Oeldere vur 60 joar. Luchtbescherming. Sinterklaas-varia. Prins Bernhard. Provinciaal Nieuws Ook al griep? AKKERTJES Gemengde Berichten vervullen of blijk geeft een gezegde uit een betrekkelijk ver verleden onthouden te houden, openbaart op de aangenaamste wijze zgn gevoelens voor de(n) bedachte. Nou geef ik toe, dat het niet altijd meevalt om uit te vinden, hoe en waarmee men een ander kan ver rassen. Maar om het gestelde oog merk te verwezenlijken is er een betere weg dan die van het nuchter- zakelijke verlangenslijstje. Kies den weg, welken Sinterklaas zélf eeuwen lang heeft gegaan: trek in de komende avonden langs de verlichte winkelétalages De drukte in en bij de winkels tegen Sinterklaasavond, wekt „van zelf" de sfeer, waarin de geest van goctheiligh man in den mensch wakker wordt. De „invallen" groeien bij zulke gelegenheid uit het niet. Bekijk die étalages maar eens goed! Ge hebt er geen idee van, wat er tegenwoordig allemaal voor weinig geld te koop is. Telkens en telkens zult ge zélf verrast staan over een ontdekking. „Eenig", zult ge uitroe pen. „Dat stuur ik aan...." EnNee maar zég! Dat is net iets voor.... Knal Leuke dingen, practische geschen ken, goedkoope surprises, ge zult van alles en nog wat op Uw Sinter klaaswandelingen aantreffen. Veel succes Geachte Heer Redacteur. Hierbij een stukske Oeldersche geschiedenis, geschreven in 't Oel dersche dialect, omdat 'n plaatselijk dialect zoo bijzonder met de plaatse lijke geschiedenis samengaat. 't Zal voor de lezers buiten Oirlo niet zoo interessant zijn, doch ze kunnen dan, bij aandachtig lezen, toch zien, dat er heel wat verschil is tusschen de verschillende dialecten in de gemeente Venray. 't Is lastig om 't Venraysche dialect goed lees baar te schrijven, te schrijven zooals 't gesproken wordt. Zijn er dan onder uwe lezers die meenen, dat hier of daar woorden, anders, beter leesbaar, konden geschreven worden, dat die dan in hun dialect ook een stukske schrijven, ik weet zeker dat 't veel lezer3 welkom zal zijn. Ik dank U bij voorbaat hartelijk voor de plaatsruimte. M. De oavende zien laank. As me soaves zowat zeis uur gegète en gebid hêit, is 't nog êinen hi-elen tiêd ér we noa béid goün. Ik zit dan wat te prakkezieren ovver 't wérk, dat we ovver dag gedoan hêibe en ovver dat, wat we mèrrege mótte dóen. Mar ik dêink ok welles an aander dinge. Zoe-e was ik dees oavende an't prakkeziere ovver mien dörp, en toew hêibe we oönder êin is beproat hoew 't vur 60 joar iên Oeldere uüt zaag. Ik hêib tegge de joönges gezet, as ge Oeldere zagt, net as 't was vur 60 joar, dat kêinde get 'r nie mer uüt trug. We zun mar is beginne mit-te kêirk. D'n toare is nóg 'n treent 'tzelfdeallêinig izzer êinen aanderen iengaank gekoöme. Vroeger geenke we ovver de kêirkhof binne, dur êin kléin deur, woa now de veent is. 't Was mar êin smaal durkemit 'n liêk kosse ze kwellik binne koöme. We han toew ok mar ie-en wiezer- plaat mit êine wiezer. De zoóne- wiezer is ter nog aaltiêd, 't is net of d'n toare êin loe-ezie iên zien vêisjes- teske hêit. De kêirk is schrikkelik veul veraanderdan werskaante isser êin stuk angebouwd, z'is mi-er as êins zo groe-et as toew, en nóg motten d'r Soöndags veul meensche blieve staon. Maansluüi zun d'r net zoveul stoan, as die êin plats hêibe. As we noöw's iên d'n toare klumme en Oeldere is dur de almgatter bekieke, dan ziêde hi-el wataanders as vur 60 joar. De schol was toew kléin, ma twi-e klasse, en döar zaatte alle kiênder iên van Oeldere, klêin-Oeldere en Kaasele. No-we van de schol proate, kunne we d'r wel efkes bi-j vertêile, dat 'r toew nog êin aaide schol lèèj, rechs van de kêirk. Iên die aaide