AKKERTJE Weekblad voor YENIIAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter De Tsjecho- Slowaaksche staat. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 11 Juni 193$ Negen en vijftigste Jaargang' No 24 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Een mismaaksel van den vrede. En een gevaar voor nieuwen oorlog. Iedereen beseft, dat een der moeilijkheden voor het behoud van den vrede in Europa, in Tsjechoslowakije haar grond heeft maar lang niet iedereen heeft zich een duidelijke voorstelling van den aard dezer moeilijkheden gevormd. Men voelt zoo'n beetje intuïtief dat Duitschland deze naburige republiek dwars zit en dat Hitier tegen de Tsjechen iets in zin heeft gelijk hij tegen de Oostenrijkers in den zin heeft gehad, doch deze meening is behalve al te opper vlakkig, óók nog onjuist. Men behoeft geen slaafsche bewondering te koesteren voor de Duitsche buitenlandsche po litiek van heden om tóch te er kennen, dat de wrevel der Duit- schers jegens Praag niet zonder grond is. De Tsjechoslowaaksche staat is, in zijn huidige structuur, een mismaaksel van den vrede (van Versailles) en als zoodanig kan hij aanleiding geven tot een nieuwen oorlog. Het Tsjechoslowaaksche volk n.l. is als volk een fictie, het bestaat niet. Zoo min ais er een Zwilsersch volk bestaat. Zwitserland is een samenstel van nationaliteiten in het verband van één staat (Duitschers, Fran- schen, Italianen en Rhaeto-Ro- manen). Sprekende van het Zwitsersche volk, bedoelt men dus eigenlijk de Zwitsersche staatsburgers, die echter tot an dere volkeren behooren. Tsjechoslowakije telt volgens de gegevens der telling van 1930 ongeveer 15 millioen inwoners. Om rechtvaardiging te geven van het begrip „Tsjechoslowaaksche volk" beduidt men, dat er van het genoemde inwonertal circa 10 millioen „Tsjechoslowaken" zijn, terwijl dan 5 millioen tot de verschillende „minderheden" zouden behooren, t.w. Duitschers Hongaren, Polen en Roethenen. Echter, in Tsjechoslowakije kan er geen sprake wezen van „minderheden", omdat er geen minderheid naast is. De Tsjechoslowaken immers vormen op zich zelf óók weer een samenstel. Van hun tolaal ad 10 millioen zijn ongeveer 6 millioen Tsjechen en 4 millioen Slowaken, volkeren van verschil lenden aard en taak I Het is eigenlijk deze combina tie van twee volkeren, welke regeert in het land en doordat de Tjechen numeriek de sterkste van de twee groepen zijn, waait er 'n Tsjechische wind over het land, dat in wezen een samen stel van verschillende nationali teiten, maar géén Tsjechoslo waaksche natie is. De staat is in hoofdzaak ge vormd (in 1918) uit vroeger Oos- tenrijksch-Hongaarsch gebied en en het door Duitschland afge stane Hultschiner landje. In den Oostenrijksch-Hongaar- srhen staat waren de Tjechen onderdrukt en ook de Hongaren, beide groepen trachtten zich in den grooten oorlog derhalve te bevrijden; de Tsjechen hadden in het Russische leger 'n eigen „legioen", dat tegen de Oosten rijkers in het veld stond. Na de voltrekking van de Russische om wenteling marcheerde dit legioen het werd een historische tocht dwars door Siberië naar de kust van den Stillen Oceaan, vanwaar het naar Europa werd verscheept. Het was logisch, dat den Tsje chen en Slowaken uit den afloop van den oorlog hun zelfstandig heid toeviel. Dat zou hebben kunnen geschieden in een con- fedcralen Tsjecho-Slowaakschen staat, waarin elk der beide vol ken zijn eigen bestuur had. Zoo was trouwens overeen gekomen in een verdrag, dat in de oor logsjaren te Pittburg in Amerika tusschen vertegenwoordigers van beide volken was aangegaan, welk verdrag o.m. ook