Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 26 Maart 1938 Negen en vijftigste Jaargang" No 13 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Geestdrift voor de Nationale Defensie. Het bosch en de boom. Het leger en de soldaat. Er is en we zeggen met het oog op de omstandigheden, welke een versterking onzer weermacht noodzakelijk maken gelukkig 1 een verhoogde be langstelling merkbaar voor onze nationale defensie. In alle kringen der Nederland- sche samenleving. Vaderlands liefde was vroeger iets, dat de gemiddelde Nederlander wel in zijn hart droeg, maar waarvoor hij zich lichtelijk geneerde om er van te laten blijken. Ubi bene, ibi patria zei hij. „Waar ik het goed heb, daar is mijn vaderland." In d i e n zin kon hij zich gemak kelijk 'n beetje internationalist betoonen, want met geld en (of) arbeid, was het weleer betrek kelijk overal om uit te houden. Dat is anders geworden. Be droevende feiten in het buitenland hebben den Nederlander leeren inzien, dat er méér in de eerste plaats zelfs iets anders - noodig is om gelukkig te zijn. De wereld kent thans vele rijken, die met hun bezit niets weten te doen en dagelijks slaan er menschen de hand aan zich zelf, die - ofschoon materieel niets te kort komende het leven niet meer te leven waard achten, nu ze geestelijk geknecht werden, of onderdrukt en ver volgd om het bloed, dat in hun aderen stroomt. Nóg zegt de Nederlanderubi bene, ibi palria. Maar thans weet hij, dat dit vaderland Nederland is en voor hem alleen Nederland kan zijn. Hij heeft ontdekt, hoe rijk hij is aan het kostbaarste, d.-.t het leven biedtde vrijheid, zich zelf te mogen zijn. En hij offert thans met liefde een deel van zijn materieel bezit om zijn hoogsten eigendom te beveiligen. Dat zien we uit den stroom van vrijwillige bijdragen, welke de regeering ten behoeve van de nationale defensie toevloeit. De directe practische beteekenis daarvan slaan we niet zoo hoog aan. Defensie verslindt zoovele millioenen, dat een extra-bijdrage van tonnen en zelfs van veel méér, als een druppel op een gloeiende plaat neerkomen. Maar het moreele e f f e c tvan deze geestdrift kan niet worden over schat. Ze zegt naar binnen en ook naar buiten, dat ons volk zich bewust is van de ge varen, welke het bedreigen en ook tot alle offers bereid om deze af te weren. We mogen al een klein volk in een klein land zijn, we kunnen en zullen ons sterk be toonen door de eenheid van onzen nationalen wil, door onze paraatheid in de verdediging van onze zelfstandigheid en door de wetenschap, dat andere volken, als wij tot de verdediging worden gedwongen, mét ons zullen m o e- t e n strijden, indien hun nog eenige liefde en waardeering rest voor het „eigen" bestaan. Want zoo gauw een land wordt aangevallen, dat altijd ónrecht mijdde jegens andere volkeren en zijn eigen recht verzekerde door voor zijn zelfstandigheid alle offers te brengen, welke mogelijk zijn, zal die aanval de inzet beduiden van een algemeen offensief ten behoeve van de wereld-suprematie van één macht of groep van machten. Als het zóóver mocht komen, zullen andere, groote rijken mét ons moeten vergaan of overwin nen. Maar geen volk zal zijn lot aan het onze kunnen verbinden, als we vooraf niet alles voor ons zelf hebben gedaan, wat mogelijk De bedragen „voor de defensie" vloeren binnen 500 gld., 1000 gld., 1500 gld., 10.000 g!d., zijnde 20 pet. van het vermogen, dat de schenker van dit laatste bedrag zich verwierf. Enz. Voor „de defensie." Zal mén niet vergeten, dat deze defensie moet bestaan uit-, althans steunen óp de levende krachten van ons volk, soldaten en matrozen Er zijn menschen, die zóó betooverd wordendoor de schoon heid van een bosch, dat ze de boomen als zoodanig niet meer zien. Terwijl iedereen en niet in de laatste plaats: de bezitter, thans vervuld is van enthousiasme voor „de defensie", moest de regeering een beroep doen op de werk gevers, dat dezen zoo', eel mogelijk het plaatsje op het kantoor of in de werkplaats open zouden houden voor hun bedien de, die werd