Sproeten komen vroeg in Sprutol Bij alle Drogisten, Buitenland. Provinciaal Nieuws bestuur tot 9 leden. Verder zegt hij tot den heer van Haren, dat 4 b niet bedoelt een candidaat-voorzit- ter aan te wijzen. Hier is bedoeld de vacature v.d .Loo als lid. Immers het Armbestuur kiest uit zijn mid den een Voorzitter. De Raad heeft daarin niets te zeggen. In grootere gemeenten is echter een lid van het College van B. en W. automatisch Voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur. Dr. Sala kan niet als lid gecandideerd worden, daar de Raad deze voordracht wel kan weigeren, doch niet wijzigen. Het is echter niet gewenscht dat Raadsleden lid zijn, daar er dan gevaar ontstaat dat dit lichaam verpolitiekt wordt. Hierna stelt de heer Goumans voor deze voordracht aan te houden, hetgeen door den Raad wordt goed gevonden. De Voorzitter stelt in vooruitzicht het reeds oude Reglement voor het Armbestuur, dat reeds van 1919 telt, te wijzigen o.a. met de bepa ling geen Raadsleden in het Arm bestuur. 5. Verzoek om verlaging hypo theekrente F. H. Verhey, Groote Straat 15, thans bedragende 472 pCt. Voorgesteld wordt door Burge meester en Wethouders deze te brengen op 41/* pCt., ingaande 1 Mei 1939. 6. Verzoek om verlaging hypo theekrente M. Aarts, Veulen H. 42, thans bedragende 41/,, pCt. Burgemeester en Wethouders stel len voor afwijzend hierop te beschik ken. De heer van Haren vraagt of het niet mogelijk is B. en W. te machti gen dergelijke dingen zelfstandig af te handelen. Hij zou er niet zoo streng aan vasthouden als de waar de der onderpanden goed is en de rente regelmatig wordt betaald. De Voorzitter zegt, dat het finan- tieel beheer aan den Raad is, waar na de Raad z.h.s. met het voorstel van B. en W. instemt. 7. Aanvrage van de kinderen Camps te Oostrum D 19 om een bedrag van f 3500 ter leen onder hypothecair verband. Burgemeester en Wethouders stel len voor hierop afwijzend beschikken. Ook hiermede gaat de Raad accoord met het voorstel van B. en W. 8. Aanvrage van L. Nijssen, Yssel- steyn I 36, die reeds f 5500 onder hypothecair verband heeft tegen 4 pCt., om alsnog een aanvullend bedrag van f 2300. Burgemeester en Wethouders stel len voor, hierop gunstig te beschik ken, doch tegen een rente van 4V4 pCt., waarmede aanvrager genoegen heeft genomen. De Voorzitter deelt mede, dat dit punt niet behandeld behoeft te worden daar aanvrager zijn aanvrage intrekt. 9. Verzoek van M. Claessens om eene tegemoetkoming wegens geleden schade in verband met te late af watering van het door hem van de gemeente gepacht perceel te Yssel- steyn. Burgemeester en Wethouders stel len voor, hem voor éénmaal een reductie op de jaarpacht toe te staan van 50 pCt. Z.h.s. gaat de Raad met B. en W. accoord. 10. Verzoek van W. J. Driessens om verlaging der huur van de door hem van de gemeente gehuurde woning, Heide L 53a. Voorgesteld wordt door Burge meester en Wethouders den huurprijs te brengen van f 325 op f 300 per jaar, ingaande 1 Mei 1938. De heer van Haren vindt deze huur hoog. Huurder heeft een groot huishouden. Komt het huis leeg, dan is de strop voor de Gemeente grooter. De heer Pubben vindt het voorstel van B. en W. alleszins billijk. Er is goede grond bij. De Voorzitter wijst er op, dat deze verlaging de huur gelijk brengt met andere onderwijzerswoningen, waarna de Raad met B. en W. instemt. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende verlenging van het contract met J. Derksen voor den gemeentelijken autobus dienst naar het station v.v. met een jaar, dus tot 1 Juli 1939. Als de heer Pubben toelichting vraagt omtrent dit punt, zegt de Voorzitter dat B. en W. in verband met de aanstaande nieuwe Spoor dienstregeling wenscht te kunnen nagaan, hoe of de invloed dezer Spoordienst op de bus Venray-Station zijn zal. Hij mag toch wel vertrou wen, dat de wagens inmiddels zijn afgeschreven, zoodat een proefjaar wel genomen kan worden. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om post 285 der begroo ting 1938 „Uitgaven voor openbare Volksfeesten" te verhoogen met f 500 en dus te brengen op f 700. De heer Odenboven verklaart zich met dit voorstel gaarne accoord, terwijl de heer van Haren vraagt of deze verhooging voor het verleden of de toekomst geldt. De Voorzitter wijst .op de a.s. Koninginne verjaardag en H. M. 40-jarig Regeeringsjubileum. In noodlijdende gemeenten wordt tot 25 ct. per kind gegeven en 10 ct. per inwoner. We zijn hier dus aan den lagen kant en niet veeleischend. De heer van Haren merkt op, dat hij zich niet tegen dit voorstel uit spreekt. De geteele bevolking van Venray zal gaarne meewerken. De heer Odenhoven sprekende als lid van het Oranje-Comité zegt, dat dit Comité altijd krap gehouden is en zonder particuliere hulp niet rond kon komen. De heer Millen meent, dat men het vroeger wel heelemaal kon schrap pen. Het is zoo weinig. Nadat de Voorzitter er op gewe zen had, dat het hier een feest geldt voor de kinderen, vooral uit de arbeidersklasse en hij toch graag een behoorlijk feest wil organiseeren gaat de Raad z.hs. met dit voorstel accoord. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wjjziging van art. 4 der Bouw verordening voor de ge meente Venray. Nadat de heeren Odenhoven en van Haren een enkele opmerking gemaakt hadden, deelt de Voorzitter mede, dat het de bedoeling is, dat nieuw-bouw direct van uit een weg te bereiken moet zijn. Hiermede neemt de Raad z.h.s. dit punt aan. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Verordening betreffende het verstrek- kei van boeken aan minderjarige kinderen door openbare leesbiblio theken. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het Raadsbesluit dd, 22 Dec. 1937, Nr. 217/18 (aansluiting bij „Federatie- Oncerlinge van Gemeenten") en ver zekering der gemeentegelden bij de N.V. Incasso-Bank te Amsterdam. De heer van Haren merkt op, dat de Gemeente vlug verandert, waarop de Voorzitter zegt, dat de Incasso- Bank beduidend goedkooper is dan de Federatie Onderlinge van Ge meenten. Ook moet men letten op dat „Onderlinge". Waarom zou de Gemeente afwachten, hoe het in de toekomst gaan zal en risico op zich nemen. Z.h.s. gaat de Raad met het voor stel van B. en W. mee. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ten behoeve van den Staat afstand te doen van eenige rechten op perceel Sectie H. Nr. 1717 onder Ysselsteyn (perceeltje langs weg VenrayDeurne, waarop een militair gebouwtje is geplaatst). 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de aan de gemeente door het gasbedrijf te betalen rente in rekening-courant te verlagen van 4 pCt. tot 3>/4 pCt. Z.h.s. aangenomen. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den met de werkzaamheden van den controleur J. de Groot tijdelijk belasten volontair bij het bureau van steunverleening A. Verbeek daarvoor vanaf 1 Febr. 1938 een vergoeding toe te kennen, berekend naar f 50 per maand. De heer van Boven informeert naar het salaris dat de heer De Groot geniet. De heer Odenhoven stelt voor Ver beek te benoemen met ingang van 1 December 1937, waarbij de heeren Millen en Reintjes zich aansluiten. De Voorzitter zegt, dat de heer De Groot tot medio Januari zijn salaris genoten heeft. Deze kan zijn werkzaamheden niet meer uitoefenen. De heer Verbeek is toch al vlug van volontair tot gesalarieerd ambtenaar. Iets. waar soms veel langere tijd voor noodig is. Hoe zou ook het uitbetalen van salaris aan den heer Verbeek geboekt moeten worden, wijl er geen post voor bestaat. De heeren Pubben en van Haren verklaren er zich voor Verbeek met ingang van 1 Februari aan te stellen. Z.hs. gaat de Raad accoord met het voorstel van B. en W. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een bedrag van gelden tot een maximum van f 1400 te voteeren voor vernieuwing van het dak en eenige bij behoor ende werkzaamheden aan de woning Groote Straat 11, bewoond door den gemeentegeneesheer A. F. J. M. Ver- cautereu. Het bedrag te nemen van den kapitaaldienst en af te lossen in circa 8 jaren door een bijdrage van den gewonen dienst aan den kapitaal- dienst. De heer Odenhoven merkt op, dat deze woning een woning is met hindernissen. Zou dr. Vercauteren niet willen koopen, dan is de Ge meente er vanaf. De Voorzitter zegt, dat men moet bedenken, dat een oud huis veel onderhoud vraagt. Het dak is reeds 30 jaar oud. De Dir. van Gemeente werken heeft rapport uitgebracht en acht herstel dringend ncodig. Wat gebeurt er bij een stevige storm Hij gelooft wel niet dat de Dokter ambitie tot aankoop zal hebben maar zal het vragen. Z.h.s. gaat de Raad met dit voor stel accoord. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den Burgemeester Mr. A. H. M. Janssen te benoemen tot len Ambtenaar van den Burger lijken Stand, met ingang van 1 Mei 1938. De Voorzitter benoemt de heeren Janssen en Arts tot stemopnemers. Uit de gehouden stemming blijkt dat Burgemeester Mr. A. H. M. Janssen met algemeene stemmen benoemd is. die voor het in hem gestelde ver trouwen dankt. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Raadsbesluit van 28 September 1937 no. 180/27 betreffende verkoop van bouwterrein in het uitbreidingsplan. Voorgesteld wordt ter voldoening aan een desbetreffend schrijven van Gedeputeerde Staten sub c en d voor zoover noodig uit dat besluit te doen wegvallen. Voor kennisgeving aangenomen. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verharding van den weg LeunenBrienshoek, ter lengte van 700 Meter, met bijdrage van be langhebbenden. 23. Alsvoren betreffende den zand weg HeideVolen, ter lengte van 820 Meter. De heer Reintjes spreekt als zijn meening uit, dat de Raad deze voor stellen wel zal willen accepteeren. De heer Odenhoven meent, dat de tot nu toe gevolgde werkwijze bij het meef en meer uitgebreid worden van het wegennet moeilijk door de Gemeente zal kunnen volgehouden worden. Dat particulieren bijdragen in den wegenaanleg en de wegen zoo totstand komen, is weliswaar langzamerhand gewoonte geworden, maar kan dit volgehouden worden De heeren Pubben en Goumans zouden afschaffing der tot nu toe gevolgde werkwijze betreuren. Het prikkelt ook het initiatief van be langhebbenden. De Voorzitter zeg1-, dat in hetgeen de heer Odenhoven zegt, veel waars steekt. Dit punt is dan ook bij B. en W. in studie. Z.h.s. gaat de Raad met deze pun ten accoord. 24. Verzoek van S. H. Mujjsers en andere pachters van gronden in den Testrik onder Merselo, om verlenging van die anders met 31 October 1938 afloopende pacht. Burgemeester en Wethouders stel len voor de pacht te verlengen tot 1 November 1941, onder de thans algemeen voor verpachting van gron den geldende voorwaarden en wat de pachtprijzen betreft zoodanig, dat het geheel, dat herverpacht wordt, niet minder opbrengt dan thans het geval is, buiten beschouwing latend de korting, welke over enkele jaren wejrd toegestaan. De heer Pubben zou wel eens weten willen, of hij mocht vragen wat er zooal waar is van hetgeen rond dit punt gemompeld is. De Voorzitter heeft ook wat ge hoord, b.v. dat er omtrent dit punt verschil van meening was in het College van B. en W. Dit is abso luut onjuist. Hij denkt, dat de Secretaris verkeerd verstaan of be grepen is, toen hij er over sprak. Met de pachters is algeheele over eenstemming. Z.h.s. werd dit punt door den Raad aangenomen evenals punten 25 en 26. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de kinderen Camps te Oostrum een vergoeding van f 2500.toe te kennen voor afstand en ruil eigendommen in ver band met wegneming bocht uit den weg OostrumWanssum. 