Weekblad voor YENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter De Puntjes op de i PUROL: DAMPO Buitenland. Binnenland. De Pygmeeën in Acquatoriaal Afrika. Krakelingen. Echt en goed Provinciaal Nieuws Zaterdag 19 Februari 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 8 PEEL EN MAA ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter MASSA-WAANZIN. ORANJE-VREUGDE. EEN VRAAG. Dat zijn drie gevaarlijke op schriften Kalmpjes aan, geachte lezer(es) en eerst een woordje zeggen, als ge het heele artikel tje hebt gelezen. Anders begint ge al van te voren allerlei oor- deelen uit te spreken en gevoe lens te vertolken, die niet ge motiveerd zijn. Om dan te beginnen: Ik las in een katholiek blad een aanhaling uit een correspon dentie uit Amerika over massa waanzin, welke plotseling uit brak in een bioscoop bij het hooren van een nieuwe dans muziek. Als heele en halve gek ken sprong het publiek op en begon te gillen, te springen en allerlei idiote bewegingen te maken. Het leek een heel groot krankzinnigengesticht. De politie moest er bij te pas komen om met eenige straffe maatregelen wat orde te scheppen in dien jamboel 1 Enfin, het verdere verloop laat ons koud; maar we werden in dat artikel hetwelk eenige op en aanmerkingen bevatte aan het adres van die „neutrale" krant, waarin die correspondentie ver schenen was we werden in dat artikel verrast door den vol genden zin: „Zeker, er zijn in de middel eeuwen ook wel eens verschijn selen van massa-waanzin geweest zoo goed als in eiken anderen tijd; sommigen noemen de laatste Oranje-storm ook zoo; men moet voorzichtig zijn metzulke termen; wie weet, hoe men eeuwen later hierover oordeelt" enz. Ik kan me zoo indenken, wan neer een vreemdeling, heelemaal niet op de hoogte, met wat in Nederland op 31 Januari heeft plaats gehad, in een of andere Nederlandsche plaats was in die dagen en hij zag 's avonds dan die lichtstoet door de straten trekken, dat hij zich heeft afge vraagd; „maar wat gebeurt hier? Zijn ze hier allemaal gek ge worden Maar als hem dan gezegd werd, dat die dag een nationale feest dag was wegens de geboorte van een princesje en dat het Nederlandsche volk reeds weken lang in spanning gebracht en gehouden nu hare vreugde daarover aan het uiten was, zou hij het beter begrepen hebben En wellicht heeft hij zich in de rij geschaard en is meegetrokken met de hossende en springende en joelende troepen. En wellicht heeft hij na afloop gezegd: als die „stijve Hollanders" loskomen nou ja, dan komen ze ook goed los Maar daarover niet meer. Punt een entwee: Massa-waan zin er. Oranje-vreugde is nu wel tot genoegen van de geachte lezers en lezeressen afgehandeld. We komen nu aan punt drie Een vraag. Hm, enfin, nou ja, die worde dan hier in alle schuch terheid en (on)bescheidenheid gedaan. Omdat ik niet alleen sterk vermoed, maar ook wel heel zeker weet, dat die vraag door menigeen is gesteld, ook schuchter, in de binnenkamers, want het is nu eenmaal altijd een beetje gewaagd, om iets tegen de publieke opinie te zeg gen. En vooral, als je daardoor minstens den schijn op je laadt van een „zuurpruim, spel- of pretbederver, norsche Nurks, preutsch mensch" of iets derge lijks te zijn. Maar we spraken een paar menschen, die ons vroegen of we ook iets van de avondlijke en diep-nachtelijke feestvreugde hadden gezien. Natuurlijk niet, daar kunnen we uiteraard slecht aan meedoen. Ze zeiden ons dan (ze spraken toen over Carnaval): „Eerwaarde, als ge dat gezien hebt, dat is een voudig walgelijk". En toen stelde Ruwe schrale huid van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doo» 30-60 ct. Bij Apoth. en Drogisten MIJNHARDT M 629—9 de heer des huizes de vraag; „Waarom moet dat nu den heelen nacht door En ziedaar nu ook onze vraag: Waarom moet dat nu den heeten nacht door Zeker, er zijn heel veel plaat sen, waar daar eenvoudig geen kwestie van is, maar in de groo tere p'aatsen met min of meer groote stadsallures schijnt het min of meer mode te moeten worden, bij bijzondere gelegen heden den heelen nacht maar door, z.g. permissie te geven. En we vragenwaarom moet dat nu De zaak is deze: wordt verl gegeven tot 12 uur, dan begint men b.v. om 8; wordt verlof ge geven tot 2 uur, dan begint men b.v. om 9; wordt den heelen nacht door verlof gegeven, dan begint men b.v. om 10 of 11. 