door den eersten president der Tsjecho slowaaksche republiek, Masaryk, was onderteekend. De nakoming van dit verdrag wordt thans weer opnieuw door een groot deel der Slowaken ge- ëischt b.v. is een deputatie van in Amerika wonende Slo waken daartoe onlangs te Praag (de hoofdstad van Tsjechoslowa kije aangekomen. Uit het verdrag van Versailles en de overige vredesverdragen van 1919 is echter geen confe- derale Tsjecho-SIowaaksche staat voortgekomen, maar is een mid- den-Europeesche republiek ge schapen, waarin een fictief (denk beeldig) Tsjechoslowaaksch volk, als eenheid dus, eer. meerderheid vormde welke (in rechtvaardig heid) een groote minderheid van 5 millioen Duitschers, Hongaren, Polen en Roethenen zou beheer- schen. Dat was een onwaarachtigheid, want er is geen Tsjechoslo waaksch volk; er woont in Tsje choslowaaksch staatsverband zelfs geen volk, dat een meerderheid in tal "bezit. De bewoners zijn te onder scheiden in 40 pet. Tsjechen, 25.8 pet. Slowaken, 21.9 pet. Duitschers, 4.7 pet Hongaren, 8.7 pet. Roethenen, 0.6 pet. Polen en 1.3 pet. Joden. Al die millioenen „vreemden" zijn aan den Tsjechoslowaakschen staat toegevoegd, teneinde de republiek natuurlijke, sterke gren zen te geven, o.a. het Boheem- sche hooggebergte en om de vroegere Oostenrijksch-Hongaar- sche republiek zoo radicaal mo gelijk uiteen te rukken. Wat als sterkte was gezocht, is de zwakheid det republiek geworden. De „minderheden" verzetten zich tegen een Tsje chische hegemonie, welke zij te meer als een verdrukking voelen omdat er geen Tsjechische meer derheid, geen enkele meerderheid in liet land is. Er is een hegemonie van een minderheid over de andere min derheden. Daar tegen komen deze laatste thans alle opDuitschers (ge steund door het machtige, inden rug gelegen moederland), Slowa ken, Hongaren en Polen. Tsjechoslowakije moet zijn nor male structuur zien te verwerven van: een staat, welke samenstel is van bestuurlijk gescheiden, gelijkberechtigde nationalisten, waarin men elkaar (en eikaars gevoeligheden) zooveel mogelijk ontziet en dus op het gebied van internationale politiek en machts vorming, een strikte neutraliteit in acht neemt. (Denken we hier aan het be staande militaire verbond met Rusland, dat den meesten van de 21.9 pet. Duitschers natuurlijk een doorn in het oog is). Van het meerdere of mindere succes van het pogen der Brit- sche (en Fransche) regeering om Berlijn tot diplomatiek en men- schelijk geduld te bewegen bij het toezien van den ontwikke lingsgang van den Tsjechoslo waakschen staat, èn van het aan passingsvermogen der heerschers te Praag, alsmede van hun rea liteitszin, zal het afhangen, of al dan niet ,in Tsjechoslowakije de oorlogsbrand zal uitstaan, welke Europa dieigt ie verteren. Het gevaar is nog groot ai is het niet zóó groot meer als enkele weken geleden. De brand wachten hebben hun posten be trokken. Md. Somber beeld. De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, CordeJ Huil, heeft een rede gehouden waarin hij' den algemeenen internationalen toestand heeft geschilderd. Daaromtrent zeide hg o.m.De werkelijke vrede kan alleen bestaan, wanneer het internationale recht en de internationale verdragen geres pecteerd worden. De oorlog woedt nog tusschen de volkeren en in meer dan een gedeelte van de wereld regeert de geest van de internationale anarchie. Men verwerpt licht vaardig verplichtingen, welke men plechtig heeft beloofd te zullen nakomen, de eerbied voor de wet en het gegeven woord is op een bijzonder laag niveau terecht gekomen. Glorificatie van den oorlog valt nog op tal van plaatsen op den aardbol