Buitenland. Huwelijks en geboor tecrisis in Frankrijk. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Marltfberichlen. Haar man Geiss Hendriks en haar broer Jan Knippers wenden zich den 14e November 1614 tot het hof van Gelder om Lisken in vrijheid gesteld te krijgen. Als reden geven ze op, dat Lisken drymalen is ge- torquiert gewest, en niet anders bekend heeft, dan hetgeen eene deugdzame vrouw bekennen kaD, en dat alzoo sych genochsam purgiert van de indiciën die haar ter groeter onscholt zijn operlacht. Lisken werd vrijgesteld en haar man en broeder moeten borg blijven voor haar gedrag en de gerechtskosten betalen. Geertgen van Geraedt huisvrouw van Steven der Muyer was te Roer mond wegens tooverij gexecuteerd en hare meubels waren door den momboir in beslag genomen. Steven had echter die meubels in gebruik genomen en werd hiervoor door het hof vervolgd. Niettegenstaande hij te kennen gaf, de meubels en het huisje in de bekkerstraat gelegen door hard werken verkregen te heb ben, werd zgn verzoek om huis en meubels te mogen behouden 20 Januari 1615 afgewezen en werd hij tevens veroordeelt in de kosten van het geding. Beter ging het Laurens Lenart. Zijne huisvrouw Trijne van Elmpt was te Roermond wegens tooverg door het hoofdgerecht schuldig ver klaart en geëxecuteerd. Hij heeftop zijn verzoek de inbeslag genomen meubels mogen behouden. N. K. A. J. DUITSCHLAND OVER WELDIGT OOSTENRIJK. De macht van het geweld. Als macht wordt tot recht, dan komt er van het recht maar bitter weinig terecht De waarheid daarvan ondervond onze ontredderde wereld nooit ster ker en duidelijker dan in deze eeuw en speciaal in den laatsten tijd. En dan denkt iedereen in de eerste plaats aan de bloedige overweldiging van Abessynië door Italië en aan de even goed voorbereide als onverhoedsche verovering van Oostenrijk door Duitschland. Het ongelukkige Oostenrijk, door het domme vredesverdrag na den wereldoorlog teruggebracht tot een klein land, dat economisch bijna niet op verhaal kon komen, heeft gewor steld om zijn zelfstandig bestaan. Die worsteling werd ingezet door Dollfuss, die den strijd met zijn leven betaalde. Na hem kwam Schuschnigg die enorme taak voortzetten met een energie en een moed, die de sympathie en de bewondering hadden van heel de beschaafde wereld. En thans heeft die worsteling door het brute geweld van de nationaal-socialistische machts-idee een einde genomen met den onder gang van Oostenrijk als zelfstan digen staat. Oostenrijk is bezwekende jaren lang gepropageerde „Anschlusz" van Oostenrijk bij Duitschland is een feit geworden. En Europa stond bg dit drama als machteloos toeschouwer. Ook de mogendheden, die zich plechtig garant hadden verklaard vcor de Oostenrijksche onafhankelijk heid, met name Italië, Engeland en Frankrijk, hebben deze nieuwe schending van het internationale recht met de handen in den schoot moeten aanzien zij hebben den overweldiger vrij spel gelaten en alleen door het geweld te laten zege vieren over het recht is een ver schrikkelijke Europeesche oorlog tot op heden afgewend. Wij hebben ons eenvoudig bij den nieuwen toestand en de nieuwe rechtsopvattingen neer te leggen, want niemand make er zich eenige illusie van, dat een oorlog in 3taat zou zijn, om het recht te doen zege vieren. Bij de enorme bewapening van thans en bij de heerschende mentaliteit zou een oorlog de wereld tot een puinhoop van ellende en nameloos wee maken en onze ge- heele beschaving tot den grond toe vernietigen. Hoezeer we dan ook de toe nemende machtswellust van sommige staten en systemen om de diep ernstige gevolgen betreuren, vooral ook om 't vervagen van het rechts begrip, toch moeten we dit aan vaarden als het minste van de