Kf the: Menschenlevens hangen van zijn oplettendheid af, daarom is zifn lijf drank: THEE! doet je goed; Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Iff Van Thee gaat een opwekkenden invloed uit, Thee stimuleert de krachten geleidelijk zonder een reactie van inzinking te veroorzaken daarom is Thee het hulpmiddel bij allen ar beid, die den ,,heelen man" vraagt. Gelukkig dringt de waarde van Thee als opwekkend en onschadelijk genotmiddel meer en meer door in alle kringen der moderne samenleving. Men zet Thee volgens nevenstaand Thee-a.b.c. A. Doe per persoon één maatschepje Thee in den theepot. B. Giet versch kokend water pp. C. Laat 3 tot 5 minuten trekken onder de theemute. Vóór het inschenken even omroeren. Melk en suiker toevoegen naar stnaak. 1 „Altijd waakzaam'^ ii hier het parool. Geen moment mag de aandacht verslappen. Zij die verantwoordelijk werk verrichten, iftöeten steeds zorgen *n de beste conditie te zijn. i Overal waar kalmte en een helder hoofd noodzakelijk zijn, is Thee de aange wezen stimulans voor lichaam en geest» Publicatie van he» Thce-Propagandabureau, AmoLetdam Dan was een schrijven ingekomen van H. Giebels, Overloon en M. Bonants, Holthees, waarin zij den Raad verzoekeD, het op de laatst gehouden vergadering genomen be sluit, nietig te verklaren. Dit besluit hield in, dat werd bepaald, dat in het vervolg geen grooter danstent mag worden geplaatst op de diverse kermissen dan met een oppervlakte van maximum 220 M2 Adressanten geven in hun schrij ven nog aan, dat zij door deze ge nomen maatregel, zich in hun bedrgf zien benadeeeld, aangezien de kermis- drukte hierdoor minder zal worden. De voorzitter zegt in dit besluit te hebben genomeD, en misschien niet voldoende bekeken. Maar Weth. Crooymans heeft een goede gelegen heid gehad, om de billijkheid van dit genomen besluit, te onderzoeken, ik heb aldus Weth. Crooymans in Hel mond een onderhoud gehad, met den bouwer van bedoelde tent, welke een grootte had van 210 M3 en wij nu besloten, dat de oppervlakte mag zijn 220 M2. Ik zou zeggen, aldus Weth. Crooymans, als allemenschen in één tent zitteD, dat daardoor de kermis benadeeld wordt. Bruisten zegt, dat die tent in Holthees te klein is. Bonants vindt dat alle menschen moeten leven, ze kunnen met 220 M2 goed volstaan in Holthees, een besluit is een besluit. Bruisten zegt zelf geen danslief hebber te zijn, doch heeft van dansers gehoord, dat die tent te klein is. De Burgemeester is ook van mee ning dat men eens van de een naar de ander moet gaan, dan hebben de exploitanten ook iets aan de kermis, want we kunnen bijna geen draai molen en lucbtschommel meer krij- gen. Jans is Vvan meening dat er een kleine speling moet zijn in de opper vlakte. Weth. Crooymans zegt dat we dan het voorgestelde doel niet bereiken. Spreker meent, dat we het geld niet door vreemde moeten laten weg- wegslepen. Bonants is van meening dat een zaal en een tent van 220 M2 van Holthees voldoende is. Bruisten zegt dat ge de menschen toch niet dwingen, ze gaan toch waar het 't drukste is. De voorzitter zegt, dat ieder zqd meeDing maar openlijk moet zeggen, want als het besluit eenmaal geno men is, het ook gehandhaafd wordt. Deze kwestie komt in stemming met alle voor en het lid Bruisten tegen. Wordt besloten het besluit te handhaven en het voor een jaar te probeeren met een oppervlakte van 220 M2. Een verzoek was ingekomen van J. Koenen te Overloon, waarin deze verzoekt een reductie op pacht van Gemeentegrond, omrede deze grond niet veel heeft opgebracht wegens geleden waterschade. Werd besloten voor J. Koenen een reductie toe te passen voor 80 A. 30 pet. en voor 1 H.A. 10 pet., P. Peeters 30 pet, voor 1 H.A. en M. Deriet voor 1 H.A. eveneens 30 pet. Deze twee laatste huurders hebben ditzelfde ondervonden met hun gron den. De totale reductie bedraagt ruim f 16. Werd nog besloten een strook grond, groot 40 A., in huur bij P. Peeters, hem deze grond te onttrek ken en te bebosschen, aangezien die grond niet gesch kt is voor cultuur. Wethouder Crooymans stelt voor om Peeters dit jaar nog gelegenheid te geven deze grond nog te bezaaien. Werd goedgevonden. Goedgekeurd het Raadsbesluit van verhuur der boerderijen aan C. Huis mans en P. Vloet. 