Buitenland. Morgen heb ik weer koorts AKKERTJES Schoolgeldheffing in de gemeente Venray. Provinciaal Nieuws Hierna kwam de afd. Fourage aan de beurt. Het kassaldo bij het begin van het boekjaar bedroeg f 8545.84 aan het einde f 801.77. Er werden verhandeld 567 wagons stroo (5 ton-wagens) 1 wagon hooi (10 ton-wagen) en 25 wagons aardappelen (5 ton-wagens). De Balans is in overeenstemming gebracht met de werkelijkheid. De vergadering weet immers nog wel, dat sommige activa te hoog op de Balans stonden. Ondanks deze feiten en vorenbedoelde eerste rentebetaling kon ook de afdeel ng Fourage co, eene winst doen zien van f263.21. Op voorstel van het Bestuur ver leende de vergadering aan dea Heer Heynen als Directeur der Afdeeling Vee en aan den Heer v.d. Beuken als Zaakvoeder van de Afdeeling Fourage onder applaus decharge voor het door hen gevoerde beheer, onder voorbehoud echter van het alsnog in te komen Accountsrapport, De Voorzitter dankte de Heer Peters, technisch Adviseur der Ver- eeniging, voor de gehouden beschou wing, waarmede de vergadering onder applaus instemde, Hierna vroeg de Heer v.d. Sterren naar de kosten van het per Ver- eenigingsauto aan huis afhalen van stroo. Hij wees daarbij op de om standigheden, dat de een verder dan de ander van de loods afwoonde en ook op de meer of min slechtere wegen. De Voorzitter antwoordt, dat tot nog toe op afstand of slechten weg niet gelet werd en f 1.per 1000 Kilo gerekend werd. De Heer Asselberghs ziet in deze handelswijze de juiste verwezelgking der Coöperatie ideeAllen voor een en een voor allen. De heer H. Goumans verklaart zich hiermede niet acccoord en wil afstand en slechtere weg verdiscon- teeren in het te betalen afhaalloon. Na heen en weer gepraat werd het Bestuursvoorstel in deze geaccep teerd om deze zaak terug te wijzen naar het Bestuur ter bestudeering, waarna het punt weer op de agenda der vergadering zal verschijnen. De heer Pubben zag toch liever in de toekomst de jaarvergadering gehouden worden nadat het Accoun tantsrapport is binnengekomen. Hg spreekt echter uitdrukkelijk zgn vertrouwen uit in de Commissie van Controle en den heer Peters. De uitkeering aan naar buiten den kring vertrekkende leden werd wederom op nihil bepaald. In het a.s. Winterseizoen zullen op de diverse afdeelingen de nieuwe Bestuursverkiezingen moeten plaats hebben, waarvoor tijdig gezorgd zal worden. De nieuwe Statuten hebben de aan gevraagde Koninklijke goedkeuring nog niet verkregen. Een paar wijzi gingen moesten op verzoek der auto riteiten nog aangebracht worden. Zoodra echter de goedkeuring ver kregen is, zal den leden een extract der Statuten worden uitgereikt. In verband met de nieuwe Statuten treedt het geheele Bestuur en den Raad van Toezicht af. De verschil lende bestuursleden worden op de afdeelingen gekozen terwijl de Raad van Toezicht door de Algemeene Vergadering benoemd wordt. Daar dus ook de Raad van Toezicht moet aftreden en herbenoembaar is, stelt de voorzitter voor deze ver kiezing alsnu te doen plaats hebben. Hij wijst er op, dat de Raad thans bestaat uit de Heeren Rutten Wans- sum, J. Wijnhoven Venray, R. Lem- mens Oostrum, G. Wismans Heyde, terwijl hij voor de vacature Arts caadidaatstelling vraagt, er bijvoe gende dat de afdeeling Leunen de grootste is, zoodat Leunen verdient vertegenwoordigt te zgn. De Heer Asselberghs stelt in voor melde vacature als candidaatdeheerG Reintjes. Schriftelijke stemming vond de vergadering om den langen duur niet aanlokkelijk zoodat er dra stem men opgingen om den Raad van Toezicht bij aclamatie te herbenoe men. De Voorzitter vraagt of niemand er bezwaar tegen heeft, waarna de vergadering onder applaus den Raad van