Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter De zaak^Oss. Binnenland. Buitenland. Raad van Wanssum. Krakelingen. Provinciaal Nieuws Zaterdag 2 Juli 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 27 FEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Rust door verwarring. Lijdt de justitie door een teveel aan politie Rijksveldwacht, marechaussee, gemeente- en militaire politie. Naijver corpsgeest. De openbare behandeling van een zaak als die van Oss, welke voor het ambtenarengerecht werd gehouden, is lang niet zon der bedenking. Het recht dat werd nagestreefd voor de amb tenaren, deed onrecht ge schieden jegens bepaalde burgers, die in het conflict geen partij waren. Ik doel hier op de wijze, waarop de persoonlijke aange legenheden dezer menschen in het geding werden gebracht, omdat deze onderwerp zijn ge weest van een politioneel onder zoek, dat thans op zijn juistheid werd getoetst. Afgezien daarvan heeft de openbaarheid der behandeling groot voordeel op geleverd. Te constateeren valt, dat het luide gerucht over de „zaak— Oss" vrijwel is verstomd, nu minder het rechtsgevoelen, maar vooral de nieuwsgie righeid van de massa naar wat zich achter de schermen had afgespeeld, is bevredigd. Voor de rest interesseert het publiek zich nu weinig, zelfs niet voor de uitspraak, welke nog moet volgen. De publieke intuïtie is, als ze uit kennis van feiten en omstan digheden voortkomt, meestal niet ver mis. Welnu, het algemeene gevoelen is op het oogenblik ongetwijfeld, dat er in de zaak- Oss geen baarlijke duivelen heb ben gestaan aan de eene zijde tegenover blanke engelen aan den anderen kant. Alles wat er voor het ambte narengerecht getuigd en ver klaard is, was verwarrend door zijn tegenstellingen, maar uit die verwarring ontstond publieke rust, doordat één conclusie zich slechts met zekerheid stellen liet dat de onschuld, aan welke zijde men zich die ook had voorge steld, lang niet zonder vlekken en spatten was. Vooral degenen, die zich op „Oss" hadden geworpen voor een anti-papistisch relletje, moe ten door hetgeen de openbare behandeling der zaak opleverde, wel hevig teleur zijn gesteld, hun agitatie is dan ook zoo goed als verstomd. Al is dat misschien niet één keer door hen in klare woorden gezegd of geschreven, de duidelijke suggestie der anti papisten was deze de Roomsche minister van Justitie, in samen spanning met den Roomschen proc. generaal te 's Bosch, heb ben de overplaatsing der brigade van Oss geforceerd, toen deze een zedenzaak in onderzoek namen, waarin twee pastoors de verdachten waren. Aldus werd deze zedenzaak „gesmoord". De minister en de proc. generaal zouden zich daarbij hebben laten leiden door de regelen van het canonnieke (kerkelijke) recht, welke hun zouden verbieden om geestelijken voor een leeken- rechtbank te dagen. Van katholieke zijde is niet alleen duidelijk gemaakt in de pers en voor de radio dat de theorie van het canonnieke recht hier onjuist was voorge steld bij de openbare behande ling van de zaak voor het arnb-r tenarengerechi bleek bovendien, dat de practijk precies andersom was geweest dan van anti papistische zijde was gesugge reerd. De proc.-generaal getuigde (en wachtmeester de Gier sprak 't niet tegen), dat deze wacht meester in een onderhoud met den proc.-generaal als zijn over tuiging had kenbaar gemaakt, dat hij zich tof 'n onderzoek verplicht achtte, wanneer hij een geestelijke verdacht van een levenswijze, welke niet strookt met diens geestelijke verplichtin gen en óók, wanneer de feiten niet strafbaar zijn gesteld in de burgerlijke wet. Tegen zulke opvatting heeft de proc.-generaal zich volkomen terecht verzet. De Gier erkende en zijn rechtskundige raadsman legde er nog eens den nadruk op, dat hij nooit van plan was geweest om een proces-verbaal tegen de pastoors in kwestie op te maken. Dat kon dan ook niet. In casu ging het ten aanzien van een hunner er om, of hij al dan niet in Oss een „verhouding" zou hebben gehad met een vrouw, die thans gehuwd is en in Den Haag woont. Het onderzoek heeft geenszins uitgewezen, dat deze verdenking juist zou zijn, integendeel. Het feit wordt door alle partijen, ook door de vrouw in kwestie, heftig ontkend. Maar: ook at zou de verden king juist zijn geweest, wat heeft de politie en justitie er mee te maken Zulke zaak re gardeert enkel en alleen de geestelijke overheid van de be trokkenen. Ook proc.