TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS FEUILLETON. Smeulend vuur. Per flacon 90 ct. en f. 1.50 Zaterdag 5'Febriiari 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 6 Persoonlijke reclame voor de middenstand Hoe vaak niet denken de mid denstanders, dat het er voor de menschen alléén op de prijzen aankomt. Dan worden groote circulaire's verzonden, met bij zonder laag gestelde prijzen, vaak van artikelen van inferieure kwaliteit. Deze middenstanders moeten echter niet vergeten, dat 't ook zeer zeker op kwaliteit aankomt en dat zij bovendien de reputatie van hun zaak niet mogen ver liezen door iets te verkoopen, wat ook maar eenigszins af te keuren zou zijn. Kent men de wenschen van zijn cliënten, dan kan men er aan tegemoet komen en dit zal wer kelijk nooit zijn met iets, wat minder goed is. Menschen koopen nu eenmaal graag in die zaken, waar zij weten, dat alle waren goed zijn, dat als hun iets wordt aan bevolen, zij niet bang moeten zijn, dat het iets minder goed za! zijn als een merk, waaraan zij gewend waren. De middenstanders moeten zor gen het vertrouwen van hunne cliënten te hebben en dit kunnen zij nooit bereiken, als zij een maal, slechts één enkele maal iets minder goeds hebben ge leverd. De dames zullen zich dat al tijd herinneren, en ook tegen haar bekenden zeggen: neen, in die zaak koop ik niet meer, daar hebben ze me toch zoo iets slechts in handen geduwd en ik heb het geloofd, dat het goed was. Men verspeelt dan niet alleen zijn klanten, maar ook eventueel nieuwe klanten en bovenal zijn reputatie. Als een klant een zaak van een middenstander binnenstapt, moet hij een gevoel krijgen van steeds welkom te zijn, zelfs al zou hij bij wijze van spreken, maar een half pond zout komen halen. Grondige kennis van het weten omgaan met allerlei men schen, is wel een van de eerste eigenschappen, die voor een goed verkooper noodig zijn. Ook dit is een vorm van re clame en wel een vorm, die vaak door de middenstanders over 't hoofd wordt gezien als zij in deze tijden van bezuinigingen er aan denkt om goedkoop per soneel te nemen. Goed perso neel is werkelijk niet duur, want het is gelijk een reclame voor uw zaken. Alles wat ge maar op't gebied van reclame wilt onnernemen, moet a f zijn en nooit maar goedkoope circulaire's verzenden, of slechte advertentie's, omdat het goedkooperis. In zoo'n geval kunt U beter geen reclame ma ken als slechte. Hoogdravende stijl of gewich tige zinnen is werkelijk niet noodig, doch eenvoudige duide lijke taal (zonder fouten) is altijd het meest gewaardeerd. Voor iedere zaak apart moet weereen andere reclame gemaakt Oorspronkelijke Roman door B. VIELER, schrijver van Mattesen Ties de Kiesjesket. Nadruk verboden. 42. Op ongeveer een kwartier afstand van het landhuis, dat vroeger de Otterbeek genoemd werd en thans onder den naam van Feliza stichting tot een toevluchtsoord voor de lijdende menschheid ingericht was, stond het fraaie aan de H. Oda toe gewijde bidkapelletje. Het lag niet onmiddellijk aan den grintweg, maar toch niet meer dan ruim honderd meters daarvan verwijderd in het beukenbosch. Ofschoon het bidhuisje nog maar betrekkelijk kort geleden geopend was, kwamen er toch reeds vele vrome menschen hun gebeden storten; vooral zocht men er toevlucht om hulp te vragen bij oogziekten, zoo wel voor de eigen kwalen als die der anderen. Meestal ging dokter Delmotte aan het kapelletje voorbij, zonder er binnen te gaanalthans wanneer hij alleen was. In