W. Clae P.Hoedemaek 'n Goed idéé Voor meubele ME! en JUNr.tr BO JAN VAN AARSSEN c(e betere DR/ Zuigelingenzorg. Trouwringen HENRI CAMPS. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Frul Va A. Ven* Wal Fri Jlaakbonen Dubb. Princesse dfruikbonen witte boter, Wal Tevens verkrijgbaar 2|ar. en blijve als Viooltjes, Vergeet-mij-nietjes)e Duizendschoon, Anjelieren HET GOEDE AD. in is Speciaal adres voor en roer daarna gedurende enkele minuten. Laat vervolgens de grofste korreltjes van de kalk bezinken. Niet te lang laten staan, want de oplossiDg hoeft niet heelemaal helder te worden, Giet de „kalkmelk" op de eieren. U kunt eiken dag de versche eieren daarin leggen. Indien u er voldoende hebt, kunt u alles in een keer inleggen, wat wel zoo wenschelijk is. Neem geen eieren met een dunne of gescheurde schaal, omdat die ge makkelijk bederven. Het wordt aangeraden een handje zout in de kalkoplossing te doen. Zet den pot met de ingelegde eieren in den kelder. Er komt een vlies op de kalkmelk. Die moet niet scheuren en u moet daarom den pot niet verzetten voordat u de iDgeleg- de eieren wilt gebruiken. Eieren kunnen ook met waterglas ingelegd worden, maar dat is zeker niet beter dan met karnemelk. Een enkele keer worden de eieren wel eens gevernist en zoo bewaard. In hoeverre dat goed is, kon onze des kundige ons niet inlichten. Eigenaardig is, dat men zooveel klachten hoort over het steriliseeren van asperges. Persoonlijk heb ik steeds goede ervariDgen opgedaan en daar om vooral naar de reden of redenen gezocht, waarom anderen meermalen zure asperges hadden. Nu is het de gewoonte der asperge telers de gestoken asperges in het water te bewaren, dan blijven ze op hun gewicht en komen frisch op de markt. Toch moet hierin de verkla ring zitten. Zelf legde ik de asper ges steeds in den kelder op den bo dem en pas een uur voor het schoon maken in het water. Iets minder malsch werden ze wel, maar nooit was er onder de gesteriliseerde fles- schen een zure. De zure smaak is een gevolg van de bacteriën die met het water kans krijgen op de asper ges in te werken. Of het boterzuur, azijnzuur of melkzuur is, doet weinig terzake, al vermoed ik, dat het hoofd zakelijk melkzuur zal zijn. Welke manier bebben we nu om het zuur worden der asperges tegen te gaan. De beste manier is: als we een 25 kilo asperges willen koopen, deze eerst te bestellen met het ver zoek er bij om ze niet in het water te leggen. Mogelijk heeft daar de teler bezwaar tegen. Dan is er nog een andere manier, we spreken af, dat we tegen den middag of tegen den avond de versch gestoken asper ges komen halen, dan is er geen gevaar, dat ze lichter zijn geworden. Men kan dan van beide kanten tevreden zijn. Met versche asperges kunnen ge steriliseerde natuurlijk niet concur- reeren, de smaak is veel minder krachtig, maar het nat geeft fjjne aspergesoep. In de warme zomermaanden. In de warme zomermaanden wor den vele zuigelingen ernstig ziek. Deze ziekte treedt soms plotseling op en kenmerkt zich door braken en dunne ontlasting. Als oorzaken voor het ontstaan dezer ziekte kennen wij: 1. Oververhitting van het kind door te warme en te vast aange legde kleeding en verblijf in een vertrek, dat onvoldoende gelucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet vol doende versch is en niet koel be waard wordt. 