't Is net hoe men 't publiek opvoedt. Maar in ieder geval is dit waar: hoe later permissie, hoe „lolliger" het wordt (zooals me eens een meisje zei), hoe meer er gedronken wordt, ja, het hooge woord moet er dan maar eens uit: hoe wilder boei 't Is een eigenaardig verschijn sel: hoe meer crisis en malaise en werkloosheid, hoe somberder de tijden, hoe onverschilliger in zake godsdienst en zeden, hoe meer de „lol"-geest schijnt toe te nemen. Net ais met iemand die zijn verdriet zoekt te verdrin ken en 't geelt den volgenden dag dubbel ontgoocheling: zijn geld kwijt, een kater en nog heele boel verdriet meer. Moeten die verschijnselen in de hand worden gewerkt Is dat volksopvoeding Met eenige bezorgdheid mag gerust worden gadegeslagen de hernieuwde opleving van den Carnavalsgeest. Er is in al die, in zich wellicht heel onschuldige dingen een zeer gevaarlijk ele ment: wie houdt hier de teugels vast? Jan Publiek wordt op den duur als een dol kind, met echter de persoonlijke verantwoordelijk heid van een kind, dat tot de jaren van verstand is gekomen Of, om het duidelijkerte zeggen: dat zondigen kan. En het zou nog een grooter kwaad gaan worden, wanneer men dat besef ging verliezen of het zou worden afgestompt.... Diep, heel diep in den nacht of den heelen nacht door is daar hoe langer hoe meer gevaar voor. We vragen opnieuw in alle schuchterheid, m alle (onbe scheidenheid Moet dat .nu heel laat worden of den heelen nacht doorduren Is het niet al welletjes wanneer het twaalf, een uur worden mag? Is onze volkskracht, nu nog maar louter physiek gesproken, gebaat met dergelijke iol-makerij? Is ons volksvermogen, nu nog maar louter finantieel gesproken, gehaat met die geldsmijterij voor dergelijke doeleinden Wordt onze volkskracht nu moreel ge sproken, versterkt of ontkracht door dat voortdurende springen op den rand Wanneer de zedendelicten toe nemen, wanneer de gedwongen huwelijken toenemen, wanneer de geboorte-achteruitgang toeneemt, wanneer de godsdienstige onver schilligheid bij een bepaald pu bliek toeneemt, wanneer de volksverruwing toeneemt, dan moet dat alles een oor zaak hebbe n.... ZAAIER. Verkonden kinderen! Wrijf don dadelijk rug en borstje in met Wonderlijk zooals ddt helpt! Pot 50 ct. Doos 30. Bij Apoth. en Drogisten MBMHARPTI OOSTENRIJK BUKT VOOR DUITSCHLAND. De besprekingen tusschen Hitier en Scliuschnigg te Berchtesgaden blijken toch van veel verdere strek' king te zijn dan aanvankelijk werd meegedeeld. Duitschland heeft pressie uit geoefend op Oostenrijk en eischen gesteld, welke o.m. de opname van een nationaal-socialist inde Oostenrijksche regeering bevat ten. De eischen, welke Hitier aan Schuschnigg stelde, gingen zeer ver, zoodat sommigen reeds gesproken hebben van een ultimatum. Men be weert zelfs, dat de Duitsche eischen bij aankomst van Schuschnigg reeds op papier stonden. Zij waren vervat in een protocol, dat den Oostenrijk- schen bondskanselier ter teekening werd voorgelegd. Deze weigerde echter. De nationaal-socialist Seiss Inquart is benoemd tot minister van binnen- landsche zaken. Door zijn denkbeel den werd hij naar het groot-Duitsch- kamp gedreven en werd hg vice- voorzitter van den Oostenrgkscbe Duitschen bond. Seiss