w al«L Kiesvereeniging Venray. Krakelingen. Provinciaal Nieuws Uw Zenuwen kalmenefd Gemengde Berichten Advertentiën. IETS NIEUWS Ge:o Hessen H. CAMPS Verw Frisks AIÜ Lan Feestked Clepha Lidefat P Cl bel 00 H. lm JA$M Assura! G. W. vei y blijven van hetgeen er leeft en streeft in de arbeidskringen. Namens de mede-raadsleden, afgevaardigden der arbeiders, verzekert hij hun gaarne algeheele medewerking voor hunne belangen en feliciteert hen met de oprichting van den nieuwen cursus, die zóó belangrijk is en welke zelfs de aandacht van den nieuwen bur gemeester, Mr. Janssen heeft ge troffen. Deze cursus zal in de toe komst machtig bijdragen tot ver betering der toestanden in arbeiders kringen Met de beste wenschen voor den groei en bloei der vereeniging, sluit de heer van Boven zijn rede, welkenen hartelijk applaus uitlokte. Onder dank voor de goede op komst en met een opwekking de vereeniging trouw te blijven, sloot de voorzitter deze vergadering, waarna men overging tot de gratis verloting van een groot getal zeer practische prijzen, die de meer gelukkigen een ware verrassing bezorgde. Met de uitreiking der prijzen kwam het einde dezer mooie vergadering, waar de saamhoorigheid. die tot pracht resultaten moet leiden, bijzon der tot uiting kwam. In een bovenzaal van het Patronaat alhier vergaderde de R.K. Kiesver eeniging j.l. Zondagavond. Met het Bestuur waren een 25 tal leden ter vergadering aanwezig, zoo dat er ruimte genoeg was. Dr. L. Sala opende de vergadering met den Christelgken groet en ver klaarde dat deze vergadering in verband met het nieuwe huishoudelijk reglement belegd was, ter verkiezing van een nieuw Bestuur. Hij betreurde het ten zeerste, dat een zoo belang rijk feit, als de verkiezing van een geheel Bestuur, niet in staat is meer belangstelling en tengevolge daarvan een grootere opkomst van de leden der Kiesvereeniging te bewerkstel ligen. Gaarne richt hij dan toch een woord van welkom tot de aanwezigen, die hij wil beschouwen als de kern der kiezers en verzoekt hij verder den Secretaris, den Heer Kraykamp, voorlezing van notulen en jaarverslag te doen. De Heer Kraykamp verklaart in deze zeer kort te moeten zijn hij is n.l. tot Vrijdag op reis geweest en zag in Peel en Maas de vergadering geannonceerd. De vergadering van 17 Jan. 1937 kon hij destijds wegens ziekte niet bijwonen, tei;wgl hem geen notities omtrent die vergade ring zijn verstrekt. In het afgeloopen jaar is een algemeene vergadering gehouden ge wijd aan de bespreking Candidaten- lijst Tweede Kamer. Deze hoogst belangrijke vergadering werd bezocht door 60 leden van de 1036 leden, die de vereeniging telt. Op de gehouden partijstemming van 4 April werden uitgebracht 923 stemmen, hetgeen een zeer bevredi gend cijfer is. Er werden 12 Bestuursvergaderin gen gehouden, waarvan 3 met de Propagandisten. Bij de op 26 Mei gehouden ver kiezing verkreeg de Katholieke lijst 2371 stemmen, terwijl er in ver houding zeer weinig stemmen op andere lijsten waren uitgebracht. Het Bestuur had aan het Hoofd bestuur voorgesteld voor Venray, Horst en omstreken een Landdag te organiseeren. Dit voorstel vond echter geen steun en het Hoofd bestuur verwees naar den te VenJo te houden Landdag. 