TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS AKKERTJE Dure aardappelen. FEUILLETON. Jonge kracht op ouden grond Beroepskeuze en Nijverheidsonder wijs voor jongens. Multi-millionair als bendeleider. Nieuwtjes en wenken Zaterdag IS Juni 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 25 Sinds het tweede halfjaar van 1937 zitten we in een nieuwe depressie. Dat uit zich op allerlei wijzen en ook het feit, dat de werkloosheid hoe langer hoe minder daalt, wijst daarop dui delijk. Bij het groote werkloosheids debat in de Tweede Kamer is van alle kanten belicht, welk een ramp op verschillend gebied die werkloosheid beteekent. Ondanks werkverschaffing en steunmaatregelen heerscht er nood in vele gezinnen. Daarom is het begrijpelijk, dat een geweldige prijsstijging van een zeer belang rijk volksvoedsel als de aardap pel een ware ramp beteekent voor zeer velen. De enorme prijsstijging van dit volksvoedsel bij uitnemendheid maakt dat het voor velen vrijwel onbereikbaar is geworden. De Msb. zegt van dit onrust barend verschijnsel het volgende: Toen we een paar weken ge leden, toen de aardappelprijzen plotseling sterk opliepen, bij een bevoegde instantie informeerden naar de oorzaak hiervan, werd ons geantwoordt, dat dat die stijging niet was gelegen in een dreigend tekort aan dit volks voedsel. Er waren voorraden ge noeg, doch wegens de strenge nachtvorsten waren de boeren huiverig hun kuilen te openen. Dit veroorzaakte een tijdelijke schaarschte op de markt met het noodzakelijk gevolg, dat de prij zen aantrokken. Er is sedertdien eenigen tijd verloopen, de nachtvorsten zijn verdwenen, maar de verwachte ruimere toevloed van aardap pelen en daarmee een prijsdaling is uitgebleven. Integendeel, zij werden steeds duurder. Met sprongen gingen de prijzen de laatste weken vooral, omhoog en ze hebben thans een peil bereikt, dat ze door een groot deel der bevolking niet meer te betalen zijn. Welk een geweldige factor de aardappelen vormen voor onze volksvoeding, is bekend. Wat dus de onmogelijkheid om ze te koopen voor tienduizenden ge zinnen beteekent, ligt voor de hand. En de toestand wordt te erger; wanneer men bedenkt, dat de nieuwe oogst dit jaar, tengevolge van het slechte weer aanmerke lijk later aan de markt zal komen dan gewoonlijk. Dit feit doet uiteraard ook zijn grooten invloed gelden op den huidigen prijs. Immers, wanneer de aanwezige voorraden in een normaal jaar misschien nog vol doende zouden zijn geweest voor den tijd, die ons nog van de nieuwe aardappelen scheidt, moeten zij nu plotseling dienen voor een betrekkelijk aanzienlijk langer tijdperk, zoodat mer. zijn onze informaties juist thans met een tekort zit. De toestand is met dat al zoo, doer PAUL KUYPERS (Nadruk verboden) 19 Hij was apostel geweest in Brabant en 't kind zou mogelijk priester kunnen worden. Jongens om boer te laten worden, hadden Marie en Frans toch al genoeg, zei de kapelaan, Frans vond het goed. Hij kon over den naam geen ruzie maken, ge hadt er toch trubbel zat mee. Dat ging aan. Ze zeien voor 't eerste „Bertje" tegen dit jong, toen het lag te schreuwen in de wieg, nadat hij gedoopt was. In de eerste maanden na zijn geboorte ontkwam Bertje al ddlijk aan een groot levensgevaar, toen op 'n Augustusdag de boerderij van Frans en Marie af brandde. Onder het riet van het lage dak brulden de vlammen, door den wind gedreven. Het was een heele ge beurtenis. Het vee stond op stal te rallen in doodsnood. Frans was naar het veld. Marie had de zorg om al het gevaar te keeren Ze sneed met het broodmes de zeeien los waaraan de koeien aan stalhouten gebonden waren. Toen konden ze door de geopende deuren de wei op. Nadien haastte de boerin zich naar binnen. De brand knetterde boven haren kop. Ze liep de kamer in om Bertje te vatten. De