Weekblad voor VENKAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Buitenland. Binnenland. Trouwringen HENRI CAMPS. Provinciaal Nieuws Zaterdag 28 Mei 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 22 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Spanningen in de wereld. De spanningen in de wereld nemen toe, maar het oorlogs gevaar mag nog steeds ais gering worden beschouwd. Oorlogs gevaar is niet afhankelijk van de gebeurtenissen in de wereld zelf, maar zuiver en alleen van de doelbewuste neiging van leidende staatslieden om een oorlog, om welke reden dan ook, te wagen. In 1914 vormde de vermoor ding van Aartshertog Frans Fer dinand de aanleiding tot de rampzalige periode, waaronder wij nu nog zuchten. Meer dan een aanleiding was zulks niet de wensch om de brand te ont ketenen leefde onder verschillen de vooraanstaande regeerings- leiders. Was die wil er niet ge weest, dan zou er ook van een complicatie bij den dood van den Oostenrijkschen kroonprins geen sprake zijn geweest. Nu willen de leidende mannen geen oorlog. Er kan van alles geschieden, maar men gaat de consequenties ervan uit den weg. in de afgeloopen jaren zijn er talrijke aanleidingen geweest om de kanonnen af te vuren. Maar die aanleidingen werden gene geerd. in die mentaliteit is nog niet de minste verandering gekomen. De tijd voor een wereldoorlog is gelukkig nog niet rijp en het staat te bezien, of deze rijping nog tijdens deze generatie zal plaats hebben. Wel gist het in de afzonderlijke landen zelf. Voor revoluties bestaat er alle aanlei ding. De Spaansche burgeroorlog zal vermoedelijk niet de eenige zijn, die Europa zal geeselenDe binnenlandsche spanningen in Frankrijk spitsen zich toein België gist het en de Waalsch- Vlaamsche problemen en tegen stellingen zullen eens hun op lossing vereischen. Of die oplos sing langs rustige wegen zal gaan, is niet te zeggen. De ministercrisis in Brussel verloopt normaal; de socialis tische minister van Buiienland- sche Zaken Spaak is met de vorming van een nieuw kabinet belast, doch ook een nieuw ministerie kan de Belgische span ningen niet te niet doen. Er moet te fundamenteel in de wereld worden veranderd om dit middels een nieuw Kabinet te doen uitvoeren. De geheele men taliteit staat voor een geweldige wijziging. Niet alleen in Europa. Ook in Amerika en Azië. In Afrika is de kans op bin nenlandsche conflicten niet groot, omdat daar geen volkren wonen, die iets in de melkte brokkelen hebben. In Zuid-Afrika bestaan wel degelijk spanningen, maar onder de Britsche suzereiniteit weet men voldoende veiligheids kleppen aan te brengen, die een overdaad aan spanning doen wegblazen. In Amerika daarentegen leeft men op een vulkaan. De werkloosheid stijgt er met den dag en de conjunctuur is verre van bemoedigend. Roosevelt heeft een harden dobber en veel zal er van afhangen, hoe de pre sidentsverkiezingen t.z.t. zullen uitvallen. De binnenlandsche onrust in de verschillende landen wordl versterkt door de Komintern, dus door het drijven van de Bolsje wisten om van de ontevredenheid gebruik te maken, teneinde de wereld-revolutie tof stand te brengen. Het is een feit, dat de liberaal economische opvattingen hebben afgedaan. De massa is ontwaakt en tol hooger intellectualiteit gebracht. Die massa neemt op den duur geen genoegen meer met een kapilaalsoverheersching. Zij eischt haar rechtmatig deel van hetgeen de wereld oplevert en zij