Gemengde Berichten ras te verbeteren. Deze keuringen zijn niet verplichtend, doch dienen om het fokken en houden van goede trekhonden te bevorderen. Te Venray zal de keuring plaats hebben op Vrijdag 8 Juli a.s., des nam 5 uur op het Henseniusplein. P D V DE ZWALUW. Bovengenoemde vere 2niging hield op Zondag 19 Juni een wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans, afstand 499 K.M. De duiven werden gelost om 5.20 met Z.W. wind Aan komst eerste duif 12-26-18, laatste duif 1-3-44. Tevens was dit 't eerste Bonds- concours van den O.N.B., waaraan door „de Zwaluw" met 89 duiven werd deelgenomen. H. Derks 1, 6 M. Franken 2 Gebr. Janssen 3 J. Kusters 4, 8 19, 26 J. Vollebergh 5, 17 W. Beterams 7, 18 A. Loonen 9 L. Maassen 10, 11 St. Servaas 12 W. Thijssen 13, 20 Gebr. Thissen 14 G. Janssen 15, 16, 23 M. Thoonen 21 E. Vermeulen 22 P. Kersten 24 Gebr. Rutten 25 en overduif. Premiekeuring van Tuig- paarden te Venray. De premiekeuring voor tuigpaarden uitgeschreven door de Nationale Vereeniging tot Bevordering der Paardenfokkerij, afd. Limburg zal gehouden worden te Venray (Sport park aan den Leunscheweg) op Donderdag 30 Juni 1938, nam. om 2 uur. De rubrieken zijn als volgt inge deeld I. a) zoogende merrie-veulens b) zoogende hengst-veulens 2. Eenjarige merries 3. Tweejarige merries 4. Driejarige merries 5. Vier t./m. zevenjarige merries 6. Achtjarige en oudere merries Hengsten met afstammelingen (10 veulens). Deze premiekeuring is voor alle belangstellenden vrij te bezichtigen. Rechtbank Roermond. Voor den Politierechter te Roer mond stond Woensdag terecht J. P. R., 23 jaar te Venray, wegens be- leediging van H. J. Peeters aldaar. Eisch en vonnis f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Gevonden een dameshandschoen, is op het po litiebureau; glacé handschoen is bij J. de Bruijn, Mersel weg; een paar dameshandschoenen, zijn bjj Pouwels Bontelcoestr. 6; een schildpad is bij Vollebergh, Eindstr.; een koffer met kleeren is bg J. v. d. Borst, St. Odastraat; rijwielplaatje is bij Maas Heide. B V. L. Aan de groote Landdag van het Korps Limb. Jagers op Woensdag 29 Juni te Roermond, neemt de afd. Venray, Leunen, Oirlo, Castenray, Merselo, Ysselsteyn deel met 115 vrijwilligers. Zg vormen in 't défilé de 4e Comp. van het 3e Bat. De beste onderdeden van Neder lands weermacht zullen daar de monstraties geven* o.m. het Korps Rijdende Artillerie (stukken rijden) Koloniale Reserve (overval op een bivak), Kon. Mil. Kapel, Korps Motordienst e.a. Voor niet-vrgwilligers is de toe gang zoo laag mogelijk gesteld (0.25) en zij die staaltjes willen zien van paardendressuur, motorrijden enz., verzuimen niet om naar Roermond te gaan. Aan de vrijwilligers, die in de werkverschaffing zijn of zij die steun genieten, is voor zoover zij deelne men aan den Landdag, vrijafgege- ven met behoud van loon. Melding hiervan meet geschieden bij den plaats, leider. Draagt gij den B.V.L. of het Ned. leger een warm hart toe, dan op naar den Landdag te Roermond. Openlijk dank Met een gunstig resultaat werd verleden Zondag aan de Kerkdeuren de collecte gehouden voor de jeug dige werkloozen. Gezien dat de een voudigste wijze van inzamelen werd aangelegd, is de uitslag bijzonder bevredigend. Een openlijk dankwoord, mede in naam van zoovelen jongens, die daar straks van zullen profiteeren, mag hier zeker gebracht worden aan de organisator van de plaatselijke actie, de heer Ant. Jeuken, voorz. van de contactcommissie en aan zgn ijverige mannen, die hem daadwerkelijk heb ben bijgestaan, zijnde Credo Pugno, Jonge Middenstanders en