Inquart heeft groote sym pathie voor Duitschland en is tevens een overtuigd katholiek. Dit laatste schonk hem het vertrouwen van Schuschnigg, die hem geschikt scheen te achten, om een verzoening tot stand te brengen en hem lid van den staatsraad maakte. Het schijnt, dat Seiss Inquart óók het vertrouwen geniet van Adolf Hitler. Hij heeft verscheidene malen een bezoek ge bracht aan Berlgn. De door Schuschnigg overwo gen concessies aan Duitschland laten de politieke en administra tieve structuur van een onaf- hankelgk Oostenrgk intact. De opneming van Seis Inquart in de regeering beschouwt men intusschen in Oostenrgk met ongerustheid, met name voor het geval de veiligheidspolitie voortaan de nationalistische en monarchistische propaganda naar den zelfden maatstaf zou moeten behandelen. Medegedeeld wordt nog, dat Hitier in de Rijksdagzitting van a.s. Zon dag andermaal de Oostenrijksche onafhankelijkheid zal bevestigen als mede het beginsel der niet-inmen- ging. Hg zal zuks doen in termen, die een formeele erkenning van het vaderlandsche Front inhouden be nevens de belofte, dat geen enkele steun zal worden verleend aan de nazi's van Oostenrijk. Die concessies beteekenen dus, dat geen fondsen en propagandamateriaal meer naar Oostenrijk zullen gezonden worden en dat aanvallen via pers en radio tegen Oostenrgk voortaan achter wege zullen blijven. Oostenrgk heeft moeten kiezen wanneer het tot geen vergelijk ware gekomen met Duitschland, en de nazi's hadden hun scherpe agitatie tegen Oostenrijk hervat, door pers radio en intriges, dan was hun aanhang op den duur in Oostenrijk ongetwijfeld zoodanig geworden, dat de weerstand tegen de nazificatie der oude Donau-monarchie in elkaar zou zijn gestort. En dat zou een grooter kwaad geweest zijn dan het doen van enkele concessies, vooral nu Oostenrijk blijkbaar niet meer rekenen kan op verzet van Italië tegen een „An- schlusz". Het eerste incident De Duitsch-Oostenrijksche vrede werd Woensdag verstoord door 'n eerste incident. Het blad van Goering sprak over het accoord als over een etappe op den weg der gelijkschakeling. Hevige opwinding te Weenen is daarvan het gevolg. Goering's blad werd verboden. De aangelegenheid zou aan Hitier worden voorgelegd. RUSLAND WIL DE WERELDREVOLUTIE. Gebeurtenissen en omstandigheden hebben de laatste jaren in groote mate de aandacht afgetrokken van Sovjet-Rusland en zijn bedoelingen met betrekking tot het ontketenen van een wereldrevolutie. Dat wil echter niet zeggen, dat Rusland die doelstelling heeft prgs- gegeven en Stalin, de roode dictator heeft thans in een artikel in de „Prawda" openlijk erkend, dat het ontketenen van een wereldrevolutie het doel blijft van de Sovjet-Unie. Gebeurtenissen en omstandigheden hebben dit doel wat verdoezeld. Europa had de handen vol met an dere gebeurtenissen; men denke slechts aan het optreden van Duits land en Italië en aan den Europee- schen oorlog, die op Spaanschen bodem woedt. Daarbij kwam het huichelachtige spel van Rusland in Genêve, waar de handige Litwinoff troont als de vredes-engel, die de mogendheden zand in de oogen strooit. Stalin heeft nu het masker af geworpen en opeulgk geschreven, dat de wereldrevolutie nog steeds op het program staat van deVer- eenigde Sovjet-republieken. Hem waren vragen gesteld over het probleem van de overwinning van het socialisme in één enkel land. De dictator gaf 't volgende ant woord De kwestie omvat twee verschil lende problemen: le. Het probleem der overwinning op de binnenlandsche bourgeoisie en van den opbouw van een volledig socialisme en 2e. het probleem van de volledige beveiliging van Rusland tegen de gevaren der militaire interventie en restauratie. Het eerste probleem aldus Sta lin is door ons reeds opgelost, aangezien onze bourgeoisie