wieg was weg. Frans had ze krek buiten gezet op den dries. Ver genoeg weg, dat de hitte van het vuur het schreu- wend wicht niet hinderen kon. De koeien kwamen rond die wieg dat alles moet worden gedaan om den prijs op een redelijk ni veau terug te brengen. Wij zijn het daarmee volkomen eens; de regeering moet deze zaak onverwijld ter hand nemen. Reeds eenige weken geleden heeft de burgemeester van Am sterdam de regeering telegrafisch dringend verzocht, spoedig maat regelen te nemen, omdat de toe stand in Amsterdam onhoudbaar was voor veie gezinnen door de dure aardappelen. Daarop kwam het bekende ant woord van de Regeeting, waarop de Maasbode doelt, maar dat, zooals spoedig bleek, getuigde van weinig deskundigheid in deze voor onze volksvoeding zoo be langrijke zaak. Het inzicht van den minister klopte heelemaal niet met de feiten en het gevolg daarvan is, dat de toestand nu zoo verergerd is, dat er honger dreigt geleden te worden. Want men kan op de vingers narekenen, dat de menschen van de steunregeling en van de lage loonen in verschillende groepen geen aardappelen kunnen koopen van 15 ct. per kilo. En wat moeten deze menschen nu anders op tafel zetten dan aardappelen Verhooging der uitkeeringen is onmogelijk en loonsverhoogingen zijn ongewenscht, aldus minister Col ij n. Maar dan zal de Regeering ook onverwijld moeten zorgen, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen getroffen worden om deze nieuwe ramp, welke onze werkeloozen treft, liever nog vandaag dan morgen ongedaan te maken. Meer nog dan in normale omstan digheden is het, vooral in deze tijden van crisis, voor vele ouders wel zeer moeilijk, inzake de keuze van een beroep voor hunne kinderen, een beslissing te nemen. Hoewel bij het doen van een be roepskeuze de leuze „de rechte man op de rechte plaats" niet zonder inhoud genoemd mag worden, spelen hierbfl toch vaak nog andere fac toren een rol van beteekenis. We noemen slechts finantieele omstan digheden, de positie, welke men in de maatschappij inneemt enz. Gymnasium en H.B.S. hebben hoofdzakelijk als doelstelling, het leggen van een grondslag voor verdere studie aan een Hoogeschool. De opleiding dezer scholen is der halve niet speciaal afgestemd op een of ander beroep. Moet een jongen na het voleinden der studie aan een dezer Middelbare scholen, met de kennis aan deze inrichtingen ver kregen, zich een plaats in de maat schappij veroveren, dan zullen zij vaak ondervindeD, dat de maatschap pij eischen stelt waaraan zij niet voldoen. Men verlangt daar „parate kennis en kunde" en deze is uit den aard der zaak niet aanwezig. Voegt men daar nog bij, dat als gevolg van het feit, dat vele ouders hun kinderen graag naar de Middel bare scholen zien gaan, er een over compleet van intellectueel gevormde jongelieden is ontstaan, dan zal men het wel met ons eens zijn, dat diepe teleurstellingen niet kunnen uitblijven Het lijkt ons daarom niet onge wenscht, eens de aandacht te vestigen op de vooruitzichten welke er besloten liggen in het volgen van een Nijverheidsschool, ook, ja vooral, voor de jongens met een meer dan normalen aanleg en dat niet alleen voor die uit de kringen van den werkenden, maar ook voor die uit den middenstand. Het groot aantal technische vak ken welke daar worden onderwezen, maakt het voor den jongeman in kwestie reeds direct veel gemakke lijker een beroep te kiezen, dat met zijn aard en aanleg overeenkomt. Bovendien draagt dit onderwijs een geheel ander karakter. Vaardigheid (handigheid) is vaak van meer be teekenis dan verstand en juist vaar digheid speelt bij het Nijverheids onderwijs een zeer groote rol. Hoe wel de tjjden slecht zijn te noemen, zijn de vooruitzichten in de techni sche beroepen, voor jongens met nor malen en meer dan normalen aanleg, niet slecht, mits