gezelschap van Sole- dad werd er echter aliijd even ge toefd, om een kort gebed te storten. Heden voelde hij zich evenwel worden, omdat ook iedere zaak er weer anders voor staat en in herhaling vallen van een reeds verschenen reclame, al was ze nog zoo goed, zal nooit een goeden indruk maken. Ook op het reclame-gebied eischen de menschen steeds nieuws, steeds iets origineels en persoonlijks. Zorg er ten eerste steeds voor dat het papier van uwe eventu- eele circulaires of te verzenden brieven, van uitstekende kwaliteit is, want met het verzenden van deze circulaires, laat ge de men schen indirect met U kennisma ken. Al is een zaak nog zoo degelijk en ge verzendt een cir culaire op leelijk grauw papier, dan zal dit nooit aan de bedoe ling van klanten werven beant woorden. Wij zouden de midden standers ook afraden om de zoo genaamde nieuwe spelling te gebruiken, vooral daar deze van tijd op tijd weer dreigt te wor den te niet gedaan. Niet dat de nieuwe spelling is af te keuren, doch schrijft men nieuwe spel ling, dan moet men ook alles in nieuwe spelling schrijven en er nooit een mengsel van maken, want dan worden het fouten, en fouten in een brief, circulaire of advertentie is iets verschrikke lijks. Spreek in uw reclames ook nooit over uwe concurrenten, want dat geeft geen goeden in druk, doch wel den indruk van „kwaadspreker" al zoudt ge nog het grootste gelijk ter wereld hebben, ook middenstanders moeten „fair" zijn. Van uwe eigen zaak kunt ge zeggen wat ge wilt om ze op te hemelen, maar beloof nooit meer dan ge kunt houden, want nog maals, ge moet het vertrouwen van de menschen hebben en ook weten te bewaren. Dit zult ge nooit bereiken indien ge met bijzonder mooi gekozen woorden de menschen allerlei onmogelijke dingen voorspiegelt. Houdt echter steeds of mei circulaires of met advertenties de belangstelling voor uwe zaak gaande, als men reeds verschei dene malen de naam van een zaak gelezen heeft, zal de naam op den duur bekend voorkomen en dit bekend voorkomen is een begin van vertrouwen. "Aan U middenstanders om dit vertrou wen grooter te maken en hier door clienten te winnen. Uit oude geschriften. Een storm, welke in één nacht 500Zierik- zeesche vrouwen tot weduwen maakte. Zierikzee blijkt in vroeger eeuwen een stad te zijn geweest van zeer groote beteekenis in de Zuidelijke Nederlanden. Haar opkomst heeft.zij aan de visscherij en zeevaart te danken gehad. De datum van haar stichting is niet met juistheid te bepalen. Toch blijkt wel, dat zij een zeer oude en voorname stad geweest moet zijn, want omstreeks 850 n. Chr. werd zij reeds in een versje op Hemelvaartsdag bezongen. De bewering dat zij gesticht zou zijn door een zekeren Zirin- gus, de zoon van Zalandus, schijnt echter op een fabel te berusten- Wel is bekend, dat Zierikzee reeds omstreeks de 11 de eeuw „eene versterkte plaetse" was, waaruit wij kunnen afleiden, dat er reeds zeer vele jaren daar voor een open of onbewalde plaats bestond. Reeds in de 13de eeuw begon men er groote schepen te bouwen en de koopvaart breidde zich uit in die dagen naar verre gewes ten. In de 14de eeuw was zij be kend als een zeer voorname „koopstad" en was wel aller meest bekend als de stapelplaats der Fransche wijnen. Iets wat waarschijnlijk geheel en al onbekend is, is wei, dat Zierikzee in de 13de eeuw bloeide door haar zoutindustrie. Men groef een soort turfveenachtige aarde uit den grond en stapelde dien op. Waren deze blokken gedroogd dan werden zij