Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter De zware lasten der Landsverdediging. Buitenland. „Peel en Maas GRATIS Binnenland. REMBRANDT Krakelingen. Sl. Nicolaas in Vi enray. Wie helpf mee aan Venray s bloei Provinciaal Nieuws Tal Zaterdag 4 December 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 49 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bg contract groote reductie I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Diensttijd van zes maanden gevraagd. Er was sinds de devaluatie vooral in ons staathuishouden zoo'n mooie vooruitgang te con- stateeren. De werkloosheid nam in be- ieekenende mate af en de rijks middelen gingen zooveel ruimer vloeien, dat men al begon te denken aan allerlei noodzakelijke voorzieningen op sociaal terrein: verbetering van de werkloozen- zorg, verbetering van de zorg voor ouden van dagen, verbe tering van het volksonderwijs door kleinere klassen, salarisver betering enz. AI die zoete droomen zijn nu wreed verstoord door de nieuwe defensie-plannen. De gespannen internationale toestand maakt dringend nood zakelijk, dat de noodige voor zieningen worden getroffen aan het apparaat van onze landsver dediging, dat niet in staat wordt geacht, om zijn belangrijke taak te vervullen: de onafhankelijkheid en integriteit van het koninkrijk te eerbiedigen. Daarom is de regeering geko men met nieuwe militaire voor stellen. Deze voorstellen zullen ons toch reeds zeer zwaar belaste budget opnieuw met 60 tot 80 millioen per jaar verhoo- gen. Of dit alles noodig is, kunnen wij onmogelijk beoordeelen; zelfs de deskundigen zijn het er in de verste verte niet over eens. Nu zijn eenige Kath. Tweede Kamerleden gekomen met eenige belangrijke amendementen op de regeeringsvoorstellen. Zij stellen o.m. voor art. 13 der wet als volgt te lezen: Vrijstelling wegens broeder- dienst wordt zoo verleend, dat van een even getal broeders de helft en van een oneven getal de grootere helft moet dienen, waarbij als regel de broeders om den ander zullen worden vrijge steld en overigens naar door Ons te stellen regelen. Voorts wordt voorgesteld het aantal dergenen, die moeten wor den ingelijfd vast te stellen in plaats van op 32000 op 27500. in derde plaats wenschen de voorstellers den eersten oefentijd te wijzigen van elf maanden in zes maanden. De Vrijz. Democratische Ka merleden stellen voor het con tingent dienstplichtigen op 27400 te brengen en den eersten oefen tijd op 8 maanden te stellen. Dit laatste beteekent in feite geen bezuiniging van beteekenis, doordat tal van vaste uitgaven gelijk zijn bij 11 of 8 maanden Men denke slechts aan het meer dere beroepskader, kazerneering enz. Neen, een inkrimping tot 8 maanden geeft geen oplossing, wel die tot 6 maanden, zooals de katholieke voorstellers beoo- Sen> Met spanning zien we de be handelingvan deze militaire voor stellen tegemoet. Duitschland won den vrede I In een beschouwing van de Msb. Werd dezer dagen op een merkwaar dige tegenstelling gewezen. In Duitschland is onlangs gezegd, dat nadat dit land den oorlog ver loren had, het den prijs van de nederlaag moest betalen; maar nu, werd er triomfantelijk aan toege voegd, heeft het Derde Rijk den vrede gewonnen, en daarom moeten zg, die den vrede verloren hebben, nu hun prijs betalen. Er zit, het valt niet te loochenen, een wreede, maar onverbiddelijke logica in dezen gedachtengang. Toen, in 1918, werd met een voorzetting van den oorlog gedreigd als Duitsch land niet alle vernederende vredes voorwaarden aanvaardde nu zrjn we