Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Ons nationaal bewustzijn. Binnenland. Buitenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 30 April 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 18 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter DE KADERDAG TE AMERSFOORT. Gebeurtenissen van den iaatsten tijd hebben in Europa een on rustige sfeer geschapen. Wanneer het geweld het recht ter zijde stelt en het zwaard op zijn wijze argumenteert, dan voelt men zich minder behagelijk en komt onder den indruk van een gevaar, dat dreigt. Dit klemt te meer, wanneer ideeën worden gewekt onder de volkeren, welke in staat zijn, zoo op hun verbeelding te werken, dat zij zich in een nationalis- tischen roes en hartstochtelijken rassenwaan laten meesieepen in onberekenbare gewelddadigheid. De Katholieke Staatspartij heeft hierin reden gevonden, haar kader bijeen te roepen, om zich te be zinnen op haar nationaal bewust zijn, de saamhoorigheid der volks- deelen, die tezamen het ééne Nederland uitmaken. Dit is geschied op den Amers- foortschen berg, in St. Louis. Daar, in het pensionaat van de Broeders der Onbevlekte Ontvan genis, midden tusschen de eiken en dennen en struiken, waaraan de prille lente weer het eerste teere groen laat ontluiken, waar rust en kalmte den blik verhel deren, werd nog eens de bewuste wil van het Nederlandsche volk geconstateerd om zich zelf te zijn en te blijven. En het katholieke deel der Nederlandsche bevolking gaat op in dat volksbewustzijn en aanvaardt ten voile eiken plicht, dien het daardoor wordt opgelegd. Wanneer er één tijd is, waarin ons volk van die innige saam hoorigheid besef moet hebben en ook daarnaar moet leven, dan is het deze onrustige tijd. Des te meer is het daarom te betreuren, dat op ditzelfde oogen- blik een aantal Nederlanders geen weerstand kan bieden aan slechtgezinde elementen, die een hetze ontketenen tegen de katho lieken, met het doel anti-papis- tische instincten wakker te maken onder het volk. Zulke tweespalt kan onze natie op het oogenblik beter missen dan ooit. Natuurlijk ontwijken de katholieken dien hun opgedron gen strijd niet. En de wijze, waar op minister mr. Goseling op dezen Kaderdag werd begroet, sprak van vastberadenheid en trouw. Het nationaal besef werd van verschillende zijden belicht. Het stond op principieelen grondslag. De katholiek vergelijkt zijn positie met die van andere wereldbe schouwingen in ons land het gebeurde onder voorlichting van mr. E. Sassen van Den Bosch maar handhaaft zijn eigen stand punt en eischt het recht, krach tens eigen beginsel te leven in de vaderlandsche gemeenschap, in het besef ook, dat de katho lieke beginselen zijn nationaien zin versterken. Het Nederlandsche volk heeft een diep ingewortelde vrijheids zucht; het wil zelfstandig en vrij zijn, leven naar eigen cultuur, naar eigen manier; het verlangt een redelijken invloed op zijn landsbestuur. Dr. Moller heeft het welsprekend uiteengezet. Het eerbiedigt ook de rechten van anderen, mits die anderen zijn vrijheid eerbiedigen. Die karaktertrekken van het Nederlandsche volk zijn historisch overgeleverd van geslacht op geslacht. En in al die trekken zijn de katholieken één met het geheele volk, zeker ook in dien anderen karaktertrek: den godsdienstzin Maar evenals de meeste anderen zien wij die eenheid niet als een vormigheid. Wij willen geweste lijke eigenschappen gehandhaafd zien en in den godsdienst ver langen wij viij en zelfstandig onzen eigen weg te gaan. Dat kan onze eenheid met het geheele volk niet schaden. Wij voelen de innige verbondenheid en verlangen ernaar te leven. Het Nederlandsche volk moet zijn karakter kunnen handhaven, zijn nationale goederen behouden. En wij weten, van welk een be- teekenis de christelijke staatkun de daarvoor is, welke de besten diging der christelijke tradities van ons volk waarborgt. Bij de bespreking van die hand having van ons volkskarakter, waarvoor de handhaving onzer zelfstandigheid 't eerste vereischte is, kwam ook 't werkloosheids vraagstuk