mm sm J. Zeegers Sch» AKKEI P. Goumans Importeur M. Vu Provinciaal Nieuws ItW medeFe ViilU en "s® Koopt uw Meubelen Groote voorraad Êgp» Slaapkai Zitkames Keuken: Bedden, Matrassr Lijkkisten, Gratmonumente, E©n Mulders Spaart G. MULDERS f Haarden Baark Kachels zoudt blijven, is helaas niet in ver vulling moge gaan. Wij eerbiedigen Uw besluit om als Burgemeester van Venray af te treden. Wij weten dat dit U zwaar, ja zeer zwaar is gevallen, want Venray was U lief, Venray was Uw Venray. Wij hebben gemeend U, als hulde blijk onzer waardeering, een her inneringsalbum te moeten aanbieden omvattende in beeld de voornaamste werkzaamheden onder Uw beleid tot stand gekomen, in de overtuiging dat dit huldeblijk U bijzonder aan genaam zal zijn. Bij eiken stap dien wij in onze gemeente zetten, ont moeten wij Uwe werkkracht zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebied. Toen U uw functie in Februari 1916 in Venray hebt aanvaard, telde Venray omstreeks 6000 inwoners, welk getal onder Uw bestuur is aangegroeid tot ruim 14000. Onder zeer ongunstige omstandig heden hebt U uw werk moeten be ginnen. De gevolgen van den wereld oorlog deden zich ook in ons Vader land ernstig gevoelen. De levens middelen en andere goederen werden schaarseh, zoodat de regeering zich voelde genoodzaakt eene distributie methode in te voeren. In deze periode hebben wij U leeren kennen als d e harde werker. Heel het distributie apparaat in Venray werd door U in werking gesteld en beheerd met eene bekwaamheid, die Venray heeft ge vrijwaard voor nadeelige finantieele gevolgen. Mede eene van Uw eerste zorgen was Uw ambtenarencorps. Gij hebt U weten te omringen door bekwame hoofdfunctionarissen, die U steeds in uw veel omvattend werk hebben terzijde gestaan. Dat uw werk veel omvattend was kan ik zeker wel getuigen. Negen tien jaren lang, waarvan meerdere jaren als Wethouder, heb ik het voorrecht gehad met U te mogen samenwerken. Eene opsomming te geven van al uw werkzaamheden zou te veel tijd in beslag nemen, ik wil me enkel tot de voornaamste bepalen. Met onze bosschen wil ik beginnen. In samenwerking met het Staats- boschbeheer hebt Gij onzewoe3teen meestal dorre heidevelden weten om te tooveren in een prachtig bosch- bezit, dat thans reeds ver boven de 1000 H.A. omvat en nog ieder jaar in omvang toeneemt, een spaarpot vormend, waarvoor 't nageslacht U hoogst dankbaar zal zijn. Om de welvaart in onze uitge breide gemeente te bevorderen, hebt Gij ingezien dat daartoe noodig waren goede verkeerswegen en waterlos singen. Met tientallen K.M. zijn onze kunstwegen onder uwe bemoeienis uitgebreid of volgens nieuwere methodes omgebouwd. Het directe gevolg hiervan is geweest de ont sluiting van de woeste gronden in de Peel met de stichting van Yssel- steyn. De zilveren stem van het klokje van de St. Odakerk zal niet ophouden over de peelvlakte te ver kondigen Uw groot aandeel in het tot stand komen van dit peeldorp. Een tweede groot werk in de Peel heeft ook steeds uwe volle belang stelling en medewerking gekend, het groote plan Bongaerts, wat tenge volge van tijdsomstandigheden niet is kunnen worden uitgevoerd. Voor de ontwatering van het Ven ray sche land heeft U zich altijd als een sterke voorstander getoond. De afkoop der watermolens was hiervan het eerste resultaat. Ook een ont werp bekenverbetering is onder uwe leiding tot stand gekomen. Dit plan is niet uitgevoerd. Gelukkig is dit werk later onder voor onze Gemeente gunstige voorwaarde op meer uit gebreide schaal in werkverschaffing kunnen worden uitgevoerd. Dit groote werk heeft veel van uwe krachten gevergd, maar heeft U tevens ook de voldoening geschonken, dat daardoor onze Peel in cultuur kan worden gebracht en aan tien tallen