DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Radio-Centrale. Ons weekpraatje. Krakelingen. Van de Sport velden. Zaterdag 21 Mei 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 21 Examentijd. Mijn jaarlijksch her-examen in het Grieksch. Het nut van parate kennis. W«e gestudeerd heeft, leerde loopen. Hij zal zijn eigen weg moeten banen. Beroepskeuze. AJs het weer tegen examentijd aanloopt, dan herinner ik me zoo gaat het elk jaar mijn eigen jonge jaren, toen ik gymnasiaal onderwijs mocht ontvangen op een internaat, afwisselend tot vreugde en wee van me zeiven en even afwis selend tot voldoening en wanhoop i van mijn leeraren. Ik was, wat men noemteen luie student. Zooals ik ook thans neg een luie werker ben. Bijna veertig jaar heb ik tegen die karakterfout gevochten, zonder haar te kunnen overwinnen en nou heb ik den strijd maar opgegeven. De wereld moet mij en ik moest me zeiven verder maar nemen, zooals ik ben. Trouwens, waarom zou ik niet lui mogen zijn Ik heb eens een zeer gedegen boekwerkje gelezen van een kunstenaar. „Het recht op luiheid" en ik was het met den schrijver volkomen eens. Jammer, dat de wereld het niet altijd met den luiaard eens is en dezen.... economisch be straft Ik kan te mijner verontschuldiging voorts nog aanvoeren, dat ik niet volstrekt lui ben. Mijn artikelen voor de krant schrijf ik met lielde en genoegenvoor dat werk offer ik uren van den avond en van den nacht, zwarte koffie slurpende om het maar zoo lang mogelijk te kun nen volhouden. Als ik ingezonden stukken krijg van mijn vrienden, die myn tegenstanders meeDen te zijn, dan voel ik het leven als goed en mooi en ik stort me in een polemiek met de geestdrift, waarmee een jonge zwemmer op zwoelen zomerdag van den springtoren af, hetfrissche water induikt. Maar als ik op het einde van de maand of van het Kwartaal mijn nota moet componeeren „voor ge leverde bijdragen" of ik moet m'n tante schrijven, die jarig is, dan wel: ik moet „noodig de mestplank af krabben" in mijn kippenhok werk zaamheden, waartoe anderen me plegen te dirigeeren dan voel ik me moe. Dan heb ik „last van m'n maag" en maak ik me ongerust over mijn lever. Dan heb ik zielsmeelij met me zelf en ik slik twee aspe- rientjes naar binnen om ook mijn omgeving te overtuigen, dat ik „niks lekker" ben. Deze wisselende gezondheidstoe stand kenmerkte ook mijn studietyd. Als ik les kreeg of deze leeren moest in een vak, dat me „lag", dan genoot ik, maar anders.... Wat heb ik 'n hoofd-, keel- en buikpijnen doorstaanHelaas, mijn leeraren hadden geen inzicht, in wat ik lichamelijk mankeerde, ze noemden mijn lusteloosheid gewoonweg „be roerdigheid". En met de overgangs examens, dan zouden 'ze me wel krijgen, zoo verzekerden ze. Maar daar kregen ze toch dé kans niet toe. Acht dagen voor het zóó ver was, werkte ik dag en nacht om m'n achterstand in te loopen. Dan flapte ik het er uit, wat ik wist, of ik gooide het op papier, en telkens als ik m'n examen in zoo'n vak, dat me niet interesseerde, achter den rug had, opende ik een klep in mijn hersenpan, waaruit ik alles liet ver waaien, wat me daar zwaar lag.... Eiken keer, dat het nou weer examen is, beproef ik me zelf nog eens om vast te stellen, wat er van de „parate kennis" bleef hangen, welke me ééns werd bijgebracht. Ik begin altijd met Grieksch. Alfa zeg ik beta, gamma, delta.... En als ik. dan de „omega" heb gehaald zonder een letter van het Grieksche alphabet te hebben overgeslagen, dan glim ik van trots, dat toch niet alles verloren is ge gaan van mijn kennisse der Griek sche taal, aan dewelke