26. Vaststelling voorschotten op de exploitatievergoeding over 1938 als bedoeld in art. 103, zesde lid der Lager Onderwijswet 1920 voor de bijzondere Lagere scholen. 27. Verzoek van het R.K. Pa rochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Venray om een subsidie uit de gemeentekas van f 15000. in de kosten van de restauratie der Groote Kerk. Burgemeester en Wethouder stellen voor de gevraagde bijdrage te ver- leenen, zulks op overweging, dat het hier betreft de hoofdkerk var: Ven ray, een monumentaal gebouw; dat het verleenen eener bijdrage door Rijk en Provincie afhankelijk is van de gemeentelijke bijdrage en dat, wanneer het hier niet een kerkge bouw betrof, de gemeente tot bij drage verplicht zou zijn volgens de voorschriften terzake van monumen tenzorg. Voorgesteld wordt voor het bedrag van f 15000.een geldleening aan te gaan, af te lossen in 20 jaren. De heer van Boven was wat ge schrokken van dit voorstel, al voelt h\j ook, dat de aanvrage volkomen gerechtvaardigd is. Maar anders in dezen tijd van toch al hooge belas tingen. Het publiek steunt de Kerk op alle mogelijke manieren. Mijnheer de Voorzitter, we zitten hier met een groot aantal werkloozen en steuntrekkenden, tengevolge waarvan de Middenstand zeer verarmd is. Hij hoopt nu, dat bij voorkomende ver makelijkheden de Venraysche bevol king niet naar Helmond of Venlo zal behoeven te gaan, doch onder mede- werking van geestelijke en wereldlijke Overheid in Venray gelegenheid tot feestviering zal bestaan. Dan kan de Middenstand wat verdienen. Bij de feesten op 1 en 2 Februari is geen enkele wanklank geweest, zoodat men op dit punt gerust zijn kan. Hij verklaart zich voor het verleenen der subsidie. De heer Steeghs verklaart omtrent dit punt in de te houden geheime vergadering iets te willen zeggen, waarop de Voorzitter opmerkt, dat zijn punt direct verband moet houden met zijn gezegde. Dit besluit moet in een openbare vergadering geno men worden. De heer Steeghs vraagt: hoe hoog zijn de kosten van het herstel en voegt erbij, dat hij na deze vraag nog wat heeft. De Voorzitter zegt, dat de be grooting aanwijst een bedrag van f 116.000, te dekken door Rijkssub sidie f 44.000, Provinciale subsidie f 11.000, Gemeente subsidie f 15.000 en de rest door het Kerkbestuur te dragen. De heer Steeghs is niet tegen het verleenen der subsidie, maar wil toch wijzen op iets wat hem onbil lijk voorkomt. Indertijd heeft de Raad besloten in dergelijke gevallen 10 pet. der bouwkosten te subsi dieeren. Toch kreeg de Kerk van Castenray destijds bij een verbou wing slechts 7 pet- der bouwkosten. De Groote Kerk van Venray krijgt meer dan 10 pet. der bouwkosten. Hij meent, dat het Kerkbestuur van Castenray de gelegenheid moet aan grijpen om de f 500.die het zich destijds ontgaan zag, aan te vragen. De heer van Haren vraagt, of er in het bestek bepaald is, zooveel mogelijk Venray sche arbeiders te werk te stellen, voor welke vraag de heer Odenhoven den heer van Haren prijst én wijst er op, dat de Groote Kerk van Venray de hoofd kerk is en van Noord tot Zuid en van Oost tot West herstelling be hoeft. Zij is honderden jaren oud en verkeert in vervallen toestand. Zeker onder den indruk van de buitengewone leiding dezer Raads zitting, vervolgde de heer Odenhoven zijne rede, door er op te wijzende Raad is nu ook in een monumentaal gebouw en hoopt dat Burgemeester Janssen tot in de lengte van dagen van daaruit zou regeeren over ons dierbaar Venray, Verder verklaart hij zich voor de subsidie. De Voorzitter meent, dat het Kerk bestuur matig vraagt. Men bedenke het betreft hier de Dekenale Kerk. Het is een monument, dat door onze voorouders met buitengewone zorgen en moeite is tot stand gebracht. Wij mogen in deze niets