zoover, dat de overwinnaar van den vrede zijn vredesvoorwaarden stelt en een nieuwen bloedigen oorlog in petto houdt. Wat toen oorlogsrecht heette, wordt nu yredesrecht genoemd. Waarom werd de overwinning toen als basis van recht beschouwd en erkend, en nu niet Wat voor verschil maakt het uit, of oorlog of vrede gewonnen worden? We leven nu eenmaal in een wereld, waarin men norm van het recht en recht zelf eigenhandig fabriceert. Daaruit moeten strijd en chaos als giftige gassen uit eeD moeras op stijgen. En een dier giftige gassen is het recht van den sterkste. Zoo zeker is Duitschland reeds van zijn overwinning in den vrede, dat Hitler in een te Augsburg gehouden rede kon verklaren, dat de Duitsche eischen inzake koloniën binnen zes jaar zonder oorlog zullen ingewilligd worden. Evenals de andere Duitsche levensrechten. En bij dat woord denkt men weer aan Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. Duidelijk was Hitiers zinspeling op „de kracht van een volk van 68 millioen, die in laatste instantie in zijn weermacht tot uiting komt." Japan erkent Franco. De Japansche minister van buiten- landsche zaken heeft mededeeling gedaan van het besluit der Japan sche regeering, generaal Franco met ingang van 1 December te erkennen. Italië erkent Mandsj'oekwo. De minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, heeft aan zijn Japan- schen ambtgenoot Hirota een tele gram gezonden, waarin hij in opdracht van den Duce mededeelt, dat de fascistische regeering besloten heeft, over te gaan tot formeele erkenning van Mandsjoekwo en tot vestiging van een gezantschap in dezen staat. De Italiaansche consul-generaal te Moekden heeft opdracht gekregen, dit officieel ter kennis te brengen van de regeering van Mandsjoekwo. Ciano heeft eveneens aan den Minister van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo een telegram ge zonden, waarin hij de beste wenschen uit voor de toekomst van Mandsjoe kwo. Wat broedt Duitschland uit Duitschland werkt in 't geheim aan allerlei plannen op economisch en buiten- en binnenlandsch politiek gebied. Een blad te Genève wijst daarop in de volgende bewoordingen: Toen wij onze weermacht herstel den zei Göbbels onlangs in een redevoering moesten wij het reorganisatiewerk geheim houden tot wij een zekere macht konden ont wikkelen. Op het oogenblik verkeeren wij in soortgelijke omstandigheden. Wij bestudeeren een reeks van maatregelen op economisch gebied en op dat van de binnenlandsche en buitenlandsche politiek, waarover wij voorloopig het stilzwijgen wen schen te bewaren. Als de buitenland sche pers met meer aandacht de redevoeringen had gevolgd, die wij hebben gehouden voor wij aan de macht kwamen, zou zij niet zoo verrast zijn door onze daden. Wij hebben zelfs meer voorzegd dan wij tot dusver hebben. Dit beteekent natuurlijk niet, dat wij de rest hebben vergeten. Woningbouw in Amerika. Dezer dagen is door president Roosevelt aan het congres een bood schap gericht over den huizenbouw, waarin plannen behandeld worden tot het bouwen van drie tot vier millioen woningen in de Vereenigde Staten gedurende de eerstvolgende vijf jaren. De kosten worden geraamd op minstens 12 tot 15 milliard dollar. Tegen bet ruwe geweld beschaving. In een redevoering aan de Uni versiteit van Reading heeft sir Sa muel Hoare ten aanzien van de tegenstellingen, die zich tegenwoor dig voordoen, het volgende verklaard: „Voor zoover wij ons kunnen her inneren heeft het brute geweld nog nooit zulk een belangrijke rol ge speeld als thans. Zouden onze