-generaal betoogde dat, maar de Gier hield tegen over hem vol, dat hij, als het geestelijken betrof, de zedelijk heid van hun wandel meende te moeten onderzoeken, óók als hun handelingen niet in strijd waren met het burgerlijk straf recht. Wat de Gier met de resultaten van zijn onderzoek wilde doen Hij is katholiek, mogelijk dat hij, evenals de substituut-officier, (-ehoefte heeft gevoeld tot 't ongevraagd inzen den van bepaalde reportages over wettelijk niet strafbare te kortkomingen van geestelijken, aan dier superieuren. Dat is de taak onzer politie echter geenszins. Noch de partij ter eenre, noch die ter andere zijde is zonder kleerscheuren gebleven bij de openbare behandeling van de zaak—Oss. Speciaal de subst.- officier heeft een droef figuur geslagen. Vast staat, dat de minister zijn beslissingen mede heeft gegrond op onjuiste inlich tingen van dezen substituut. Ot daarom de overplaatsing van de brigade-Oss onrekhtmatig is geweest We willen geenszins vooruit- loopen op de officieele uitspraak, maar mogen toch wijzen op enkele feiten, welke ter openbare zitting zijn komen vast te staan. De tactloosheid der brigade in be paalde gevallen is evident ge bleken. Precies zoo evident is thans 't volkomen gemis aan samen werking, dat er in een deel van Brabant, maar vooral in Oss heeft bestaan tusschen politio- neele ambtenaren (marechaussee) en het hoogste justitieele gezag (procureur-generaal). Er was niet alleen geen sa menwerking, maar wrok en ver bittering. Evident is ook de na ijver, welke in Oss tusschen de gemeentelijke en rijkspolitie (ma rechaussee) heeft bestaan, welke culmineerde in het onderzoek naar elkanders veronderstelde misdragingen. Hoe de uitspraak ook moge uitvallen, welke partij daarbij (misschien) ook zal worden aan gewezen als dragende schuldige verantwoordelijkheid voor dien misstand, eisch van tact en beleid, eisch van gezag en jus titie is, dat niet en nooit meer de plicht tot samenwerking wordt herschapen tusschen personen en organen, welke elkaar klaar blijkelijk niet verdragen. 't Is te hopen, dat de gebeur tenissen te Oss aanleiding mogen geven tot een meer algemeen onderzoek naar de verhouding tusschen politie en justitie, en naar deveihouding ook tusschen de verschillende politiecorpsen onderling. Velen stellen zich de vraag, of de justitie d.i. het recht ten onzent niet in den knel dreigt te komen hier en daar misschien wel eens gekomen zal zijn door den naijver, welke op natuurlijke wijze ontstaan moet, wanneer verschillende or ganen van politie met dezelfde taakhel recht te dienen, zijn belast. Zulke gescheidenheid en naijver wekken een fatalen corpsgeest, welke b.v. ook bij de behandeling van de zaakOss tot uiting kwam, toen hooge officieren tegenover hun minde ren verklaard zeiden te hebben „Jongens, ik kan weer achter jullie staan", in een zaak, waarin een procureur-generaal en een minister partij ter andere zijde waren. Md. zwaren regenval, die een omvang heeft aangenomen als sinds twintig jaar niet meer was voorgekomen. Uit verschillende deelen van Tokio en Yokohama komen berichten bin nen omtrent ongelukken. Het Duivelseiland. Beruchte strafkolonie opgeheven. De Fransche strafkolonie op het gevreesde Duivelseiland, waar de later gerehabiliteerde kapitein Drey fus onder beschuldiging van land verraad eens in gevangenschap 'chtte, is thans officieel door een leeks wetten opgeheven. De veroor deelden, die reeds naar Guyana ge zonden zijn, zullen hun straf uit moeten boeten, doch er zullen geen nieuwe transporten meer plaats heb ben en de Fransche bezitting in Zuid-Amerika zal langzaam ophou den te bestaan als oord van ver schrikking. Hevig onweer eischt 17 dooden. Tijdens het onweder, dat Dinsdag nacht boven Polen heeft gewoed, hebben zeventien personen den dood gevonden. Er zijn tien gewonden. Tegen gekoppelden verkoop te Berlijn. De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, dat de hoofd commissaris