reeds geliquideerd is. Daar wij echter niet op een eiland leveD, maar in een „systeem van staten", waarvan een belangrijk gedeelte vgandig staat tegenover het land van het socialis me en het gevaar van interventie en restauratie doet opkomen, zeggen wij open en eerlijk, dat de overwin ning van het socialisme in ons land nog niet definitief is. Het tweede probleem kan slechts langs den weg van vereeniging van oprechte pogingen van het interna tionale proletariaat met nogoprech ter inspanning van ons geheele Sovjet-volk tot oplossing. Men moet de internationale ver bindingen van de arbeidersklasse van Rusland met de arbeidersklasse der burgerlijke landen versterkenen hechter maken. Men moet den poli- tieken steun van den kant der ar beidersklasse der burgerlijke landen aan de arbeidersklasse van ons land organiseeren, voor het geval van een oorlogsoveral op ons land, gelijk ook iedere steun van den kant van de arbeidersklasse in ons land aan de arbeidsklasse der burgerlgke lan den georganiseerd moet worden. Men moet ons geheele volk in een toestand van gereedheid voor mobi lisatie ten aanzien van het gevaar van den oorlogsoverval houden, op dat geenerlei „toeval" en geen kunst grepen van onze buitenlandsche vijan den ons kunnen overrompelen. Poolsche bladen concludeereD, dat thans de strijd om de socialistische wereldrevolutie zal worden opgevat. In Italië heeft Stalin's verklaring veel indruk gemaakt. Men conclu deert, dat Rusland en de Communis tische Internationale één pot nat vormen. Dc kerkvervolging in Duitschland. Het orgaan der S.S. „Das Schwarze Korps", bevat een artikel, waarin uitdrukking wordt gegeven aan den wensch het op 20 Juni 1933 tusschen het derde rijk en het Vaticaan ge sloten concordaat op te zeggen. Gruwelen in Nanking. In Chineesche kringen doen gru welverhalen de ronde over de ge beurtenissen, die zich te Nanking hebben afgespeeld. Naar schatting zouden meer dan tienduizend personen in koele bloede zijn afgeslacht, terwijl minstens 20.000 diefstallen moeten zijn ge pleegd. Ook het optreden der Japansche militairen zou volgens deze mede- deelingen, ondanks de waarschuwin gen der militaire overheid, uiterst afkeurenswaardig zgn. In Nanking moeten circa 225.000 vluchtelingen met den hoDgerdood bedreigd worden. De prinselijke familie. De „blijde gebeurtenis"-bericht- geving kan thans en 't is ook welletjes geweest als afgesloten worden beschouwd, nu H.K.H. Prinses Juliana weer als een gezonde jonge moeder ter been is en ook de kleine prinses Beatrix het bij voortduring wél maakt. Ook de Prins blgkt alle narig heden van het auto-ongeval te hebben overwonnen hij hanteert tenminste weer zelf het stuur van zgn auto. Nederland en Italië. De Nederlandsche regeering heeft van de week haar besluit kenbaar gemaakt om den koning van Italië te erkennen als „keizer van Abessinië" d.i. als degene, in wiens naam gezag wordt uitgeoefend in het vroegere rgk van den Negus. Met deze erkenning is de toelating van den nieuwen Nederlandschen gezant in Rome mogelgk gemaakt. De openbare meening blgft intus schen verdeeld, voor wat de waar deering dezer geste onzer regeering betreft. NederlandRusland. Tegenover Rusland bltfft onze regeering minder op veel vriend schapsbetoon gesteld. Minister Patjjn deelde dezer dagen in zgn memorie van antwoord omtrent de begrooting van Buit. Zaken aan de Eerste Kamer o.m. mee, dat de regeering nog steeds niet voornemens is om met de regeering der Sovjet-unie diplomatieke betrekkingen te onder houden. Overwegingen, ontleend aan de staatsregeling der Unie liggen aaD dit standpunt niet ten grondslag. Wel echter overwegingen betreffende de nauwe banden, die bestaan tus schen de regeering der Uunie en de revolutionnaire derde internationale en de houding, die