Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter De vereeniging voor luchtbescher ming in moeilijk heden. Buitenland. Binnenland. Limburg ter beevaart Provinciaal Nieuws Zaterdag 25 Juni?!938 Negen en vijftigste Jaargang No 26 PEEL EN AAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Ze is ontevreden over de regeering. Ze meent een georganiseer de luchtbescherming een voornamen eisch des tijds. De gevaren voor de bevolking noemt ze groot, maar van haar leden vraagt ze een kwartje contributie per jaar 1 WE MOGEN HET VOLK NIET ONTMOEDIGEN. Ik ben overtuigd van het nut en zelfs van de noodzakelijkheid van een goede voorlichting van het volk inzake luchtbescherming en van oefeningen dienaangaan de. Ik betoogde dat reeds eerder. Maar ik heb iets tegen de Vereeniging voor Luchtbescher ming - althans iets tegen haar wijze van werken. De start van deze jonge organisatie is me veel te wild; haar voorstellingen zijn té sugestief; haar tactiek lijkt me bedenkelijk. Om met dat laatste te begin nen, de bedoeling is eigenlijk, dat deze vereeniging in zooverre een semi-overheidsinstituut zou zijn, dat ze op aanvrage van de regeering haar taak op zich heeft genomen en zal vervullen. Ze behoort dus een steun van de overheid te zijn, waar deze naar de mate van haar mid delen de luchtbescherming van en voor de burgerbevolking opbouwt. Ik zegnaar de mate van haar middelen. We mogen niet vergeten, dat onze tijd méér groote problemen heeft, welke even noodzakelijk en plotseling 'n oplossing behoeven als het luchtgevaar. Daar zijnde defensie, welker kracht in de eerste plaats bepaalt, in hoeverre ons volk zich tegen vijandelijke aanvallen, ook vanuit de lucht, beschermd kan achten ten tweedede werkloosheid, welke honderdduizenden gezin nen voor hun bestaan op de publieke kas aanwijst. Nu vind ik het in hooge mate ontactisch, dat de Ned. Vereeni ging voor Luchtbescherming in plaats van de overheid tot steun te zijn, deze in bijna elk nummer van haar orgaan bestrijdt, in zooverre ze scherpe critiek tot haar richt over de onvoldoende wijze, waarop ze financiën voor de luchtbescherming ter beschik king stelt. Deze critiek kweekt een fatale stemming onder het volk. Eener- zijds doet de vereeniging alles om de massa van het ontzettende gevaar, waaraan ze in oorlogstijd bloot zou staan, te doordringen en daarnaast poneert ze dan onophoudelijk de stelling, dat de regeering het volk aan de ge schetste gevaren weerloos ten prooi laat. Dat is niet alleen ontactisch, maar ook onrechtvaardig. De Ned. Ver. v. Luchtbescherming heeft één taak: de genoemde bescher ming. Zij kan zeggen watze voor de uitoefening van haar taak noodig meent; van de mogelijk heid van financiering behoeft ze zich niets aan te trekken. Maar de taak van de regeering is aanmerkelijk veelzijdiger. Zij heeft ook voorde defensie te zorgen en beschikt niet over de financiën om deze zoo te or- ganiseeren als feitelijk noodig is. Ze moet honderdduizenden werk- loozen steunen en ze doet dat in onvoldoende mate ze beseft dat zelf ook omdat de kosten haar beperking opleggen. Ze moet groote werken laten uitvoeren, maar vreest thans reeds of schoon die uitvoering in onvol doende mate geschiedt, dat het nageslacht door de werken, die vereischt en gedaan worden, ondragelijk zal worden belast. De Ned. Ver. v. Luchtbescher ming eischt maar en eischt; ze schept vergelijkingen met het buitenland, ze poneert stellingen maar.... vergeet, dat de regeering en de