wenscht den arbeid, als hoogste bezit van den mensch, niet te doen achterstaan bij het kapilaal en bij het geld. Mentaiiteits-wijziging zal er moeien geschieden. Of men zal de arbeids-ideologie van het nationaal-socialisme gaan volgen of men zal luisteren naar de inblazingen van het Bolsjewisme, dat tot dusver in Rusland nog geen orde en welvaart heeft ge bracht. De Volkrenbond is zoo goed als uitgeschakeld. Dit is een gelukkig feit, alhoewel sommige pacifistische elementen zulks niet zullen toegeven. De Volkenbond gedachte is ongetwijfeld een ideaal, maar helaas steunde deze Volkrenbond op een vredesverdrag, dat, gelijk elk vredesverdrag, een eenzijdige regeling is van de overwinnaars in den oorlog. De verliezende partij wordt dan geknecht en een dergelijke knechting mag niet als basis worden aangenomen van een staten-opbouw op ideo- logischen grondslag. Dat Genève een mislukking is geworden, was te voorzien. Het zou abnormaal zijn geweest, wanneer alle Volkren zich erbij zouden hebben neergelegd. Na tuurlijk is de Volkrenbond niet onnut geweest, integendeel. Ge nève heeft bijgedragen om tot dusver den oorlog te bannen. In den beginne zijn vele dingen door Genève bijgelegd. Geleidelijk is men tot de overtuiging gekomen, dat een oorlog aan niemand eenig voor deel zou kunnen geven, maar daarmede wordt het binnenland sche sentiment niet gesust. De massa had echter een uit laat. In Genève werd veel gepraat en het volk laat zich leiden door hetgeen men zegt. Frontwijzigin gen, die anders tot binnenland- schen strijd aanleiding zouden hebben gegeven, konden door het aureool van Genève worden verantwoord; de nón-interventie in Spanje is, hoe ridicuul deze op zichzelf ook moge zijn, nu van alle zijden aan de beide partijen daadwerkelijke steun is veileend, zou zonder Genève's achtergrond niet door te voeren zijn. OORLOGSWOLKEN. Europa leeft in een oorlogsspan ning, welke aan de dagen van Sera- jewo herinnert. Ook thans klonk een schot.... En het bewijst, hoeveel gevoeliger we op het oogenblik zijn, dat er van oorlog sprake is, terwijl het fatale schot Diet eens 'n troonopvolger, noch een modernen dictator gold, maar twee gewone burgers, menschen met namen, van welke de wereld nooit hoorde. De slachtoffers waren Duitschers, maar geen Duitsche onderdanen. Ze vielen in hun eigen land, in Tsjecho- slowakijë n.l.; ze werden geveld door een gezagsorgaan, dat voor zoover te beoordeelen valt optrad onder wettige omstandigheden. En nochtans zou Duitschland om deu dood van deze twee menschen bijna een oorlog zijn begonnen.... Die oorlog zou er op het oogen blik al zijn, al3 John Buil zijn jasje niet zou hebben uitgetrokken en niet had gezegd althans niet had laten merken als je om zoo'n reden den oorlog begint, dan stel ik me óók partij! Maar natuurlek, in werkelijk heid gaat het er ook niet om, den dood te wreken van de bovenbedoelde twee Duitschers. Die gebeurtenis was slechts de bekende druppel, welke de emmer deed overloopen. Eigenlijk ook dat nietdie gebeur tenis was het feit, waarop men in Berlijn zat te wachten om de Duit sche pers het sein voor „opwinding en verontwaardiging" te geven en ze als voorwendsel voor een krachtig optreden tegen Tsjechoslowakije te gebruiken. OORLOG OF VREDE Wat zal er worden uit de gebeur tenis aan de Duitsch-Tsjechoslowaak- sche grens De geschiedenis raast tegenwoordig in een dol tempo voorter zgn dynamische krachten aan het werk, welke