3. Aangaan Kasgeldleening. De Voorzitter deelt mede, dat de aangegane Kasgeldleening, waarvan de rente 1 pCt. bedroeg, is terug gebracht op 3/8 pCt. De Raad kan zich hiermede ver eenigen. 4. Nota van aanmerkingen op begrooting 1938. De Voorzitter deelt mede, dat hier een kleine wijziging moet worden gebracht, wegens een verhooging van vergoeding voor krankzinnigen. Het betreft hier maar een admini stratieve boeking. 5. Aanvraag bouwterrein te Over loon van H. van Glabbeek. De Voorzitter zegt, met van Glab beek te hebben gesproken over aankoop van een bouwterrein nabg de schietbaan te Overloon, groot 20 A. En heeft te kennen gegeven f 15 per A. te willen besteden. B. en W. stellen voor dit aanbod te accepteeren, omrede hier mooie burgerwoningen worden gebouwd en daardoor aantrekkelijker is, zoodat deze nog beschikbare terreinen duur der zullen worden. De Raad keurt goed tot verkoop aan van Glabbeek over te gaan. 6. Verkoop grond aan Verblakt. Werd besloten een strookje grond te verkoopen aan Verblakt ad f 6 per A. 7. Rondvraag. Het lid Fransen brengt het bouwen van een nieuw raadhuis ter sprake. Voor enkele jaren, aldus Fransen, werd besloten tot den bouw van een nieuw raadhuis, maar toen zijn we noodlijdend geworden. Daar thans deze noodlijdendheid is opgeheven, acht hij het oogenblik gekomen, om hier nog eens over te praten. De Voorzitter zegt, dat dit zijn volle aandacht heeft. De financieele moeilijkheden zijn wel opgeheven, maar we zitten thans voor andere redenen en kan ik hieromtrent nog niets definitiefs zeggen. Fransen zou bij een volgende ge legenheid hierover iets naders willen vernemen. We hebben toch de plaats er voor. Op andere plaatsen bouwt men ook nieuwe raadhuizen, waar men nog betere heeft dan wij. De Voorzitter zegt, dat het geen geschikt oogenblik is om er aan te beginnen. Bonants zegt, dat goed de hand gehouden moet worden aan de wegen te Holthees. De Voorzitter zegt, dat dit ook gebeurt. Fransen merkt op, dat we op den duur met weinig werkvolk zijn. Het aantal ia de werkverschaffing wordt steeds kleiner. Dit is een gelukkig verschijnsel, aldus den Voorzitter. Wat het uitzenden van werkkrach ten naar Duitschland betreft, moet men voorzichtig zijn, meent Fransen. We hebben hier ook nog voldoende werk, zegt de Voorzitter. Dan wordt eén schrijven voorge lezen van het lid Goemans, waarin deze zijn ontslag vraagt als raadslid wegens gezondheidsredenen. De Voorzitter zegt, dit verzoek gaarne in te willigen en wil niet nalaten Goemans hartelijk te danken voor alles wat hij in het belang der gemeente gedaan heeft. We hebben altijd een trouwe en zakelijke raad van u ondervonden, vooral als het betrof gronden. De redenen, die U aangeeft, de gezondheid, is te meer een bewijs, dat u zich geheel hebt gegeven en toen u niet meer de volle kracht bezat, heeft u ontslag ge vraagd. U heeft de slechte tijd mee gemaakt onzer gemeente en thans wederom de goede, daarom zal uw heengaan minder zwaar vallen. Nog maals onzen hartelijken dank voor alles en wenschen dat u nog lang van uw welverdiende rust moge genieten. Hierna ging de Raad in geheime zitting. VENRAY, 26 Maart 1938 45 ontevreden arbeiders legden het werk neer in de