tot asch verbrand en naar de zoutkeeten vervoerd. Hier werd de asch met zeewater vermengd en verkreeg men door stoking een mooi wit zout. Dit „darinkdelven" zooals het in die dagen genoemd werd, nam dergelijke afmetingen aan, dat omstreeks de 15 eeuw, Maria van Bourgondië bij haar z.g.n. Groot-Privilegie beloofde „geen brieven te zullen verleenen, om meet te delven tot branden van zout, uit erven, die binnen de bedijkte landen gelegen waren." Dat deze zoutindustrie een zeer groote omvang had aangenomen blijkt eveneens uit de heuvel ten oosten van de stad, de Zelke ge naamd, welke geheel en al uit afval geworpen is. Het enorme grondverlies door dit darinkdel ven was de oorzaak dat Maria van Bourgondië in haar Groot- Privilegie er paal en perk aan stelde. Een groote ramp moet wel het najaar van 1454 voor Zierikzee geweest zijn, toen in één storm nacht zooveel schepen vergingen, dat zij ongeveer 500 Zierikzee- sche vrouwen tot weduwen maakte. Wij kunnen daaruit tevens afleiden welk een belang rijk aantal schepen de stad toen in zee had. De visscherijvloot was het welke de stad in die dagen tot bloei bracht. De koopvaardij was nog niet geheel ontwikkeld, doch nam naast de visscherij vooral in Brouwershaven een belang rijke plaats in. Ter aanvulling moeten wij r.og opmerken dat Brouwershaven in die dagen be hoorde tot het z.g.n. „Kanton Zierikzee". Ook oorlogsrampen waren voor de stad niet schaarsch. Tijdens de twist tusschen Holland en Vlaanderen over het bezit van Zeeland, in 1303, sloeg zij na dapperen weerstand de Vlamin gen van haar wallen. In het ver drag tusschen Holland en Vlaan deren gesloten oteef de stad aan Holland. Kort daarop ontbrandde de strijd tusschen de beide gewesten opnieuw en het was op den lOden Augustus 1304, dat Zierik zee door een leger van 200.000 aangetrokken er even binnen te gaan. Het witte gebouwlje, dat tusschen de kale hoornen doorschemerde, scheen hem te wenken; daarbij was het nog vroeg in den namidda, er was niels dat hem tot haast drong. Toen hij de deur der kapel open stiet en zijn vingers in den wijwater bak gedoopt had om het kruisteeken te maken, ontwaarden zijn oogen in het door de geschilderde glasramen getemperde daglicht een vrouwen gestalte, die terzijde van het altaar op een bidstoel geknield, het hoofd naar het beeld der heilige omhoog hief en in innig gebed scheen ver zonken te zijn. Het was Netje van Melle Een oogenblik kwam het oude gevod weer bij den dokter terug. Hij wilde zich terugtrekken, onge merkt haar ontwijken, zooals 'l in den laatsten tijd zijn gewoonte ge worden was. Maar plotseling schoot hem een zin te binnen, dien hij dien morgen gelezen had in De Imitatio ChristiDat saepe Deus in uno brevi momenta, quod longo negavit tempore God geeft soms in een kort oogenblik, wat hij langen tijd geweigerd heeft. Ook hij knielde neer en begon met steeds inniger wordende vurigheid te bidden, zoodat hij opschrikte, toen de gestalte vóór hem opstond en langs hem het kapelletje verliet Aanstonds volgde hij. Buiten ge komen, reikte hij haar de hand en zie slechts N-tje 1 Alfred 1 Jij hier I fluisterde zij hem daarbij echter trouwhartig aan kijkend Ik beschouw het als een voor beschikking der Voorzienigheid, dat wij ons hier treffen. Met de g- dachte aan jou ben ik hier dit kapelletje binnengegaan. Netje, het is een andere Afred, die je thans zijn hand aanbiedt en je smeekt de zijne te worden. De hinderpaal is weggenomen zonder dat ik daarbij door aardsche