Toezicht bij aclamatie voor 4 jaar herbenoemde. De Heer Reintjes dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt zijn beste krachten toe. De Heer Lemmens dankt namens de herbenoemde leden eveneens. De Voorzitter herinnert aan den Fokdag te Roermond, waar de Fok- vereeniging vertegenwoordigt was door den beer Reo, die met zijn af stammelingen daar een zoo schit terend figuur maakte, dat men er de „kieps" voor afzetten kon. Intus- schen zal echter, jammer genoeg, in verband met het gevaar voor familieteelt, deze zeldzaam goede beer moeten worden opgeruimd. Directeur Heynen voerde nog het woord om Bestuur, Personeel en leden dank te zeggen voor de ondervonden medewerking en spieikt de hoop uit, dat de innerlijke tevredenheid, die de die de leden over hunne Vereeniging hebben, een spoorslag moge zijn voor de toekomst. In den zomer, wanneer er meer vraag is naar vleeschvar- kens dan naar spekvarkens, acht hij het dus wenschelijk de varkens min der zwaar te doen worden, beboudens echter wanneer de toestand van het bedrijf dit niet vordert. Nadat de Voorzitter de rondvraag aan de orde had gesteld, waarvan niemand gebruik maakte, werd op gewone wijze gesloten. GISTING TE PARIJS. Naar de dictatuur van de straat Nadat de regeering-Blum vorige week Donderdag tot tweemaal toe een nederlaag had geleden in den Senaat met zijn financieele plannen, heeft zij daaruit niet de consequen ties van ontslag getrokken, welke Blum in het vooruitzicht had gesteld, maar heeft Blum zich naar de eischen van den Senaat geschikt en heeft hij zijn financieele voorstellen herzien in den geest, als door den Senaat aangègeven. Inmiddels heeft de Ka mer deze gewijzigde voorstellen aan vaard. Blum heeft bovendien een geheel nieuw plan van financieele hervor ming aangekondigd. Wat de nieuwe voorstellen zullen inhouden, is nog volkomen onbekend; het is zeer goed mogelgk, dat Blum zelf, toen hij zijn toezegging deed, zich nog niet vol komen realiseerde, wat hij de vol gende week aan kamer en senaat zal voorleggen. Blum heeft met Roose velt gemeen, dat hg een man van experimenten is. Lukt de eene ge dachte niet, dan werpt hij zich op de andere, en nu heeft hij gezegd, dat het zijn veel- of alles-omvattend financieel program niet aan gebrek aan moed en openhartigheid zal ont breken. We wachten in dit opzicht dus af, al weten we, dat dit in tegenstelling met Roosevelt, die bij zijn proeven aan geen bepaalde be ginselen gebonden blgkt Blum vastzit aan de ideologie van het marxisme, vastgeklemd ook is aan de communistische afgevaardigden, die via de vakvereenigingen een ge weldigen druk op het politieke volks front uitoefenen. FABRIEKSBEZETTINGEN. Het begint op het oogenblik gewel dig in Frankrijk, te Parijs in het bijzonder, de anarchie viert er weer hoogtij. Óveral breken stakingen uit van een politiek karakter, de com munisten willen de regeering aldus dwmgen om aan den Senaat zijn rechten te ontnemen en om recht streeks in te grijpen in Spanje, door troepen ter hulp te zenden aan de republikensche regeering aldaar. De arbeiders bezetten ook weer de fabrieken en werkplaatsen, waar stakingen werden geproclameerd, Zulks is o.m. het geval bij de Citroën- fabrieken. De politie doet er niets tegen Deze houding van arbeiders en autoriteiten is in volkomen strijd met de overeenkomst, welke de G. G. T., het Fransche vakverbond, met de regeering sloot, toen deze het Arbeidschater indiende en door de volksvertegenwoordiging deed aan vaarden. Het aantal stakende metaalbewer kers bedraagt 65000. En dat terwijl de regeeriDg met nadruk verzekerd heeft, dat de productie in het metaal bedrijf moet worden opgevoerd om wille van de nationale defensie, om- willle