Sevenumsche Peel. Maandagmorgen verspreidde de telex-dienst van het A.N.P. een be richt over de werkverschaffing inde Sevenumsche Peel, dat ongetwijfeld met pijnlijke verbazing zal gelezen zijn, door wie zich herinnert met hoeveel ingenomenheid dit enorme werkverschaffings-object is begroet. Dit bericht, dat thans door de Ne- derlandsche pers circuleert, luidt als volgt: Bij de Peelont ginning onder Seve- num hebben Maandagochtend vijf enveertig arbeiders uit Venray hei werk neergelegd. Onmiddellijk heeft de N. V. Courant zich in verbinding gesteld met den directeur van de stichting „Binnen- kolonisatie", den heer W. Everts, burgemeester van Sevenum, die be vestigde, dat inderdaad een 45-tal tewerkgestelden uit de gemeente Venray Maandagmorgen het werk hebben neergelegd uit ontevredenheid over de bereikte loonen. Maar tevens toonde hg ons aan de hand der offi- cieele gegevens aan, dat het A.N.P.- bericht voor het overige bezijden de waarheid is. Met deze onjuiste be richtgeving is niemand gediend. Het uurloon in deze Noord-Lim- burgsche werkverschaffing wordt be rekend op een basis van 22 cent per uur. Dit wil met zeggen, dat elke arbeider in de werkverschaffing zoo veel malen 22 cent krijgt uitbetaald als hij uren gewerkt heeft. Het is mogelijk, dat hij daar beneden blijft of er bovenuit komt naar gelang van zgn arbeidsprestatie. Over het alge meen werkt men in dergelijke wer ken n.l. op zgn. contractloon. Het te bewerken terrein wordt verdeeld in vakken en elke ploeg arbeiders in dit geval bestaande uit 8 man krijgt zulk een vak aangewezen. Niet overal is de grond en dus het werk gelijk; er wordt van de vak kundigheid, de ervaring en recht schapenheid van den opzichter, die het technische werk leidt, geëischt om het een en ander naar billijkheid te regelen. De prijs voor het werk moet nu zoo vastgesteld worden, dat een normale ploeg in behoorlijk ar- beidstempo een uurloon van 22 cent bereikt. Wordt minder werk verzet dan wordt een geringer uurloon verdiend, by hoogere prestatie stijgt dit loon boven 22 cent per uur. Afgezien van de arbeidsprestatie kan het loon verschillen in verband met de gemeente, van waaruit de arbeider afkomstig is. Voor elke gemeente is n.l. mi- nistrieel een bepaald uurloon vast gesteld. Is dit b.v. op 24 ct. bepaald dus een elfde meer dan het basis uurloon van 22 cent, dan krijgt een arbeider uit die gemeente een „toe slag" van een elfde op het door hem verdiende uurloon. Dit loon kan boven dien nog met andere toeslagen b.v. kindertoeslag worden verhoogd. Volgens het A.N.P.-bericht zou „de beste ploeg" niet meer kunnen ver dienen dan 16 cent per uur. We heb ben voor ons de cijfers liggen van de uurloonen welke de 13 ploegen uit Venray gedurende 712 Maart hebben verdiend. Het laagste uur loon bedroeg 14.7 cent per uur. Dit werd door één ploeg verdiend. Dan volgen twee ploegen met respectie- vehjk 16,4 en 16,8 cent. Twee ploe gen bereikten 22 cent, terwijl drie ploegen met resp. 23,7 24 en 25 cent per uur daarboven uitkwamen. Als gemiddelde werd door de Venraysche ploegen een uurloon van 19,6 gehaald, hetgeen bij een werktfld van 50 uur een weekloon van bijna tien gulden beteekent, ongerekend eventueele toeslagen. We hebben tevens inzage gehad van de in dien zelfden termfln ver diende uurloonen der andere ploegen. De eenige Sevenumsche ploeg kwam op 22,2 cent per uur. Bjj de ploegen uit de gemeente Maasbree had één ploeg het niet verder gebracht dan 11,9. De daaropvolgende ploeg haalde echter reeds 14 cent, terwijl we als hoogstbereikte cijfer een uurloon van 27,6 cent vondeD. In de Sevenumsche Peel zgn thans een 300-tal menschen aan den ar beid: ongeveer 130 uit de gemeente Maasbree, 45 Horstenaren zijn