kwaden, waartusschen thans weer is gekozen. Wij zullen nu trachten, in beknop- ten vorm een overzicht te geven van de bliksemsnelle gebeurtenissen, welke geleid bebben tot de volledige verovering van Oostenrijk door Duitschland. Het begon met een brutaal in grijpen in de zuivere binnenlandsche politiek van het zelfstandige Oosten rijk. Er werden troepen samengetrok ken aan de Oostenrijksche grens en onder die dreiging werd in een ultimatum het aflassen geëischt van de aangekondigde volksstemming, het aftreden van Schuschnigg en de overdracht van de regeering aan de nationaal-socialisten. Om 't ergste te voorkomen boog de regeering en stelde zg het refe rendum uit. Daarmede niet tevreden, stelde Duitschland een tweede ultimatum op zeer korten termgn, waarin de eerste eischen werden gehandhaafd en waarin verder werd aangekondigd, dat de Duitsche troepen Oostenrijk zouden binnenrukken, indien de eischen niet werden ingewilligd. Daarop heeft Schuschnigg Vrijdag avond tegen half acht medegedeeld, dat hij aftrad. Bondspresident Miklas heeft dit aftreden niet aanvaard en daarop zien we op niet opgehelderde wijze Seyss Inquart optreden als kanselier," die telegrafisch aan Duitschland verzocht, troepen te zenden voor het handhaven der orde, wat hier beteekent: voor het vesti gen en handhaven van een nationaal- socialistisch bewind. Op twee punten moge hier vooral de aandacht gevestigd worden; wanneer Duitschland overtuigd ware geweest, dat de meerderheid van het Oostenrijksche volk het nationaal-socialisme wenschte, dan had het vol vertrouwen de volks stemming kunnen afwachten en dan ware het niet noodig geweest, om een imponeerende militaire macht van circa 1/i millioen naar Oostenrijk te zenden. Duitschland nam officieel bezit van Oostenrgk, dat in deze critiekeuren verlaten was van al zijn vrienden, zelfs van hen, die de onafhankelijk heid van 't land hadden gegarandeerd, met aan 't hoofd Musolini, die bij de doodsbaar van Dolfuss de onafhan kelijkheid nog met een duren eed bezegeld had. Maar toen, in 1934 wenschte Mus solini uit eigenbelang Duitschland niet als buur. Nu is Duitschland de bor igenoot van Italië, die zijdelings meehielp den roof- en moordtocht in Abessynië te doen gelukken; tegen dien bondgenoot aan zijn grenzen heeft Mussolini geen bezwaar; de eene „deugd" is de andere waard en zoo maakte Mussolini de verovering van Oostenrgk mogelijk, waarvoor de Führer hem telegrafisch dankte: „Ik zal dit nooit vergeten!" Dit telegram ware ook aldus uit te leg gen: ik zal er altijd rekening mee moeten houden, wat uw eeden en beloften waard zijn I Hitler is persoonlijk te Linz den „Anschlusz" van Oostenrijk bij Duitschland komen proclameeren. Hij werd daar met een onbeschrij felijk gejubel begroet en voor en tijdens zijn rede van het bordes van het raadhuis groeide het gejuich en het enthousiasme tot een waar deli rium, zooals we dat in Duitschland bij toespraken van den Führer al lang niet meer kennen. Uit de begroetingsrede van den nieuwen bondskanselier Seyss Inquart citeeren we: Na een zwaar en hard en off er vol bestaan is Oostenrijk nu tot het be wustzijn gewekt, weer een levend volk te zijn. Het heeft een Feuhrer, die bereid en in staat is, het uit den toestand van de diepste geslagen heid te reddeD, de natie te leiden in den strijd voor eer, vrijheid en recht. Oostenrijk heeft thans de zijde van den Feuhrer gekozen (langdurig gejuich en Heil-geroep). Duitsche soldaten zijn onder het geestdriftig gejubel der bevolking Oostenrijk binnengerukt, als een be vestiging van den wil, het Duitsche volk te helpen, het Duitsche recht te waarborgen en te verzekeren. (Eindeloos geroep van Siegheil). Het volks-Duitsche rijk van orde en van