regeering alléén verantwoordelijk is voor étappes welke zij geremd door finan cieel onvermogen voor het bereiken van al het vele en onderscheidene, dat noodzakelijk is, moet stellen. Kweekt de Ned. Ver. voor Luchtbescherming ten aanzien van de regeering ontevredenheid ten aanzien van het luchtgevaar schept ze bij de massa bovendien een stemming van ontmoediging welke haar levensvreugde en daarmede haar levenskracht be dreigt. Om met een voorbeeld te verduidelijken, wat ik bedoel: ik hoorde onlangs een propagandist der vereeniging in een speciaal belegde vergadering. Een knappe redenaar was hij, maar alles wat hij zei én de toon, waarop hij sprak, was zoodanig in mineur afgestemd, dat al wie gevoelig zijn voor suggesties, naar huis moeten zijn gegaan met de ge dachte, dat gif of gas of gra naatsplinters hun heel „normaal" levenseinde zou worden. Deden de menschen dezen man z'n zin, dan zaten we thuis eiken dag met elkaar te delibe- reeren over alles, wat ons ééns uit de lucht zal bedreigen en over wat we dan te doen zullen hebben. Ons leven en denken zou gas moeten worden. Het luchtgevaar is geenszins denkbeeldig helaas En we moeten verstandig en beleidvol rekening houden met wat ons beschoren kan zijn, maar we moeten de gaslooze periode van ons leven niet bederven met ons uitsluitend gaszorgen voor later te maken Het is nog geenszins te zeggen hoe de luchtoorlog, welke tech nisch nog maar in zijn kinder schoenen staat, zich zal ontwik kelen. Evenmin welke afweer- of beschermingsmiddelen de meest doeltreffende zullen zijn. Een betonnen schuilplaats, die op het moment wanden van 1 meter moet hebben ik noem deze maat slechts bij wijze van voorbeeld zal "ver een of twee jaar misschien niet meer deugen, wanneer de muren niet 3 meter dik zijn. Wellicht moet het heele systeem van betonnen schuilplaatsen worden prijsge geven. Zooals gezegd: de luchtoorlog ontwikkelt zich nog steeds. En ik doe bitier weinig op de „des kundigheid" van de vele des kundigen, die zich ineens als zoodanig hebben or.tpopt, toen de regeering de luchtbescherming voor de burgerbevolking meende te moeten organiseeren en sti- muleeren. Luchtbescherming is een noo- dige en goede zaak; ze moet worden opgebouwd naar de mate van ervaring en ondervinding, langs wegen van geleidelijkheid rekening houdende met financi- eele mogelijkheden. Luchtbescherming is vooral 'n zaak voor de bevolkingscentra. Het meeste geld wordt opgeslurpt door de noodzaak van evacuatie in oorlogstijd van de steden en en van de bevolking, welke huist in de buurt van objecten, welke van militair belang zijn. De beste luchtbescherming is en zal blijven dat is zelfs voor eiken leek duidelijk de bevolkingsspreiding. Het platteland 1 Daarvan heeft ook de minister van Binnenland- sche Zaken dezer dagen nog in een memorie aan de Kamer ge tuigd: spreiding is de beste be veiliging. En de minister bleek in dat verband m.i. terecht meer te voelen voor schuilloop- graven dan voor betonnen on derkomens. Een populaire voorlichting van wat elkeen in verband met de omstandigheden het best kan doen tegen luchtgevaar is zeer zeker noodig ten deze heeft de Ned. Ver. v. Luchtbescher ming een mooie taak te vervullen. Maar zij hoede zich voor over drijving Tenminste.... als zij daartoe de kans nog krijgt. Want het staat op het oogenblik slecht met de vereeniging. Zij heeft niet de subsidie ontvangen van het rijk, welke haar door een vorigen minister in het uitzicht was ge steld en waarop de vereeniging alvast.... haar inrichting had ge bouwd 1 Naar in de bladen te leien valt, onderhoudt de vereeniging in Den Haag kostbare bureaux en ook vanuit den Iedenkring worden er bedenkingen tegen geuit, dat onder de huidige om standigheden het dure centrale apparaat wordt gehandhaafd. Ook maakt men er aanmerking op, dat de minimum contributie een kwartje bedraagt en dat de leden daarvoor een orgaan krij gen, waarvan de kostprijs alleen reeds.... 