schol hêit „d'n aaide mêister" zen ze toew, nog allêinig schol iên gedoan vur Oeldere,Klêin-Oeldere en Kaasele, en noöw zlên d'r vur die hi-el streek tién, (begiene, méisters en mêiste- resse). Van de schol aaf oóp de meule an han we toew niks mer tot bi-j d'n bekker, düo woonde doew Hannus- Nölle-Grad, ien 'n kléin huüske, van daor af niks mer tot bi-j de sni-jer. Efkes achter 't hêilige huuske was 't liekvaore, dao begoósse doew de busch al. Iên de struük iên 't liek vaore dao spokten 't. Oöp-te wéig nao Toe-en Hèze hadde d'n Rosakker, dao geenke we doew sweenters slibbere. Van 't liekvaoere kwamde net as noöw an de Meule. An de Meulen- hoek woonde doew: de Garresjas, Gielke Wiékes, Tummer-Wulmke, Piet Friezen, de sni-jer, Hannus van Ri-e, d'n Heidries, van Oe-ershot, Ties de Duif, Driek Linders, de smid en de muelder. Van de Meulenhoek hadde twi-e wêig nao Kl.-Oeldere, i-ene van de Meule nao Wieneplats en i-ene, 't was mar êine pad, nevve den Hei dries af, dur 't Kl.-Oeldersch vèèld nao Koeneplats. Van Wieneplats gespraoke, dit is wel haost 't êinigste boerenhuüs mit schuur, wat nog krek 't zelfden is. As toew strak prèotte we van Toe-en Hèze. Dizze meensch woonde toew ien 't lêiste huüs van Oeldere an d'n „Diek" nao Kaasele. As we noów van Hèze nê.o de Kêirk terug gaón, dan kwame we doew nevve Bosch-Nöl en Mantje Munsters en dan zoe-e ovver de Péil-wêig kwame we örst bi-j Kwik- ke Grad, dan bi-j Boetzeler, Ween- kel Nol, Fransine M'rtin, Wullemien van den Brand („Feijen" schreef die zich) Kêirkeboers, Kloompemèkers, Roeleve, 't Ermehuüs, Flipse, d'n Recter, de Mêister en Pestoe-er. Ien 't ermenhuüs waon toew be- stèèjdKoe-ebus Blaok, Liezebet, Han Zanders en Hutte Mreejke. Hutte Mreejke was de gescheije vrouw van Hutten Hannuske, den woonde op Schippertoe-ene, halfwêig Kaasele. As dees meensche vur miene gêist koöme, dan dêink ik ok nog an die meensche, die ieleke mèèrrege ien de Mis won en die zate aaltiêd ien de êigeste baank oönder de lingzaol, mit Sinteleci-j en Sinte Mechuüt bovve zich. Dat was Mientje, Flip- sen Antje, Benkers Moed, Kêirkeboers Mrikke-Trieneke, Kloompemèkers aaide vrouw, Pestoe.ers Hanneke en Pestoe-ers Mieke en Méisters Nel an de vrolliekaant en Flipsenbaas, Zanders, Wèvers Grad, Kloompemè kers Du-erske, Hannus-Oe-eme en de mêister an de maansluuj-kant. Dees meensche won vaaste ien de kerk, ieleken dag. Veul mi-er kwa men d'r ien de twi-e Missen ok nie ien. 't Is uut de geschiedenis van Oeldere bekêint, dat ze swerkendags nie veul nao de Kêirk geenke, dat de verschillende Pestu-ers d'r duk ovver prekte. De meensche liete ze mar prèèke, ien de wèèk nao de kêirk gaon, dao han ze gèinen tied vur, We kunne toch nie alle schiet- klappe ien ow kêirk ligge, zen ze dan tegge de Pestoe-er, as ten d'r mit ur ovver proatte as ie nao 't Schuutwater geenk vissche of lies- teroLrikke geenk lichte ien de Pèèsch, ien de Doatekörf of achter de Paoter. De vollegende tki-er wandele w'is nao de Zaandhoek, Gunhoek enBod- debroelc. P.S. Indien er Oeldersche men- schen zijn, die meenen, dat een of ander niet juist is, of die een mooie dorpsgeschiedenis kennen, breng die op- of aanmerkingen of novelletjes gerust bij den drukker, we zullen er een zeer dankbaar gebruik van maken. Lezer en lezeres, die dit opschrift van dit artikel leest, denk niet, daar weet ik niets van, overslaan maar en eens gauw de Venraysche nieuw tjes gaan lezen. Het kan zijn, dat U van dit onder werp niets weet, maar allicht heeft U er toch wel eens van gehoord. Juist als U van deze dingen niets weet, zijn deze regelen voor U be stemd. In deze en volgende populaire artikelen zal door het