y 'A Jl 1 Benauwd? FEUILLETON. Smeulend vuur. Provinciaal Nieuws Concu H. K MarldUricliien. H. Cai JAC. SM Fa. Stoots Jackrste JUil is tol bel no. PHA Aalel- kislf pi 1 billi bij F. DRIK L„ Spreker veel beter en deze kunnen ook de nijverheid bevorderen. De moeilijkheid is echter, zegt de VOORZITTER, om goede hypothe ken te krijgen. Hierover is al meermalen gesproken en telkens komt men tot de conclusie, dat het heusch nog niet meevalt in de praktijk voor de gemeente om haar geld veilig en goed op hypotheek in Venray zelf en ook buiten Venray geplaatst te krijgen. De meeste leden van den Raad geven blijk vau hetzelfde gevoelen als door dén Heer van Haren geuit en willen dan kalm een eventueele aflossing afwachten om zich dan verder te beraden. De Heer PUBBEN zou willen, dat Burgemeester en Wethouders in deze diligent blijven en zoodra noodig of gewenscht den Raad nadere voorstellen doen. De VOORZITTER antwoordt, dat Burgemeester en Wethouders uiteraard ook in deze de belangen van de gemeente in het oog zullen houden. Thans niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangend, sluit de VOORZITTER de vergadering met gebed. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij Oeldere vur 60 jaor. Urst êin kléin verbèètering van 't vurrig stukske. Den mensch mit 't sprèèkgebrek den zèèjHanu-hanu- nanu-u-u, noöw juügt ie mi-j pot- vendikke nog mit de gaansche sitse- wêenkel ien de gnaaf. Dan stotter üirgcsUrst de wêig ien orde make nao Mersele, dit mot zien Urst de w êig ien orde make wao Merselo enz. Thuülsen Driekes, den voer mit t'n os. As Driekes mit de staönde kar an 't mist varen was, kwaam ie nog al duk nevve de schol. We hêibe doew Driekes wel is mei ge- plaogd. Wi-j vroegen 'm dan urn perdshuer. Zowat mugde we nie van de meister, ma dat stoekte oös iemes oöp. Driekes den woös wel van wêilke kant dan de wiend wèèjde, went hi-j zèèj dan, doet bi-j Pestoe er ds kestanies ma af. Van den Thuül kwamde bi-j Baote, van Baote bi-j Cüisters. Dit was êin boerderi-jke, wat vroeger van den Thuül was afgedêild, van daor krigde Huüsman3 Helmes, en dan de Notenberg. Wat lèèj die plats dao schon tusschen die zwaor eike bu-em. As we noöw trug gaon, kwame we örst bi-j Klaoze. Dit huüs is um zowat denzelfden tied afgebraoke. De naam Klaoze koel kumt dao nog van hin. Wiër lèèj dan 't kléin huüske van Doe-erus Crie-emers. We kwamen dan örst dur de wei van Klaoze, wao de groe-ete wêig midden dur liep. Veur en aachter ien die wei was de wéig afgeslaote mit groe-ete zwaor hêikes. Alle hoöndsgezeyke waore die hêikes toew. Doe-erus Crie-emers was d'n erbeijer van Pestoe-er, den Recter en de Méister. Umstreeks êilf uur haaj lichtig êin bodschap bi-j Pestoe-er. Joönge joónge wat hêit Du-erske dao dan zilte bibbele, i-erie den piereverschrikker binne haaj. Van Crie-emers kwame we bi-j de Kööster, den was hiér krek koóme wone, hi-j was Kööster gewaóre doew ziene vurgenger dur Pestoe-er Oorspronkelijke Roman door B. VIELER. schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. 