45 cent is 1 De moeilijkheden zijn inmid dels in een acuut stadium ge komen en daarom zal binnenkort in Den Haag een speciale ver gadering worden belegd, waar al deze kwesties en wat ermee samenhangt, besproken zullen worden. We hopen van harte, dat de moeilijkheden zullen worden overwonnen en rustige bezinning moge leiden tot een nuttig voort bestaan. Md. Ondanks het vier jarenplan is Duitschland niet in staat, 20 pet van zijn voedselbehoefte te dekken, Generaal-majoor Thomas, chef van de afdeeling militaire economie van den Duitse hen generalen staf, heeft, naar de „Daily Telegraph" meldt, te Berlgn een lezing gehouden, waarin hij betoogde, dat Duitschland niet moet vertrouwen op economische zelfvoorziening als basis voor zijn nationale verdediging. „Het land, aldus Thomas, moet zijn positie in den normalen wereld handel heroveren". Generaal-majoor Thomas gaf ver volgens toe, dat, ondanks het vier jarenplan, Duitschland nog niet in staat is 20 procent van zijn voedsel behoefte door de binnenlandsche productie te dekken. Een groot ge deelte van Duitschland's winst uit den uitvoer moet daarom worden aangewend om een voedselschaarsch- te te voorkomen. Hetzelfde is het geval met de grondstoffen. Hoewel het vierjarenplan tot een uitbreiding heeft geleid van de Duitsche pro ductie van ijzer en andere materialen kunnen de grondstoffen waaraan gebrek is, in geval van nood, indien zij dan al verkrijgbaar zgn, slechts verkregen worden tegen betaling in buitenlandsche deviezen. De wereldoorlog, aldus zeide Thomas, heeft ons geleerd, dat de landen, die het meest actief deel nemen aan den wereldhandel, zooals Engeland en Duitschland, een grooter weersta nds\ ermogen bezitten, d.n die landen, welke meer autarkisch zijn. Het streven, om een zoo groot mogelijke economische onafhankelijk heid te verkrijgen moet niet leiden tot een zich terugtrekken uit den wereldhandel, daar anders de pro ducten, waarover het land niet be schikt, niet kunnen worden inge voerd." Vervolgens zeide generaal-majoor Thomas, dat de economische oorlog, welke door Engeland tijdens den wereldoorlog tegen Duitschland was voorgesteld en de daarop volgende politiek van de overwinnende mogend heden, veel hebben gedaan, om het vertrouwen in den wereldhandel te vernietigen en het geloof in zelf voorziening te versterken. Doch het feit blijft, dat, afgezien van de sovjet-unie en de Vereenigde Staten, alle landen een tekort hebben aan een zeker aantal essentieele produc ten. „Een politiek van het vormen van voorraden, aldus besloot spreker, is absoluut noodzakelijk, waar het levensmiddelen betreft en evenzeer in de bewapeningsindustrie, om zoo doende de periode te overbruggen, waarin de fabrieken nog niet op volle oorlogscapaciteit werken." De Engelsche bewapening. De Engelsche minister van oorlog heeft in een rede gesproken over de paraatheid van de Engelsche ver dediging. Hij zeide o.m.: „Wij hebben op het gebied der her bewapening wonderen verricht en het land is klaar om zich te ver