Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. PINKSTEREN. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Buitenland. Binnenland. .Venray Vooruit Provinciaal Nieuws Zaterdag 4 Juni 193S Negen en vijftigste Jaargang No 23 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Negen dagen waren sedert de Hemelvaart van Jezus verloopen, toen de heerlijke belofte, welke Hij zijn Apostelen gedaan had, in vervulling ging. De vijftigste dag sedert de Verrijzenis brak aan. Omtrent het uur van 't morgenoffer, dat is, volgens onze telling omstreeks negen uur in den morgen, waren de Apostelen met de andere leerlingen en eenige vrouwen weer met Maria, Jezus' Moeder in de bovenzaal vergaderd. Plotseling ontstond er uit den hemel een gedruisch als van voorbijgaander. wind. Hij vervulde heel het huis waar ze gezeten waren. 't Was de heraut van den Heiligen Geest. Het ruischen en bruisen, als van een hevigen, geweldigen storm, is een heerlijk zinnebeeld der onzichtbaarheid en geeste lijkheid van den Heiligen Geest, de ziel, de levensadem van de Kerk Gods. Het beduidt ook de kracht, waarmede de Apostelen alle hinderpalen, welke de uit breiding der Kerk in den weg stonden, te boven kwamen en het geweld waarmee de gods dienst van Jezus Christus de afgoden neerwierp en het bijge loof en de vooroordeelen ont wortelde. Zooals de stormwind in het voorjaar de lucht reinigt, de ver dorde takken afrukt en aldus nieuw leven brengt in Gods natuur, zoo reinigt en heiligt de Heilige Geest Gods Kerk, zoo rukt Hij te zijner tijd de torre takken van den door Christus geplanten levensboom, die dan weer opbloeit met verjongde levenskracht. Nauwelijks was de komst van den Heiligen Geest door het geweldige bruisen aangekondigd, of „er verschenen verspreide tongen als van vuur en namen boven ieder hunner plaats." Waarom koos God tongen als zinnebeeld der nederdaling van den Heiligen Geest Dit beantwoordde aan de zen ding van de Apostelen en hun opvolgers, door Jezus gezonden om het Évangelie van den god- delijken Meester te prediken aan alle volken der aarde. Het duid de tevens de gave der talen aan, die de Heilige Geest aan de eerste prediker mededeelde. „En ze begonnen verschillende talen te spreken, naar de Heilige Geest hun ingaf zich te uiten." Ook beantwoordde het aan de belofte des Heeren: „Als men u overlevert, wees dan niet bezorgd hoe of wat gij spreken zult; want in dat uur zal u worden inge geven, wat gij spreken moet. Immers, niet gij zijt het die spreekt, maar de Geest van Uwen Vader is het, die in u spreekt." (Mattheus X, 19) De Heilige Geest wil alle vol ken van den aardbodem, hoe verscheiden ook in taal en kleur, in karakter en kuituur, in ééne Kerk samenbrengen. Hij wil één geloof, ééne hoop, ééne liefde in aller hart brengen, allen voeden met één Levensbrood, allen ver eenigen om één altaar, doen nederzitten aan één liefdemaal, daar Christus voor allen gestor ven is en allen geroepen zijn tot de ééne zaligheid in de aan schouwing Gods. De Heilige Geest is derhalve de Geest van vereeniging, ver broedering, eenheid. De geest der wereld is daarentegen de geest van scheiding, scheuring, haat, die de door Christus verbroeder de standen van elkander ver vreemdt, tegen elkander ophitst, en aldus den strijd ontketent van allen tegen allen. Welke geest bezielt u De Geest der liefde of de geest van den haat: de Heilige Geest of de geest der wereld Wel heeft onze tong wellicht niet dezelfde verheven bestem