Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws 'n/Vligraine op komst? BAKKERTJES Zaterdag 29 Januari 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 5 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 7'/. ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter De economische crisis. Is er geen oplossing voor Jawel, maar deze stuit op practische bezwaren. Wel zijn er vele zalfjes. En cr is een „aanpassings methode.... Onlangs had ik een kort arti keltje geschreven over „koop kracht", zulks in verband met de economische crisis. Mijn con clusie luidde „De middelen om den toestand te verbeteren, we kennen ze niet". Overigens kwam in het stukje voldoende tot uiting, dat ik geenszins wilde prediken om bij de pakken te gaan neerzitten. In den strijd tegen de crisis moeten we ons wapenen met alles wat we grijpen kunnen en tot afweer kan dienen. Maar af doende middelen om radicaal uit de crisis te geraken, inder daad die ken ik niet. Die bekentenis heett me eenige brieven bezorgd van lezers, die me op de hoogte meenden te moeten brengen van een of andere oplossing. Aldus kwam ik, alleen reeds uit den kring dezer lezers, in kennis met 14 methoden om aan de crisis een einde te maken. Het lijkt me teveel. Die metho den herinneren me aan de ontel bare raadgevingen ter genezing van rheumatiek, als één dit)f aanbevelingen een werkelijk doende behandeling inhield £'in zouden al die andere ovèroodig wezen. Zeker, 'n prof Olto-Otto, 'n Sequah of andere kwakzalver kan een rheumatieklijder, vatbaar voor suggestie, voor 'n oogenblik wel eens zöö „radicaal" van zijn pijn en stijfheid afhelpen dat-ie zijn krukken weggooit maar 'n paar dagen later kruipt de stumperd dan toch weer over den vloer naar den hoek, waar hij ze heeft neergesmeten. Zoo is het ook met de ziekte der maatschappijze kan door be paalde methoden even beteren, maar er volgt noodzakelijk een reactie, wanneer de beterschap niet is ontslaan uit het verdwij nen van de oorzaken der ziekte. De oorzaak der ziekte is de wanverhouding tusschen de hoeveelheid, welke men met aan wending van alle beschikbare arbeidskrachten èn van de moder ne techniek, kan produceeren en de hoeveelheid, welke voor de werkelijke consumptie is be- noodigd. m „De" oplossing is dus heel eenvoudig we moeten productie en consumptie met elkaar in overeenstemming brengen, hetzij door opvoering der consumptie, hetzij door inkrimping van de productie door beperking van den arbeidstijd. ik heb een zeer uitvoerigen brief gekregen van een aanhan ger der Bellamij-gedachte. Het Bellamij-systeem lijkt me vonr zoover ik het beoordeelen kan prachtig. Het heeft wat van het socialistische stelsel, hetwelk op zich zelf, als theorie dus, even min verwerpelijk is. Ook de technocraten wijzen een deugde- lijken weg: verdeeling van den arbeid, die benoodigd is onder alle arbeidsvolwaardigen. Er is maar één oplossing, maar vele wegen kunnen naar het doel leiden. De aarde is rijk genoeg aan grondstoffen om in alle materieele behoeften der menschheid te voorzien. Ais individuen en vol keren bereid waren om elkaar er van op te deelen, wat men noodig heeft en iedereen bereid was om zijn deel aan arbeid te leveren voor de bewerking of fabrikatie van alles, wat we kunnen ge bruiken en het leven zou kunnen intensiveeren, welnu, dan kon den we elkaar zonder uitzonde ring aan het bestaan eens prin sen helpen. Maar de wereld, de mensch en de volkeren zijn vol van vooroordeel, wantrouwen, hebzucht, nijd, afgunst, haat, ge- makzacht, egoïsme en andere ondeugden, waarop de mogelijk heid van een practische regeling van een ideële samenleving af sluit. Natuurlijk is het goed en schoon om te werken aan de opvoeding der menschheid, opdat deze eens, in een verre toekomst, deugdelijk genoeg zal zijn voor de stichting van een maatschappij, op har monie gebouwd. Wat die