opgeroepen om den duursten nationalen plicht te vervullen en toen hij deze beëin digd meende te hebben, onver wachts voor nóg eenige maanden aan „de defensie" van land en volk werd verbonden. Defensieplichten kunnen we niet afdoen met de betaling van een som gelds, vrijwillig of ge dwongen. Onze hoogste defensieplicht is de inzet van onzen persoon voor het heil van het vaderland. We staan met z'n allen in één front, we hebben één doel, al hebben we ieder een eigen jtaak. De bediende, die voor den dienst wordt opgeroepen, gaat niet z ij n plicht, maar onzen plicht vervullen. Hij trekt zijn uniformjas aan voor onze taak, dus voor de taak mede van zijn patroon. En de patroon heeft een taak tegenover zijn bediende. N.l. om dien het vervullen van den na tionalen plicht zoo licht mogelijk te maken, de maatschappelijke zorg van hem af te houden. Daartoe moet de patroon zoo noodig offers brengen Md, DE POLITIEKE TOESTAND IN EUROPA. De 13e Maart 1938, de dag van den Anschlusz van Oostenryk bij Duitschland, zal in de geschiedenis geboekstaafd worden al3 een datum van buitengewone beteekenis. Dat feit drukt niet alleen thans zyn stempel op de gebeurtenissen en verhoudingen in Europa, maar ook voor de toekomst zal het van on gewoon groote beteekenis blijken te zijn. Hoe langer hoe meer wordt het duidelyk, dat daarbij niet alleen Oos tenrijk en de Volkenbond een neder laag hebben gekregen, maar vooral ook Italië, dat met een zuur-zoet gezicht deze Duitsche maebtsdaad beeft goedgekeurd en goedgepraat. Want: Italië heeft biermede een geweldige legermacht zij bet dan van een oogenblikkelijk bevriende natie aan zyn Brenner-pas ge kregen. Een Engelsch historicus heeft vóór den Anscbluz al voorspeld, dat Duitschland na de verovering van Oostenryk zijn haDdzou uitstrekken naar het Italiaansche gebied met Duitschers, dat naden wereldoorlog bij Italië werd gevoegd en dat Duitschland 20 jaren na den An schlusz een vloot zou hebben in de Adriatische Zee Maar: niet alleen Italië zal in de toekomst met groote moeilijkheden zitten tengevolge van de machts-en gewelddaad van Duitschland. Andere mogendheden wikken en wegen reeds thans zorgvuldig, wat hun nu en in de naaste toekomst te doen staat. Frankrijk, met zijn chaotische toe standen op regeeringsgebied, met een totaal verworden democratie, is nu bezig af te zakken, naar de plaats van een tweede rangs mogendheid. Een strooming in dit land acht het reeds het verstandigste, om zich te beperken tot het verdedigen van het grondgebied van het moederland en de overzeesche bezittingen. Met de machtstoename van Duitschland is de periode, dat Frankrijk grooten invloed uitoefende op het continent, afgesloten. Dat kon alleen bij een sterk en één Frankrjjk tegenover een ver snipperd Duitschland. Daarom is er dan ook tegenstand in Frankrijk tegen het feit, dat de regeering volledige hulp aan Tsjecho Slowakije heeft toegezegd voor het geval dit land op dezelfde wijze mocht worden aangepakt als zulks met Oostenrijk is geschied. Zij hebben daarvoor hun reden en die is, dat het allerminst zeker is, dat in een conflict met Duitschland omwille van Tsjecho-Slowakye. Frankrijk Engeland aan zijn zijde zou vinden, daar Frankrijk dan lm mers aanvallende partij zou ziJn- En een oorlog tegen Duitschland zonder de hulp van Engeland, is in hun oogen een van te voren verloren oorlog, temeer daar zy in het Oos ten van hulp der Kleine Entente of van Sovjet-Rusland niet veel ver wachten. Wat Engeland betreft, we zeiden reeds, dat Frankrijk bij een gewa pend conflict om Tsjecho Slawakije allerminst zeker kan zijn van de Engelsche hulp. Zoo wordt uit Londen gemeld: De Britsche regeering is tot de slotsom gekomen, dat het oogen- blik niet gunstig is voor eenige scherp-omlijnde en bindende ver klaring ten aanzien van Tsjecho- Slowakije of Spanje. Terwijl de bestaande verplichtin gen jegens Tsjecho-Slowakije ge handhaafd zullen blijven, kan geen speciale waarborg van militaire hulp worden gegeven. Engeland zou erkennen, zekere verplichtingen te