men bereid is de handen uit de mouw te steken. In de industrieele bedrgven is er nog steeds gebrek aan goed onderlegde, handige technici. Na het verlaten der Nijverheids school staan er nog veel wegen open voor verdere studie. We noemen; Voortgezette studie op de Middel bare Technische School, Machinist ter Koopvaardij (scheepswerktuig- kundige), Leeraar bij het Ngverheids- onderwijs, Werkmeester, Teekenaar, Constructeur, Opzichter, Architect, Bedrijfsleider, Patroon, Vliegtuig maker, Torpedomaker, enz. Wij leven in een tijd van techniek en men kan met vrij groote zeker heid zeggen, dat, als er opleving komt, deze vooral in de techniek het eerst merkbaar zal zgn. Ook de toekomstmogelijkheden zijn er guns tig. Er is in ieder geval meer kans op uitbreiding dan op inkrimping der techniek. Bij het doen van een beroepskeuze is het verkrijgen van den rechten man op de rechte plaats wel van zeer groot belang, maar er moet dan ook de noodige aandacht geschonken worden aan de vraag of er plaats is. Ook de finantieele omstandigheden der ouders mogen bg het doen van een beroepskeuze niet uit het oog wordea verloren. Het moet ook finantieel mogelijk zgn een beroeps keuze uit te voeren. Ook hier biedt een gekozen beroep met als onder grond een opleiding aan een Nijver heidsschool, meer mogelijkheden. De meeste der hierboven genoemde beroepen zgn te bereiken door zelf studie, het volgen van cursussen enz., terwijl men reeds een zeker salaris verdient. Verder zij er nog de aan dacht op gevestigd, dat men in vele gevallen geleidelijk kan opklimmen. Langzaam nadert de tgd dat vele: ouders voor de vraag gesteld wor den, „wat moet onze jongen nu worden". Wij hopen dat bovenstaande uiteenzetting er toe moge bgdragen dan een goede beslissing te nemen. snuffelen Frans en Marie kwamen 'n paar dagen nadien in een planken keet wonen, midden tusschen de stinkende puinhoopen. Bertje had z'n wieg onder één dak met de koeien. Het was in dien tijd nog te gevaarlijk de koeien buiten te laten. De eerste nacht na den brand, toen de koeien buiten moesten blijven, was Frans niet te bed gemogen van Marie's. Hij moest maar waken bij het vee, ge wist nooit, het kon hendig gestolen worden. Deze dagen brachten hunnen nieuwen trubbel. Marie en Frans hadden geenen huisraad meer, alle gerief was ver brand. Er was aanhoudend vreemd volk in de keet. Het is toen geweest, op eenen Vrij dagmiddag, dat de klokken in de stad begonnen te luiden. Dit was was nog nooit gebeurd, dat de klokken op den vollen dag toe beweging werden. Klokkengelui kan feest beduiden De klokken kunnen den nood en den kommer van de menschen over de velden roepen Dat was het dezen keer. De oorlog was uitgebroken. Het jong volk werd opgeroepen om naar de grenzen te trekken. Er waren metselaars en timmerlui onder. Ze moesten soldaat worden. Zij, die niet weg hoefden, werkten in de eerste dagen niet. Frans moest voor den winter een nieuw huis hebben. Er was aan geen volk aan te komen. Ja, 'n ouwe Oost man met grijze haren al, kwam bij Franse aan. Hij kon steenen kappen zei-ie. Zoo, dan kon hij beginnen. De ouwe grijze begon en had zich subiet tus schen de puinhoopen verborgen Daar rookte en pruimde hij. Doortje en Klaaske zaten bij dien mensch. Het was 'n lollige, eene. Hij kapte steenen. Hij pruimdezijnen zwaren tabak enspiertste. Hij vertelde Doortje en Klaas van de warme landen, waar hij gevochten had in den oorlog. Hij sloeg daarbij achte- Een over de geheele wereld vertakte smokkelarij in verdoovende middelen. De Fransche Süreté heeft een goeden slag geslagen met de arresta tie van den multi-millionair Louis Lyon, een vijftigjarigen Parijschen restaurateur. Zg heeft daarbg name lijk de hand gelegd op bescheiden, die onthullingen bevatten over de grootste, tot dusver bekende