DERDE BLAD VAN PFFT. EN MAAS -en nég -is die knagende fuegignj Allebei welkom! ROODE STER Ons weekpraatje. Buitenland. Binnenland. Zaterdag 12 Maart 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 11 Gedwoneen uilzending naar Duiisdtland. Een soepele practljk verelscht. Worden principieele bezwaren erkend J Evenals het vorige jaar is er in het komende seizoen weer voor vele duizenden Nederland sche werklonzen, in het bijzon der voor landarbeiders, gelegen heid om in Duitschland een eerlijk stuk brood te verdienen Duitschland wil zich ook op liet gebied van land-en tuinbouw van veeteelt en voor wat de zuivelvoorziening betreft, onaf hankelijk trachten te maken van het buitenland en deswege is er zooveel grond in cultuur geno men, dat er in het seizoen een groot tekort aan geschoolde ar beidskrachten is. Datzelfde verschijnsel deed zich trouwens ook in de vóór-oor- logsche jaren voor, land tuinbouw, ook de veeteelt, ston den toen in Duitschland op een nog veel lager peil dan thans het geval en daarom was de Nederlandsche arbeider er altijd een zeer gewaardeerde hulp. Onze regeering heeft er bij de gemeentebesturen op aangedron gen, dat zij de werkloozen, die voor uitzending naar Duitschland in aanmerking komen, zullen be wegen om inderdaad te gaan En zij gaf den gemeentebesturen voor de vervulling van deze op dracht een stok in de hand, een stok, welke de burgemeesters voorloopig achter de deur van het stempellokaal kunnen^ plaat sen, maar die, zoo noodig, ge hanteerd zal moeten worden. Bij weigering van geschikten arbeid in Duitschland zullen de betrokken werkloozen van eiken overheidssteun en van uitkeering uit de werkloozenkas worden uitgesloten. Als geschikte arbeid voor on gehuwde werkloozen, voor inwo nende zoons en kostgangers wordt door den minister genoemd: het werk van melkers en inwonende knechten voor allerlei arbeid Als passend werk voor gehuw den en kostwinners noemt de minister: het werk, dat er Duitschland is voor melkersge zinnen en den seizoenarbeid. In beginsel is er niets in je brengen tegen dezen door de overheid uitgeoefenden drang. Negentig procent der Neder landsche werkloozen kan de ar beidsgelegenheid in Duitschland beschouwen als een zegen, welke voor ze is weggelegd. Een flinke kerel pak: zoo iets aan, ook zonder aandrang van de over heid. We zijn toch waarachtig geen lummels, die niet bij moe ders pappot wegkunnenDank baar dient de gelegenheid te worden aanvaard om eindelijk aan het demoraliseerende niets doen te ontkomen, nieuwe onder vinding in het vak op te doen door arbeid in vreemde omge ving en andere omstandigheden, den geest te verrijken door het verkeer met menschen van een anderen landaard En tóch... Er zijn voor sommi gen in dit speciale geval bezwa ren denkbaar. Het Duitschland van heden kan als vestigings oord voor den Nederlandschen arbeider niet meer worden ver geleken met het Duitschland van vóór den oorlog, noch met an dere landen, welker staatkundige structuur met de onze overeen komt. Men zegge niet, dat de Neder landsche overheid er niets mee te maken heeft, of de Neder landsche arbeider al of niet vreemd staat tegenover de cul- tureele en maatschappelijke ten- denzen, welke geldend zijn in het land, waar hem arbeid wordt aangeboden. Een practisch voorbeeld kan dat verduidelijken. Zou onze overheid het verantwoord achten om Nederlandsche werkloozen te dwingen „geschikten arbeid" te aanvaarden in Rusland, wanneer deze kon worden aangeboden We durven beweren, dat de Nederlandsche regeering deze vraag met een stellig „neen" zou beantwoorden, ais ze „MIJNHARDTJE" JP 12 cachets 50 ct. P r oef doo s je 2 cachets 10 