vrede in ons doel en Adolf Hitler is van dit rijk de Feuhrer (hernieuwd bij vals geroep). Namens miliioenen Oostenrijkers werd aan den Feuhrer dank gebracht voor zijn hulp aan Oostenrijk. Hierna nam de Duitsche Feuhrer en rijks-kanselier, Adolf Hitler, zelf het woord om op de eerste plaats uiting te geven aan zijn diepe be wogenheid over het verloop der ge beurtenissen, die Oostenrijk tenslotte tot het beoogde doel gevoerd hebben. Het bereikte resultaat moet aan de wereld bewijzen, dat alle pogin gen om dit volk te verdeelen ver- geefsch zullen zijn. Na gewezen te hebben op de be schermende rol der Duitsche soldateD, die Oostenrijk binnen marcheerden en op de eenheid van bet groote Duitsche volk, die thans zich zoo schitterend manifesteert en ge schraagd wordt door de macht van het Duitsche rijk, eindigde Hitler met een „Siegheilvoor Duitschland, dat tot in het oneindige door de toehoo- ders herhaald werd, waarna het „DeutschlaDd ueber Alles" en het Horst Wessel-lied gezongen werd. Hitier deelde mede, dat het Oos tenrijksche volk bij volksstemming zal kunnen beslissen over de aan sluiting bij Duitschland. Dat wordt natuurlijk naar het bekende recept een ongeveer 100 pet. zege voor het nieuwe regiem Inmiddels is de „gelijkschakeling" begonnen. Staatsfunctionarissen wor den afgezet en vervangen door bruine machthebbers; de niet-nationaal-so- cialistische burgemeesters verdwij nen, desnoods in „Schutzhaft" en zoo lezen we in een veelzeggende mede- deeling van het Duitsche Nieuws- Bureau: „de dagbladgebouwen der Cleriale pers zijn door S.A. en door S.S. bezet." Dat korte bericht onthult al iets over de groote vrees, die zich bg deze Duitsche verovering van velen meester maakt ten opzichte van het Katholieke bolwerk, dat Oostenrijk tot heden in een centraal Europa vormde. Ook hier zal de gelijkscha keling worden doorgevoerd en de katholieke Kerk zal er in dezelfde dwangpositie komen te verkeeren als in het Derde Rijk. Daaraan dacht natuurlgk ook de moedige bondskanselier Schuschnigg bij zijn afscheidswoord voor de radio, toen hij geroerd bad; „Gott schütze Oesterreich Volksstemming op 10Apr«las. In de proclamatie, waarin de nieuwe Oostenrijksche „regeering" de aansluiting bij Duitschland af kondigt, wordt bepaald, dat op 10 April a.s. een volksstemming zal worden gehouden. Er staat uitdruk kelijk bg vermeld, dat het een vrije en geheime stemming zal zgn Vandalen aan 't werk. Een gedenkteeken voor den ver moorden kanselier Dollfus is omver geworpen en stuk geslagen. Het wordt hier blijkbaar hetzelfde laffe spelletje als in Duitschland in 1933, toen ook gedenkteekenen voor Rathenau en anderen werden ver nield en diens moordenaars werden geëerd. Oostenrijk wordt geregeerd als Beieren. Het schijnt thans vrijwel vast te staaD, dat Oostenrijk in het vervolg gelijk zal staan met andere Duitsche landen, zooals bijv. Beieren, en een regeering van enkele ministers zal behouden. Leger, buitenlandsche zaken, binnenlandsche zaken en economie zullen evenwel onder de rijksregeering ressorteeren. In cul- tureele zaken zal een zekere auto nomie blgven bestaan. De houding der mogendheden. In bovenstaande beschouwing heb ben we al even melding gemaakt van de afwachtende en berustende houding van de mogendheden. Engeland en Frankrijk hebben weliswaar te Berlijn een krachtig protest laten hooren tegen het Duitsche optreden, maar Berlijn heeft die protesten eenvoudig afge wezen met de opmerking „dat ze op verkeerde inlichtingen berustten!" Dat teekent wel het gevoel van over macht van Duitschland. Uit de persbeschouwingen in de verschillende landen, vooral Engeland en Frankrijk, komt vooral naar voren, dat dit nu het laatste vol dongen feit moet