hebben krachtens het Volkenbondspact en deze ook te zullen nakomen. Ook acht Groot- Brittannië zich verplicht, Frankrijk te hulp te komen, wanneer dit land wordt aangevallen. Ouder deze omstandigheden zal Frankrijk zich nog wel eens be denken, alvorens gewapend Tsjecho. Slowakije te hulp te komen bij een aanval van Duitschland op dit land. Deze omstandigheden verklaren ook, dat Duitschland steeds verder gaat met zijn eischen tegenover Tsjecho-Slowakije. Thans zijn door dit land weer nieuwe concessies gedaan aan de Sudeten-Duitschers, zoowel op cul tureel als economisch gebied. Dit alles noemt de „Völkische Beobachter" slechts een kleine schre de voorwaarts. De principieele eisch der Sudeten- Duilschers blijft een nationaal zelfbestuur. Wij vreezen, dat Tsjecho-Slowakije zich wel volledig zal moeten voegen naar de wenschen van Duitschland, dat nu eenmaal de macht heeft. En de macht is tot recht gebombardeerd Honderden arrestaties in Oostenrijk. Uit Weenen spreekt men van „be voegde zijde" tegen, dat meer dan 10.000 arrestaties zijn verricht, Maar. toegegeven wordt, dat Maandag avond te Weenen in het geheel 1742 personen in arrest waren waarbij zijn inbegrepen zij, die wegens mis daden waren gearresteerd. Het betreft hier niet alleen inhech tenisnemingen wegens overtreding der deviezenwetten, doch vooral arrestaties met het doel vroeger niet vervolgde strafbare feiten alsnog te onderzoeken. Het bericht bevat voorts een groote lijst van namen van vooraanstaande personen, die tot heden werden ge arresteerd. Ex-president Miklas is vrij, exbondskanselier Schuschnigg heeft huisarrest en zou betrokken worden in 'n proces tot rehabilitatie van den moordenaar van bondskan selier Dclfuss, Schuschnigg's voor ganger. Uit nat.-socialistische bron wordt vernomen, dat de dossiers der te Weenen gearresteerde personen on verwijld aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen zullen worden. Een groot aantal arrestanten zou in vrijheid gesteld worden. De Spaansche burgeroorlog. Sedert Dinsdagochtend verloopt voor de Spaansche nationalisten zeer succesvol de tweede fase van het groote offensief, gaande in de richting van Catalonië en de Spaansche Oost kust. De troepen opereerden aan den linkeroever van de Ebro en braken op verscheidene plaatsen tusschen Bolea Sasa en Del Abodiado door de roode linies heen en veroverden Lierta. De stellingen der volksfronttroepen worden onophoudelijk door geschut en luchtmacht onder vuur genomen, terwijl hun artillerie nauwelijks antwoordt. De verliezeD, welke de linkschen bij deze gevechten geleden hebben, worden geschat op duizenden man schappen. Onder het materiaal, dat den nationalisten in handen viel, bevonden zich 300 mitrailleurs. De weg naar Catalonië werd ont daan van alle hindernissen waar achter de vijand gedurende ver scheidene dagen een krachtigen tegenstand voorbereidde. Dc doopplechtigheid van Prinses Beatrix. De doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal plaats vinden in de Groote Kerk te 's Gravenhage op Donderdag 12 Mei a.s. Prijsdaling voedergranen. De drie centrale landbouworgani saties hebben een telegram gericht aan den minister van Economische Zaken, waarin zij, in verband met de voortdurende daling van de pryzen der voedergranen op de Groninger Beurs, dringend verzoeken, door ver hooging van de monopoliehefflng op den invoer van buitenlandsche voedergranen de pryzen van rogge, gerst en haver op loonend peil te brengen. Het zedenschandaal te Oss. Wij hebben al vaker over dit vreeselijke drama geschreven en kunnen er ons slechts over verbazen, dat onze eigen grootpers het aan andere bladen overlaat, om in dit zaakje opheldering te vragen over 't feit, dat het kwaad daar zoo lang kon voortwoekeren, dat het hoofd van de politie niet eerder ingreep en zelfs een poging zou gedaan hebben, om den dader op vrye voeten te krijgen. In De Tijd wordt thans aange drongen op ophelderingen omtrent het passieve optreden van de Ossche autoriteiten ten opzichte van dit zedenschandaal. De Tijd wijst