3. Verontreiniging van bet voed sel, doordat de fleschjes en speentjes niet zorgvuldig schoongemaakt en schoongehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van 'n kind, vooral overdadige voeding en onregelmatige toediening van het voedsel. Lel wel! Nimmer is het doorkomen van tandjes oorzaak van deze ziekte Hoe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelijk voorkomen la. Door het kind vooral op warme dagen te doen verblijven in een frissche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de schaduwzijde flink open zetten! (Ook 's nachts). lb. Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Opheete dagen kan men den gezonden zuige ling slechts met een hemdje en een luier kleeden en met een lakentje dekken. Het hoofdje moet men koel houden en niet bedekken. Ook doet men goed, indien men den gezonden zuigeling veel buiten brengtbij gi-óote hitte op een koele niet zonnige plek. c. Door het kind dagelijks geheel te wasschen of liever nog te baden. 2. Door de melk te koopen bij een betrouwbare inrichting of melk boer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk bereid worden, zoo vlug mogelijk afgekoeld en in eene gesloten pan op eene koele plaats bewaard worden. Men plaatse de melkpan direct op den keldervloer of anders in een andere pan gevuld met koud water, dat meermalen per dag ververscht wordt. 3. Door de fleschjes en speentjes direct na ieder gebruik met heet water zorgvuldig te reinigen en in -ene gesloten schoone pan met zuiver leidingwater te bewaren. 4. Door het kind op de vastge stelde tijdstippen nauwkeurig het voedsel te geven, dat door den dokter angeraden is. Indien men meer geeft of de fiesch te spoedig na de Vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Indien gij uw kind thans aan de voegloos, le kwaliteit, groot ste sorteering aan scherp con- curreerende prijzen. Graveeren gratis. U kunt er op wachten. borst voedt, tracht dit dan voort te zettengg doet dan het beste, wat gij voor uw kind kunt doen Geef uw kind nimmer een zoet houder of dotje, dat kan gevaarlijk zijn. Gebruik geen flesch met een lange slang, doch een met korte speen. Wat moet de moeder doen, indien de zuigeling gaat braken of dunne ontlasting krijgt le. Geef hem dan direct op de tijdstippen, waarop hij anders zgn voedsel krijgt, een fleschje rgste- water, bereid volgens onderstaand voorschrift. 2e. Verzuim niet daarna met het kindje op 't eerstvolgend spreekuur van den dokter te komen omverder raad te ontvangen; want het kind mag niet langer dan één of twee dagen uitsluitend rijstewater krggen. 3e Indien de ziekteteekenen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in. Bereiding van het rijste water: breng 1 eetlepel vooraf gewasschen rijst met 1 liter (kan) water aan de kook in een open pan netje en laat het zeolang koken, tot de helft van het water verkookt is (ongeveer 20 minuten). Giet het door een schoon zeefje. Wanneer het te veel verkookt is, vul het dan met gekookt water tot 1/2 liter b}j. Bewaar het afgekoelde rijstewater in een gesloten pan of toegedekte pan. VENRAY, 18 Juni 1938 LUXOR THEATER. Dc Gevangene van het Haaieneiland. Deze film gaat als een pijl uit een boog in rechte lijn op zijn doel af en verliest geen oogenbük aan in- gelaschte versieringen, die alleen maar zouden afleiden van de sobere en aangrijpende werkelijkheid. Hier spreekt de waarheid tot ons en geen toeschouwer betwijfelt het, dat wat hij hier ziet, iets anders zou zgn, dan de herrezen werkelijkheid. Dit maakt dit kunstwerk even tragisch, als aangrijpend. De wordingsgeschiedenis