van Frankrrjk's veiligheid. DE JODENVERVOLGING. Het anti-simietisme neemt hand over hand toe in Europa en duizen den Joden kunnen zich het lijf nog slechts bergen door een vlucht uit het land, waar ze van oudsher waren gevestigd. En steeds minder grenzen vinden ze nog voor een toevlucht geopend. Onder deze omstandigheden heeft de regeeering der Ver. Staten het initiatief genomen tot het houden van een internationale conferentie, welke de hulpverleening zal organi- seeren aan onderdrukte nationale minderheden, in het bijzonder de uit gewekenen uit Duitschland en Oos tenrijk. In het geheel zijn 33 landen uitgenoodigd. Roosevelt heeft verklaard, dat de Amerikaansche plannen tot hulpver leening aan politieke vluchtelingen ook zouden gelden voor de onder drukte minderheden in Rusland, Spanje, Italië en elders. Het departement van binnenland- sche zaken rekent dat er voor 17.000 vluchtelingen, meest Joden, toestem ming tot binnenkomen in de Ver. Staten zal worden afgegeven tot 1 Juli van dit jaar. Hierbij moet echter vooropgesteld worden, dat particuliere organisaties de zorgen van de emigranten van den dag van aankomst af op zich zullen nemen. Duitschland en de Kath Kerk. Naar een verzoening Er is wederom sprake van een verzoening tusschen de Duitsche rijksregeering en de Kath. Kerk. Aanwijzingen daartoe vindt men in het herhaalde overleg te Berlijn tusschen von Ribbentrop, min. van -buit. zaken en den pauselijken nuntius mgr. Orsenigo. De bezoeken van mgr. Orsenigo bij van Ribbentrop vielen samen met een te Berlijn uitgesproken verschij ningsverbod tegen het Duitsche weekblad „Durchbruch", dat een duidelijken aanval op het Vaticaan had gedaan. In zulk een maatregel ziet men algemeen een concessie aan het Vaticaan en een eersten stap om een algeheele regeling tusschen het rijk en de Katholieke Kerk te ver gemakkelijken, hetgeen na de aan eensluiting met Oostenrijk noodigis geworden. ~t;nds den Anschluss heeft het Sb Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neém één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid 'gaal niet door". "AKKERTJES" stellen nooit teleur I Nederlandse* Ongeëvenaard bij gevatte Product kou^ Qrjep> rheumatische pijnen, Zenuwpijnen,* enz. 12 stuks voor 12 stuivers I Volgens recept van Apotheker Dumont aantal Duitsche katholieken de 27 millioen bereikt. Zij vormen dus een minderheid van beteekenis en dit, zoo meent men, zou de rijksregeering er toe kunnen brengen, de besprekin gen met het Vaticaan te hervatten. Tevens wordt vernomen, dat het ceremonieel van Hitler's bezoek aan Rome, dat definitief scheen geregeld te zijn en geen bezoek aan het Vati caan inhield, eenige belangwekkende wijzigingen zou kunnen ondergaan. Heffingsjaar 1 Januari 1937— 31 December 1937, Van verschillende zijden hoorden we de vraag: „hoe is ditmaal het schoolgeld toch berekend Men heeft reeds getracht zelf de oplossing te vinden, het mocht ech ter niet lukken. Zonder nadere kennismaking met de betreffende bepalingen der Lager Onderwijswet, zooals die luiden in gevolge paragraaf 8 der wet van 22 Februari 1936 (Staatsblad no. 100) en de nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld de dato 4 December 1936 welke dit jaar voor het eerst van toepassing is is het dan ook niet mogelijk eenige controle op den aanslag uit te oefenen. Wij hebben nu gemeend velen onzer lezers van dienst te zijn door een uiteenzetting te geven van wat onder „Gemengde hoofdsom" wordt verstaan, hoe men hieraan komt, hoe de reductie-bepalingen zijn toe gepast enz. Volgens de genoemde schoolgeld- verordening is het schoolgeld ver schuldigd door de krachtens de wet tot onderhoud en opvoeding ver plichte vader en/ of moeder, of