beweegreden, zelfs niet door mijn liefde tot jou, mijn lief meisje, geleid werd Thans kan het zijn één in geloof, één in liefde Onstuimig trok bij haar aan zijn borst. Zij liet hem gewillig begaan, to'dat zij plotseling de oogen smee- kend tot hem omhoog richt'e en met een bange stem fluisterde Maar Soledad Soledad heeft me tot jou ge zonden, omdat ze er naar snakt je moeder te noemen. Haar scherpe blik heeft ons geheim doorgrond en den bangen twijfel uit mijn hart ver jaagd. Zij zal ons met open armen welkom beeten 1 j O, Alfred, dan is er toch nog I geluk voor ons weggelegd I Kom, laat ons nog even weer naar binnen gaan, om een dank- en smeekgebed te storten 1 Toen zij de witte kapel weer ver- lieten, wierp de vroegslaapsche winterzon een koperrooden vuur schijn door de boomslammen op het witte marmer van het bedehuisje In de harten dei verloofden laaiden krijgers belegerd werd (in dien halve of heete wereld beteekenen. - - De oorlogen in Abessinie, Spanje - „u China hebben dan ook niet het verdedigde zich met bijlen, katten gebruik van gas of bacteriën laten 1 en andere werktuigen, waardoor zien; slechts ten aanzien van Abes- zij de vijand buiten haar stads- sinië maak ik eenig voorbehoud, daar wallen hield Honner en eebrek V0'een3 sommigen de Italianen er wanen nieiu. monger eri geuiett incidenteel vaa gas gebruik zouden begonnen zich reeds te doen hebben gemaakt. Maar die koDden gelden. toen de Hollandsche dan ook weten, dat hun zwarte Graaf met een Fransche huur- vloot de stad te hulp kwam en bevrijdde. K ZOU ZOO ZEGGEN.. (Opgelet.) Kort geleden moest niemand min der dan Prof. C. Broekema een waarschuwing in de verschillende kranten plaatsen, omdat hem geble ken was, dat er in ons land reclame gemaakt wordt voor Belgische voe derbieten, waarvan gezegd zou zijn, dat ze bij een droge stofgehalte van 17.5 pet. een opbrengst zouden geven van 166000 Kg. per h.a. Toen hem nn gevraagd werd of daar niets tegen te doen was, antwoordde de profes sor, die zijn geheele leven en zijn niet geringe capaciteiten geeft in het belang van de landbouwerso zeker, als het onderwijs en voorlich ting niet in staat is om sommigen te beschermen tegen dergelijke hum bug, dan moeten ze maar met schade en schande wijs worden, Verder merkte hij op, dat de ver standige kooper zeer goed weet waaraan hij zich te houden heeft en doof is voor het aanprgzen van zaad van onbekende herkomst, dat meer verdacht is naarmate de reclame er dieker bovenop wordt gelegd. Op een andere plaats vonden wij een advertentie, waarin contract- telers werden gevraagd, die gemak kelijk zelfs op zeer arme gronden een zeer winstgevende teelt konden uitoefenen. Ook dit bleek natuurlgk groot bedrog te zijn. 'k Zou zoo zeggenworden de menschen nu nooit wijzer Is er altijd nog weer gelegenheid voor gewetenlooze reclamemakers om een goed leven te leiden van de licht- geloovigheid van anderen. Hebben daarvoor nu mannen als Prof. Broekema gewerkt om goede rassen voor ons land bijzonder ge schikt te krggen. Heeft daarvoor nu ons Nederlandsch veredelings- bedrijf voor den suikerbiet het eenige hier te lande een halve eeuw, dat is vijftig jaren aaneen wat een tijd is dat gekweekt en gezocht om een suikerbiet te ver krijgen, waarop Nederland trots moet zijn en die ze ons in vele landen benijden, omdat deze suiker biet geheel bij Nederland en de Nederlandsche boer past. Terwijl er nog steeds aan gewerkt wordt om zoo mogelijk nog verbeteiing aan te brengen. En