36. Dit feit echter eenmaal vastgesteld zijnde, was het voor den operateur toch nog vrij moeilijk de zenuwen weer op hun juiste plaats te stellen. Omtrent den einduitslag, namelijk of het gezichtsvermogen weer terug gekeerd en niets geleden had, kon men geen zekerheid verkrijgen al vorens de zieke uit de bezwijming zou ontwaakt zijn, doch de abt had goede hoop. De kamer werd weer donker ge maakt, tenminste in die mate dat het licht van buiten bijna uitgesloten was; want, zoo de zieke ook weer zou kunnen zien, zou men toch in de eerste dagen voorzichtig moeten zijn met het toelaten van al te fel licht. Ik zal hier blijven wachten totdat uw dochter ontwaakt; gaat u intusschen wat voedsel nemen en rusten. Laten we dan samen gaan eten, heer abt Ik dank u, dokter Delmotte, onze regel verbiedt ons iets buiten het klooster te gebruiken, tenzij wij op reis zouden moeten gaan. Heb maar geen zorg om mij, ik zal later wel wat voedsel vinden en Leens was bedaankt. Kööster Toe-en Nelissen was örst knèècht bi-j Flipse. Dan hadde nog Bots. 'n Bitje d'r vur was tat bi-j Bezouw. Dan d'n Heijstert en Boe-ene parte Koe-ebus. Van hieruüt gaön we ma aachtrum nevve Haf man zien busch nao 't Boddebroek. We kwame dan örst ien die groe-ete Oeldersche hei, die be grensd wier dur Oeldere Ostrum, Geystere, Waanssum, Mie-eldere, Tiendere en Klêin-Oeldere. 't Was niks as hei en water. Drie groe-ete vliezen len drien. Botsvlies. 't Kluüte vlies en de Rotvêin. De Rotvêin was êin water, verschillende H.A. groe-et. Ien 't Kluüte Vlies hêibbe duk 't vlas ien 't water gezêit. As zo'n vlas dan goed durwêikt was, wier 't wêir uüt 't water gehald en dan ien 'n wei uütgespreid um te dru-ege. Was 't goed dru-eg dan wier 't Dog is goed bcvve êin laanke koel mit vuur ien, gerüisterd en dangebrakt, um oöp die menier de scheve d'raf te hale. As ter vlas gebrakt mos werre dan wiêre duk alle megjes uüt de buürt bi-jêin gehald, om dao dur mekaar te helpe. As ter zo'n dêil joonk volk bi jêin was, dan kunde wel dêinke, dat er mei van alles uütgehald wiêr. De joönge meister was bi-j zo'n brakeri-j mit die braksters an 't net ze en doew noome z'm zien kieps af. 't Was en ni-j moe-edese kieps mit twi-e klêipe an. 's Mèèreges voond d'n aaide meister de kieps trug ien de kaoleschop van de schol. Flipse koew haaj gezorgd, dat ze gliek vol was. Soöndags ternao hêib ik zien vader d'r hartelijk mit zien lachen bi-j Flipse. Antje, die nevve Anne-Ketrien stoond zèèj nogge zut toch zêige, waö mêister, wie duüt zowat. Ma zien moeder zal wel gezet hêibewat zied' êine möp, blief bi-j die gapers van dêine wêig, 't is nog jaomer van die ni-j kieps. Doe-erus Crie-emers hêit ze doew gekrege en nog lang gedrage. De kööster van Kaasele zèèj doew, dat Du-ereske dan krek stalde oöp Sinte Mechuüt. We dwalen af. Zo güit 't, as ge zoe-e dur ow dörp hin scharrelt, kumt êine van alles oónder de huer. Die groe-ete Oeldersche hei is sinds den tied veul veraanderd. Hei en water ziedde d'r nie mer. De hi-el hei is bouw- en weiland gewaöre, en êilf schon huus liggen d'r noöw. An 't Boddebroek kwamde doew ter tied dan örst bi-j Liesbt, dan bi-j Heidens, dan „de Lindert." Linderschen Driekes was kêirk- mêister mitKloompemèkers Du-erske en Jan Weys. Dan kwamde bi-j Bertus van 't Broek, dan bi-j Zanders (MieDtje) en dan bi-j Wêvers Grad. Bi-j 't Boddebroek buürte wier nog „Stiene plats", ofschon d'n Dikke Piet en Sni-jers Thies, die dor vaast bi-j len, bi-j de Kêirkhoek buürte. We zien noöw wêir in 'tliekvaore, Ik zèèj ummers dat 't tao spokte. Werkelik waor, dao spoktenet ok. Ik wi-et nog dat taor êine meensch 's naachts, bi-j lichte maon d'n hoed wier afgeslage, en den meensch zaag roondum zich gêin duvel of doe-ed. 