aan de orde, dat trou wens herhaaldelijk in de gedach- tenwisseling als vanzelf naai voren sprong. Natuurlijkerwijze zijn de gemoederen met deze volksramp voortdurend bezig, ook en op de eerste plaats het be hoeft nauwelijks gezegd, al wordt het wel eens vergeten het gemoed onzer regeering. Meer dan een millioen inwo ners lijden rechtstreeks onder de gevolgen van dc werkloosheid. Hoe zouden deze onze cultuur in stand helpen houden Dr. Mol ler beschouwde hier de werk loosheid als een dreigende ramp voor onze nationaliteit. Zij stompt af en aanvaardt alles, trachtend uit de ellende te ontkomen. Wan neer de Paus in zijn encycliek over het communisme zegt, dat vele arbeiders door hun schrale ioonen bijna de eeuwige bestem ming niet kunnen bereiken, hoe zal dan de werkloozentnassa onze cultuur helpen behouden Hier was de conclusie; het offer van de persoon en van het bezit van de anderen, die tot offeren in staat zijn. Onze bekende be dachtzaamheid, die tevoren alle gevolgen wil berekenen, moeten wij hier niet al te veel toepassen De vraag werd gesteld, of het ons soms ontbreekt aan durf, om dit geweldige probleem 'aan te pakken. Zonder aller hulp kan ook geen regeering leniging bren gen. Wij zagen hier het werkloos heidsvraagstuk belicht ten op zichte van het zelfbehoud onzet natie. Natuurlijk is de allereerste beweegreden voor het verleenen van hulp de.mensch zelf, die er door wordt getroffen, onze naaste, voor wiens welzijn wij mede vir- antwoordelijkheid dragen. Daar om rust hier op den katholiek een des te hoogeren plicht, naar mate zijn beginselen verhevener zijn. De voorzitter mr. dr. Verschuur, die den Kamerdag met bijzondere zorg degelijk heeft geleid, stelde de regeeringszorg tot lenigingvan het werkloozenvraagstuk in het licht en wist van het kader voor haar het vertrouwen te verkrijgen dat hij vroeg. In een bezinning omtrent ons nationaal bewustzijn paste even zeer een beschouwing over de strategische positie van Neder land te midden zijner buren en omtrent de eischen aan de weer macht te stellen. Oeneraal jhr. Alting van Geusau wist ook op dit terrein een ge ruststellend woord te spreken in een ten deele technische inlei ding, ten verder in het schetsen van den vasten wil van regeering en volk, om eensgezind bereid"1 te staan voor de verdediging van het vaderland, ter. allen tijde. Dit beraad van het kader der Katholieke Staatspartij, zonder ophef, geheel voor eigen kring, maar tot heil der Nederlandsche gemeenschap, moge door de twee honderd aanwezigen uit alle deelen des lands in alle richtin gen worden doorgegeven. Oranjedag* Heden Zaterdag, hebben we weer een der aardigste Oranjedagen van het jaar, omdat we dan den ge boortedag berdenken van onze zoo populaire kroonprinses. Prinses Ju liana viert haar 29en verjaardag gelukkig weer in vereenden familie kring baar gemaal is terug van de reis, welke hg voor zijn gezondheid ondernam. H. M. de Koningin is Prins Bernhard van de week ten paleize Soestdgk persoonlgk komen begroe ten. Giften voor Defensie. Waar blijven de groote bedragen Ruim een ton is er tot nu toe bin nengekomen aan vrijwillige giften voor 't Defensiefonds. Het kan moeilijk ontkend worden, dat dit cijfer iet of wat teleurstel lend is en ten opzichte van de noo- dige defensieplannen eigenlijk niet meer is dan een druppel in den em mer. Terecht vraagt dan ook de Volkskrant, welk blad spreekt van een schamel bedrag, waar de groote bedragen blijven Waar blijven de giften, zoo vraagt het kath. arbei dersblad, van een heele of halve ton En het blad vervolgt dan: Er is in het afgeloopen jaar weer veel geld verdiend. We zagen laaist een balans, waarop f 300.000 stond uitgetrokken voor tantièmes aan directie en commissarissen. Kan daar niet een bedrag van minstens vijf cgfers af voor 's lands weerbaar heid In de petroleum en de Indi sche cultures zijn weerschatten-ver diend; heeft men daar niet allereerst belang bij het behoud van 's lands zelfstandigheid en onafhankelijk heid Veel en veel meer kleine giften getuigen van het meeleven