ct. BijApoth.enDrog. Dr. Aug. Veraart als lentebode. Als het jonge groen ontspruit... Doet hij vreemde dingen. Dr. Aug. Veraart is voor mij het zelfde, wat een staartnummer in de staatsloterij voor me beteekent: ik geloof er niet aan, maar... je kunt nooit weten! En daarom ben ik hem vriendelijk szind. Bovendien presenteert hij zich ik heb het al lang niet meer over het staartnummer, doch uitslui tend over Dr. Veraart, op prettige momenten en belast hij zich met voor ons, zijn medemenschen, pret tige dingen. Een lam in de wei, zoo zegt men, beteekent „voorjaar", maar wanneer ik, na het eerste lam te hebben gezien, mijn overjas uitlaat en blootshoofds mijn ochtendwan deling maak, dan krijg ik minsteDs voor drie weken den dokter over den vloer. Lammeren kun je beslist nietver- tot eentrouwen. En zwaluwen ook niet. antwoord werd bewogen. Goed,Zelfs de ooievaar bedriegt ons wei principieele bezwaren zijn dus ]££..-£ ^^^1$ denkbaar, beteekenla). Maar als je inde krant We geven toe, dat de toestan- leeet van Dr. Veraart, dl. aQn proef den in Duitschland anders zijn dan in Rusland, maar voor vele menschen zijn ze niet minder afschuwwekkend. Het gaat niet aan om te rede neeren: de Nederlandsche arbei der moet zich in Duitschland schikken naar de omstandigheden zwijgen over de politiek, als deze hem niet aanstaat en in het al gemeen zijn critiek voor zich houden. Dat is een houding, die de man va:i karakter onmogelijk is Wie in Duitschland gaan arbei den, worden aangewezen op het maatschappelijk verkeer met de Duitschers. De Nederlanders mo gen er al zwijgen en dulden, de Duitschers, met wie ze moeten omgaan, zulien spreken endoen Wat ze velen althans zul len zeggen en doen, daarvan vinden we dagelijks staaltjes vermeld in de Nederlandsche pers, staaltjes, welke ons dik wijls doen grimmen en protes teeren. Hebben onze arbeiders, die naar Duitschland gaan, kar nemelk in hun aderen stroomen dat ze bij alles, wat hun tot de ziel kan ergeren, onbewogen blijven In de circulaire van den minis ter missen we dezen keer de aanwijzing, dat de gemeentebe sturen rekening zullen houden met reëele principieele bedenkin gen van heil, die overigens wat hun vakkennis en huiselijke omstandigheden betreft voor uitzending in aanmerking zouden moeten komen. We weten, dat er practische bezwaren tegen zulke aanwijzing bestaan ze kan worden mis bruikt door menschen door men schen, wier hoofdbeginsel luidt liever lui dan moe. Daarom het misschien wei beter, dat zul ke aanwijzing niet nadrukkelijk is gegeven, maar het kan niet anders, of het moet de intentie van deze regeering zijn, dat de gemeentebesturen in de practijk rekening houden met principieele bedenkingen, welke sommigen tegen arbeid in Duitsche omge ving hebben. Gemeentebesturen beschikken ongetwijfeld over de informaties, welke noodig zijn om te beoor- deelen, of de meerbedoeide prin cipieele bezwaren werkelijk be staand of slechts voorgewend zijn Wij hopen en vertrouwen, dat de gemeentebesturen de aanwij zingen in de circulaire van den minister met oordeel en met be leid zullen opvolgen. Er is voor uitzending keuze genoeg uit de tienduizenden werkloozen, die zich nooit druk plegen te maken over de politiek of over maat schappelijke, religieuze en cultu- reele principes. Zij, die ten on zent van alles en nog wat over hun kant laten gaan, moeten zich ook in Duitschland maa zien te schikken. De minister wenscht, dat de geschiktheid vaststaat van hen, die voor uitzending worden aangewezen. Welnu, die aanwij zing zal tot geen moeilijkheden in de practijk aanleiding geven wanneer naast vakkundige ge schiktheid ook gelet wordt op geschiktheid van de g e e s t e- ij k e structuur van den werk- looze. Md. nemingen tot het bestrijden van mist, nachtvorst, zon of regen (door halen s.v.p. wat niet verlangd wordt) heeft hervat, dan kun je er op aan: 't is lenteJe hebt menschen. die jagen of visschen niet, ze rijden geen paard of -auto, tenzij het mooi weer is. Zoo is Dr. Veraart een ,mooi-weer-inaker", die alleen werkt, als 't... mooi weer is. 