onophoudbaar zijn, en daarom moet nu, in een uiterst korte spanne trjds voltrokken worden, wat normaal een decennium, wellicht een eeuw zou eischen. Vandaar ook de geweldige span ningen welke zich in onze dagen in de internationale politiek voordoen ook deze concentreeren zich in dagen en weken, waar zij vroeger over jaren en jaren verdeeld zouden zijn geweest. En de staatslieden moeten zich met dit feit, dat zich overigens ook in enkele andere perioden der geschiedenis voorgedaan heeft, ver zoenen. Als Duitschland wil, kan het den vrede behouden, want de regeering te Praag is een goedwillende ge bleken, bereid tot zeer groote con cessies. Wil Duitschland den vrede echter wel In de Engelsche pers openbaart zich een tastbare onrust daarom trent. Zoo schrijft o.m. de Berlijnsche correspondent van de „Times", dat de propaganda van het rijk zoo zeer gelijkt op die, welke den Anschluss voor afging, dat men geneigd is te veronderstellen, dat Duitschland op zijn tot dusverre ingenomen stand punt wil terugkomen, hetwelk was, dat het Tsjecho-Slowaaksche pro bleem door andere methoden kan opgelost worden dan door een recht- streeksch ingrijpen van Duitschland in Tsjecho-Slowaltije. Als één ding Duitschland nog van den oorlog kan terughouden, is het de zoo duidelijk geblekeD Fransch- Engelsche bereidheid om het voor de onafhankelijkheid van Tsjecho- slowakije zoo noodig op te nemen. Die spontane bereidheid moet Berlijn toch wel iets duidelijk heb ben gemaakt. Een Duitsche aanval op Tsjechoslowakije beteekent: oorlog tegen Duitschland, gevoerd door Frankrijk, Engeland, Rusland en Tsjechoslowakije, waarin Duitschland ten hoogste kan rekenen op hulp of op verraad als in 1914 van Italië. In zulken oorlog zou Duitschland dieper ondergaan dan in 1918. Die zekerheid i3 voor heden de eenige, maar goede waarborg, dat de vrede nog niet zal woiden gestoord. Een overgrote ramp! Een overgrote ramp, ja, dat zou het zijn, wanneer het met de Pinkster dagen geen mooi weer zou zijn! Dan zouden die feestdagen voor heel velen onderons, tenslotte wegdrijven in één lange verveling. Dat zou dan zoo iets worden als „Pinksteren achter de gordijntjes Dat is zo in 't algemeen bekeken. Maar daar komt nog iets anders bij. Met de a.s. Pinksterdagen moet het mooi weer zijn, mag het absoluut nie1" regenen, moet de zon zo fel branden, dat het gewoonweg niet uit te houden is in de huiskamers. Ja, en wat dan Dan bezorgde Vader en Moeder, dan roept Frans en Sjaug en Truusje en Mia en al de anderen bij mekaar en dan stapt ge met z'n allen naar de Franciscaanse Pinkster Missie-fancy fair. Ja, ziet U, daar zit 'm de kneep. Eindelijk kunnen we U de lang ver wachte Franciscaanse Missie-fancy- fair aankondigen. En zegt het nu eens eerlijk is dat geen mooi samen treffen, dat juist tijdens de Pinkster dagen, wanneer we vieren de komst van den H. Geest, toen voor goed begonnen werd aan de verkondiging van het door Christus gepredikte woord, toen met volle kracht de grote actie werd ingezet voor de verovering van de zielen voor de ene ware godsdienst, er hier in Venray een Missie-fancy-fair zal gehouden worden ten bate van de Francis caanse Missies om aldus weer een klein beetje te mogen en kunnen bijdragen tot de doorvoering van het door Christus zelf gestelde ideaal de bevestiging van het Rijk Gods in de zielen van alle mensen. En nu over de fancy-fair zelf ge sproken. Veel mag ik U daar natuur- jj