dedigen. Wij hebben aan herbewapening een bedrag uitgegeven, dat thans een millioen pond sterling per dag be nadert en desondanks konden we vgftig millioen in een jaar meer be steden voor sociale doeleinden." Spreker hoopte, dat deze feiten den buitenlandschen vredesverstoor- ders bekend zullen worden, om hun te betuigen, dat Groot-Brittanië onuitputtelijke fiuancieele, materieele en geestelgke hulpbronnen heeft, welke 't land in staat stellen, het hoofd te bieden aan weike situatie ook. „Duitschland beheerscht de Spaansche grenzen." Vanwege de „Baskische regeering" is een document verschenen, waarin betoogd wordt, dat Duitschland de SpaanschFransche grens beheerscht l^a gewezen te hebben op de milü- taire versterkingen langs deze grens zegt het document: Het geheele systeem van nationale defensie van Frankrgk is door deze nieuwe bedreiging uit het Zuiden uit elkaar geslagen: Frankrijk is niet langer meer veilig achter de Maginot- linie Zware strijd. Aan de Oostkust van Spanje woedt inmiddels een wanhopig-zware strijd, waarbij aan weerskanten de beste troepen in het vuur zgn gebracht. Deze worsteling belooft van beslis sende beteekenis te worden. Zal het republikeinsche front zich onwankel baar kunnen betoonen Zoo niet, dan mag na de ontzettend in spanning, welke werd betoond de demoralisatie van het republikeinsche verzet worden verwacht. De strijd gaat voornamelijk om de reusachtige vestingwerken langs den TeruelSaguntostraatweg, welke de verdediging van Valencia uitmaken. Deze vestingwerken zijn de sterk ste, die tot nu toe door Barcelona werden aangelegdzij strekken zich aan beide zijden van den straatweg uit over een breedte van 30 en diepte van 25 K.M. Oss. We hadden het over Oss. Niet alleen in de Kamer stond deze zaak op de rol, maar ook bij het Ambte narengerecht. Donderdag „ging" Oss n.l. voor deze instantie als gevolg van een tweetal klachten der over geplaatste marechaussee's. De behandeling, welke nog loopen- de is, geschiedt op twee punten, n.l.: 1. De aanklacht tegen minister Goseling van het ontnemen der op sporingsbevoegdheid. 2. De verplaatsing der brigade te Oss. Deze aanklacht is op formeele gronden tegen den inspecteur van het wapen der Kon. Marechaussee gericht. Mr. P. Meyes vertegenwoordigt in deze zaak het dep. van Justitie. Een laffe heiligschennis In den nacht hebben laffe heilig schenners op het R.K. St. Janskerk hof te Laren, waar 's anderen daags de befaamde jaarlijksche openbare processie zou uittrekken, een groot kruisbeeld, een altaar en altaar beelden met carbolineum besmeurd en andere wandaden uitgericht, welke groote ergernis bij de bevol king hebben gewekt. Met krgt had den de bedrijvers op twee plaatsen hun firmanaam geschreven, n.1. „Wraak van de V.R.O." De V.R.O. is de Vrijdenkers Radio Omroep, welke uit den aether verdreven werd. De politie heeft nog geen spoor van de daders, zoodat ook nog niet is vast te stellen, of men hier inderdaad met 'n Dageraadsactie heeft te doen dan wel of 't werk betreft van provocateurs. Toezicht aan de grens. Het verscherpte toezicht op vreem delingen heeft het grensverkeer niet alleen voor vreemdelingen, maar ODk voor landgenooten moeilijker ge maakt. Men houde daarmee rekening bij vacantietochtjes Aan de grens zullen ook Nederlanders, uit het buitenland komende, om zonder meer toegelaten te worden een officieel bewijsstuk met foto ter staving van hun nationaliteit moeten kunnen overleggen. Tot voor kort werd door de