jonge boeren een bestaan zal kunnen verschaffen. De voorbereiden de werkzaamheden zijn bijna voltooid en als straks nieuwe boerderijen gaan verrijzen, kunt U met volle recht zeggen, dat is mijn werk. Niet alleen de ontwatering, wegen aanleg en ontginningen hadden uwe belangstelling, ook in de kom van Venray hebt U veel tot stand weten te brengen. De overname van de Gas fabriek door de gemeente onder gunstige voorwaarden is eene zeer 'belangrijke transactie geweest. Ware dit niet gebeurd, Venray, zou nimmer van electriciteit gebruik hebben kun nen maken. De aanleg van de rioleering is ook uw werk geweest. Plannen tot drinkwatervoorziening in de kom zijn ook op üw advies ontworpen en nog steeds actueel. De verbetering van onze straten, aanleg van trottoirs en pleintjes en andere bijkomende werkzaamheden o.a. het uitbreidingsplan hebben van het dorp Venray een aardig en lief stedeke gemaakt. o0k uw werk. De ouderwetsche verbinding tus- schen Venray en Station werd door U omgezet in een autobusdienst. Niet alleen het materieele ook het moreele en geestelijke belang van Venray had uwe volle belangstelling en medewerking. Nieuwe scholen werden opgericht; oude scholendoor nieuwe vervaDgenof gedeeltelijk ver nieuwd. De lagere landbouwschool, de huishoudschool, het gymnasium voor jongens en een voor meisjes, de marechaussée-kazerne, het nieuwe ziekenhuis en vooral het prachtige eemeentehuis, aan al deze inrichtin gen zal de naam van Burgemeester van de Loo onafscheidelijk blijven verbonden. Mijnheer de Burgemeester, ik ben er van overtuigd zeer onvolledig te ziin geweest in mijne opsomming. Maar toch wil ik nog memoreeren uw werkzaam aandeel in het ver- eenigingsleven in al zijn schakeenn- o-en. Van vele vereenigingen was U lid, voorzitter of eere-voorzitter en l werden de vergaderingen, als U kon, steeds bijgewoond. Uw kennis en uw raadgevingen werden steeds op hooge prijs gesteld. j Het heeft ons buitengewoon veel genoegen gedaan dat U in Venrayj wilt blijven wonen. Al is U ook niet meer onze Burgemeester, wij ver trouwen, dat wjj nog steeds brj U mogen komen als vriend en raads man. Wij bidden O.L. Heer dat Hij U nog jaren mag doen genieten van het vele werk, dat Gij in Venray tot stand hebt gebracht en U voldoende krachten moge schenken om ook als particulier mede te helpen om ons Venray steeds in bloei te doen toe nemen. Straks heb ik reeds gezegd, mijn heer de Burgemeester, dat het gemeentepersoneel gemeend heeft U dit album te moeten aanbieden als huldeblijk van hunne waardeering. Zij hebben gemeend hieraan te moeten toevoegen deze schemerlamp. Moge deze lamp bij U thuis een gezellig licht verspreiden en wanneer Gij bij dat licht uw album openslaat vertrouwen wij, dat U zich met vol doening zult herinneren de personen, die het voorrecht hebben gehad, met U te mogen samenwerken en wier namen U in dit album zult aan treffen. Tenslotte, mijnheer de Burgemeester dank ik U namens den gemeente raad, voor de prettige samenwerking die er altijd in onze vergaderingen mocht heerschen en kan U tevens de verzekering geven, dat de leden de meest dankbare herinnering daar aan zullen bewaren. Dan was het woord aan Deken Berden van Venray. Deze zeide onder meer Edelachtb. Heer en vriend. Zelden of nooit heb ik zoo gaarne een woord van hulde en dank gesproken als op dezen avond, 'n Stoffelijk geschenk werd U reeds aangeboden. Wij Geestelijken hebben gemeend, een ander geschenk te moeten geven en wel door dezen morgen in alle kerken van Venray een plechtigen Dienst aan O.L. Heer op te dragen om God te danken, dat hij U zooveel jaren ais burgemeester hier heeft gegeven. Bij een installatie van een burge meester wordt gewoonlijk gezegd, dat men zal samenwerken met het