2 November kwam het nieuwe huishoudelijke reglement tot stand, hetgeen onder meer bepaalt, dat personen, die 65 jaar oud zijn geen functie van Voorzitter of Secretaris- penningmeeêter mogen bekleeden. Waar Spreker dezen leeftijdsgrens ruim heeft overschreden, legt hij deze functie thans neer. Hij memoreert, dat hij vanaf 1915 Secretaris en van 1925 tevens Penningmeester is ge weest der Kiesvereeniging. Hij dankt voor het hem in dit tijdsverloop zoo ruimschoots geschonken vertrouwen, zoowel van de zijde der Voorzitters: de onvergetelijke Jan Poels, Dr. Janssen en Dr. Sala als van de zijde der leden. Spreker is bereid nog een tijdlang zijn functie te bekleeden, totdat de dadelijk te kiezen Voor-| zitter wat ingewerkt is. Hartelijk applaus van de vergade ring was een huldebetoon aan den ouden sympathieken Secretaris, die zoovele jaren hard gewerkt heeft voor den groei en bloei der Kies vereeniging. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat hij op de Bondsvergadering te Roermond tegen den ingevoerden leeftijdsgrens vruchteloos heeft ge protesteerd, doch wel kreeg hij de toezegging, dat Venray door de vingers gezien zou worden. We mogen dus hopen althans tijdelijk nog van de nog altgd jeugdige werkkracht en werklust van den Secretaris te kunnen profiteeren. Hierna volgde het finantieel ver slag, waaruit bleek dat het kassaldo thars bedraagt f 72.87. Wijl de vergadering op de gedane vraag van den Voorzitter, geen controle of boekenonderzoek noodig achtte, werd den Penningmeester onder applaus der vergadering decharge verleent. De Voorzitter zet uiteen, dat in verband met het nieuwe huishoude lijk reglement het geheele Bestuur moet aftreden, dat echter terstond herkiesbaar is. Op eene vraag van den heer Driessen of de leeftijdsgrens ook geldt voor een bestuursfunctie, ant woordt de Voorzitter ontkennend. Het bestuur omvat nu alle standen en is over de Gemeente verdeeld. Op het voorstel van d»m heer Driessen om den heer Kraykamp in het Bestuur op te nemen, verklaart deze den heer Driessen dankbaar te zijn voor zijn voorstel, doch liefst geen Bestuursfunctie aan te nemen. Op een vraag van den heer Wintels of het mogelijk is bij acclamatie het geheele Bestuur te herbenoemen, zegt de Voorzitter, dat schriftelijk gestemd moet worden, terwijl in de toekomst na elke verkiezing het Bestuur in zijn geheel moet aftreden, De nu gehouden stemming had tot uitslag, dat met 30 stemmen en 1 blanco het Bestuur herkozen werd. De -Voorzitter dankt namens het Bestuur voor het ia hen gestelde vertrouwen en hoopt, dat het pestuur zeer veel in het belang van Venray tot stand zal kunnen brengen. .Nu moet er nog voorzien worden in de vacature van Voorzitter, daar Dr. Sala als zoodanig wenscht af te treden. Het Bestuur stelt voor den heer A. Poels. De heer Wintels wenscht te weten of deze functie aangenomen wordt, waarop door den Voorzitter wordt geantwoordt, dat van het tegendeel niets gebleken is. De heeren Driessen en v. Opbergen betwijfelen den animo van den ge- candideerde, die nu niet aanwezig is en zich positief niet heeft uitgelaten, waarop de Voorzitter zegt, dat de beslissing aan de vergadering is. De heer Driessen meent, dat dit punt de leden koud op het lijf valt. Er is geen gelegenheid geweest de voelhorens uit te steken of onderling van gedachten te wisselen. Hij wilde daarom deze benoeming uitstellen. De Voorzitter verklaart zich tegen uitstel en meent dat er gelegenheid tot gedachtenwisseling genoeg ge weest is. De heer Pijls deelt mede, dat de heer Poels thans ter vergadering is te Roermond en bovendien hoopt, dat de oude Voorzitter aanblijft. De heer Odenhoven meent, dat het hier een eigenaardig geval is. Iemand te kiezen tot Voorzitter, waarvan men niet zeker weet of hij het aan neemt, is voor de vergadering ook moeilijk. Hij hoopt, dat zulks in de toekomst zich niet zal herhalen. In- tusschen is het wenschelijk. dat we vóór de jaarvergadering in Well een Voorzitter hebben. Bij de candidaatstelling werden echter meerdere'1 personen gecandi- deerd, waarvan echter de heeren Colsen, Wintels, Wijnhoven en A. Jeuken