zijn, waarvoor Duitschland de wereld stelt. En dan duidt men op Tsjecho-Slowakijë en Hongargë en op de vele andere lan den, waar Duitschers wonen. Echterdat is ook verklaard bij de hermilitariseering van het Rijn land, bij de Duitsche herbewapening en zoovele andere schendingen van verdragen Het proces te Moskou. Wisjinske, de openbare aanklager, heeft aan het einde van zijn requisi toir 25 jaar gevangenisstraf geëischt tegen Rakofski en Bessonof. Tegen de andere 19 verdachten eischte hg de doodstraf, te voltrekken door het vuurpeleton. Het requisitoir van den aanklager duurde 5 uur. Herhaaldelijk is reeds geschreven over het groote gevaar, dat Frank- rijks volksbestaan bedreigt uithoof de van de gestadig toenemende „denaliteit", welke het nadeelig ver schil is tusschen het jaarlijksche aantal sterfgevallen en het jaarlijk sche aantal geboorten. Het zijn in de eerste plaats de godsdienstige, geestelijke leiders van het volk, die sinds jaar en dag niet ophouden op dat groote kwaad te wijzen, omdat zijn voornaamste oor zaak ongetwijfeld een aangelegen heid van de hun toevertrouwde ziel zorg is. Nog zoo pas heeft de aartsbis schop van Parijs, kardinaal Yerdier, zgn vastenbrief aan dit onderwerp gewijd. Politiek alarm tegen het euvel slaat ook de Nationale Academie der Medicijnen, een lichaam, dat een groot zedelijk prestige bezit. Maar het geboortentekort behoor de ook 't eerste punt van zorg uit te maken van alle politiek en alle politici wanneer het meest primaire landsbelang hun nader aan het hart lag dan het belang der partg of van den eigen persoon. Nu bestaat er gelukkig zoowel in de Kamer als in den Senaat een z.g. „groep tot behartiging van fa milie- en geboortenbelangen", waar bij afgevaardigden, resp. senatoren van uiteenloopende politieke opinies zijn aangesloten. En de secretaris generaal van deze Kamergroep heeft eenigen tijd geleden een wetsont werp op het bureau van den Kamer president gedeponeerd, dat beoogt eenige remedie te brengen voor het kwaad. Wanneer dit wetsontwerp een meerderheid vindt, zal Frankrijk voortaan, in navolging van Italië, Duitschland en Zweden, het systeem kennen van door den staat te ver strekken huwelijksleeningen. Deskundigen hebben berekend, dat deze maatregel het aantal huwelij ken en geboorten met 15 a 18 pet. zou doen toenemen, waarbij zij er van uitgaan, dat de huwelijkscrisis een der voornaamste oorzaken is van de geboortencrisis. Van een huwelijkscrisis te spreken is niet overdreven. In het jaar 1931 telde men weinig minder dan twee millioen ongehuwde mannen tusschen de 20 en 40 jaar; tegen iedere 10,000 huwbare vrijge zellen waren er in dat jaar slechts 871 nieuw gehuwden; in 1935 was dat getal nog geslonken tot 750, terwijl in 1936 het laagste huwe lijkscijfer werd bereikt sinds 1874, de geheel abnormale oorlogsjaren 19141918 daargelaten. Tal van jongelui trouwen niet, omdat zij nu eenmaal niet de eerste kosten van installatie kunnen dra gen en, als zg trouwen, willen zij geen kinderen uit angst voor ma- terieele moeilijkheden. Bovengenoemd wetsontwerp be oogt dan ook het verstrekken van een leening van 5000 francs aan personen, die zonder 20.000 francs inkomen per jaar te hebben, willen trouwen, mits zg wat de meisjes aangaat, minstens 18 jaar en wat de jongemannen aangaat minstens 21 jaar oud zijn en, wat beide sek sen betreft, hoogstens 27 jaar. Voorts zou de wet moeten bepa len, dat bij de geboorte van ieder kind een vierde deel van het terug te betalen bedrag zou worden kwijt gescholden, alsmede een uitstel van betaling der rest van het bedrag voor een jaar zou worden gegeven. Op deze wijze zou een jong gezin het geheele geleende bedrag ge schonken krijgen, als het in de vgf jaren