geestelijk gezag. Bij U zijn dat daden geweest, die in werkelijkheid het ideaal benaderen. Steeds was U ge reed onze geestelijkheid te helpen bij kerkbouw, kerkvernieuwing, oprich ting scholen, organiseeren van cur sussen. Zelfs in zaken van zielzorg hebt gij ons dikwijls met raad bij gestaan, omdat gij de menschen kende door uwe jarenlange onder vinding. Namens parochiale geeste lijkheid, kloosters, broeders en zusters brengt Spreker hem voor alles hartelijk dank. U gaat ons nu verlaten, aldus Spieker, als Burgemeester, voor ons geestelijken als burgervader. Scheiden doet wee. Het moge echter een troost zijn dat U bij ons blijft als kerkmeester. U wilt toch met ons blijven werken. Met uwe laatste krachten bouwen aan Venray's parochiekerk en de roem der Kerk van Venray. Met de bede, dat de goede God den scheidenden burgemeester nog lang voor Venray zal bewaren, eindigt Spreker onder applaus. Dr. Sala sprak als oudste der ambtenaren namens het huldïgiugs- comité. Speker prees den burgemees ter als iemand, die alle capaciteiten had om aan het hoofd eener gemeente te staan. Zijn ontzag door zijn per soonlijke verschijning, zijn helder verstand, waardoor hij de leiding kon houden van alle takken van dienst, zijn kennis van wetten en besluiten en zijn geweldige financieele kennis. Spreker heeft dikwijls bewonderd zijn enorme werkkracht. Hij vergelijkt hem met een motor van het edelste metaal, doch deze heeft zijn grenzen, zoo is het ook helaas met U gegaan, U hebt teveel gevorderd van Uw krachten. In 22 jaren hebt U meer werk verricht dan menig burge meester met 40 tot 50-jarige dienst tijd. Burgemeester, het kan niet anders of alle ambtenaren zien met trots tegen U op. U vorderde wel veel van hen, maar ze hebben het met liefde gedaan, daar U zoo een uitstekend voorbeeld waart. Met een „lang leve de Burgemees ter", eindigde Spreker. Hierna sprak de Gemeente-Secre taris het volgende Zeer geachte Heer Burgemeester. Wanneer hier aan mij, als secreta ris der gemeente, die als zoodanig meer dan twintig jaren met U op de meest nauwe wijze heb samen gewerkt aan de belangen van Venray, het woerd wordt gegeven, dan neem ik dankbaar en met groote voldoe ning de gelegenheid te baat om te spreken mede voor het personeel der gemeente, dat hier met den Raad is bijeengekomen om U te huldigen en al aanstonds mag ik daarbij voe gen U te danken voor alles wat U voor ons allen zonder uitzondering zijt geweest en hebt gedaan. Burgemeester, U hebt veel van ons gevergd; wij moesten en het was Uw goed recht, dat te vorderen ons geheel geven, ieder in de voor hem eigen taak, ieder naar zijn po sitie en capaciteiten. En niet zelden viel het ons zwaar, U in Uwe groote voortvarendheid bij te houden, niet zelden ook kwam het voor, dat wij meenden van U niet de waardeering te krijgen van ons werk, welke wij dachten te verdiener», maar al was U karig met Uw lof, toch mochten wij steeds ervaren, dat U buiten ons om ieder het zijne gaaft en, waar het te pas kwam, ons Uwe waar deering niet onthieldt. En in werk kracht en werkwil en werkverzetten ging U ons steeds voor en gaf U ons een voorbeeld, dat tot navolging, zoover het ons mogelijk was, dwong. Het zoude moeilijk, zoo niet onmo gelijk zijn,» iemand onder ons aan te wijzen, die zóó veel heeft gewerkt als de Burgemeester. Wanneer de lamp voor overwerk brandde op de secretarie, dan brandde zij ook op de burgemeesterskamer en vaak vele uren langer. Als het druk was, nam de burgemeester ook zijn deel, het het leeuwendeel veelal, ook van het administratieve werk, dat hij rechtens niet voor zich behoefde te nemen. De uiteindelijke verantwoordelijkheid voor den gang van zaken in het be stuur eu beheer der gemeente is uiteraard op de eerste