Hoofd der Luchtbeschermingsdienst der Ge meente Venray het een en ander verteld worden over deze luchtbe scherming. We zullen ons de vragen stellen, wat is luchtbescherming, waartoe dient en hoe werkt deze Kan ik zelf iets doen om genoemde maat regelen te bevorderen? Onder luchtbescherming verstaan we een reeks van maatregelen, ge deeltelijk door de Overheid, in dit geval de gemeente, en gedeeltelijk door de burgerij te treffen, om de nadeelige gevolgen van een lucht aanval zoo gering mogelijk te maken. De mogelijkheid van een stra tegische overval, zooals men dat noemt, hoeft slechts kort uiteenge zet te worden. Een strategische overval is een snel uitgevoerde in val door een vreemd leger, zonder voorafgaande oorlogsverklaring. De snelheid wordt verkregen door ge bruik te maken van troependeelen, die per auto vervoerd worden, als mede pantser-, vechtwagens en ge motoriseerd geschut. Door het ontbreken van een oor logsverklaring bestaat geen kans, om het gevaar aan de grens te keeren, omdat een mobilisatie, al thans ten deele onmogelijk gemaakt wordt. Vanzelfsprekend wordt van vliegtuigen gebruik gemaakt en kan men bombardementen van de bur gerbevolking verwachten. De reeks der beschermingsmaat regelen, door de Staat te nemen, is te splitsen in twee groepen. IMaatregelen der militaire Over heid, die dus dienen uitgevoerd te worden door het leger, waarbij het afweergeschut, luchtdoel-artillerie, schijnwerpers, jachtvliegtuigen enz. aan het woord komen. Deze maatregelen van luchtafweer, met uiteraard een miiitair karakter behooren niet tot de in deze artikelen bedoelde. II) Maatregelen der burgerlijke Overheid, die moeten dienen, om de gevolgen van een aanval zoo gering mogelijk te doen zijn. Deze kan men met recht bescherming noemen. Natuurlijk kan de Overheid geen ab.c jlute veiligheid garandeeren, ook al, omdat het onmogelijk is, om met haar maatregelen in alle huizen door te dringen. De Gemeente heeft zorg te dragen voor de bescherming van personen op straat, voor het geven van voor lichting inzake zelfbescherming, voor het tijdig alarmeeren der bevolking, voor het inrichten van hulpdiensten, die in dergelijke gevallen noodig zijn. Op de voorgrond blijft staan, dat de burger in tijden van luchtalarm zich thuis moet bevinden, voor zoo ver als mogelgk is en dat ieder burger voor bescherming moet zor gen in zijn eigen huis. Het waarom der luchtbescherming zal in een volgend artikel besproken worden, waarna verschillende maat regelen naderbij bekeken zullen wor den. HOOFD LUCHTBESCHERMINGS- GEM. VENRAY. Schutspatroon. Als schutspatroon der zeevaarders (en van Amsterdam, stad der zee vaarders, waar hem de bekende kerk schuin tegenover het Centraal Station op de Prins Hendrikkade werd ge wijd) is St. Nicolaas ongetwijfeld eveneens de opvolgers van Wodan, die, gevolgd door zijn trouwen Eokart (thans Zwarte Piet), overal zijn zegen verspreidde en vooral In de Decembermaand rondtrok. Wodan werd door onze heidensche voorouders in het bezit geheeten van een wonderdoenden mantel, waarmee hij door de lucht kon rijden. Welnu, dat vertellen we thans van Sinter klaas. Sinterklaas, goedheilig man, Trek je beste tabbaard aan. Rijd er mee naar Amsterdam, Van Amsterdam naar Spanje... Rood is de mantel van St. Nicolaas. waarschijnlijk als herinnering aan dien van Donar, die als god van den donder en bliksem, steeds met ros haar en een vurigen mantel wordt afgebeeld. Sinterklaas en Spanje. Het is eigenlijk niet goed te ach terhalen, hoe Sinterklaas in Spanje verzeild raakt in de legenden. Er heeft in Spanje óók wel eens een Heilige Nicolaas gewoond, maar die kan onmogelijk de ónze zijn