van Amerika, kon niet tot stand komen zonder dat de strijd van het bestaan op de felste en vreeselijkste wijze wordt gevoerd. De beschaving, de opbouw, de bindende elementen schijnen dan heen te gaan en het is, of de chaos de beste krachten mee sleurt. Deze film toont ons deD grimmi- gen ernst van zulk een zelfverloren episode. In dit filmwerk verdringen zich tallooze figuren en beulsknech ten, mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards, dwazen, helden en lafaards. Elk dezer rollen is een meesterwerk, soms slechts een flits en soms een schitterend geheel, maar telkens is een creatie, gaaf en over tuigend voor den volkomen geboei den toeschouwer. Met de directheid welke de Russische filmkunst over treft, trekt dit drama voorbij. Een der ontroerendste momenten in de 20 th Century-Foxfilm „De Gevangene van het Haaieneiland" vindt de toeschouwer heelemaal op het eind, als het verhaal bgna vol tooid is en reeds tallooze scenes diepen indruk hebben gemaakt. Dr. Mudd is dan aan het slot van zijn lijdensweg gekomen en zal weldra ziji gezin in Maryland weer hebben bereikt. Zijn vrouw, die voortdurend trouw gewacht heeft, die alles, wat een mensch kan uitdenken beproefd heeft, om zijn invrijheidstelling te bereiken, wacht hem. Het geluk kan zijn rechten hernemen. Eén enkele plicht wacht haar nog. Eén voorzorgsmaatregel moet zij nog treffen. Zij moet haar kind, haar klein dochtertje nog op iets voorbe reiden. En met groote innigheid zegt zij tegen het kleine meisje „Je moet niet verschrikken als vaders gezicht misschien wat veranderd is.... Dat is al. Het is eenvoudig en het is be grijpelijk. Maar welk een aandoenlrjk- lieve scèneWelk een menschen- kennis is er noodig, om zulk een klein detail uit te denken om het te spelenHet zijn juist kleine, fijne trekjes als dit, waardoor deze film zoo levenswaar en treffend is ge worden. Géén fictie is toegevoegd om de feiten te versieren; de toe schouwer kan de gansche film aan vaarden, als een volkomen ware getuigenis. „Dank je Jeeves" is de tweede film, die dit programma vult. Een komi sche geschiedenis, waarin het inder daad niet aan humor en verrassende wendingen ontbreekt. P D V DE ZWALUW. Bovengenoemde vereeniging hield op Zondag 12 Juni een wedvlucht met oude duiven vanaf St. Max. Afstand 344 K.M. De duiven werden gelost 7.15 met N.O. wind. Aankomst eerste duif 1.22.59, laatste duif 1.57.47. De prijzen werden behaald als volgt: G. Jansen 1. 2, 9, 25; H. Derks 3, 8, 11; A. Loonen 4, 5; P. Kersten 6, 13; J. Kusters 7; P. Manders 10, 12, 20; L. Maassen 14, 30; Joh. Jansen 15; St. Servaas 16, 19, 27, 29; J. Ver stegen 17, 28; M. Houben 18; W. Beterams 21; G. Visssers 22; Gebr. Rutten 23, 24; M. Franken 26; Over- duif J. Vollenberg. Uitslag Nationaal Concours Hippique te Horst. Een flinke belangstelling woonde dit kringconcours van den kring Horst bjj. 'Viertallen Kring Horst. 1. Eendracht, Castenray. 2. St. Martinus, America. 3. De Piek Boys, Lottum. Viertallen buiten den Kring. 1. St. Jan, Merselo met 93 punten 2. De Peeldravers, Ysselsteyn 90 p 3. St. Martinus, St. Antonis H 88 p, 4. Venl. Ruitervereeniging m. 87 p. Achttallen L.L.T.B. en N.C.B. 1. St. Martinus, St. Antonis. Défilé. 1. Eendracht, Castenray. 2. St. Martinus, St. Antonis. 3. De Peeldravers, Ysselsteyn. 4. Venlo I met command. L. Driesen Aangespannen Belgisch type. 1. L. Engels, Velden met Betsy. 2. J. Jenniskens, Meterik met Vitolo 3. Daniels, Lcttum met Max. 4. Breuren, Velden met Max. Patrouillespringen. 