Jonge Werkman. Hun taak in deze is niet de pret tigste geweest, maar het zich geven voor dit mooie doel is zeker in ieders weldenkend oordeel prijzens waardig te noemen. Tevens en niet het minst een dankwoord aan de vele gevers, die door hun offertje weer anderen blij kunnen maken. Dat is dan ook de mooiste daad van Christelijk apostolaat. De opbrengst beliep in totaal ruim 50 gulden. Aan alle helpers oprechten dank, die de goede God ook zeker niet onbeloond zal laten. GESLAAGD. Voor 't Middenstandsdiploma Alg. Handelskennis slaagden te Roermond: Dames: L. Berkens, Mia CoeneD, Betty Derksen, Jo Driessen, Corry Beerkcns te Venray; Jo v. Enckevort Wanssum; N. Goumans D. Hendrix, Truus Janssen, Chr. Keyzers, L. Pyls, El. Schaeffers te Venray. Heren: M. Arts, Merselo; Martin Arts, L. v. Aarssen, te Venray; G. Albers Meterik; Jos. Camps, P. Claes- sen, Th. Claessen, J. Clephas, P. Clephas, H. Cremers, M. Cremers. L. Custers te Venray; J. Euwals Wanssum; A. Fleurkens, Jac. Fonck, G. Gooren, A. Gommans, J. Goumans, V. Goumans, W. Gossens, J. Hendriks, G. Jacobs, W. Janssen, P. Linsser, Th. Maessen, te Venray; L. Manders te Horst; M.JMuysers.A. Oudenhoven, H. Rutten, E. Verstraelen, J. Ver heugen, te Venray; A. Vloet Over- loon. Al deze geslaagden genoten hun opleiding aan de Handelsavondschool en Spoed-cursus v. d. Venrayschen Middenstand, alhier. GEYSTEREN. Onze dorpsgenoot de heer H. Kuijpers, slaagde te Nijmegen voor de akte L.O. WANSSUM. Te Roermond slaag den voor het middenstandsdiploma onze dorpsgenooten J. Poels en P. Pijpers. Brand te Blittterswijk. Dinsdag is het woonhuis van dhr. H. Jacobs alhier geheel uitgebrand. Ook de inboedel kon niettegenstaande de brandweer alles in het werk stelde niet gered worden. De levende have in den stal, drie geiten en een var ken konden worden geborgen. Station wordt school. Ondanks de opheffing van het station te America is de wachtkamer van het station te America is de wachtkamer van het station toch weer rendabel gemaakt, doordat het R.K. Schoolbestuur deze gehuurd heeft voor de huisvesting van een klas leerlingen. School en station liggen vlak tegenover elkaar, terwijl dit lokaal er zeer goed voor geschikt is, ten minste voor tijdelijke huisvesting. Aan de stationszrjde is alles afge sloten, terwijl aan de dorpzijde een vrge ingang met ramen zijn. Aan de voorwand prijken nu in het lokaal geen dienstregelingen, maar hangen een paar reserve borden. Schoolplaten nemen de plaats in van de andere dienstpapiereD. Zoodra de minister van Onderwgs toestemming gaf voor een extra onderwijzer wegens overbevolking der school, heeft het gemeentebestuur in overleg met het schoolbestuur maatregelen genomen tot bgbouwen van een nieuw lokaal met toebehooren. Boschbrand. Aan de spoorlijn, op de grens van Tienray en Oirlo, brandde Woensdag namiddag omstreeks 1 uur af een groot perceel gekapt dennenbosch, afkomstig van Baron Mackay. Circa 30 kub. M. hout, toebehoorende aan G. Cox te Swolgen, werd een prooi der vlammen. Ook een groot stuk, circa 1 H.A., gedeelte van een staand bosch, toebehoorende aan J. Mooren te Meerlo, werd eveneens een prooi der vlammen. Malversaties bij Boerenbond. Dinsdag eischte de Officier van Justitie te Roermond tegen den in het Huis van Bewaring gedetineerde 34-jarige W. K. uit Sevenum, ver dacht van verschillende verduiste ringen in zijn functie van zaakvoer der en boekhouder van de Afdeeling Sevenum van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond een voor waardelijke gevangenisstraf van een jaar. Het verzoek van den verdediger tot onmiddellijke