ming, als die der apostelen en der missionarissen, doch zijn wij allen verplicht ze enkel en alleen te gebruiken tot de eer van God en het welzijn van onze mede- menschen. Kostbaar is de gave der taal. Zwaar de rekenschap, welke we er eens van moeten afleggen. Bedenken we dat wel 1 De tongen, die de Heilige Geest als uiterlijk waarneembare teekenen van zijn nederdaling over de Apostelen koos, waren als van vuur, waren als vuur tongen. Waarom Omdat de werkingen van het vuur in de stoffelijke wereld zulk een wonderbare overeenkomst hebben met de werkingen van den Heiligen Geest in de wereld der geesten. Het vuur verlicht. De Heilige Geest ontsteekt het liefdevuur in 's menschen hart, doet het gloeien van liefde tot God en den even- mensch. Het vuur reinigt. De Heilige Geest zuivert de ziel van de zondensmet, loutert en heiligt ze, maakt ze deelachtig aan Gods eigen natuur. Het vuur zet uit. Zoo zet de Heilige Geest het hart dermate uit, dat slechts God het vullen en bevredigen kan, dat de aarde te klein schijnt voor den bran denden zielenijver. Kom, Heilige Geest, vervul onze harten met uw liefdevuur Schep in ons een nieuw hart en een nieuwen geestMaak ons hart gelijkvormig aan 't Hart van Jezus 1 Amen. Aan de Lezers werd een boekje toegezonden over tand- en mondverzorging metlvorol (volgens nieuw recept) in welke tandpasta de nieuwste wetenschap pelijke viDding is toegepast. De tanden worden er prachtig wit door en de mond bijzonder frisch en rein. Gebruik wordt aanbevolen. DE GROOTE LES VAN BOEDAPEST Het Eucharistisch Congres van Boedapast heeft de heele wereld deze groote les gegeven: dat het eenige geneesmiddel tegen allen klassen-, rassen- en burgerstrrjd de liefde is, dat onze naastenliefde de onschatbare bijdrage van het Chris tendom is tot oplossing van alle brandende vraagstukken. In de uren, dat moordende vlieg tuigen boven Canton en Alicante ronkten en daar hun moordende bommen o schande op weer- looze burgers lieten neervallen, had de Pauselijke Legaat, Z.H. Em. Pa. celli slechts één gedachte, welke hij met de woorden van Christus zelf weergaf; „Het teeken, waaraan al len zullen herkennen, dat gij Mijn leerlingen zgt, is, dat gij elkander liefhebt." Het moet onze felbewogen wereld, welke van den grondslag der Liefde losgeslagen is, vreemd in de ooren geklonken hebben, dat er iets beters iets hoogers is, dan al wat verdeeld en tegen elkaar opjaagt: het kind schap Gods, dat alle menschen tot elkaar begrijpende en waardeerende broeders maakt; dat een brug slaat over scheidende grenzen, over rassen en kleuren heen naar den Eucharis- tischen Christus. Duitsche dominé's zwichten voor Nazi-orders. Op 't voorbeeld van de Evangeli sche kerken in de meeste deelen van Noordelijk Duitschland hebben thans "de besturen der Evangelische kerken in Würtemberg, Baden en Beieren hun dominé's gelast, den eed van trouw af te leggen aan Hitier, het geen beteekent, dat thans de meer derheid der Evangelische kerkbe sturen in Duitschland en Oostenrijk zich bij den eisch van den staat hebben neergelegd. Wreede luchtaanvallen. Hoe verschrikkelijk een groote Europeescbe oorlog zou worden, leert ons de praktijk in Azië en méér nog, omdat bet hier gaat tusschen par tijen van „onze" beschaving, de strijdmethode in Spanje. De wereld huivert van ontzetting, als ze leest van de bombardementen op steden als Kanton en Hankau in China, waar de burgers bij honderden tegelijk het leven lieten. En van de bombardementen op open steden in Spanje, welke worden uitgevoerd op last van Franco-autoriteiteD, die nog wel beweren, dat ze voor de bescha ving vechten De aanval op Granollers. Bijna 500 gedoode burgers. Diepen indruk maakte deze week het bombardement vanuit nationalis tische vliegtuigen op het Noord- Spaansche stadje Granollers, ruim 30 K.M. ten Noorden van Barcelona gelegen. Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur waren te Granollers reeds 430 dooden geborgen hiermede zijn evenwel nog niet alle slachtoffers van het bom bardement geborgen. Men raamt het totaal aantal dooden op meer dan 500. Een speciale correspondent van Havas meldt omtrent den luchtaanval op deze plaats het volgende De 3 morgens om negen uur hebben vijf vliegtuigen, die op gemiddelde hoogte vlogen, een twintigtal bom men neergeworpen op Granollers. De aanval ging zoo snel in zijn werk, dat niemand tijd had, dekking te zoeken in de speciale schuilplaatsen, die in het stadje aangelegd zijn. Bijna alle projectielen kwamen neer in het centrum van de bebouwde kom. Op het oogenblik van den aanval verdrong zich een groote menigte menschen op het Maisir-plein, waar de vischhal staat, om inkoopen op de markt te doen. Hier werd een ware slachting aangericht. Een der bommen trof de vischhal. Bijna alle in de hal aanwezigen werden weg gemaaid. Een deel van de hal stortte in en bedolf de aanwezigen onder de puinen. De hoofdstraat van Granollers was bijna geheel vernield. Vijf tien gebou wen stortten hier in. Dc Chineesche verliezen. Volgens een door het keizerlijk Japansche hoofdkwartier uitgegeven communiqué zijn tot 24 Mei in den sector van Soe Tsjau en aan het Loenghaifront 240.000 Chineezen ge dood of gewond. Hiervan zijn er 103.000 gesneuveld. Cholera te Sjangha'. De cholera neemt in de internatio nale nederzetting van Sjanghai den omvang van een epidemie aan. In verband hiermede heeft de Japansche consul-generaal den deken van het consulaire corps aldaar medegedeeld, dat Chineezen en staatsburgers van derde mogendheden slechts met een vaccinatiebewijs toegang tot het door de Japanneezen bezette stads deel hebben. Duitschland betaalt geen Oostenrijksche schuld l De onderhandelingen over de be taling van Oostenrijk's schulden aan het buitenland waarvoor op het oogenblik een Britsche delegatie in Berlijn vertoeft, zijn vastgeloopen. De nazi's weigeren verdere betalin gen. Zij willen geen verantwoordelijk- beid aanvaarden voor schulden, die de Oostenrijksche regeering heeft aangegaan, vóór Oostenrijk in 't Duitsche rijk werd opgenomen. De Engelschen dreigen thans met in beslagneming van Duitsche saldi in Londen en met het instellen van een clearingregeling. Voor de Londen- sche City is de mislukking der onderhandelingen schokkend nieuws. Seizoensport. Heel het vliegveldengedoe is een seizoensport, d.w.z. de drukte komt voort uil de geschiktheid van onzen tijd onze tijdsomstandigheden voor het losbreken van oorlog ei luebttempeesten. Ook het volksgas masker is aldus een seizoenartikel. De N.V. Electro Zuur- en Water- stoffenfabriek te Amsterdam beeft van Sociale Zaken krachtens de be paling van het gasmaskerbesluit vergunning gekregen tot de vervaar diging van een gasmasker tegen een prijs van vijf gulden per stuk. Ook het staatsbedrijf der Artillerie inrichting aan de Hembrug mag een masker voor dezen prijs leveren, terwijl er voorts een Belgische onder neming is, die eveneens voor vijf gulden een zeer doelmatig gasmasker in