Neder- landsche douane, wanneer het inzit tenden van een Nederlandsche touringcar betrof, genoegen genomen met een eenvoudig bewijs, dikwijls zonder foto, zooals belastingbitje! trouwboekje enz. terwijl in vele gevallen zelfs volstaan kon worden met b.v. een aan den betrokkene geadresseerden brief. Dat is afgeloopen. Een paspoort of Bewijs van Neder landerschap, desnoods een verloopen, zal worden vereischt. Vroedvrouwenschool te Heerlen. De vrouwenkliniek van de R.K. Vereeniging Moederschapszorg (de kweekschool voor vroedvrouwen) te Heerlen, heeft de tienduizendste be valling sedert haar opening in 1913 geboekt. Van de eerste vijfduizend moeders wien bijstand werd verleend, waren 2614 gehuwd en 2386 ongehuwd. De vijfduizendste zuigeling werd in 1931 geboren. Van de laatste vijfduizend gehol pen moeders waren 4175 gehuwd eD 825 ongehuwd. Den tienduizendsten zuigeling Is door Moederschapszorg een spaar bankboekje aangeboden. De „Karimata.' Nu het weer zooveel verbeterd is, zet de „Karimata" haar werk bg het Lutinewrak gestadig voort. Al heeft men dan nog geen gouden schatten gevonden, toch kreeg men een bewgs dat men in ieder geval op den goe den weg is. In een der groote bakken van den baggermolen werd namelijk uit den zeebodem een plaat koper omhoog gebracht. Een onderzoek wees uit, dat men hier te doen had met een huidplaat van het goudschip, welke daarvan in den loop der jaren is losgeraakt en onder het aanslib bende zand bedolven. De drinkwatervoorziening Oost Noord-Brabant. Aarle-Rixtel, Gemert en Deurne krijgen in 1938—'39 waterleiding. Basis uurloonen in werk verschaffing. Op de vragen van den heer Hil- genga betreffende herzieniog van de basisuurloonen der in de werkver schaffingen tewerkgestelde arbeiders heeft minister Romme geantwoord, dat hij ter zake een onderzoek laat ie st ellen. Mede aan de hand van het resul taat van dit onderzoek zal de minister nagaan, of, als gevolg van verhoogin gen van de loonen in het vrije bedrijf, herziening van loonnormen bij de werkverschaffing verantwoord is. In dien zulks het geval blgkt te zijn, zal tot herziening worden overgegaan. Nieuwe overdekte veemarkt te Nijmegen. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft den aannemer F. H. van der Linden te Gemert den bouw opge dragen van een nieuwe overdekte veemarkt voor de som van. f 158.845. Onrustbarende uitbreiding Mond- en Klauwzeer. Meldden we een paar weken ge leden van de groote uitbreiding van het mond- en klauwzeer onder het vee in Budel, thans neemt deze ge vreesde ziekte nog steeds grooten omvang aan. Dinsdagmorgen werd ten gemeentehuize het 24ste geval aangegeven en zulks binnen 14 dagen tijds. Aan de gevolgen overleden. In het St. Antonius-ziekenhuis te Helmond is de 24-jarige W. V. uit Meerkamp, die op Sacramentsdag onder de gemeente Nuenen met zgn motorrijwiel kwam te vallen aan de l bekomen verwondingen overleden. Met 1100 pelgrims is de Limburg- sche bedevaart deze week naar Lour- des gegaan. Dinsdag zgn twee pel. grimstreinen vertrokken, Woensdag heeft de derde met 350 zieke pel grims den grooten stoet gesloten. Z. H. Exc. de Bisschop was bg hen, om de zieken te sterken en te troosten op de lange reis in dezen trein vol lijden, maar ook vervuld van verwachting en hoop op de liefde en goedheid van Moeder, die hen naar Lourdes wenkte, waar Zij niemand ongetroost laat en onvol daan. De zieken zgn steeds het middel punt geweest van de Limburgsche bedevaart. Hun trein is te Lourdes