invrijheidsstelling werd echter afgewezen. Het totale tekort ten bedrage van eenige duizenden guldens werd in middels door de familie van den gedetineerde terugbetaald. De tweede ronde van Gennep. De tweede ronde van Gennep zal gehouden worden op Zaterdag zes Augustus a.s. Het wachten is slechts op de officieele toestemming van Ged. Staten, waarna direct met de voorbereidingen zal worden begon nen. Groote Kerkzangdag in het Dekenaat Horst. Zondag had in het devote The- resiakerkje te Kronenberg (gem. Sevenum) voor de eerste maal 'n goed geslaagde Gregoriusdag plaats. Nagenoeg alle kerkkoren uit het dekenaat Horst verleenden hieraan hunne medewerking. Als deskundige beoordeelaars op het gebied van kerkzang waren aanwezig rector Vullinghs, Voorzitter der St. Gre- goriusvereeniging in het Bisdom Roermond, alsmede pastoor Reulen uit Leunen. 40-jarig onderwijzersjubilé. De heer F. L. D. Lecluse, hoofd der school te Kessel (L.) zal op 18 Juli a.s. den dag herdenken van zijn 40-jarige werkzaamheid bij het lager onderwijs. R. K. Horlogemakers. In tegenwoordigheid van vele hor logemakers uit Noord-Limburg is in eene te Roermond gehouden verga dering besloten tot oprichting van een vakgroep Roermond en een kring Noord-Limburg. O.m. werd een bespreking gewijd aan de vesti gingswet, die men ook op het horlogemakersbedrijf wenscht te zien toegepast. Ook moet er een behoor lijke opleiding komen voor dit vak er is een commissie ingesteld, die moet onderzoeken aan welke eischen moet voldaan worden. Mgr. G. Frederix. f In het Missiehuis Sparrendaal te Vught is Dinsdagavond telegrafisch bericht ontvangen, dat Z.H. Exc. Mgr. G. Frederix, van de Missiona rissen van het Onbevlekt Hart van Maria, bisschop vanNing Shia (Chi na) in de Missie is overleden. M&r. Godefridus Frederix werd in 1866 te Afferien (L.) geboren. Na zgn priesterwijding in 1892 vertrok hij het jaar daarop naar de Missie en was achtereenvolgens provinciaal overste en lid van het hoofdbestuur zijner congregatie te Scheut, waarna hg tot bisschop van Ning Shia werd benoemd. In 1920 werd hij te Roermond tot bisschop gewijd. In 1932 vroeg Mgr. Frederix wegens ziekte ontslag aan waarna hg werkzaam was als pro fessor in de moraal-theologie aan het seminarie te Batung (China) waar hij thans is overleden. Mgr. Frederix heeft den grooten Bokser-opstand in 1902 in China medegemaakt en ook de vele moei lijkheden van den tegenwoordigen oorlog ondervonden. Doodelijk mijnongeluk. Eenige dagen geleden stortte de arbeider P. wonende te Maastricht op de mijn „Julia" te Eygelshoven, van 9 meter hoogte omlaag. Hierdoor bedwam hij een schedel fractuur en werd naar het zieken huis te Maastricht overgebracht. Woensdag is hij aldaar aan de gevolgen daarvan overleden. Drie boerderijen in vlammen opgegaan. Dinsdagmiddag heeft in den uit hoek Derpt te Veghel een felle brand gewoed, tijdens welken drie boerde rijen in de asch zgn gelegd. Het vuur is ontstaan in een hooi mijt, staande achter de boerderij van den landbouwer M. de Mol. De vlam men sloegen weldra op de hoeve over en deelden zich vervolgens mede aan de op meer dan dertig meter afstand gelegen boerderijen, bewoond door de landbouwersgezinnen J. van Asseldonk en P. van Lieshout. De plaatselijke brandweer ver scheen spoedig ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water niets uit richten. Zij moest lijdelijk toezien hoe alle drie de boerderijen een prooi der vlammen werden. De inboedels konden gedeeltelijk worden gered De oorzaak van den brand is ver moedelijk het spelen met vuur door kinderen. De schade