op de methode waar mee vooral de nationaal socialisti sche pers aangezien de hoofdbe- klaagde een Israëliet is de meest sensationeele publiciteit omtrent het geen gebeurd is, heeft uitgestrooid en vervolgt dan Hoewel deze methode afkeurend, meenen wij, dat de feiten die worden geschilderd, zulk een ontstellenden aard en omvang aannemen, dat eenige officieele verklaringen (zy het bevestigend of in tegenspraak) van de zijde van politie of justitie wel gewenscht zijn, om de gemoede ren gerust te stellen in de overtui ging, dat hier met ernst en kracht en zonder aanziens des persoons schoon schip zal worden gemaakt. Hebben bepaalde instanties door nalatigheid of anderszins gefaald en daardoor toegelaten, dat het euvel dezen grooten om vang kon aannemen, dan zijn ook te hunnen aanzien strenge maatregelen onmisbaar. Anders wordt het geval als dit, een teeken van ondergang. In „Ons Noorden" schreef oud minister Marchant dezer dagen „Men ziet het hier wederom be wezen: wij hebben veel meer noodig een krachtige, onvervaard ingrijpende hand van de uitvoerende macht, van justitie en politie, dan nieuwe wetten en verordeningen." Tegelijk met de zedelyke ge zondheid van ons volk staat ook de staatkundige gaafheid van ons democratisch bestel hier op de waagschaal. Vroege lente. Of we het aan De Bilt dan wel aan Veraart hebben te danken, i; niet bekend, maar feit is, dat we dit jaar van een zeldzaam vroege lente mochten genieten, waarvoor de griepbacillen op de loop zijn ge gaan. We erkennen met Breêro, dat het nog wel verkeeren kan, maar wat we hebben en hadden, heeft zijn deugd gedaan. In de Betuwe en op andere plaat sen zyn de kroozen reeds in bloei geraakt en de knoppen van andere fruitboomen staan op springen. Als deze hardloopers maar geen dood- loopers zijn. Er staan ons ongetwij feld nog fiksche nachtvorsten te wachten. Tenzij, Veraart.... Bosch- cn heidebranden. De zachte lente dreef vele stede lingen dit jaar reeds vroeg naar buiten om van de natuur te genieten en haar.... in onverstand geweld aan te doen. Ondanks alle waarschuwin gen gaat men in bosch en hei veelal nog zeer onvoorzichtig metvuurom. In de schoone omgeving van Ommen moesten meerdere bosch- en heide branden worden gebluscht. Een paar zwervers bezoedelden er Gods vrije natuur met een brandspiritus- bacchanaal, gedurende hetwelk ze hun omgeving door onvoorzichtigheid in vlam zetten. Een der zwervers moest met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar hij daags daarna is overleden. Honderden hectaren hakhout en dennenbosch zyn verbrand onder het Broek te Netersel. Een groot complex heidegrond op de grens der gemeenten St. Oeden- rode, Liemde en Best werd eveneens een prooi van het vuur. By Schinveld ging 90 H.A. bosch verloren; by Bladel honderden H.A. hakhout. Ook de Veluwsche brandweer moest in actie komen, aangezien in Stroe een heidebrand was uitge broken, welks gevolgen door snel ingrypen konden worden beperkt. Kinderen en vuur. Als 't voorjaar is, denkt de jeugd aan allerlei kattenkwaad. Een ge vaarlijke liefhebbery is dan het spelen met vuur. Hoe gevaarlyk dat wel is, bewezen deze week enkele noodlot tige voorvallen. Waarschijnlijk door het spelen met lucifers kwam een 5 jarig knaapje, zoontje van den heer P. te Venlo, aldaar in de vlammen om, welke een schuur verteerden, waarin het ventje zich bevond. Aldus ging óók een schuur ten gronde van de boerdery bewoond door den heer P. van der Meulen in buurt van Bergum. Een achttal koeien, vyf hokkelingen en een paard kwamen in de vlammen om. Een nieuw spelletje met vuur heb ben twee jeugdige Haagsche scholier tjes van 9 en 12 jaar oud, bedacht. Met behulp van een brandglas zyn zy er in geslaagd in de van Beyeren- straat in de etalage van een schoen winkel brand te stichten, zoodat de geheele winkel spoedig een vuurzee was en groote schade werd aange richt. De brandweer zag zich genood zaakt met een motorspuit het vuur te bestrijden. KADER-DAG 1938. Wederom zal dit jaar op St. Louis te Amersfoort de Kath. Staatspartij