plaats voor den Burgemeester, maar hg nam die dan ook voor de volle honderd pro cent. En wanneer eens een fout ge maakt werd of een onvolkomenheid of tekortkoming voorkwam het zijn er, dit mag ik hier wel met eenige trots zeggen, niet vele ge weest, doch, waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt nooit zou de Burgemeester naar buiten uit de schuld daarvan op de ambtenaren geworpen hebben, al was die ook nog 1 zoo duidelijk aanwijsbaar. Hij en hij alleen nam de voilé verantwoordelijk heid op zich. Er is ook wel eens wrijving ge. weest hoe zou het mogelijk zijn, dat die bg zooveel verschillende ka rakters en inzichten steeds was uit gebleven, en och, door wrijving krijgt men effenheid maar altijd moest geconstateerd worden, dat de Bur gemeester begreep, dat men op be paalde punten een andere meening kon zgn-toegedaan, iets anders kon aanvoelen dan hij, en dat hij eene gefundeerde afwijkende meening ook wist te waardeeren. En daarnaast, dat als een gouden draad door al zijn handelingen liep, strikte en on wrikbare rechtvaardigheid, zonder aanzien des persoons, schijnbaar hard soms in zij a oordeel en ongevoelig lijkend waar gestraft moest worden, maar innerlijk wellicht meer voelend dan iemand ooit heeft kunnen den ken of vermoeden. Wij hebben U bewonderd, Burge meester. Bewonderd om Uwe enorme werkkracht, Uwe doortastendheid, Uw juist inzicht, dat wij, ondanks ons zelf soms, achteraf moesten er kennen, Uw flair, om het zoo eens te zeggen, in het kiezen van den besten weg, Uw zichin niets ontzien, ondanks Uw zwakke gezondheid, zoo weinig zelfs, dat het U tenslotte noodlottig is moeten worden en U den werkkring hebt moeten verlaten, die U meer dan alles dierbaar was geworden. Zeer veel prijs heb ik er op ge steld, dit alles hier nu eens te mo gen zeggen en getuigen. Populariteit in den zin, waarin men dat gewoonlijk verstaat, heeft U nimmer gezocht. Genoegzaam was U als belooning de innerlijke zelf. voldoening, Uw plicht te hebben ge daan en te hebben gehandeld, zooals U dat het beste en voor uw geweten verantwoord achtte. Kritiek heeft U genoeg gehad in Uw ambtelijke loopbaan, waardeering veel te wei nig. En ook niet allen van ons gaan in deze vrij uit, wellicht ik zelf het minst. Maar wil het dan nu van ons aannemen, als wij verklaren, daarbij toch nooit slechte bedoelin gen te hebben gehad, wil aannemen, wij nederig erkennen, daarin vaak te hebben gefaald en gedwaald en wil ook van ons aannemen, als wij hiervoor en voor onze andere tekortkomingen thans vergiffenis vragen. Ik meen dit te mogen doen uit naam van ons allen, zooals wij hier zijn en voor zoover en naar de mate, dat ieder van ons die vergif fenis noodig heeft. Overtuigd ben ik, dat U, die ons bg dit afscheid niet zult onthouden, overtuigd zelfs, dat U, die in Uw hart ons reeds lang gegeven hebt. Onze fouten en gebre ken zag U veel eerder en beter dan wijzelf en U schroomde ook niet. ons daarop te wijzen, al was dit niet altijd aangenaam. Maar U was ook altgd de eerste om te zeggen, dat niemand volmaakt is en men de menschen nemen moet zooals ze zijn en ook hun goede hoedanigheden moet zien. En zoo staan wij dan thans aan den eindpaal van den langen weg, die wij met U hebben gegaan. Ven ray verliest veel aan U, meer dan men thans wellicht beseft, maar vooral ook voor ons is het verlies groot. Dankbaarheid zijn wij U verschul digd voor het groote voorbeeld, dat U ons allen, van den hoogsten tot den laagsten gegeven hebt door Uw onkreukbaar plichtsgevoel, door Uw ijver voor de belangen, welke U waren toevertrouwd en waardoor U ons als het ware drong en dwong, waar en wanneer dit noodig was, U daarin te volgen en toch vooral te voorkomen, dat wij, zooals, zij het ook vaak