de handel kan brengen. Nederland beschikt dus over drie leveranciers van een artikel, dat, naar wij innig hopen, nooit nood zakelijk zal zijn, doch met het nood gedwongen gebruik waarvan men toch in dezen tijd rekening moet houden. Bij de distributie van gasmaskers zullen voorloopig „vrijwilligers vóór" gaan, d.z. de ambtenaren en overigen, die iets met luchtbescherming hebben te maken. De overigen kunnen zich voorloopig nog aan vreedzamer bezigheid wijden: het hengelen b.v. Waarvoor het sei zoen eveneens sinds Woensdag j.l. is opengesteld. Mei in alles tekort geschoten. De afgeloopen maand sluit wat het weer betreft met een tekort, een tekort aan neerslag, zonneschijn en warmte. De lente is droog geweest en ook Mei heeft ons niet dien neer slag gegeven, waarop wij recht had- deD, n.l. 36 m.m. tegen 53 m.m. nor maal. Wat het aantal uren zonneschijn betreft bleven wij met 209 uren slechts 6 uren beneden het land- gemiddelde voor Mei. Vergeleken met de gemiddelde temperatuur, berekend uit de waarnemingen, die de laatste 51 jaren op de filiaal-inrichting van het Kon. Nederlandsch meteorologisch instituut werden verricht, bleven wij met een gemiddelde temperatuur van 12.1 gr. C. in Mei ongeveer 1 gr. C. beneden normaal. Minder woningproductie. Woningnood ten plattelande. In 1937 is de woningproductie in ons land opnieuw teruggeloopen. De netto vermeerdering van het aantal woningen bedroeg 24.980 tegen 27.328 in 1936 en meer dan 40.000 in de daaraan vooraf gaande jaren. Weliswaar kan aan de hand van de gegevens omtrent de in uitvoering genomen woningen voor 1938 een hoog ere productie worden verwacht, maar het aamal zal toch beduidend blijven beneden het voor 1936 gel dende peil. Op het platteland is de toestand over het algemeen heel anders dan in de groote steden. Terwijl in deze laatste, ondanks de daling van den laatsten tijd, het aantal leegstaande woningen nog altijd beduidend is, heerscht er op tal van plaatsen op het platteland absolute woningnood. Ook met den vereenigingsbouw ging het in het afgeloopen jaar al lesbehalve naar wensch. Het aantal voltooide verenigings gebouwen bedroeg slechts 1831. Laat men het bijzondere crisisjaar 1933 builen beschouwing, dan is deze productie de laagste in de af geloopen 25 jaar. Vleesch in. blik. Na de „proeforder" van 100.000 stuks zal, naar het Handelsblad verneemt, deze week worden begon nen met het aanmaken van blik- vleesch, te distribueeren via de gemeentebesturen aan werkloozen en behoeftigen. De regeering betaalt aan de vleesebwarenfabrikanten een vergoe ding van 11.4 per blik, aldus het blad, waarvoor dezen het vleesch moeten verwerken, benevens het blik, de doozen en de etiketten moeten leveren. Het is de bedoeling dat de deel nemende bedrijven 800.000 Dlikken per week maken (netto-inhoud circa 9 ons; verkoopsprijs aan gegadigden 37V2 cent). Dalende werkloosheid. Met aandacht volgde het publiek dezer dagen het belangwekkende debat in de Tweede Kamer over de werkloosheidsbestrijding en de poli tiek te dien aanzien van de regeering. Mogen deze debatten de activiteit tot beteugeling van de ergste crisis- vorm, hebben gestimuleerd Het huidige beeld der werkloos heid in ons land is overigens niet zonder hoop voor de toekomst. In de eerste verslagweek van Mei was het werkloosheidspercentage voor alle tegen werkloosheid ver zekerden in de laatste jaren als volgt: 1935 30.01936 31.6193725.5. Auto door trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg nabij de uitspanning „Vijf Eiken" te Gilze is Woensdagavond te ruim half acht een ongeluk gebeurd, waarbg twee personen, een heer en een dame, om het leven zgn gekomen. In de auto waren gezeten de 22-jarige A. R., bierbrouwer te Middelbeers en diens 24-jarige zuster N. R. Toen de trein enkele honderden meters verder tot stilstand kwam, vond men tusschen de resten van de auto bet lichaam van den jongeman, die Dog flauwe teekenen van leven gaf, doch spoedig nadat men hem had bevrijd, overleed. Bij een langs de spoorbaan inge steld onderzoek vond men op honderd meter van den overweg het vreeselijk verminkte lichaam van mej. R., die uit den wagen was geslingerd. De ongelukkige moet op slag dood zgn geweest. Onder leiding van Dr. L. Sala bad Dinsdag inde Wilhelminazaal alhier de eerste vergadering plaats van Venray's jongste Vereeniging, die echter een zeer zware, maar tegelijk ook dankbare taak te vervullen krijgt, n.l. eenheid en vooruitgang te brengen in het publieke leven te Venray, waarbij alle standen belang hebben. Een kwijnend leven is voor een gemeente funest. Na een hartelijk welkomswoord gesproken te hebben tot de talrijke aanwezigen, die door hun opkomst hunne belangstelling in het doel en streven der jonge Venreeniging „Ven ray Vooruit" deden blijken, opende de Voorzitter de vergadering met den Christelrjken groet en hield een keurige inleiding, waarbij bij den Heer Jan Poels z.g. nog eens deed zien als een initiatief rijk persoon, die met oud-Burgemeester v.d. Loo, zoo veel deed voor Venray en hare inwoners. Intusschen is het echter den plicht van ons allen, deze erfe nis te aanvaarden als een blijk van dankbaarheid. Jammer genoeg, is tot nu toe hiervan bitter weinig terecht gekomen, zeer tot schade van ge meente en gemeentenaren. Gelukkig heeft Venray in den per soon van den nieuwen Burgemeester, Mr. Janssen, een waardig opvolger gekregen, die als gangmaker voor Adviezen aangifte Inkomsten- en Verm.belast. Accountantskantoor H. OKHUYSEN. VENLO Van Cleefstraal 16. Tel. 3669. Voorbespreking zonder verplichting. „Venray Vooruit", een voorloopig comité in het leven riep, om de eerste werkzaamheden ten deze te leiden. Een definitief bestuur zal, als een en ander eenigen vorm heeft gekregen, door de leden gekozen worden. Het openbare leven in Venray heeft den laatsten tijd weinig te beteekenen en verschijnselen van achteruitgang vallen waar te nemen, terwijl gebrek aan onderlinge ver standhouding het welslagen van feesten en dergelijke, zoowel op de kerkdorpen en gehuchten en in de kom vaak zeer ernstig bemoeilijkt. Een der dingen, die terecht aller aandacht vragen, is de Venraysche markt, iets, waarbg alle standen belang hebben. Het noemen van de Venraysche markt in dit oogenblik, moge gelden als een vingerwijzing in de richting, waarin „Venray Voor uit" hare werkzaamheden wil ont plooien; niet alléén behartiging der belangen van de Kom, maar van de geheele gemeente, waartoe de Ver eeniging gaarne alle mogelijkheden wil uitbuiten. Zoo vragen de bedevaartplaatsen Smakt en Oostrum ook terecht om belangstelling van onze zijde, doch de markt heeft thans om genoemde rede de eerste plaats. Het voorloo pig comité he-eft reeds gedacht om te komen tot een op te voeren open luchtspel, waarvoor het zich in ver binding heeft gesteld met Pater Schreurs. Dat het zeer wel mogelijk is om Venray in de publieke aandacht te brengen, hebben wij j.l. Zaterdag gezien, toen dank zij de activiteit