gis teren voor het eerst aan het werk gekomen. Van de circa 100 mannen uit Venray meenden 45 dus een betrekkelijk klein aantak van het totaal der tewerkgestelden het werk te moeten neerleggen, ofschoon de uitvoerder een zg. trainingstoe slag heeft aangeboden van 10 pro cent er> hen ernstig gewaarschuwd heeft voor de gevolgen van hun daad. Hoe men ook moge denken over de uitbetaalde loonen, dit is zeker, dat deze menschen zeer onverstan dig hebben gehandeld door het werk eigenmachtig te verlaten. Zij hadden beter gedaan aan het werk te blijven en middelerwijl hun zaak in handen te geven van hun organisatie door zich rechtstreeks te wenden tot de bevoegde autori teiten: in dit geval niet de Grond Mij., zooals het A.N.P. abusievelijk mededeelt, maar de rijksinspecteur voor de werkverschaffing in Limburg, den heer Martin, burgemeester van Hoensbroek. Gegronde grieven wor den dan zeker met ernst en door tastendheid behandeld. De rijksinspecteur heeft de beslis sing in handen in deze aangelegen heid. Dinsdagmorgen zijn de stakers weer aan het werk gegaan. LUXOR-THEATER. „Tarzan dc Aapmensch." Wie Tarzan is weet men. Ook al wordt hij in deze film voorgesteld door Johnny Weismuller, de groote avonturier. Men zal hem toch ter stond als Terzan terugkennen. Het is geen senicure, die hij op zich genomen heeft, want hij maakt een en ander mee, dat zijn persoonlijk heid aan de meest sensationeele zijde doet kennen. In een korte spanne tgds verslaat hij een groote schare inboorlingen, wurgt een tijger, vermorzelt een leeuw met de bloote hand, doch waar men in dit opzicht meer in telligentie aan den dag moet leggen, om de wilde dieren, en nog wel die, van het grootere en gevaarlijkste soort, neer te leggen. En dus is het een juweeltje van een film, want wie houdt er niet van het geheimzinnig-bekoorlijke van de volslagen wildernis, waarin olifanten, tijgers, apen en allerlei min of meer gevaarlijke dieren rond dolen, ver buiten de beveiliging van de getraliede kooi. Als zoodanig is deze boeiende film dan ook bedoeld en daarin bekoort zij uitermate. Men voelt het bange, maar tevens het gevaar van den mensch, die in de jungle vertoeft, en men huivert zoo'n beetje, als men bijv. een koningstijger vlak voor de lens ziet oogenschgnlijk in vol komen eenzaamheid. Maar er is nog een verhaal door heen geweven en komt er, om aan het verhaal wat kleur en leven te geven, een wonderschoon meisje, dat nog erger is dan het wild en uit de klauwen wordt gered van een dier woudbewoners. Voor liefhebbers is dit verhaal iets heel sensationeels. Overigens zijn er bijzonder mooie natuuropnamen in deze film te genieten en adem benemend van opwinding. Voor lief hebbers van deze soort films is deze ongetwijfeld een van de beste. Kolendampvergiftiging. Te Overloon had Maandagavond een ernstig geval van kolendamp vergiftiging plaats ten huize van den aannemer K. De timmermans knecht V. werd plotseling onwel en viel achterover op den grond. De ontboden geneesheer constateerde kolendampvergiftiging. In een sloot verdronken. Maandag had te Broekhuizenvorst het ruim 18 maanden cude zoontje van den landbouwer M. J. Derickx op den Zeilberg het ongeluk, aldaar In een diepe sloot te vallen. Ofschoon het water hierin slechts 20 c.M. hoog staat, is 't kindje jammerlijk ver dronken. Wilie Pu rol geef! een zuivere mooie huid Een vergeten gedetineerde In Zwolle worden de gedetineerden nog immer van en naar het Huis van Bewaring gebracht in een met een paard bespannen celwagen. De passagiers staan onder bewaking van een veldwachter gedurende den korten rit en deze gezagsvertegen- woordiger draagt natuurlijk de papieren bij zich, die zgn gevolg de deur moeten openen naar de plaats