wordt door verzekering gedekt. De hooge aardappelprijzen. De Nederlandsche bond van han delaren in aardappelen en Maltabond hebben den minister van economische zaken telegrafisch geadviseerd de monopolieheffing voor aardappelen na 26 Juni niet te verhoogen, aan gezien de prijs van den nieuwen aardappeloogst bij voortduring hoog blijft, als gevolr van den export naar België, Duitschland en Engeland, naast de groote vraag voor binnen- landsche consumptie. Daar het invoerrecht in Engeland per 1 Juli belangrijk verlaagd wordt, verwacht men dientengevolge een verdere stimulans van den aardappel prijs. Streng verkeerstoezicht in Duitschland. De lecente in Duitschland in wer king getreden nieuwe verkeersbepa- lingen worden, naar de A.N.W.B. mededeelt, aldaar streng gehand haafd. Verschillende Nederlandsche wielrijders hebben dit reeds onder vonden, doordat zij beboet werden wegens overtreding ervan. Wielrijders moeten in beginsel uiterst rechts en achter elkaar rij den, slechts indien daardoor het snellere verkeer niet gehinderd wordt mogen zij (maximaal twee) naast elkaar fietsen. Buiten bebouwde kommen is dit op de „Reichsstras- sen" echter steeds verboden. Het gebruikmaken van de rijwielpaden is verplicht. Ook op het voetgangersverkeer wordt streng gelet, schuin overste ken is verboden. Loopen op den rij weg is verboden indien er een trot toir of dergelijke voetgangersstrook aanwezig is. De Ossche zedenzaak. De Bossche rechtnank heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den Ósschen industrieel M. v. Z., tegen wien drie jaar gevangenis straf was geëischt wegens zeden misdrijf. De rechtbank veroordeelde ver dachte tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Val met doodelijk gevolg. Te Zoeterwoude is de vorige week de 66-jarige landbouwersknecht J. L. van een wagen met hooi gevallen. Hoewel aanvankelijk leek, dat de man geen ernstige gevolgen van den val had ondervonden, verergerde zijn toestand de laatste dagen zeer en is hij aan de gevolgen overleden. Twee dooden bij een auto-ongeluk. Op den Grebbeberg bij RheneD is Donderdagmorgen een personenauto die met vrij groote snelheid reed, uit de bocht gevlogen en in botsing gekomen met een autobus. In de auto zaten drie personen. Twee van hen werden op slag ge- gedood, de derde inzittende werd licht gewond. De auto was afkomstig uit Hil versum en op weg naar Venlo- Het ongeluk is uitsluitend toe te schrijven aan de te groote snelheid, waarmee de wagen reed. Voor den kleinen Middenstand. Te Nijmegen is op initiatief van oud-kleinzelfstancigen een organi satie gesticht, een comité van actie, om gewezen kleine middenstanders, wier zaken tengevolge van de slechte economische omstandigheden niet in stand te houden waren, een betere steunregeling te verzekeren. Thans worden al deze menschen onderge bracht bij Maatschappelijk Hulpbe toon ea genieten een geringen onder stand. Het comité streeft er naar de gewezen klein-middenstanders in de Rijkssteunregeling te doen opnemen. Daarom werd reeds een adres ge zonden aan den minister van Sociale Zaken. Deze actie zal niet speciaal Ngmeegsch big ven. Droevig ongeluk. Een dienstplichtige te Breda had Woensdag van een reserve luitenant diens revolver gekregen om deze schoon te maken. Hiermede wilde hij Donderdagmiddag beginnen. De revolver had hij daartoe op zijn stroozak neergelegd. Een andere dienstplichtige, die zich ook op de kamer bevond en het wapen zag liggen, nam dit op en, denkende dat het ongeladen was, richtte hg het op het genoemde slachtoffer v. D. Er klonk een schot en in het hoofd