van onze breede volkskriDgen; maar de groote bedragen moeten den sluitsteen vor men van een fonds, dat verzwaring van den belastingdruk moge helpen tegenhouden. Wij kunnen het met de Volkskrant volkomen eens zijn. De groote ban ken en de concerns, die zonder eenig bezwaar buiten 't egoïstisch be zwaar dan! het tiendubbele had den kunnen en moeten opbrengen van hetgeen tot nu toe is bereikt, laten het leelijk liggen en stellen danig teleur. Daarom: was er niet veel te zeg gen voor een rentelooze of zwak rentende leening voor defensie-doel einden, met den stok van den dwang achter de deur Legermanoeuvres. Naar de Msb. verneemt, zullen onder leiding van den commandant van het veldleger luit.-generaal baron van Voorst tot Voorst, dit jaar de groote leger-manoeuvres inde Betuwe worden gehouden en wel van 2629 September a.s. Dc zaak'Oss. Bepaalde kringen kunnen maar niet genoeg krijgen van wat men ooemt de zaak-Oss. Er zit politieke munt in het geval Mr. Wendelaar heeft bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend, om een parlementaire enquête in te stel len inzake de Ossche affaire. Dat is een geweldig opblazen van "t geval en een onzer bladen sprak in dit verband van „een hijschkraan opstellen om een baars te vangen." De N.S.B. vooral blijft de zaak warm houden, om er munt uit te slaan. Haar Kamerlid Van Vessem heeft er thans een interpellatie over aangevraagd. Wij hopen, dat Minister Goseling thans zonder iemand te sparen de heele zaak zal uitrafelen. Filiaalbedrijf en middenstand. Wij hooren nqg al eens vaak van een dreigende „overwoekering" van het zelfstandige middenstandsbedrgf door het grootwinkelbedrijf in de levensmiddelen-branche. Dezer dagen zagen we een statistiek betreffende het aantal filiaalbedrijven in ons land. In 1935 was hun aantal 1344, in 1936 1333, in 1937 1305 en 1 Januari 1938 1322. In 1930 waren er 38000 kruideniers winkels in ons land. Het filiaalbedrgf in levensmiddelen omvat dus nog geen 31/, pCt. van het totale aantal kruidenierswinkels in ons land en op 1 Jan. 1938 waren er zelfs 22 minder dan drie jaren geleden. Zou het filiaalbedrgf al over zijn hoogtepunt heen zgn Wij eten minder vleeschl De statistiek wijst uit, dat ons volk aanmerkelijk minder vleesch gebruikt dan voorgaande jaren. In 1937 werd per hoofd der bevol king 14Yj Kg. rundvleesch gecon sumeerd tegen 20 Kg. vóór de crisis (1926—1929) 167, KS- de jaren 19341936 en 16 19 Kg. in de jaren 19301933. Er is het vorig jaar dus een absoluut laagte-record geboekt. Ook in varkensvleesch werd in 1937 een laagterecord bereikt met nog niet ten volle 20 Kg. per hoofd der bevolking tegenover 21 Kg. vóór de crisis en 29 en 30 Kg. in 1931 en 1932. Hieruit blgkt, dat er als gevolg van de gedaalde koopkracht bg de zeer groote massa van ons volk een zeer nauw verband bestaat tusschen prgs en consumptie; het verbruik neemt af navenant de prgzen stggen! De werkloosheid. Dank zg de seizoendaling, welke sedert Februari 48.400 bedroeg, is het aantal werkloozen in ons land teruggeloopen tot 372.433 op het einde van Maart j,l. In Maart van het vorige jaar was het getal groot 403.365. We staan er dus niet slecht voor. De seizoendaling van Februari op Maart bedroeg het vorige jaar 36.200 (thans 48.400). Groote werken. Er is op het oogenblik wel werk aan den winkel. Vooral in de scheeps- bouwerij. Een gebeurtenis van nationale be- teekenis vond Zaterdag plaats. Dien dag voer het pronkjuweel van de Nederlandsche koopvaardijvloot, het trotsche zeekasteel de „Nieuw-Am- sterdam" met zoo goed als alle leden der regeering en tal van hooge autoriteiten aan boord voor een een daagschen tocht het zeegat uit, om in volle zee door de bouwers, de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij, officieel te worden overgedragen aan de opdrachtgevers, de Holland Amerikalrjn. Maandag werden de twee deelen van Hilversum, aan deze en de an dere zgde van het spoor, verbonden door de opening van een groote, 90 M. lange verkeerstunnel. Ook een werk van beteekenis geweest. De tunnel werd