terstond verklaarden zich niet verkiesbaar te stellen, zoodat de stemming moest geschieden over de heeren A. Poels en H. Janssen. Op een vraag van den Voorzitter, wie bedoeld was als H. Janssen, kwam echter geen antwoord. De uitslag der stemming wasA, Poels 21, Wintels 5, Colsen, Wijn hoven, H. Janssen en A. Jeuken elk 1 stem, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. Hierna sprak Dr. Sala de hoop uit, dat de nieuwe Voorzitter en de Kiesvereeniging in de toekomst veel succes mochten behalen. Hij dankt vervolgens den Secretaris-penning meester, het Bestuur, de Propagan disten, speciaal den heer A. Jeuken, voor den ondervonden steun en de meest aangename samenwerking. Hg roemt de taaie volharding der Pro pagandisten, die bij zoo weinig ondervonden belangstelling zulk een zwaar werk verricht hebben. Verder brengt hij dank aan de leden voor het genoten vertrouwen, waarna Dr. Sala met den Onder-Voorzitter, den heer Pijls, van plaats wisselt. De heer Pijls zegt te meenen, dat hij de tolk der vergadering is, als hij vanaf zijn plaats hartelijk dank brengt aan Dr. Sala, voor alles wat hij als Voorzitter deed. Hij betreurt het dat in Venray mannen met een universitaire opleiding het Voorzit terschap der Kiesvereeniging niet meer wenschen te bekleeden. Hij had zoo gaarne gezien, dat Dr. Sala ge bleven was. Maar Spreker hoopt, dat Dr. Sala door verloop van tijd zijn standpunt veranderd ziet en terug keert op den verlaten zetel, waarop de vergadering met applaus instemt. Bij de rondvraag wijst de Onder- Voorzitter er op, dat a.s. Zondag in Well de vergadering gehouden wordt van den Statenkieskring Horst, waar Kamerlid Hermans eene rede zal uitspreken, welke vergadering hij in aller belangstelling aanbeveelt. Ook voor den Kieskring Horst moet in verband met het nieuwe reglement een nieuw Bestuur gekozen worden. In dit Bestuur, waarin voor Venray zitting hebben de heeren Pijls en Odenhoven, wordt door Venray 9 stemmen uitgebracht. Hij hoopt dat alle stemgerechtigden aanwezig ziin, daar 1 persoon maar 1 stem mag uitbrengen. Uit de vergadering werd er op gewezen, dat per 100 leden 1 stem mag uitgebracht worden, moet Ven ray dan geen 10 stemmen hebben, waarop de Voorzitter zegt, dat het Bestuur ter bevoegder plaatse deze aangelegenheid zal ten berde brengen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter onder dank voor de opkomst deze vergadering op de gebruikelijke wgze. 'k Zou zoo zeggen (Dc practijk de wetenschap vooruit.) In onze verlichte eeuw wordt alles wetenschappelijk behandeld. Het een voudigste, of laten wij liever zeg gen het schijnbaar eenvoudigste, wordt door de geleerden tot voor werp van hun studie gemaakt. En naar de uitkomst van die studie wordt dan geleeraard. Maar het laat zich verklaren, dat niet altijd de practgk maar dadelijk klakkeloos doet, zooals de weten schap leert, dat goed zou zijn. Want men heeft met zijn bodem vaak andere ervaringen dan de ge leerden in hun reageerbuisje en kol ven opmerken. In den bodem spelen veel meer en geheel andere factoren en rol op de werkingen, die er plaats vinden. De wetenschap moet meer op de practijk fusten en daarnaar de stu die richten. Dat wordt in de laatste jaren ook gedaan. En waar dat niet gedaan wordt, daar krijgt men vaak wat vroeger nog al eens geschiedde, dat de boer en tuinder schampere opmerkingen maakten over „die ge leerdheid". Gevolg van die laboratorium-ge leerdheid van vroeger is dat er som mige ideeën heel lang zijn blgven hangen. Zoo leerde men vroeger en men hoort het zelfs nog verkondigen, dat slakkenmeel vroeg uitgestrooid moet worden om nog invloed te hebben oP de eerstvolgende oogst. Dat