ten onrechte, wel van ambtenaren gezegd wordt, sleurmen- schen werden. Nogmaals, wij kunnen U daarom niet dankbaar genoegzijn en wij zijn overtuigd, dat wij die dankbaarheid niet beter kunnen too- nen dan door U de voldoening te geven, dat wij op den door U ons gewezen weg blijven doorgaan, zoo lang wij de eer hebben de belangen van de gemeente Venray te dienen. En als ik nu mag besluiten met een wensch voor U, dan is het dit maal niet met het gebruikelijke „otium cum dignitate1'. De „dignitas" heeft U altijd ongerept bewaard. En de „otium" verdraagt zich niet met U, met Uwe nog zoo groote vitali teit. Zoolang Uw physieke toestand het gedoogt, zult U blgven werken, ook voor de openbare belangen, daarvan ben ik overtuigd. Rusten zult U slechts dan doen, als Uw gezondheidstoestand U daartoe zal dwingen. En die rust wenschen wij U dus niet toe, integendeel, wij hopen, dat het U gegeven moge zijn, met Gods hulp nog vele jaren in goede gezondheid te werken in het ambt, dat U thans is gegeven, een ambt, waarin U ook nog veel voor Venray kunt doen en dat U aldus nog lang moogt medewerken aan en getuige zijn van den groei en bloei van Uw en ons dierbaar Ven ray. Ik heb gezegd. Daar door het huldigingscomité besloten was, dat slechts enkele personen burgemeester van de Loo zouden toespreken, sprak de 'Edel- achtb. Heer van de Loo hierna een dankwoord. Burgemeester van de Loo dankt. Burgemeester van de Loo kan moeilijk onder woorden brengen, wat er in hem omgaat. Het hart welt Spreker naar de keel en de gevoelens overstelpen hem. Boven alles zijn het gevoelens van weemoed en dankbaarheid, groote dankbaarheid. Heeren Pastoors, Rectoren en Paters, dat zij vandaag in de ver schillende r kerken een plechtige H. Mis tot zijne iDtentie hebben willen opdragen, dat heeft Spreker diep, ja zeer diep getroffen. Dank brengt Spreker voor de hartelijke woorden tot hem gericht en de Zeereerw. Heer Deken en Pastoors dankte hij voor de prettige samenwerking, die hij steeds in de verschillende parochies heeft mogen ondervinden. Het is zoo'n breed terrein waar geen scherpe scheidings lijn tusschen het wereldlijke en gees telijke gezag is te trekken, waar gemeenschappelijk werken onderling vertrouwen, onderlinge hoogachting en waardeering noodig zijn. Dank brengt hij aan loco-burge meester Houben, die gesproken heeft namens den Raad, en een overzicht gegeven heeft van alles wat ge durende zijn ambtsperiode is tot stand gekomen. Het was niet mijn werk, zegt Spreker, doch ons werk. Burgemeester Van de Loo brengt dank voor de hem geschonken cadeaux en zal deze in dankbare herinnering aanvaarden. En dan was het oogenblik gekomen waarop Spreker van de aanwezigen afscheid ging nemen. Hg nam reeds afscheid van het ambt, hetwelk hem lief en dierbaar was, afscheid van Venray nam hij niet, het Venray waarin hij 22 van de prachtigste jaren mocht doorbrengen. Hier te midden van U wil ik blijven leveD, als eenvoudig ambteloos burger, de dagen die mij nog resten, hier waar we gezamenlijk hebben gewerkt, hoop ik ook te sterven, hier te mid den van alles en allen die ik heb lief gekregen en waar mijn hart vastgegroeid, hoop ik ook eenmaal te rusten voor goed. Spreker verzoekt de Eerw. Heeren Geestelijken steeds aan het Altaar te willen gedenken in hunne gebeden, het dierbare Venray, waar het oer oude geloof tot heden zoo goed is bewaard gebleven. Verder verzoekt hij den nieuwen burgemeester met vertrouwen tegemoet te treden, zonder dat gaat niets, met uw ver trouwen, zooals ik dat steeds mocht ondervinden, zal hij zeer zeker alles tot stand kunnen brengen tot verdere bloei der gemeente. Zichtbaar aangedaan eindigde Spreker. Nadat de Harmonie nog eenige keurige marschen ten beste had gegeven, was