THEE JE°GOED! Den heelen dag voor de klas, en 's-avonds opnieuw in tonw 31 JAN GEELEN, Schil J De vruchtbaarheid der aarde. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Wilt U Uw Auto weer nieuw hebben, (aat hem dan vahhundti HAARDEN KACH1 HAARDKACHELS A. H. de Hl r IDen heelen dag les geven voor een groote klas vergt dezelfde toewijding als leiding geven i druk bedijf. penl Thee verheldert den geest volop nieuwe bezigheden. en geeft weer werklust voor uren! Wie 's avonds helder moet zijn, hetzij voor den arbeid, hetzij voor verpoozing, èn zij die den anderen dag bijtijds weer in actie willen zijn, mogen niet verzuimen eenige koppen goed-gezette Thee te consumeeren. Zoo blijft men fit, zoo slaapt men rustig, zoo staat men weer frisch op. Zet Thee volgens 't neven staand eenvoudige maar goede Thee-a. b.c: Publicatie van het Thee-Propagaodabureau, Amsterdam A. Doe per persoon één maatschepje Thee in den theepot. B» Giet versch kokend water op. C. Laat 3 tot 5 minuten trekken onder de theemuts. Vóór het inschenken even omroeren. Melk en suiker toevoegen naar smaak. INGEKOU A. J. Kvia: weg 2a vt land Overloonac Are Ch. H.V>., M 5 van t M. H. t LaDgstraai M. de %raJ Bakel C. C. lOSt Merselosctouc JA. JIjrj j weg 1 van" H. P. J^ar, M 26 van a. Op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer en mits zij 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine ngverheid werk zaam zijn geweest; b. Zoons of dochters van een ge- vestigden ondernemer ten aanzien van de opvolging van hun vader, mits zij 5 jaar in detailhandel, am bacht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest; c. Personen, die op 1 Januari 1937 optraden als vennoot in een gevestigde onderneming en 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest o. filiaalchefs, die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden en reeds 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn ge weest. Hieruit blijkt, dat iemand die op 1 Juli a.s. minstens 32 jaar is en aan de hierboven vermelde vereischten voldoet, onder overlegging van bewijsstukken een verklaring van den minister kan vragen. De afgifte van deze verklaring brengt derhalve mee, dat de bezitter van de ver klaring vrijgesteld is van het examen handelskennis. Voorts is nog bepaald, dat zij, die op 1 Juli 1938 den 25-jarigen leeftfld bereikt hebben een eenvoudiger examen mogen afleggen. Dit examen zal alleen mondeling zgn. Het schrif telijk gedeelte wordt vervangen door een bijzondere toetsing van de reeds door hen in de praktijk opgedane ervaring. Voor een zoodanig examen komen echter alleen in aanmerking, zrj, die kunnen bewgzen dat zij minstens 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werk zaam zijn geweest. Op het oogenblik zgn reeds 200 cursussen, verspreid over het geheele land, opgericht, terwijl tevens spoed cursussen bestaan voor degenen, die voor het hierboven vermelde een voudiger examen handelskennis in aanmerking komen. Voor nadere inlichtingen omtrent opleiding voor de benoodigde handels kennis kan men zich wenden tot den Ken. Ned. Middenstandsbond in Nederland, den Ned. R.K. Midden standsbond en den Chr. Middenstands bond in Nederland. De bovenstaande regelingen gelden dus enkel ten aanzien van de handels kennis. Ook nopens de vakbekwaam heid, in het bijzonder betreffende de ouderen, zgn regelingen in bewerking. Hierover zullen zoo spoedig mogelgk nadere bekendmakingen volgen. Gedeelde vreugd. De lotergen, die omstreeks 1425 werden uitgevonden, vonden zeer snel algemeene verbreiding. Door overheid en officieele lichamen werden ze op touw gezet voor