nalaten om wille van ons nageslacht. B. en W. zullen aandringen op de opmerking van den heer van Haren. De Raad ging met het voorstel van B. en W. accoord. De Voorzitter deelt mede,g dat pachter Jacobs zijn gehuurde hoeve het voorjaar, koop tijdig een pot „de Hazenhutheeft verlaten. Op een geplaatste advertentie hebben zich geen pachters aangemeld. Nu is er een aauvraag van den heer van Veghel, die deze hoeve voor dezelfde som wil pachten als Jacobs beloofde. Hij stelt dan ook voor hierop voor 3 jaren in te gaan. Nadat de heer Pubben zich voor van Veghel verklaard had, ging de Raad met dit voorstel a'ccoord. De heer Odenhoven vraagt, of er geen schrijven is ingekomen van de R.K. Werkliedenvereeniging om bus sen voor het vervoer van werklieden naar en van Sevenum. Hij stelt voor, dat de Raad een motie aanneemt om in dezen zin naar den Minister van Sociale Zaken te schrijven, waar mede de Raad instemt. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. in gelijke richting reeds ge schreven hebben. Nadat de heer Pubben eene water- lossingskwestie op de Heide heeft aangestipt, vraagt de heer Millen naar het Ziekenfonds der Arbeiders. De Voorzitter komt op deze pun ten t.z.t. terug. De heer Steeghs klaagt er over, dat pachters te Castenray tengevolge van slechte wegen hun gepachte gronden moeilijk kunnen bereiken, waarop de Voorzitter zegt, dat dit in orde komt. De heer van Boven zou het salaris van den schoorsteenveger willen verhoogen. Hij heeft een salaris van f 20 per jaar. In Horst geniet zijn collega een hooger salaris. Z.L moet de Gemeente de inwoners verplichten tot betaling van de bekende f 0.30 of hooger salaris geven. De Voorzitter vraagt den Spreker op grond waarvan deze verhooging wordt voorgesteld. We hebben hier geen ambtenaar-schoorsteenveger. De bedoelde f 20 krijgt Vermeulen niet als salaris, doch als loon voor het vegen der schoorsteenen van Gemeentegebouwen. Wat betreft de kwestie der betaling van de inwoners aan den schoorsteenveger, merkt de Voorzitter op, dat ieder particulier slechts behoeft te zorgen, dat zijn schoorsteenen voldoen aan de voor schriften van B. en W. Hiermede waren we aan het einde der agenda plus rondvraag. Kwart over 3 was de zitting begonnen en nu was het 20 min. over 5. Onver moeid ging de Raad over tot geheime zitting. 'k Zou zoo zeggen (Geen stap achteruit doen.) Kernachtig kon Prof. Aberson de dingen zeggen. Zóó kernachtig, dat ze altijd lang bij bleven bij hen tot wie deze dingen gezegd werden. Een van die uitdrukkingen betrof het gebruia van raengmeststoffen, die indertijd van belanghebbende zijde naar voren gebracht werden en ook thans weer gepropageerd worden. Daartegen trok hij te velde. Want hij zag er een gevaar in voor den landbouw en ook voor den tuin bouw als bedrijf uitgeoefend. En krachtig klonk het uit zijn mond, als hij sprak tot de studenten, die straks leiding zouden moeten geven bij de voorlichting van de boeren en tuindersmen moet de boeren hun verstand laten b-houden. En al3 hij zich rechtstreeks tot de boeren wendde, zei hij in dit verband het niet minder kernachtiggebruikt uw hersens en gebruikt nooit meng- meststoffen. Er was reden voor den Professor om zoo te spreken en er is nog reden om zich zoo uit te drukken, al zal de hoogleeraar het niet meer kunnen doen. In den laatsten tijd wordt n.l. weer al te veel aan raengmeststoffen gedaan. Niet dat er verkeerde bestand- deelen in deze mengmeststoffen zouden zitten. Dat niet. Maar even min nuttige bijstoffen als bijv. kalk en magnesia, die men vooral in de van ouds bekende enkelvoudige mest stoffen als slakkenmeel en patent kali gratis met het fosforzuur of met de kali bijgeleverd krijgt. Maar er zijn vele andere bezwa ren, die het overwegen waard zijn. Daar is in de eerste plaats het groote bezwaar, dat men gebonden