het einde van dezen avond daar. Met een persoonlijke handdruk van allen nam oud-burgemeester van de Loo afscheid van zijn ambtenaren en ;euoodigden. VENRAY, 15 Januari 1938. LUXOR-THEATER. MoskouSjanghai. Pola Negri (Olga Petrowna) de groote tragedienne, vervult de hoofd rol in dit melo-dramatischefilmwerk, hetwelk doet herinnerea aan de film Mazurka. In dit laatste was Pola Negri de onbekende moeder, die zich tot het uiterste opofferde voor haar kind. Ook in MoskouShanghai is Pola de moeder, weduwe van een gesneuveld Russisch officier, die van haar dochtertje in de revolutiedagen van '1917 gescheiden, in 1930 plots in Shanghai voor haar dochter komt te staan. Dit verbergt zij, vernemende dat haar dochter verloofd is met den rentmeester Smirnov, voor wien de moeder jaren terug liefde had opge vat, maar van wien zij tengevolge van de toestanden in het Russische rijk nimmer meer iets vernomen had. Jaren later met Smirnov als haar trouwen vriend aan haar zijde, tracht Olga Petrowna door het op treden als zangeres in cabarets te Shanghai in haar onderhoud te voor zien. Van Repin, een jong officier, dien zij niet kan vergeten, heeft zij ai jaren niets gehoord en ook van haar dochter, ondanks haar nasporingen, is niets te ontdekken. Op 'nPaasch- feest evenwel, waar 't beroemde Don Kozakkenkoor zingt, ontdekken Smir nov en Olga onder de zangers Alex Repin, waarna de ontknooping volgt. Paul Wegener, de regisseur van deze film, zelf een goed tooneelspeler, richtte zich vooral op de hoofdfiguur, d»e prachtig spel geeft in deze tra gische rol van liefde en offers. Prachtige scènes ziet men o.a. bij het bestormen van den laatsten trein door een menigte vluchtelingen. Het Russisch Paaschfeest te Shanghai, doortrokken van een religiositeit, welke treffend is ingezet in muziek en zang der Don Kozakken en de bontheid van de Grieksche Katholieke ritus. In 't programma draait ook nog de film „De Amateur-Jockey." Een zegetocht van de humor, de charme en de luim van Heinz Rühmann. De startlijn gaat omhoog, zes volbloeds vliegen vooruit. Fred Burian op Ottohar, heeft nummer 3, doch weet de race met een koplengte van den zwaarsten concurrent te winnen. In de volgende race berijdt Fred, Toni, eveneens uit dezelfde renstal, doch Toni is zijn berijder niet gunstig gezind en schiet als een pijl uit den boog weg en werpt Fred uit het zadel en galoppeert de tegenover gestelde richting uit. Op den straat weg slentert Peter Bang (Heinz Rühmann) en ontmoet hij de op hol geslagen Toni. Zij strekt haar linker poot naar hem uithet paard heeft in een spijker getrapt.... en wat zich verder gaat afspelen, is wel de moeite waard een extra bezoek te brengen aan Luxor. De „Amateur-Jockey" is een voor elk een onderhoudende film, een humoristisch, geestig verhaal over de dolle dwaasheden van Henz Rühmann. P.D.V. „De Eendracht." Op de Zaterdag 8 Jan. gehouden ledenvergadering werd metalgemeene stemmen goedgekeurd 't besluit van t bestuur om de contributie te ver lagen tot 20 cent per maand. Tevens werden vastgesteld de vlieg- en reis kosten voor 't vliegseizoen 1938. De reiskosten voor de oude en jarige duiven zal zijn 10 ct., vroeg-jonge 9 ct. en late-jonge 8 ct. Door deze lage reiskosten alsmede door de zeer geringe contributie zal 't zelfs voor de kleine liefhebber mogelijk zijn, zijn geheele materiaal te onderzoeken wat de kwaliteit betreft. Dit moet zeker de sport ten goede komen. Bij stemming bleek tevens dat de drie, zich opgegeven hebbende, nieuwe liefhebbers, met algemeene stemmen waren aangenomen. Ir. L, Haan f Dinsdag overleed op huize „Millen" te Nieuwstadt bij Sittard de heer ir. L. Haan, een benend figuur op landbouwkundig gebied in Limburg. Hij werd geboren te Nieuwstadt op 7 Juli 1869 en bezocht de landbouw hogeschool te Wageningen. Zijn be drijf te Nieuwstadt wist hij op te voeren tot één der modernste land bouwbedrijven van ons land. Hrj was o.m. lid van de Prov. Staten van Limburg, hoofdbestuurs lid van den Zuid-Ned. Zuivelbond. 