ouders, die opgevoed zijn in liberale en ruimer begrippen van menschelijk- heid, het geloofd hebben, wanneer hun verteld was, dat wg in het jaar 1937 genoodzaakt zouden zijn bg wgze van zelfverdediging gasmas kers voor de zuigelingen te maken De vrijheid is op verschillende plaatsen vernietigd, de gerechtigheid vermond, terwijl de onverdraagzaam heid een deugd genoemd wordt. Daarentegen bestaat er, ondanks de tegenstellingen een groote en groeiende groep idealisten. Ondanks 's werelds ruwheden, misschien juist tengevolge daarvan, denkt jong en oud meer dan ooit over een volledi ger en vrijer leven, waarin de burgerplichten weer universeel aan vaard zouden zijn. De bewapenings-moloch. Wij kunnen tegenwoordig geen blad ter hand nemen, of een of ander bericht omtrent opvoering van be wapening trekt onze aandacht. Thans lezen we, dat het Japansche kabinet de begiooting voor 1938 heeft vastgesteld ten bedrage van 2 milliard 868 millioen yen. Deze begrooting is 55 millioen yen hooger dan die voor 1937. Vgf-en veertig procent van het totale budget wordt voor legerdoeleinden en voor marine en luchtmacht ter beschik king gesteld. Over de verdere oorlogsuitgaven zal in Januari worden beslist. Zij, die zich met ingang 1 Januari a.s. op abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers Prins Bernhard. Deze week is voor ons volk, maar in het bijzonder voor de koninklijke familie, met een doodelrjke onrust begonnen, veroorzaakt door het ernstige auto-ongeluk, op den vroe gen Maandagmorgen aan Prins Bernhard overkomen. We hebben gezucht en gebeefd, niet alleen voor het lot van den ons zoo sympathieken prins, maar ook voor het „wel" der beide vorstinnen, van welke de eene onze kroon prinses in zulk een kritiek en tegelgk hoopvol stadium van haar leven als vrouw is gekomen. Zou dan al het schoone, dat ons sedert die mooie Septembermaand van het vorige jaar voor de oogen was gerezen slechts een fata mor gana zrjn geweest God lofde onheilen, die we een oogenblik vreesden, zijn afgewend. De prins neemt weer snel in beter schap toe en de angst, welken we om hebben uitgestaan, heeft het volk zoo mogelijk nog dichter tot hem, tot de koninklijke familie ge bracht. Het droevig ongeluk heeft ons wel duidelijk overtuigd van het groote huwelijksgeluk van het jonge prinse lijk paar. Treffend was de niets ontziendè zorg van de prinses voor haar gemaal. Geen omstandigheid heeft haar kunnen weerhouden om naar diens ziekbed te snellenvan uur tot uur, terwijl ze nog niet met hem spreken mocht, zat zij telkens 10 minuten achtereen, want langer mocht het niet van den dok ter bij den gewonden echt genoot. Moge het droeve ongeval voorden prins en voor vele anderen een les zijn geweest. Het komt ons fataal voor, dat in enkele groote bladen herhaaldelijk, als om den prins te verontschuldigen wordt ge suggereerd, dat snelheden van 90 100 K.M. op een weg als die van Het Gooi—Amsterdam „volkomen normaal" zgn. Dat brengt voorzichtige automo bilisten, die maximaal 60 rijden, slechts op de gedachte dat ze verkeerssub keiaars zgn en er best een paar schepjes óp kunnen leggen. Elke snelheid is ^geschikt in de haar geëigende „normale" omstan digheden, maar men vergetc nooit, dat de veiligheid niet alleen wordt bepaald door den rijder, maar door alle rijders tesamen, door alle weg gebruikers, door alle mogelijke om standigheden, ja, door eiken hond, die het in zijn kop kan krijgen om onverwachts een weg over te te steken. Met 90100 K.M. snelheid be- heerscht men een situatie niet, welke door toedoen van anderen onver wachts ontstaat. Geen wettelijke vacantie- regeling. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer kwam in stemming de motie Kupers, waarin de regeering wordt uitge- noodigd, wettelijke regeling der vacantie met behoud van loon voor alle werknemers aanhangig te maken. Ze werd verworpen met 59 tegen 25 stemmen (voor de Soc. Dem., de Communisten, Chr. Dem., N.S.B.) Einde van de spelling-chaos 1 In de Zaterdag gehouden vergade ring van den Rijkskieskring Tilburg der Kath. Staatspartij werd ook ter sprake gebracht de spelling-chaos en aangedrongen, dat daaraan nu toch eens spoedig een einde zou komen. Het Tweede Kamerlid Dr. Möller, 'n krachtig voorstander van de spel ling Marchant, deelde mede, dat thans ook bg de groote meerderheid van de Tweede Kamer de meening heel sterk leeft, dat het meer dan tgd wordt, dat aan den huidigen toestand een einde komt. Uit het voorloopig verslag is ook wel gebleken, dat de gróote meerder heid van de Tweede Kamer thans overtuigd is, dat er maar één uit weg hier meer mogelijk is, d.w.z. invoering ever heel de linie, ook door de Regeering van de spelling Marchant. Men kan er dan ookvrg- wel van verzekerd zgn, dat straks bij de begrooting van Onderwgs de Kamer in deze een duidelijke uit spraak zal doen, welke den minister zal nopen aan den huidigen chaos een einde te maken. De werkloosheid. Op 13 November vai dit jaar stonden 357.761 werkloozen inge schreven, waarvan 341.115 mannen, i In de week van 8 t/m 13 Nov. waren hiervan geheel werkloos 24.1 pet. en in de vorige verslagweek 23.1 pet., dus een stijging van 1 pet. De werkloosheid was echter lager dan verleden jaar, wat uit deze cgfers blijkt In 193425.8 pet., 193529.4 pet, 193629 pet en in 193724.1 pet. Blijkens een opgave van den directeur-generaal van werkverschaf fing en steunverleening waren einde September 1937, 40.616 arbeiders ge plaatst bij de werkverschaffing. De Rijksteleloon. De heer Damme vierde dezer dagen zijn 121/,-jarig jubileum als directeur van hetP.T.T.-bedrgf. In een gesprek over de ontwikkeling van het bedrgf sprak hg o.m. over het telefoon verkeer. Hij deelde mede, dat over a 6 jaar de automatiseering in het eheele land ook voor interlocale ge sprekken, een feit zal zijn. Dat be teekent, dat mijnheer A. uit Maas tricht, zonder tusschenkomst van telefonisten, maar door eenvoudig 't gewenschte nummer te draaien, een gesprek kan voeren met mijnheer B. uit Groningen. De tariefsverlaging van telefoonge sprekken blijkt uit de volgende cgfers: beneden 15 kilometer kostte een gesprek in 1924 35 cent en boven de 15 kilometer 50 cent. Sinds 1 Februari van dit jaar varieert het gesprekkentarief beneden de 15 kilometer tusschen 1 en 10 cent en dat van een gesprek over langeren afstand tusschen 20 en 40 cent. Eierenuitvoer naar Duitschland Het geldcontingent voor den uit voer van eieren naar Duitschland is voor de maand December 25 pet grooter dan het October-contingent. In 't kort. - Ir. M. H. Damme, de bekwame directeur van ons bloeiendste staats bedrijf, de P.T.T., herdacht deze week zijn 121/.