aller lei goed en nuttige doeleinden. En de trekkingen, die zeer lang in het openbaar op een plein werden ge houden, waren veelal ware volks, feesten. Aanvankelijk bestonden de prijzen alleen uit kostbaarheden en nuttige voorwerpen, maar langzamerhand vonden de geldprijzen ingang. En in het laatst der zeventiende eeuw werd in ons land slechts om geld- prgzen geloot. Waarmede de oude loterij haar karakter van volKsver- maak verloor en meer een dobbel spel werd. Veelal werden de loterijen toen ook niet meer in de open lucht maar in een gebouw getrokken. Echter steeds in het openbaar. En daar de loterijbriefjes aan toonder, zooals wij die kennen, nog niet waren uitgevonden, doch de namen der „inleggers" in een register wer den ingeschreven, bleven de geluk kige winnaars niet onbekend. Wat niet zoo heel bezwaarlijk was, toen de prijzen nog uit kunstvoorwerpen of nuttige voorwerpen bestonden. Immers, daarvan kan men de vrien denschaar niet laten meedelen. Maar toen de prijzen uit het ge makkelijker verdeelbaar en meer vloeibare geld gingen bestaan, kon den de prijswinnaars er werd veel over geklaagd er zeker van zijn, dat hun huis spoedig werd belegerd door vreemden en buren en fami lieleden, die van het fortuin mede deling kwamen doen of met het gelukje kwamen feliciteren. Waarbij het ook daarover worden her haaldelijk klachten vernomen er dan voornamelijk om te doen was het geluk te helpen „besproeien." Wat wel eens zo ruim gebeurde, dat de gelukkige winnaar weinig meer over had. En welke natuurlijk alcoholische besproeiing nog wel eens erger ge volgen kon hebben. Zoals blijken moge uit een gebeur tenis, die voorviel in de plaats waar we een deel van onze jeugd door brachten. In die plaats werd jaarlijks op Sinterklaasavond een varken verloot, bij gedeelten het beest was in geslachten toestand aanwezig En die loterij was een populaire, want er was deze eigenaardigheid aan verbonden, dat ze werd gehouden door een bekend Joods type, die een paar weken voor de 5e December met het dan nog levende varken op een handkar rondreed, waarop een vaantje prijkte met het opschrift „Het staartje is voor Saartje." (de vrouw vau Jonas, zo heette de man) De verloting had plaats in een herberg. En nu geviel het, dat een der hammen werd gewonnen door een suppoost van het katholiek Weeshuis, die onmiddellijk zgn prgs voor een zacht prijsje overdeed aan iemand, die meer van ham hield dan van de jenever, waarvan de suppoost een groot liefhebber was. Het zo gemakkelijk verdiende geld werd omgezet in borrels, waarop royaal werd getracteerd, doch waar van de suppoost zich het leeuwendeel verzekerde. Dit feit zou evenwel slechte ge volgen hebben voor den man. Het drinkgelag duurde lang en de suppoost vond bij zijn waggelende terugkeer het weeshuis gesloten. Hij moest bellen. Een der reeds ter ruste ge- gane zusters alles sliep reeds moest hem gaan opendoen. En toen zg hem een verwijt maakte van zgn toestand en van zijn late thuiskomst, maakte hg dronkeumanskabaal en werd hij grof en brutaal. Wat tengevolge had, dat de man, over wiens meer klachten waren ingekomen, en wiens alcoholische neigingen ook aan de wezen niet onbekend meer gebleven, niet langer kon worden gehandhaafd en door regenten werd ontslagen. G.P.M. Als honger de volkeren bedreigt. Voor de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der biologisch- dynamische landbouwmethode sprak te 's-Gravenhage de heer E. Pfeiffer over het onderwerp: „De vruchtbaar heid der aarde". In den aanvang van zijn voordracht herinnerde de spreker aan de „black blizzards" (stofstormen) in