van Burgemeester Janssen de Stich ting „Het Limburgsche Landschap" hier hare jaarvergadering hield en de deelnemers aan deze vergadering enthousiast waren over het natuur schoon, dat Venray zoo ruimschoots biedt. Wil men echter deze gelegenheid uitbuiten, dan moeten we hebben een hotel- en restaurantbedrijf, win kel- en zakenbedrijf, geheel op de hoogte van den tgd. Niet alles kan echter in eens worden aangepakt, ook hier moet het zijn langzaam maar zeker. Om dit alles te berei ken moet de Vereeniging „Venray Vooruit" leden hebbeü, die hunne jaarlrjksche bijdragen met liefde offeren voor het groote doel. Vanzelf komt er dan splitsing in de leden en zullen er komen belanghebbenden en belangstellenden, begunstigers en donateurs. De vraag of de Gemeente moet subsidieeren, hangt af van de mate der belangstelling der ledenen kau de Gemeente zoo noodig aan vullend optreden. Hiermede acht de Voorzitter het doel van „Venray Vooruit" wel voldoende ingeleid en geeft het woord aan de vergadering. Na eene pauze worden van uit de vergadering meerdere vragen gesteld en op diverse punten gewezen, die alle blijk geven, dat het doel der vereeniging aller belangstelling heeft. Zoo werd het ontbreken van Indus trie in Venray genoemd, waardoor zoo menigeen geen werkgelegenheid heeft en waarin verandering te brengen zoo noodzakelijk is. Na een uitgebreide beraadslaging kwam de vergadering tot de meening dat het wenschelgk was, dat zoowel de verschillende organisaties als de leden dier organisaties individueel lid werden van „Venray Vooruit." De contributie zal nader voor elke ledengroep worden vastgesteld. Onder geestdriftig applaus werd Burgemeester Janssen het Bescherm heerschap der Vereeniging aange boden, die dit gaarne aanvaardde. Nadat nog enkele punten waren besproken, hield Burgemeester Mr. Janssen eene spreekbeurt, waarbij hij allen opwekte tot activiteit. De Marktcommissie goed succes wensch- te, doch ook op nog andere niet minder noodzakelijke commissie's noemde, vooral een voor Vreemde lingenverkeer, die in Venray met zijn prachtig natuurschoon, zooveel nut kan doen. Zeker, we hebben hier geen Geul- of Jekerdal, maar een schitterende Peelvlakte, met wgde horizon, waarin de mensch zich klein voelt en Gods grootheid in Zgn werken ziet. Stadsbewoners zullen dit ruimte gevoel zeer op prijs stellen, die rustige rust in de Peel tegenover het stadsgewoel. Moge het Zuiden wat bieden, Venray biedt ook schoone mogelijkheden en de rust van het buitenleven wordt meer en meer gezocht, welke in het Zuiden weg is. Samenwerking met A.N.W.B. en K.N.A.C. en dergelijke vereenigingen is zeer gewenscht. Vooral de jongeren wekt hg op tot activiteit, daar aan hen de toe komst is. Nadat meerdere personen zich als lid hadden opgegeven, sprak de Voorzitter het slotwoord voor deze zoo geslaagde vergadering en bracht dank aaó den E.A. Heer Burgemees ter en den Weleerw. Heer Kapelaan Linssen, voor hunne aanwezigheid. Moge „Venray Vooruit" een schoone toekomst hebben en veel bereiken VENRAY, 4 Juni 1938 „VENRAY VOORUIT Dinsdag 7 Juni, 's avonds half 9 zal in Hotel De Zwaan een verga dering belegd worden, om tot op richting van een Marktcommissie te geraken. Verwacht worden alle Voorzitters van Boerenbonden, Jonge Boeren en Middenstand. Tevens wordt gerekend op de aanwezigheid 'van alle slagers en veehandelaren van onze gemeen te. Bij het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf te Tilburg werd benoemd als assistent