1. St. Martinus, America. 2. Venlosche Ruitervereeniging. 3. Eendacht, Castenray. 4. De Karwats, Blerick. Aangespannen landbouwtuigpaarden 1. P. Verstegen, Blerick met Jonny. 2. J. Schoenmakers, Ledeacker, met Wringley. 3. P. Theelen, Blerick, met Uvit. Aangespannen open klasse. 1. W. v. d. Wildenberg, Eindhoven met Lord Alby. 2. Joh. Schoenmakers, Ledeacker met Wringley. 3. Gebr. Bos, Twist met Svenja. Harddraven Belgisch type. 1. Clabbers, Grubbenvorst met Madammeke. 2. J. Titulair, Grubbenvorst met Boddy. Harddraven klasse A. 1. P. Steegh, Venlo met Caesar. - 2. Fr. Ebus, Venlo met Rudy. 3. J. van Rijn, Venlo met Lies. Harddraven klasse B. 1. A. Poels, Swolgen met Sultana. 2. J. Munten, Venlo met Tommy. 3. J. Titulair, Grubbenvorst m. Nelly Springen klasse A. 1. Fr. Ebus, Venlo met Rudy, 59 sec. 0 fout. 2. M. Dings Castenray met Unervus 53 sec. 4 fouten. Springen klass B. 1. Fr. Geurts, Horst met Wiad. 2. Willemsen, Castenray met Rus. 3. Hendriks Venlo met N.N. 4. J. Claes, Merselo met Puckie. 5. F. Werjs, Castenray met Rudy 6. J. Thielen, America met Uberta* 7. J. Breukers, Lottum met Erica] Examens ziekenverpleging van de Vereeniging van R.K. GesÉichtsartsen. Venray, 13 Juni 1938Psyhiatrische inrichting „Huize St. Servatius". Eerste overgangsexamen. Geëxamineerd 3 candidaten. Ge slaagd J. Aarts, A. v.d. Dungen (Br. Joannicius), Tweede overgangsexamen. Geëxamineerd 5 candidaten. Ge slaagd M. v.d. Berk (Br. Hardouinus) L. Bloemers, M. v. Kessel (Br. Hono- bertus), B. Kurjpers, H. v. Wers- hoven (Br. Abdias). Ongeluk op de kermis te Brunssum* De drukke zomerkermis te Bruns sum werd Maandagavond verstoord door een ernstig ongeluk. In volle vaart gerakte een schuitje van een z.g. trekschuitmolen los met het gevolg, dat de vier personen, die zich daarin bevonden, op den grond vielen, hoewel onmiddellijk met volle kracht geremd werd, kon niet wor den verhinderd, dat de audere schuiit- jes over de menschen heen vlogen. Van hen werden twee ernstig en twee licht gewond. Van de slachtoffers had de heer D. uit Heerlen behalve verschillende vleeschwonden 'n hersenschudding Adoro Te devote... Donderdag vierden wij met de H. Kerk het feest van Sacraments dag. Den Zondag daarna worden in vele parochies van Limburg de jaar- lijksche processies met het Aller heiligste gehouden. Dit zijn zeer zeker dagen, die ons op bijzondere wijze vereenigen met het H. Sacrament en ons opwekken tot aanbidding. Om bij deze overweging onze ge voelen en gedachten te leiden, kun nen wij zeer goed gebruik maken van eenige regelen uit den laatsten Vastenbrief van Z. H. Exc. onzen Bisschop, waarin gesproken wordt over de H. Mis als Offer van aan bidding. Wij laten deze hier volgen „In het H. Misoffer vinden wg op de eerste plaats, gelgk in het Kruis offer, het Goddelijke Offer van aan bidding. God aanbidden, wil zeggen Hem erkennen als den Schepper van alles en den Heer van hemel en aarde, onze volkomen afhankelijk heid en onderwerping beseffen, met Jezus den Vader verheerlijken in nederige aanbidding, als kleine kin deren neerknielen in het stof onzer nietigheid en zwakheid en de groot heid erkennen van den Vader, Die in den hemel is. Het is toch onze eerste en grootste plicht, het is onze menschelijke grootheid ja, het is de reden van ons bestaan, aan God de glorie en aanbidding te geven, die Hem toe komt. Zijn verheerlgking is ons doel en zal eenmaal