Noord- Amerika, welke tot voor een tiental jaren bijna onbekend waren, doch welke de laatste jaren tot een groot gevaar zgn geworden. De oppervlakte van het bebouwde land is tot zulk een losse en beweeg lijke massa geworden, dat in periodes van droogte de humuslaag door de winden vele honderden mijlen ver wordt weggevoerd. Dan wordt de dag duister, de zon vertoont zich als een groote roode bal aan den hemel en de bevolking vlucht in de huizen. Op deze wijze zijn belangrgke stukken bouwgrond in woestijnen herschapen. Tot nu toe is reeds 1/3 gedeelte van de geheele bebouw bare oppervlakte door dit verschijnsel aangetast; meer dan 44 millioen hectaren zijn geheel verwoest. Het doet denken aan de rampen welke in de Bijbel vermeld worden. Nog merkwaardiger aldus ging spr. verder zgn de overstroomin gen van de rivieren de Ohio en de Mississippi. Haar hoogste peil stijgt nog elk voorjaar aanmerkelgk. In Louisville mat men drie jaar geleden 8 meter als hoogste peil, 2 jaar geleden 12 meter en het laatste jaa<- 20 meter. De spreker gaf een beeld van de door deze natuurram pen aangerichte verwoestingen. Het raadselachtige daarbij is, dat de meteorologen in die drie jaar geen toeneming van den regenval rap porteerden. Het water stroomt snel en in groote hoeveelheden dalwaarts. Oorzaak hiervan is: de bescher mende humuslaag is verwoest, waar door het bindende element in den bodem ontbreekt en het water niet meer vastgehouden wordt. Wind en watererosies veroorzaken een mee- doogenloos vernielingswerk. De heer Pfeiffer zeide, dat hij reeds in 1933 voor het gevaar van het verloren gaan van de humuslaag heeft gewaarschuwd. Men antwoordde hem toen, dat de Amerikaansche boer, omdat het hem slecht ging, groote oogsten moest hebben, het kostte wat het wilde. Heden trekken dezelfde boeren weer Oostwaarts, daar groote gebieden van het Midden- Westen onvruchtbaar zrjn geworden. De „dustbowl" (het stof gebied) breidt zich naar het Oosten uit met een snelheid van 60 K.M. per jaar. Wat spreker in 1933 voorzag is heden treurige werkelijkheid gewor den. Thans is het toenemende verlies van humus en de toenemende zuur graad van den bebouwden bodem een wereldziekte. In Sertao (Noord-Brazilië) telde men in 1937 meer dan honderd duizend menschen, die voor den honger vluchtten. Generaal Smuts zegt, dat in Zuid-Af rika de brandende problemen van de bodemverwoesting alle 'andere politieke problemen in de schaduw stellen. Australië wed ijvert met deze rampen. De «waterspiegel van de Kaspische zee (bijna zoo groot als Duitschland) is tengevolge van de ontbossching van Rusland 1.15 meter gedaald. Zelfs in Midden-Europa zien wg een steeds sterker binnendringen van steppenplanten en nemen wij een toeneming van erosie waar. Men zou kunnen meenen, dat ons land met zijn waterrijken bodem hiervoor beveiligd zou zijn, ware het niet dat ook hier de toeneming van den zuurgraad en vele andere dege- neratie-verschijDselen te denken geven. De ontbossching in de wereld neemt hand over hand toe. Volgens de onderzoekingen van het Oosten- rijksche boschwezen zullen de voor de industrie beschikbare houtvoor raden van Europa binnen 40 jaar uitgeput zijn. De drang naar steeds grootere oogsten bevorderde eenzijdige land bouwmethoden, waardoor de struc tuur van de humuslaag achteruit ging. Het eenige, wat kan helpen, is een bodembehandeling, die den humus spaart, het opgeven van eenzijdige bebouwing (bijv. te veel graan na elkaar), verbeterde organische be mesting, benevens voldoende her- bebossching en gelijkmatige ver deeling van bosch en bouwland. 'K ZOU ZOO ZEGGEN.. (Voordeelig handelen.) 