cocaïne- bende, met vertakkingen over de geheele wereld. Tien jaar lang hebben detectives onverdroten gespeurd, tien jaar lang hebben Scotland Yard, de Süreté en de Amerikaansche G-mannen hun moeizaam verworven inlichtingen loos met het sligmes op z'n handen. Dat was zóó bot, dat er alleen een rooie plek van achterbleef. Oei. zei die Oost-man. Hij man keerde niks en lachte maar tegen deze jongens. Het was toch 'n lollige mensch Klaaske ging nadien naar den hak- post. Hij vatte het sligmes. Oei, zei-ie. Toen kapte hij op de toppen van z'n vingers, zoo hard dat ze er los aanhingen Marie hoorde hem schreuwen, efkes maar, toen zag ze Klaaske neven het sligmes aan den hakpost neervallen. Hij lag er of-ie ging stervenWat 'n trubbel toch De buurlui hebben Frans en Marie er èvel doorhenen geholpen, door deze dagen, waarop eerst de knecht nog onder dienst was gemoeten en de meid naar huis geroepen werd, omdat haar broer ook al met het geweer op stap moest. Van de familie zaagt ge in die dagen niemand om te helpen. Ze hadden alle maal te varen in de stad, nou er zoo veel volk naar de grenzen was. Bertje groeide als een kool, bijwijlen dat Marie maar magerder werd. Ze was in deze dagen zoo schrikke lijk eenzaam. Frans moest van de pachtvrouw alles beridderen voor den nieuwbouw. Hij moest op een nieuwen knecht uit en 'n meid. Marie zat alleen. Ze had de zorg voor het vee, dat in de keet te vergaan stond van de hitte. Ze had de kinderen rondloopen tusschen de verbrande hoopen van het huis. Van haren thuis kwam niemand. Driek had z'n beroerde dagen. Hij kwam geen voetje van plak, hij had zitten lachen, toen ze hem van den brand vertelden. Och, Driek wist zeker niet meer, waarover het ging, als hij praatte. Dat moest ge maar denken Hij kwam, toen het September was door de velden op de boerderij van Frans en Marie aan. Hij drog aan eenen uitgewisseld, onafgebroken op zoek naar de herkomst van grootscheep- srhe smokkelarijen in verdoovende middelen, zooals cocaïne, heroïne en morphine. In deze affaire is ook een donkere, aantrekkelijke vrouw van even inde dertig betrokken, aldus meldt de Daily Mali. Deze dame Victorine Salti geheeten, woont tegenwoordig in Londen en geeft voor Engelsche te zijn. Haar is verzocht zich in ver band met de arrestatie van Louis Lyon naar Parijs te begeven; zij schijnt hierin te hebben toegestemd. Detectives tikten den millionair op den schouder op het oogenblik, dat hg uit zijn luxieuze auto stapte waarmee hg van zijn landgoed naar Parijs werd gereden. Naar de politie mededeelt is Lyon een der mede plichtigen van den Peruaanschen diplomaat Carlo Fernandez Bacula, die enkele weken geleden in Zürich gearrresteerd is; deze schijnt bevriend te zijn met mevrouw Salti. Het complot was veeizgdig: de diplomatieke onschendbaarheid werd misbruikt om geweldige hoeveelheden verdoovende middelen van het eene land naar het andere te vervoeren, vrouwen reisden er duizenden kilo meters mee over de heele wereld, en de leiders van de cocaïne-bende deinsden er niet voor terug om hun mededingers te vermoorden. Than3 is de politie doende oprui ming te houden onder dit gespuis. In de nabge toekomst worden nog verschillende arrestaties verwacht, ten deele in Frankrijk, maar ook in andere landen van Europa. Naar men zegt, bevinden zich onder dege nen, die van medeplichtigheid ver dacht worden, personen die hooge politieke functies hebben bekleed. Naar uit het onderzoek gebleken is was Lyon vertegenwoordiger voor Europa van een Amerikaansche bende. Hg bezocht herhaaldelijk de Vereenigde Staten, Egypte en Mid den-Europa. Het resultaat van deze besprekingen was, volgens een amb tenaar, die bij het onderzoek betrok ken is, de vorming van een bende, die veel machtiger was dan een harer voorgangsters. De zwager van