't Spokte doew wel oöp mi-er platse. An Kloompemèkers vèèldwei spok tenet hi-el èèrg, êine Gunhoeksche meensch streek dao êine ki-er mit zienen erm dur êine kei hin, den krek vur um oöp geenk. Zien huer heit nog vêirtien daag laank rechtoöp gestaon. Ien de „straot" teggenovver Piet Steeghs zien ni-j huüs, dwaalden aaltied lichjes. Ien de Klapstraot oöp d'n hoek van Simmersche en Thuülsche vèèld wier duk gekèrrm al moest ik ook eens een geheelen dag vasten, dan zou dat nog niets ongewoons voor mij zijn Onderwijl u wat gaat nuttigen, blijf ik bier bij uw dochter bidden Zoodra zij mocht ontwaken zal ik u roepen Wat de vrome monnik daar op zijn knieën aan de sponde der ge opereerde afgesmeekt heeft is alleen bekend aan Hem, die het lot der menschen regelt en alles ten beste biedt. Dokter Delmotte verkeerde begrij pelijkerwijze in een zeer opgewon den toestand Binnen een korte spanne tijds zou hij te welen komen of zijn geliefd kind, dat voor hem alles was, waar hij geheel in opging, waarvoor slleen hij leefde, zou kunnen zien en hem weer herkennen; ofdat het voor altijd blind en in volmaakte duisternis zou blijven Werktuigelijk had hij iets gegeten; reeds tweemaal was hij naar de kamer van zijn dochter gegaan, die echter nog bezinningsloos lag, met den biddenden monnik geknield aan het voeteind van haar legerstede. Telkens had de vader zich bedeesd en onbemerkt teruggetrokken. Hij zat nu in een leunstoel in zijn studeervertrek, verdiept in de meest uiteenloopende gedachten. Het verhaal, dat de abt hem in dertijd gedaan had van den oogarts, waarin hij den monnik zelf herkend had, kwam hem opnieuw voor den geest; hij dacht er over na hoe die geleerde, die het geloof aan God evenals hij overboord geworpen had, thans als een halve heilige eenleven van ontzegging en vergetelheid in gehu-erd. Eine meensch mit zien vrouw kwame dor is hin, ze kwame van êin veziet af. Dat gekèrrm was t'er wêir. Maget zo zoêt, Thies, zèèj de vrouw, wat vange we toch an Thies was êin kelke den nog nie zo gaw bang was. Hi-j mit zien gekèrrm, hêit van aovond misschien ok verspuld mit kaarte net as ik, zèèj Thies, ik ziej teminste aander- halve gros kwiet. Oöp Têinever berg dao zage ze mei êine gluejege dodskop. Zoe-e ok êine ki-er doew êine verliefde Oeldersche jöong van zien megje af kwaam, die an 't Vuele woonde. Och, wat hit dat menneke doew geloe-epe, Zien liefde hêit toeuw dur dat hard loe-epe zeker veul ge- li-je, went hi-je heit vort óveral ovver de start af gevri-jd. Gaansch Kléin Oeldere, éin ge- di-elte van Kaassele, Schoor en Riebrk hu-erde doew ok bi-j Oel dere. Umdat er duk de schei-jing veraanderd is, zuwwe do ma niks van schrieve. Ien 't kort heibe we noow be- schreeve, hoew Oeldere d'r vur 60 jaor üitzaag. D'r is nog veul ovver Oeldere te schrieve, ma vurlu-epig zuw 't hier ma bi-j laote. As ge veul ovver ein dörp schrieft, koom- de zo gaw oöp politiek of persoe- enlik terrein en dat doek nie. Ik heb ien mien geschiedeniske ok wel êine naam genuümd, ma toch gêin kwaot van „gezeet" zunze iên Raoj zêige. Goeien dag lèzers van Peel en Maas. *K ZOU ZOO ZEGGEN.. Wonderlijke bodemwerkingen. 'k Ben maar een landman, wordt er vaak gezegd door de boeren en tuinders zelf. 