van politie te Berlijn, graaf Heildorf, een scherpe waar schuwing heeft gericht tot groot handelaars en winkeliers ten aan zien van de pracktgk van den „gekoppelden verkoop", die zich zeer verbreid heeft, vooral in groenten- en fruithandel. In de laatste maanden hebben winkeliers van de schaarschte van zekere producten gebruik gemaakt om de klanten af te schepen met minder gangbare artikelen. Toen bijvoorbeeld de uien schaarseh waren, moesten de Berlijnsche huisvrouwen in vele winkels een groote hoeveel heid rhabarber koopen, voor zij enkele uien konden machtig worden. Om goede handappelen te krijgen, moest meo menigmaal veel bijna onbruikbaar fruit koopen. Ook sinaasappelen, die thans in het ge heel niet te krijgen zijn, konden Loen slechts gezamenlgk met andere goederen gekocht worden. In zijn waarschuwing zegt graaf Heildorf, dat hij, die deze reeds eerder verboden practijken toepast, streng gestraft zal worden. De ver ontschuldiging, dat de winkeliers tot die methode gedwongen worden, doordat de groothandelaars haar ten opzichte van hen toepassen, zal niet meer aanvaard worden. Ook de groothandelaars moeten hun leven beteren. In het vervolg zal intus- schen niet alleen de verkooper, maar ook de kooper, die zich met de kop peling accoord verklaart, strafbaar zijn. Engelsche pluimvee-industrie in nood. De pluimvee-industrie, welk een waarde vertegenwoordigt van 30 millioen pond sterling, staat op den rand van den afgrond, aldus het verslag van den nationalen pluim- veeraad, dat binnenkort aan de be voegde instanties zal worden ge zonden. Na uiteengezet te hebben, dat de waarde van deze industrie aanzien lijk zou kunnen worden vermeerderd indien een redelijke bescherming hieraan werd verleend, vervolgt het rapport: De regeering is, niettegenstaande hierop herhaaldelijk is aangedrongen, werkeloos gebleven en heeft nog steeds niet de reddende hand toege stoken. Zij laat deze industrie in een moeras van vertwijfeling. Sinds 1931 heeft de industrie met een aantal magere jaren te kampen ge had, Gedurende het afgeloopen jaar was er geen verbetering te consta teeren en de economische moeilijk heden van de pluimveehouders namen niet af. Indien niet spoedig door de regee ring maatregelen worden genomen, zullen deze moeilijkheden nog toe nemen. Aan het einde van 1937 ondergingen de prijzen een verbete ring. Deze verbetering kon tot in zekere mate worden gehandhaafd, doch de productiekosten bleven even hoog. Een groot aantal pluimvee houders heeft reeds het bedrijf ge staakt en nog steeds neemt dit aantal toe. De overstroomingen in Japan. De spoorwegdienst tusschen Tokio en Osaka, vooral in de nabijheid van Yokohama, is onderbroken door den Prins Bernhards verjaardag. Als het rood-wit-blauw op Woens dag j.l. minder „toon" gaf aan onze wooncentra dan op andere Oranje- dagen, dan moet dat enkel en alleen worden geweten aan den Noordwes ter storm, welk toen over ons land trok en alles, wat van doek was, in flarden verscheurde. Want anders de prins is nog altgd de man naar het hart van ons volk; de plaats, die hij zich door zrjn jovialiteit en ongekunsteldheid in ons land veroverde, is nog even ruim en zonnig als die, welke we hem inruimden, toen onze kroon prinses hem als haar a.s. gemaal, beiden even blij en gelukkig, aan ons volk presenteerde. In velerlei vorm zal prins Bern- hard van dat gevoelen op zrjn ver jaardag weer zijn blijk gegeven. Hij verzuimt trouwens geen ge legenheid om van zgn wederkeerige genegenheid voor ons volk blijk te geven, de prins is overal, waar men zijn bezoek verlangt om een goed werk door zijn aanwezigheid te stimuleeren. Zoo zal hij op 6 en 7 Juli a.s. ook aanwezig zijn te Groningen om er de jubileumkeuringen bij te wo nen ter gelegenheid van het halve eeuwfeest van de Prov. Vereeniging tot bevordering van de paardenfok- kerg in die provincie. De prins zal alsdan ook een be zoek brengen aan enkele landbouw bedrijven en voorts de gast zgn van den Commissaris der Koningin. Een aardig staaltje van zijn een voud genoten een dezer dagen de inzittenden van een zeilbootje, dat als gevolg van een sterken Zuid westenwind een der Loosdrechtsche haventjes niet kon