de Sovjet-regee- ring heeft aangenomen inzake de eenzijdige schrapping van de Neder landsche vorderingen op Rusland. Wie bovendien kennis nam deze woorden zgn niet van de regeering, maar van onze redactie van de opwekking van den Russischen regeeringschef Stalin aan „de arbei ders van alle landen om mét de Russen mee te werken aan de voor bereiding der wereldrevolutie en de vernietiging van de niet-communis- tische regeeringen, zal moeten toe geven, dat het verstandig is van het lam, wanneer dit geen connecties wil aanknoopen met den Russischen beer. Maar zaken, zijn zaken. Dat onze schuwheid van de Russen overigens niet onbegrensd is, moge blijken uit de aanvaarding van een belangrijke Russische order. Voor rekening van Rusland zgn bij de werf „De Klomp" te -Sliedrecht en de werf „Gusto" te Schiedam twee groote baggermolens besteld, welke elk een capaciteit van 750 M3 per uur zullen hebben. Och, als ze betalen, dan zijnde Russen altijd nog goed genoeg om er zaken mee te doen. 435.717 werkloozen. Uitbreiding van de arbeidsgelegen heid blgft een van onze meest dringende behoeften. Een poosje hebben we ons in het afgeloopen jaar in eenige „opleving" kuDnen verheugen, maar op 't oogenblik is 't daarmee weer heel en al mis gegaan. Eind Januari stonden er in ons land 435.717 werkloozen inge schreven, d.i. een half millioen op een bevolking van 8 millioen. Tegenover het cijfer van werklooze arbeiders staat een totaal van werkende ar beiders, dat slechts ruim tweemaal zoo veel is Meer openbare werken. In 1937 zijn belangrijk meer groote openbare werken uitgevoerd dan sedert jaren het geval was. Voor rekening van het Rijk en de Polderbesturen werd nl. een totaal bedrag aanbesteed van f 571 /2 mil- lioenen hetgeen ongeveer het dub bele is van het gemiddelde over de vijf voorafgaande jaren. De aanbestedingen voor rekening van gemeentebesturen, hetgeen dus ook hoofdzakelijk „openbare" wer ken zijn, bedroegen f 57 en een half millioen, hetgeen meer dan het dubbele is van het gemiddelde over de laatste vijf jaar. In 1936 werd bij alle bekende aan bestedingen, waaronder ook die van particulieren, besteed voor een totaal bedrag van f 84.448.000 en in 1937 was dit cijfer 130.185.000. Hoogere pachtprijzen voor weilanden. Bg de reeds in de Betuwe gehou den weiland-verpachtingen waren de pachtprijzen gemiddeld 30 pet. hooger dan het vorige jaar. Volksontwikkeling Venra y. Beschermheer H.E. Heer Deken W. Berden. Eere-Voorzitter E.A. Heer O. van de Loo. Maandag 21 Februari om 8 uur in het St. Antonius- Patronaat spreekt de beroemde ont dekkingsreiziger Dr. PAUL JULIEN over: Met Film en Lichtbeelden. Entrée 10 cent. Plaatshouders worden beleefd ver zocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en gereserveerde plaatsen te bespreken bij G. W. Muskens, Schoolstraat 14, Tel. 144. Dc wereld op haar kop. Zoo gauw minister Romme zijn vóór-ontwërp tot verbod van arbeid aan de gehuwde vrouw aanhangig had gemaakt, voorspelde ik het in dit blad, hoe daartegen een erroot- sche protestactie zou worden ge organiseerd. Er zijn van die onnatuurlgke dingen, die door een klein groepje menschen met meerendeels klinkende namen, met hand en tand ter instandhouding worden verdedigd en beschermd. Daartoe behoort de vrouwenarbeid, d.i. het recht der vrouwen om het blgkt uit de practgk als factor van loondruk op de arbeids markt op te treden en het werk uit handen te nemen van hen, die als de natuurlijke verzorgers van het gezin, een zwaren onderhouds plicht hebben te vervullen. Als er werkgelegenheid genoeg was, behoefde men niet over deze dingen te spreken, maar er is een groot tekort. Honderdduizenden mannen zgn uit gesloten uit het productieproces, leven met hun gezinnen van den steun. Terwijl door middel van