ik mij ééns zes jaren achtereen gedurende ander half uur per dag, geestelijk heb gewijd. Er zijn vakken, waarvan nóg minder is blijven hangen. Toch onderschat ik de beteekenis der parate kennis niet. In de dagen, toen die kennis nog in ons was, heeft ze het ons mogelijk gemaakt om via het gesproken woord van den leeraar dan wel de opgegeven literatuur, met onze gedachten te verwijlen in een wereld, welker aspecten veredelend werkten op de ontwikkeling van den eigen geest. Parate kennis moge verloren gaan, de rijkdom aan indrukken, welke we eens ontvingen, kan ons nooit meer ontnomen wor den. Wat ik hiervoren schreef, is be doeld om den examinandi van straks en hun ouders een hart onder den riem te steken. Want ze tobben, allemaal. Ook de beste student misschien juist de beste student heeft vakken, die hem bergen van moeilijkheden in den weg leggen naar zijn doeleen succesvol over- gangs- of eindexamen. Een maag verdraagt niet alle spijzen. De eene maag reageert slecht, soms afwerend, op spinazie de andere op gebakken spek. De geest verteert ook niet alles, wat men 'm dwingt op te nemen. Wie gek is op techniek, zal wellicht weinig interesse betoonen en kunnen betoonen voor mythelogie. Toch moeten we ons dwingen om pns ia onzen studietijd al die parate kennis eigen te maken, welke wereld wijze menschen als noodig voor het fundament van onzen geestelijken en wetenschappelijken opbouw ver plichtend te leeren hebben gesteld. Ik heb me achteraf vaak betreurd, dat ik vroeger niet meer ijver'en doorzettingsvermogen heb betoond in de studie van wetenschappen, welke ik niet aantrekkelijk vond. Interesse ontstaat niet alleen uit den geest, maar wordt later vaak gevorderd door de practijk van het leven. Echter, doet een student waarlijk z'u best, dan mag hij, noch mogen zijn ouders, wanhopen aan zijn toe komst, wanneer de resultaten van de studie geen uitdrukking vinden in een goed eindexamen of vlotten overgang van klas tot klas. De studie dient om geestelijk te leeren loopen. Of we ons daarna den goeden weg naar het doel weten te banen, hangt volstrekt niet alleen van onze rapheid in het loopen af. Zelfs niet in de eerste plaats. Ik had vroeger een leeraar, die er bijzonder slag van had om degenen te troosten, die waren blijven zitten. Wanneer hij aan de verzamelde klas den uitslag der overgangsexamens had meegedeeld, begon hij te vertel len van menschen, die buitengewoon geslaagd waren in het leven t n.... vroeger toch óók een studiejaar hadden gedoubleerd. Dat waren dan een met name genoemde professor, een bisschop, een kunstenaar van wereldfaam, een machtige fabrikant, een bekende schrijver enz. Als we uit elkaar en met vacantie gingen, dan keek je als „geslaagde" met een jaloerschen blik op de kame raden, die gestraald waren en het „dus".... wel vér zouden brengen in de wereld. Deze redeneering is natuurlyk ongerijmd, maar feit is het wel, dat de échte studie-wellustelingen, de „kaaibeesten", zooals wij ze noem den, t.w. onfrissche jongelui met zwarte randen aan hun manchetten en zwart onder de nagels de studenten, die alleen maar studeeren vaak groote levenssukkelaars zijn die precies weten, hoe alles is en was, maar er geen begrip van hebben, hoe alles ook hun eigen toekomst en leven worden moet. Van den anderen kant blijkt het veelal, dat de natuur, welke een mensch met weinig zin tot studie bedeelde, hem in groote mate helder en practisch inzicht schonk, waar door hij gedreven door zyn intuïtie en savoir vivre slaagt met zijn bravour, waar een ander zich met al zijn kennis en wetenschap