leerde men zonder voldoende grond, doch men leerde het maar. De practijk deed wel eens anders en sommigen gaven laat in het voorjaar, zelfs wel eens in den vroeg zomer slakkenmeel. Maar ze werden door hen, die het beter meenden te weten eigenwijs genoemd. Maar die eigenwijzen hadden toch maar suc ces. Dat kon niet ontkend worden. Dat bracht de geleerden tot het nemen van proeven. Serieuze proe ven. En... de „eigenwijze" practici kregen gelijk. Men kan in het lat e voorjaar wel slakkenmeel geven en het zal even goed werken als vroeg uitgestrooide. Op bouwland en op tuin. En ook op grasland. Ik zou zoo zeggen, dat die oude Prof, Wagner dan toch wel gelijk had, toen hij vele jaren geleden al zei „het slakkenmeel .fosforzuur is dadelijk opneembaar, onverschillig of het in den herfst of in 't vroege of in het late voorjaar gegeven wordt. Huil-monarchisme. Enkele groote Nederlandsche bla den hebben in de vorige maand ge dropen van Oranjemin: 'n foto van de dagverpleegster, 'n foto van de nachtverpleegster, 'n foto van den hond van Prins Bernhard, 'n foto van de schoenen van den secretaris der Kroonprinses; de prinses reed om half drie precies uit, maakte een rit van 24 minuten, wandelde daarna nog acht minuten in den tuin ach ter het paleis en (wat nu volgen gaat, stond niet in de kranten, maar wéét ik nochtans zeker) gaapte toen van ellende over de indiscretie van haar achtervolgers. Maar wat hebben een paar van die zelfde groote bladen een prachtige gelegenheid laten voorbijgaan om van hun waarachtigen eerbied voor het Vorstenhuis te laten blijken. Prins Bernhard had foto's gemaakt van de jonge prinses Beatrix en stelde die welwillend en gratis ter beschikking van alle Nederl. kranteD, op voorwaarde, dat ze niet voor 'n bepaalden datum zouden worden ge publiceerd. Door 'n indiscretie van den een of ander kon een Engelsch blad die foto's j.l. Zaterdagochtend publiceeren. Natuurlijk was Prins Bernhard ontstemd over zulke on bescheidenheid en hij liet den uit gevers van Nederl. bladen verzoeken om de foto's niet uit dat blad over te nemen, maar te wachten op de toezending, welice onmiddellijk zou plaats vinden, van de officiëele kieken. De vereeniging van dagbladdirec teuren ondersteunde dat verzoek. Maar „De Telegraaf" en „Het Handelsblad" wezen eenvoudig 't verzoek af en namen tóch de foto's vóórtijdig uit het Engelsche blad over. „De Telegraaf" schreef, dat het al schandaal genoeg was, ,erg genoeg" meen ik, dat het woor delijk luidde dat een Engelsch blad het eerst met deze foto's kon komen en dat het Nederlandsche publiek het „recht" had.... enz. En het recht van den Prins, van den vader, van dengene, die de foto's had gemaakt? Het weeë huil-monarchisme van sommigen dient slechts voor zaken- reclame. Anders niet. Toen in 1918 een revolutie dreigde in ons land, was het zoo'n zelfde groote krant, welke thans den straatverkoop stimuleerde met ontijdige publicaties van Beatrix-foto's, tegen den wil van de Vorstelijke familie in, die toen óók vóórtijdigschriftelgk zijn diensten aanbood aan degenen, die haar directie de heerschers van den anderen dag waande Echter, in de vorige maand, toen Neêrlands oprechte denken en ver langen uitging naar Soestdijk, is ër door de meerbedoelde groote bladen om te spreken met het Volksblad „een journalistieke duimzuigerij bedreven, een pluimstrijkerij en een onbescheidenheid, die aan onzen volksaard vreemd. Wat deinnerlgke waarde van dit weerzinwekkend ver toon is, hebben bladen als het „Handelsblad" en „De Telegraaf" met de fotohistorie nu wel duidelijk bewezen." VENRAY, 19 Februari 1938 LUXOR-THEATER. „Sherlock Holmes" Het heeft menigeen zeker