waar ze liever niet komen. Het spreekt vanzelf, dat de man steeds met Argusoogen spiedt, of hij allé passagiers, die in het Paleis van Justitie in de equipage plaats nemen, later op den Spinhuiswal, waar het Huis van Bewaring staat, aflevert, maar zelfs Homerus knapt wel eens een uiltje. Het gevolg van dit laatste was, zoo meldt de „N. Rt. Crt." dat dezer dagen de koetsier van den celwagen, toen hij 's avonds laat nog even in den stal moest zijn, uit het binnenste van den zwaren wagen, noodkreten hoorde. Hg was eerst wel erg ver baasd en hij schrok ook wel een beetje, maar hjj was toch niet zoo van de wijs, of hij haalde het paard uit den stal, spande het in en toog met zijn vrachtje opnieuw op pad, om er, thans zonder hulp van een veldwachter onderdak voor te vinden. Het eerst trok hij naar Paleis van Justitie, doch daar wilde men, zonder papieren dergelijke gasten niet op nemen. De koetsier is den inhoud van den wagen, daarop gaan aanbieden aan het Huis van Bewaring, waar men minder scrupuleus bleek. De deur werd geopend en er stapte een gedetineerde uit, het klamme zweet op het voorhoofd. Hij had gedacht „ze vergeten me, en wie weet, hce lang de wagen hier blijft staan, ik maak alarm." Hij is liefderijk opgenomen, maar hoe of het nu zit met 's mans ver missing bij de aflevering, dat ver meldt de historie. Waarschijnlijk zijn er 's binnenkamers harde noten ge kraakt. H. Wijdingen. A.s. Zondag 27 Maart zal Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond in de kloosterkerk der Minderbroeders te Weert de Heilige Wijdingen toedienen aan de volgende fraters Minderbroeders Het Subdiaconaat aan de fraters Hunger Bult, Bakhuizen; Tethard Hettema, Bolsward; Adrianus Loof, Den Haag; Sybrand Calama, Bols ward; Serenius v.d. Vlugt, Den Haag; Libentius Rozestraten, Alphen a/d Rijn; Neophytus Lindenhoff, Leiden; Amon Besseling, Den Haag; Cres- centianus de Lange, A'dam; Basilius Lokkerbol, R'dam; Marius Tepe, A'dam; Servus Keulaerds, Heerlen Domitius van de Burgt, Arnhem; Gulielmus Engering, Den Haag; El- zeerius Bonke, Heerlen; Oswin van der Lubbe, Den Haag; Thomas Pot hof, Lichtenvoorde; Daciams van den Hoogen, Nijmegen; Sanctes Solen kamp, Oestgeest; Castorius Groot huis, Hengelo; Gerbert Vermeulen, Weert; Albuin Kohier, Eindhoven; Arno Miedema, Joure; Bertrand van Bilsen, R'dam, Maternus Dassen, Maastricht; Bernward 'sGravendijk, Den Haag; Auspicius van Corstanje, Cleve a/d Rijn; Edwamd Ammerlaan, Den Haag; Edwold Rossen, Balgoij; Rimbert Weerepoot, Hoogkarspel; Nopomak van Elk, Megen; Roland Maarschalkerweerd, R'dam; Walbert van der Vlist, Den Haag; Engelbert Gregies, Thomassanci (Joego-Slavië), Het Subdiaconaat aan de fraters Lazaristen van het Missiehuis te Helden-PanniDgen, Gerardus Boone kamp en Joannes van Spaandonk. Het Diaconaat aan frater Hubertus Martinus Zegers van het Missiehuis te Gemert. Het Priesterschap aan de fraters Minderbroeders Anastasius Appel boom, A'dam; Alexius Bors, Blerik; Ulfried Hendriks, Nijmegen; Rochus Beving, Woerden; Leonorus Schoor! Lisse; Eucherius Bannier, Maastricht Rufus Meijer, Nijmegen; Anno Cals- ma, Bolsward; Torantianus Soesink, Den Plaag; Florentius Spruit, Lopik; Quirillus Smeele, Den Haag; Gebhard Voorvelt, Haarlem; Abel Duindam, Leiden; Bernardinus Maarschalker weerd, R'dam; Anatolius Hagenaars, R'dam; Romanus Sutorius, Den Haag; Richard Reijnen, Blitterswijk; Bertulf van Leeuwen,Leerdam; Abun- dantius IJsselmuiden, Maastricht; Cassius de Ruyter, Zeist. Jongetje in de vlammen omgekomen. Bij een noodlottigen brand, welke Zondagmorgen in de schuur van den tuinier P. Timmermans, te Venlo heeft gewoed, is het ruim 3-jarig zoontje van den tuinder in de vlam men omgekomen. Waarschijnlijk