's Winters houdt-ie zijn winterslaap. Dan laat- ie ons versjagrijnen in mist, kou, sneeuw, regen, wind en modder. Maar als op een veelbelovenden Maartochtend de velddauw schittert van de felle zonneboringen,. dan rijdt Dr. Veraart een brandspuit naar buiten, spoelt dan de zon af met een paar flinke stralen op de waterlei ding en ziet... de mist trekt op. Waarop Dr. Veraart dan *s avonds in de kranten persoonlijk verslag doet van wat hij heeft gewrocht. Andere menschen met 'n beetje zonderlingen aard kunnen op den duur soms vervelend worden. Dr. Veraart verveelt nooit. Hij is een man, die afwisseling brengt in zijn methoden en daardoor de publieke aandacht geboeid houdt. De lezer zal het zich nog wel herinnereD, dat hg zijn carrière als regeomaker begon met het uit strooien, hoog in de lucht (vanuit een vliegmachine) van ondergekoeld ijs Het effect was wonderlijk. Ter wijl Dr. Veraart daar boven rilde van de kou, schudden wij hier be neden van de pret. Na dit succes zette onze regen en zonnemaker, onze mist- en nacht vorst-verdrijver, zijn proeven voort met bet strooien uit de lucht van ondergekoelde kranten. „De Maas bode", die een zwak heeft voor Dr. Veraart en met groote duldzaam heid diens „rapporten" publiceert, hielp hem aan enkele duizenden kilo' tweede hands exemplaren van haar orgaan én ondergekoelde „Maas bodes" bleken precies zoo werkzaam als ijs. Nochtans, deze proef moest worden gestaakt na een protest van dominee Kersten die in zijn tuin een aangewaaid exemplaar van hetRot- terdamsche blad had gevonden en deswege om maatregelen vroeg tegen het Roomsche gevaar, dat hem en ons land nu ook al vanuit de lucht bleek te bedreigen. Enfin om kort te gaan Dr. Veraart zocht en vond nieuwe methoden. Hij kreeg de beschikking over de Jan van der Heyden en andere aftandsche brandspuiten en hij spóót den mist weg. De brand- spuiterij bleek nog het beste middel te zijn om de weersomstandigheden te regelen. Veraart bespoot den Westertoren in Amsterdam en nou kunt u 'm gelooven of met maar 't is zoo ten onzent werd het dróóg weer en in.... Abessime begon het te gieten, weken achter een, in een tgd, welke daar èmders tot'het droogte-seizoen behoort. Het bespuiten van den Wester toren werd plots gestaakt na een protest van de Italiaansche regeering, wier soldaten in Abessinië juist den Negus en zijn mannetjes achterna zaten, maar hem vanwege al dien regen en de daardoor bemodderde wegen niet konden krijgen. En thans.... Zaterdag 5 Maart j.l. heeft de heer Veraart ziju werk zaamheden voor het eerst in het nieuwe seizoen hervat, t Is dus lente! En onze regenmaker bracht een nieuw geluid. Want het water van zijn spuit vereenigt hg thans met het vuur van takkebossen en van „vuurpotten' Aldus ontstaat stoom, welke ik citeer nu Veraart's rapport in de ,Maa»bode" „verticaal omhoog steeg." (Ik verduidelijk voor de lezers, dat 't bijzondere van de zaak het verticale ópstijgen van deD stoom schuilt een horizontale op stijging zou minder gunstige effecten hebben). „Tusschen 9 uur en half 10 brak de zon door en loste de mist ge leidelijk op". Dat alles geschiedde te Schiedam. (De heer Veraart is geheelonthouder) Neen, er moet ordening komen! 