ver baasd te hooren, dat Hans Albers Sherlock Holmes zou gaan vertolken in een film. Sherlock Holmes, zgnde immers een fijner type dan iemand als Hans Albers ooit zou kunnen uitbeelden. Maar in deze film is de Sherlock figuur dan ook bij wijze van grap ten tooneele gevoerd. Morris Flijm en Machy Macpher- son, twee particuliere detectives, die reeds lang geen opdrachten hebben gehad, besluiten ten einde raad, zich voor den meester-detective Sherlock Holmes en Dr. Watson uit te geven. Zij koopen van hun penningen een geruite pet, Shagpijp en een viool kist. Hun vermomming is zóó goed, dat zoowel de beambten van den Noorder-express, als de zich in dien trein bevindende inbrekers hen in derdaad voor Sherlock Holmes en Dr. Watson houden, want uit dien trein, die door het tweetal wordt aangehouden, vluchten inbrekers met achterlating van eenige koffers, al dus Flgm en Macpherson een zaak in handen spelend, welke zij natuur lijk onmiddellijk trachten op te hel deren, daarbij gesteund althans in het begin door het treinperso neel. In den slaapwagen maken zij ken nis met de gezusters Mary en Jane Berry, die op weg zijn naar een slot van hun oom, om er de erfenis te aanvaarden.... Wat nu gebeurd, zul len wij hier niet verraden. Hierbij hetgeen „de Maasbode" schreef; „Het is een uitstekende vondst, dit scenario en het heeft slechts gewonnen door de vlotte verfijning die Karl Harol er aan gegeven heeft. Daarbg is natuurlijk een bondgenootschap als dat van den onvervaarden „Draufganger" Hans Albers en den prachtigen komiek Heinz Rühmann goud waard ge weest, want het kan nu niet alleen een film worden met veel staaltjes van mannenmoed en onverschrok kenheid, het werd ook een film, waarin men geniet van een komisch talent, dat van lieverlede wel on der de beste in de filmwereld mag meetellen. Het is eigenlijk sterker en van betere orde dan wat Hans Albers te zien geeft, zoodat het dan ook niet behoeft te verwonderen, dat men aan dezen film vooral herin neringen bewaart als aan een ko- mischen film van den eersten raDg. Sherlock Holmes is een film, die zonder eenigen twijfel een groot - publiek zal trekken en waarbg jong en oud een paar uren ver- kv ikkende ontspanning kunnen vinden. Zilveren jubileum. De Heer Th. Houba te Oostrum herdacht Zondag zijn 25-jarig jubi leum als voorzitter der Provinciale Vereeniging ter bevordering van de Geitenfokkerij in Limburg. In de te Roermond gehouden jaar vergadering werd de Heer Houba hartelijk gehuldigd en een fraai ge schilderd portret aangeboden. WANSSUM. Het kringconours van den bond van Rijvereenigingen van den L.L.T.B. Kring Wanssum zal dezen zomer weer worden gehouden te Wanssum. Welke datum nog nader zal worden besloten en bekend gemaakt. Faillissement. Aloys Gerard Riswick, schilder te Horst. R.c. Mr. J. Jaspers; Cur. Mr. A. Geurts Venlo. Middenstandstentoonstelling. Door de Middenstandsvereeniging te Horst werd het initiatief geno men tot het organiseeren van een grootsche middenstandstentoonstel ling, welke zal gehouden worden in de veemarkthallen te Horst op 27 28 Febr. en 1 en 2 Maart a.s. De belangstelling voor deze expo sitie in Noord-Limburg is algemeen. De beschikbare ruimte in de over dekte hallen is reeds aan de diverse standhouders v; rhuurd. Een afzonderlijke stand is gereser veerd voor het Limburgsche Santos- fonds. Elke avond gedurende de ten toonstelling zal een orkest concer teeren. Deze tentoonstelling zal door den Edelachtb. heer Burgemeester van Horst, den Heer van Grunsven geopend worden. WELL. Het 2-jarig zoontje van H. Hebben in de Bosserhei had 't ongeluk bij zijn grootouders, die er vlak bij wonen, in een emmer heet