getroffen zakte v. D. ineen. Een groote consternatie ontstond onder de aanwezige militairen op de zaal. Direct werd geestelijke en genees kundige hulp ingeroepen, dat inmid dels niet meer kon baten, daar v. D. was overleden. De dienstplichtige, die het schot gelost had werd zoodanig door het voorval aangegrepen, dat hij bewus teloos in elkaar zakte. Het slachtoffer, dat in de van Heutzstraat te Tilburg woont, was het eenig kind der familie van D., werkmeester der Nederl. Spoorwegen aldaar. Opening luchtverbinding op Australië. Het vertrek van het eerste Indië- vliegtuig dat aansluiting in regel- matigen lijndienst op Australië zal gever., de „Emoe" (PH-ARE), zal Dinsdag a.s. met groote feestelgk- heid gepaard gaan. Militair vliegtuig bij Tours neergestort. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in de omgeving van Tours een militair vliegtuig omlaag gestort. De inzittenden zijn om het leven gekomen. Nader wordt gemeld, dat in het militair vliegtuig zeven personen zaten, vijf officieren v».n dengenera- len staf en twee onderofficieren. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, doch volgens de mededeelingen van enkele boeien zou het toestel in de lucht ontploft zgn. Actie in Japan tegen Rusland. Op talrijke plaatsen in de hoofd stad Tokio zijn Donderdag hel ge kleurde, groote plakkaten verschenen met tot de geheele bevolking ge richte oproepen, waarin het o.a. luidt „Bereidt u voor op een onvermijde- lijken oorlog met sovjet-Rusland. Vormt een massabeweging tot be straffing van het roode Rusland." Verder heet het in de oproepen, dat zonder de vernietiging van de sovjet-unie de oorlogsvoering met China twijfelachtig wordt. De sovjet unie is een grootere vijand dan Engeland. Grensschendingen en schendingen van verdragen hebben aangetoond, dat de sovjet-unie een wereldvijand De plakkaten zijn onderteekend met„Nationale massapartij van Japan. Verplichte arbeid in Duitschland. Minister-president, generaal - veld maarschalk Goering heeft, als last hebber van Hitier, een in verband met het vierjarenplan op 1 Juli a.s. van kracht wordende verordening uitgevaardigd, teneinde den staat de noodige arbeidskrachten voor werken, die om st.aats-politieke redenen drin gend zijn, te verzekeren. Hiermede worden de wettelijke bases gelegd voor een algemeenen, in tijdsduur bepei'kten dienstplicht van alle Duitsche onderdanen. Groote dorpsbrand. Het dorp St. Luc, in de provincie Quebec (Canada) is door een ge weldigen brand geteisterd en bijna geheel verwoest. Dertig woonhuizen brandden af. Slechts zes huizen en de kerk kon den, doordat men de omliggende hofsteden met dynamiet in de lucht liet vliegen, gered worden. 250 bewoners zgn dakloos. De oorlog in China. Ondanks de verschrikkelijke over stroomingen zetten de Japanners in China onder bescherming van hun vloot die langzaam de Jangtse op vaart, langs beide oevers dezer rivier hun opmarsch voort. De Japansche colonnes staan thans dicht vóór de stad Tai Ho aan den voet van het hoogland, dat Hankau beschermt. Nadere berichten uit Japansche bron melden, blijkens een U.P.