a niet over verklappen. Maar als U, die „vriendelijke uitnoodiging", die ge wellicht allen zult hebben ont vangen en anders bg deze, goed zult hebben gelezen en behalve de plaats waar, n.l. het Gymnasium en de tijd, waaróp, n.l. 1ste Pinksterdag, opening, 's* avonds na het Paterslof en 2de Pinksterdag opening na de Hoogmis in de Grote Kerk, ook goed kennis zult hebben genomen van de inhoud van dat sprekende gedichtje, waarin nog maar een zeker gedeelte van de attracties verwerkt zijn, dan begrijpt ge wel, dat we tegen alle critiek durven oproeien en luidkeels durven roepen Trek op naar 't Gym, trek allen op in aangesloten rijen laat nu Uw longen laaien tot één leutig-lach-verblrjen. Denkt U eens in. Minstens 20 attracties, de een al origineler, aan trekkelijker, boeiender dan de ander. En als of dat nog niet genoeg was, een weergaloos spannende voetbal match tussen de Studenten en de Valk. Ja, nog meer. We hebben zelfs een attractie uitgedacht, die ge allen, gratis, dus voor niets, mee naar huis krijgt en die U helpen zal om zelf, wanneer we al diep iD de winter zitten rondom de hete kachel, nog een3 met innige voldoening terug te denken aan deze franciscaanse Pinkster Missie-fancj-?air. En deze attractie alleen, is op zich al ruim de entréeprijs waard. Het is omdat we rekenen op duizenden bezoekers en bezoeksters en ook bezoekertjes, want anders zouden we onmogelijk zo'n kleine entréeprijs kunnen stellen. Eén los dubbeltje en voor de kinderen (tot 13 jaar) maar 5cent! En bij dat ene onnozele dubbeltje of dat vierkante stuivertje is tegelijk al inbegrepen een lot op de loterij. Het is haast niet te gelooven en toch het is zo. En wat de attracties zelf betreft. Och, een nieuwsgierig mens is al half gewonnen en daarom zal ik daar ook maar iets over zeggen. Behalve een paar „ouwe bekenden'' zijn er weer een flink stelletje nieuwe attracties. Daar is bij een prachtige schilderijen-tentoonstelling, het neus je van de zalm op kunstgebied. Er is gelegenheid om op het fancy-fair terrein een zo 'n sprekende foto van U te laten maken, dat ge al die andere foto's, die gs misschien ooit in uw leven hebt laten maken, aan- onds vernietigt. Ook is er weer iemand, die U een aardig puntje weet mee te geven op Uw verdere tocht de onzekere toekomst in. Nota bene bij 2 attracties krijgt ge zelfs altijdeen prijs. Dan staan o.a. nog 2 stands, die ge ook niet voorbg moogt lopen. Bg een van de 2 wordt U gevraagd U te willen abonneren op het door de Paters toch zo keurig en helaas in Venray nog veel te weinig gelezen ,St. Antoniusboekje." En omdat het natuurirjk een beetje vreemd aandoet om zich midden in de lopende jaar gang te abonneren, hebben we het ons zo ingedacht, dat ge U zult abonneren op de komende jaargang 1939, waarvan het eerste nummer in Januari verschijnt en het abonne mentsgeld f 1.15 behoeft U zelf ook al niet aanstonds te betalen, dat komt de Missiezelatrice pas in Februari 1939 bij U thuis innen. U ziet, we zijn niet van de „heb." En bij die andere stand wordt U gevraagd de naam te raden, welke een goede Missievriend gegeven heeft aan een door hem vrijgekocht heidens kindje. De winnaar of winDares mag dan als „prijs" in werkelijkheid een naam" geven aan een echt chinees heidens kindje. In andere gevallen kost dit 25 gulden, maar hier dus voor de win naar of winnares zegge en schrijve 5 cent. Doch om nu ook andere Missievrienden of -vriendinnen in de gelegenheid