op den achtergrond laat dringen. Ten besluite een woord over de beroepskeuze, waarvoor straks de genen zich zien gesteld, die hun studie normaal of ongedwongen be ëindigen. In onzen tijd moge men al niet geheel vrij meer wezen in deze beroepskeuze, rekening als men moet houden met de practische mogelijkheden, welke de tydsomstan- digheden ons hebben gelaten, als het eenigszins kan, laten de ouders hun kinderen toch datgene doen worden, waartoe dezen zich waarlijk geroe pen achten. Geroepen wil zeggenwaartoe ze lust voelen, waartoe ze de kennis en kracht in zich aanwezig weten. Wie waarlijk een roeping volgt, zal slagen, óók al is de markt in het desbetreffende vak overvoerd. Want wie zich g eroepen weet en voelt, verricht zijn werk met ijver en geestdrift, liefde. Hij telt de be zwaren en moeilijkheden niet. Maar wie een vak kiest, alleen, omdat de „kansen" er in wat beter liggen, de markt er niet zoo over voerd is of.... de kruiwagens er klaar staan om zich erin te laten rijden, die voelen later onder hun werk hun maag en hun hoofd en hun lever, juist zooals ik die voel, als ik een brief aan een jarige tante moet schrijven of het kippenhok een groote beurt moet geven, Een schot in het geweten. De lezer kent de feiten. In Echt woonde een 40-jarige ar beider, vader van zes kinderen, iemand die al eerder „teekenen van geestelijke afwijkingen" had vertoond. De ongelukkige had weer eens een bui en de buren waarschuwden de marechaussee. Twee manschappen benaderden daarop de woning van den krank zinnige. Die werd op het zien der geüniformeerde manschappen woest als een stier, dien men een roode lap voorhoudt. Hy rent naar buiten, zwaaiend met een schop. Zyn huis- genooten trachten hem te weerhou den maar de ongelukkige rukt zich los. Hij nadert de marechaussee's heft dreigend zyn schop op en... een schot valt. De kogel heeft den stumperd in den mond getroffen, de edele deelen van zijn hoofd verwoest, dóód! De klank van dit schot is nog niet verstorven in den geest onzer be volking.... De betrokken marechaussee wordt verontschuldigd. De ambtenaar-heeft zich bedreigd gevoelt vooral een politiemensch dan mag-ie van Alles. Een dokter, die bij het geval aanwezig was, heeft het bevestigd: de politieambtenaar restte, zoo zei hij, inderdaad geen andere mogelijk- I heid. Aangenomen. Het zou dwaasheid zijn om aan te nemen, dat deze j marechaussee uit sadisme 'n mensch heeft gedood. Maar het is en blyft j een fout, laten we zeggen: de fout Ivan onze maatschappij, dat er niet méér eerbied wordt gewekt en onder houden voor een menschenleven. En |dat we revolvers in handen geven van menschen, die zoo'n wapen ge bruiken in hun werk, zooals gij en ik een zakmesje gebruiken voor óns werk, d.i. een punt te slijpen aan ons potlood. Als ik door een ongelukkige krank zinnige met een schop wordt be dreigd, kan ik vele ongevaarlijke of min-gevaarlijke dingen doen. Ben ik, zooals in het onderhavige geval, met nóg een kerel by me zijn we dus met z'n tweeën dan kunnen we den stakkerd bespringen en ontwa penen, desnoods als we een béétje moed hebben het risico van een slag met een schop riskeeren. Ik kan ook wégloopen. En als ik dat in strijd zou achten met m'n waar digheid, dan zou ik een martiale pose kunnen aannemen en dreigen met m'n revolver. En als dat geen indruk bleek te kunnen maken, dan zou ik in het uiterste geval mijn aanvaller buiten gevecht kun nen stellen door op hem te schieten, in zyn been, in zijn knie desnoods. Zelfs een vluchtende inbreker pleegt men als-ie niet staan wil in zijn beenen te schieten. Maar staan bleven en dan een krankzinnige, met alleen een schop in zijn hand, in zijn hóófd schieten, in z'n mond, verwoestende zijn zieke hersenpan... 