'k Zou zoo zeggen, dat ieder boer of tuinder er toch wel op uit zou zijn om zoo voordeelig mogelijk te handelen bij het uitoefenen van zijn bedrijf. Dat is niet zoo eenvoudig als menigeen wel denkt. Zij, die geen idee hebben van het boeren- en tuin- dersbedrijf, zgn meestal van oordeel, dat het zoo gemakkelijk gaat; men werkt wat in den grond en zaait en poot er dan in wat men wil en naar het weer mee of tegenwerkt komt er dan vanzelf een min of meer goede oogst. Of wel men voert zijn vee in den winter op stal en in den zomer laat men liet in de weide zich zat eten en men heeft de melk maar voor het halen. In den tuin gaat het al eender, meent men. Men zaait en verplant wat (ja, dat dit laatste noodig is weet men soms ook nog) en dan gaat men na een poosje oogsten. De boeren en tuinders lachen wel om deze opvattingen en daar hebben zij gelijk in. En toch is het nog niet tot allen doorgedrongen; dat er veel voordeel zit in het met overleg handelen. Want men kan de oogst van zgn product wel opvoeren en dat wordt ook wel door velen gedaan, doch of men daarbg altijd met overleg han delt is in enkele gevallen nog wel eens de vraag. Zoo heeft zwaarder voeren zgn grenzen van rentabiliteit. Zoo heeft ook zwaarder bemesten zijn grenzen, boven welke men niet mee voordeel nog meer kan geven. Dezer dagen zagen wg nog een berekening, die goed illustreerde, dat nog niet ieder op zijn voordeel be dacht is. In een bepaald gebied gaven 200 melkkoeien in een jaar evenveel melk van het zelfde vetgehalte als in een ander gebied 350 koeien op brachten. Dat wil dus zeggen, dat in het eene gebied 150 koeien meer gevoerd en verzorgd moesten wor den om hetzelfde te bereiken als in het andere. Dat kost enkele duizen den guldens, ook al rekent men, dat de koeien, die meer geven, extra voer moeten hebben. En dat geeft ook voor 150 koeien meer risico, 'k Zou zoo zeggen: er is nog wel wat te verbeteren, bij ons zelf ookZeker, bij onze buurman ook! Doch laat ieder eerst maar eens zijn eigen be- drgf zoo goed mogelgk maken. VENRAAI, 12 Februari 1938. Gepromoveerd. Tot doctor in de geneeskunde pro moveerde op proefschrift „De magie van het denken van schizophrenen en natuurvolken" en op stellingen onze dorpsgenoot de heer F. M. Havermans, geneesheer verbonden aan Huize Servatius. Jubilé. Op 10 Maart a.s- zal de heer Th. Gommans den dag herdenken, waarop hg 25 jaar als smid werkzaam is in Huize Servatius. LUXOR THEATER. Arme rijken De taxi-chauffeur Fritz Schuster (Victor de Kowa) heeft zgn flirt partijtjes, maar de ware heeft hij nog niet gevonden. Op een vrijen dag aan het strand leert hij een aardig meisje kennen. Hij sluit vriendschap met haar, maar weet nog niet veel omtrent haar, alleen, dat ze Iris heet en de dochter is van een bakker, die door zijn ijver eigenaar is geworden van een brood fabriek en een zeer vermogend man. Fritz, een fatsoenlijk jongmensch, verneemt van zijn vriend, dat Iris de dochter is van een millionnair. Hij huwt het meisje en Iris wordt onterfd door grootmama (Adèle Sandrock) en haar vader. Dapper betrekt Iris met hem een gemeubi leerde kamer, doet zelf de huishou ding, wascht zijn hemden en sokken en voelt zich gelukkig. Doch hg meent, dat zijn vrouwtje méér toe komt dan een karig taxi-chauffeur loontje. Om harentwille wil hij meer hooger op en wordt coureur aan een groote autofabriek. Alles loopt hem mee en hij be haalt overwinning op overwinning in België, Italië, Frankrijk en wordt de meest gevierde coureur van Eu ropa. Dan komt de ineenstorting van hun geluk. Hij raakt uit vorm, verliest eerst één ren, dan twee en