is aan de verhouding, die men aan stikstof, kali en fosforzuur met de mengmeststof geeft. Men kan niet rekenen met de bepaalde behoeften, die een bepaald stuk land of een bepaald gewas noodig heeft. Vandaar het gezegde van Prof. Aberson: gebruikt uw hersens Men moet geen machine worden. Men moet weten, wat een bepaald gewas op een bepaald stuk land noodig heeft, en daarnaar handelen. En niet handelen met wat er in de meststof zak zit. Als men zelf denkt en niet an deren voor zich laat denken, (wat ze toch nooit kunnen) dan geeft men nu eens wat meer kali, dan eens wat meer stikstof of wat meer fos forzuur, omdat de ervaring heeft geleerd, dat dit voor een goede oogst noodig is. En geeft men naar de grootste behoefte van één der noodige stof fen, dan geeft men van de anderen te veel en is men te duur uit. Of men geeft er wat van een enkelvou dige meststof bij. Maar dan heeft het geen zin om mengmeststoffen te strooien. Bovendien zijn de mengmeststoffen veel en veel duurder dan de enkel voudige. Dat duurder zijn varieert van 25 cent tot meer dan f 3 per 100 Kg. En dat wordt in het bedrijf een aardig bedrag. 'k Zou zoo zeggen, L dat Professor Aberson wel schoon gelijk had met zijn kernachtige waarschuwing. Witter dan wit worden uw tanden indien u poetst met Tube 60,40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Ontsierende Vel wormpjes en huiduitslag verdwijnen snel met witte Purol Vóór Hitler en Anschluss, 99 procent. De volksstemming in Duitschland en Oostenrijk heeft natuurlijk precies het resultaat opgeleverd, dat er van verwacht mocht worden„ruim 99 pet-" van het aantal opgekomen kiezers heeft zich „ja" voor den Anschluss en voor Hitier verklaard. Van een Duitscher mag niet worden verwacht, dat hij zich tegen den Anschluss zal uitspreken en de con sequentie van zijn „ja"-stem is natuurlijk, dat hij ook zijn vertrouwen geeft aan den persoon, die den Anschluss volbracht. Denken we daarbij aan het be geesterende tam-tam der officieele propaganda, aan het verbod en de onmogelijkheid van tegenpropaganda, aan de geestelijke dwangmethoden, aan de vrees voor de gevolgen van tegenstemmen „als het eens uit mocht komendan begrijpt men niet, dat er nog tienduizenden den moed vonden om te doen, wat niet van ze verwacht werd. Het was nutteloos om „neen" te gaan stemmen. Wie niet tot „ja" konden komeD, trachtten zich dan ook van den stembusgang te excu- seeren, wat in het buitenland, waar de Duitschers vrij zijn, dan ook door duizenden is gedaan. In Argentinië b.v. hebben 3500 Oostenrijkers besloten om geen gebruik te maken van de gelegenheid, hun geboden om op Duitsche schepen hun stem te komen uitbrengen. Vele Duitschers echter hebben daar wél gestemd, wat tot anti-fascistische betoogingen van een deel der bevol king heeft geleid, waarbij verscheide ne personen werden gewond. Wat de stemmencijfers betreft, het heeft weing zin om deze in details te vermelden. Volstaan we met vast te stellen, dat practisch overal het aantal „ja"- stemmen boven de 99 pCt. lag en het algemeen gemiddelde 99.82 pCt. pCt. zou hebben bedragen. Per 10000 Duitschers hebben er dus slechts 18 ,neen" gestemd. In het voormalige Oostenrijk was de stemming navenant. Kardinaal Innitzer te Weenen vol bracht reeds vroeg in den morgen zijn stemplichtzoowel toen hij het stemlokaal betrad als toen hij heen ging, bracht de kardinaal den Hitler groet. En hij liet zich door een lid van de Hitlerjeugd de Hitlermedaille op de borst spelden. Hitler beschouwt zich als de van God gezondene. Met alle middelen dringt de nazi- propaganda den Führer als een half god naar voren en Hitier gelooft in zijn rol als zoodanig. Hiervoren spraken we van de Hitler-medaille. Deze, welke de beeltenis des Führer's bevat en een randschrift, dat naar hem als stichter van het Groot- Duitsche rijk