gedoopt als Pr. Beatrix- tunnel. De tunnelbouw onder de Maas in Rotterdam vordert. En wat méér zegtde regeering bleek ineens de plannen zeer genegen voor een U- tunnel te Amsterdam. Komt er inderdaad een frissche wind opzetten uit Den Haag Met de handbijl onthoofd. Aan de familie o.m. de echtge- noote van den in Duitschland langer dan een jaar gevangen zit- tenden Nederlander Cammans, te Venlo woonachtig, is de droeve tijding gebracht moeten worden, dat Cammans te Berlijn met de handbijl is onthoofd. Veel eerder reeds was hg tot deze straf „wegens hoogver raad" veroordeeld, maar algemeen was op wijziging van het vonnis ge hoopt, omdat de Nederlandsche regeering gratie voor hem had ge vraagd. Cammans, die uit Nederlan der in Duitschland was geboren, had een z.g. dubbele nationaliteit. De Duitschers hielden hem voor Duit- scherin Nederland echter was hij Nederlanderhij volbracht bij ons sedert vele jaren zijn stemplicht. Of hijschuldig was aan het ten laste gelegde, valt natuurlijk niet uit te makenhet proces was geheim en over het onderzoek zgn nimmer mededeelingen gedaan. EEN UITGESTORVEN GRENS. De Nieuwstraat te Kerkrade, een z.g. neutrale weg, die over een leng te van enkele K.M. de grens vormt tusschen ons land en Duitschland, heeft in den loop der tijden een rol van beteekenis gespeeld. Over dezen grensweg rijdt sinds 40 jaren de electrische tram tusschen Aken enMerkstein. Bg hef uitbreken van den oorlog trokken Duitsche legerkorpsen over deze straat via Aken naar het oorlogstooneel in België en Frankrgk. Vier jaren later keerden de ge havende Duitsche troepen langs den zelfden weg weer naar de Heimat terug. Tijdens den wereldoorlog was deze grens met hoogen prikkeldraad afgemaakt tot vlak voor de huizen op Kerkraadsch gebied. De grens werd stevig bewaakt door Duitsche soldaten en later, tijdens de bezet ting van het Rijnland door de geal lieerden, door de Belgische soldaten. Deze grensstrook had een inter nationale vermaardheid. Ze had een magnetischen invloed op lieden van allerlei slag uit het buiten- en bin nenland. Jarenlang werd zij onveilig gemaakt door ongure typen, die blijkbaar hier hun laatste kans gin gen beproeven. Hef grensverkeer is vele jaren buitengewoon levendig geweest. De smokkelhandel vierde hoogtij. Doch dit alles is voorbg. Het nieuwe Duitsche regime heeft met ijzeren vuist den smokkelhandel beteugeld. De grens werd al - 't ware hermetisch afgesloten meteen dich te keten van Zóllner in uniform. De wachthuisjes werden telefonisch ver bonden. Het autoverkeer werd be perkt door het aanleggen van een nieuwen z.g. fiscalen weg van het grenskantoor Pannesheide af naar Herzogenrath. De Nieuwstraat heeft thans al haar aantrekkingskracht verloren; ze is een onbeduidende verkeersweg geworden. De groote trek naar Aken behoort tot de geschiedenis. Allerhande oor zaken zijn daarvoor aau te halen. Het gouden igdperk voor de Neder landsche winkeliers is tevens voorbg. De chauffeurs, die op een vracni- je wachten, werden eveneens de dupe van de uitgestorven grens. De eene chauffeur verdween na den andere. De lasten waren te hoog, de inKoni- sten te gering. De taxi-chauffeurs streden den sirgd om het bestaan tot het bittere einde. De laatste chauffeur heeft nu ook het loodje moeten leggen. Ook hg heeft zgn wagen voor een appel en een ei moeten verkoopen. De verlaten grens Dood den taxi-chauffeurs geen levens kansen meer. Nu moeten ze van ondersteuning leven of gaan stem pelen. Moeilijkheden in den aardappelhandel* De bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland heeft in een adres den noodtoestand in den aardappelhandel onder de aandacht van den minister van Economische Zaken gebracht. De bond verzoekt den minister mede in het belang van duizenden consumenten en kleinhandelaren, maatregelen te treffen, waardoor wordt voorkomen, dat alle pogingen welke worden gedaan om de aard appelprijzen kunstmatig op te voeren, worden belet, in de eerste plaats door extra-heffing op de Malta aardappelen van vijf cent per kilo te doen vervallen, althans