daarna schijnt zijn ondergang on vermijdelijk. Nog eenmaal zal hij in een groote race starten. Iedereen is overtuigd, dat dit zijn laatste kans is. Hij rijdt evenwel slechter dan ooit en de jury wil hem reeds uit den strijd nemen. Bij het zien van Iris op de baan en hem door een teeken te kenaen geven, dat alles op het spel staat, zet hij alles op alles en behaalt op volkomen aan flarden gereden banden de mooiste overwinning van zijn leven. Uitgeput ligt hij na de race op het grasveld, doch hij straalt van geluk, want naast hem knielt Iris zijn overgelukkig vrouwtje. Als tweede hoofdnummer draait „De prijs der Misdaad.'" Een arsenaal van den staat is overvallen, waarbij groote hoeveelheden wapens zgn gestolen. Slechts één der misdadigers kan ingerekend worden, doch deze blgkt achteraf een zeer waardevolle vangst geweest te zijn. Hg was n.l. gewond en in zijn ijlkoortsen her haalde hij voortdurend een en het zelfde woord„Worthington." Daar er in zijn zakken een insigne van de nachtclub Chateau Madrid gevonden is, brengt de politie den naam Worthington in verband met den eigenaar van deze nachtclub, die dezelfde naam draagt en besluit zg in deze richting haar onderzoek te leiden. Tot zoover, het verloop en einde van deze zoo spannende film, kunt U op het witte doek bewonde ren en wij verzekeren U een genot volle avond. Gouden priesterfeest. Den tweeden Paaschdag zal te Horst in de parochie St. Lambertus het gouden priesterfeest gevierd worden van den H.E. Pastoor-Deken Th. Creemers, kanunnik van het kathedraal kapittel te Roermond. Ontginning van de Limburgsche Peel. Het bestuur van de stichting „Binnen-kolonisatie" gevestigd te Maastricht, heeft bericht ontvangen, dat de Minister van Sociale Zaken bereid is, 100 pet. overheidssubsidie te verleenen in de arbeidsloonen ten behoeve van de ontginning in werk verschaffing van een gedeelte der Sevenumsche Peel. Het subsidie, dat ten hoogste een bedrag van f 550.000 zal bedragen, is bestemd voor de ontsluiting van een complex woeste gronden, groot plm. 400 H.A., gelegen in het Weste- lgk deel der gemeente Sevenum. Verwacht Kan worden dat begin Maart een aanvang zal worden ge maakt met de werkzaamheden, waarmede voornoemde stichting een belangrijke verruiming derbestaans- en vestigingsmogelijkheden hoopt te verkrijgen voor de plattelandsbevol king in deze streek. Veeteelt in Limburg. De Limburgsche veeteeltdagen 1938 worden gehouden in het Land- bouwhuis te Roermond op 12, 13, 14 en 16 Februari. Ir. Jacq. Timmer mans zal 'n lezing houden over „Bestrijding van ziekten in verband met de erfelijke constitutie van het dier." De heer P. vau Kempen, dierenarts te Echt, houdt een voor dracht over „Practische wenken op het gebied der geitenfokkerij en -houderg." Dierenarts M. Frens uit Hoorn zal spreken over „Voeder- proeven met varkens en de daaruit verkregen resultaten." Da heer Govers uit Alkmaar zal spreken over „Wolkeuringen" en de heer Jos. Boshouwers uit Eist over „De in vloed der kunstverlichting bij con sumptie-eieren. Vrouw verdronken. Toen de vrouw van den visscher Neüssen haar man behulpzaam wilde zijn bg het visschen vanuit zijn vischlogger in de Maas te Kessel, sloeg zg overboord. Ofschoon N. en nog een andere visscher alle pogingen in het werk stelden om de vrcuw te redden, mocht dit niet baten. Vrouw N. verdronk jammerlijk. De mijnstreek van een dieven bende verlost. Het is de recherche te Heerlen gelukt klaarheid te brengen in een groot aantal inbraken welke de laatste weken onrust in de mijn streek teweeg brachten. Ze heeft de hand gelegd op niet minder dan zeven