aangekomen, waar de overige pel grims hen zijn voorgegaan, waar onze brancardiers hen afwachtten om de vermoeide Igdenden over te brengen naar 't Asile de Notre Dame nabij de grot. De Limburgsche geloovigen, die achterbleven en in wier naam de anderen gingen, mogen de pelgrims vergezellen in den geest. Vereenigen wij ons met hen in den vroegen morgen, tgdens de H. Mis bij de grot aan den voet der Pyreneeën, waar Maria verscheen aan Berna- dette. Laten wg smeeken met en vóór de zieken tijdeDs de baden- en de aanroepingen. Aanbidden wij met allen gedurende de processie en de zegeniDg met het Allerheiligste op de Esplanade. Vereenigen wij ons met de pelgrimsschare tgdens de bigde lichtprocessie en den zang van 't Credo inden heerlijken avond van Zuid-Frankrgk. Verheugen wg ons ook om de sterkte en den troost, om het ge duld en de berusting, welke daar geschonken worden uitden overvloed van den maagdelgken moederschoot, om de edelmoedigheid en den offer zin, waarmede onze zieken zich geven en waardoor zij met nieuwe krachten terugkeeren naar hun ziek bed in Limburg, waar zij Maria, het toonbeeld der lijdenden voortaan dicht in hun nabijheid zullen voelen. Mede te helpen door ons gebed om voor de zieken die overgave en be rusting te verkrijgen in het lijden is voor ons de beste wijze, om gees- telgkerwijze deel te hebben in dezen Limburgschen pelgrimstocht. VENRAY, 25 Juni 1938 Eindexamen Middelbare Meisjesschool. Voor het eindexamen 5jarige Middelbare Meisjesschool slaagden onze dorpsgenoot en Annie van Haaren en Jo Hootsmans. De geslaagden proficiat. Examen Verpleging van Zenuw- en Geesteszieken. Door de examencommissie van de R. K. Gestichtsartsen vereeniging werden de overgangsexamens afge nomen in de Psychiatrische Inrich ting St. Bavosiichting te Noord wij kerhout. De uitslag der examens luidt Eerste overgangsexamen 12 cand. Geslaagd H. J. vd Broek, L. J. S. Drabbels (Br. Ephisius), C. Govers, A. G. Hermans, H. P. Heruer, A. H. G. Hesselink, A. vd Linden, J. A. vd Linden, J. Meijerink, H. L. de Reus, C. C. Verwer. Tweede overgangsexamen 8 cand. GeslaagdJ. P. Beke, J. P. J. v. Esdonq (Br. Ivan), P. W. C. de Groot (Br. Bajuui), J. Hoedjes, B. C. Jansen (Br. Frowinus), J. Lijten (Br. Goslinus), B. F. van Oosterhout, J. v. Poppel (Br. Aresius). VOLKSCONCERT Fanfare Leunen. Woensdag 29 Juni a.s. zal de Fan fare „St. Catharine" uit Leunen een concert geven op het Henseniusplein. Aanvang 8 uur. Speldjesdag K.R.O. Zondag 26 Juni worden weer, evenals vorige jaren aan alle R. K. kerken in Nederland speldjes ver kocht van de Katholieke Radio Omroep. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het K.R.O. Wereld apostolaat. Voorzeker een mooi doel. Niemand weigere dus, aan de dames propagandisten een dubbeltje te offeren voor 't vlaggetje, dat wordt aangeboden. Men verricht er een buitengewoon goed en nuttig werk mee. Bovendien kan ieder kooper van het speldje meedingen aan de luister-wedstrijd die op Zondagavond wordt uitge zonden en waaraan ruim 1000 prijzen zijn verbonden. Iedere dag een goede daad of beter Iedere dag minstens één goede daad. Laat Zondagmorgen uw eerste goede daad zgnhet koopen van het K.R.O.-insigne. Premiekeuring van trekhonden. Vanwege de Regelingscommissie voor de verbetering van Rijkswege van het trekhondenras inde provin cie Limburg, zullen ook in 1938 wederom premiekeuringen worden gehouden, teneinde het trekhonden-

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1