na het sluiten van het huwe lijk reeds vier kinderen krijgt. De overredingskracht dezer wet zou nog versterkt moeten worden door het inlasschen der bepaling, dat de benoodigde fondsen gevormd zouden worden door 'n bijzondere belasting te heffen van de vrijgezel len die daarmede van hun kant zich eenigermate van hun plicht van na tionale solidariteit zouden kwijten. Ongetwijfeld tasten dergelijke maatregelen het kwaad niet in den wortel aan en is het droevig, dat naar zulke, toch altijd min of meer grove stimuleerende middelen moet worden gegrepen. Maar aangezien er nu eenmaal evenzeer economische als moreele misstanden verholpen moeten worden, is het begrijpelijk, dat de idee van huwelijksleeningen geestdriftig ook door katholieke vereenigingen gesteund wordt. Inmiddels moet het tot voldoening stemmen, dat een dag of wat ge leden de Senaat, Frankrijks Eerste Kamer maar met beduidend grootere bevoegdheid dan de onze een principieel uitvoerig debat over de kwestie der „denaliteit" heeft geopend en haar niet zoo maar terloops even behandelt als, Daar wij ons herinneren, begin vorig jaar de Kamer van afgevaardigden deed, waar het geboortetekort door enkele leden der rechterzijde in den loop van het debat over de defensiebe- grooting ter sprake werd gebracht en gewraakt als een zwakke stee in 's lands militaire paraatheid. De voornaamste spreker in dit debat, waarin de minister-president zelf ten aanzien van het vraagstuk stelling zal moeten nemen, is tot dusverre senator Pernod geweest, die voorzitter is in Frankrijk van wat wij „den bond voor groote ge zinnen" zouden noemen. Pernod gaf als zgn persoonlijke overtuiging te kennen, dat als voor naamste oorzaak van het kwaad be schouwd moest worden de verzwak king van het godsdienstig gevoelen het vergeten van de christelijke moraal. Hij wilde op dit aspect der kwestie niet insisteeren, maar het was toch goed, dat in dat milieu, met zijn overheerschende leeken- mentaliteit, dit eens door een gezag hebbend man gezegd werd. De voornaamste oorzaak van so cialen aard noemde Pernod deD trek van het platteland naar de steden, welke trek door de invoering van de 40-urenweek sterk is bevorderd. Als een andere oorzaak van socialen aard noemde hg den arbeid, welken vrouw tegenwoordig veelvuldig buitenshuis verricht. Is dus het eerst aangewezen geneesmiddel van het kwaad der denataliteit, dat de terug keer naar het land bevorderd wordt, evenmin mag de regeering op het zedelijk plan verwaarloozen, een voor het groote gezin gunstig kli maat te scheppen. Daaraan hapert in Frankrgk nog heel wat en Pernod haalde eenige sterke staaltjes aan als bewijs, dat de bureaucratie eigen lijk van een het groote gezin vijan- digen geest is bezield. VENRAY, 19 Maart 1938 Kath. Jonge Middenstand. De aangekondigde propaganda- vergadering van de Jonge Midden stand is voorbij en het ledenaantal is weer 'n stuk vooruitgegaan. Ver schillende Jonge Middenstanders, die begrijpeD, dat zg gezamenlijk maat schappelijk gevormd dienen te wor den, hebben zich bij de vereeniging aangesloten. Ouders van JoDge Middenstanders wilt toch inzien, en bij eerlijk én diep nadenken zult gij dit zeker moeten toegeven, dat het een vol tooien is van de opvoeding. Uw kinderen aan de maatschappij van heden aan te passen. En vooral dat dit dient te geschieden op Katholieke grondslag. Dit leert men in de eigen jeugd- vereeniging. In de afgeloopen 5 jaren dat de K.J.M.V. in Venray bestaat, werden, hoofdzakelijk in de winter, 36 lezingen en spreekbeurten geor ganiseerd, waarvan 16 spreekbeurten door de eigen leden. Hiernaast werd in samenwerking met Jonge Boeren en Werklieden- vereeniging een Sociale cursus ge houden en tweemaal werd een cursus in