en genen op het oogenblik tegen de crisis ont werpen of ondernemen, zijn geen pogingen om werkelijke beter schap te bereiken, maar is het strijken van zalf tegen de pijn van een overigens ongeneeslijke ziekte. En die zalfjes zijn onder de gegeven omstandigheden on getwijfeld onmisbaar. Men moet iets, wat dan ook, doen, al ware het maar om den moed er in te houden. Een lezer schreef me o.m.: Om regen of sneeuw te doen ophouden, ligt niet in de men- schelijke macht. Anders is de toestand op economisch ge bied. Hier is de toestand het gevolg van menschelijke daden. Door welke daden, is een vraag, waarover men kan ver schillen, doch één ding moet men vasthouden: de mensch heeft deze gevolgen veroorzaakt, zoodoende kan ook door men- schelijk verstand de oorzaak opgespoord en buiten werking gesteld worden, zoodat ook in de toekomst deze gevolgen vermeden worden. Dat er wel degelijk maatregelen te nemen zijn, bewijst het feit, dat zoo wel de R. K. Staatspartij met haar „Plan van Opbouw" als de S.D.A.P. met het „Plan van den Arbeid" zijn gekomen". Dat de twee grootste partijen in ons land dus wel degelijk overtuigd zijn van de mogelijk heid van een oplossing, zal men toch wel moeten erkennen. Deze briefschrijver maakt denk fouten. Het gebrekkige van ons economisch bestel komt voort uit de menschelijke onvolkomend- heid. We weten allen hoe het anders en beter zou kunnen zijn, maar we weten eveneens dat de algemeene menschelijke gesteld heid ongeschikt is om een ideale maatschappij te dragen. Ons economisch bestel (in Ne derland) is geenszins ieis zelf standigs; ten onzent valt dus niets te genezen. Als heel ons lichaam ziek f$, kunnen wij 'n vinger niet tot een gezond lid maken. Wat we kunnen doen is plaatselijk verdooven ot plaatse lijk de pijn verzachten. Dat beoogt zoowel het "lan van den Opbouw als het Plan van den Arbeid, ze zijn gefn geneesmiddelen, maar zalfjes, zooals er zoovele zijn. En of ze inderdaad werkzaam zullen blij ken, valt vooraf moeilijk te voor spellen. Er zijn knappe econo men en technici, die deze plannen bevorderen en voorstaan; er zijn even knappe menschen, die er een tijdelijke verbetering van ver wachten met een scherpe reactie na de toepassing. Er is geen intellectueel voorstander dezer plannen, die er het einde van de crisis van verwacht, zeifs niet een tijdelijke opheffing van de werkloosheid ten onzent. Men meene niet, dat er ook door onze regeering niet wordt gezalfd. Naast de beide genoem de plannen zijn er méér samen- stelsels van overheidsmaatregelen ter bestrijding van de gevolgen der economische wereldcrisis. De werkverschaffing en steunregeling zooals die thans gelden, tesamen met de landbouwcrisiswetgeving, zijn zulk een samenstel. Hetwelk heel wat pijn heeft veroorzaakt. Tenslotte is ook de „aanpas singspolitiek" zulk een zalf, die jarenlang door Colijn-Oud werd en thans door Colijn-de Wilde wordt gesmeerd. Van dat zalfje hebben we tot nog toe echter nog niet zooveel goeds gezien, slechts degenen, die smeren, schijnen onwrikbaar ir. de heil zaamheid van het middel te ge- looven. Het heeft velen een beetje verontrust en ontstemd, dat de heeren Colijn en de Wilde ook bij de jongste debatten in de Eerste Kamer het werkwoord aan passen weer aan het vervoegen zijn geweest. We hebben er nog niets van ervaren. Steeds verder zakten we in de crisis, toen in alle andere landen al lang „op leving" was. Nauwelijks is elders de opleving ten einde, of ook wij zakten weer terug, nadat ein delijk de opleving ten onzent nauwelijks was begonnen. We hebben ons, voor wat de „aanpassing" betreft, aan Enge land gespiegeld. Maar in Engeland heeft men dit zalfje dra bijgezet in het vak der ondeugdelijke middelen. Uit statistieken bekend gemaakt door het Britsche departement van arbeid, blijkt, dat in het af- geloopen jaar de loonen sterker toegenomen