te hooren. Men gebruikt zijn legers als politiek instrument, om nationale doeleinden na te stre ven en agressie te plegen. En men gebruikt ze met een bruta liteit, die onze menschelijke in stincten tart. Vooral thans moeten de Vereenig- de Staten hun invloed uitoefenen ten gunste van het internationale recht. Nu de wereld gebukt gaat onder den voortdurend drukkender worden den last van de bewapening zijn wij bereid om tezamen met andere naties op de meest vastbesloten wijze te werken om een doeltreffende over eenkomst nopens de beperking en de geleidelijke vermindering van de bewapening te verkrijgen. Aangezien 't gebruik van de gewapende macht met een beestachtigheid geschiedt, die niet eindigend leed met zich meebrengt, zijn wij bereid om samen met andere naties het werk, dat twee geslachten vroeger zoo gunstig in Den Haag begonnen is, tot huma niseering van den oorlog met alle kracht weer op te nemen. Het klinkt allemaal mooi en er valt niet te twijfelen aan de goede bedoelingen, maar... Zoolang de wereld zich niet stelt op Christelijke basis en rechtvaardigheid en liefde niet ten troon komen, om de zede lijke macht van het recht in de plaats te stellen van de brute macht van het geweld, zoolang zal het menschdom zelf de schuld zijn dat de wereld een hel gelijkt De H. Vader heeft bij een ont vangst van Hongaarsche pelgrims gesproken over de groote deelneming aan het jongste Eucharistische we reldcongres en daarbij gewaagd van „enkele ongelukkige uitzonderingen". Dat doelde natuurlgk op de landen waar katholieken-vervolging heerscht Woordelijk sprak de H. Vader aldus: „Ongelukkige uitzonderingen, want 't betreft de uitzondering van hen, die bij het volle licht toch in den schemer der duisternissen willen blijven." Bij deze klacht van den Paus sluit goed aan 't droevige feit van de kath. Oostenrijksche pers. De Reichspost, het voorheen kath. Weensche hoofdorgaan, gaf ten tijde van het Eucharistisch Congres een bijblad van 8 pagina's, gewijd aan Hongarije, maar.... er werd met geen letter gewag gemaakt van het Eu charistisch Congres Het is meer dan droevig! De bombardementen van open steden in Spanje en China worden met hevigheid voortgezet. Duizenden onschuldige slachtoffers onder niet-strgders, vrouwen en kinderen worden de dupe van deze barbaarschheid. Alle protesten zijn vergeefsch. Tokio deelt heel laconiek mede, dat de aanvallen met nog grootere hevigheid zullen worden voortgezet. En een Japansch blad schrijft zoo waar: De Japansche soldaten en vliegers zijn de ridderlgkste en edel moedigste ter wereld. Bij zulk een huichelarij is 't zaak dat we ons bergen Sacramentsprocessie in het Derde Rijk. Het aartsbisschoppelijk ordinariaat van Freiburg heeft een verordening uitgevaardigd, waarin te kennen wordt gegeven, dat de processie op Sacramentsdag onder de gewijzigde omstandigheden, zoo plechtig moge lijk en onder algemeene deelneming der geloovigen gehouden moet wor den. Het is thans meer dan ooit een eereplicht van iederen Katholiek om deel te nemen aan deze openlijke geloofsdemonstratie en zijn huis ter eere van den voorbijtrekkenden Eucharistischen Heiland te versieren. Bij eveDtueele verstoring der pro cessies moeten de deelnemers zich rustig houden en het verweer uit sluitend overlaten aan de openbare organen, die met het handhaven der orde zijn belast. Bij de processie moeten zooveel mogelijk Duitsche kerkelijke liederen gezongen wordenmarschliederen komen niet in aanmerking. De Fransche socialisten. Op het congres der Fransche so cialistische partij te Royan zijn groote onderlinge meeningsverschil- len tot uitiDg