-tele- gram, dat de Japansche troepen reeds Tai Ho hebben bereikt. De Duitsche reus geveld. Voor een enorm aantal toeschou wers is in het Yankee-stadion te New York de partij om het wereld kampioenschap in het zwaargewicht gebokst tusschen den titelhouder Joe Louis en den uitdager Max Schme- ling. Reeds in de le ronde van het gevecht, dat op 15 ronden was vast gesteld, sloeg Louis zijn tegenstan der k. o. en behield dus zijn wereld titel. De „Brown Bomber" heeft dus revanche genomen voor zgn neder laag in 1936, toen hij in hetzelfde stadion door den Duitschen kam pioen in de twaalfde ronde k. o. werd geslagen. Ruim 80.000 toeschouwers bejubel den den wereldkampioen, die op zulke sensationeele wijze zijn titel had ver dedigd en revanche had genomen voor de k. o, nederlaag, welke hij in 1936 tegen Schmeling had geleden. In de laatste uren voor den wed strijd verkeerde New York in een koortsachtigen toestand. De groote en kleine hotels, de pensions waren tot de laatste plaatst bezet. Met de „Queen Mary" waren tallooze En- gelschen en Franschen gekomen, de „Europa" en de „Hamburg" brach ten 250 Duitschers naar de wereld stad, in totaal kwamen 30.000 vreem delingen naar New York om het gevecht bg te wonen. Harlem, New Yorks negerwijk, leek een heksenketel. Van overal waren tallooze negers gekomen om hun favoriet aan te moedigen. Een spe ciale politiemacht van 3000 man was op de been om het verkeer te regelen en de orde te bewaren. In het Yankee- Stadion waren een 1000-tal agenten aanwezig, voor de poorten stonden er eveneens 1000, terwijl eenzelfde aantal in Harlem patrouilleerde. Een eindelooze autoslang kronkelde zich uit de metropolis naar het 10 km. verder gelegen Yankee-Stadion. Noodlottig ongeluk in fabriek. Toen Woensdagmiddag de 14-jarige arbeider de R, wonende te Breda, de machinefabriek van de firma Backer en Rueb aldaar wilde ver laten, werd plotseling een zware ijzeren deur achter den jongeman dichtgegooid. Het jongmensch kwam te vallen en geraakte met het hoofd tusschen de deur en den deurstijl. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Wat een streek of gemeente te doen geeft. Naar aanleiding van een rap port over werkobjecten. De Kring Limburg van de Kath. Staatsparty heeft zich, zooals wij reeds gezien hebben, met een schrij ven gericht tot alle afaeelingsbe- sturen, waarin gevraagd wordt, een onderzoek in te stellen naar werk objecten voor de werkloozen. De aanleiding hiertoe was de aansporing van den Minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen om zulke objecten te zoeken in alle gemeen ten van het land. Het gevolg geven aan 't schrijven van ons Kringbestuur was een uit stekend middel om op de hoogte te komen van hetgeen overal in Lim burg op dit gebied voor de werk loozen te doen is. In elke gemeente bevinden zich zulke objecten, klein of groot. Ea voor de werkloozen is het van veel belang, dat zij in of nabij hun woonplaats werk kunnen vinden en daardoor ontkomen aan de gevolgen der werkloosheid. Het is dus voor onze afdeelingen van groote beteekenis om daarover rapporten samen te stellen. De termijn door het Kringbestuur gesteld, is intusschen verstreken. Maar afdeelingen, die tot dusver dit onderzoek hebben nagelaten, zouden we nogmaals krachtig willen aan sporen, er alsnog haar aandacht aan te besteden. Het geldt een werk van waarde. Dezen indruk zal iedereen opdoen die een rapport naleest, als dat van het bestuur der afdeeling Reuver, dat ons in handen viel. Dit heeft zijn taak zeer ruim opgevat en behalve plaatselijke en streekobjec- ten, ook meer algemeene suggesties geven. Als werkobjecten in den engeren zin is er vooreerst de aanleg eener drinkwatervoorziening met steun van het werkfonds voor de gemeen ten Helden Panningen, Kessel en Beesel Reuververder de afsnijding van een voor het scheepvaartver keer zeer hinderlijke bocht in de Maas bij het Hanssumerveer te Beesel, indertijd reeds voorgesteld in het rapport-Lely,. en ten slotte de verbetering van het tertiaire wegennet met steun uit het Verkeers- fonds en van de provincie. Verder