terwijl dit wereldbekend is, zaaien velen, om welke redenen dan ook, suikerbietenzaaduit de vreem de, dat gelukkig ook zeer goed is anders dan met de voederbieten boven bedoeld maar buitenlandsch product blijft. Alsof wij het buiten land een dienst verschuldigd zijn Vader Cats, ook geen slechte boer bij zijn vele ander werk, zou zeggen Haelt gy van elders wyt, tgeen gij so nae kost krijghen Krakelingen. V erduisteringsproeven. De ergste oorlogsgruwel, welke men zich denken kan, is de gas- en bacteriënoorlog. Ik blijf het echter minder waarschijnlijk rekenen al moeten we op de mogelijkheid voor bereid blijven dat men in de oor- logspractijk naar deze wapens grijpt. Deze wapens wonden naar weers kanten. Spreidt men besmettelijke ziekten, dan houden deze niet halt aan een loopgravenlinie, Bovendien: van gas en bacteriën kan elke partij zich bedienen, ongeacht de leger- sterkte; gebruik van deze „wapenen" zou dus het begin van het einde voor beide partgen, zelfs van een tegenstanders nog niet zóóver in "beschaving" waren gevorderd, dat zg op dezelfde wijze van repliek vermochten te dienen Practisch is de bomaanval uit vliegtuigen op steden of dorpen de ergste oorlogsgruwel, omdat zooveel nietstrrjdenden er slachtoffers van worden. Eiken dag kunnen we in de J kranten van de vreeselijke uitwer- kingen van de bomaanvallen in Spanje en China lezen. Tegen deze lucht aanvallen vóoral dienen we ons dan ook te beschermen. Ter perfectioneering dezer be schermingsmaatregelen dienen in ons land de verduisteringsproeven. Het is merkwaardig, dat betrekkelijk velen onwillig blijken aan deze proeven mee te werken. Ze zien er een militair spelletje in. Vergeten we tocb niet, dat dit „spel", al wordt bet dan door militairen gespeeld, tot doel heeft om de burgerg te be schermen. Het is bovendien een zuiver „spel" van afweer, dus niet van aanval. Dit „spel" is noodzakelijk. Het dient om de fouten in het systeem te openbaren, opdat ze wanneer bet alles droeve werkelgkheid mocht worden. Daarom verzaken we een plicht tegenover ons zelve, ons gezin en de samenleving van stad en dorp, wan neer we aan verduisteringsproeven niet ten volle onze medewerking verleenen. Dat bet hooge ernst is met dit „spel", daarvan heeft de justitie in enkele gevallen al laten blijken. Een oud-leeraar van het Gymnasium te Assen, tevens nog wel reserve luitenant, hoorde een maand gevan genisstraf tegen zich 'eischen, omdat hij tijdens een verduisteringsproef de lezing van een boek niet had willen onderbreken en dus het licht in zijn kamer had aangelaten. Zoo iemand moest zich schamen over zooveel gemis aan gemeen schapszin. Laten we allen toonen onze ver antwoordelijkheid ten aanzien van leven en goed der onzen bewust te zgn. De Bisamrat Er zijn menschen, knappe men schen, die beweren, dat elk dier óók een nuttige taak vervult en dat we het noodzakelijk evenwicht in de natuur verstoren, wanneer de mensch bepaalde soorten uitroeit. Daar zit minstens een grond van waarheid in. Het is meermalen bewezen, dat men b.v. een groot roofgedierte uitroeit dan later bij wijze van spreken opgevreten wordt door een kleiner roofgedierte, dat zich onbedreigd kan voortplanten. Maar of de theorie voor alle dier soorten opgaat Er zgn beestjes b.v. de blinde pasagiers in tram, bus trein, die zich ten aanzien van den mensch erg opdringerig voor doen, aan welke ik nog nooit iets verdienstelijks heb kunnen ontdek ken. Zoo heeft ook de muis (uitgezon derd de „zingende" soort) en