binnenkomen. De prins, die het geval vanaf zgn raceboot had opgemerkt, tufte na derbij, nam zonder veel woorden het zeilbootje op sleeptouw en voerde het de haven binnen. Vreemdelingen-controle. Men mag er zich van verzekerd houden, dat van overheidswege scherp genoeg wordt toegezien op het soort vreemdelingen, dat onze nationale gelederen komt „versterken". De grenscontrole is velen tegen woordig zelfs té scherp. In veroand met den vacantietijd heeft de minister b.v. een waar schuwing uitgegeven, dat hier te Jande gevestigde familieleden van vreemdelingen zich vooraf wel bij de politie moeten vergewissen, of een logeerpartij van vreemdelingen bg hen kan worden toegestaan. Clan destiene vestiging zal worden tegen gegaan. Gerommel om Mussert. „Het Volk" schrijft in de rubriek „Wat ons vandaag trof" o.m. het volgende: „De actie tegen ir. Mussert, die eenige maanden geleden tot een soort „zuiverings"-proces in het inwendige der N.S.B. aanleiding gaf, blijkt ach ter de schermeD nog voort te duren. De Algemeen Leider heeft destijds in „Volk en Vaderland" verzekerd, dat hij bereid was af te treden, in dien de meerderhefd van het eerste duizendtal leden, dat de N.S.B. telde, hem hierom verzocht. Men schijnt ir. Mussert aan zijn woord te willen houden. Onder de eerste duizend leden worden, voor zoover hun namen en adressen aan de initiatiefnemers bekend zijn, cir culaires gezonden met de uitnoodl- ging „ter wille van de gcede zaak" opgave te doen van de leden en oud leden der N.S.B. in hun kennissen kring wier stamboeknummer onder de duizend ligt. Ook oude nummers van „Volk en Vaderland", waarin men de namen van zulke leden nog zou kunnen opsporen, zrjn welkom In deze circulaires wordt mede gedeeld, dat het allerminst in de be doeling ligt tegen het nationaal- socialisme te ageren. Integendeel, men wenscht een „opbouwend" werk te doen door het bevorderen van een zuiveringsactie „over de geheele linie" in de gelederen der N.S.B. Heelemaal stil schijnt het rondom Mussert's troon nog niet te zgn ge worden. Van hier en daar. Dr. H. van Manen, oudste directeur der Nederlandsche Spoor wegen heeft tegen 1 October as. eervol ontslag uit zijn functie ge vraagd. - Prov. Staten van Utrecht heb ben f 100.000 gevoteerd voor wegen aanleg in die provincie. De Ned. Jaarbeurs zal dit jaar gehouden worden van Woensdag 7 Sept. tot en met 16 September. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Proces verbaal van kasopname werd opgemaakt over het le en 2e kwartaal 1938. Schrijven van deu Minister van Financiën, dat de uitkeering uit het gemeentefonds ingevolge art. 3 sub C der Financieele Verhoudingswet is vastgesteld, hetgeen voor de ge meente een nadeelig verschil maakt van f 753.63. Goedkeuring van het Raadsbesluit tot verkoop van grond door J. Keijsers te Leende. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken, dat de werkverschaf- is verlengd tot 30 Juli a.s. en de beslissing op de goedkeuring vaD nieuwe werkobjecten is aangehouden in verband met gelegenheid tot uit zending van arbeiders naar de Peel. Vaststelling door den betrokken Minister van de uitgaven voor steun en werkverschaffing over 1937 op f 2899.30 en de rijksbijdrage op f 1612 01. Goedkeuring van Ged. Staten, dat de begrooting van den weg B 4 wordt overschreden met f 17000 en toezegging van subsidie hierin, en tevens goedkeuring van de gemeente- begrooting en bedrijfsnegrooting over 1938. Rekening van de Vleeschkeurings- dienst Kring Horst. Ingekomen stukken. Verzoek van het Kerkbestuur te Wanssum om subsidie in de kosten van de in aanbouw zijnde pastorie. Beslissing hierop wordt aangehouden tot een volgende vergadering. De Raad machtigt Burgemeester en Wethouders voor verdere afdoe ning voor verlegging St. Lconards- weg te zorgen. Naar aanleiding van een inge komen schrijven van de gemeente Boxmeer besluit de Raad met alge meene stemmen toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling in zake eene op te richten ambachts school. Besloten wordt de Algemeene Politieverordening in dier voege te wijzigen, dat het ook verplichtend is rupsennesten uit de langs de open bare wegen staande boomen te ver wijderen. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek wordt besloten, daar in de gemeente een tekort aan woningen bestaat, een nieuwe woning bij te bouwen en wordt hiervoor het maximum crediet vastgesteld. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt goedgevonden de weg voor Moonendijk, vanaf het kapelletje tot Bergmans, voor motor rijtuigen af te sluiten. Evenals verleden jaar zal worden meegewerkt aan den B-steun en wordt het benoodigd bedrag biervoor beschikbaar gesteld. De voorschotten aan de bijzondere lagere scholen worden vastgesteld op resp. f 643.50 voor Wanssum en f 313.50 voor Gegsteren. De vergoe ding over 1936 op f 5.64 per leer ling. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders worden de gemeente gelden verzekerd bg de N.V. Incas- sobank te Amsterdam als zijnde de voordeeligste aanbiediDg. De aansluiting bg het Verificatie bureau der Vereeniging van Ned. Gemeenten wordt aangehouden in verband met de hooge kosten. Als lid van het Burgerlijk Arm bestuur wordt wegens periodiek aftreden herbenoemd de heer H. Geurts te Geijsteren. Het kohier van weidegelden en het kohier van hand- en spandiensten wordt vastgesteld. De gronden benoodigd voor ver breeding van den weg C 5 zullen overeenkomstig de gedane schatting worden aangekocht. Voor het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin voteert de naad een bedrag van f 75. Burgemeester en Wethouders wor den gemachtigd de daarvoor in aan merking komende verpachtingen enz. te doen. Bij de rondvraag wordt verzocht het Broek, alvorens dit eventueel te verpachten, in werkverschaffing te verbeteren. Hierna sluiting. Een goede en een slechte beurt. Ik verheug me met A. B. K„ d.i. met den „oproerigen krabbelaar" in „Het Volk", over de vrijspraak van den vader van Julius Bernhard, het zoontje van den Vroomshoopschen grondwerker, die „verdacht" werd, dat hg een half uur gesmokkeld had met het geboortetgdstip van zijn spruit, teneinde voor deze de blijd schap en materieele voordeelen te verwerven van een éven oud-zijn als het prinsesje Beatrix. Ik heb reeds eerder over dit geval geschreven en wie dat las, zal be grijpen, dat ik het oordeel van de Almelosche rechtbank, welke opzet telijke misleiding niet bewezen achtte, even verkwikkelijk vind als A.B.K. Deze zet boven zijn krabbel: „Een goede beurt". Waarmee hij de beurt schijnt te bedoelen, welke de Almelo sche rechtbank maakte. Maar zelf maakt A.B.K. met zijn stukje een slechte beurt. Een en andermaal, herhaaldelijk gewaagt hij van den „grondwerker uit Drenthe" of van den Drent" en het overgjige Drentsche jongetje". Hij brengt zgn jonge lezers, die voor hun examen staan, heelemaal in de war. Want in Drente doen ze niet aan Anschluss-methoden. Ze hebben het dorp Vroomshoop laten liggen, waar het lag. In Overijssel! Zomersproeten verdwijnen spoedig door 'n po» SPRUTOL Bij olie Drogisten VENRAY, 2 Juli 1938 Verlenging sluitingsuur. De Burgemeester van VENRAY brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur van de ver- gunnings- en verlofsin richtingen gelegen te Ysselsteyn voor Zondag 3, Maandag 4 en Dinsdag 5 Juli a.s. is verlengd en gebracht op 12 uur middernacht. Venray, 29 Juni 1938. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Verlenging sluitingsuur. De Burgemeester van VENRAY brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur van de vergun- nings- en verlofsinrichtingen gelegen te Smakt voor Zondag 3, Maandag 4, Dinsdag 5 en Woensdag 6 Juli a.s. is verlengd en gebracht op 12 uur middernacht. Venray. 29 Juni 1938. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Eindexamen Gymnasium jongens Venray. Venray, 28 Juni 1938. R. K. Gymnasium Immaculatae Conceptionis voor jongens. 2e en 3e groep. Geëxamineerd 6 candidaten voor diploma A. Geslaagd voor diploma A W. Perquin, 's Gravenhage; K. Pon- sioen, Alphen a.d. Rjjn; M. Smeets, Vreeswijk; H. Teunissen, Haarszuilen; J. de Vroom, Bleyswgk; F. Leers, Apeldoorn. Geëxamineerd 3 candidaten voor diploma B. Geslaagd voor diploma B: E. van Egl, Eindhoven; K. van Leeuwen, Delft, J. Paping, Venray. Geen candidaten werden afgewezen.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1