heeft het knaapje in de schuur, welke gedeeltelijk met stroo en hooi was gevuld, met lucifers gespeeld, want omstreeks half twaalf ontdekte de verschrikte moeder dat er brand in de schuur was uitge broken. Werkverruiming te Eindhoven. Den laatsten tijd zijn talrijke bouwwerken in Eindhoven aanbe steed, welke in belangrijke mate tot werkverruiming in deze stad zullen bijdragen. Zoo werd dezer dagen de bouw van een aanzienlijke uitbreiding van het 5-verdiepingen hooge Philips katoorgebouw (totale kosten ca. f 900 000) aanbesteed. Verder zijn reeds in bouw een Capucijnen-kloos- ter en kerk (f 240.000), uitbreiding Vroom en Dreesmann (f 300.000), het Diaconessenziekenhuls (circa f 200.000), 104 woningen van woning bouw-vereeniging ,-,Goed Wonen" (f 225.000), 118 woningen vanbouw- vereeniging „St. Trudo" (f 250.000), 80 woningen vereeniging „De Dom mel" (f 350.000). Men is thans bezig met het graven van het laatste ge deelte Eindhovensch kanaal, waaraan ca. 300 arbeiders werken (incl. brug- bouw f750.000), terwijl aanbesteed zijn de wegwerken Eindhoven-Leende (f 50.000) en bouw van een bijzondere school (f75.000). Bovendien staan nog het bouwen van bijna 300 arbei ders- en middenstandswoningen, van een kerk en een school, alsmede de bouw van een groote kazerne op het programma. De opzienbarende arrestatie te Oss. In verband met de arrestatie van den makelaar en bankier J. G. v.d. H. te Oss meldt men, dat de ver dachte vroeger klerk was op het notariskantoor te Berchem. In 1933 vestigde hij zich aan de Molenstraat te Oss als makelaar in huizen en landerijen, assuradeur en bankier. Zijn luxueuse levenswijze deed velen veronderstellen, dat zijn inkomen wel niet op eerlijke wijze zou zijn verkregen. Met de groote schoonmaak van Oss in 1935 doken plotseling geruch ten op, dat de thans gearresteerde in nauwe betrekking zou hebben gestaan met het beruchte Ossche millieu, door de buitgemaakte bank biljetten tegen een lager bedrag dan de waarde te verzilveren. Of deze vermoedens waarheid be vatten, zal thans wel aan het licht komen, nu de marechaussees een uitgebreid onderzoek hebben inge steld. Of de bankier zich verrijkt heeft ten koste van vele kleine boeren, zal uit het accountantson derzoek moeten blijken. Verdachte was door zijn vele func ties op de hoogte van den financi- eelen toestand der kleine boeren en arbeiders, die in Oss en omgeving waren. Voor het kantoor van den gear resteerden bankier en makelaar te Oss verdrongen zich Maandag vele menschen uit Oss en omgeving, meestal kleine boertjes, met de be doeling hun belegde gelden terug te halen. Het was vergeefsche moeite, want het kantoorgebouw is verzegeld en MarkiUriclilen. VENLO. Op de Coöp. Veiling ver eeniging van Maandag was de aan voer 2.550.000 eieren. Kipeieren van f 2.50 tot f 3. Kleine eieren van f 2.20 tot f 2.40 Eendeieren van f 2.40 tot f 2 80 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 5.600.000 eieren. Kipeieren van f 2.20 tot f 3. Eendeieren van f 2,40 tot f 2.80 blijft voor iedereen gesloten. Intus. schen blijkt steeds duidelijker aan welke praktijken de man zich heeft schuldig gemaakt. Zeer groot is het aantal menschen, dat bij hem gelden belegd heeft. Dat is tot op zekere hoogte verklaarbaar, want hg be taalde een beduidend hoogere rente dan de Rijkspostspaarbank. Deze rente betaalde hij regelmatig uit en de boeren koesterden dan ook niet de minste verdenking tegen hem, te meer, daar bij steeds bereid was iedereen te helpen. Thans vra gen zij zich echter af, wat er met de door hen belegde gelden is ge schied en of z\j deze nog wel ooit terug zullen krijgen. Kwam er iemand op zgn kantoor om geld te leenen, dan verklaarde de bankier zich daar aanstonds