geweest. Waarschijnlijk hebben onze voor ouders zich weinig om de historische afkomst van Sinterklaas bekommerd. Ze wisten slechts, dat ze op zijn naam dag met allerlei mooie en lekkere dingen werden verrast. In de middel eeuwen was de aanvoer van allerlei heerlijke zuidvruchten, w.o. sinaas appelen („appeltjes van oranjeeen kostelijke ervaring voor de bewoners van onze gewesten. Vanzelfsprekend kon men er toen ook al licht toe komen om Sinterklaas die met de genoemde artikelen „zoo rijk belaan" kon zijn, uit het land te laten stam men, waar de sinaasappelen en citroenen groeien. Sinterklaas als Amsterdammer Hiervoren zeiden we reeds, dat St. Nicolaas de beschermheilige van Amsterdam is. Daar geniet hij dan ook van oudsher de grootste popu lariteit; zijn naamdag werd weleer zeer luidruchtig gevierd. Bij hon derdtallen kwamen dan de jongens (en grooteren) met zwartgemaakte gezichten de „zwarte klazen" op straat, met zware kettingen over de keien rammelende, op deuren en vensters bonzende om de kinderen te verschrikken met een luid: „Zijn er hier ook stoute kinderen In de omgeving van den Dam was er SiDterklaasmarkt, waar allerlei snuisterijen en lekkernijen werden verkocht. Het was er een drukte van geweld en tal van draaiorgels ver zorgden er de kermissfeer. Intus- schen groeide van jaar tot jaar de actie der rustige burgerij tegen de uitwassen dezer viering, de Sinter- klaasmarkt handhaafde haar bestaan tot het begin der 19e eeuw. Een Hollandsche Heilige. Merkwaardig is, dat het Sinter klaasfeest speciaal Nederlandsch is, in engeren zin: Hollandsch is. In andere landen kent men het bestaan van St. Nicolaas niet. Wel is diens feest een aansluiting op de heiden sche volksgewoonten der Germanen rond Wodan's godenfiguur, maar toch is St. Nicolaas zelfs in Duitschland en andere Germaansche streken geen volksheilige als ten onzent. Alleen in Oostenrijk was vroeger dat anders. Daar zong eertijds de Weensche jeugd zooals onze jeugd het heden nog doet: Heiliger Sanct Nicolaus Wir stell'n dir unsere Shuh' hinaus Leg uns doch was schönes ein, Wir woll'n recht fromm und fleissig sein. De Weldoener. Over Sinterklaas als wonder- en weldoener loopen vele legenden. In't kort zullen we aan een paar er van herinneren. Het griezelige verhaal over de redding van een paar tot soep gekookte kinderen zullen we voor wat de bijzonderheden betreft, in het stof van het verleden laten rusten. Lieflijker is de geschiedenis der drie geredde maagden, welke St. Nicolaas faam als huwelijks makelaar bezorgden. Het gebeurde in de dagen, toen hg nog bisschop van Myra was. Hij heeft toen drie arme en in haar deugd belaagde meisjes op het uiterste moment aan een eerzaam huwelijk* kunDen helpen door op een stillen nacht een beurs met goud door een openstaand venster naar binnen te werpen. De beurs kwam juist in een muiltje van een der meisjes terecht, In sommige oude Sinterklaasversjes spelen ook „tonnen" een rol. Dit ver klaart men eenigermate door de legende der drie Zweedsche konings dochters, die tegen den zin harer familie tot het Christendom over gingen en tot straf daarvoor in een vat werden gestopt en in zee ge gooid. St. Nicolaas ontfermde zich over hen en deed het vat aan wal komen bg een plaatsje, dat later daarnaar genoemd werd Kaub (is vat). In het wapen van dit stadje komen de driezusters in het vat thans nog voor. Tenslotte een Sinterklaaslegende van moderne structuur. Een boe renknecht, die bg een boerin diende, welke weduwe was het moet écht en in 't Hollandsche zijn gebeurd zette 's avonds zijn klompen bg haar schouw. Toen hij zich den anderen morgen op Sinterklaas naar den schouw