in dien tijd, dat er geen aanvoer van eenige beteekenis is van nieuwe Hollandsche aardappelen en in de tweede plaats door tegen te gaan, dat alle aard appelen, die eenigszins voor con sumptie geschikt zijn, niet worden gedenatureerd, terwijl men tenslotte den minister vraagt te overwegen, in hoeverre meer export moet wor den stopgezet. GANDHI VOORSPELT ZIJN DOOD. Gandhi, die door millioenen natio nalistische opposanten in Britsch- Indië als hun leider erkend wordt, heeft in een te Bombay gepubliceerd artikel zijn eigen dood voorspeld. „Mijn dagen zgn geteld", schrgft hg, „ik zal niet lang meer leven, misschien een jaar of iets langer." Hij voegt eraan toe, dat hg vóór zgn dood de bevrijding wil bewerk stelligen van de politieke gevange nen in Bengalen. DE DUITSCHE ACTIE IN EUROPA. De Anschluss in Oostenrijk. De Oostenrijksche Anschluss wordt keurig verzorgd e geregeld, waarbij de eerste, ais zoodanig slechts één dag gefungeerd hebbende nat. socia listische Oostenrijksche rijkskanse lier dr. Seyss Inquart, voorloopig naar den achtergrond wordt weg geschoven. De Fuehrer heeft n.l. gouwleider Buerckel benoemd tot rijkscommissaris voor de hereeniging van Oostenrijk met Duitschland. Hij wordt belast met den poli- tieken opbouw en de staatskundige, economische en cultureele inlgving van Oostenrijk bij het Duitsche rijk. Zgn standplaats is Weenen. Hg staat onmiddellijk onder den Fuehrer en heeft diens opdrachten uit te voeren tot 1 Mei 1939. Op dezen dag eindigt zgn opdracht. Tegelgkertgd heeft de Fuehrer aan den rgksstadhouder in Oostenrgk, dr. Seyss Ioquart, een schrijven ge richt, waarin o.a. het volgende ge zegd wordt„De rechtstreeks aan mg ondergeschikte rijkscommissaris moet een jaar lang als mijn verbin dingsman zoowel mg als u de taak vergemakkelijken, welke de inscha keling van Oostenrgk in het rijk met zich medebrengt." De brief besluit: „Als na verloop van een jaar de inschakeling van Oostenrgk in het Duitsche rijk in hoofdzaak voltooid zal zgn, zal ik u tot lid van de rijksregeering benoe men, opdat gij dan op deze plaats verder kunt werken voor Oostenrijk in het Groot Duitsche rijk." DE SPAANSCHE BURGER OORLOG. Wordt Madrid prijsgegeven Terwijl Franco's opmarsch in zui delijke richting langs de Oostkust zg het getemperd door het krach tige republikeinsche verzet voort duurt, houden ook geruchten aan inzake een aanstaande ontruiming van Madrid door het republikeinsche leger. Zulke ontruiming zou wellicht het voedselvraagstuk wat minder druk kend maken, maar de moreele uit werking van een ontruiming van de hoofdstad zou voor de republikeinen wel eens vernietigend kunnen zgn en daarom gelooven we er nog niet aan. Aanleiding tot nieuwe desbetref fende geruchten is het feit, dat de nationalisten een vrachtauto hebben buitgemaakt, waarin een gedeelte van den inhoud der safe-loketten in Madrid, uit de hoofdstad werd weg gevoerd. Castellon, de havenstad, in welker richting zich Franco's offensief ont wikkelt, wordt herhaaldelijk door vliegtuigen gebombardeerd. In Barcelona wordt streng ge regeerd door de republikeinen. Op Dinsdag j.l. velde de rechtbank er weer 26 doodvonnissen wegens hoog verraad en spionnage. De commandanten van de politie te Figueras en La Junquera, ten noorden van Barcelona, zijn, aaar verluidt, van hun post gevlucht, na dat agenten van de bijzondere politie uit Barcelona waren aangekomen. De oorlog in China* De berichten uit het Verre Oosten big ven eikander tegenspreken, vast staat, dat er hevig wordt ge vochten en waarschijnlijk is, dat de partgen op elkaar, maar op ver schillende deelen van het front, eigenlgk: op verschillende fronten, voordeelen behalen. Van Chineesche zgde wordt het verlies van Tan Tsjeng toegegeven. Tevens wordt medegedeeld, dat een algemeene aanval is gelast ten Noorden van Tajetsjwang, teneinde den Japanschen opmarsch in Zuid- Sjantoeng tot staan te brengen. Naar van Chineesche militaire zgde verklaard wordt, wordt in de provin cies Sjansi en Hopei, waar de Japan- sche garnizoenen tamelgk verzwakt