onze zaligheid uit maken. Gelijk boven de kribbe zoo gold het ook bij onze geboorte en nog veel meer bij onze wedergeboorte tot kind Gods Gloria in excelsis Deo Glorie aan God in den hooge. Maar wij vermogen niets zonder Christus. Wij zijn te klein en te zondig. Al leen in Hem, alleen vereenigd in Zijn Kruisdood, die de hoogste aanbidding was voor den Vader, kunnen wij God waarlgk en waardig onze ver heerlijking geven. O. Broeders en Zusters in Chris tus, hoe groot heeft God ons ge maakt Van nature arme, niets waardige, zondige schepselen, kun nen wg toch, vereenigd met den priester, ons geven als een offerande van aanbidding en verheerlgking en Hem zoo eeren op waardige, god delijke wgze. Het is een eer voor ons, dierbare geloovigen, en het moest zgn onze grootste vreugde, ons dagelgksch verlangen opgeloopen, terwijl mej. H. eveneens uit Heerlen, een knieschijf brak en ernstige beenkneuzingen kreeg. De beide anderen hadden hoofdzakelijk schaafwonden bekomen. Het ongeluk moet worden toege schreven aan het losraken van een kabel. Carbid vat ontploft. Dinsdagavond was een smid met een knecht in zijn werkplaats aan de Botermarkt te Tholen aan het lasschen^ toen door onbekende oor zaak een ledig carbidvat met een hevigen knal ontplofte. De smid werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en is in bewuste Ioozen toestand naar het algemeen burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Zgn knecht werd niet gewond. In de smidse werden de ruiten verbrijzeldoverigens werd er geen schade aangericht. UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE WICHELROEDE. De proefnemingen, welke den laatsten tijd o.m. te Gouda, Delft en Haarlem met de wichelroede zijn gedaan, vestigen weer eens de aan dacht op dit geheimzinnig instru ment, dat door velen nog altijd als iets bovennatuurlijks wordt be schouwd. De wichelroede heeft dan ook geen gelukkigen naam, want wichelen be- teekent: de toekomst voorspellen uit bepaalde teekens, waargenomen aan offerdieren, de sterren (sterren wichelaars enz.) Het moet dan ook in de tijden, dat de wetenschap nog niet voor een ieder bereikbaar was en de al- gemeene ontwikkeling veel te wen- schen overliet, iets bovennatuurlijks geweest zijn, dat iemand met een stokje in de hand in staat was ver borgen bronnen aan te wijzen. Dat leek duivelswerk Daarom en ook door het feit, dat de officieele wetenschap langen tijd de wichelroede en haar resultaten met een zeker wantrouwen bleel gadeslaan, is de algemeene opinie in den regel niet in haar voordeel geweest. In het gunstigste geval haalde men de schouders op en mompelde zoo iets van boerenbedrog. Wat is een wichelroede. Oorspronkelijk was de wichelroede een éénjarige loot van een hazelaar ongeveer 2y2 voet lang en een vinger dik, uitloopend in een gaffel of vork Men zocht haar in de nachten van heilige dagen, b.v. St. Jansnacht. Nadat men driemaal het hoofd had gebogen werd de roede gesneden onder het uitspreken van bepaalde formules. Wetenschappelijke proeven hebben aangetoond dat de roedeloopers ook zonder roede het verborgene kunnen aanwijzen. Het vinden van metaal, water of onderaardsche gangen is dan ook ge-->r< eigenschap van de roede, maar van de persoon, die een bijzondere gevoeligheid bezit. Ook kan een gebogen metaaldraad dienst doen. De geschiedenis Het is duidelijk, dat de wichelroede ten nauwste verband houdt met het oude geloof, dat in alles wat van het normale afweek, iets