zijn, dan ooit sinds 1920, welk jaar door schier voor- beeldelooze loonsverhoogingen gekenmerkt werd. Daarentegen werd van slechts 4400 arbeiders gerapporteerd, dat hun loonen verlaagd waren. De toename in 1937 komt neer op een gemiddelde loonsverhoo- ging van 2 shilling per week voor elk der 5.100.000 arbeiders. Loonsverhoogingen, welke de vorige maand in werking getre den zijn, hebben naar schatting een vermeerdering van het weke- lijksch inkomen van 414000 ar beiders met 54.600 pd. st. ten gevolge gehad, d.i. bijna 2 sh. 8 d. per persoon. Het is een feit, dat in geen enkel land zóó goed voor de werkloozen wordt gezorgd als ten onzent. (Al willen vele werk loozen dat dan ook niet inzien of gelooven). Maar ook is geen enkel land de werkloosheid zóó uitgebreid als hier. In verhouding natuurlijk tot een catestrophe leiden Nogmaals: er zijn voor het oogenblik (d.i. zoolang het maat schappelijk bestel voor heel de wereld niet radicaal te wijzigen is) geen geneesmiddelen voor de crisis te bedenken, geen plannen te ontwerpen voor waarlijke beterschap. Wel zijn er goede medicamen ten, welke de pijn verzachten en de levenskracht bevorderen. Er zijn ook minder goede van zulke medicamenten en andere, welke nog niet practisch werden be proefd. Maar de zwarte armoe-zalf der aanpasserij heeft ondanks een langdurige toepassing nog nooit eenig behoorlijk resultaat te zien gegevenMd. De oorlog in China. In de hoop, den druk der Japan- sche troepen op Sjoetsjau te ver minderen, doen de Chineesche troepen krachtige aanvallen op Woehoe aan den Jangtse. Zij zouden Hosien aan deze rivier hebben heroverd. De woordvoerder van 't Japansche leger te Sjanghai heeft toegegeven, dat de Japansche troepen zich op 22 Januari uit deze plaats hebben terug getrokken, daar zy er „niet langer noodig" waren. De Chineezen melden verder, dat meer dan 300 Japansche soldaten zijn verdronken of ernstig of ernstig gewond, toen zy werden gebombar deerd, terwijl zij de rivier Ta over trokken, een zijrivier van de Jangtse. Hevig is gevochten in twee dorpen ten zuiden van Woehoe, die reeds verscheidene malen van bezitters zijn gewisseld. Japansche oorlogs schepen op de Jangtse hebben de Chineesche stellingen beschoten. Overigens heeft de Chineesche generalissimus, Tsjang Kai Sjek, te kennen gegeven, dat deze Chineesche aanvallen slechts een afmattings tactiek tegenover de Japanners beoogen te volgen; van beslissende gevechten kan nog geen sprake zyn, zoolang de Chineesche legers, na een geleden-totaalverlies van 300.000 man aan dooden en gewonden, niet zyn gereorganiseerd. Omtrent het lot van den Chinee, schen gouverneur van Sjangtoeng is thans zekerheid verkregen. Hij is te Hankau door een krygsraad ter dood veroordeeld, omdat hij onnoodig zyn provincie aan de Japanners, wienhij geen weerstand bood, verloren heefc laten gaan. Hij is gevallen tegenover een vuurpeleton. Het lijk werd daar op volgens goed Chineesch gebruik in een rijk versierde kist gelegd. Vliegende Oceaan-muizen. Twee groote Italiaansche bommen werpers, genaamd de „Groene Muizen" waarvan er één werd bestuurd door een zoon van den Duce, luitenant Bruno, zijn veilig op het vliegveld van Rio geland. Zij zijn in één stuk doorgevlogen van Dakar naar de Braziliaansche hoofdstad, terwyl een derde toestel, bestuurd door kapitein Moscatelli de vlucht in Natal heeft onderbroken. Hij vloog later echter eveneens Daar Rio door. Om f 12 belastingschuld. Tegen een overmacht van gendar mes, brandweerlieden en genie officieren verdedigde een oude boerin met haar twee zoons zich deze week gedurende 36 uur in een alleenstaande boerderij van het gehucht La Porée, in het departement van de Sarthe op omstreeks 300 K.M. ten Zuidwesten van Parys gelegen. De weigering om 200 francs be lasting te betalen is door het drietal met een koppigheid, die waanzin doet