zgn, doordat troepen naar het front in Sjantoeng zgn gezonden, een ver scherpte guerilla actie gevoerd. Chineesche troepen zouden reeds tot twintig kilometer ten Westen van Peiping zijn doorgedrongen. Hierdoor wordt Japan voor de nood zakelijkheid geplaatst, nieuwe troepen naar China te zenden. VENRAY, 30 April 1938 EEUWFEEST ZUSTERS URSULINEN TE VENRAY. Koninklijke onderscheiding Mère Salesia. Woensdag is alhier op grootsche wijze het feit herdacht, dat een eeuw geleden de eerwaarde zusters Ursu- Jinen zich in het vijftiende eeuwsche klooster „Jeruzalem" vestigden. Om half tien droeg Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, een pontificale Hoog mis op in de Kapel van het pen sionaat, die geheel gevuld was met geestelijke- en wereldlijke autoritei ten. Om elf uur ving de receptie aan, waarbg o.a. het woord werd gevoerd door mgr. Lemmens en door Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De minister deelde mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, Mère Salesia, overste van het kloos ter „Jeruzalem", te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. 's-Avonds bracht Venray's Har monie eene serenade aan de gerid derde, waarbij Dr. Sala in een har telijke toespraak hulde bracht aan Mère Salesia en overige bewoners van „Jerusalem". Zilveren Priesterfeest. Daar het 25-jarig Priesterfeest van den ZeerEerw. heer Pastoor onze oud-dorpsgenoot Jos. Esser to Beringen onder de Vasten viel, deze heuglijke gebeurtenis op Zon dag 1 Mei worden herdacht. Een feestcomité werd hiervoor benoemd, terwijl het door bijdragen van allen kant mogelijk is geworden den be minden herder op dezen dag als blijk van dankbare erkentelijkheid een prachtig geschenk aan te bieden. Mooie opruiming. De laatste dagen hebben alhier in de omgeving de Kon. Marechaussee enkele op verdachte wijze in deze streek ronddolende individuen aan gehouden. Bg nader onderzoek bleek men hier met bekende recidivisten o.a. een uit Arcen en een uit Meerssen te doen te hebben. Met bestemming Veenhuizen zijn zij ter beschikking der Roermondsche Justitie gesteld. LUXOR THEATER. Gasparone is gemaakt naar een scenario, dat ge baseerd is op de melodieuze operelte van Carl Millöcker. Natuurlijk is de vroolijke muziek van den Weenschen componist een belangrijk element in deze verfilming, maar men zou toch aan de waarheid te kort doen, wanneer nen beweerde, dat die eigenlijk de hoofdzaak is. De hoofdzaak echter is de vermakelijke charneering van de menschen Alles en iedereen wordt hier in het ootje genomen En daarbij wordt het publiek nog in de spanning gelaten, wie die beruchte rooverhoofdman, die Sicilië pleegt onveilig te maken, toch wel kan zijn. De geschiedenis speelt op Sicilië, waar in vroeger tijden de roover Gas parone de bevolking onder een ware terreur deed leven. Een slimme koffie handelaar Massaccio, eigenaar van een populaire nachtclub, heeft de sage van Gasparone weer uit de vergetelheid to voorschijn gehaald, doordat hij, wanneer zijn mannen 's nachts bezig zijn koffie aan land te brengen, de politie in de bergen bezig houdt met gefingeerde roofovervallen, gepleegd door.... Gas parone. Diep gebukt onder dit alles gaat de stadhouder van het landje Nasoni. De zoon van den stadhouder is smoor verliefd op de danseres Ita, de nicht van den smokkelaar Massaccio, terwijl zijn vader, de stadhouder, hem wil doen trouwen met de rijke kasteelbezitster gravin Ambrat. Erminio Bondo komt de zaak nog gecompliceerder maken door op het eerste gezicht vlam te vatten voor de rijke gravin.... terwijl alles tenslotte, ook door de vangst van den bandiet smokkelaar een happy end zal beleven. Onze charmante Nederlandsche zan ger Johan Heesters ontmoet men hier weer voor de zooveelste maal als hoofdvertolker met de lieftalligste filmster Marika Röck. Als tweede hoofdnummer draait .De Ciikel des Doods", een prima Wild- Westfilm, in de hoofdrol de bekende Cowboy Montie Montana, bekend doof zijn staaltjes van onverschrokkenheid.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1