vooral de rat, ons nog nooit van haar goede zijde doen kennen. Als ik kans kreeg om de laatste rat een eindje hout in haar nekje te leggen, ik zoude niet aarzelen om de verstoring van het evenwicht in de natuur op mijn geweten te laden. De meeste menschen hebben 'r hekel aan ratten en niet geheel zon der reden. Ratten verbreiden ziekten onder de menschen en richten on schatbaar veel schade aan bouw- en andere kunstwerken aan. En ze zijn zoo machtig door haar groote vrucht baarheid De gemeentebesturen van 's Bosch eu Vlijmen liggen al jaren met elkaar overhoop over een rattenkwestie. Den Bosch had de gemeentelijke vuilnisbelt verplaatst naar precies de grens met Vlijmen. Waarop Vlijmen Geef voordien bloffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet ver waarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven Dat middel is toch Akker's Abdijsiroop, die reeds zoovelen ge holpen heeft I Heeft Uw kindje het benauwd Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsisoop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen riet Ge met meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalings organen is weggenomen, de adem haling zal w«er ruim en diep zijn. De prijs van Abdijsiroop is verlaagd. de vlammen de liefde, die daar zoo lang onder de asch gesmeuld hadden, machtig omhoog, om niet meer uit gedoofd te worden. Nog vóór de Vasten vond de huwelijksvoltrekking p'aats. Tot de gasten behoorden ook de heer en mevrouw Descamps, die met hun dochter Thérèse ui> Argentinië over gekomen waren. De trouwe mayor- doroo van de estancia La Soluza had wel een flink verlof verdiend. Lucien, hun zoon, had de ouders aan de boot afgehaald en hen ver gezeld naar de Reigershorst. Toen de bruidstoet na de huwe lijksvoltrekking het kerkgebouw ver liet, had zich daar buiten een schare nieuwsgierigen verzameld, om het statige bruidspaar en de gasten In de gereeds'aande auto's le zien stappen. Vrouw Her mes bevond zich ook onder de menigte. Ze had haar beste statie poffermuts opgezet en stond aan de zijde van Nunzio, die bij uit zondering eens te voet was, want hij bad de huwelijksmis ook bijge woond en bij die plechtigheid kon hij zijn paard niet meenemen. Deze beide kijklustigen stonden echter niet in de eerste rijen, maar bijna achter aan. Ahem 1 klonk het schor over de hoofden der kijkers. Het was het baskucbje van de Klaproos. Bruid en bruidegom keken onwille keurig in de richting vanwaar het kuchje kwam, waarhij zij het rozige vollemaansgezicht van de Klaproos ontmoetten, die grinnikte. De ernstige plooi vsn waardigheid verdween van de gezichten der zoo juist in den echt verbondenen en maakte plaats voor een guitigen glimlach. De oude heer van Melle, die volgde met Soledad aan zijn arm, proestte het bijna uit van 't lachen hij kneep Soledad in den arm en maakte ze opmerkzaam op de Klsp roos, die knipoogde terwijl Nunzio, zijn hoed rondom zijn hoofd zwaaiend, uit alle macht zijner longen schreeuw de Felicidad los novios 1 Heil aan 't bruidspaar 1 Toen de auto's met de leden van den bruidstoet weggereden waren pakte vrouw Hermes Nunzio bij den arm en sprak tot hem Komde geej mer mil meej mit, Katsjoekmins. dan kunde geej den otter nog is flink wasschen 1 Epiloog. Ruim anderhalf jaar later stond vrouw Hermes met haren Wi sius in de herbergskamer van den Drui ventros. Zoojuist was de postbode er geweest en had een enveloppe afgegeven. De Klaproos haalde daar uit een sierlijk bedrukte kaart te