vermoeden, opgevoerd tot een stryd met de openbare macht, waar bij aan de zijde der belegeraars twee dooden zyn gevallen, n.l. een jonge smid, die door een der zoons werd doodgeschoten, toen hij het §lot der deur wilde forceeren en een gendarme, die het huis poogde te benaderen, nadat de belegeraars getracht hadden om de bewoners met traangassen te bedwelmen. Tenslotte werd de woning door de belegeraars in brand gejaagd. De vlammen wonnen eindelijk het pleit; byna gelijktijdig kwamen de bewoners naar buiten gesneld. De oude vrouw stormde met bran dende kleeren en haren op de gen darmes toe, gevolgd door haar zoons. Zij hadden nog geen tien meter afgelegd toen de vrouw en een van de zoons, doodelijk getroffen door de kogels der gendarmes, neervielen. De tweede zoon ontsnapte naar het nabijgelegen bosch van Lude, maar werd ingehaald en gearresteerd op het. oogenblik, dat hij zijn geweer op de achtervolgers aanlegde. Het is nog niet bekend, waarom de gendarmes de ongelukkigen zonder pardon onder vuur genomen hebben. De moordpartijen in Rusland In het jaar 1937 werden in Rus land gearresteerd, ter dood of tot dwangarbeid veroordeeld: de eerste ministers van 9 republieken, 8 leden van den generalen staf van het roode leger, waaronder maarschalk Toechatyefski en Gamarnik, 50 com munistische leiders van wit-Rusland en 1140 leden van de communistische partij de commissarissen of adjunct commissarissen van 19 departemen ten de leiders van 12 industrie trusts, van 4 vakbonden en van 4 dagbladen; meer dan een twaalftal diplomaten, 22 rechters van den hoogen raad van Georgië en de directeuren van het persbureau Tass, van de sovjet radio en de hoofdinspecteur van de luchtvaart. Van Juli tot December 1937 meldde de sovjet-pers gemiddeld 60 dood vonnissen per week. De kosten van den oorlog in China. Begin Februari zullen bij den Japanschen Landdag de nieuwe cre- dieten worden aangevraagd voor de militaire verrichtingen in China. Men verwacht, dat zy de financiën des laDds zwaarder zullen belasten dan de eigenlijke begrooting, en dat een verhooging der belastingen on vermijdelijk zal zyn. Sinds het begin der vijandelijkheden in China hee.t Japan ongeveer 2 500.000,000 yen voor miliiaire doeleinden uitgetrok ken. Dit bedrag zal op 31 Maart het einde van het loopende begrootings- jaar, zyn verbruikt. De nieuwe credieten zullen met een langdurigen toestand van oorlog rekening houden. Onze bevolking in 1936. Blijkens de bevolkings statistiek bedroeg onze bevolking begin '36 8.474.506 en aan het einde van 't jaar 8.556.920, wat een toename be- teekent van 82.414 of wel 0.97 pet. De toeneming bedroeg 1007 vrou wen op 1000 mannen. De laatste jaren neemt de bevol king van de kleine gemeenten tegen over de groote stadsbevolking toe. Nog steeds neemt het geboorte cijfer, d.i. het aantal levend gebore nen per 1000 inwoners af. Dit is thans gedaald tot 20.16. In de grootste gemeenten is het het laagst, in de kleine het hoogst. De sterfte is iets gedaald en wel tot 8.68 per 1000 inwoners. De daling treedt in byna alle provincies en groepen van gemeenten op. Het aantal echtscheidingen ver toont een steeds stijgende lyn. Op de duizend gehuwde paren was het percentage der echtscheiding in 1840—1849 0.10, in 1890—1899 0.57, in 19301934 1.86 en in 1936 reeds Op dit terrein is ongetwijfeld werk weggelegd voor ons Christelijk Kabinet. Geen belastingverlaging. Voor den belastingbetaler zijn er geen lichtpunten! Dat is de voor naamste conclusie, welke we moeten trekken uit de Memorie van Ant woord inzake de begrooting van Financiën aan de Eerste Kamer. De minister erkent, dat onderden drang der omstandigheden de op centen op bepaalde belastingen tot een bedenkelijke hoogte zijn opge voerd. Ingrijpende herziening van het huidige belastingstelsel is eerst mogelijk, als de toestand van de rijksfinanciën