ver zorgers. Naar welken maatstaf wordt de belasting berekend In afwijking van vorige heffings jaren toen het schoolgeld berekend werd naar het inkomen en als in komen werd aangemerkt de belast bare som als bedoeld in art. 37 van de wet op de inkomstenbelasting (het vastgesteld belastbaar inkomen verminderd met den aftrek voor kinderen) geldt met ingang van het heffingsjaar 19371938 als maatstaf voor de heffing „DE GEMENGDE HOOFDSOM", óf het totaal bedrag der hoofdsommen verschuldigd door den schoolgeldplichtige wegens de Personeele Belasting naar den eers ten en tweeden grondslag, over het schoolgeldjaar. Wat is nu te verstaan onder „De gemengde hoofdsom Hieronder wordt verstaan zoowel de hoofdsom gemeentefondsbelasting als die der vermogensbelasting. Men telt beide hoofdsommen samen, waarna het eindbedrag naar BE NEDEN wordt afgerond tot een EVEN (een veelvoud van twee) getal GEHEELE GULDENS. Ontbreekt een van de beide hoofd sommen, dan vindt de berekening plaats naar één dier hoofdsommen, welke dan eveneens naar beneden tot een even aantal guldens wordt afgerond. Indien „de gemengde hoofdsom" dus bijv. f 15.bedraagt, dan wordt op het aanslagbiljet voor schoolgeld als gemengde hoofdsom vermeld f 14.— Waarop dient men nu te letten bij de berekening van de gemengde hoofdsom Ie. Dat men steeds moet nemen de hoofdsom der gemeentefonds- en of vermogensbelasting OVER EEN VOL JAAR; 2e. Indien de gehuwde vrouw af zonderlijk is aangeslagen, wordt steeds in aanmerking genomen de hoofdsom, verschuldigd door beide echtgenooten te zamen; 3e. Aftrek ter voorkoming van dub bele belasting blijft buiten aan merking; 4e. de hoofdsom van de vermogens belasting wordt verminderd met f 5.per eigen of aangehuwd kind of pleegkind, dat NIET ZELF in de Gemeentefondsbelas ting of Vermogensbelasting is aangeslagen. Laten we nu eens onze gemengde hoofdsom gaan berekenen. We nemen hiervoor allereerst ons aanslagbiljet in de Rijksinkomsten belasting betreffende het belasting jaar, dat eindigt in het jaar, waarin het heffingsjaar voor schoolgeld aan vangt. U hebt dus voor het heffings jaar 1 Jan. 193731 Dec. 1937 te raadplegen het aanslagbiljet betref fende het belastingjaar 19361937. Indien nu verder geen van de kinderen in de vermogensbelasting is aangeslagen, gaat men als volgt te werk De hoofdsom voor de Gemeente fondsbelasting kan gewoonweg van het biljet worden afgelezen (in ko lom 8). De hoofdsom voor de Vermogens belasting is gelijk aan het- aantal duizendtallen guldens zuiver vermo gen, indien dat vermogen f 30000.— of meer bedraagt, en anders 2 maal het met 15 verminderde aantal duizendtallen guldens zuiver vermo gen. Een paar voorbeelden mogen een en ander nog verduidelijken. Zooals U zult zien staat op het aanslag biljet R.I.B. het vermogen uitgedrukt in kolom 6. Staat er nu bijv. 38 dan is de hoofdsom f 38.staat er 76 dan is de hoofdsom f 76.staat er 22 dan is de hoofdsom 2 maal f7. (22 15) is f 14.—. Van deze hoofdsom wordt dan zooveel maal f 5.— afgetrokken als er kinderen zijn, waarvoor aftrek verleend wordt voor de gemeente fondsbelasting. U kijkt dus weer op Uw biljet R.I.B. en wel in kolom 3. Staat hier nu een 4 dan trekt U van de hoofdsom vermogensbelasting 4 x 5 gulden af. Als dit niet mogelgk is, dus als de aftrek ad f 5.per bovenomschreven kind, grooter is dan de hoofdsom vermogensbelasting, dan behoeft men bij de bepaling van de gemengde hoofdsom met de ver mogensbelast ing geen rekening te houden. In het andere geval worden de op boven omschreven wjjze be rekende hoofdsommen Gemeente fondsbelasting en Vermogensbelas ting bij elkander opgeteld, en ver volgens raar beneden afgerond op een even aantal guldens, en