EH.B.O. georganiseerd. Dit alles en nog veel meer biedt de K.J.M.V. haar leden. Jonge Middenstanders, wilt gij vooruit in de wereld, ontwikkelt U en vormt U zelf dan door de K. J.M.V. MEDEWERKER. Munten uit de 15e en 16e eeuw gevonden. Bij het ploegen van een akker heeft een landbouwer te Venray een steenen kruik gevonden, waarvan de inhoud bestond uit 872 oude munten uit de jaren 1400 en 1500. De gevonden munten zgn van ver- schillenae vorm rond, vierkant, zes kant enz. De kruik werd evenwel stukgeploegd. Cassatieberoep verworpen. Verworpen de voorziening in cas satie, ingesteld door den chauffeur J. uit Venray tegen het arrest van het Bossche Gerechtshof en het vonnis der Roermondsche Rechtbank, waarbij J. wegens het overrijden van den heer van den Berg, burge meester van Meerlo was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en intrekking van het rgbewgs. LUXOR-THEATER. „Het Spookhuis." Een geheimzinnig schip kruist voor de kust, een schip zonder natio naliteit of naam, een spookschip! Het verschijnt plotseling uit een mistbank in het volle licht van de schijnwerpers van een patrouilleerend politievaartuig, doch verdwijnt even plotseling als het gekomen is, zonder op de sommatie van de politie te reageeren. Op zekere nacht gelukt het een vinderboot dicht in de nabij heid van het geheimzinnige schip te komen, doch een schot doodt den nieuwsgierigen politieman, die het raadsel poogde op te lossen. De Commissaris der havenpolitie is wanhopig. Klaus Hansen, een van de beste speurders verneemt uit de dagbladen, den dood van zijn makker. Hij meldt zich direct bij zgn supe rieuren en verneemt, dat niet alleen het spookschip het onderwerp van 's commissaris zorgen is. Ook het s.s. Sörberg is een moeilijk geval voor hem. Het schip is namelijk met een lading goud van eenige miliioenen gezonkeD, zonder dat het wrak tot dusverre is gevonden. Het gevolg is, dat de mogendheid voor wier reke ning het transport geschiedde, aan houdend informeert waar het schip gezonken is. Stuurman Jochen, de eenige over levende van het gezonken schip Sörberg komt met de bemanning in aanrakiDg en besluiten gezamenlijk de goudschatten van het wrak te lichten. Nu is Hansen's plan gemaakt om achter alle geheimen te komen en met groote omzichtigheid wordt het plan uitgewerkt. Na een hevig ge vecht worden de misdadigers over weldigd en gevangen genomen. Het raadsel van het spookschip wordt opgelost en de goudschat is gered. Als tweede hoofdfilm draait „Zoo'n brutale vlegel" met Heinz Rühmann, hij speelt in deze film de hoofdrol en wel de dubbelrol, waar hg dan ook de brutale vlegel is. Op de eerste plaats is hij advocaat in Berlijn, tooneelschrijver enz. en tegelijkertijd speelt hij voor den sprekend op hem gelgkenden broer, die nog op het gymnasium Is. Die maakt het zoo bont, dat hij de plaat poetst, juist op het oogenblik, dat zijn broer, de advocaat, hem komt bezoeken, Hierop volgen de gekste en komische vergissingen. De advocaat moet nu voor de streken van broerlief opdraaien. Geregeld verwekt deze vroolijke film dan ook een gezellig oogenblik en menige lachbui. Onderscheiding. Aan onze vroegere dorpsgenoot, Ir. C. E. P. M. Raedts, Wethouder der gemeente Heerlen, is bij Kon. besluit verlof verleend tot het aan nemen van het officiersklooster der Orde van Verdienste van Hongarije. Nieuwe dienstregeling der Spoorwegen. Belangrijke wijzigingen. De nieuwe dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen is oor zaak, dat in de internationale ver bindingen meer of minder belang rijke wijzigingen moeten worden ge bracht. Hoewel de buitenlandsche spoor wegen hunnerzijds in groote mate hebben medegewerkt, om de moeilijk heden, welke door de nieuwe