gekomen. Blum bevestigde, dat de buiten landsche politiek der regeering Daladier geen enkele blaam verdient. „Het belang van het volksfront eischt handhaving van het huidige kabinet". Aan het einde van zijn betoog drong Blum aan op eendracht ron dom de verantwoordelijke mannen van de socialistische partij. Spreker was er van overtuigd, dat de partij de huidige moeilijkheden, welke af breuk doen aan haar kracht, zal te boven komen. Het lot der Weensche Joden. Tijdens de Pinksterdagen zijn te Weenen vele Joden gearresteerd. Van officieele zijde bewaart men het stilzwggen ten aanzien van het aan tal arrestaties. In bevoegde kringen stelt men het aantal van degenen, die uit Oostenrijk alleen naar het concentratiekamp van Dachau ver voerd zijn op 7190. De Luiksche giftmengster. Te Luik is het proces begonnen tegen de weduwe Becker, beschul digd van te hebben vergiftigd, vier malen gepoogd te hebben iemand te vergiftigen, valschheid in geschrifte te hebben gepleegd en vier diefstal len te hebben begaan. De vrouw is 59 jaar oud. Zonnig Pinksterfeest. In tegenspraak met de vooruit zichten tevoren gewekt, is Pinksteren begunstigd door schitterend zomer weer, zonnig, zonder te groote warmte. Tienduizenden hebben van deze omstandigheden geprofiteerd door naar buiten te trekken, waar de natuur op haar schitterendst praalde. Zeer bijzonder was door de weersomstandigheden ook het succes der festivals en concoursen, land dagen en openluchtsamenkomsten, welke met Pinksteren plegen te worden gehouden. Het was druk op de wegen, zóó druk, dat de Dood rijkelijk maaide, eiken keer, dat hij zijn moordende zeis uitschoof naar de levensblije massa, welke in haar vreugde vergat te letten op wat haar bedreigde. Hagespraak. De redders van ons steeds dieper aftakelende volk als hoedanig ze ons beschouwen de N.S.Bge bruikten Pinksteren om zich zelf te begeesteren voor haar taak: de ver nietiging van het demo-liberale stelsel ten onzent en de vestiging van den zegen, voortkomende uit den wil van één (Anton Adriaan I). Tienduizenden hebben bij deze ge legenheid in Lunteren begeesterd opgezien naar onze toeKomstige, nieuwe nationale vlagoranje, waarin een bleue wolfsangel. De heer Vlekke voorspelde den ondergang van 't „politieke katho licisme" en de heer Mussert trad naar voren uit het „dal der bezin ning", hem door den uitslag der verkiezingen van het vorige jaar aangewezen, en hij besteeg de berg zijner politieke begeerte, waar hij uit de onvruchtbare rotsen der democratie de welvaartsbronnen opensloeg, waaruit ons volk, zp volk hoopt te verzadigen. Het was erg mooi. Dc vestigingsverboden. Nadat de vestigingswet kleinbedrijf 1937 achtereenvolgens toegepast is op het slagersbedrgf, het bakkers bedrijf, de schoenbedrijven en den kantoorboekhandel, is thans een tijdelijk vestigingsverbod afgekondigd voor het kruideniersbedrijf, alsmede voor het automobiel- en garage bedrijf. Het is dus thans verboden zonder vergunning van den minister van Economische Zaken zulke bedrijven te vestigen. Dit verbod geldt voor den tijd van ten hoogste één jaar, daarna doch eventueel eerder zullen de vestigingseischen worden afgekon digd en dan zal men voor het vestigen van een inrichting de ver gunning behoeven van de Kamer van Koophandel. Om uit te maken, wie als kruide nier kan worden aangemerkt, heeft de regeering een ontzagwekkende lijst van 15 groepen kruideniers artikelen samengesteldwie minstens Adviezen aangilie Inkomsten- en Verm.belast Accountantskantoor H. OKHUYSEN. VENLO Van Cleefstraat 16. Tel. 3669. Voorbespreking zonder verplichting. vier van deze groepen verhandelt, is