klaagde, dat ze op de Bossche ratten werd getracteerd. Daar zijn scherpe woorden over gevallen. De burge meester van Den Bosch vond de klachten van Vlijmen overdreven en grappenmaker als hij is zond ter uiting van deze meening op j.l. Sinterklaasavond aan zijn Vlijmen schen collega en chocoladen rat met de mededeeling, dat dit de laatste rat was, die op de Bossche vuilnis belt voorkwam. Maar met Kerstmis reeds zond de Vlijmensche burgemeester 't beest aan zijn ambtgenoot te Den Bosch retour na de zending te hebben aan gevuld met 12 kleine chocoladen ratjes, daarmee te kennen gevende, hoe welig zelfs een „laatste" rat op een vuilnisbelt gedgt en zich ver menigvuldigt Aan deze rattenmop mogen ze in Brabant nog eens denken, nu in Budel de eerste Nederlandsche, zg het uit den vreemde tot ons geko men Bisamrat is gevangen, een bij zonder soort, welke elders vooral in Amerika de gevaarlijkste is gebleken door haar geweldig graafvermogec, waardoor de kostbaarste kunstwer ken van hun basis werden beroofd. Waar één rat gevangen is, zullen er misschien enkele wezen en die zijn tot een verbazendsnelle vermenig vuldiging in staat. Twee of drie keer per jaar werpt het wijfje 8—10 jongenVooral onze kostbare dijken zullen uitertst kwetsbaar blijken, zwijgen we dan nog van het gevaar voor overstroomingen. Bij de vervolging van de Bisamrat behoeven we niet bang te zijn voor verstoring van orde of evenwicht de natuur. De soort hoort in Europa niet thuis. In 1906 is de Bisamrat in Bohemen geïmporteerd enkele vrijgekomen exemplaren heb ben zich daarna, zich snel vermenig vuldigend, over Europa verspreid. De import geschiedde om de hooge pelswaarde van de Bisamrat. Geble ken is echter, dat de pels van de in Europa gefokte dieren geen waarde heeft; door het andere, zachtere, klimaat is de kwaliteit van de pels enorm achteruit gegaan. Volwassen dieren hebben een lengte van 5560 c.M., waarvan 2527 c.M. staart. Over den rug loopt een zwarte streep. En nu op jacht Als daarbij per abuis wat andere ratten het leven laten, is dat niet zoo héél erg Arme, bedrogen moeder. Men behoeft de fout, door een on gehuwde moeder begaan, niet goed te praten om toch in vele gevallen althans terecht een diep medelij den met haar te koesteren. Niemand is zonder zonden, zonder fouten of gebreken. En een meisje, dat be zwijkt onder de verleiding, is vaak meer zwak, menschelgk-zwak, dan slecht. Slechter is in elk geval hg, die misleidt, schoone voorspiegelingen doet, om een „bewijs" smeekt van wederliefde, aldus huichelend ten be hoeve van een oogenblik genot en dikwijls reeds wetende, dat hij zich straks als 'n ploert zal gedragen tegenover moeder en kind, ó.ls het .verkeerd mocht uitvallen". Medelijden moet men hebben met het arme meisje, bedrogen en ver laten, staande met haar schande tegenover de plotseling versteende harten harer familie en het laffe vooroordeel van een meesmuilende .wereld" om haar heen. voorschijn en las Verloofd LUCIEN DESCAMPS landbouwkundig ingenieur en SOLEDAD DELMOTTE. Jesses van marante schreeuwde de Klaproos, alsof haar man doof geworden was. Daor hedde 't 1 Juffer Soldaot zal 't ok gaon waogen Haaj ik 't nie gedaacht Heel droogjes liet Wiesius zich hooren Mer die twiej hebben 't toch zonder ow klaor gespeuld Wat 'n wonder'roefde de Klaproos af, die zien ok nie bleuj Ze was een vrouw, niettegen staande haar basstem, daarom b'eef het laatste woord aan haar. EINDE.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5