't Is maar een boer of tuinder, wordt ook wel eens ietwat smalend door industrieelen opgemerkt als ze het over de plattelands bewoners hebben. Dat wordt in den laatsten tijd wel wat anders, want zoo langzamer hand dringt het ook tot de niet- boeren en tuinders door, dat het den bodem tot goede oogsten brengen nu niet zoo'n heel simpel werk is, als men vroeger wel meende. Men toont de fabrieken waar ver nuftige machines en vernuftig ge vonden stoffen een vernuftigen arbeid verrichten en men staat verstomd over wat menschelijke vindingrijk heid wel niet tot stand brengt. En over het feit, hoe dat menschelijke vernuft alles heeft uitgebuit om van allerlei natuur- en krachtwerkingen partij te trekken en zoo iets tot stand te brengen den menschen tot nut. Maar wat een werkingen er in den grond noodig zijn om een aardappel te kunnen rooien, om tarwe te kun nen oogsten en gras te kunnen maaien, daar heeft men vaak niet de flauwste notie van. En toch gaat het niet anders dan bij de fabrieken. Het gaat meestal nog veel ingewik kelder, veel fijner, veel wonderlijker dan daar. En van die werking-en moet de boer en tuinder kennis hebben en ze benutten om zoo voor- deelig mogelijk uit te komen. Hij moet weten wanneer hij gebruik kan maken van een bepaalde mest stof en wanneer het beter is een andere te nemen. Wanneer bijv. de goedkoope zwavelzure ammoniak voor zgn groDd niet zal deugen of wanneer het te laat is (het is voor vele gewassen nog niet te laat). Hij zal, wil hij een goed bedrijfsleider zijn, nu zeggen, dat kalkammonsal- peter, waarin naast ruim 20 pCt. stikstof ook nog 35 pCt. koolzure kalk zit, voor de gewassen, die een lange groeiperiode hebben, zeer op zijn plaats zal zijn en ze dus aan wenden. Later in het seizoen zal hij moeten weten, dat kalksalpeter beter is. Hij moet, evenals de fabrikant van alles wat aDderen voor hem bereiden of voor hem uitvinden, gebruik maken. 'k Zou zoo zeggen een boer of tuinder moet minstens evenveel doorzicht in zijn bedrijf hebben als welke fabrikant ook. een strenge kloosterorde leidde. Zijn blik viel daarna op de por tretten van zijn vader en moeder, die tegenover hem aan den wand hingen. De herinneringen aan zijn braven goedhartigen vader en de zoo lief hebbende, zorgzame en geestelijk zoo hoogstaande moeder, welke laatste hij reeds zoo vroeg had moeten mis sen, kwamen weer bij hem boven; het viel hem in, dat die moeder ook hem geleerd had op de knieën te zinken om in kinderlijken eenvoud te bidden, gelijk hij dien grooten geleerden abt had zien doen, op de knieën fn zelfs languit in het stof gebogen, soms met uitgereikte armen. Hij dacht ook aan het sterfbed van zijn vrouw, die, na alle wereld scbe vermaken genoten te hebben, zich weer lot God bekeerd en met haren Zaligmaker verzoend had. Hij herinnerde zich hoe hij aan zoek gedaan had om de hand van Netje van Melle, wier beeld nog altijd in zijn geest een bevoorrechte plaats innam en hoe zij, die bekend had d«t ze hem beminde, desniettemin haarzelf het in zijn oogen onmen schelijke offer der ontzegging op gelegd had, door zijn hand te wei geren, alleen uit de overweging, dat haar geloofsovertuiging haar verbood een huwelijk aan te gaan met een andersdenkenden. Zij had immers met nadruk gezegd, dat zij nooit haar hand zou schenken aan een godloochenaar. De goede oude ontvanger, zijn collega dokter Wèlborn, de brave eenvoudige dorpspastoor, zijn kame raad van de schoolbanken, zij allen trokken aan zijn oogen voorbij... en VENRAY, 24 Dec. 1937. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie ter inzage liggen twee verslagen van de op den 27 October 1937 te Horst, Meerlo, Venray, Heij- enBergen, WellerlooiBergen, Vel denArcen en Velden en Beesel gehouden keuring van springstieren. Venray, 20 December 1937. De Burgemeester van Venray, LEDEN-VERGADERING VAN HET GROENE KRUIR TE VENRAY. Zondag hield genoemde vereeni- ging in het Patronaat eene verga dering onder voorzitterschap van Dr. H. Sala, die de vergadering opende met den chr. groet, waaraan hij een woord van welkom toevoegde tot de aanwezigen. Het moest hem echter van het hart, dat, waar de laatste twee jaren geen jaarverga dering gehouden was tengevolge samenloop van meerdere omstandig- digheden, er nu nog zoo weinig leden opgekomen waren. Hij hoopt echter, dat de aanwezige, ijverige leden de werklust van het bestuur zullen blijven steunen en waar voorbeelden trekken, andere leden zullen opwek ken meer belangstelling voor de mooie en zoo nuttige vereeniging te toonen. Hierna feliciteerde Dr. Vercauteren den Voorzitter, die bij gelegenheid van zijn 25-jarig Voorzitterschap de koninklijke onderscheiding verkreeg met de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Applaus) Dr. Sala hierop antwoordend, merk te op, dat deze eer naar zgne mee ning zeker terugviel op zijn ijverige medewerkers, zonder wien hij niet zooveel kon bereiken. In 't bestuur hebben heeren zitting, die op meer dere jaren hun functie met voor- beeldigen ijver bekleedden, dan hg, doch hij zag in zijn onderscheiding een instemming met het schoone werk der vereeniging, wier Voorzit ter de onderscheiding moet dragen, Moge onder belangstelling van het Koninklijk Huis onze Vereeniging groeien en bloeien tot heil van Ven ray. (Applaus) Hierna deed Dr. Vercauteren voor lezing der notulen, die werden goed gekeurd, evenals het verslag over de jaren 1935 en 1936. Hierna deed de penningmeester voorlezing van het finantieel verloop waarvan de cijfers door de controle commissie waren nagegaan en ac- coord bevonden. In zgn geheel was dit punt een klaaglied, het woord nadeelig saldo kwam er vaak bij te pas. Bij de recapitulatie viel dat ook duidelijk op. Boekjaar 1935 voordeelig saldo saldo afd. Groene Kruis f 1120.20. Nadeelig saldo TBC.bestrij - ding en kraam verpleging f 2192 81 Nadeelig saldo 1935 over alle afdeelingen f 1072.61. Boekjaar 1936 voordeelig saldo afd. Groene Kruis f 2816.28 Nadeelig saldo TBC-bestrg- ding en kraamverpleging f 3207.25 T.B.C.-bestrijding Subsidie Gemeente f 575 Rijkssubsidie f 250 Opbrengst Emmabloem f 130 Opbrengst Moeder en Kinddag f 60 Bijdrage Kraamverzorgster f 400 Provinciale subsidie f 400 f 1815 Nadeelig saldo f 1385 Salaris Wijkverpleegsters f 1050 Sanatoriumverpleging f 600 Salaris Kraamverzorgster f 750 Ontsmettingen f 25 Huur Consultatiebureau 'f 175 Verpleging Ziekenhuis f 100 Af te dragen Prov. Subsidie f 400 Diversen f 100 f 3200 De controle-commissie merkt op, dat over 1936 bet Burgerlijk Arm bestuur een flink deel der TBC-be- st.rijding voor haar rekening heeft genomen en vraagt zich af hoe groot 't nadeelig saldo wel zou ge weest' zijn, als dit niet gebeurd was. Deze commissie spreekt verder de verwachting uit, dat de vergaderin gen van het hoofdbestuur veelvul- diger door het bestuurder afdeeling Venray mogen worden bezocht. Waar in 1936 de werkzaamheden der kraamvrouw-verpleegster zeer zijn uitgebreid, draagt de commissie het idee aan het bestuur op( hierom een salarisverhooging van f 100. te willen verleenen. De Voorzitter deelt mede, dat in het bestuur