rege ling zijn ontstaan, tot een minimum te beperken, is dit toch niet in alle gevallen mogelijk geweest. Werd voorheen bij de samenstel ling der dienstregeling aan den in ternationalen trein voorrang ver leend boven de binnenlandsche trei nen, in de nieuwe dienstregeling kan dat niet meer. Zou het oude beginsel'gehandhaafd blgven, dan ware het ten eenenmale onmogelijk geweest om het nieuwe systeem van groote regelmaat in te voeren. Het komt dan ook voor, dat een internationale trein, door een met grootere snelheid loopenden electri- schen trein of diesel-electrischen trein wordt ingehaald, waardoor het mogelijk wordt met overstappen, het eindpunt van de reis eerder te be reiken, of wel later van een begin- station te vertrekken om dan op het inhaalstation den internationalen trein nog juist te pakken. Als gevolg van de nieuwe dienst regeling zijn vrijwel alle interna- le treinen min of meer gewijzigd, hetgeen bg het verschijnen van het nieuwe spoorboekje vanzelf ter ken nis van het publiek zal komen. Gestorven op het voetbalveld. Een tragisch voorval had Zondag plaats op één der voetbalterreinen in het Sportpark te Deventer. Eén der daar spelenden, de 30-jarige C. Bosch, uit Deventer, werd plotseling onwel en gaf eenige oogenblikken later den geest. De man was ge huwd en vader van een kind. Gewoonte of instinct Hoe beschaafder we worden, des te minder worden we door onze natuurlijke instincten geleid. Niette min ondervinden we den invloed van een groot aantal primitieve instinc ten, die vaak ten onrechte als „ge woonten" worden aangemerkt. Waarom b.v. doet Tante regel matig haar dutje na het middag eten Eenvoudig omdat zg bg in stinct weet, dat men na den maal tijd de spijsvertering een handje moet helpen. Waarom loopt Oom heen en weer wanneer hij nerveus is Eenvoudig omdat het instinct van onze primi tieve voorouders weer bij hem boven komt. Deze toch werden opgejaagd door hun vijanden en waren steeds in beweging, hetzij voor verdediging of voor de vlucht. Daar is b.v. de z.g. „kauwgewoon- te". Waarom kauwen jongens en meisjes op school op hun potlooden als ze zich extra moeten inspannen. Waarom bijten vele menschen op het platteland op een takje of een strootje Om de eenvoudige reden, dat kauwen een natuurlijke, instinc tieve wijze is om den mond te ver- frisschen en de zenuwen te kal- meeren. De wetenschap komt nu de natuur te hulp. Kauwgom neemt thans de plaats in van die afgeknabbelde potlooden en strootjes; want behalve dat het de zenuwen kalmeert, be vordert het de spijsvertering en zuivert het de tanden. Bovendien maakt de heerlijke smaak ervan, dat toegeven aan dit kauw-instlnct bg zonder aangenaam is, Late Mis op Zondag. Surrogaatmenschen Een medewerker van het orgaan der Katholieke Jonge Werkgevers- vereenigiDg schrijft, dat de kerk tegenover zgn huis Zondags een Mj.q van half twaalf kent. Er moet, schrijft hij, Zaterdag avonds dikwijls gefeest" worden tot ver over twaalven, en dus moet er Zondags ook een heel late Mis zgn. „We hebben een fuif, en dan pik ken we het Misje van half twaalf Dergelijke pijnlijke bewoordingen hoor ik, aldus de genoemde mede werker, vaak in deze buurt. En daar sta je dan met je heerlijk Geloof, met de acht Zaligheden, de tien ge boden en heel je rijkdom als katho liek, tegenover een katholiek. Zóó, vanuit mijn raam, heb ik meermalen veertig auto's voor de kerk gezien op dat uur. En niet om half twaalf Dan staan er gemiddeld 25 tot 30 Maar men rijdt voor tegen twaalven toe. Van de Offerande af is toch óók nog Mis hooren Die preek, nou ja Eén stakkerd ik zal het nummer van zijn wagen hier niet vermelden, komt elke week tusschen kwart voor twaalf en twaalf uur aanrijden, stapt langzaam uit, loopt