boven natuurlijks meende te moeten zien. De wichelroede is reeds zeer oud. Het is zeer waarschijnlijk, dat zij in het Oosten reeds 4000 jaren geleden bekend was. Op een relief uit de 2de eeuw na Chr. houdt keizer Yü, die van 2105 tot 2197 v. Chr. over China regeerde, een merkwaardig voorwerp in de hand, dat men als een wichelroede kan bestempelen, wanneer men het schrift leest„Yü, uit de dynastie Hsia, was beroemd door zgn kennis van ertsaders en bronnen in den grond hij kende de verborgen din gen en bestudeerde de jaargetijden om den bodem goed te bebouwen, enz." Door alle eeuwen heen heeft de wichelroede tijden van waardeering, maar nog meer tijden van bestrijding doorgemaakt. Zooals wg reeds aan stipten, gold in de middeleeuwen het gebruik van het instrument als een soort relatie met deD duivel, maar toch zien wij het ook in die dagen herhaaldelijk toepassen, vooral bij het ontginnen van mijnen. Het wetenschappelijk onderzoek. Eeuwenlang hebben de geleerden zich reeds het hoofd gebroken over het wichelroede-vraagstuk en men schijnt hier te staan voor een com plex van verschijnselen, dat door een enkele vakwetenschap alleen niet kan worden verklaard. Neemt men aan, dat de roede- looper op een bepaalden prikkel reageert, b.v. bij het passeeren van een onderaardse hen waterader, dan rijst de vraag, hoe die prikkel wordt overgebracht. De tweede vraag is, zijn de ge waarwordingen van een roedelooper onfeilbaar zeker Geen enkele roede looper, die bona fide zgn onder zoekingen verricht, zal dat beweren. Een mensch is geen natuurkundig instrument, maar een mensch die zich kan vergissen, en het vermoe den is dan ook reeds uitgesproken of de gevoelens verwachtingen, wenschen, niet een voorname rol spelen en of de roedelooper niet on der de suggestie komt van de per soon die hem rondleidt. De aarde beefde Zaterdag. Zaterdagmiddag 12.19 Ned. Tijd zgn in groot deel van ons land tril lingen waargenomen, die huizen en gebouwen op hun grondvesten min of meer hevig deden schudden. Het Kon. Meteorologisch Instituut te de Bilt deelt mede, dat een directe con trole van enkele instrumenten inder daad had uitgewezen, dat zich een uitgewezen, dat zich een lichte aard beving had voorgedaan over een diepte van 100 200 K.M. In welke richting het verschijnsel zich bewo gen heeft alsmede verdere bijzonder heden konden op dit oogenblik nog niet worden medegedeeld. De re gistratie van deze beving heeft 15 20 minuten geduurd. Te Brussel is Zondagmiddag om 14 uur 25 wederom een lichte aard schok waargenomen. Aardschok ook in Zeeuwsch- Vlaanderen waargenomen. Zondagmiddag omstreeks kwart voor drie is te Overslag weer een lichte aardschok gevoeld, echter veel minder krachtig dan Zaterdag. De trilling duurde niet langer dan en kele seconden, gedurende welken tijd de muren der huizen hier lichtelijk trilden. „Het leek net of 't begon te onweeren", aldus de indruk, dien men hier van de aardtrilling had. Voor men echter goed begreep wat er aan de hand was, was de beving ook reeds voorbij. Moeder werpt vier kinderen in een put. Te Casteren gemeente Hooge- loon bij Eindhoven heeft zich, volgens de Maand. M., Zondag tegen den avond een ijzingwekkend drama afgespeeld. Daar woonthet land bouwersgezin S., bestaande uit man, vrouw en negen kinderen. De vrouw heeft wel eens teekenen van godsdienstwaanzin gegeven, en deswege werd speciaal op haar gelet. Zondagmiddag omstreeks zes uur echter kreeg de arme vrouw