den gearresteerden restaurateur Lyon, de heer Victor Casanave, die bedrijfsleider is van een der bekende Gasanave-restau- rants te Parijs, heeft nog enkele merkwaardige bijzonderheden mede gedeeld. „De reden, dat ik al wat ik weet aan de groote klok hang", zeide hij, „is gelegen in het feit, dat ik ernstigen twijfel koester omtrent de omstandigheden, waaronder mijn broeder Jean, de stichter van het restaurant, in 1932 gestorven is. Hij was goed gezond, doch bezweek plotseling. Twee maanden tevoren had hij een testament gemaakt, waarin hrj zijn geheele onmetelijke fortuin aan mijn zuster vermaakte, die getrouwd is met Lyon. Victor Casanave vertelde voorts nog, dat hg aan de politie alles had medegedeeld, wat hem bekend was omtrent de cocaïne-bende. Een der restaurants werd als opslagplaats van geweldige hoeveelheden verdoo vende middelen gebruikt. Toen hij zgn zwager vroeg, wat al die pakjes toch te beteekenen had den, die telkens aan het restaurant afgegeven werden, zei deze, dat het alleen maar fleschjes parfum waren. Maar de bedrijfleider kreeg toch arg waan en besloot er meer van te wil len weten. Lyon waarschuwde hem echter, zich op straffe van levens gevaar alleen met zijn eigen zaken te bemoeien. De goede man heeft thans, na zijn inlichtingen aan de politie, sterk het gevoel, dat zijn leven bedreigd wordt, omdat de mannen, die aan het hoofd van deze internationale bende siaan, voor een moord allerminst terug deinzen. Korten tijd nadat Casanavo aan Lyon inlichtingen gevraagd had over de geheimzinnige pakjes, werd hij door zijn zwager aangeklaagd wegens vervalsching van de boekhouding. Hoewel hij in eerste instantie ver- stok een blauwen zak. Daar zaten appels in, zoudt ge hebben gezegd. Hij kwam bij Marie's in de keet. Zij was daar alleen. Ik kom met den ki ommen èrm, nou ge alweer ingekocht hebt, Marie. Marie liet hem aan grootvaders zien. Bevend naderde zijn geheven handen het schreuwend wicht. Van den deze moet gij 'n boer maken, zooals Frans' is, geene stad- looper zooals d'ons. Hij zal missionaris worden, als de kapelaan het raadt. 'n Missionaris, o, zei Driek, dat hebt ge niet aan een touwke. Hij zal wel 'n sterke mensch worden voor de vreemde landen, zou 't niet vader? 't Is 'n vette beer, de schup en de ploeg zullen wel passen in z'n vuisten en missionaris worden kost geld. De oorlog bleef duren. Het bracht zijn trubbel op iedere boerderij, want kommiezen taxeerden oewen oogst, nadien moest ge hem op de distributie leveren. De boeren kregen soldaten in hun schuren liggen. Frans en Marie trubbelden zoo heen. Ze hadden alweer 'n durske bijgekregen De ooievaar stond weer op eenen. poot op zijnen nest in de beemd. Hij was over den oorlog en de kogels heen komen gevlogen. Bertje kroop hier op z'n gat door den herd. Hij werd door de soldaten, die bij Frans ingekwartierd lagen op gevat en op de paarden gezet. Hij reed mee naar het water, als de paarden gewasschen werden aan het rivierke in de buurt. Ze zijn bij Franse gekomen, slagers om het vee te mogen slachten op zijnen schuurherd. Hij zou 't vierde part van de winst krijgen. Er kwamen bakkers, die hem ertoe aanzetten om koren te smokkelen. Hij oordeeld werd, kon hg later aan- toonen, dat er anderen in de boeken j geknoeid hadden. Doch hij verloor 1 zijn betrekking als bedrijfsleider. Lyon, het type knappe man, dat op vele vrouwen groote aantrekkings kracht uitoefent, was blgkbaar min der gerust op de behandeling, die hem van de zijde der mannen boven het hoofd hing; hij droeg althans doorloopend een kogelvrij vest. Hg werd in 1935 voor het eerst van den handel in verdoovende middelen ver dacht, toen er een ontploffing plaats had in een geheim laboratorium in de Fauberg St. Honoré. Daarbg wer den een Bulgaar en een Tunesiër gekwetst, die juist