wordt er de toestand van de grès-buizen en pannenindustrie in het licht gesteld. Wij vernemen daar, dat van de vijf grèsbuizenfabrieken, die er in ons land zijn, drie te Reu ver liggen, 1 te Tegelen en 1 te Belfeld. Deze laatste ligt stil. De vier overige werken slechts op on geveer 60 pet. van hare capaciteit. Hoewel de fabrieken ruimschoots in de binnenlandsche behoeften kunnen voorzien, worden er maandelijks nog tientallen wagons grèsbuizen in ons land ingevoerd, voor 98 pet. uit België. Die Belgische concurrentie is mogelijk, omdat de loonen en de sociale lasten daar veel lager zijn dan hier. Hieruit kunnen onze volksvertegen woordigers lezen, dat de aanpassing van de prijzen van het buitenland met die van het binnenland, welke naar van officieele zijde gezegd wordt, mgeveer verkregen zou zgn, op dit terrein allesbehave bereikt is. De aanpassingsmiddelenverlaging de: loonen, outilleering, versobering en ten laatste de devaluatie, hebben hier niet voldoende gewerkt. Nederland contingenteert de buizen op 50 pet. van den gemiddelden in voer van 1933 en 1931, toen het binnenlandsch verbruik hooger was dan nu, terwijl ook nog bijzondere invoerconsenten boven de 50 pet. gegeven worden. En dat alles, terwijl onze industrie hier op halve kracht werkt. Verder geeft het rapport gegevens over den uitvoer van dakpannen, van zooveel beteekenis voor de geheele streek tusschen Roermond en Venlo, waar vele dakpannenfabrieken stil liggen, terwijl onlangs in de Venlo- sche haven Duitsche dakpannen werden geladen voor Engeland, waar vroeger veel dakpannen u.t Swalmen heengingen. Er wordt op gewezen, dat de prij zen der pannen in Duitschland hoo ger zijn dan in ons land. Daaruit volgt, dat die uitvoer wel mogelijk zal worden gemaakt met export premies van den Duitschen staat. Het rapport wenscht een gedeelte der gelden, thans aan steunuitkee- ring aan de werkloozen gegeven, als exportpremie ter beschikking te stel'.en. Dan zouden de werklooze arbeiders van vele of gedeeltelijk stil liggen, aan het werk kunnen gaan. Ook andere industrieën zouden met zulke exportpremies te helpen zijn, meent het afdeelingsbestuur. Dan vraagt het rapport het van toepassing verklaren der bepalingen van de landarbeiderswet op alle bo nafide arbeiders beneden een bepaal de loongrens, bijvoorbeeld f 2000, waardoor de bouwnijverheid zou op leven. Verder wordt aangedrongen op de contingenteering van den invoer van klinkers en andere metselsteen en en verplichting om aan alle bouw en waterstaatswerken boven den grond of boven het water en voor den wegenbouw zooveel mogelijk klinkers te gebruiken. De klinkerindustrie is een natio nale industrie, waarin groote werk loosheid heerscht, terwijl het ma teriaal voor den Nederlandschen wegenbouw voor een groot deel uit het buitenland wordt ingevoerd. Vervolgens zgn er verschillende wenschen op het terrein der arbeids regeling. Gewenscht wordt geacht een verkorting van den arbeidstijd met steun van de overheid om te voorzien in de schade, welke deze maatregel voor de bedrijven zal meebrengen; beperking van den vrouwenarbeid en arbeidsverbod voor de gehuwde vrouw; geen overwerk- vergunning verleenen; invoering der 48urige werkweek bg de staatsbe drijven en andere overheids. of semi-overheidsbedrgven en instel lingen. Ter vermindering van bet aantal werkloozen wordt verder de aandacht gevestigd op de verlaging der leer- lingenschaal en op verhooging van den leerplichtigen leeftijd, belangrijke uitbieiding van het ngverheidsonder- wijs, groote belangen voor het volks kind verder verhooging van