't ls eigenlijk alles heel eenvoudig, maar je moet maar op de gedachte komen. Ik begrijp nu ook, waarom het Zondag en Maandag j.l. zulk een mooi weer is geweest over heel ons land. Dat zat 'm natuurlgk in den grooten brand, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag in Delft heeft gewoed. Urenlang» is daar met 15 stralen water op het vuur ge spoten, zoodat er geweldige massa's stoom „verticaal omhoog" gestegen moeten zijn. Het eenige, waarover Dr. Veraart me weieens verontrust, is de vraag, wat er van onze weervoorspellings- menschen in De Bilt moet worden, hij voortgaat om de natuur op agn wijze te regelen. Maart zal droog zgn zoo deelde De Bilt ons de vorige week mede Mei zal nat wezen. Maar als Veraart dat nou niet wil en Anders verordent Als we de orde van de natuur gaan verstoren en het weer gaan regelen naar eigen wensch, dan moet er in elk geval een andere ordening komen. Het regenmakersbedrgf dient voorloopig te worden afgesloten door de regeering. En er moeten vesti- j gingseischen terzake worden gesteld. I Anders wordt het leven gechaotiseerd. Mgn buurman zag ik vanmorgen bezig met zgn tuinslang Hg bespoot een eigen gemaakt vuurtje. Mijn buurman wil natuurlgk zon hebben, want zgn crocusjes en narcissen staan op springen. Maar hg vergeet, dat ik de vorige week spinazie heb gezaaid en dat ik sta te springen om een malsch regenbuitje. Het is inderdaad een feit, dat Dr. Veraart in een zijner rapporten verband heeft gelegd tusschen het weer ten onzent en in Abessinië. En inderdaad schreef hg het te lang voortduren van het normale regen seizoen in het land van den Negus toe aan het feit, dat hij ons land met zgn spuiterijen zulk een wel dadige droogte had verschaft Krakelingen. Een „slecht" lampje, en... een „goed" loon De misère met de achterlichtjes rop de fietsen houdt aan. Wie safe wil zijn, berge 's winters z'n fiets op en gebruike deze alleen in den zomer, zorgende 's avonds vóór den donker van de reis terug te zgn. Want de achterlichtjes trillen elk oogenblik los, óók de rijksgekeurde. En zoolang de menschen geen oogen van achteren heeft, is het hem onmogelijk om onder het rijden te constateeren, of het achterlicht het heeft opgegeven of niet. Een onderwijzer uit Enter (gem. Wierden), die dezer dagen voor den Kantonrechter te Almelo moest ver schijnen, had zei hij niet ge merkt, dat het licht was uitgegaan, dat eerst in orde was geweest en dies voelde hg zich gedupeerd door het ondeugdelijke voorwerp, waarop nog wel „Rijkskeur" staat. KantonrechterU moet zoo nu en dan eens afstappen om te zien of het nog brandt. Elke kilometer één keer Ambtenaar van het O.M.: Maar 't licht brandt niet als de fiets stil staat, daar dan 't wiel niet draait de dynamo dus geen stroom levert. KantonrechterMaar 't lampje zal toch nog wel even doorbranden "s men afgestapt is De ambtenaar legde uit dat dit niet het geval is, waarop de kanton rechter opmerkte, dat hij niet voor de Rijkskeur behoeft in te staan. Het kan de straf verlichten dat de achterlichtjes ondeugdelijk zijn. Spr. meende dat dit reeds tot uitdrukking kwam in de boete van f 3, daar hg anders f 5 zou opleggen. Ik moet voor de veiligheid op den weg zorgen, aldus spr., en ik zit hier om de wet te handhaven, niet om haar krachte loos te maken. Alom met blijdschap begroet en met smaak gerooktde Roode Ster Tabak No. 10 van 50 cent per half pond en de Roode Ster Tabak No. 6 van 30 cent per half pond. Hetzelfde karakteris tieke, fijne aroma als van de beroemde Roode Ster kenmerkt ook deze beide nieuwe soorten No. 10 en No. 6. NIEMEIJER'S TABAK De logica lijkt me ver zoek in deze redeneering. Ook al zou men, afgestapt zijnde, kunnen constatee ren, of een