het aldus verkregen bedrag is „de gemengde hoofdsom". Blijft de aldus' berekende gemeng de hoofdsom beneden f 4.dan is geen schoolgeld verschuldigd, tenzij het totaal van de hoofdsommen naar den len en 2en grondslag (huur waarde en mobilair kolom 3 en 4 van het aanslagbiljet, waarvoor men in de PERSONEELE BELASTING over het bg den aanvang van het heffingsjaar voor schoolgeld loopend bel&stingsjaar, i.e. dus nu het be lastingjaar 1937, is aangeslagen f 10.of meer bedraagt. Bij de berekening van laatstge noemd totaal-bedrag blijven de aan slagen voor perceelen of gedeelten van perceelen, welke vallen onder het bepaalde in artikel 11, Par. 2 of Par. 3, artikel 17 Par. 3 der wet op de Personeele Belasting 1896, of onder de krachtens artikel 31 duode- cies, Par. 2, 2e lid dier wet daarmede gelijkgestelde perceelen of gedeelten van perceelen buiten aanmerking. Dit zijn dus de belaste winkels, café's en logementen, of de belaste gedeel ten daarvan. Alvorens wg nu over kunnen gaan tot de berekening van den aanslag in het schoolgeld, moeten wij eerst de reductie-bepalingen nog even be kijken, en dan zien we in punt 7 der inlichtingen op de achterzijde van het aanslagbiljet vermeld, dat het schoolgeld bij respectievelijk 2, 3, 4 en 5 schoolgaande uit hetzelfde gezin voor eiken leerling wordt ver minderd met 10, 20, 30 en 40 pCt, en dat voor eiken leerling boven het getal van 5 geen schoolgeld meer verschuldigd is. Bij de controleering van zijn aan slag zal men verder bemerken, dat over 1937 bij de vaststelling van den aanslag door Burgemeester en Wet houders reeds rekening' gehouden is met tijdens het schoolgeldjaar in geschreven of afgeschreven leerlin gen, en met gevallen, dat leerlingen langer dan een maand achtereen wegens ziekte de school niet hebben kunnen bezoeken. Voor wat de tarieven betreft, meenen wij te mogen volstaan met te verwijzen naar punt 5 der Inlich tingen op het aanslagbiljet. Het wil ons voorkomen, dat deze aan duide lijkheid niets te wenschen overlaten, zoodat wij het niet noodig achten hierover verder uit te wijden. Laten wij nu eens enkele voor beelden geven, van de manier waarop men zijn schoolgeld moet berekenen. Ie. Het eenvoudigste geval, iemand heeft een gemengde hoofdsom van f 20.—; 1 KIND heeft HET GEHEELE JAAR de school be zocht. Deze persoon valt dus in klasse 6 (zie schoolgeldbiljet) en betaalt f 8.schoolgeld. 2e. DEZELFDE PERSOON heeft 2 KINDEREN, die gedurende HET GEHEELE JAAR de school bezocht hebben. Hij geniet dan een REDUCTIE VAN 10 PCT. per leerling, zoodat hij per leer ling 10 pet. van f 8.is f 0.80 minder betaalt, dus f 720. Voor beide leerlingen wordt hij der halve aangeslagen voor 2 maal f 7.20 is f 14.40. 3e. Iemand met een gemengde hoofdsom van bijv. f 14.heeft 1 kind, dat het geheele jaar de school bezocht, en 1, dat na de groote vacantie, bgv. 6 September, is ingeschreven. Deze moet dus gedurende 8 maanden (Jan. tot en met Aug.) voor één leerling schoolgeld betalen en gedurende 4 maanden (Sept. tot en met Dec.) voor 2 leerlingen. Voor die 8 maanden is hg verschuldigd 8/12 gedeelte van f 6:(zie klasse 5) is f 4.en voor die 4 maanden 4/12 gedeelte van f 6.is f 2.per leerling. Bg 2 leerlingen krijgt hij echter zoo als wij gezien hebben, 10 pCt. reductie, zoodat hij dus per leer ling f 0 20 minder behoeft te betalen. Gedurende die 4 maan den is hg voor beide leerlingen dan ook slechts 2 maal f 180 is f 3.60 verschuldigd. Zijn totale aanslag in het schoolgeld zal dus zgn f 4.— en f 3.60 is f 7.60. 4e Thans veronderstellen we, dat iemand met een gemengde hoofd som van f 28drie kinderen heeft, die het GEHEELE JAAR de school bezocht hebben; één kind is met de Paaschvacantie, bijv. 24 Maart van school afge schreven en een is wegens het bereiken van den leerplichtigen leeftijd 3 September ingeschre ven. Er hebben dus in totaal 5 kinderen de school bezocht. 