bg den bedrijfsingenieur onze dorpsgenoot de heer C. Fonck. Vrijgesproken. Dinsdag heeft de rechtbank te Roermond de expediteur J. J. uit Horst, die terecht stond als schuldig aan den dood van den heer W. Huls man uit Venray, (die bij een botsing tusschen beider auto's op den rijks weg te Grubbenvorst om het leven kwam) van deze ten lastelegging vrijgesproken. Zooals bekend heeft verd. J. er zich steeds op beroepen, dat de schuld lag in een rookwolk, die over den weg hing. Aanbesteding. Voor rekening van den heer P. Schols werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Mons. Nolensstraat. Ingeschreven werd als volgt L. Volleberg, Venray f 5555 C. Reynders, Wanssum f 5600 L. Maassen, Venray f 5930 Th. Maassen, idem f 6215 Th. Siebers, idem f 6220 Koenen, Holthees f 6222 G. Verstralen, Venray f 6235 P. H. Oudenhoven, idem f 6270 Debats, Vierlingsbeek f 6374 H. Maas f 6420 G. Janssen, Venray f 6450 F. Verstaelen, Biitterswijk f 6480 P. Potten, Venray f 6520 Th. Claessens, idem f 6530 J. Kappel, idem f 6600 Gebr. Spee, idem f 6610 P. Vollenberg, idem f 6643 J. Oudenhoven, idem f 6665 Gebr. Oudenhoven, idem f 6680 H. Oudenhoven, idem f 6770 GEVONDENTwee rijwielbelas- tiDgmerken. Een is bij de Wed. Janssen, bakkerij, Veltum en 't andere bg J. Franssen te Veltum. LUXOR THEATER. „Prins en Bedelknaap." Een mooi verhaal van Mark Twain. De Amerikaanse schrijver Mark Twain, hg behoort tot de vorige eeuwmaar welk een vreugde ver schaft zgn humoristis en menselijk werk ons ook tans weerheeft met „Prins en Bedelknaap" eeuheel mooi en geestig verhaal geschreven, dat nergens sentimenteel werd en ook weer geest aan zuiver menselijk gevoel paarde. Het is dit verhaal, dat door William Keighly heel goed en in de puntjes verfilmd is. De film vangt aan op een nacht in het jaar 1547, als de kanonnen plotseling de geboorte van den troonopvolger van Henry VHI aankondigen. Op hetzelfde ogenblik wordt in een krot in Offal Court eveneens een zoon geboren van John Canty, die niet alleen 'n niets nut, maar ook een dief en moorde naar is. Vreemd lopen de wegen van 't noodlot, want tien jaar later zgn de levens van deze twee knaapjes, die tegelijkertijd, maar onder zulke ge heel andere omstandigheden geboren werden, onontwarbaar verwikkeld. De een is de zoon van den Engelse Koning en de ander een heel arme jongen. Door een regenstorm over vallen, sluipt Tom (de bedelknaap) het voorhof van 't paleis binnen en legt zich onder een bank te slapen. Toevallig begeeft 't prinsje zich naar den voorhof van 't paleis om zgn hond te halen. Hg ziet, dat de kapi tein van de wacht, Tom, die onder een bank ontdekt werd, er ongenadig van langs geeft. Het prinsje bedreigt den kapitein en neemt Tom mee om met hem te spelen. Voor een grapje verwisselen de kinderen van kleren. Als Tom zgn gezicht gewassen heeft en zgn haren gekamd, staan zij ver baasd over de groote gelijkenis tussen hun beiden. Prins Edwèrd maakt hierna zgn gezicht vuil en loopt weg om zgn hond te zoeken. De kapitein, nog onder den druk van de berisping van den prins, ziet den jongen prins in lompen lopen, ziet hem voor Tom aan en gooit hem van het terrein. Hg lacht als antwoord op Prins Edward's protesten en bedreigingen, denkende, dat de bedeljongen hoog heidswaanzin heeft. Als Tom in het paleis ontwaakt, is hg meer dan verbaasd als prins Edward toegesproken te worden. Wanneer hij protesteert, denkt de

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1