overwogen is om f 50 verhooging toe te kennen plus f 50 vergoeding voor aan te schaffen mo torrijwiel, hetgeen noodzakelijk is vanwege de groote uitgestrektheid der gemeente. Dit voorstel werd met instemming der vergadering aangenomen. Hierna werd de Controle-Commis sie voor het volgend jaar herbenoemd, onder dank voor haar prompt werk. In Maart 1938 stelt het Bestuur zich voor de jaarvergadering 1937 te houden. Nu werd aan de orde gesteld het punt der verhooging van de contri butie. De steeds aanwassende na- deelige saldi worden een ware plaag voor de vereeniging, waarin nood zakelijk moet voorzien worden. Het meest geëigend middel daartoe was de verhooging der contributie, daar deze in Venray tegenover andere plaatsen erg laag was. Hiertoe besloot de vergadering, waarna de heer Odenhoven opmerkte, dat er thans personen zijn, voor wie zulk een bedrag in eens niet te be talen is. Deze zullen dan in staat gesteld w rden de contributie per helften te betalen, dus om het half jaar. Nadat de Voorzitter zijn dank had uitgesproken aan heeren Bestuurs leden, Controlecommissie en leden voor hunne belangstelling, sloot hij deze vergadering met den gewonen groet. Nadeelig saldo 1936 over alle afdeelingen f 3207.25 waaruit blijkt, dat het deficit nog is toegenomen met f 16.26. Begrooting 1938. Contributie leden f 2350 Subsidie gemeente f 200 Giften f 50 f 2600 Wijkverpleging f 600 Materiaal f 200 Onderhoud fietsen f 50 Contributie H. B. f 225 Huur depót f 50 Ophaalloon contributie f 120 Diversen f 75 Samen f 1320 Voordeelig saldo f 1280 f 2600 dan was 't hem alsof ze medelijdend, ja inderdaad medelijdend, niet be schuldigend, met den vinger naar hem wezen en de woorden fluisterde „arme godloochenaar 1" Onlangs had hij met den ontvan ger geredetwist over geloofszaken, iets wat bij anders, altijd vermeed, maar de oude heer had geen kamp gegeven en hem als het ware tot een dispuut getergd. Alfred Delmotte was op 't laatst ongeduldig en min of meer heftig geworden; hij had op zijn gewone wijze tegen den ontvanger gezegd: Laat ons er niet meer over pratenHet geloof aan een God is goed voor de onnoozelen, de een voudigen, die de dingen niet op den grond trachten na te gaan, die ge- looven zonder bewijzen gezocht noch gevonden te hebben. Daarop had de oude man kalm geantwoord: Gelukkig de eenvoudigen, want zij zullen veel vrede genieten. Ik dank God er voor, dat hij mij eenvoudig gelaten en veel vrede doet genieten, Durf jij met de hand op je hart beweren, dat je met al je zoeken naar de waarheid ooit een oogen- blik van ware innerlijken vrede ge kend hebt. Jij. Alfred, bent evenals alle andere ongeloovigen: jij 'WILT niet geloo- ven, omdat het je niet in je kraam te pas komt. Jij weigert de bewijzen voor het bestaan van God te aanvaarden, ter wijl jij de bewering dat er geen God is met graagte slikt, zonder de beide stellingen tegenover elkander te toetsen. GESLAAGD. Te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraal examen, rechten de Heer J. H. M. Kemps te Venray. LUXOR THEATER. „Ave Maria." Een zeer vlotte film...