spoedde, stond de boerin in zgn klompenDe knecht moet over gelukkig zijn geweest met deze gave. Kinderfeest. Bedenken we straks vooral, dat het Sinterklaasfeest er in de e e r s t e plaats voor de kinderen is. En dén: voor de volwassenen, die de vreugde kunnen smaken en waardeeren, van weer één dag als kinderen te zgn- Zóó dacht de Genestet er over: „Sint Nicolaas, niet waar O, wèl hem, wie dat feest Nog altijd meeviert met een kinderlijken geest! Wiens hoofd niet al te zeer vervuld is van de schatten Der wijsheid, die, helaas, mijn brein niet kan bevatten, 'k Meen beursnieuws, politiek en soortgelijke meer, Om met zijn kind'reu mee te leven in 't weleer, Om dagen lang vooruit de winkels rond te dwalen, Of aan een „vrijster" nog zijn hart eens op te halen." We waren een3 op visite in een heel gelukkig gezin. Op 'n gegeven moment klinkt er in de gang een geluid van holderdebolder, daarna 'n slag.... Toen was 't stil. We begrepen allen, wat er was gebeurd en zaten 'n oogenblik perplex van schrik. De kleine jongen moest van de trap zijn gevallen. Nóg zie ik in gedachten zgn vader, De man was omhoog gesprongen van zijn stoel, hij stond als ver steend. Lijkwitde hand op 't hart. 'n Oogenblik, toen holde-nie naar de gang. En wij achter hem aan. Onder aan de trap lag de bengel, die wrijvend aan zijn voorhoofd overeind kroop en 't toen op een blèren zette. Meteen kwam ook over ons de ontspanning. Vader greep z'n jongen en een-twee-drie, daar ging-ie over de knie. Klap, klap „Ondeugende aap", zei papa, „ik zal je leeren We glimlachten stil voor ons heen. Natuurlijk was deze vader onrecht vaardig met zijn afstraffing, moge lijk had de jongen er niets aan kunnen doen, dat-ie van de trap viel. Maar de vaderlijke reactie was echt menschelijk en daarom te ver ontschuldigen. Omdat hg zoo ontzettend veel van zijn jongen hield en zoo vrééselgk geschrokken was, daarom ging de knaap over de knie, opdat hg in de toekomst toch maar goed zou be seffen, dat-ie op moest passen, zoo niet omwille van zich zelf, dan toch om wille van zgn vader en moeder. De afstraffing was een reactie op den schrik. Zóó'n zelfden schrik hebben Maan dag alle goede Nederlanders onder gaan, toen ze hoorden van het ongeluk, aan prins Bernhard over komen. 'n Oogenblik stonden we verstijfd, maar toen we beseften, dat alles, naar omstandigheden, nog betrekkelijk goed was afgeloopen, wilden we haast huilen van vreugde en, hadden we den jongen prins hg de hand gehad, we zouden hem over de knie hebben gelegd en onderwgl we van dik hout planken zouden hebben gezaagd, hadden we uitge roepen „Ondeugende...." Pardon Zóó groot is de genegenheid des volks voor den gemaal van onze Kroonprinses. We zouden hem zelfs al heeft hg volstrekt geen schuld aan hetgeen geschiedde willen bestraffen voor zgn ongeluk. Onderwgl we aanvangen, smachtend te bidden voor zijn herstel. Te bidden ook voor dat andere, waarover we een oogenblik in bange zorg terneer zaten. Het ongeluk is geschied, maar er ons veel te danken overgebleven aan Hem, Die zulke hoopvolle ver wachtingen schiep voor het volk en voor Oranje. Ware de afloop op dien vroegen Maandagochtend ernstiger geweest, wie weet, in welken onpeilbaren rouw we waren gestort, welke bigde gedachten ons zouden zijn uitgerukt. 