4 kinderen bezochten de school van Januari tot en met Maart en van Sept. tot en Dec., dus gedurende 7 maanden en 3 kin deren bezochten de school van April tot en met Aug., dus ge durende 5 maanden. Voor één leerling zou hij moeten betalen f 10(klasse 7). De reductie bedraagt bij 4 leerlingen echter 30 pet. per kind, zoodat hij ver schuldigd is f 7.Gedurende 7 maanden dus 7/12 gedeelte van f 7.is f 4.08, zoodat voor die 4 leerlingen dus 4 maal f 4.08 is f 16.32 verschuldigd is. Bij 3 leerlingen bedraagt de reductie 20 pet. per kind, zoo dat hij dan verschuldigd is f 8.- Gedurende 5 maanden dus 5/12 gedeelte van f 8.is f 3.33. Voor die 3 leerlingen is hij dus 3 maal f 3.33 is f 9.99 verschul digd. In totaal zal zijn aanslag derhalve f 16.32 plus f 9.99 is f 26.31 moeten zgn. 5e. Laten we nu eens aannemen dat de gemengde hoofdsom van een schoolgeldplichtige f 8.is en dat zgn totaal der hoofdsommen naar den len en 2en grondslag voor de Personeele Belasting f 20.bedraagt. In dergelijke gevallen wordt men AANGE SLAGEN naar den grondslag Personeele Belasti ag Immers vol - gens het schoolgeldtarief op de achterzijde van het aanslagbiljet zou deze persoon naar deD grond slag gemengde hoofdsom in de 3e klasse vallen en voor een leer ling slechts f 4.50 schoolgeld moeten betalen, terwijl hij, nu hij volgens het tarief van de Perso neele Belasting wordt aangesla gen. valt in de 5e klasse en f 6. voor een leerling verschuldigd is. De berekening van de reduc tie in verband met het aantal leerlingen en de tijdvakken dat de school bezocht is, kan in dit geval verder ook geheel op hier voor omschreven wijze^ geschie den. Om misverstand te voorkomen, wordt tenslotte volledigheidshalve nog opgemerkt, dat volgens de Lager- Onderwijswet in Venray van niemand, hoe hoog zijn inkomen of hoe groot zijn vermogen ook is, of hoe hoog hij ook is aangeslagen voor de Perso neele Belasting, meer schoolgeld mag worden gevorderd dan f 70.per kind, dus f 70.is het maximum. Na bovenstaande uiteenzetting meenen wij te mogen verwachten, dat een ieder in staat zal zijn mede met behulp van de inlichtingen op de achterzijde van het schoolgeldbiljet, zgn eigen aanslag na te rekenn. Zou men hierna tot de overtuiging ko men, dat de aanslag onjuist is, dan staat gedurende 2 maanden na dag- teekening van het aanslagbiljet be roep open op den Gemeenteraad. Men kan echter beginnen met ter gemeentesecretarie eerst nog eens te informeeren. Tot slot merken wij nog op, dat ingevolge Beschikking van den Min. van Financiën voor het belastingjaar 19381939 e. v. op het aanslagbiljet in de Rijksinkomstenbelasting de gemengde hoofdsom zal worden vermeld; dan wordt het dus al heel gemakkelijk om zijn aanslag in het schoolgeld te controleeren. VENRAY, 2 April 1938 LUXOR-THEATER. Zal mijn vrouw zwijgen Lees dezen titel en denk er dan Hansi Knoteck bij, dan weet men eigenlijk al, wat er te wachten staat, wanneer men deze amusementsfilm gaat kijken en hooren. Het geval speelt zich af in en om de familie van Doeren. Curt van Doeren (Joh. Heesters) en Charlott (Hansi Knoteck) zijn pas getrouwd en logeeren bij vrienden. Als Curt 's avonds met z'n vriend Ferry thuis komt brengt hij zijn vrouw een kleine serenade. Charlott weet niet wie haar deze eer aandoet. Dat haar eigen man zoo muzikaal is, weet ze niet. Mannen hoeven niet alles te weten, leert Liilo, haar vriendin, haar. Dus zegtze niets aan haar echtgenoot. Wat Curt en Ferry echter op hun beurt niet weten, is, dat Curts' zang toevallig op. een