verwijst, is Zondag aan eiken Duitscher uitgereikt, die zijn stemplicht was komen vervullen. En iedereen tooide zich er aan stonds mede Dat Hitier meer en meer aan grootheidswaan, aan zijn eigen ver- godelqking begint te gelooven, be wees de inhoud van de rede, waarmee hij Zaterdag te Weenen zijn ver kiezingspropaganda besloot. Hij noemde vijf redenen, waarmee hij de annexatie van Oostenrijk motiveerde. Zij komen hierop neer: Oostenrijk is Duitschhet kan zon der het Reich niet léven het wilde dit ook niet; „het is mijn (Hitler's) geboorteland"; „ik kan méér dan Schuschnigg". We vragen aandacht voor enkele citaten, welke we aan het verslag van het D. N. B. de officiëele nazi-instantie op het gebied van voorlichting van het buitenland ontleenen. „Ik heb aldus Hitier door mijn leven bewezen, dat ik meer kan dan de dwergen, die hier een land naar den afgrond regeerden. Of over 100 jaar nog iemand zich de namen van mijn voorgangers hier zal her inneren, weet ik niet, maar mijn naam zal blijven bestaan als die van den grooten zoon van dit land. „Ik geloof, dat het ook Gods wil geweest is2 uit dit land een knaap naar het rijk te zenden, hem groot te laten worden en tot leider der natie te verheffen, om het hem mogelijk te maken, zijn vaderland aan het rijk toe te voegen. „Toen op 9 Maart Schuschnigg zijn overeenkomst schond, voelde ik, dat de roep der Voorzienigheid tot mij was gekomen. En wat zich toen afspeelde in drie dagen, wa3 ook slechts denkbaar als voltrekking van den wil dezer Voorzienigheid. In drie dagen heeft de Heer hen geslagen en ik verwierf de genade, op den dag van het verraad mijn vaderland bjj het rijk te kunnen inlijven." Bij zijn aankomst te Weenen, voor het houden van zijn rede, had Hitier, zijn dank brengende voor de begroe ting, reeds betoogd: „Het eenige, dat is en zal blijven, is het Duitsche volk." 't Is een hoo-vaardij, welke met den dag haar goedaardig karakter meer en meer gaat verliezen Dag van het Groot-Duitsche Rijk. Zaterdag is het „Groot-Duitsche Rijk" gesticht, Precies om twaalf uur 's middags werden overal in Duitschland, in de steden en dorpen, de vlaggen geheschen, de klokken geluid en loeiden de sirenes. Tegelijkertijd werd alle verkeer gedurende twee minuten stilgelegd en het eenige geluid, dat opklonk, was.... het gebrom der militaire vliegtuigen, die in formatie over stad en land vlogen. In de fabrieken werden de arbei ders bijeengeroepen voor het aan- hooren van korte toespraken, waarin gewezen werd op de geschiedkundige beteekenis van den dag. De Spaansche burgeroorlog. Hoewel het tempo van Franco's opmarsch in CataloDië is vertraagd waarschijnlijk wordt de laatste stoot voorbereid blijven de natio nalisten ten Oosten van Tremp, dus in het Pyreneeëngebied, vooruit rukken. Ze hebben er o.m. San Sal vador bezet. Ten Westen van Madrid en ten Oosten van Toledo, hebben schermutselingen plaats gevonden. De exodus uit Catalonië naar Frankrijk houdt aan. Zondag arriveerden nog 2000 burgers en 500 in het nauw gedreven miliciens van deze laatsten verkozen er 30 naar nationalistisch Spanje te gaan. Uit Pont du Roi wordt gemeld, dat tot de talrijke vluchtelihgen, die zich thans te Val Daran bevinden, duizend strijders uit Lerida.Bar- bastro en Tremp behooren. Na 48 uur rust te hebben genomen en na weer wat opgeknapt te zijn, keerden zij terug in de richting van Catalonië. Aangekomen bij Col la Bonnaige weigerden zij verder te gaan. Zq keerden naar Val Daran terug en verklaarden, dat het nult - loos was voor hen hun leven op te offeren en dat zij niet op nuttige wijze zouden kunnen strijden. Chineesche overwinningen. De Chineezen blijven overwinnin gen melden. Ze zouden zelfs bij ver rassing de voorsteden van Tsi Nan Foe aan de Tientsin-Poekau spoorlijn hebben bereikt. De Japanners zouden daardoor in de flank worden bedreigd. Vermoedelijk hebben de Japanners hun stellingen, ten Zuiden van Tsi Nan Foe gelegen, moeten ontruimen' Verder wordt door Chineesche' militaire kringen gemeld, dat de Chineezen het Japansche offensief bij Hang Tau en het Taimeer met succes hebben afgeslagen eh daarbij den vijand groote verliezen hebben toegebracht. 