in het tijdvak van Maandag 28 Maart t.e.m. Zaterdag 16 April. Manufactuurhandel Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Hofstraat 11 VENRAY Telef. 114 AlleenBoter is boter „VENRAY" boter DE UITSPRAAK VAN DE KERK. Buitenland. Binnenland. Hiervoor gelden de navolgende rege ling en voorwaarden Provinciaal Nieuws Zaterdag 2 April 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 14 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct OVER DE VERHOUDING VAN KERK EN STAAT. Uit het Mandement van het HoogwaardigNederlandsch Epis copaat van 2 Februari 1934 „Niet dat de Katholieke Kerk de voorkeur zou hebben voor den een of anderen staats- of bestuursvorm; zij staat ook niet een bijzondere politiek voor, een bepaald staatkundig stelsel. Maar wel verlangt zij van iederen be stuursvorm, dat deze niet geleid wordt door beginselen, die de rechten door God aan de Kerk geschonken, en de natuurlijke rechten van iederen mensch in gevaar brengen; het is daarom haar eisch, dat zij haar verheven taak in volle vrijheid kan blijven vervullen. Vervolgens moet ieder staat kundig stelsel, wil het door de Kerk aanvaard worden, rekening houden met de eischen van het ware menschelijk geluk, zooals die in de katholieke leer liggen opgesloten. „God heeft", zooals Paus Leo XIII in zijn Encycliek „Immortale Dei" zegt, „de zorg voor het menschelijk geslacht aan twee machten toevertrouwd, de gees telijke en de wereldlijke macht, waarvan de eene over de godde lijke, de andere over de men- schelijke dingen is gesteld." Tvvee machten derhalve, de Kerk en de Staat hebben beide, ofschoon onder verschillend op zicht; te maken met het men schelijk geluk. Het is dus zonder meer dui delijk, dat zoo leert dezelfde Paus „de burgerlijke maat schappij, ten algeineer.en nutte ingesteld, bij het behartigen der welvaart van het gemeentebest zoodanig voor haar burgers moet zorgen, dat zij niet alleen niets in den weg legt aan het berei ken en verkrijgen van dat hoog ste en onveranderlijke goed, maar dat zij dit ook op alle mogelijke wijze bevordert". Het natuurlijk welzijn toch is aan het bovennatuurlijke onder geschikt en daarom zijn het doel van den Staat en dat van de Kerk, ook al kunnen zij afzon derlijk beschouwd worden, in werkelijkheid geenszins geheel van elkaar los te maken. Want al heeft ieder zijn eigen onafhankelijk terrein, eenerzijds heeft het hooger leven voor zijn normale ontwikkeling de aardsche hulpmiddelen noodig, anderzijds wordt de opvatting zelf van na tuurlijk welzijn verhelderd en op allerlei wijzen beïnvloed door de christelijke leer omtrent het volle en eeuwig geluk van den mensch. Het is derhalve volkomen be grijpelijk, dat de Kerk het recht en den plicht heeft, bepaalde maatschappelijke en staatkundige stelsels aar. haar beginselen te toetsen. Deze algemeene begin selen nu zijn ons herhaaldelijk in de pauselijke encyclieken voorgehouden." Katholieken, houdt bij het be- oordeelen van de verwarrende berichtgeving uit Duitschland en Oostenrijk vast aan bovenstaan- den richtlijn en gij zult veilig gaan. Machtspolitiek. Wtf hebben het in vele opzichten wellicht twtffelachtige voorrecht te leven ln een periode, waarin sneller geschiedenis wordt gemaakt dan wellicht ooit in vroegere perioden het geval was. Sinds 1914 hebben wig de kaart van Europa danig zien wijzigen en met die geografische (aardrijks kundige) veranderingen is er ook een geweldige militaire machtsver schuiving gekomen. Beide veranderingen en verschui vingen hebben waarschgnlflk nog geenszins haar eindpunt gevonden d» varovsring van Oostenrijk door Duitschland. Machtspolitiek en een soort over- winnings-delirium dicteerden in 1918 een vredesverdrag, dat als het ware alom gevulde kruitvaten opstapelde en lonten legde naar tal van punten. Dat verdrag van Versailles maakte, dat