gramofoonplaat is vastgelegd. De plaat wordt uitgebracht onder den mysterieuzen naam Monte Santo. Een ieder vraagt zich af, wie die geheimzinnige zanger wel kan zijn. Niet het minst verbaasd is Curt zelf, hoe zijn zang op een plaat in den handel gebracht kan worden, Charlott blijft intusschen over de serenade tegenover haar man zwijgen. Er ontspint zich een jacht op Monte Santo. De gramofoonplatenfabrikant zocht hem. Mira Mirella, een actrice, die haar woord er voor gegeven heeft, zich van Monte Santo's mede werking op een liefdadigheidsfeest te verzekeren, allen zoeken hem. Curt en Ferry vergrooten de ver wikkelingen nog, als zij een oogenblik Baron Cussoff, die hen niet bepaald sympathiek is, voor den zanger laten aanzien. Doch de ontknooping komt tenslotte op het groote liefdadig heidsfeest, waar Charlott in Monte Santo haar eigen man herkent. Met het grootste genoegen zal men naar deze frissche getinte film kijken, welke met „Schuring" en temperament van begin tot einde geladen is en welke iedereen zal bekoren. Vergadering Jonge Boeren Leunen* Na opening door de voorzitter en voorlezing der notulen, werd het zomerprogramma besproken. Beslo ten werd het houden vaD een veld- excursie en een excursie naar Vugt en de Betuwe. Bij voldoende deel name zal ook een bezoek gebracht worden aan de paarden fokdag te Roermond op 29 Juni a.s. De proeven zullen dit jaar genomen worden op het J. B. proefveldde heer Coen- ders licht deze proeven nader toe. Voor de inspectie der aardappel velden in verband met het eventueel optreden van den coloradokever gaven zich 8 leden op. Medegedeeld werd, dat de proces sie naar Tienray zal gehouden wor den op 8 Mei. Te Venray zal een cursus voor het Volle Leven gegeven worden op 18 Juni. Op het feest van St. Isidorus zal een algemeene H. Communie worden gehouden. Hierna werden plannen besproken om te komen tot het oprichten van een Landelijke Rgvereeniging. Verbetering weg. De verbetering van den weg van Deurne naar Venray vordert goed. Thans blijkt duidelijk, datdeze drukke verkeersweg geen deugdelijken grond slag had en noodzakelijk voortdurend reparaties moest ondergaan. Onder den weg tusschen de Kraayenhut en de Bivak, waar men thans nog met de verbetering bezig is, heeft men een dikke turflaag gevonden.. Reeds een groote hoeveel heid turf is gestoken en wordt ver kocht. Nog meer zal er onder het wegdek moeten worden verwijderd. CASTENRAY. Op de gehouden eindles van de vorige week gesloten tuinbouwcursus kon aan alle 24 cur sisten een diploma worden uitgereikt, De leerlingen werden achtereen volgens ondervraagd door de leeraren, de heeren Wijnen te Hegelsom, en Tacken te Horst. Rijkstuinbouwconsulent Ir. van der Kroft reikte vervolgens de diploma's uit en spoorde de cursisten aan, waar mogelijk, het geleerde in toe passing te brengen. De Boerenbondsvoorzitter de heer Steeghs, feliciteerde de cursisten en dankte de leeraren voor al hun moeiten en werk. Dhr. Peeters sprak als voorzitter der luinbouwvereenig namens tuin- bouwend Oirlo-Castenray woorden van gelukwensch en waardeering. Verder waren aanwezig te Zeer- eerw. Heer Pastoor Verheggen, dhr. Achten, technisch adviseur der Jonge Boeren allereerst de leeraren en ver der allen, die hen in de gelegenheid stellen deze leerzame en prettig ver- loopen cursus te volgen. Aanbesteding H. Familiekerk te Venlo, In hotel Wilhelmina te Venlo heeft Zaterdag de aanbesteding plaats gehad van den bouw der H. Familie- kerk, welke aan den Hertog Reinoud- singel in de buurt vau Stalberg zal verrijzen. Het tweede bedrag achter de namen der inschrijvers is de afzonderlijke som voor den toren. De uitslag der aanbesteding luidde als volgt J. Delsing. Venlo