personen, die volledig bekend hebben achttien diefstallen met braak schuldig te zijn. Witter dan wit worden uw tanden indien u poetst met Tube 60, 40 ct. Doos 20 ct IVOROL Tijdelijk vestigingsverbod voor de schoenbranche. Nadat op 18 Augustus 1937 een spertijd voor het slagershedrijf was ingevoerd en op 9 en 17 December 1937 voor het broodbakkers- en brood- verkoopers, heeft de minister van Economische Zaken thans een tijdelijk vestigingsverbod uitgevaardigd voor het schoenherstellersbedrijf, het schoenmakersbedrijf, het schoen- verkoopersbedrijf en het bedrijf van orthopedisch schoenmaker, dus voor de volledige schoenenbranche. In het schoenbedrijf heerschte reeds geruimen tijd een chaotische toestand. Het aantal vestingen van bedrijven en in het bijzonder van onvolwaardige bedrijfjes nam steeds toe. Zoo was in de drie grootecsteden des lands in de periode van 1 Januari tot 1 October 1937 een toename ge constateerd van 194. Hieronder zijn niet begrepen de van de straat af niet zichtbare bedrijven, welke naar schatting 50 pet. van het totaal uitmaken. Het is derhalve van heden af verboden zonder vergunning van den minister een vergunning te vestigen, waarin een der bovenge noemde bedrijven wordt uitgeoefend, Door de toepassing van de ves tigingswet wordt een saneerende werking verwacht, waarbij niet al leen de betrekken bedrijven gebaat zgn, maar waarvan ook de leder handel en de schoenen-industrie voordeel zullen trekken. Colijn mocht niet. Men vertelt aldus de Msb. dat bij de geboorte-aangifte van de kleine Prinses Beatrix, toen Prins Bernhard met zijn kind voorzichtig en gelukkig in de armen de kamer binnentrad, minister Colijn om het voorrecht vroeg de Prinses eens in de armen te mogen nemen. „Neen, dat mag niet," zei lachend Prins Bernhard, „want Juliana heeft me gewaarschuwd „pas op voor Coign want die heeft den gulden ook laten vallen." Meer alcohol, meer ongevallen Kort geleden verscheen een belang rijk geschrift vah de hand van Dr. Kurt Hoffmann. Het bevat over zichten van 2500 bloedproeven, welke sedert 1 October 1932 genomen zijn in het Rgks-ziekenhuis te Berlijn en wel wanneer verkeers-ongevallen hadden plaats gehad, waarbij men vermoedde, dat de bestunrder onder alcoholinvloed verkeerde. Deze drank-ongevallen zijn in dit boek ook gerangschikt naar de dagen der week. Hieruit blijkt, dat 's Zater dags en 's Zondags, op welke dagen gewooniijk het meest gedronken wordt, dit soort ongevallen ook het veelvuldigst voorkwam. In procenten uitgedrukt is de ver deeling als volgt: Maandag 11.4, Dinsdag 11.8, Woensdag 12.4, Don derdag 12.5, Vrijdag (betaaldag) 14, Zaterdag 20.4, Zondag 17.5. „Geluk-brengende" stcenen. Het geloof in wondersteenen, die men nadat zij geslepen zgn, veelal als ring of hanger aan een horloge ketting gebruikt, is in vele landen, maar vooral in Indië nog bgzonder verbreid. Algemeen bekend is bij voorbeeld de „merah delima", een roode steen, die, in het water gelegd, dit rood kleurt. Het doet er niet toe of men den steen in een glas water legt of in een waschkom dan wel in een put of in een meer, de watermassa verandert direct van kleur. Alleen is het niet bekend of men dit ooit in zee heeft geprobeerd. De steen heeft ook de kracht den drager onkwetsbaar te maken. Geluk brengende steenen, die, wanneer men ze in huis heeft, zorgen dat men geen brand krijgt enz., zijn in de Indische legenden op Java overbe kend. Dit bijgeloof heerscht nog altijd en in het binnenland zeer sterk. Men heeft wondersteenen, die door verliefde jonge mannen te baat worden genomen en steenen, waarop zelfs de kogels van een