Europa na den zoogenaamden vrede niet tot rust kon komen en feitelijk geen vrede meer gekend heeft. De overwinnaars zochten hun kracht in het vernederen en neer drukken van Duitschland en dat is een van de hoofdoorzaken geworden, dat Duitschland gekomen is onder een nationaal-socialistisch regiem, hetwelk de ervaring in practijk heeft gebracht, dat de weerlooze machte loos en rechtlcos is in de tegen woordige wereld. Duitschland heeft zich enorm ge wapend en toen het zich sterk ge noeg gevoelde heeft het de vredes verdragen verscheurd en voor en na tienmaal meer genomen dan het onder vorige regeeringen vergeefs aan de machthebbers van Versailles gevraagd heeft. Geweldige machtsverschuiving Duitschland, dat men in 1918 te Versailles op de knieën had, trotseert heel West-Europa, vertrapt de vredesverdragen en neemt bezit van Oostenrijk, terwijl niemand aan verzet zelfs maar durft te denken, ondanks alle verzekeringen, dat Frankrijken Engeland nimmer den Anschlusz zouden dulden Duitschland is in Centraal Europa een grootmacht geworden, die door iedereen naar de oogen wordt gezien. En zooals gezegd, bij deze machts ontplooiing zal het wel niet big ven. Wg wezen er al eens op, dat wanneer in de toekomst Duitschland ingrgpt in Tsjecho-Slowakije zeker Engeland er niet aan zal denken, om door het te hulp komen van dit land een Europeeschen oorlog te ontketenen, want Engeland wil thans den vrede, omdat het dien voor het handhaven van zijn wereldrijk abso luut noodig heeft. Daarmede houdt ook verband het streven van Engeland, om thans zoo spoedig mogelgk te komen tot een accoord met Italië. De desbetreffende besprekingen vlotten goed en er schgnt alles op gezet te worden, om nog een volledig accoord tot stand te brengen, vóór Hitier zijn bezoek aan Italië brengt, hetwelk op 12 Mei is bepaald. Engeland zou ongetwgfeld ook gaarne Frankrijk in dit accoord betrekken, maar op dezen weg liggen vele moeilijkheden opgestapeld. Vooreerst het gemis in Frankrijk van een stabiele regeering, gevolg van het gemis van zelfbewuste kracht der natie, die goeddeels ten prooi is van het marxisme. In de tweede plaats is er het Fransch Russisch bondgenootschap, wat een hinderpaal vormt voor de Engelsch- Fransche eenheid. Ten derde is hier van vooral ook een gevolg, dat de Fransche verhouding tot Duitschland, den gezworen vijand van het bolsje wisme, nooit zelfs maar redelijk kan zgn, zoolang dit bondgenootschap bestaat. Dit alles staat een hechte Fransch- Engelsche samenwerking in den weg en daarom tracht Engeland reeds nu, desnoods alleeD, met Italië tot een accoord te komen en zal het te avond of morgen ook met Duitsch land de onderhandelingen weer op nemen, die door den Anschlusz voorloopig onmogelgk werden. Engeland zal op deze wijze trach ten om een oorlog te voorkomen, al was 't alleen maar in 't belang van 't handhaven van zgn wereld rijk. Dat zal ook wel de eenigste weg blijken te zijn, om een tegenwicht te vormen tegen de geweldige macht van Groot-Duitschland en om zoo doende nog eenigszins de elemen taire grondbeginselen van de inter nationale orde te redden. Zeker, op den duur zal Italië zich uit eigen belang bij dit Engelsche streven moeten aansluiten, want, we schreven het al eens meer-. Italië leed bij den Anschlusz een even groote nederlaag als Oostenrijk, doordat het nu Duitschland aan zijn grenzen moet dulden. Zeker, Hitier vloeide over van dankbaarheid, dat Italië het zijn gang liet gaan bij de verovering van Oostenrijk en hij seinde wel veel- beteekenend: Ik zal dit Dooit kunnen vergeten. Maar het nationaal-socia- lisme kent in zijn woordenboek met betrekking tot politieke mogelijk heden het „nooit of te nimmer" niet het handelt naar omstandigheden en trekt zich niets aan van beloften en verzekeringen, wanneer die in strijd zijn met het