kruidenier. Daar de lijst letterlijk van alles vermeldt, zal het straks statistisch worden vastgesteld, dat de bewering als zouden we een volk van kruideniers zijn, wè.ar is. Dure kersen. In de Over-Betuwe zijn reeds eenige kersenboomgaarden onderhands of bij inschrijving verpacht. Dat wil zeggen, dat de vruchten, die nog volkomen groen zijn, aan den boom geschat zijn en daarna werden ver kocht. Men besteedde van 16 tot 20 ct. per kilo op 't hout. Rekent men daarbij nog het pluklooD, de veilings- onkosten etc., dan mag men wel aannemen, dat men dit jaar dure kersen zal eten. Duur en schaarsch zullen de vruchten zijn, want wat de nachtvorst aan de hoornen ge laten heeft, werd door den laatsten storm nog ernstig vernield. Middel tegen Suikerziekte 1 Naar gemeld wordt, is een Neder- landsche scheikundige momenteel bezig, in samenwerking met een Ber- lijnschen professor, een nieuw middel te beproeven, om de symptonen van suikerziekte weg te nemen. Enkele patiënten hebben er vol komen baat bg gevonden. In een ziekenhuis te Berlijn worden thans achttien personen, die lijdende aan suikerziekte zijn, volgens deze metho de behandeld, tot heden met gunstig gevolg. Onweer boven ons land. Men behoefde Woensdag nu direct geen weerkundige te zijn, om met bijna absolute zekerheid te kunnen voorspellen, dat op de drukkende hitte waaronder mensch en dier te lijden hadden, een onweer zou vol gen. Fiksche regenbuien plasten neer en brachten verademing en verfris- sching. Maar niet overal waren de ge volgen zoo gunstig, want op tal van plaatsen heeft de bliksem onheil veroorzaakt voor mensch en have. Tijdens een onweersbui, welke zich Woensdagmiddag boven Anna Pau- Iowna ontlastte, zijn twee landar beiders, door den bliksem getroffen en gedood. Beiden waren gehuwd en vader van drie kinderen. Een tweede bui die over dit dorp ontlastte, deed een boerderg in de vlammen opgaan. Te Langweer is een boerderg en en te Beilen zijn twee boerderijen door den bliksem in de asch gelegd. Te Hijken zgn twee boerderijen en te Wijster een schuur afgebraDd. De 56jarige landbouwer Tiemissen te Lithoyen, is toen hij zich op weg naar het land bevond, tijdens een onweer door den bliksem getroffen en op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van 8 kinderen. In 't kort. Amsterdam blijft „Schiphol" met groote energie tegen „Defensie" ver dedigen. Er is uit 60 plaatselijke organisaties een „Centraal Comité" tot behoud van Schiphol gevormd. De groote tinbaggermolen „Kari- mata" is op Terschelling aangekomen, waar hij pogingen gaat doen om het goud van de „Lutine" machtig te worden. VENRAY, 11 Juni 1938 VOLKSCONCERT Venray's Harmonie. Hedenavond om 8 uur zal Venray's Harmonie een concert geven op het Henseniusplein. „VENRAY VOORUIT." Dinsdag 7 Juni had in het Hotel „De Zwaan" alhier eene vergadering plaats van de vereeniging „Venray Vooruit", om te geraken tot eene speciale Commissie of Comité voor de Venrayscbe Markt. Nadat de Voorzitter, Dr. L. Sala, de vergadering met den Christelgken groet geopend had, richtte hg een hartelijk woord van welkom tot de ter vergadering gekomen Voorzitters van Boerenbonden, Voorzitters der Jonge Boerenvereenigingen, Voorzit ter van den Middenstand, Slagers en Veehandelaren. Een Commissie of Comité, die er zich speciaal op toe legt, de Venray - sche markten tot het vroegere peil terug te brengen, is als onder- afdeeling van „Venray Vooruit" zeer gewenscht, zegt de Voorzitter :n zijn inleidend woord. Dit Comité kan dan in overleg met belangheb benden, zulke maatregelen treffen en zulke voorstellen aanhangig makeD, als zg