't Mag volgens paragraaf zooveel artikel zóóveel van reglement regelende zus en zoo. Maar 't is onmenschelyk, onmanne lijk, onedeL 't Is een schot in ons aller geweten. „De heer B" Nóg een crimineele aangelegenheid, Een knappe inbreker, die een flinke kraak zet, wordt, als hij door de politie is gepakt, aangeduid als „zekere B." Maar nou hebben ze den man ge arresteerd, die Mr. Van Schaik, oud minister en thans voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, op straat onverhoeds aanviel, hem eenige slagen in 't gelaat gaf en uitriep: „De complimenten van Ar nold Meyer(De leider van het semietische fascisten groepje „Zwart Front", de man, die een maand „uitzit" wegens beleediging. Ook deze misdadiger heet „B.", maar hij schijnt om zijn baantje of om zijn geld of om-weet-ik-wat, aanzien te genieten en daarom wordt hij in het bericht van zijn aanhou ding „de heer B." geheeten. Ik las deze betiteling tot in de bladen van de Arbeidspers toe. Ik heb véél en veel minder respect voor iemand, die schandelijke, hand tastelijke politieke manieren betoont we noemen zoo iets, politieke ver wildering dan voor een inbreker, die begeerig naar edele waarde grypt, maar de edelste menschen- waarden pleegt te ontzien. Deze „heer B.", die 'n oud-minister en Kamervoorzitter op straat over valt en in het gezicht slaat, is me als „heer" het noemen niet waard. Vreemd vleesch voor eigen werkloozen. Het feit der verstrekking van goedkoop (maar goed) buitenlandsch vleesch aan eigen werkloozen, biedt velerlei aspecten. Men critiseert het b.v., dat onze regeering de kalver- teelt in Nederland beperkt en voor de binnenlandsche consumptie uit den vreemde invoert, Zóo bezien, is de zaak van het vreemde vleesch inder daad vreemd. Nochthans, het vreemde vervalt ten deele, als men krygt voorgehouden, hoe heel de gezonde internationale handelsverhoudingen zijn ontwricht door bepaalde autar kische strevingen in andere landen. De invoer van het vreemde vleesch wordt verdedigd op grond van de overweging, dat we daardoor en daardoor alléén weer een hoeveel heid zuivelproducten, stroo en groen ten, producten, waarvan we een te véél hebben, konden uitvoeren. Lang niet alle vreemde dingen blijven vreemd, als men de omstan digheden leert kennen. De invoer van dat vreemde vleesch vindt „men" alleen vreemd, voor wat de houding van ónze regeering betreft. Maar hoe oordeelt men dan over de Duitsche De Duitsche regeering heeft het bedoelde vleesch ook op haar beurt weer uit den vreemde (Denemarken) betrokken. Ze had er industrie-pro ducten voor geruild. Zy deed dus precies, wat wij thans doen. Bovendien: in Duitschland is vleesch nog duurder en veel schaarscher dan ten onzent en nochtans voert de Duitsche regeering dat dure vleesch goédkoop naar óns land uit... De economische noodzaak! Precies als wij met onze boter doen, die de Engelschen goedkooper eten dan wy. 't Eenige verschil zit 'm in de beoordeeling van eenzelfde zaak. Een flinke Nederlander vindt alles, wat Berlijn onderneemt, flink, en sof vindt hij het, wat ze in Den Haag uitdenken. Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zyn. SERVATIUS-OMROEP Wederom zet het Bestuur van Servatius Zondag a s. een programma I in elkaar dat klinkt als een klok. i De voetballiefhebbers zullen kunnen smullenDe sterke eerste klasser S.V.B. I uit Blerick komt de krachten van Servatius op de proef stellen. S.V.B. dat verleden jaar slechts op het nippertje met 21 van Servatius wist te winnen, komt met haar sterkste opstelling uit, o.a. den internationaal Geerts. Servatius zal dus kunnen laten zien of de training reeds vruchten begint te dragen. Als Servatius in topvorm kan spelen, zal S.V.B. zeker geducht rekening met haar tegenstander moeten houden. De opstelling is: A. Geurtjens M. Manders (aanv.) J. Gommans L. Bexkens W. Peeters J. Langen H. Geurtjens M. Eibers H. Vollenberg A. Swinkels J. Essing Scheidsrechter: de heer Lichteveld. C. Peeters L. Theuws P. Derix P. Versieyen J. Hinssen J. Geerts M. Holthuysen P. v. Deursen G. Schoenmakers Jos. Titulaer G. Smetz Servatius II speelt een vóórwed strijd tegen B.V.V. uit Blitterswyk. Dit is een zeer sterke club uit den Overgang. De vroegkomers zullen dus reeds om 1 uur een zeer aardige wedstrijd te genieten krijgen. Een goede repetitie voor de lui van het „tweede", daar ze heel binnenkort tegen D.I.S. in 't veld moeten voor de beslissingOver 't algemeen krijgen de voetballiefhebbers dus een programma voorgeschoteld, waar zij hun hart aan kunnen ophalen. Deze wedstryd begint om 1 uur. De hoofd wedstrijd vangt aan om 2.30 u. Scheidsrechterde heer J. Ouden hoven. Zondagavond wordt er in het Concertgebouw van Servatius een „vroolijke avond" gehouden ter vie ring van het kampioenschap van Servatius II en III. Alle leden worden uitgenoodigd. Dat het er vroolyk naar toe zal gaan, behoeft geen betoog. De leiding is in bevoegde handen VALK-REVUE. Een slap-spelend Valk-team ver loor j.l. Zondag van H.S.C. met 13 In deze ontmoeting gaven beide ploegen elkaar niet veel toe en met een beetje geluk had de uitslag voor de Valk anders kunnen zyn. Bij de rust leidde H.S.C. met 02. In de tweede helft verkleinde de Valk den achterstand tot 12 en even voor het einde bracht H.S.C. den eindstand op 13. De Valk 3 deed het beter en won van H.S.C. 4 met 8—3. Morgen heeft de Valk het eerste elftal van Tiglia uit Tegelen op bezoek. Tiglia welke in de tweede klasse van den I.V.C.B. speelt, is een technisch goed spelende ploeg en behoorde in haar competitie- af deeling tot de sterkste elftallen. Het wordt dus een zware wedstrijd voor de Valken. Gaat men by de Valk meer aandacht besteden aaD het zuiver doorgeven van de bal, dan is een interessante wedstrijd aan den Leunschenweg te wachten. De wedstryd begint om 4 uur. Een combinatie van de Valk 3 en 4 speelt een wedstryd tegen Merselona Aanvang 1 uur te Merselo. Op Hemelvaartsdag heeft de Valk weer een sterken tegenstander op visite n.l. Tubantia uit Helmond. Deze wedstryd is ten bate van den Kring Horst—Venray. Aanvang 5 uur. De voigende week begint de Valk aan haar training. Een bekende trainer is bereids gevonden de trai ning der spelers te verzorgen. Alle Valken zullen dit zeer zeker weten te waardeeren en door trouw op te komen, mede te werken aan de ver betering en opvoering van het spel peil van Venray's voetbalclub. Kring HorstVenray. Jeugdcompetitie. Uitslagen 15 Mei. ALfd. B. B.V.V.Excelsior 04 Afd. C. D.I.S.De Valk b 7—0 OostrumMerselona 42 Programma 22 Mei. Afd. A. H.S.C.Wanssum 5 uur Afd. B. D.E.V.—B.V.V. 5 uur Afd. C. OostrumDe Valk a 415 Ysselsteyn—D.I,S. 12.45 De Valk b—Erica 12.45 In verband met de nogal verre reizen, die 't gevolg zouden zijn van "t samensmelten van de afdeelingen A. en B., is deze af deeling gesplitst en wel als volgt Afd. A. H S.C.MeterikWanssum. Afd. B. B.V.V.—D.E.V.—Excelcior. Deze spelen nu een dubbele com petitie. Programma 29 Mei. Afd. A. WanssumMeterik Afd. B. ExceJciorD.E.V. Afd. C. Oostrum Ysselsteyn De Valk a—D.I. S.