25 jaar lang hoofdbestuurslid van het N. R. S. (Ned. Rundvee-Stam boek), lid der prov. commissie ter bevordering van rundfokkerij in Lim burg, voorzitter van den Zuid.-Ned. Bond tot bestrijding van t.b.c., be stuurslid van de St. Radboud-stich- ting, voorzitter der coöp. zuivel fabriek „St. Rosa" te Sittard, lid der commissie van toezicht op de R. K. landbouwschool te Roermond, enz. enz. De plechtige uitvaart zal a.s. Vrijdag plaats hebben in de parochiekerk van Nieuwstadt, waar na de bijzetting volgt in het familie- graf te Millen (D.) Een nieuwe Heilige! Door een te Maastricht gevestigd filiaal van een Amsterdamsche bazar worden daar sinds eenige dagen wandbordjes in den handel gebracht met gulden opschrift „St. Minkelen." Deze bordjes hebben groote hilariteit in Maastricht verwekt, aldus het „Handelsblad." Het betreft hier im mers een werkelijk vermakelijke ver gissing. Men ziet op het bordje de afbeelding van een standbeeld voor een geestelijke, staande aan de Groote Markt. Dit monument eert de nagedachtenis van Jan Pieter Minckelers, een bekend scheikundige, die, zoo hij niet het gaslicht heeft uitgevonden, het toch zeker het eerst in toepassing bracht. Het stand beeld verrees in 1904. Nu hebben de makers van het fameuze wandbord niet alleen den naam verkeerd ge lezen, doch ze hebben bovendien in de meening verkeerd dat een stand beeld voor een geestelijke (Minckelers is alleen maar subdiaken geweest) meteen wel een heilige zou gelden. En zoo werd de vernuftige Mincke lers (17481824) St. Minkelen. Maasbree's nieuwe burgemeester. De heer Ch. W. E. G. Janssens, burgemeester van Oirschot, die in gelijke functie is benoemd te Maas- bree, is een midden-Limburgrr van geboorte (zijn vader was burgemees ter van Linne (bij Roermond) en hoopt op 1 April a.s. zijn -43sten verjaardag te vieren. Na het eindexamen gymnasium kwam hij in militairen dienst bij het 2e regiment Huzaren. Bij de demo bilisatie verliet hij den dienst als reserve-officier. Daarna kwam hij als volontair ter secretarie te Roermond, waarna met ingang van 16 Juni 1921 zijn benoeming volgde tot burgemeester van Egmond-Binnen. In 1928 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Oirschot. Er wordt den nieuwen magistraat een druk arbeidsveld geboden in de gemeente Maasbree, waartoe ook het stadje Blerick behoort en in totaal 15000 zielen telt. Roofmoord op eeu loopjongen. Zaterdagavond werd aan den Bergerweg te Sittard het lijk gevon den van een loopjongen van den Unie-winkel aldaar. Het lag op een eenzaam gedeelte van den Berger- weg even buiten de stad. Bij onder zoek bleek, dat het slachtoffer nog even leefde, doch de jongeman gaf weldra den geest. Het slachtoffer was de negentien jarige, ongehuwde Albert Koopmans, wonende aan de Bankastraat te Lindenheuvel-Geleen. Het lijk vertoonde een kleine won de achter in den nek en verwondin gen aan den neus. A.an de andere zgde van den weg, dertig meter van plaats waar K. werd gevonden, stond de driewielige bakfiets van de kruideniersfirma, waarmede de jonge man uit de richting Lindenheuvel terugkeerde naar den winkel om daar de gedane boodschappen af te reke nen. Naar verluidt zou in de omgeving van de plaats, waar de overval ge schiedde, een drietal schoten zijn gehoord. Het slachtoffer was stevig gebouwd. Het lijk is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, alwaar Zondag de sectie werd verricht. Dinsdag zijn door de recherche der gemeentepolitie van Sittard