weer een hevige aanval. Zij pakte vier van haar kinderen drie jongetjes en een meisje resp. 3, 4, 5 en 6 jaar, beet en wierp hen in een wa terput vlak bij de woning. Onmiddellijk snelden buren toe, en ook de politie was spoedig ter plaatse, Men slaagde er in een jongetje van zes jaar nog levend uit de put te halen, maar helaas bleken de drie overige kinderen reeds te zijn over leden, toen men hen boven had ge haald. De dokter kon niets anders dan den dood bij deze arme kleinen constateeren. Burgemeester Panken en de rijks politie waren spoedig ter plaatse, en onmiddellijk werden ten aanzien van de krankzinnige moeder de noodige maatregelen genomen. De ongeluk kige zal wel in een gesticht moeten worden opgenomen. In den avond is het parket uit 's-Hertogenbosch ter plaatse, waar de tragedie zich heeft afgespeeld, aangekomen. De verslagenheid in het dorp is zeer groot, en algemeen heeft men medelijden met het zwaar getroffen gezin. Rijwieldiefstallen langs de grens. Te Roozendaal en omgeving, als mede in meerdere plaatsen aan de Belgische grens, worden den laatsten tijd herhaaldelijk rijwielen ontvreemd, welke na aangifte der diefstallen niet zijn te achterhalen. Met grond wordt daarom verondersteld, dat de gestolen karretjes over de grens worden gebracht om in België te worden verkocht. In verband met een dezer diefstal len te Nispen, werd Zondag aldaar zekere J. Cl. door de politie gear resteerd. De man legde een beken tenis af, doch het rijwiel was alreeds aan „een onbekende" verkocht. Maan dag is de rijwieldief ter beschikking van de justitie te Breda gesteld. Gilden-invasie te Eindhoven. Eeuwenlang, vaak onder vorstelijke bescherming heeft het Zuiden zijn gildewezen bewaard door de stormen der tijden. Een eDkele jaren geleden gevormde federatie heeft deze gilden samengevoegd in een groot verbond, dat Zondag voor het eerst au grand complet is bijeengekomen op den federatiedag van schuttersgilden te Eindhoven, dat door deze invasie van honderden en honderden landelijke figuren in hun hetzij sober opgesier de, hetzij geheel middeleeuwsche kleedij met standaards en banieren van aanschijn was veranderd. Fel werd er intusschen gekampt om de koningskruisen en de corps- prijzen voor het vogelschieten met kruisloop en geweer. Velen bezochten de tentoonstelling van het gildezilver in koningsplaten en vogels, waarvan vele vgf en meer eeuwen oud. Verschillende gilden hadden hun perkamenten stichtings oorkonden meegebracht. Tot in den avond duurde het gildefeest, dat zeldzaam geslaagd is. De geest waait waar hij wil. In 1932 had in Italië de merk waardige inkleediDg van een kloos terzuster plaats. De priester, die de plechtige handeling verrichtte, was niemand anders dan de vorst van Pelligrino, die sinds enkele dagen lid was van de orde der Barnabieten. Hij bezat uitgestrekte wijnbergen, waar de beroemde Marsala groeit; olijfbosschen, die voor den vlijtigen bezitter niet slechts vrede maar ook millioenen beteekenden. Hg had boomgaarden met sinaasappelen en citroenen, tuinen met standbeelden en marmeren fonteinen; hij had pa leizen, rijke zwavelgroeven, eigen vuurspuwende bergen en aardbevin gen. En zie de grond begon de voeten van den rijken grondbezitter inderdaad te beven, die gezegende grond met al zijn schoonheid en vreugden. Juist in den tijd toen zijn talrijke fruit- en olijfboomen en wijn gaarden in den schoonsten bloei ston den, zeide hij al het vergankelijke vaarwel, en hij, die