een verlichting van lasten gedoogt. De minister betoogt dan, dat er aan vermindering of afschaffing van eenige belasting niet is te denken, zoolang er geen betere tijden aan breken voor de financiën van rijk en gemeenten. Ten slotte kan de minister mede- deelen, dat het nemen van een be slissing door de regeering omtrent het vraagstuk van verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bier thans spoedig kan worden tegemoet gezien. Aangezien de belasting van de doode band volgens de bestaande wet voor het laatst over het belas tingjaar 1938 kan worden geheven, zal in den loop van dat jaar een beslissing moeten worden genomen over de vraag, of de heffing na 1938 dient te worden voortgezet. Naar het zich thans laat aanzien, zal deze vraag bevestigend moeten worden beantwoord, al ware het slechts op grond van de overweging, dat haar opbrengst tot het verkrij gen van een sluitende begrooting voorshands niet kan worden gemist. Geen radio-belasting. De minister van Financiën heeft aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat het denkbeeld van een radio belasting ten behoeve van de alge meene middelen eenige jaren geleden na grondig onderzoek is verworpen Nieuwe gezichtspunten, die tot een andere beslissing zouden kunnen leiden, heeft de minister niet ontdekt zoodat er niets komt van zulk een belasting. Voorloopig geen koffie- belasting. Op één puntje uit de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer willen we ten slotte nog wijzen. De minister is van oordeel, dat tot een hernieuwde beffing op koffie, in welken vorm dan ook, niet dan in zeer dringende omstandigheden moet worden overgegaan. Die omstandig heden zijn thans niet aanwezig. Garnizoen te Tilburg. Vele gemeentebesturen solliciteeren naar de vestiging in hun plaats van een legergarnizoen, nu de nieuwe Dienstplichtwet zulk een sterke uit breiding van onze weermacht heeft gewekt. Er is te dier zake nog weinig beslist, maar het schijnt, dat Tilburg een goede kans maakt om een deel van het regiment grenadiers en jagers gelegerd te krijgen. W1NTERBESPUITING VAN VRUCHTBOOMEN. In verband met de propaganda, die op dit oogenblik voor eenige winterbespuitingsmiddelen voor de vruchtboomen gevoerd wordt, ves tigt de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen er de aandacht van alle fruittelers op, dat nog nietaan- bevoien kan worden de tot nu toe gebruikelijke bespuiting met vrucht- boomcarbolineum geheel door een bespuiting met andere middelen te vervangen. Bespuiting met 68 pet. carbo- lineum moet vooralsnog als de meest aan tè bevelen winterbespui- ting voor vruchtboomen beschouwd worden. Waar spint-bestryding noo dig is, dient zij met een bespuitiDg met eeD minerale-olie-preparaat te worden aangevuld, welke ook tegen wantsen en bloedluis werkzaam is. Ten sterkste wordt aangeraden andere winterbespuitingsmiddelen slechts proefsgewijs aan te wenden. Een belangrijk voordeel van de nieuwe Mijnhardt-cachets (Mijnhardtjes) is, dat zy veel vlugger pijnen stillen en kou en griep genezen, zoodat de duur van elke pyn en onge steldheid belangrijk verkort wordt. VENRAY, 29 Januari 1938. Rijkstelefoon. In het uitbreidingsplan van het telefoonnet voer 1938 is een tweede telefoonverbinding VeDray Wanssum opgenomen. De aanleg zal zoo spoedig mogelijk tot stand komen. Vrijgesproken. De landbouwer H. S. te Castenray is door de Rechtbank te Roermond vrijgesproken van brandstichting in een dennenbosch. Als 's morgens dal on- behaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankon digt, voorkom die door Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS 'n Wonderlijk licht. Dinsdagavond. Nederland luisterde als op eiken anderen Januari-avond naar de radio. Wat zou men anders? We luisterden, 'n beetje gammel, teleurgesteld en verveeld. Van 't lange „wachten". Dat n u „de" tijding