-jarig directeurschap. Te dier gelegenheid heeft de Senaat der Technische Hoogeschool te Delft hem benoemd tot doctor honoris causa. - Dr. van Angeren is benoemd tot secretaris-generaal van het Depar tement van Justitie. Als een merk waardigheid kan worden vermeld, dat de benoemde de eerste katholieke secretaris-generaal van eenig depar tement is, zoolang het koninkrijk bestaat. - Dr. Max Euwe bezorgt zich zelf en ons land een nieuwen titel. Het behoud van zijn wereldtitel is een hopelooze zaak geworden, maar ge lijk hij twee jaar geleden de eerste N ederlandsche wereldkampioen-scha ken werd, zoo zal hij weldra de eerste ex-wereld-kampioen-schaken zijn, die ons land ooit bezat. Volksontwikkeling v enray. Beschermheer H.E. Heer Deken W. Berden. Eere-Voorzitter E.A. Heer O. van de Loo. 5e avond: Maandag 6 December om 8 uur in het Patronaat LEZING met lichtbeelden over door deD Heer H. BAARD van het Rgksmuseum te Amsterdam. Entrée 10 ct. Plaatshouders worden beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en gereserveerde plaatsen te be spreken bij G. W. MUSKENS, Schoolstraat 14, tel. 144. stand bieden aan de vereende krachten van de fanatieke Taylor- fans. Dies kon het geschieden, dat Robert Taylor door enkele Amsterdamsche meisjes omhelsd werd. En weer omhelsd werd. Wel of niet door dezelfde meis jes. Het gedrang verhinderde een nauwkeurig vaststellen van het aantal van deze handeling. Toen ik van dit delirium las, heb ik zacht geweend. Eerstens om het feit, dat ik geen Robert Taylor ben met al den gevolge van dien. Twee- dens, omdat men tegenwoordig zulke ónmannelgke eigenschappen dient te bezitten om in de gunst der vrouwen te kunnen komen. Ik heb 'n foto van den filmartist gezien, staande aan de reeling van een schuit, welke hem naar marken vervoerde. Zgn hoedhad-ie vertrokken tot een model, v aardoor het passend werd voor elk bakvisschenkopje. En zijn gelaat straalde zoo lieflijk en guitig, dat 'n man zich er zelfs op klaarlichten dag in vergissen zou. Je zou 'm zóo een zoentje geven! Er moet toch beiderzijds iets niet in orde wezen. De mannen worden zoo decadent, dat ze mooi willen zijn als een vrouw en de vrouwen takelen blijkbaar zóó af, dat ze deze vervor- ,ing van het mannelijk ideaal met vreugde accepteeren. Gaat de wereld op 'r kop Dr. W. Marston zegt van jè.. Hij de vroegere directeur van het psychologische laboratorium der Har vard "Universiteit, die uitvinder is van den z.g.n. „leugen-verklikker". Dr. Marston is van meening, dat men in de komende honderd jaar in de Vereenigde Staten, het begin zal aanschouwen van een nieuw bewind, waarin de vrouwen zullen regeeren. Binnen vijfhonderd jaar, zoo zeide hg, zal een strijd om de macht ge voerd worden tusschen de twee ge slachten en binnen duizend jaar zal een martriarchaat ontstaan en zul len de vrouwen het landsbestuur in handen nemen zoowel op politiek als economisch gebied. Hoe „mooier" de mannen zich gaan maken, hoe onstuimiger de vrouwen hen om den hals vallen om ze.... daarna een schort voor te doen en ze in de keuken aan de afwasch te zetten. Ik voor mij, sedert ik van Robert Taylor heb geboord en kiekjes van hem heb hezien, geloof ik aan de voorspelling van Dr. Marston. Vrouwenkunst, Van Dr. Marston gesproken, hij heeft gelijk. De vrouwen zgn er vol strekt op uit om ons mannen met haar kunsten als slaven aan haar voeten te doen knielen en ons tot volledige idioten te maken. Daar hebben we Lilian Harvey. Dat is een échte vrouwelijke filmartiste. Die kwam een paar dagen na Robert Taylor in Amsterdam en ze versloeg met den door haar gekweekten aan biddingswaanzin den „mooien man" royal. Dezelfde „Telegraaf" gaf over haar een artikel, waarboven over dubbel- kolomsche breedte en in koeien van letters als „kop" stond afgedrukt: „Lilian Harvey: zoo frêle, dat zg over bloemkelken kan dansen". 