gewenscht en nuttig oordeelt. Natuurlgk moet deze Com missie ter wille van zooveel mogelijke aanknoopingspunten met belangheb benden, alle standen omvatten. Gaarne brengt de Voorzitter een woord van hulde aan den heer Neem dadelijk 'n en wèg is Uw kiespijn, dank zij de bijzondere samenstelling die dadelijk élke piin verdrijft! Wei ger namaak. Lel op het AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. ft ADAMTIE Wij garandeeren de goede UAKANIIt werking van "AKKERTJES". Steeghs, Castenray, die destijds over dit punt den Edelachtb. Heer Burge meester, Mr. Janssen, gesproken heeft. Naar de meening van den Voorzitter is het zeer wel mogelijk oDze markten weer op peil te krijgen. Venray met zijn prachtig achterland kan op meer mogelijkheden wijzen en er zgn nut mee doen dan menig andere plaats. We moeten nu echter niet meenen, dat we markten als den Bosch of Nijmegen kunnen beconcurreeren, doch de locale be- teekenis der Venraysche markten omhoog brengen is zeer goed moge lijk. Hier ligt nu voor meerdere Boerenorganisaties, Middenstanders, slagers en kooplieden een dankbaar werkobject, hetwelk hij gaarne in aller belangstelling aanbeveelt. Het woord is nu aan de vergadering. Nadat de heer Steeghs dank ge bracht had voor de tot hem gerichte woorden, wil hg ook gaarne de personen, die met hem dit punt besproken hebben, in die schoone woorden van den Voorzitter doen deelen. Na een uitgebreide conversatie werd besloten ter zake van de markt een voorloopig werkcomité in te stellen, waarin zitting hebben namens de Boerenbonden de heer Hub. Jans sen, namens de Jonge Boeren de heer Wismans Mzn. en namens de slagers de heer Verschuur en. Ook de Middenstand en Veehandel zal in dit Comité vertegenwoordigers heb ben. Na deze verkiezing gaf Dr. Sala de leiding der vergadering over aan den heer Hub. Janssen, die met een woord van dank voor zijne verkiezing-, herinnerde aan de woorden van den Beschermheer van „Venray Vooruit", om nu de koe bij de horens te pakken en te houden. Meerdere voorstellen werden het bestuur aan de hand gedaan, tot bereiking van het beoogde doel, welke bestudeerd zullen worden en in een vergadering der Marktcom- missie ter tafel zullen gebracht worden. Nadat de wenschelrjkheid eener meer uitgebreide Marktcommissie en inroeping van Let gemeentebe stuur besproken was, werd deze vergadering op de gewone wijze' gesloten, onder specialen dank voor de belangstelling en liefde voor de Venraysche markten, die in elk voorstel te beluisteren viel en waar door de actie van „Venray Vooruit" met hare Marktcommissie slagen zal. HandboogschutÉerij St.Antonius Halfweg. Zondag le Pinksterdag was voor de doelen St. Antonius een ware feestdag. Bg gelegenheid van het 12l/2jarig bestaan werden de schietbanen en het nieuwe vaandel ingezegend. De dag werd ingezet met een Hoogmis om half 10, voor bet wel zijn der vereen-'ging, Des nam. half 3 trok men gezamelijk, op een pit tige trommelmarsch, met 't nieuwe vaandel naar 't Lof. Tijdens 't Lof werd door den Z.E. Heer Rector Asselbergs 't vaandel gewijd. Direct na het Lof werd in optocht naar het doelhuis gemaicheerd, voorafgegaan door de Harmonie van Oostrum, welke steeds bereid is dergelijke feesten op te luisteren. Bij aankomst op de doelen werd door den voorzitter van St. Antonius het welkomswoord gesproken,waarna door den Z.E. Heer Rector de banen werden ingezegend. Na deze plechtigheid wisselden de hartelijkste speeches elkaar af, o.a. werd door den Z.E. Heer Rector de beteekenis van deze inzegening uitgelegd, waarna de Z.E. Heer

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1