achterlicht functioneert of niet, de fietser heeft geen enkele waarborg, dat zijn lampje precies voor een afstapcoutrole zijn taak beëindigen zal. Hij blijft dus bij voortduring de kans op een be keuring beloopen. Zeker, de Kantonrechter moet de wet doen naleven, maar de wetgever moet geen onredelijke eischen stellen. Force majeure, de dingen, welke ons tegenonzen wil en zelfs tegen de mogelijkheid van waarneming over vallen, heffen elke menschenwet op. We zouden ons over zulke kleinig heden niet druk hoeven te maken, als niet zoo velen tegenwoordig op de kleintjes moeten passen. De Kan tonrechter schgnt een boete van f nog al erg redelijk te vinden in zoo'n onredelijk geval. De moeite niet waard om er over te pratenschgnt hg te meenen. Drie gulden is niet teveel, zei hij tegen den beklaagden onder- wgzer. U hebt een goed salaris, dus.... Jaantwoordde de „verdachte1 Zes gulden in de week.. Rijkskeur van achterlichtjes geeft nog geen waarborg voor goed licht, En ook rijkskeur van salarissen maakt deze nog lang niet „goed". Als heer gekleed. Wanneer we naar de politie-radio berichten luisteren, dan blgken onze beschermers van recht en wet steeds op zoek naar bandieten, die „als heer gekleed" zijn. Ja, wat zijn we toch poover in onze begrippen van „netheid". Als een arbeider voor de deur van een groot huis staat, wordt die dikwijls slechts op een kier open gedaan om te hooren, wat die man wil. Je kunt nooit weten.... Maar als er een gan nef aanbelt, correct gekleed en met neerbuigende manieren, dan zwaait de deur tot in de kalk van den gangmuur. Pas héél laat wil men aannemen, dat ipen door zoo'n keurigen meneer er tusschen is ge nomen. Hij leek toch zoo netjes.... Hg sprak toch zoo geaffecteerd. Als of het uiterlijk in staat zou zijn om ons iets van het innerlijke wezen van den mensch te openbaren Een familie in Amsterdam, een e 11 e familie, had een fox. Een nette fox, want die beet in de beenen van menschen, die een werkmans broek droegen of een overall. De baas van dezen fox had deswege nogal eens last met de slachtoffers gekregen, zelfs een keer boete opge- loopen van de rechter. Maar heeren d.w.z. de kennissen, die bg den net ten meester van dien hond over den vloer pleegden te komen, beet bg nooit. Neen, nóóit! En daarom liep fox ook de twee „heeren" kwispelstaartend tegemoet, die de vorige week op een avond in 1 huis kwamen tgdens de afwezigheid van de bewoners. De heeren staken voor een paar duizend gulden aan gouden sieraden in den zak en ze verdwenen, terwijl fox ze big, maar geluidloos uitgeleide deed. Toen de baas van den fox later dan diefstal ontdekte, was hij grootelijks verwonderd, dat zijn fox dat alles maar had toegelaten. „Dan moeten het „heeren" zijn geweest concludeerde hij. En inderdaad. Een der buren bleek ze gezien te heb- bep. Het waren inderdaad heeren ge weest. Althans „als zoodanig ge kleed". Dat de mensch zich steeds door zulke vermomming laat misleiden, en dat is helaas onuitroeibaar. Maar van dien fox valt het me te gen. Ik had meer menschenkennis van een hoDd verwacht Oostenrijksch volk zal spreken. Met oorverdoovend gejuich en een hartelgk „Gruess Gott:" begroet, heeft de Oostenrijksche bondskan selier, dr. Schuschnigg, in de Stkds- zaal te Insbruck, ia welke stad hij Woensdagmiddag om 5 uur onder groote geestdrif tbetuigingen was in gehaald, zgn aangekondigde rede ge houden. In deze rede werd door hem ge proclameerd, dat a.s. Zondag een volksstemming zal worden gehouden. Deze zal o.a, een antwoord moe ten geven op de vraag, of men een ■vrij Duitsch Oostenrgk" verlangt. Als Hitier Italië bezoekt. In Mei brengt Hitier een tegen- Groot