5000J Japanners zouden gedood zijn. Ook in de lucht zouden de Chi neezen baas zijn gebleven in eenige gevechten tegen de Japanners. Kanton is voor het eerst in dit jaar door de Japanners gebombar deerd. draagt In he weet men al de wind waai Het is wee schiedenis, zinnig oogpun een rolprent, eens uitmunte&a R.K. Werkfr Qfl< Zondag j.l. noemde vereefyg ring was goed»z, De agendapugn burg, 25-jarig,ef Kleinveecentral y, werkt. Bij punt: Loen schaffing, kwaia Hier werd iSj noodtoestand «öe die geleden wei van meening door het geisn) werd om verbeur den toestand tar« het dat de >ei Quadragesimojni varum nog 5 Zelfs vreesde ia v Het bestuur gc werk te zullenjlli in deze toestame VENRAY, 16 April 1938 LUXOR-THEATER. Schip Ahoy [Kapitein January] Ook deze Sherley Temple-film zal 't aan succes geenszins ontbreken. Deze kleine krullebol blijft nog steeds de lieveling van de massa der cinema-bezoekers en heeft meer bewonderaars dan vele filmsterren van groot formaat. In deze film de titel geeft reeds aan, dat het in 't verhaal over de zee en het schippersleven gaat beweegt Sherley zich in een wereld van zeelieden en menschen aan den havenkant. Ze is er het zonnetje, windt het ruwe volkje om haar kleine vingers, is een kleine branie in haar matrozenpakje en beteekent op de eerste plaats het levensgeluk van den ouden vuurtorenwachter, kapitein January, die de kleine wees geheel alleen op zee in een boot na den storm heeft aangetrof fen en ze als zijn eigen kind op voedt. Hij speelt zijn rol van oppervlak- kig-ruwen zeeklant, met al die heer lijke romantiek, welke men in zulk een rol leggen kan. Zijn vriend, kapitein Narro, heeft mede zijn oud hart aan de kleine ster verpand; een bezoek van de onderwijs-inspec- trice dreigt den ouden zeerobben hun geluk te ontnemen, maar op het laatste moment keert alles nog ten goede voor de betrokkenen. In deze film heeft Summerville weer zijn kans geDomen en hij toon de zich opnieuw een uitstekend ac teur in het humoristische genre, die vooral om zijn mimisch talent veel succes heeft. MeD weet hoe 't is met de Shirley Temple-verhalen; een liedje, een step- dance, een leuk snoetje en 't overige wat nog noodig is om een attrac tieve film te maken, is in den regel ver te zoeken. Shirley speelt weer leuk-ongedwongen; zij ontpopt zich als een dans-vurtuose en maakt door haar aangeboren talent verschillende liedjes tot schlagers. Haar omgang met het jongere zeemansvolkje brengt tal van leuke tooneeltjes en prachtig is het con trast van „Star" met de twee oude zeerobben. Shirley staat ook in deze aardige, door David Butler vlot ge regisseerde film nog een hoogtepunt, dat vele stars van groot formaat haar zeker zullen benijden. Als tweede hoofdnummer draait „Bezauberndes Fraulein", een leuke amusementsfilm. De Grondexploitatie-Mij „Vreugde sprong" heeft door een prijsvraag de heele bevolking van de stad in opschudding gebracht. Voor de beste reclame-slagzin, die het nieuw te bouwen villapark populair moet maken, is een volledig ingericht week-end-huis uitgeloofd. Paul Norman (Heinz Rühman),'n kantoorbediende, is de gelukkige winnaar, niet alleen van het huis, doch ook van de appreciatie van z'n patroon. Deze geeft hem verlof en belooft met zijn dochter te zullen komen om de villa te bewonderen. Louise (Lizzi Holzschuh) en Paul zijn in stilte op elkaar verliefd Als men weet, dat Heinz Rühmann het is, die zich zoo potsierlijk ge>

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6