den toelatingsleeftijd tot den arbeid in fabrieken en werkplaatsen met één jaar. Tot de 19 aangegeven punten be hoort verder ontginning in versneld tempo en binnenkolonisatie van de Peel, kapitaalverstrekking door het rijk voor nieuwe industrieën, ver hooging der invoerrechten, belang rijke verhooging van het aantal big- genmerlten en kalverschetsen enz. Dit afdeelingsrapport kan tot handleiding dienen voor de voort zetting van dit werk. Het zij een vingerwijzing voor andere afdeelingen De rapporten zgn van belang, ook voor Kamerfractie en volksvertegen woordiging, verder voor provinciaal bestuur en streekplannendienst, als mede niet weinig voor de gemeente besturen. Het is een zeer belangrijke registratie, welker inhoud voor onze gemeenten en hare werkloozen van groot gewicht kan worden. En zoo zitten de afdeelingen van den Kring Limburg der Kath. Staats partij midden in den zomer in een vroeger „stil" geheeten jaar druk in de werkzaamheden. Maar het is ook de tijd eener catastrofale werkloosheid, welke ieder een, die handen en een hoofd met hersens heeft, aanzet tot werken voor de slachtoffers, in de eerste plaats de afdeelingen eener partij als de onzede katholieke, die om deze hoedanigheid alleen al zulke groote verplichtingen heeft tegenover den evenmensch. ROELAND. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 18 tot 24 Juni. GEBOREN Anna M. Th. Poels, Langstraat Elisabeth P. M. Philipsen, Castenray Francisca H. A. Wilmsen, Veltum Johanna P. S. Poels, Merselo Hubertus G. Hendriks, Hiept Christiaan M. van Hoof, Langstraat GEHUWD: Johannes J F.M. Camps, oud 35 jaar, landbouwer te Oostrum en Theodora M. Strijbos, 39 j. te Castenray. Gerardus W. H. van Soest, oud 29 jaar, slager en Maria J. P. Backus, oud 29 jaar, beiden te Venray. Jacobus J. A. Meulensteen, 30 jaar, landbouwer te Sambeek en Johanna J. M. Arts, 24 jaar, Zwartwater. y OVERLEDEN Josepha Mezenberg, echtge- noote van J. van den Crommen- acker, 15 jaar, Langstraat. Johanna M. Derickx, echtge- noote van J. Gerrits, 55 jaar, Stationsweg. Kerkelijke Diensten. PAROCHIEKERK. Gironummer 136144. Heer der week Kapelaan Linssen. Tel. 186. Morgen ZONDAG de H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur. Om 6 uur H. Mis voor de vrouw \an Hendrikus Derkx, 7 uur H. Mis voor Herman de Bruijn, 7 uur alg. H. Communie der Jeugdbeweging, onder de H. Mis' van 7 uur en onder 't Lof collecte voor de K.J.V., 8 uur H. Mis voor Piet Arts, half 3 Kinderlof, 4 uur H. Familie, kwart over 5 vergadering Apostolaat des Gcbeds, 6 uur Lof, 2 uur kleine Congregatie. MAANDAG half 7 zielmis, 7 uur leesmis, half 8 leesmis voor de Wed. Gooren-Thijsen, S uur gest. Jaarg. voor de Wed. Arts-Geurts en familie, 7 uur Lof. DINSDAG half 7 leesmis voor vrouw van den Crommenacker, 7 uur leesmis, half 8 leesmis voor de over leden familie Dirilcx-Jenneskens, 8 uur Jaarg. 2e klas voor Jacobus Verbeek en Mechtildis Baltissen. WOENSDAG feest van St. Petrus en Paulus, de diensten als op Zondag. De H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur. 7 uur H. Mis voor de vrouw van Theod. van Kessel en beide dochters, half 3 Kinderlof, 6 uur Lof. DONDERDAG half 7 leesmis voor vrouw van den Crommeoacker, 7 uur te Veltum H. Mis, kwart over 7 Sacramentsmis en generale H. Com munie van de leerlingen der Meisjes school, 8 uur besteld Jaarg. voorde echtgenoote M. Wismans, van 8 tot 9 H. Uur. Wordt biecht gehoord van 7 tot 8 uur. Van 9 tot 6 uur H. Wake. De leden der Nachtwake houden zich getrouw aan hun uur. VRIJDAG le der maand en ver-

Peel en Maas | 1938 | | pagina 2