- Goede rollen van Kathe von Nagy, Paul Henckels en Harald Paulsen doen voortreffelijk werk naast den grooten zanger Ben- jamino Gigli»» Met zijn wonderschoon geluid, een en al vloeiend zonnegoud, en in het lagere register van zulk een warm baritonaal timbre, verrukt hij de toehoorders in de film en in de zaal in fragmenten van Traviata, Bohème, Travatore, Troubadour, in kerkelijk, wereldsch en Napolitaansch lied, zóó, dat naar hem luisteren reeds alleen al een gang naarLuxor meer dan rechtvaardigt en rijkelijk loont. Wij kunnen reeds uit dien hoofde deze film alle liefhebbers van zang en tooneel en dat moeten er toch niet weinig zgn, gezien de belang stelling die deze zaken bij het Ven- ray's publiek wekken hartelijk en zonder eenig,voorbehoud aanbevelen. Zij zullen allen hun hart aan Gigli en zijn ontroerende zang kunnen op halen. Maar er is nog meer, waarom deze film de belangstelling verdient. Het scenario zelf vermag te boeien en wordt én door het spel der ver schillende artiesten én door de filmische weergeving voortreffelijk vertolkt. De metamorfose nu, deze psychi sche overgang, wordt zeer fraai door Kathe von Nagy weergegeven, in fijn, gevoelig spel met prachtige mimiek. Hier heeft de camera mooie dingen weten te bereiken.... De regie is knap en ensceneering en monteering zijn voortreffelijk ver zorgd. Blijkbaar zijn geen kosten gespaard en de reeks van zeer fraaie beeldeD, o.a. van Parijs en Napels, is een lust voor het oog. Van een ontroerende schoonheid is inderdaad de scène in" de kerk, waar Benjamino Gigli met zijn prachtig warm geluid het „Ave Maria" zingt. Opmerkelijk fraai is hier ook de zang van het knapenkoor. De Directie van Luxor heeft zeker een gelukkige greep gedaan met deze film. Superbe zang, romantiek, menschelijkheid, gevoel ....een ver kwikking. Gedurende de week, dat de Lumina- film „Ave Maria" met Benjamino Gigli in 64 theaters te Berlijn liep, was de totale ontvangst van deze film één millioen markBijna alle theaters prolongeerden dan ook „Ave Maria." Wij behoeven hier niet veel meer aan toe te voegen en gedurende de Kerstdagen kan men volop genieten ook wat het bijprogramma betreft. Doodelijk ongeluk te Baexem. Pastoor Tummers plotseling overleden. Zaterdagnacht even over twee, is op den weg WeertRoermond onder de gemeente Baexem een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een zware vrachtwagen van den vrachtondernemer Frenken uit Rog gel, reed met groote snelheid den bocht in nabg de Kerk te Baexem. De auto ging daarbij rechstandig over den kop. De naast den bestuur der gezeten Th. Janssen, eveneens uit Roggel, werd op slag gedood. OmwoDenden, die op den slag van den over den kop gaande auto aan kwamen, gingen daarop den in de buurt wonenden Pastoor, de zeereerw. heer Tummers, halen. Deze begaf zich aanstonds Daar de plaats van het ongeluk. Onderweg echter werd hij door een beroerte getroffen en overleed spoedig daarna. Pastoor Tummers, die 51 jaar oud was, was vroeger professor aan het Bisschoppelijk College te Weert. De maréchaussées uit Roermond en Heythuyzen leiden het onderzoek. De cabine van den vrachtwagen is in elkaar gereden. De bestuurder van de auto zou on der den invloed van sterken drank hebben verkeerd. Exportslachterij te Weert stop gezet. De heeren Gebr. Meewis te Weert hebben besloten de door hen ge ëxploiteerde exportslachterij- en ba- confactorij voorloopig buiten bedrijf te stellen. In genoemd bedrijf waren momen teel ongeveer 30 personen gedeeltelijk in vast- en gedeeltelijk in los dienst verband werkzaam. Voor jou is slechts een middel Ier redding en inkeer mogelijk: dat Onze Lieve Heer je een zware beproeving zend, waarin je Zijn almachtige hand zult leeren kennen. Over die woorden