet juist uit de richting Maastricht een auto was gekomen, die in volle vaart den gevallene greep en ongeveer 40 meter meesleurde over den weg. Zwaar ver minkt bleef de man toen liggen. On middellijk werd geestelijke en genees kundige hulp ingeroepen, doch teen dokte Beckers uit Beek eenige mi nuten later aankwam, was de onge lukkige reeds overleden. Na de aanrijding reed de auto met onverminderde vaart verder en daar er behalve de hevig ontstelde motor bestuurder geen verdere getuigen van het ongeluk aanwezig waren, is 't nummer van den wagen onbekend gebleven. De gemeentepolitie stelde ter plaatse een onderzoek in en zal trachten de identiteit van de auto vast te stellen. Rampspoedig jaar voor de telers van kleinfruit. Het was te voorzien, dat, tengevol ge van het ongunstige voorjaar, de teelt van zacht fruit geen zeer gunsti ge uitkomsten zou brengen. Een groot deel der aardbeien, frambozen en bessen was bevroren, zoodat men slechts op een gedeeltelijken oogst kon rekenen. Nu de pluk van de vroege aard beien, de DjVern. aan gang is, blijb dat niet een gedeelte^aar practi van een fatal>gSt sprake Ongeveer twen duurt tb de pluk en o\e dagen is voorby. In i jaren, zp' 1937 was, b de telers ir Baronie ongg.oOO.OOO K Deutsch Evr'dbeien thans zal gaai van 501 K.G. worden^t. De prÖs' tot heden o>jiingen be wordt, is ongig Cent Per wijl die \jaar 16 cea1j droeg; deze hi prijs breng' geen comper van eenige teekenis. De latereaardbeien Jucunda, beg£ns aandeir te komen, m,^ daar zrt schot in. Teders de beginhoeveelhs. binnen e dagen tot tjtige aanv' aangroeiden, e toevoer op gelijk gerj,eil en bet voorzien, dat $e Barom Breda ook de*t een mislu wordt. Hier niet zoozf nachtvorst, radeer schade veroormpe aardbe ten staan vitden met vruchtjes masten nietvc de kracht een vo aantal vruchtM rijpheid t< gen. Er zijn^elers die reeds niets m«eti veiling 1 brengen, omdu{anten sla] den grond lid en geen meer geven. 1 Als men zien jokt, dat d cultuur voor fckele dui gemengde kleijjedrijfjes Baronie een hoiton van beteekent, waa voren alle ho begrijpt men van deze slei frambozen z halven oogst g sen zijn niet h Tegen mon Naar de Ber men by de bes en klauwzeer stap voorwaart rijkslabora ids zoo gebou\ roote be' oogsten. hoogste en de zwi tkken wi klauv jebl." m' ;eer belï ibbf op he Riems bij Greii d, aldu3 het aan pr lr. Wald dr. Koebe geh jen met actieve onvatb aaking dekken, waarbij 1 dieren drie maanden e aarschij langer tegen de: iekte W' vrijwaard. Op |t van minister van bimlandsi deze nieuwejenting wel op ongeveejj.000 ru: eenige duizenden(hapen. taat van deze rüjale pr was uitstekend. lierband worden thans deiodige len getroffen vu een i van de entstof ifceer g veelheden, om dei nieuw nog by de huidigaidemi te kunnen toepas^. Uit de siganindi Aan de Ned. Sfjrenfi jaco" te Culembo.j is Z aan 86 sigarenma'rs en arbeiders ontslag vhgez de Zaterdag a.s. Naar men ons.edéd oorzaak vac dit'jntsl een tekort aan cjers, gevolg van de nkwe 1 voor de jongere wkliec welke hun uurloomaar wordt bepaald. Deze jeugdige Jacht in hoofdzaak de nchim goedkoopste prodiy. dei 3 cents sigaar fajiceei nieuwe loonregeli? n' kostprys van dit^rod opgevoerd, dat verheft wel onmogelijk is pwoi Marldbfficir VENLO. Op deCoö] eeniging van Maeadag voer 2.410.000 eierp. Kipeieren van f3.20 Kleine eieien vél f Eendeieren van I 2.5( ROERMOND. Op de vereeniging van Mas aanvoer 5.200.000 eïere Kipeieren van 1 3- Eendeieren van f 2.5 GYMNASTI] St. C h r i s t o ff e Dinsdag 8.309.3) I Donderdag 5.30—6.3( 6.45—7.4i 8.30—9.3' Meis jesgymnist 's Zondagsmorgths i Inlichtingen betreffer en zwemlessen by P. M. H. HOE Leraar (Lie 'Le is in hei Limonades Citroen, Sinaas Grenadine, G voegloos, le ste sorteerin curreerende i gratis. Ukur'

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6