te stellen een „Chineesje" vrij te kopen tegen de prgs van 25 gulden, staat voor hen allen bij deze stand de gelegenheid open om aldaar hun naam op te geven. De Missie pater komt dan zelf bij U thuis de zaak wel verder regelen. Dan tenslotte moet ge toch vooral ook niet die vaas vergeten, waarin ge gouden of zilveren voorwerpen kunt werpen, die voor U, omdat ze bijv. kapot zijn, toch geen waarde meer hebben. En dan nog.... maar neen, ik staak, want anders komt er geen eind aan. Kom allen dus naar deze Fancy- fair, dan zult ge U zelf kunnen overtuigen, dat deze fancy-fair U heel veel schenkt voor.weinig geld. Wees dan ook verstandig en wanneer ze dan ook brj U zulleD aanbellen en U de entréebewgzen (tevens lot) zulks aanbieden, ge aanstonds met Uw antwoord zult klaar staan ,voor iedere huisgenooot een bewijs." ,Dank je wel hoor zus, dat je ge komen bent Dreigende insectenplaag. DeNederlandsche Heidemaatschap pij brengt thans het navolgende on der de aandacht van belanghebben den. Wanneer het mooie lenteweer aan- houdt, zijn thans de kansen voor het ontstaan van dennenbladwesp-plagen gunstig. Reeds den 3en Mei werden in de cocons, die in den boschbodem overwinteren vliegwaardige man netjes aaDgetroffeD. De wijfjes, die iets later verschijnen, zullen vermoe delijk dezer dagen te voorschijn ko men om zich vliegende naar de top pen der dennen te begeven, waar zg hare eieren in overlang3che rijen leggen in de overjarige naalden van oude grove dennen. Het is dus bin nenkort zaak, dat de eigenaren hun opstanden op de aanwezigheid van deze legsels onderzoeken en dit na ongeveer drie weken nog eens her halen. Vooral de zuidranden der bosschen vormen de plaatsen, waaruit zich een plaag verder verbreidt en deze ver dienen dus uiteraard de meeste aan dacht. Treft men vele legsels aan, dan drale men niet, de Ned. Heidemaat schappij te waarschuwen. Nu is er nog niets aan te doen, maar zoodra uit de eieren de jonge bastaard rupsjes zijn te voorschijn gekomen, wat over ongeveer een maand ge beurt, dan kan men door een een voudige bestuiving met derrispoeder de plaag in de kiem smoren en kaal- vreterij van het bosch voorkomen. Bovendien verzoekt de Nederland- sche Heidemaatschappij, mede na mens enkele buitenlandsche geleer den, die op het oogenblik een studie maken van de dennenbladwesp, op zendingen van legsels naar haar hoofdbureau te Arnhem. Dennenscheerders maakten reeds maanden geleden haar inboorgaten, maat veel verder dan eierleggen waren zij nog niet gekomen. Thans chter heeft het warpae weer de jonge larfjes verlokt de eieren te verlaten en daarmede is dan tevens het tijd stip aangebroken, dat met het schil len der boomstammen kan worden begonnen. Hoewel de tijd nog niet dringt, wachte men daarmede niet te lang. Tevens kappe en schille men met deze vangboomen de dennen, waaraan harspijpjes verraden dat zij door dennenscheerders zijn aan getast. Loofhoutrupsen beginnen schadelijk te worden: bastaardsatijnvlinderrup- sen waren dit reeds. Zg toch hebben reeds vele knoppen uitgevreten. Een bestrijding dezer dieren is nog mo gelijk met pyrethsumpoeder. Tevens bestrijde men daarmede de jonge rupsen van plakker en ringelspinner, die onderscheidenlijk sinds 5 en 13 Mei hare eieren beginnen te verlaten. Nu zijn de jonge rupsjes nog uiterst gevoelig en is afdoende be strijding door pyrethrum mogelijk. Men bedenke, dat bij voedselgebrek deze dieren zich uit de