peinsde de dokter. Was het aan zijn dochter over komen die groote beproeving Was het Gods hand die hem dreigde met de blindheid der dochter Was het de wil van God, dat Netje van Melle hem afwees en weigerde zijn gade te worden In deze gepeinzen werd hij ge stoord door de komst van den abt, die met ovet^e borst gevouwen han den binnentrad. Alfred Delmotte sprong op. Een innerlijke stem zeide hem, dat hij de beslissende woorden ging vernemen. Hij kon niet wachten totdat de andere zou spreken. Is mijn dochter ontwaakt, heer abt Haar oogen... Manga opera Domini 1 Groot zijn de werken des Heeren 1 Uw dochier ziet, mijn vriend. God is genadig geweest en heeft u en haar gespaard. Hem zij eer en dank 1 De abt keerde zich om en wilde gaan, doch de door zijn woorden verrukking gebrachten vader stormde hem voorbij en vloog naar de kamer van zijn kind, Soledad lag met een band over haar oogen ia de bijna donkere kamer. De vader zelf nam den band van de oogen van zijn kind en vroeg: Kun je me zien, Soledad Her ken je me Ja, vaderlief, zei het meisje met Voetbalschoei Vetleeren j0nge met ribberz-' Meisjes Schools:1 Vetleeren Werk Chroomletren L, met wdvoerinP Schoenhande! I VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 2.502.000 eieren. Kipeieren van f 4.70 tot f 6. Kleine eieren van f 4.20 tot f 4.6( Eendeieren van f 3.— tot f 3.50 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag va3 de aanvoer 3.250.000 eieren. Kipeieren van f 4.20 tot f 6. Eendeieren van f 3.tot f 3.50 bewogen stem, ik herken u en kan zelfs zien aan de uitdrukking op uw gelaat, dat u veel om mij geleden hebt. De dokter gaf zijn kind een zoen. doch de abt vermaande hem en zeide: - Gedurende één of twee dagen zal het raadzaam zijn u«v dochter buiten het volle daglicht te houden. De band voor haar oogen kan straks wel verwijderd worden, mits het licht in de kamer sterk getem perd wordt. Heer abt, zei de diepbewogen vader hoe kan ik u mijn dank baarheid toonen voor de hulp aan mijn kind bewezen. Als 't niet voor uzelven mag zija dan voor uw kloos ter Mijn vriend, aan mij zijt ge geen dank verschuldigd. Non nobis, Domine, non nobis: sed nomine tuo da gloriam. Niet aan ons, Heer, niet aan ons, maar aan uwen naam zij de eer. Laat ons allen God danken voor zijn goedheid Dit zeggend knielde hij neer en begon met luide stem, te bidden, ter wijl hij het hoofd en de handen als in extase naar het aan den muur hangend kruisbeeld ophief, dat slechls flauw herkenbaar was. Laudate, pueri, Dominum; laudate nomen Domini. Sit nomen Domini benedictum: ex hoc nunc et usque in saeculum. Bij deze woorden was ook de vader op de knieën gezonken Met de hand van zijn dochter in de zijne bad hij mee; Gezegend zij de naam des Heeren: van nu af tot in de eeuwig heid I Soledad rukte zelf weder den band van haar oogen om te z en of het werkelijk haar vader was die daar naast haar knielde, (Wordt vervolgd.) HorlogeriMJpluk Een goed ges boek, is een jeluk i kamer, iodiec dit bi en netjes Is iigebon Lederen niggei, G VenrayschiBoe faJlrsfraa Voor Mjsteqvanfoti enz. groctesoijëeriag voorraad HAM) li alle Stetrkolei Brandstof aan scherp acurreere Aan huis t«ïgd en o< hoe veelheia r| pakhuis örrfi'nsclmwe fignac. We Kla te Liki Als ffl altijd w Sll|tcrl| «ense ordee may. eweg Statlo Way T H( tes vo Sferk e en, Boi Changs pa artikele Q frftvarei

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6