eindelijk komen kon, we geloofden er niet meer aan. Zoo zeiden ze ten minste. MSAr.... - Dames en heeren, ik vraag uw bijzondere aandacht voor.... Sst... Sst...Ieder zei ineens „sst" tegen den ander, allen tegelijk dach ten en hoopten we hetzelfde. een merkwaardig luchtver schijnsel, dat velen te Bussum en te Hilversum hebben waargenomen. Zöö klonk de stem uit den luid spreker. - Hè, alléén maar een luchtver schijnsel - Zou het zou het niet een mop zijn vroeg me iemand. Een toespeling Zouden ze misschien te kennen willen geven, een discrete aanduiding dat er iets te gebeu ren staat op Soestdijk Naar buiten Er stonden al verschillende men schen te kijken. Mooi, machtig mooi, wonderlijk Een hel-roode gloed. - Is het zöö, vroeg iemand aar zelend, is het geen oranje De stem klonk 'n beetje onzeker. Men proefde de twijfel er uit. Zou die oranjegloed niet opzettelijk zijn ge- tooverd om te beduiden, dat De menschen kennen zoovéél tegen woordig Het praten over de blijde ver wachting hadden we door het lange uitblijven van eenig bericht verleerd, maar er over te denken geens zins. Edoch, het schoone luchtverschijn sel vaD Dinsdagavond had met de Blyde Gebeurtenis niets te maken. Het was een Noorderlicht-effect, zoo mooi dezen keer, als het in tientallen jaren niet te zien was geweest. Een zonnige gloed in een donkeren avond, we hebben het als een gunstig voorteeken willen zien Afscheid van Mr. Jansen, de nieuwe Burgemeester v. Venray als Kantonrechter-plaatsverv. Wij lezen in het Limb. Dagblad Hedenmorgen had het Kantonge recht alhier een bezetting, zooals niet vaak voorkomt. Als president' fungeerde mr. Jansen, die tot voor kort burgemeester was te Nieuwen- hagen, maar thans als zoodanig is benoemd te Venray. Mr. Jansen pre sideerde als kantonrechter-plaatsver- vanger voor het laatst het kanton gerecht. Voorts waren aanwezig de kantonrechter, mr. Janssen de Lim- pens, de wrn. kantonrechter mr. Bronsgeest, de ambtenaar van het O.M. mr. Hamelberg, de griffiers mr. Frees en de heer Portz. Nadat mr. Jansen de openbare zitting had geopend nam de kanton rechter, mr. Janssen de Biropens, het woord. Spr. wenschte mr. Jansen op de eerste plaats geluk met zijn benoeming in de mooie en welvaren de plaats Venray. Maar daarnaast wilde spr. ook dank brengen voor het werk, dat mr. Jansen als kan- tonrechter-plaatsvervanger hier had verricht. Hy is niet alleen maar eens ingevallen, maar hij heeft effectief deel genomen in het werk door elke maand een strafzitting te presidee- ren. Hier past een woord van hulde voor de wijze waarop by dat steeds heeft gedaan. Ongetwijfeld hebben daarvan ook de hoogere autoriteiten kennis gedragen en heeft het ook bijgedragen tot de eervolle benoeming te Venray. Na ook een persoonlijk woord van dank te hebben laten hooren voor de hulp, die spr. steeds van den kantonrechter-plaatsvervanger heeft mogen ontvangen, eindigde mr. Janssen de Limpens zijn afscheids woord met de beste wenschen voor de toekomst. Mr. Hamersveld sloot zich namens het parket by deze woorden aan en dankte voor de steeds zoo aange name samenwerking. Ook mr. Frees sloot zich als grif fier by die woorden aan en sprak ook de beste wenschen uit voor het verdere leven van den scheldenden kantonrechter-plaatsvervanger. Mr. Jansen dankte hartelijk voor de huldigende woorden en de goede wenschen. Toen spr. in 1933 burgemeester in Nieuweuhagen was geworden, nadat hij wegens ziekte van zijn echtge- noote een positie bij de rechterlijke macht in Indië had moeten prijs geven, was spr. buitengewoon aan genaam verrast geworden door zijn benoeming tot kantonrechter plaats vervanger in het kanton Heerlen. Spr. was zoo verheugd geweest, omdat hij daardoor het contact met de rechterlyke macht, waaraan hij met hart en ziel hing, weder kon aanknoopen.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1