beschuldigd wa ren van samenwerking met Bacula, Lyon werd gearresteerd, doch vrij gelaten. De huiszoeking in dit laboratorium benevens documenten uit andere deelen van Europa brachten de Fransche politie in contact met een man, Gourevider geheeten, die haar onthulde, dat twee gebroeders He- liopoulos f 1.800.000 hadden gekregen van een zekere Jean Voyatzis uit China. Een detective kreeg opdracht om dezen man te schaduwen. Hg werd gevolgd tot Alexandrië. Daar werd zijn bagage doorzocht. In een jaszak vond men een aan- teekenboekje met geheime code, die gebruikt werd voor de corresponden tie tu:schen de bendeleden. Men ge bruikte cjjfers inplaats van letters, maar het aanteekenboekje bevatte den sleutel. Lyon kwam ook op de ljjst voor, evenals vele anderen vaD allerlei nationaliteit. Deze gegevens werden naar Engeland, de Vereenig de Staten en verscheidene andere landen geseind. Uit de Vereenigde Staten kwamen de inlichtingen, die vorige maand tot de arrestatie van Bacula te Zürich leidden. Hij was op zijn veel vuldige reizen onafgebroken gevolgd, ook ten tijde van zijn diplomatieke werkzaamheden in Duitschland en Oostenrijk. Op grond van het getui genis van Bacula was het mogelgk Lyon te arresteeren. Men neemt aan, aldus de Tel., dat de bende de laatste jaren voor vele tientallen millioenen guldens aan verdoovende middelen heeft ver werkt. De productiekosten van een pond heroïne bedragen omstreeks f 5; de opbrengst bg claddestienen verkoop ligt echter tusschen de f 1500 en f 1800. Voor perkbeplanting komen nu in aanmerking geraniums, petunia, salvia (deze twee houden van voch- tigen grond) heliotroop, begonia, lobelia fulgens, margrieten. Siererwten worden als snijbloem niet diep in het water gezet. Een paar cM. is voldoende. Weet u dat petunia's graag scha duw hebben Geraniums mogen voor een zonnig venster staan. Geregeld gieten en elke week wat mest. Snijbloemen worden liefst 's mor gens of tegen den avond gesneden. Verwijder het overtollige blad en zet ze gedurende een paar uur of gedurende den nacht in den kelder. Klimrozen krijgen in de zon gauw last van het wit of meeldauw. Be spuit ze dan met sterk zeepwater. Op 10 liter zeepwater voegt men 1/10 liter brandspiritus en 10 gram salycilzuur toe. Dit middel helpt ook tegen bladluizen. o Derrispoeder is een middel tegen veel schadelijke insecten. o Als u bladluis een wollige witte massa aantreft op boomwonden, moet die bestreken worden met een kwastje, in petroleum gedrenkt. hoefde niks te riskeeren. Frans ris keerde niks. Hij deed het niet. Hij leverde alles aan de distributie, het was toch voorschrift, hij zou er anders maar last mee krijgen. Frans 'n boer op zijn land, grutsch op zijn werk en op zijn vee. Hij kwam nou ook zooveel niet meer onder de boeren De jaren kwamen en gingen, met de opeenvolging van den warmen zomer en den kouden winter. Lente en herfst. Dit brengt de wisseling in den tijd Het brengt den zaai en den oogst. De tijd gaat henen. Driek bleef maar leven onder het doorbuigende rieten dak van de „Laag- hoeve." Hij was er taai zat voor. Wat valt er te zeggen over de eerste jaren van Bertje? Hij had rond de hoeve geloopen. Met vaders ging hij mee naar het veld. Hij was de jongste. Het laatste kind, was op den dag dat het drie maanden werd in de stuipkes komen te liggen. De ooievaar utt de beemd had het broertje gebrachtde ooievaar was het weer komen halen om het naar den hemel te brengen. Bertje was het jongste zoontje. Was het wonder, dat Frans er veel mee op had Het jongske had zijn opmerkin gen op het veld als vader teulde. Hij gooide achter de kwikstaarten, die op de versch gekeerde voren kwa.nen ge wipt. Hij ging vaders roepen, als hij 's namiddags geslapen had in de bedde-1 koets. In lateren tijd bracht Frans hem naar school. Hij