Duitsche belang, zooals dat op een gegeven moment wordt gezien, gedachtig het woord van Hitler in „Mein Kampf", dat het belang van het Duitsche volk recht is. Te eeniger tijd zal er daarom voor Italië gevaar dreigen vanaf den Brenner, want op den duur zal Hitier zijn belofte moeten houden, ook ten opzichte van de zuiver Duitsche bevolking van Zuid-Tirol, de landstreek, die Italië in 1918 kreeg toegewezen van de oude Do- nau-monarchie, als belooning voor zgn verraad aan den Driebond, dien het in den steek liet, omdat het meer heil zag in een meevechten aan de zgde der geallieerden. In dit gebied was Triest de haven voor Oostenrijk, maar Duitschland zal daaraan wel een einde maken, door het Oostenrijksche goederen vervoer langs de waterwegen en de te graven kanalen naar 't Noorden te leiden. En mogelijk is een volgende stap het uitkiezen van Triest als oorlogs haven van Duitschland aan de Mid- dellandsche Zee. Men zietde machtspolitiek heeft nog op verre na haar eindpunt niet bereikt en op haar weg kunnen nog heel wat verrassingen liggen. Wij schreven hiervóór reeds over de EngelschItaliaansche toenade ring die goede vorderingen maakt. Een van de moeilijkheden vormt daarbij natuurlijk beider houdiDg ten opzichte van den strijd in Spanje. Italië staat hier onvoorwaardelijk en openlijk aan de zijde van de nationalisten en steunt Franco met troepen en materiaal. Engeland's sympathie gaat zeker ook uit naar Franco, maar openlijk steunt Enge land geen van beide partijen en houdt het zich natuurlijk mede ter wille van Frankrijk aan de zoogenaamde niet-inmenging. Zou er nu niet heel goed verband kunnen bestaan tusschen deze twee omstandighedenEngeland wenscht op korten termijn een overeenkomst met Italië en Franco zet er alles op, om zoo spoedig mogelijk de eind overwinning te behalen. Is de zege bevochten en het gaat hard in die richting dan is de weg tot toe nadering weer beter geëffend. De inmenging in Spanje. De roode regeering te Barcelona heeft officieel meegedeeld, dat in de laatste maand 5000 man Italiaansche troepeu zich bg de nationalisten in Spanje gevoegd hebben. Verklaard wordt, dat in den loop van de maand 162 Duitsche en 250 Italiaansche vliegers op 't rechtsche grondgebied zgn aangekomen, zoo mede 71 Italiaansche militaire tech nici, 18 vliegtuigen en 15 tanks. Italië zond verder 20 snel-varende motorbooten. Nazi-propaganda in Hongarije. De nationaal-soclalistische propa ganda in Hongarrjë neemt weer in heftigheid toe en er heerscht in het land een zenuwachtige stemming. Gematigde politici wijzen de regee- ring op het dreigende nationaal- socialistische gevaar. De leger-uitbreiding. Voor vele plaatsen des lands, n.l. die, welke gingen profiteeren van de leger-uitbreiding doorjeen versterking of vestiging van garnizoenen, was het Dinsdag een belangrgke dag. Toen heeft n.l. de algemeene ver huizing plaats gehad van de „man nen die bleven." De oorlogsvoet bewapend en bepak' zgn ze de nieuwe garnizoenen bin nengerukt en hartelgk onvangen. Deze intocht droeg overal een min of meer feestelijk karakter, waarbij de bevolking zich niet ODbetuigd liet. De troepen werden officieel ontvan gen door de gemeentebesturen, waar bij bleek, dat een krachtige com mando-stem iets anders is dan rheto- risch talent. Tien nieuwe infanteriegarnizoenen hebben het binnenrukken van mili tairen kunnen gadeslaan. Het waren Tilburg, Roosendaal, Deventer, Steen- wgk Grave, Huizen (N.H.), Roer mond, Doesburg Zwolle en Weert. Vanzelfsprekend dat dit militaire schouwspel in de verschillende plaat sen waar men tot nu toe geen mili taire bezetting kende, de algemeene aandacht en nieuwsgierigheid der bewoners trok. De troepen werden in de nieuwe garnizoenen geïnspecteerd door den commandant van het veldleger of een der divisie-commandanten, vergezeld van de