een kaderdag houden en wel op Be loken Paschen, 23 en 24 April. In de middag-bijeenkomst van Zaterdag zal het vraagstuk der z.g. „kleine boeren" worden behandeld, terwijl des Zondags het onderwerp „ons nationaal bewustzyn" door een drietal sprekers zal worden inge leid. Dreigende staking in de sigarenindustrie. Zaterdag hebben de vertegen woordigers der vier arbeidersorga nisaties in de sigarenindustrie de huidige situatie in deze nyverheid onder oogen gezien. Vastgesteld wordt, dat indien de werkgevers van 1 April a.s. af geen zeer belangryke verbeteringen in voeren, tegen dezen datum de sta king zal worden geproclameerd. Verschillende maatregelen, hier mede verband houdend, werden voor- loopig vastgesteld. INGEZONDEN. M. de Redacteur. Er is al veel geklaagd en ge schreven over het roode achterlicht van het rijwiel. En niet zonder redeD. Als men op een avond eens let op de passeerende fietsen, dan ziet men dat er nog zeer velen rijden zonder brandend achterlicht. Zondagavond j.l. heb ik bij dat mooie weer eens een wandeling ge maakt op den weg VenrayHorst. Ik telde tijdens die wandeling 217 passeerende fietsers. Hierby waren er 31 zonder brandend achterlicht. Deze 31 personen liepen dus kans op een bonnetje bij eventueele con trole. Dus bij circa 14 °/0 was de verlichting niet in orde. Waar ligt hier de schuld Een goedgekeurd achterlicht moet toch goed zijn. Ligt het dan aan de montage, dat ze geen goed contact hebben, ofwel dat hec lampje los of stuk is Dit is moeilyk te contro- leeren. Wel indien het er in z.g. „serie" op staat, omdat men dan vóór ook geen licht heeft als 't achter niet brandt. U dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik OPMERKER. VENRAY, 26 Maart 1938 WAARSCHUWING. Hondenbelasting. Tegen houders van honden, die vóór 1 April a.s. geen aangifte voor de belasting op honden hebben ge daan, zal onmiddellijk proces-ver baal worden opgemaakt. Venray, 21 Maart 1938. Burgemeester en Wethouders van Venray A.H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. Jonge Werkman roept U op 1 We laten even Dr. Poels aan het woord, wanneer hij op de laatste Bondsdag te Heerlen zich tot U richt met de volgende woorden „Wil het Christendom werkelijkheid zyn, dan moet het maatschappelijk worden georganiseerd. Gij jonge arbeiders zult dat niet alleen kun nen bereiken, maar ZONDER U gaat het zeker niet." Wij noemen dat een heerlijk wocri omdat iedere jonge werkman bij nadenken beseffen kan, dat men jou noodig heeft voor een groot werk, vooral vandaag nog. Een leger van jonge arbeiders moet er zijn, die weten wat ze wil len en zich zelf vormen volgens de VOLLE Katholieke levensopvatting. De Jeugd wordt bedreigd, dus U ookGelukkig staan er 10.000 groen- hemden gereed, U ook Sluit U aan bij de Je We en wy willen samen bouwen. De Je We wil een nieuwe generatie die aan de gevaren van allerlei aard een einde wil maken door vorming van sterke karakters, liefde voor het huisgezin, voor het gemeenschapsleven. Klopt er onder je arbeiderspakje nog een warm hart, zit er nog pit in je Sluit U dan aan by ons, versterk het groen front. Mag men ons de schuld geven, dat door onze lamlendigheid verloren gaat wat onze voorvechters in de arbeidsbe- weging werd opgebouwd Neen, nooit. Bouw dan mee aan je EIGEN toekomst, aan je EIGEN gezin, aan je EIGEN beweging, aan CHRISTUS RIJK. Dat gaat niet zonder jou en jou kracht, niet zonder Jou liefde en strijdlust. Kom en geef u op onder de leuze Voor ChristusVoor de jeugd Voor de arbeidersbeweging vooruit Zo roept de topleiding van de Jonge Werkman, zo roept U ook de plaatselijke afdeling van de Je We. Kom a.s. MAANDAG om half 8 eens naar de propagandavergade- ring in het Patronaat om te horen wat de Jonge Werkman wil. Daar worden verwacht ALLE jonge ar beiders in loondienst tussen 16 en 21 jaar. Ouders, help Uw jongens daaraan herinneren en werkt mee Maakt GROEN FRONT. KIESVEREENIGING VENRAY. In de groote zaal van het St. Antoniuspatronaat hield de Katho lieke Kiesvereeniging vergadering onder