water te vallen. Met erge brand wonden aan het onderlijf is het kind aan de bekomen verwondingen over leden. OVERLOON. In het Patronaat alhier hield de Paardenverzekering haar jaarvergadering onder voorzit^ terschap van M. Eibers. De Secretaris, F. Kla assen, gaf rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De inkomsten be droegen f 3165.60. Uitgaven f 3193.94. Batig saldo f 28.34. Er waren bij de April-schatting 119 leden met 158 paarden verzekerd, voor een waarde van f 43 080. Bij de November-schatting waren eveneens 119 leden, doch met 172 paarden verzekerd voor een waarde van f 53.060. De aftredende bestuursleden P. J. Klaassen en H. Peeters werden bij acclamatie herkozen. M. Jans en L. Willemsen werden herkozen als leden van de schattings commissie. Op voorstel van het lid Bardoel •werd goedgevonden, dat voor dragen de paarden, als deze moeten worden overgenomen, 115 pet. zal worden uitgekeerd en voor niet-dragende 100 pet. tot aan de April-schatting - Alhier vergaderde de leden der Stierhouderij in 't Patronaat, onder leiding van A. Schraven. De heer M. Jans bracht een duide lijk jaarverslag uit. Het financieele gedeelte sloot met een batig saldo van f 460. Het aftredende bestuurslid M. Jans werd bij acclamatie herkozen. Er werd nog besloten een nieuwe stier aan te koopen. De stalling en huisvesting van de stieren is wedeiom voor een jaar opgedragen aan H. Peeters. W. van Mil en C. Bloemen worden benoemd tot kas-controleurs. Het dekgeld is wederom voor één jaar als volgt vastgesteldvaarzen f 1, bij de lentetelling f 1.25 en bg de herfsttelling f 2 50 per koe. - Onder leiding van M. Eibers vergaderde de veeverzekering in het bondsgebouw. Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende: De inkomsten bedroegen in het afgeloopen jaar f 2601.95, uitgaven f 2570.55, batig saldo f 3140. Er waren verzekerd 130 leden met varieerende van 500 tot 550 koeien. De premie bedroeg dit jaar f 3.90 per koe. Veertien koeien moesten worden overgenomen, waarvan er maar één werd goedgekeurd. De vleeschprgs van noodslachtingen werd voor dit jaar vastgesteld op 37 cent per pond. r\ou en uriep verdrijft U wonder snel mei I CACHETS MIJNHAftOT wr Kok or 12 cachots 50 ct. ProvFdoosje 2 stuks 10 et. 454—3 en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. enDrog Tanden ingeslikt en overleden. Dezer dagen heeft men in het ziekenhuis te Kerkrade operatief moeten ingrijpen in een geval, waar bij door den heer P. van Kaalheide een tweetal kunsttande waren in geslikt. Deze tanden hadden het lichaam niet langs den natuurlijken weg verlaten. De operatie heeft ech ter niet mogen baten en de heer P. is Zaterdag, naar het „Limb. Dag blad" meldt overleden. Met zijn motor verongelukt. Te Bakel heeft een motorongeluk plaats gehad, dat den 25-jarigen kor poraal der politietroepen, J. E., uit Den Haag, die te Haps was gesta- tionneerd, het leven heeft gekost. E. was op bezoek geweest bij zijn verloofde te Helmond en had zich omstreeks elf uur per motor op weg begeven naar de kazerne te Haps. Onder Bakel is hij evenwel tegen een boom gebotst en tegen den grond geslingerd. Een voorbg- ganger vond hem hier zwaar gewond liggen. Na nog enkele malen korten tijd bij kennis te zijn geweest, is hij Zon dag aan zijn wonden bezweken. Wervelstorm over de Betuwe. Zaterdagmiddag zijn de dorpen Kerk Avezaath en Drumpt bij Tiel door een wervelstorm geteisterd, die groote schade heeft teweeg gebracht. Te ongeveer half twee werd de lucht boven deze dorpen angstig donker en brak weldra een wervel storm los, die van Noord naar Zuid trok en op zijn weg groote ver woestingen aanrichtte. Tegen half twee kwam een zeer donkere lucht opzetten. Boven het dorp Kerk-Avezaath vertoonde zich toen eensklaps een groote trechter en deze bewoog zich met groote snelheid voort in de richting van de Waal. De weg, dien de wervelwind volgde, liep nagenoeg geheel over vlak land. Dit is een groot geluk omdat anders de schade niet te schatten geweest zou zijn, daar alles wat zich op den gevolgden weg bevond, totaal ver nield is. Volgens schatting van deskundigen bedraagt de schade in de vermelde boomgaarden alleen al minstens f 3000.