meest goed leeren, want dan kon hij pater worden, misschien. Bij Frans en Marie werden de jon gens al grooter en de trubbel om ze op te voeden, lijk dat hoort. Toen Marie voor den laatsten keer in het kindeibed zat, stierf Driek. Het was op den dag zelf, dat de gemeente besloot om aan twee straten in de stad zijnen naam te geven, omdat de huizen, die erin stonden door hem Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg Binnen 'n kwartier voelt Ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. GARANTIF garandeeren de goede wmiwii i IK werking van "AKKERTJES". Zorg er voor altijd "AKKERTJES" in huis te hebben, dan hebt Ge ze bij de hand, want vannacht nog kunt Ge ze noodig hebben, bij pijnen, sla peloosheid of als koorts overvalt! Het nieuwste middel tegen slakken is Elitox. Blijft nu het onkruid de baas. Ver nietig het voor het bloeit. Iedereen heeft zooveel onkruid, als hij ver dient, zegt het spreekwoord. o In verschillende dorpen zijn jonge boeren aangesteld om in de aard appelen te zoeken naar den Colora dokever. Zg krijgen daarvoor een officieele aanstelling en hebben vrijen toegang in alle aardappelvelden, ook in tuinen. Ondanks het slechte voorjaars weer beloven de frambozen weer een flinke opbrengst. Tuinliefhebbers wij raden u nog eens aan in den herfst of het voor jaar frambozen te planten. o Bgenhouden is een liefhebberij. Tracht nu een zwerm te koopen, liefst een nazwerm, die voor opzetten geschikt is. o— Cyclamen worden nu in den tuin op een warme, voedzame plaats ge zet. Stelp er zoo mogelijk een in- maakflesch over. Zet de knol niet hielemaal in den grond. Zorg voor humusrgke aarde. o Heggen, die in het voorjaar of de vorige herfst geplant zijn, moeten het eerste jaar teruggesnoeid wor den op 25 tot 40 cM. Dan worden ze ook onder dicht en schieten krachtig uit. o Vroeg bloeiend randgoed langs de paden moet nu al afgestoken zijn. Dan is er in het volgend voorjaar geen werk aan en het bloeit dan veel rijker. o De beste tijd voor het inleggen is er, omdat de eieren nu het goed koopst zijn. Hoe verscher u de eieren inlegt, hoe beter. Een deskundige heeft ons de volgende manier aanbevolen, die volgens haar niet alleen de goed koopste, maar ook de beste is. Neem een kilo gebluschte kalk, liefst geen versch gebluschte kalk, bgv. 10 tot 14 dagen van te voren. Doe die kalk in een emmer water gebouwd waren en omdat de menschen er al jaren dien naam aan hadden ge geven Op dien dag was Bertje door moeders naar grootvaders gestuurd In de kamer van Driek was de schemering van den avond binnen. Tegen den muur boven het bed brandde 'n nachtpitje in een rood potje voor het H. Hart. De vlam was onrustig onder den trek van de opengaande deur DrieK zag nadien dat de deur door het kleine manneke van Frans en Marie gesloten werd. Tegen den roodglanzenden muur zaagt ge den kop van Driek liggen. Bertje stond nou voor het bed. Zoo, menneke, zei Driek. Dag opa, zei Bertje. Toen was het stil, bijwijlen dat Driek in een trommelke 'n paar speculatie mannen vatte Hier, Bertje, eet maar op. Ik dacht dat ge dood waart, opa. Nog efkes, jungske Ze zeiden in den herd niks, daarom dacht ik dat. Driek zweeg 'n hortje na deze woorden van Bertje's. Weet gij, waarom ik oe die speculatie-mannen gaf, Bertje Om op te eten, opa. Het is zoo donker ineens hier, menneke. Bertje zweeg, toen de magere hand van Driek naar de zijne zoeken kwam. Gij hebt al groote handen gij zult 'n schoone boer worden ginds aan den beemdkant. Ik word pater, opa Ik gaf oe die speculatie-mannen, omdat ge 'n liedje voor voor me zingen moet. Driek praatte zoo maar heel lang zaam meer. Hoe zou Bertje dat durven? Het was zoo stil in de kamer het rook er zoo gek en opa was ziek Hoe kon hij nou zingen Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5