Voorzitterschap van den Heer V. Pyls, waarnemend Voorzitter, welke vergadering in hoofdzaak was belegd tot het kiezen van een Voor zitter. Na een woord van welkom opent de Voorzitter de vergadering met den Christelyken groet en stelt daarna de vraagWaar vandaan toch de zoo slechte opkomst der leden Denken zij misschienwe laten het maar aan het Bestuur ir Is de politiek te droog om zich daarmee bezig te houden Hebben zy de advertentie in Peel en Maas niet gelezen Zijn er nog andere redenen Is het verkiezen vau een Voorzitter voor de grootste vereeniging in Venray niet belang wekkend Hoe het zijwe hebben het feit te aanvaarden, dat 14 per sonen, waaronder het Bestuur, hier aanwezig zyn, die de agenda hebben af te werken. Laten we maar begin nen. Hy verzoekt den waarnemenden Secretaris, de Heer Kraykamp, de notulen der vorige vergadering, waarin ditmaal geestigheden niet ontbraken, voor te lezen, welke notulen zonder wijziging werden goedgekeurd onder dank aan den Secretaris. Vervolgens stelde de Heer Pyls aan de orde het hoofdpunt der agendaverkiezing van een Voorzit ter. Als inleiding tot dit agendapunt merkt de Heer Pyls op, dat de Heer A. Poels, die op de vorige vergade ring tot Voorzitter gekozen was, indertijd uitdrukkelijk aan Dr. L. Sala verklaard had onder geen enkele voorwaarde het Voorzitter schap te zullen aanvaarden. We zitten dus nu met deze verkiezing. Een goed betaald baantje is het evenmin als een prettig, maar het neemt niet weg, dat de Katholieken hebben deel te nemen in het politieke leven in het Vaderland. Hoe dit leven is, hebben we kunnen verne men uit de lezing van Kamerlid Hermans op de Kringvergadering te Well en dan hoort men, dat er reke ning gehouden wordt met onzeR.K. Staatsparty, wel een bewijs, dat ook politiek leven intressant is. Nu de Heer Poels het Voorzitter schap in geen geval aannam, heeft het Bestuur der K.K. in de Zwaan vergaderd ten einde een geschikt persoon voor Voorzitter te kiezen en candidaat te stellen. Het Bestuur candideert in verband hiermede den Heer Fleskens, die ter zake ver klaard heeft eene verkiezing te accepteeren. In verband met eene bepaling van het Reglement moet schriftelijk gestemd worden, Uit den uitslag der stemming blijkt, dat zyn uitgebracht 14 stem men waarvan 13 op den Heer Fles kens en 1 blanco. De heer Pyls feliciteert den heer Fleskens die in den korten tijd, dat hij in Venray woont, aller sympathie gewonnen heeft en alle stemmen op zich vereenigd zag. Hy weet zeker, dat wanneer er 1400 stemmers aan wezig waren, zy ook allen hun stem aan den heer Fleskens zouden geven. Maar ook feliciteert hij de Kiesver eeniging, die nu een Voorzitter heeft uit de kringen, waar men zulke ge schikte personen vindt. Ze zijn uit het goede hout gesneden. Immers de vader van den heer Fleskens, lid der eerste Kamer, is in de politiek ver grijsd. Hy voegt er den wensch aan toe, dat de nieuwe Voorzitter lange jaren deze functie zal bekleeden tot groei en bloei der R. K. en eigen tevredenheid. Hierna nam de Heer Fleskens plaats aan de bestuurstafel, gefeli citeerd door het Bestuur, waarna hij de vergadering dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hem werkelijk getroffen heeft. Al heeft hy tot nog toe aan „politiek" gedaan gaarne zal hfi zyn beste krachten geven aan den bloei der Kiesver eeniging, waarvoor hy bjj voorbaat aller meiewerking inroept. Hij dankt verder het Bestuur en den afgetre den Voorzitter, Dr. Sala, voor alles wat ztf voor de K.K. belangeloos deden. Nadat nog de wenschelijkheid van het jaarlijks innen der contributie besproken was en hiervoor een ver gadering met de heeren Propagan disten werd bepaald op a.s. Woens dag en de groote aanstaande verga dering voor geheel het Limburgsche Kiezerseer; te Roermond was be sproken, wees de heer Pyls op het nut van het lezen van „de Opmarsch", die hij gaarne in handen van eiken kiezer zag. Daar niemand gebruik maakte van de ïondvraag, sloot de Voor zitter de vergadering met gebed.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1