—Erica—De Valk b. In verband met de Kring wedstrij den op Hemelvaartsdag te Venray en Horst kan voor dien dag geen programma vastgesteld worden. De aandacht van de vereenigingen wordt hierbij nog eens dringend ge vestigd op 't volgende Verzoeken om uitstel van wedstrij den moeten minstens 14 dagen van te voren worden aangevraagd, en worden alleen verleend wanneer deze voorzien zyn van de handteekening van de geestelijk adviseur. PDV DE EENDRACHT Wedvlucht Noyon, afstand 302 K.M. Duiven los 10.10 met Westen wind. Aankomst eerste duif 1-54-39, lantste 3-8-27. 5 J. Lumler 1, 9, 12, 13, 18, 20 en Koningspoel. J. Dinjens 2, 4, 17 Gebr. van Houdt 3, 10 H. Arts 5, 7, 15 en overduif G. Philipsen 6, 21 K. Sanders 8 J. Strybosch 11, 19 L. Coopmana 14, 16. PROGRAMMA 22 tot en met 2$ Mei Wijzigingen worden per microfoon bekend gemaakt. Zondag BRUSSEL Vlaamsch 8.Gramofoon Gesproken dagblad DEUTSCHLANDSENDER 10.55 Omroeporkest KEULEN 11.20 Muziekfeest Dusseldorf BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad. Salonorkest LUXEMBURG 2.20 Gramofoon DEUTSCHLANDSENDER 2.50 Populair concert KEULEN 4.20 Omroeporkest LEIPZIG 5.50 Die Meistersinger v. N. LUXEMBURG 10.35 Gevar. concert Maandag BRUSSEL Vlaamsch 8.Gymnastiek, Gramofoon Gesproken dagblad LUXEMBURG 9 23 Gevar. concert DROITWICH 12.10 Gramofoon BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad. Gramofoon HAMBURG I.35 Symphonie concert DEUTSCHLANDSENDER 2.20 Gevar. concert DROITWICH 5.20 Kwintet LUXEMBURG 6.20 Gramofoon 7.00—8.00 EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten KEULEN 8.Lachen is gezond BRUSSEL (Vlaams) 9.20 Dansorkest BOEDAPEST 10.30 Opera orkest DROITWICH II.20 Dansorkest Dinsdag BRUSSEL (Vlaams) 8.Gymnastiek, Gramofoon Gesproken degblad LUXEMBURG 9.20 Gramofoon DEUTSCHLANDSENDER 12.20 Orkest BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad KEULEN I.35 Orkest DEUTSCHLANDSENDER 2.20 Gevar. concert LUXEMBURG 3.20 Gramofoon DEUTSCHLANDSENDER 4.20 Orkest DROITWICH 5.20 Orkest 7.-8. EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten. KEULEN - Omroeporkest BRUSSEL Vlaamsch 10.20 Gesproken dagblad. WEENEN II.20 Populair concert Woensdag BRUSSEL Vlaamsch 8,Gymnastiek, Gramofoon Gesproken dagblad LUXEMBURG 9.20 Gramofoon KEULEN 12.20 Fabrieksorkest BRUSSEL Vlaamsch 1.20 ^Gesproken dagblad DEUTSCHLANDSENDER 2.20 Gramofoon DROITWICH 3.35 Orkest LUXEMBURG 4.05 Gramofoon KEULEN 4.50 Orkest REGIONAL Programma 6.20 Debroy Somers band 7—8 EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten KEULEN 8.Verzoekconcert BOEDAPEST 10.20 Zigeunerkapel BRESLAU 11.20 Populair concert Donderdag BRUSSEL Vlaamsch 8.Gymnastiek Gramofoon Gesproken dagblad LUXEMBURG 9.20 Gramofoon. DEUTSCHLANDSENDER 10.20 Orkest BRUSSEL Vlaamsch 11.20 Onthulling gedenkteeken Kon. Astrid 12.20 Dansorkest 1.20 Gespr. dagblad KEULEN I.35 Omroeporkest LUXEMBURG 3.20 Gramofoon DROITWICH 3.35 Orkest. Gramafoon KEULEN 6.20 Orkest 7.00—8.00 EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten KEULEN 8.Deutsche Muziekfeesten 10.20 Gesproken dagblad Dansorkest FRANKFURT II.20 Populair concert Vrijdag s BRUSSEL Vlaamsch 8.Gymnastiek. Gramofoon Gesproken dagblad LUXEMBURG 9.20 Gramofoon HAMBURG 12.20 Bremer Stadmuzikanten BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gespr. dagblad. KEULEN I.35 Concert DEUTSCHLANDSENDER 2.20 Gevar. programma REGIONAL Programma 3.20 Orkest WEENEN 4.20 Orkest DROITWICH 5.20 Bronkhorst Trio DEUTSCHLANDSENDER 6.20 Concert 7.00—8.00 EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten KEULEN 8.Salonorkest BRUSSEL Vlaamsch 10.20 Gesproken dagblad. TOULOUSE 10.35 Vroolyk concert RADIO PARIS II.20 Orkest Zaterdag BRUSSEL Vlaamsch 8.Gymnastiek; Gramofoon Gesproken dagblad LUXEMBURG 9.20 Gramofoon. PARIJS RP 12.25 Orkest BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad DROITWICH 1.35 Populair concert DEUTSCHLANDSEN DER 2.20 Gevar. concert BRUSSEL Vlaamsch 3.20 Gramofoon KEULEN 4.20 Gevar. progr. 