1 Daaromons past, nu we van den schrik zgn bekomen, een woord van dank en lof aan Hem, Die in Zgn voorzienigheid het lot van vorsten en volkeren bestuurt. Te Deum laudamus Moge het ongeluk, dat den jongen Prins der Nederlanden trof, als les een zegen worden. Voor ons een les, welke leert, hoe broos het geluk is, dat ons in het goede, beleidvolle bestuur door het Huis van Oranje is geschonken. Deze broosheid zij reden te meer tot waardeering. Een les voor den prins, in zooverre hg in deze dagen méér nog dan te voren zal ervaren, welke groote plaats hg in het hart van het Neder- landsche volk inneemt, zoowel om de beminnelijkheid van zgn persoon, als om zgn beteekenis voor het behoud van liefde en geluk in ens Vorstenhuis, dat met banden van trouw, offers en historie aan de Nederlanden is verbonden en naar we innig verhopen tot in lengte van dagen verbonden zal zgn. Als de prins van ons houdt, zooals wg van hem houdeD, dan zal hij zijn leven beschermen met de voor zichtigheid, welke hem ook om önzentwille bevolen zij. Daarbij helpe hem God. Van Wien we thans in de eerste plaats de lichamelijke beterschap voor den prins afsmeeken. Md. VENRAY, 4 Dec. 1937. Waterschap der Noord- Limburgsche beken. Naar wg vernemen is door de hoofdingelanden van het waterschap ten Westen der Maas, gekozen tot leden van het bestuur, de heeren Everts, Sevenum Drabbels, Horst Kessels, Meerlo en Pubben, Venray. Auto-ongeluk. Onder Leunen kwam Maandag een auto uit Cuyk, doordat een wiel van den wagen liep, beladen met melk producten tegen een paal van het electrisch net terecht en sloeg daarna om in de sloot. De bestuurder kwam met den schrik vrij, doch de wagen werd nogal beschadigd. Het electrisch net werd gedeeltelijk gestoord. De Kon. Marechaussée, die een onder zoek instelde, regelde het drukke verkeer. Sé. Christoffel-Parade. Op waardige wijze heeft „Sint Christoffel" zijn derde lustrum ge vierd. Aan belangstelling heeft het deze kranige vereeniging niet ont broken. Tal van vereenigingen en particulieren kwamen 's morgens hunne opwachting maken. Verschil lende prachtige bloemstukken moch ten in ontvangst genomen worden, o.a. van de Voetbalvereenigingen „Servatius" en „de Valk", alsmede van een zeer gewaardeerd oud-be stuurslid. De uitvoering van 's, avonds kan niet anders dan schitterend worden genoemd. Wegens ziekte van den onvermoeiden voorzitter, den heer Fr. Janssen, opende de geest, adv., Kapelaan Kuepers, om ruim 7 uur den avond, JZ.Eerw. verwelkomde de ouders, eereleden, donateurs en ver dere vrienden van „Sint Christoffel". Na dank gebracht te hebben aan leider Hoedemaekers, 't Orkest Eu terpe en aan allen, die „Sint Chris toffel" in de afgeloopen 15 jaren moreel en finantieel gesteund hebben, kon worden begonnen met de af werking van het gymnastisch pro gramma. Wat wg aanschouwden overtrof onze stoutste verwachtingen. Wat een gevormdheid, zekerheid en soe pelheid heeft leider Hoedemaekers in korten tijd de jongens weten eigen te maken. Het telkens weer daverende applaus bewees, dat het gebodene in den smaak viel. Halverwege 't programma had „Sint Christoffel" voor een viertal oud-leden een verrassing in petto. De heeren Joh. Hendriks, Jan van Gerven, Gerard Janssen en H. van Aarssen, werden door Kap. Kuepers hartelijk gecomplimenteerd en als bewgs van trouw en vriendschap een mooie herinneringsmedaille aan geboden. Terwijl „Euterpe" het „lang zullen ze leven" speelde, verscheen het viertal op het podium, Kap. Kuepers spelde hun het eereteeken op de borst en bij monde van den heer van Aarssen, dankten de oud-leden voor de aangename, verrassende attentie. Ook het verdere programma ver liep flot en keurig, zoodat iedereen omstreeks half elf zeer voldaan huiswaarts keerde. LUXOR THEATER. „Begeerde Vrouwen." In de Bar van een moderne dancing zit alleen en terneergeslagen, Celia, een jong beeldschoon meisje te wach ten. In gedachten trekt haar jeugd aan haar voorbij. Een verschrikkelijk schandaal waarvan zij de droevige heldin was, heeft haar voor altijd