gisteren nog over duizenden gebood, ging heen, om God te dienen en menschen te gehoor zamen. Zijn eerste werk als dienaar Gods was de uitreiking van den sluier der Carmelitessen aan een dame; van den sluier, die het eeuwig afscheid van de wereld beteekent... En de dame, die voor den ordesbroeder neerkniel den en de poorten dezer wereld ach ter zich gesloten had, was niemand anders dan de goede vorstin de gemalin van den vorstelgken Bar- nabietenpater. Herwonnen Levenskracht. Op 15 Juni a.s. zal 't 25 jaar ge leden zgn, dat de R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, „Her wonnen Levenskracht", werd opge richt. Het jubileum zal begin Juli in Utrecht met een feestvergadering gevierd worden. Maar het vijfde lustrum van dit belangrijke werk vraagt nu reeds om een bezinning op den prachtigen ontwikkelings gang van deze instelling. DE COLORADOKEVER. Waakzaamheid zeer noodig Onlangs deelde de plantenziekten- kundige dienst mede, dat de colorado kever tot op een afstand van onge veer 12 K.M. van de Belgische grens in ons land op een aantal plaatsen gevonden was. Thans is echter gebleken, dat de kever op een paar plaatsen veel ver der in ons land is doorgedrongen. Daarom wordt thans allen telers van aardappelen, land- en tuinbouwers, zoowel als particulieren, die een hoekje aardappelen hebben in dege- heele provincie, Zeeland Noord-Bra bant en Limburg en verder in de Zuidelijke helft van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland, dringend aan geraden nauwkeurig te onderzoeken of de gele coloradokever met de tien zwarte strepen op de dekschilden in hun gewas voorkomt, of wel vreterg daarin waargenomen wordt, die op aanwezigheid van kevers of lar ven kan duiden. Er zullen zeer waar schijnlijk nog masrj weinig kevers gevonden kunnen worden. Maar het gaat er juist om, deze weinige te vinden, om te voorkomen dat zij zich plaatselijk gaan vermeerderen en een zg. haard gaan vormeD, wat voor ons nog veel gevaarlijker zou zijn. Ook in het overige deel van ons land is waakzaamheid zeer noodig. Van elke vondst of verdenking van de aanwezigheid van den kever moet aangifte gedaan worden ten gemeen- tehu.ze opdat de noodige maatregelen voor uitroeiing genomen kunnen worden. Marldberkklen. VENLO. Op de Coöp. Veiling ver eeniging van Maandag was de aan voer 2.570.000 eieren. Kipeieren van f 3.tot f 3.40 Kleine eieren van f 2.80 tot f 2.90 Eendeieren van f 2.50 tot f 3. ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 5.850.000 eieren. Kipeieren van f 2.80 tot f 3.40 Eendeieren van f 2.50 tot f 3.00 Alleenver e: H. Ca >i nu (Juni) f Nii Looda Lai AGENTS de bekt fG W Olie, Firm GYMNASTIEK. St. Chris toff el: Dinsdag 8.309.30 Leden. Donderdag 5.306.30 Adsp. 6.457.45 Adsp. 8.30—9.30 Leden: Meisjesgyinnastiek: 's Zondagsmorgens van 10.3011.30 zwemlessen. Inlichtingen betreffende gymnastiek en zwemlessen brj P. M. H. HOEDEMAEKERS Leraar Lich. Opv. M.O. Leeuwstr. 1. Voor al Kepe Merselo: STOFFEERDERIJ Henseniuspbin Het goedkoopst en meest ge Tapijten, Karpetten, Wollen en l Cocos Tapijt en Loopers in Kleedjes en Matten in alle soorten. Springveer-, Paardenhaar-, Kapok-, Alpengrt Houdt zich beleefd aanbevolen voor het BE van Meubels en Matra SPORTARTIKELEN li Vroege Veense Ct .11 Wasbonen zwaï Tel. 122 'Graan- én Meelhandi Het beste adres voor eigengt Hoog In kwaliteit Laag in prijs Prima afwerking Belet A^ Maas

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6