civiele autoriteiten ter plaatse, waarna, alvorens de troepen naar hun nieuwe kwartieren afmarcheer den, een défilé plaats had. Offers voor onze veiligheid. Dat het leger op het oogenblik in een welgezinde sfeer ademt, bewgst het aanhouden van den stroom vrij willige bijdragen voor zijn verster. king, of juister: voor de versterking onzer weermacht in het algemeen. Het totaal dezer bijdragen, aan het departement van defensie ontvan gen, benadert reeds de halve ton. Ook de Vereeniging voor Natio nale Veiligheid profiteerde van de willigheid in de defensie-gaven. Zij ontving 72 vrijwillige bijdragen, te- samen f 2759,85. Deze vereeniging houdt zich trouwens reeds langen tijd met een inzameling voor dit doel bezig. Vanaf haar oprichting ontviDg ze voor het meergemelde doel op enkele duizenden na reeds een ton gouds. Voor de spontane reacties van 't oogenblik verwijst ze overigens naar het departement van defensie, opdat de stroom voor loopig in één breede en diepe bed ding blgve. Tegen Oostenrijksche emigratie Als een maatregel tot bescherming van de arbeidsgelegenheid voor Ne derlanders in Nederland, moet men in hoofdaaak ook de maatregelen dag gratis hoopei Beide Zondagen zijn uitgesloten. Alleen contante koopen komen in aanmerking. Van deze contante koop ontvangt men een speciale cassabon, bedrag en datum van aankoop vermeldende. Heeft men nu op den geheimen, van tevoren vastgestelden datum, voor een bedrag gekocht, dan ontvangt men op vertoon van deze cassabon het volle bedrag van zijn aankoop terug op 19 April a.s. De nu reeds vastgestelde geheime datum is in een verzegelde enve loppe op de Nederlandsche Landbouwbank gedeponeerd, waar deze Dinsdag 19 April onder getuigen zal worden geopend. Daarna zal de geheime datum worden bekend gemaakt aan de zaak en Zaterdag 23 April in „Peel en Maas". P. DM OPBERGEIIFZ. der overheid tegen de immigratie van Oostenrijkers bezien. Dezen zijn in hoofdzaak, die beklagenswaardige vervolgden en verdrukten volko men berooid een asyl en een nieuw bestaan zoeken, dat men hun ten onzent als gevolg der feitelijke om standigheden, helaas niet anders zou kunnen verleenen dan ten koste van het bestaan van een Nederlander. Hopen we, dat door een interna tionaal accoord, waartoe de Ver. Sta ten het initiatief hebben genomen, de positie van alle vervolgden moge worden geregeld en verzekerd, en dat Nederland zijn deel in deze eenig- menschelijke oplossing zal bijdragen. Wijze lessen voor ons land. Uit 't Oostenrijksch gebeuren. Wij hebben reeds gewezen op de allervoornaamste les, welke voor ons te trekken is uit het sensationeele gebeuren met Oostenrgk. Die les is deze, dat wij tot geen enkelen prijs mogen voortsukkelen met 400.000 werkloozen, daar dit een element van instabiliteit beteekent, waardoor het beste staatsbestel aan 't wan kelen kan raken. Met alle middelen moet dus wor den aangepakt, om zoodra mogelijk een flinke bres te schieten in dit enorme werkloozencgfer, zooals onze fractievoorzitter Mr. Dr. Deckers en onze partg-voorzitter Mr. Verschuur dat bedoelen, wanneer zg een ernstig beroep op de RegeeriDg doen, om voor geen geoorloofd middel terug te deinzen, ten einde den geesel der werkloosheid van ons volk af te wenden. Het Is te hopen dat dit beroep zijn uitwerking niet zal mis sen en dat we spoedig een program in grooten stgl zullen zien om aan dezen onboudbaren toestand een einde te maken. Vooral spoedig Want men kan nog zoo in volle overtuiging ons democratisch staats bestel zijn toegedaan en het groote goed waardeeren, dat hierin besloten ligt, zooals de vrjje controle op de openbare zaak, toch stooten groote massa's er zich telkens weer aaD, dat de geroemde Hollandsche dege lijkheid het uitvaardigen van goede maatregelen meesttgds zoo tergend lang doet duren. Er wordt op tal van