omringende beplantingen naar onze boomgaar den begeven. COöP ROERMONDSCHE EIERMIJN. Te Eindhoven heeft de Coöpera tieve Roermondsche Eiermijn Zater dagmiddag haar jaarvergadering ge houden. Om meerdere redenen droeg deze ditmaal een heel eigen karakter, ze week belangrijk af van de ver gaderingen der laatste jaren. Deze toch waren meest alle in mineurtoon afgestemd. Moeilijkheden in den in ternationalen eierhandel, zooals in voerverboden, contingenteeringen diviezeavoorschriften wierpen er hun schaduwen op, ze drukten de prijzen en maakten de kippenhouder ij, die voor vele kleine boertjes een der weinige bdrrjfstakken was, die baar geld in het laadje bracht, onrendabel. Al deze misère, in de toch reeds don kere crisisdagen, drukte natuurlijk haar stempel ook op de jaarverga dering nu eens een uitzondering op. Er klonk een optimistische toon. Het vertrouwen door de leiders ondanks alles bewaard werd beloond. Er is een herstel ingetreden. Het jaar 1937 bracht eenprgsver- betering van 17 4/10 tegenover 1936, terwijl de uitvoer steeg met 121/, pet. en de waarde van den uitvoer met 30.2 pet. De uitvoer staat nog slechts 10 pet beneden het recordjaar 1932, terwijl de prijs 10 pet. hooger ligt dan in 1932. 1938 belooft een recordjaar te worden. De uitvoer over de eerste 4 maanden beliep bij de C.R.E. 18 millioen meer dan de in dezelfde maanden van 1937. Voor Nederland bedroeg dit cijfer 30 millioen. Meer aandacht moet besteed wor den aan den winterleg over het al gemeen. Tegenover de aanvoeren te Venlo en Arnhem heeft de C.R.E. dezelfde verhouding kunnen hebben als Arnhem in 1935 dan had ze f 640 000 meer uit kunnen betalen aan de leden. Engeland was de grootste afnemer van het product, 17 pet van den ge- heelen invoer kwamen uit Nederland, zgnde 516 millioen stuks. Geprotesteerd werd tegen de han del wg ze van voederhandelaars die via de teeltregeling en het leveren van kuikens vaak leden dwongen tot voederafname (tegen gewoonlijk veel te hooge prijzen). Dat de C.R.E. niet alleen belan gen der leden dient maar als groot werkgeefster ook voor andere bevol kingsgroepen veel werkgelegenheid brengt en aldus mede krachtig de werkloosheid bestrijdt moge blijken uit het feit dat zij vrijwel uitsluitend aan arbeidsloon f 778.000 uitgaf in 1937 en nog f 375.000 aan den aan koop van grondstoffen. Bekrachtigd werd de verkiezing der aftredende bestuursleden, de heeren M. Eibers, Overloon, G. Steeg- mans, Roermond en de aftredende commissarissen de heeren J. G. Jans sen, Leunen, en H. P. Verbruggen, Bakel. Hieruit mag men wel de conclusie trekken, de eierexport van groote beteekenis is, niet alleen voor de kippenhouders doch ook voor tal van andere ondernemingen terwijl de eierexport bovendien aan tal van nijvere handen arbeid verschaft. Geen rekening is hierbij gehouden met de werkgelegenheid die er be staat alvorens het ei geproduceerd is. Men denke b.v. aan de hokken- bouwers, aan de fabrieken voor draadafrasteringen, aan fabrikanten voor brosdmachinis en kunstmoeders, aan de leveranciers etc. De export van agrarische produc ten in het bijzonder draagt er zeker in groote mate toe bij om de werk loosheid in ons land te verminderen, aldus de heer Breukers. Met alle recht zal men aan de Regeering mogen vragen, dat zg bg handels overeenkomsten met het buitenland hare bijzondere aandacht schenkt aan den agrarischen export en speciaal aan dien van eieren.. voegloos, le