—. Voorts is op tal van andere plaat sen schade aan daken e.d. aangericht en is in Echteld een schuur inge waaid. Volgende week opnieuw Noorderlicht 1 Sprekend tot de leden van de Man chester Astronomical Socitety heeft Pater Rowland S.J. directeur van 't beroemde Stonyhurst-Observatorium van Blakburn verklaard, dat het Noorderlicht waarschijnlijk weer te zien zal zijn op een avond tusschen 18 en 24 Februari; 21 en 22 Februari komen hiervoor het meest in aan merking. HET VERBRUIK VAN ALCOHOL. Het Statistisch Zakboek 1937 geeft eenige aardige cijfers over het al coholgebruik in de diverse landen. Het is begrijpelijk, dat wij niet. alleen het aantal geconsumeerde liters kunnen nemen, maar ook re kening dienen te houden met de in wonersaantallen in een bepaald land. Om tot een vergelijking te komen, drukken wij dan ook het verbruik per hoofd der bevolking uit. Men voelt ondertusschen wel dat ook deze maatstaf voor vele doeleinden niet ideaal is, omdat op deze wijze ook personen met een aantal liters be last worden, die daar part noch deel aan hebben. Wij denken daarbij aan jeugdige personen, geheelonthouders enz., zoo dat wij op moeten passen bij het trekken van conclusies, immers het verbruik per hoofd kan gelijk blijven, maar doordat de bevolking in sa menstelling is veranderd en het aantal geheelonthouders is toege nomen, kan het verbruik per wer- kelgke drinker wel toegenomen zgn. Toch leeren ons de cgfers nog wel een en ander. Het blgkt n.l. dat het bier-, wijn en gedistileerd-verbruik in Neder land sterk is afgenomen, bedroeg 't bierverbruik in de jaren voor den oorlog nog 38 liter per hoofd, in 1936 was dit reeds tot 14 liter ge daald, het wijnverbruik was toen 0.96 liter, tegen b.v. 1.90 in 1926, terwijl men in 1936 1.51 liter ge distilleerd consumeerde tegen 5.36 liter voor den oorlog. Dat deze getallen zoo gedaald zijn komt aan den eenen kaDt door de slechte tijdsomstandigheden, maar aan den anderen kant door de hooge accijnzen die op deze artikelen druk ken. Men heeft kunnen lezen dat de Regeering van plan is om deaccgn- zen op bier en gedistilleerd te ver lagen. Het kan' daarbij best zgn dat de Schatkist, ondanks de verlaging, nog meer ontvangt dan vroeger, doordat het verbruik snel toe zal nemen. Dat de accijnzen op bier, wgn en gedistilleerd niet weinig opbrengen zien wij uit de cijfers van 1937, toen het Rijk uit dezen bron niet minder dan ruim f 38 millioen beurde. Dat het alcoholverbruik overigens in Nederland nog niet zeer groot is, zien wij uit de 172 liter bier, die men in België per hoofd verbruikte en ongeveer gemiddeld 551 in Dene marken, Engeland en Duitschland- In Frankrijk gebruikte men c.a. 175 maal zooveel wijn als in Neder land, hetgeen overigens niet te verwonderen is omdat Frankrijk nu eenmaal een wijnproduceerend land is en deze drank daar een echte volksdrank is. Wat het gedistilleerd betreft heeft Nederland een vrij groot verbruik, maar toch ook nog lang niet het grootste. Frankrijk consumeert nog driemaal zooveel per hoofd, terwijl Duitschland nog een halve liter meer verbruikt. Alles bij elkaar is het alcoholverbruik in Nederland dus niet