tergend rustig in de richting van de kerk, en gaat dan 30 minuten hangen in een bank, voor zoover hij niet staan blijft. Snapt die Sufferd wel wat een kerk is? En het zijn niet alleen de men schen, die gefuifd hebben, maar er zijn veel vaste klanten. En mee3t de rijke menschen. Niet zij, die heele week hard zwoegen, en Zon dags eens willen uitslapen. Wie hard werkt, en werkt met het groote doel, waarvoor werken al leen maar in aanmerking komt, die gaat Zondags niet den heelen ochtend in bed liggen. Het is die bepaalde ondefinieerbare troep lauwen. De surrogaatmenschen. De synthetische katholieken. De waan-braven. Het zijn individuen met auto's en bontjassen, mode-slaven zij, die zich schamen voor hun ka tholiciteit, zij, die niet bestaan moes ten, die niet katholiek genoemd mochten worden. Vogelschieten strafbaar. In de wereld van de gilden en schutterijen bestaat groote belang stelling voor de principieele vraag, of het zoogenaamde vogelschieten, een van de merkwaardigste tradities van het schutterswezen, in strijd is met de Hinderwet. Verbod van het vogelschieten zou zeker tot den ondergang van de eeuwenoude schuttersgilden leiden. De Officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Maas tricht heeft thans in beroep van een kantonrechtelijk vonnis bevestiging van dit veroordeelend vonnis ge- eischt, waarbij de voorzitter van een Limburgsche schutterij werd veroor deeld tot een geldboete van f 6 of drie dagen hechtenis. De pleiter van beklaagde betwistte op juridische gronden, dat de hier bedoelde schietverrichtingen onder de Hinderwet vallen, vestigde de aandacht op het groote folkloris tische belang van het vogelschieten en vroeg vrijspraak. VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 2.410.000 eieren. Kipeieren van f 2.60 tot f 3.20 Kleine eieren van f 2.20 tot f 2.40 Eendeieren van f 2.60 tot f 3. ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 5.100.000 eieren. Kipeieren van f 2.20 tot f 3.20 Eendeieren van f 2.10 tot f 3. TREKHONDENWET. Herkeuring van alle trekhonden Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis dat door hen eene herkeuring van alle trekhonden wordt bevolen, welke zal worden gehouden op 5 en 6 April a.s. en wel: DINSDAG 5 April a.s. des voormiddags 9 uur te Oostrum, beginpunt weg Geijsteren; des voormiddags 10 uur te Oirlo, pomp bij J. H. Nelissen; des voormiddags 11 uur te Cas- tenray, kermisterrein; des namiddags 3 uur te Leunen, nabij het transformatorhuisje; WOENSDAG 6 April a s. des voormiddag 9 uur Dorp, Hen- seniusplein; des voormiddags 10 uur Nachtigaal, Deurnscheweg; des namiddags 2 uur te Merselo, kermisterrein. De honden moeten voldoen aan de volgende eischen: 1. Korte, breede, zware nek, krachtige hals; 2. breede schoft, (deel van den rug tusschen de schouderbladen) 3. rechte, breede, gespierde rug; korte, rechte, breede lendenen; 4. breede voorborst; 5. breed, gespierd kruis, smalle gevulde flanken; 6. gewelfde, diepe borst, gespierde, voldoende vastliggende schouder; 7. krachtig gebouwde, rechte beenen (voorbeenen) 8. korte, ronde klauwen; niet ge spreide teenen met ronde niet weeke zooikussens; 9. goed gebroekt: lange flinke ge spierde dij en schenkel; sprongge wrichten laag bij den grond, goeden stand van de achterbeenen; 10. krachtige gewrichten. Met nadruk wordt er op gewezen dat de honden aangespannen ter keuring moeten werden aangeboden. Niet goedgekeurd worden de hon den welke onvolwassen zij a en ver der kreupele, aan huidziekte lijdende, gewonde, zichtbaar dragende of zoogende honden. Honden met een geringere schoft hoogte dan 60 c.M., indien zij voor de kar gespannen, 50 c.M. indien zg

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6