een tweetal arrestaties verricht in ver band met den laffen roofmoord op den 19-jarigen A. K„ die Zaterdag avond aan den Bergerweg gepleegd werd. Door een luik gevallen. Maandagavond is te Papenhoven (L.) de 64-jarige stüeadoor P. Wijs- hoff op den zolder van zijn huis door een geopend luik gevallen. De man liep een ernstige hersenschudding op, aan de gevolgen waarvan hg Dinsdag is overleden. Mgr. Savelberg. In dezen tgd hebben we behoefte aan voorbeelden die ons goede idealen voorhouden en ons de beleving van het Katholicisme metterdaad tonen. Mgr. Savelberg is een figuur, die ons iets te zeggen heeft en wiens lichtend voorbeeld thans nog in ge heel Limburg leeft. Pater Mosmans schreef met veel piëteit een reeks artikelen over de persoon en het welbestede leven van Mgr. Savelberg, wiens proces van heiligverklaring thans in Rome aan hangig gemaakt is. De schrijver toonde zich 'n waar kenner en plaatst de persoon geheel in Limburgsch milieu, zoodat de lezing vooral voor Limburgers een bijzondere attractie heeft. Deze artikelen zijn thans om hun groote waarde gebundeld en worden met 170 pag. druk in boekvorm voor de spotprijs van f 0.90 in den handel gebracht. De bevolking der gemeente Nijmegen. Op 31 December 1936 bestond de bevolking van Nijmegen uit 92164 inwoners deze is in den loop van het jaar gestegen tot 92924. Dat beteekent geen sterke vooruit gang. Het nut van zwemmen. In Nederland verdronken dertig jaar geleden gemiddeld per jaar 939 mannen, vrouwen, jongens en meis jes. Door de uitbreiding der zwem kunst, door het volgen van cursus sen in het zwemmend redden, door bevordering van de kennis van het opwekken der levensgeesten bij schijn baar verdronkenen en ook door het beschikbaar stellen van modern red dingsmateriaal, trad een groote daling in. In de jaren 1920—1936 bedroeg het aantal verdronkenen gemiddeld per jaar 648, dus een gemiddeld kleiner verliescijfer aan menschenlevens van 291 per jaar. MarklLerieltjen. VENLO. Op de Coöp. Veiling ver eeniging van Maandag was de aan voer 2.480.000 eieren. Kipeieren van f 4.20 tot f 4.60 Kleine eieren van f 3.80 tot f 4.20 Eendeieren van f 3.00 tot f 3.50 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag wa3 de aanvoer 3.750.000 eieren. Kipeieren van f 3,80 tot f 4.60 Eendeieren van f 3.00 tot f 3.50 jli Tien ge WjU opstai w werkibu geval., i pijr.ejjp Verhei P»jn,^ra •Per list] AKKER C Op elk "AKKE'Jl AKKER voor hierop en wqei Athrett Dessertkranag Citroenkranss Fondantkranes Muscetkransj Choc. Krans Bitterkoek? Kerstkransen ig: KersJkn.- Kerstlüc Zwitserhe Chce. ei G. Berkes, bij een vakman en U is altijd e Steeds voorradig Schoolstraat 1 VENRA1 is (och Lefes- Voor het koken stoomen van veevoer andere köokdoeleinden, is een MUL1R een niet te vervangen kookketel. Eeu'a' vuurbetonnen buitenmantel, gebouwd>l| stooktechnische ervaringen, bewerktltc matige verhitting van de origineele 3d nenketel. Geen last meer van" rooken.ei den. Een ketel waar U ieder keer mpl steeds verbaasd zult staan van hetel brandstof besparing. Ruimt op uw ouv bruikt uw <reld niet als brandstof. EM in uw bedrijf beteekent uw voordeel, ht Vraagt dan maar een MULDERS Sa Wasch-, Veevoeder- en Koperketelfi' Alleen de beste merken llu Fornuizen, Waschmachines, Ir LANTAARNS voor karren 1 ZIE ETALAGE. IA Aanbevelend. De FRICKE gdorschmachines werden op de gi* stellingen te Hamburg en^ Frankfurt erkend als» j Daarom landbouwers, koopt ook iets chine een FRICKE zijn. Ze is beter af gewei kt. ging en met dichte trommel. Ook is deze lan|a kaat. Leverbaar in 12 verschillende mode Stationsweg VENRAY Lister, Diesel, Heemaf, Benzine- en P" Duitsche boeren zeggen: FRICKE DORSCI!

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6