7.00—8.00 EIGEN UITZENDING Gramofoonplaten KEULEN 8.Orkest, accordeon BRUSSEL Vlaamsch 10.20 Gespr. dagblad. Gramofoon BERLIJN 10.35 Bopulair concert. Dansmuziek Handboogschutters-concours. Zondag j.l. had op de doelen van de HaDdboogschutterij „St. Antonius" alhier het eerste concours plaats van de Kring van Handboogschut teryen „De Vriendschap", aangeslo ten bij de R. K. Bond van (HandDoog- schutteryen St. Sebastiaan. De uit slag der wedstrijden luidt als volgt, le Zestallen: le pr. Ons Genoegen, Ysselsteyn 191 p.; 2e pr. Hubertus: Merselo, 190 p.; 3e pr. St. Anna, Venray, 188 p.; 4e pr. H. Maria. Oostrum, 172 p.; 5e pr. St Joris, Leunen, 160 p.; 6e pr. Antonius, Halfweg, 156 p.; 7e pr. Batavieren; Castenray, 149 p.; 8e pr. Willem Teil, Oirlo. 135 p.; 9e pr. Diana, Venray, 130 p.; 10e pr. Oda, Venray. 128 p., lie pr. Eendracht, Veulen, 127 p.; 12e pr. Jozef, Holthees, 112 p. 2e Zestallen: le pr. Hubertus, Mer selo, 140 p.; 2e pr. Antonius, Halfweg, 138 p.; 3e pr. Anna, Venray, 137 p.; 4e pr. Ons Genoegen, 133 p.; 5e pr. H. Maria, 128 p.; 6e pr. Joris, Leu nen, 128 p.; 7e pr. Batavieren, 118 p.; 8e pr. Eendracht, 112 p.; 9e pr. Willem Teil, 96 p.; 10e pr. Jozef, Holthees, 73 p.; lie pr. Oda, 66 p.; 12e pr. Diana, 63 p.; 3e Zestallen: le pr. Anna, Venray, 137 p.; 2e pr. Hubertus, Merselo, 105 p.; 3e pr. Batavieren, Castenray, 97 p.; 4e pr. Ons Genoegen, Ysselsteyn, 93 p.; 5e pr. Joris, Leunen, 56 p. Personeele prijzen: le pr. B. Camps, 26 punten; 2e pr. W. Claessens Jr. 3 rozen: 3e pr. M. Fleurkens, 4 vieren, 4e pr. P. Janssen, 4 drieën; 5e pr. H. Arts, Kzn. 4 tweeën; 6e pr A. Tacken 4 eenen. Horster veemarkt Totaal aanvoer 109 dieren. Hiervan 23 stuks rundvee, 17 lammeren, 12 poney's en paarden en 57 biggen. De handel over het algemeen iets trager. Veel vraag naar lammeren. Prijzen dragende koeien f 260 tot f 285. Dragende vaarzen f 220 tot f 260. Vette runderen 74 tot 78 cent per Kg. geslacht. Vette koeien 66 tot 70 cent per Kg. geslacht. Pinken f 75 tot f 95. Poney's en paarden f 130 tot f 275. Biggen f 17 tot f 21. Aangifte van stieren. De Burgemeester van Venray her innert belanghebbenden aan hun verplichting om van het houden van een stier van 6 maanden of ouder tusschen 15 en 25 Mei aangifte te doen bij den Burgemeester der ge meente, waar de stier gehouden wordt Deze aangifte moet schriftelijk geschieden op een voorgeschreven f oi muiier, hetwelk ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leef tijd, kleur en bijzondere kenteekenen van den stier, benevens mededeeling of de stier al dan niet reeds goed- of afgekeurd of van rechtswege tot dekking toegelaten is. Van de aangifte ontvangt de stier- houder een bewys; dit bewijs moet in zijn bezit zijn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden vertoond aan de politie. Van het houden van een afgekeur- den stier moet steeds onmiddellijk aangifte worden gedaan bij den Burgemeester. Niet naleving van de verplichting tot aangifte als bovenbedoeld en hei niet op eerste vordering vertoonen van het bewijs van aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Venray, 9 Mei 1938,

Peel en Maas | 1938 | | pagina 9