van haar deftige familie verwijderd. Celia valt in handen van een woekeraar. Raboeuf, een marine dokter, redt haar voor een wisse ondergang en vraagt haar tevens zgn vriendin te worden. Aangezien Peyras, een vroegere vriend, intus- schen is vertrokken ziet Celia er geen bezwaar in aan Raboeuf's ver langen te voldoen en spoedig is zij door zgn vriendschap geheel inge nomen. Doch Peyras keert terug en probeert alles om Celia weer te zien en haar aan Raboeuf te ontnemen. Dit valt hem niet erg moeilijk, want Celia heeft hem immers nog lief. Ongemerkt verlaat zij des nachts haar nieuwen haard. Maar alle kleine bondgenooten zgn hierover zeer ver ontwaardigd. Het was Celia's plicht bij Raboeuf te blijven en Peyras nooit terug te zien. Mandarine, ook een kleine bond- genoote, neemt het op zich alles weer in orde te brengen, hetgeen haar ook gelukt. Peyras vertrekt om nooit meer terug te keeren en Celia gaat berouwvol naar Raboeuf terug. De liefde voor zijn gezellin groeit steeds meer en hij vraagt zijn vrouw te worden. Door zooveel goedheid en toewijding ontvlamt ook Celia's liefde voor Raboeuf en met haar echtgenoot gaat zij naar Tonkin, waar hg een nieuwe positie gekregen heeft, haar geluk tegemoet. Als tweede hoofdfilm gaat in Luxor „De Autokampioen" een spannende film uit het coureursleven. In deze film ziet men een rivaliteit tusschen den coureur Robert Griffin en zijn monteur Lyle Talbot, die beiden verliefd zijn op Mary Aston, dochter van een autofabrikant. Wanneer er een groote race ge houden wordt zal Griffin voor San- ford rijden. Lyle Talbot weet, dat Griffin altgd oneerlijk rijdt, en waar schuwt hem in het bijzijn van anderen, dat wanneer hij het waagt een van zijn trucs uit te halen, dit zgn laatste race zal zgn. Talbot en Griffin rijden op elkaar in, waarbij Griffin wordt gedood. Talbot wordt gearresteerd en be schuldigd van moord, omdat hij Griffin gedreigd heeft voor de race begon. Twee jaar later heeft Sanford een coureur noodig en Patricia, die ont dekt heeft, dat de racer, die na zijn vlucht, in Amerika menig record op zgn naam bracht, Talbot is. Hij komt juist te laat voor de race en zgn monteur treedt op als coureur, bij gestaan door Patricia, die als meca- niciene meerijdt. Zg liggen ver achter en er is bijna geen kans om te win nen, wanneer Talbot plotseling uit een vliegmachine te voorschijn komt, in de wagen springt en er in slaagt met eenige seconden voorsprong als eerste over de finish te gaan. Het einde loopt goed af met arrestatie van Taylor wegens meineed. Ncd. Missionaris leeraar aan Mohammedaansche H.B.S. Naar wij vernemen is de zeereerw. pater L. Kengen S. M. A. uit Rothem- Meerssen (L.) door de mohamme daansche regeering van Egypte aan gezocht om als leeraar inde Fransche taal verbonden te worden aan de H.B.S. van Charibel. Pater Kengen is reeds jarenlang werkzaam in Egypte en heeft zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt als promotor van het onderwijs aan armen en minvermogenden. Niet enkel zijn verdiensten, doch ook zijn weten schappelijke bekwaamheid wordt door deze (voor Egypte althans) zeldzame uitverkiezing wel onbetwistbaar erkend. Met verlof van zijn Overheid heeft pater Kengen besloten het voorstel der regeering te aanvaarden. De witste tanden, indien v poetst met wat goeds, dus met Tube 60, 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Nederlandse}i Die hoofdpijn, dai gevoel Product VQn zie^. Z1jn en die pij. nen overal zullen dan direct verdwijnen met Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER.tACHETS PRINS BERNHARD BIJ EEN AUTOBOTSING LICHT GEWOND. Maandagmorgen kwart over zeven heeft Prins