Mauser- geweer afketsen. Tijdens den communistischen op stand in Bantam in 1926 stond een oproerling voor een mitrailleur. De man werd door de bedienende mili tairen gesommeerd om zich over te geven, doch weigerde hieraan te voldoen en danste voor den mitrail leur, vertrouwend op de kracht van een steen, die zich in den ring aan zijn hand bevond. De mitrailleur schoot en de man viel dood neer, maar toen werd beweerd, dat de steen niet echt was In een Indisch dagblad vindt men sedert eenigen tijd een geïllustreerde advertentie van een steen, die be werkt is tot versiering van een ring. Op de afbeelding is duidelgk te zien dat midden in den steen, die licht van kleur moet zgn, Arabische letters staan, welke duidelijk het woord „Allah" vormen. De steen wordt te koop aange boden voor niet minder dan f 75.000 Indië is wel het land der wonder steenen, doch de gevraagde prijs is in dit geval toch wel buitengewoon hoog, al is de steen dan ook voor zien van voor den geloovigen Moham- madaan uiterst waardevolle inscrip ties. Wat men deed en had kunnen doen. Men kan nu tegenwoordig een maal niet buiten een bewapening, volgens sommigen niet buiten een zeer sterke bewapening. Al zijn wij dan ook overtuigd van het nut dat leger, vloot en luchtvaart voor de bescherming van een land kan hebben en van het feit dat een land zonder een oorlogsapparaat zich moeilijk staande kan houden, even zeer zijn wij er van overtuigd dat wg dit als een noodzakelijk kwaad dienen te beschouwen en de wereld er heel wat beter uit zou zien wanneer wij de milliardeu aan Mars uitgegeven, ee^s op een andere wgze zouden besteden. Men kon hebben voor het geld dat men sinds de wereldoorlog aan be wapening heeft uitgegeven, vonden wij op de Vredeskalender vermeldt, een uitgave van het Centraal Vredes Bureau te Den Haag. Naar een sta tistiek in het Vredespaviljoen op de Parijsche Tentoonstelling 1937 had men zich o.a. in plaats van wapenen een huisje met tuin aan kunnen schaffen voor 100 millioen families, 200 hoogescholen kunnen bouwen, ter waarde van f 5 milliard zich voor een zelfde bedrag van moderne bibliotheken kunnen voorzien, voor f 10 milliard, 800 groote ziekenhuizen kunnen bouwen, terwijl men dan nog f 50 milliard overhield om groote werken uit te voeren, die meer dan voldoende zouden zijn om alle werk- loozen arbeid te geven. Ook dan zou men nog over f 10 milliard kunnen beschikken om een andere bestaan- mogelijkheid te scheppen voor hen, die nu voor de oorlog werken. Wij laten bovenstaande cijfers natuurlijk voor rekening van hen, die ze vervaardigden, maar kunDen toch niet aan den indruk ontkomen, dat het te mooi klinkt om waar te zijn. Wg leven tegenwoordig onder der gelijke omstandigheden, dat wij ons moeilijk voor kunnen stellen, hoe een wereld er uit zou zien, die zich geen uitgaven heeft te getroosten voor bewapeningsdoeleinden, toch is het wel eens goed dat wg er zoo nu en dan eens aan herinnerd worden, hoe duur wij onze „veiligheid" moe ten koopen. Markfbericlifsn. VENLO. Op de Coöp. Veiling ver eeniging van Maandag was de aan voer 2.580.000 eieren. Kipeieren van f 3.70 tot f 4.20 Kleine eieren van f 3.30 tot f 3.50 Eendeieren van f 3.50 tot f 4. ROERMOND. Op de Coöp. Veiling vereniging van Maandag was de aanvoer 4.300.000 eieren. Kipeieren van f 3.30 tot f 4.20 Eendeieren van f 3.50 tot f 4. LN VRAAGT PRIJS. Zeer groote sorteering in onze bekende^8 Vakkundige plaatsing teg.en lar Voor groote lokalen wordt de „GRANUMft KW koopste kolen de meeste warmte geven, he® Men zie ook hiervoor de etalage bg

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6