maatregelen en wetten veel te lang gestudeerd en overwogen en dan moet er een haast eindelooae weg worden afgelegd langs alle mogelgke instanties, alvorens een maatregel zgn heilzame werking kan uitoefenen. Tal van economische en sociale maatregelen moesten veel sneller tot stand kunnen komen, niet alleen voor het nut ervan op zich zelf, maar ook ter wille van het psycho logische effect op de massa, die nu ons treuzelen becritiseert en met bewondering wgst op het bliksem snelle handelen elders. Als voorbeeld zg gewezen op den maatregel van het verbod van fabrieksarbeid aan gehuwde vrouwen, die geen kostwinster zgn. Wij denken er niet aan, om onzen hardwerken den minister Romme eenig verwijt te maken, integendeel, maar waarom moet over zulk een logische maat regel jarenlang gepraat worden, alvorens hg wordt ingevoerd Een ander voorbeeld is het instel len eener commissie tot het nagaan in hoeverre door beteugeling van overwerk de werkloosheid kan wor den verminderd. Kan dat nu niet meteen vergezeld gaan met een krachtiger controle van de politie op de naleving der Arbeidswet, nadat b.v. alle Burge meesters van deze controle kennis hebben gegeven en verzocht om in gevallen van overwerk werklooze arbeiders in het productieproces op te nemen En zoo gaat 't ook met veel rege lingen op economisch terrein. Op dit gebied kon zonder schade en alleen met groot voordeel de Volksvertegenwoordiging heel wat van haar macht afstaan aan de Regeering. Niet te veel praten en overwe gen, maar doen Om nu op ons thema van de lessen van Oostenrgk terug te ko men, er zgn nog andere wenken uit het geval te halen, zooals Rector Mommersteeg bewijst met een artikel in de Mijn-Kerkklokken. Wij citeeren le. De massa van vandaag is nog veranderlijker dan vroeger. Toen had men tenminste vflf dagen noo dig om van het „Hosanna" te komen tot het „kruisig Hem"vandaag speelt men zoo iets in één dag klaar 2e. Half-katholicisme is gevaar lijker dan niet-kathollcisme. Oppor tunisten en aanbidders van de rijzende zon zullen ook in de rangen der Nederlandsche „Aan U, o Ko ning der Eeuwen"-zingers in over vloedige mate aanwezig blijken. Men cijfere in deze niet te opti mistisch. 3e. De oogenschijnlgke aftakeling der N.S.B. en de kalmte, waarmee men in die kringen dezen tijd pas- seeren laat, wgzen er op, dat Ne derland nu nog niet rijp geacht wordt om er de „Duitsche minder heden in bescherming te nemen". Breekt dat moment aan, dan zal de verbluffende organisatie, welke nu zoo bewonderenswaardig func tioneerde in Oostenrgk, ook in Westelijke richting de medewerking vinden van land- en onafhankelijk heidsverraders. 4e. Met „de kat uit den boom kijken" hebben hooge heeren, onbe wust, maar catastrofaal hun invloed en daadwerkelijke macht op het volk zien verdwijnen, totdat ze handenwringend, maar machteloos gedwongen werden toe te zien, hoe het christendom werd afgebroken tot op z'n fundament. Hier worden harde lessen getrok ken en we kunnen slechts bidden, dat allen ze zich aantrekken, wien ze aangaan. Bidden en werken, maar vooral ook werken, aanpakken en niet in zoete vroomheid neerzitten met het zelfbedriegende, dat hier alles prima in orde is VENRAY, 2 April 1938 Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde b(j artikel 18, 2e lid, juncto artikel 16 der Drankwet Stbl. 1931, no. 476, ter openbare kennis, dat op 28 Maart j.l. is inge komen een verzoek van Mathijs Jacobus Drabbels, landbouwer, wonende te Venray, Oirlo E 40, waaruit blijkt, dat hij volhardt bg zgn op 18 Mei 1932 ingediend ver zoek om eene volledige vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoor kamer van het perceel Oirlo E 40, op welk verzoek toen echter afwijzend moest worden beschikt uitsluitend op grond, dat het wettelijk maximum

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1