Bernhard, die zich per auto van Soestdrjk over Amsterdam naar Den Haag wilde begeven, even voor Amsterdam een auto-ongeluk ehad. De auto van den Prins kwam in botsing met een vrachtauto. De Prins liep een lichte hersenschudding op en snij wonden aan het gelaat. Hij werd per ziekenauto Daar het Burgerziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Het mag echter als een groot ge luk beschouwd worden, dat de motor hoewel van voren geheel ingedrukt, in het chassis op zgn plaats bleef, waardoor ook het stuurwiel niet naar achteren sloeg. Hieraan is het te danken, dat de beide inzittenden door het achteruit geschoven dash- bord slechts belemmerd werden in het uit den wagen komen, zonder ernstig met beenen en borst bekneld te raken. Wel sloegen zg met het hoofd voorover tegen de voorruit, waardoor Prins Bernhard een vrij diepe snrjwonde aan het voorhoofd opliep. Reeds dadelijk kwam vast te staan, dat de verwondingen niet gevaarlijk waren. Door den slag met het hoofd tegen de voorruit had Prins Bern hard, behalve eenige door het bre kende glas veroorzaakte snijwonden, een lichte hersenschuddiug, doch hij, noch zijn metgezel hadden ook maar een oogenblik het bewustzijn ver loren. De geneesheeren hebben vastge steld, dat de Prins slechts een lichte hersenschudding heeft en dat zijn toestand zeer meevalt. Met het hoofd onder een vrachtauto. Dinsdagmiddag is op de St. Anna- laan te Nijmegen een 50-jarige wiel rijder zekere Van R., door een vracht auto overreden. Hij kwam met het achterhoofd onder een der achter wielen van de met meel geladen auto terecht en was op slag dood. Het lijk is naar het St. Canisius- ziekenhuis overgebracht. Reeds meermalen is gewezen op den onhoudbaren toestand van dit weggedeelte, waar vaak ongelukken voorkomen. Alle verzoeken om den aanleg van een rijwielpad zijn ech ter tot dusver afgewezen, ook al met het oog op de gemeente-financiën. Wijziging van dc dienstplichtwet. De Tweede Kamerleden IJssel- rauiden, Steinmetz, Ruijter, Stumpel en Groen hebben eenige amendemen ten voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet. Voorgesteld wordt artikel 13 der wet als volgt te lezen: Vrijstelling wegens broederdienst wordt zoo verleend, dat van een even getal broeders de helft en van een oneven getal de grootere helft moet dienen, waarbij als regel de broeders om den ander zullen wor den vrijgesteld en overigens naar door Ons te stellen regelen. Voorts wordt voorgesteld het aan tal dergenen, die moeten worden ingelijfd vast te stellen in plaats van op 32.000 op 27.500. In de derde plaat3 wenschen de voorstellers den eersten oefentgd te wijzigen van elf maanden in zes maanden. De Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevr. Bakker-Nort en Ebels hebben eveneens een amendement op het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet voorgesteld, strek kende om het contingent dienst plichtigen op 27.400 te brengen en den eersten oefentgd op 8 maanden te stellen. Ingekomen en vertrokken personen van 19 tot 26 Nov. VERTROKKEN: A. M. Huisman, dienstbode, naar Deurne G. J. Kelders, id., naar Blerick G. Th. Ch. M. Janssen, id., naar Sambeek P. E. H. Geene, wed. van Bergen, z.b., naar Gennep, Emmastraat F. H. Roelofs, kleermaker, naar Veldhoven, Kromstraat 6 J. J. Boerakker, broeder, naar Noordwijkerhout, Langevelderweg 17 J. P. M. Spee, dientbode, naar Geldrop, Eindhovenscheweg 8 J. G. H. Swaghoven, slager, naar Venlo, Lomstraat 44 W. S. P. J. Kooke, schoenmakers leerling naar Borculo D 51 M. H. van Leuven, dienstbode, naar Meerlo C 78 P. M. Donders, dienstknecht, naar Horst G 223

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6