zoo enorm groot. NIEUWTJES en WENKEN. In 1937 werden in ons land inge voerd: 568.387.000 k.g. tarwe, 961.832.000 k.g. maïs, 59.619.000 k.g. rogge, 238.434.000 k.g. gerst, 45 903.000 k.g. haver. Uitgevoerd werden 182.184.000 kg. stroo Meng 1 k.g. kopervitriool op on geveer 3 k.g. zaagmeel en u hebt een goed bestrijdingsmiddel tegen slakken. Uitstrooien tegen den avond. Leg er een rand van om slabedden. Liefst niet op de planten strooien. In ons land is nog maar het derde deel van de bijen aanwezig, die voor onze 46.000 hectaren fruit noodig zijn. Maak een mengsel van warm wa ter, soda en groene zeep. Voeg daar per 100 Liter water 3 Liter forma line bij en u hebt een zeer goed middel om broeiramen zuiver te maken en te ontsmetten. Tegen spint, appeiwantsen en bloedluis wordt vruchrboomcarboli- neum vermengd met minerale oliën. Men moet de bespuiting dan uit voeren op den warmsten dag die dit jaargetijde ons biedt, omdat de minerale olie bij koud weer niet voldoende vloeibaar is. tngekomea en vertrokken personen van 4 tot 11 Februari. INGEKOMEN: J. R. v. Knippenberg, zonder beroep Kruitweg 17 van Helmond. A. J. K. Bardoel, zonder beroep, Vlakwaterweg 2a van Mill. A. H. M. Janssen en gezin, burge meester, Bongerdstraat 3 van Nieu- wenhagen. P. F. A. Hoedemakers, molenaar, C 7 van Vierlingsbeek. J. G. van Kessel, landb., BrabaDder A 11 van Maashees. H. H. van Kessel, idem Overloon- scheweg 14 van Arcen. J. A. M. Rongen, idem Beekweg 14 van Sambeek. Ch. H. W. Verstraaten, zonder beroep, Merselo M 5 van Horst. M. H. H. v. d. Vorle, arbeider, Lang straat 5 van Bakel. M. de Wit, zonder beroep, Lang straat 5 van Bakel. J. M. Eggen, dienstbode, Bongerd straat 3 van Nieuwenhagen. J. M. Martens, idem Grootestraat 7 van Vierlingsbeek. C. C. Kimenai, kl. zuster Merselo- scheweg van Oudenbosch. J. A. P. J. Kwaaitaal, Pater, Leun- scheweg 1 van Sittard. H. P. Janssen, molenaar, Merselo M 26 van Haps. Th. H. M. Thijssen, dienstbode Oostrum C 22 van BroekHuizen. A. M. van Mook, verpleegster, St. Annalaan van Alem. A. C. E. J. M. van Steen, idem id van Dinteloord. H. van Berio, idem idem van Erp. VERTROKKEN: J. H. Rakels, molenaar naar Deuroe F 50. P. J. J. Kunen, landbouwer, naar Belfeld. M. R. L. I. de Jong, verpleegster, naar Gent. C. C. Cuijpers, verpleegster, naar Beek Mauritslaan 67. H. M. H. van Sinten, zonder beroep naar Tilburg Hoekschestraat 2 W. H. Lenssen. tuinier, naar Horst D 63. J. A. W. Jenneskens, landbouwer, naar Overloon A 47. P. J. Kersten, dienstbode naar Overloon A 32. S C. B. Beel, zonder beroep, naar Kerkrade Viersprinkerstraat 24. MarklUricliten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 2.495.000 eieren. Kipeieren van f 3.50 tot f 4. Kleine eieren van f 3.10 tot f 3.40 Eendeieren van f 3.20 tot f 3 70 ROERMOND. OpdeCoöp. Veiling- vereeniging van Maandag va de aanvoer 4 000.000 eieren. Kipeieren van f 3.10 tot f 4. Eendeieren van f 3.30 t.ot f 3.70 in Zie etalage in portiek. Horlogerie. Allerhande 15 ct. per" half pond Reclamebiscuits 21 ct. per pond Frou-Frou 20 ct. per half pond Vanillewaaiers 25 ct. per pond Arosa Bonbons l*/2 ons 15 ct Mocca Melka ll/2 ODS 15 ct Rumboonen 1'/, ons 15 ct Ster pralines V-jt ons *0 ct Beschuit per rol 6 ct G. Berkens, Patersstr. Depot Jamin. Kooer^werl Eerk. lend, Merselosq Ven zijn als v;n wed verkrijgbajeherp curreerenf levele WED. ÉEKKl Voor alle I Koper Gas- Pompe is toch pee tY. Horlogerie-0 b Een go esc boek, is et k in kamer, in< boe en netjes 30Ud« Lederen rug Go Venrays loei Hoé Iraal Voor inlijsMotc enz. groote voorraad. tin, Belafcali Kadi e Kooj Huui ®00TES TL

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6