offensief van Franco bij Belchite. Op een honderd zeventig kilome ter lang front tea Nporden en ten Zuiden van Belchite is Woensdag morgen een van de grootste offen sieven ontketend, die de nationalis ten totdusver ondernomen hebben. Aan Franc's kant bevindt zich op het oogenblik een troepenmacht van honderd tachtig duizend man in op- marsch. Zij zal den strijd aanbinden met ruim tweehonderd duizend volksfron- ters, voor het meerendeel Catalaan- sche miliciens en leden van inter nationale brigades. Het door dit offensief in beweging geraakte front strekt zich uit vau Fuentes del Ebro in het Noorden tot Alfambra en Teruel in het Zui den. bezoek aan Mussolini. Om den Führer waardig te ontvangen zal Italië minstens 40 millioen lires besteden. Een groot deel daarvan is voor aan- schaffiog van nazi-vlaggen en em blemen en het aanbrengen van ver sieringen en illuminaties. Napels alleen bestelde 100.000 nazi-vlaggen. Rome besteed er 20 millioen lires aan. Alhoewel de kosten op 40 millioen zgn geraamd, zouden de totale kosteD, waaronder die van de vloot- legerrevues, veel hooger zgn, temeer wgl de voorbereidingen voor het bezoek zich ook uitstrekken tot het planten van boomen, het aan leggen van parken, het versieren van gevels, het herstellen van wegen enz. De Russische gruwelen. De zittingen van het opperste gerechtshof der Sovjet-Unie onthul len iets van de onmenschelgke wgze, waarop de regeerings-kliek optreedt tegen haar niet welgevallige element- ten. Geen manier is te schunnig en te beestachtig, om tegenstanders uit den weg te ruimen. Thans is gebleken, dat men er zelfs niet tegen op zag, om tegen standers door een dokter te laten ombrengen. Zoo heeft de voormalige directeur van het Kremlin-ziekenhuis bekend, dat hg in opdracht van ofiicieele instanties vele groote figuren der oppositie stelselmatig heeftvermoordi Meer belasting. Noodig voor defensie. Het voornaamste gebeuren van deze week is ongetwijfeld het feit, dat de Regeering noodgedwongen moet komen met voorstellen tot ver hooging van enkele belastingen. De noodzakelijke uitgaven ten behoeve van onze landsverdediging dwingen er echter toe en we zullen er ons, hoe ongaarne ook, bij moeten neer leggen. Voorgesteld wordt een verhooging van de inkomstenbe'asiing, dividend en tantième-belasting, waarvan de op brengst wordt geschat op f 10 200.000. Bescherming der zeden Een affaire te Oss Oss is weer eens in opspraak ge komen. De politie heeft ernj-tige mis standen ontdekt in de fabriek der N.V. Organon. Reeds werd het ge- vrouwelgke personeel der fa- verhoord, naar aanleiding waarvan de directeur, M. v. Z. voor den officier van Justitie te 's Bosch werd geleid, waar hg een bekentenis aflegde. De man is daarna in hech tenis genomen, verdacht van zeden misdrijven met minderjarige ar beidsters. heele briek Deze arrestatie, aldus de Tgd, heeft de publieke opinie geschokt door den omvang van dit schandaal, dat reeds geruimen tgd duurde en waarbg, naar verluidt, nog meerdere perso nen als verdachten zouden betrok ken zgn. Verscheidene gegevens wgzen erop, dat deze bedroevende en ontstellende affaire veel eerder onder het oog en de hand der justitie had kunen ko men, indien niet tusschen de ge meentepolitie te Oss en de daar ge vestigde marechaussee een zekere naijver had bestaan, waardoor on derzoek en ingrepen wederzijds be lemmering ondervonden. Het is ten slotte de marechaussee geweest, die zooals zij enkele jaren geleden den beruchten Osschen haard van crimi naliteit opruimde nu in een er gernis van gansch anderen aard en herkomst heeft ingegrepen. De verhouding tusschen de diverse

Peel en Maas | 1938 | | pagina 11