f 129.119 met toren f 11236 meerJ. Verstralen, Blerick f 115.300 met toren f 11200 A. Bexkens, Venlo f Il3.4b0 met toren f 10000H. Engelen, Tegelen f 108.760 met toren f 9400 H. Ouden hoven, Venray f 106 000 met toren f 11750P. Delsing Azn., Venlo f 104.320 met toren f 9795 Fa. Gebr. Oudenhoven, Venray f 103.400 met toren f 10800; Gebr. Knops, Venlo f 103.200, met toren f 9100 J. Straus- Hendriks, Roermond f 103,000, met toren f 11400; J. H. Mint jens, Maas- niel f 102.900, met toren f 11500H. Smeets-Verhaegh en Zn., Roermond f 102.500, met toren f 10950M. Clevis en M. van Deursen, Blerick f 101.500, met toren f 7800Gebr. Geelen, Neer f 98.949, met toren f 9389Th. Spreeuwen berg, Venlo f 97.567, met toren f 9900; A. Mar tens, Venray f 94.400, met toren f 8870Fa. G. Cuppens en F. Poels, Horst f 94.350, met toren f 9250 Hagens en Martens, Horst f 93.990, met toren f 8750J. Gcoden, Meijel f 93.800, met toren f 8600H. Geraedts, Swalmen f 93.667, met toren f 8550J. Gerarts, Blerick f 93.650, met toren f 8400. Eerste Limburgsche Centrale Paardenfokdag. Het vorig jaar hield Limburg voor het eerst een centrale fokveeöag voor roodbont vee en Texelsche schapen in September en voor varkens in Mei, Deze fokveedagen zijn geworden voor niet-Limburgers een openbaring. Men had al zoo nu en dan veel gezien en er was heel wat fokmateriaal vanuit Limburg betrokken. Maar men had Limburg nooit in staat geacht, dat gene te presenteeren, wat Limburg het vorig jaar toonde. Nu maakt Limburg zich ander maal op om dit jaar hetzelfde schouw spel te leveren en dezelfde verrassing te bereiden, maar nu op het gebied der koudbloedpaardenfokkerij. De driejaarlijksche paardenfok- dagen van Valkenburg, Roermond en Horst smelten dit jaar samen en zul len gehouden worden te Roermond tusschen hooi- en graanoogst in den vorm van een Centrale Paardenfok dag. Vooral worden de dieren uitge zocht door deskundige commissies, zoodat we wel mogen zeggen, dat slechts elite-dieren worden samen gebracht en dat ook daardoor deze paardenfokdag veel belangstelling zal wekken in onze provincie zelf, in de andere deelen van Nederland, maar ook al in het buitenland. Zitdagen der Tweede Kamerleden. Op Zaterdag 2 April wordt te Venlo in het gebouw derR.K. Werklieden vereeniging, Herungerweg, door het Tweede Kamerlid H. G. M. Hermans een zitdag gehouden van half 11 tot 1 uur. Voor Weert zijn nog 3 zitdagen ingevoegd, te houden door Dr. Ir. W. J. Droesen, waarvan de eerste zal plaats hebben op Maandag 4 April a.s. in Hotel Restaurant „Jan van Weert" des voormiddags van 10 12 uurde twee volgenden zullen resp. plaats hebben op 4 Juli en 3 Oct. 1938. De aanvankelijk op 11 April vast- gestelden zitdag te Roermond, te houden door het Tweede Kamerlid Ir. M. C. E. Bongaerts, zal thans gehouden worden op Woensdag 13 Aprril in het St. Christoffelhuis Roermond van half 11 tot 1 uur. Historische gildefeesten in de Peel. Bakel, een der plaatsen in de Bra- bantsche Peel, waar het oude dorps leven in zijn ongerepten vorm het best is in stand gebleven, zal dezen zomer getuige zijn van een historisch gildefestijn. Het St. Willibrordusgilde viert ter gelegenheid van het 650- jarig bestaan groote gildefeesten, die op de beide Pinksterdagen 1938 wor den gehouden. Naar het zich laat aanzien, staat hier een grootsch folklorisch evene ment te gebeuren. Men verwachtte Bakel de tegenwoordigheid niet alleen van vele bekende persoonlijkheden uit het Brabantsche en naburig Lim burgsche gildewezen, maar zeer vele zustervereenigingen in hun fleurige en kleurige costuums en paramen- zullen in bonte verscheidenheid acte de pré3ence geven.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6