den arbeid der gehuwde vrouw in eenige duizenden gezinnen meestal de kleinste gezinnen een dubbel in komen wordt genoten. Mr. Wendelaar riep op de Amster- damsche prolestvergadering legen minister Romme's plannen blijkens het verslag in De Telegraaf uit „De minister wil de vrouw terug naar keuken en kinderkamer VreeselgkZou het met „de" vrouw al zóóver zijn, dat ze liever op het kantoor zit of in de fabriek werkzaam is dan dat ze toeft in keuken en kinderkamer De man naar het stempelbureau lijkt me heel wat erger, dan de vrouw in keuken en kinderkamer. De wereld kan er niet beter van worden, wanneer we hardnekkig pogen om ze op haar kop te zetten. Ik las van de week een bericht uit Kampen, een stadje, dat ik me als uiterst degelijk en conservatief voorstelde. Daar was in de koffie kamer van de Stadsgehoorzaal een bridge-drive gehouden door.... de Nederlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen. En de opbrengst van de kaarterij kwam ten bate van het comité.... „Kindervoeding." .Nederlandsche Huisvrouwen", die in de kroeg een onderlingen kaart- wedstrgd houden en de winst wel willend beschikbaar stellen voor de zonderlinge sexe-genooten, die er naar ouderwetsche trant nog kinde ren op na houden.... Zou je ze niet... Intusschen versta men mg niet verkeerd. Ik heb groot respect voor „de" Nederlandsche vrouw. Die is veel beter en degelijker dan degenen het voorstellen, die zich als pleitbezorgers en -bezorgsters van haar „rechten" opwerpen. Het roode achterlicht. Het roode achterlicht van de fiets schg'nt eindelijk de oogen onzer verkeersregelaars te hebben geopend voor het gevaar van een teveel aan regeling. Commissaris Bakker, chef van de Amsterdamsche verkeers politie wees in een interview op het bezwaar van de lostrillende lampjes. Bovendien zoo zei deze ver- keersspecialist is er door dit verplichte roode achterlicht een nieuw gevaar op den weg ont staan. Vroeger moesten de auto mobilisten werkelijk turen om de fietsers op den weg voor hen te ontdekken. Thans is het zoo gemakkelijk, dat de autobestuur ders zich niet meer behoeven in te spannen, doch als er dan ook een wielrijder is, wiens achter licht niet functionneert, dan vormt hij nu 'n groot gevaar op den weg. Zoo is het inderdaad. De meeste maatregelen, welke z.g. ten behoeve van een veilig verkeer worden ge nomen, dienen er in de practijk slechts voor om de snelheid van het verkeer te verhoogen. Wie met zgn wagen over den v.oorrangsweg „vliegt", vermorzelt met „recht en reden" den onnoozelen wielrijder, die de beteekenis van de velerlei verkeersborden niet meer uit elkaar kan houden en een voor- rangsweg opkwam in de gedachte, dat men hem als van rechts komende gelegenheid zal bieden om zijn bescheiden verkeerspositie als wielrijder op dien breedenwegin te nemen. Ook de fietser, wiens achterlichtje as uitgedenderd, heeft niets te reolameeren als hij in puin wordt gereden door een automobilist. Deze laatste is iu zijn recht, Door een te veel aan verkeers- voorschriften heft men het gevoel van persoonlijke verantwoordelgkheid op. Uitkijken is niet meer noodig, zelfs geen uitwgken. Mits men maar zorgt conform de „regels" te rijden. >n wanneer zij de hona- lijn Poeders alleen wanneer zij de hand* teekening dragen van den fabrikant Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijn poeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos von 6 stuks 45 ct. 462—8 VENRAY, 19 Februari 1938. Onderlinge Glasverzekering. De Onderlinge Venraysche Glas verzekering hield Woensdagavond hare jaarvergadering. Na hel uit brengen van het jaarverslag werd besloten om dit jaar 25 ct. per M2 glas premie te heffen. Gedurende de laatste 6 jaren werd totaal geen premie gevorderd.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1