toe bereid. Hij begaf zich dan daags voor het geld zou worden uitbetaald naar zijn cliënt en wist hem te be wegen een levensverzekering af te sluiten tot een aanmerkelijk hooger bedrag dan het gevraagde crediet, welke verzekering dan als onder pand moest dienen. Vanzelfsprekend gaven de boertjes toe, bang als zg waren het gevraag de geld niet te zullen krijgen. De uitbetaling geschiedde steeds op het kantoor. De bankier liet de men schen de noodige stukken teekenen, waarop de bedragen niet Ingevuld waren. Rente en aflossing van de leening, alsmede de premie van de verzekering, werden regelmatig ge- ind, maar een polis kregen de menschen niet en de schuldbekente nissen liepen tot belangrijk hoogere bedragen op dan aangevraagd was. Zoo maakte hg niet alleen een woekerrente, maar lichtte de men schen bovendien nog op. Wat den zwendel met brandver zekeringen betreft, dikwijls begaf hij zich naar lieden, die reeds ver zekerd waren en deelde hun mede, dat de maatschappij deze verzekering had opgezegd. Hij zag evenwel kans, zoo deelde hij hun mede, bij een andere maatschappij de verzekering onder te brengen, waar weliswaar iets meer premie moest worden be taald. Een nieuwe verzekering werd dan afgesloten en hiervoor beg-on do man alvast f 25 a f 35 taxatiekosten te rekenen. Nimmer hebben de boeren bemerkt, dat zij voor de premie geen kwitan tie van een verzekeringsmaatschappij kregen, maar van het bankiers kantoor. Het ligt dan ook voor de hand, dat vele van deze zg. nieuwe verzekeringen in werkelijkheid nim mer zijn afgesloten en dat de bankier zich de premie heeft toegeëigend. De Stille Omgang. 40.000 biddende mannen trekken mee. Ook de tweede Zondag van den Stillen Omgang trok een enorme deelname uit Rotterdam en Arnhem, Utrecht en Friesland, Maastricht en Haarlem, Limburg en West-Friesland, den Helder en de bollenstreek, Oost- Brabant en Oost-Gelderland, het Gooi en Alkmaar. Deze prachtige nacht bracht ruim 40.000 mannen en jongelingen op de been. Reeds vroeg, de klok van eenen had nog niet geslagen, hadden de eersten den bidweg aangevangen. Ononderbroken ging het voort, met groote regelmaat, tot na zessen, toen het alweer klaar dag was. Verschei dene groepen van buiten woonden eerst een Lof bg, dan maakten zii den Omgang, welke werd besloten met een plechtige H. Mis. Naar ge lang de indeeling werd voor andere groepen eerst de H. Mis opgedragen, waarna dan de omgang werd ge maakt. Ook thans werd de aloude weg, welken men met de H. Sacraments processie eertijds volgde behou dens dan, dat men de dichtbebouwde Ramskooi moest vervangen door de Martelaarsgracht afgelegd met de algemeene intentie: „Behoud en ver meerdering van christelijken levens ernst in de huisgezinnen." Onder de pelgrims bevonden zich ditmaal de bisschoppen van Roer mond en Haarlem, Z. H. E. Mgr. Lemmens en Mgr. Huibers. Per spoor werden 17.000 bedevaart gangers aangevoerd in 17 treinen, waarvan er dertien aan het Centraal Station, drie aan de Weesperpoort en één aan de Muiderpoort aankwa men en aftreden. Zoowel de aan- en afvoer als de Omgang zelve verliepen in de vol- maakste orde. Sinister individu maakt Tilburg onveilig. Zaterdagavond omstreeks half 11 is in de Leenheerenstraat te Tilburg een poging tot aanranding geschied op een 25-jarig meisje, mej. E. B., wonende Leenheerenstraat, die win keljuffrouw is in een zaak op het Prins plein. Op weg van de zaak naar huis ontmoette ze een verdacht uitziend individu, dat de pet diep op het hoofd gedrukt had, zoodat zijn gezicht moeilijk viel te onderscheiden. De man ging naast het meisje loopen, doch zei geen woord. Op een nog on bebouwde plek van de Leenheeren-

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6