kwaliteit, groot ste sorteering aan scherp con- curreerende prijzen. Graveeren gratis. U kunt er op wachten. VENRAY, 28 Mei 1938 VEREENIGING „VENRAY VOORUIT". In aansluiting met het voorloopig bericht in „Peel en Maas" van j.l. Zaterdag, heeft het voorloopig be stuur van „Venray Vooruit" de eer, alle Voorzitters (eventueele plaats vervangers) der verschillende ver- eenigingen van geheel Venray en alle belangstellenden beleefd uit te noodigen op een vergadering in de Zaal Schaeffers, op Dinsdag 31 Mei 's avonds kwart na acht. Het voorloopig bestuur vertrouwt in 't belang van Venray, dat U zooveel mogelijk aan dit verzoek zult willen voldoen en tijdig aanwe zig wilt zgn. Het voorloopig bestuur: L. SALA, Voorzitter H. JANSSEN, Secretaris G. H. HOUBEN H. ODENHOVEN J. DERKSEN A. POELS. VOLKSCONCERT. Morgen Zondag 29 Mei zal de Fanfare „Ons Genoegen" uit Oirlo op het Henseniusplein alhier een volksconcert geven. Aanvang 8 uur. LUXOR THEATER. VOLK IN NOOD. (Wilhelm Teil). Gessier is tot landvoogd benoemd over de vrije Zwitsersche Staten en de boeren zijn zeer bang voor de gevolgen van die benoeming. Wilhelm Teil, de meesterschutter, is op weg naar huis en merkt onderweg de ongerustheid, waarin het volk ver keert. Zoodra Gessier is aangekomen, laat hrj vele verboden bekend maken. Zijn soldaten plegen telkens weer gewelddaden en zijn zeer gehaat bg de bevolking. Maar het feit, dat een van de oudste boeren, den ouden Melchtal gepijnigd wordt, doet de beker over loopen en zweren de Zwitsersche bondseed. Ook Teil komt en belooft mede te zullen werken op deu dag van St. Maartensfeest, die de dag van de vrijheid zal worden. Op dien dag laat Gessier een nieuwe maat regel bekend maken, dat zijn hoed op een stok geplant, dezelfde eer bewezen moet worden als hemzelf. Daar komt Teil uit de kerk met zijn zoontje en loopt in gedachten den hoed voorbg. Een der op wacht staande soldaten arresteert hem. Daar komt Gessier, die eindelijk triomf bespeurt. Hij vraagt of Teil een goed schutter is, wat door dien3 zoontje bevestigd wordt. Nu moet Teil een appel van het hoofd van zijn zoontje schieten. Het gelukt hem en Gessier vraagt waarom Teil een tweede pgl klaar hield. Teil antwoordt, dat die voor Gessier zou geweest zgn, indien hij zgn zoontje getroffen zou hebben. Woedend be veelt Gessier, dat Teil naar Küss- nacht gevoerd moet worden. Het gaat stormen en op de hooge golven vaart het schip van Gessier. De roeispanen zijn gebroken en niemand kan het roer hanteeren. Teil weet het schip tot dicht bg bet laad te voeren en weet te ontsnappen. Dan dwaalt hg rond en stelt zich ergens op, waar hg Gessier onder schot kan nemen. Het geluk dient hem en Tell's pgl treft den tyran in het hart. Overal worden nu de vrijheidsvuren ont stokend en de landvoogden verjaagd. Het volk is vrjj en Wilhelm Teil, de vrijheidsheld, zal altijd vereerd worden. De film is vooral boeiend en pak kend om het weer uitstekende en fijne spel van Conradt Veidt. Als tweede film draait nog„Reb Russell knapt 't opmet zijn won derpaard Rebel. Een beknopt over zicht van deze zo spannende fiim. Een bende veedieven, onder aan voering van zekeren Tremaire, maken de streek onveilig. Onder de slacht offers bevindt zich ook Dan Taylor, wiens veestapel reeds sterk gedund is. Den volgenden dag zoekt hij den sheriff thuis op. Vlak voor dat de vrouw de kamer binnenkomt knalt

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1