't Komt nog zóó ver dat men naar de krankzinnigengestichten zal moe ten om het laatste restje gezond verstand van de menschheid te zoeken. De man van de „Telegraaf" heeft het onuitsprekelijke voorrecht gehad om de artiste in haar kamer van het Amstelhotel te mogen bezoeken en hij zegt er van in zgn krant: „Daar zat ze dan; wie haar aankeek, keek meteen in het fon kelend licht van de zon, dat heur haren goudblond kleurde." Laten we ons niet meer schamen om het „heidensche" van onze voor ouders, want in onzen modernen tgd bloeit de afgoderij als nooit tevoren. Mooie man. De vorige week heeft Nederland bezoek gehad voor 24 uur, want méér tijd kon de „mooie man" niet aan zoo'n klein landje besteden van Robert Taylor. Ik kende hem niet, want ik kom niet veel in een bioscoop. Misschien alléén, omdat ik er zoo goed als niet voor in de ge legenheid ben. Hoe dat ook zij, anderen kennen hem des te beter. Het is me gebleken, dat hij een wereldberoemdheid is en dat tien duizenden vrouwen en meisjes smel ten van zijn beeld, dat in vele groote films te bewonderen schgnt. Deze Robert Taylor heeft geen oorlogen gewonnen, geen leeuwen gedood in Afrika, geen record-vlucht over de wereld gemaakt en geen beroemden bokser verslagen; hg is geen worstelaar en geen staatsman; hij heeft alléén maar... een mooi ge zicht en een slank figuur. Waarom men hem 'n Adonis noemt. Zijn lieve snuit en ranke leest heb ben hem de adoratie van zoovele vrouwen bezorgd. Ook in Amsterdam waren zg gék met 'm. Ik lees in de „Telegraaf": Op de Weteringschans hadden zich honderden en honderden ver eersters van Robert Taylor ver zameld, zij lieten zich tot de komst van den acteur in bedwang houden. Maar toen Robert er eenmaal was, kon zelfs de Am sterdamsche politie geen weer Zondag 5 December a.s. zal St. Nicoiaas met zijn gevolg door de straten van Venray trekken. OPTOCHT begint om 1 uur te trekken van St. Servatius. Pakjes kunnen worden bezorgd bij den Heer Piet Clephas, Patersstraat, op Zaterdag 4 De cember, a 15 ct. per pakje. schiedde aldus óók met de stoffelijke overblijfselen van de brj Palembang omgekomen bemanning van de „Specht". Ze werden dien dag per „Simaloer" in Amsterdam aangevoerd en ik lees daarover in de kranten: „Slechts zeer weinigen waren van de aankomst van het schip getui ge. De K.L.M. had de directie van de Maatschappij „Nederland" op gedragen, geen enkelen journalist op de kade toe te laten. Er was door het gewijzigde tijdstip van aankomst, ook geen publiek aan wezig, zoodat de droeve terugkeer zonder eenige plechtigheid en vrij wel onopgemerkt verliep." Zelfs een soldaat, die in vredestijd op normale wgze zijn levenseinde vindt, wordt met militaire eer ter aarde besteld. Maar onze luchthelden die sneven in den dienst, worden stilletjes uitgedragen. Geen journa listen toelaten Geen rouwbeklag Geen corpseerNiet praten! Een beetje zand er over, af Dat kunt gij allen, Ven- rayers, door te koopen bij de plaatseliike georganiseerde Midden standszaken. „Eendracht maakt macht" P.S. Van 25 Nov. t.m. 5 Dec. zijn de zaken geopend tot 10 uur. Zondag 5 Dec. eveneens open tot 10 uur n.m. Onze luchthelden. Toen ik dezen zomer in Brussel was, trof me daar op een der boule vards de schoonheid van een monu ment, gewijd aan de gevallen vliegers. Een gevleugelde maagd één harer vleugels is lamgeschoten. laat het verslapte lichaam van een gedooden piloot langs de zuil, welke haar in de lucht verheft, neerglijden naar de aarde, welke hem glorierijk in zich zal opnemen. Ook uit Frankrijk en andere lan den ken ik verscheidene vliegers monumenten, men eert in het buitenland zijn doode luchthelden. Wg befuiven de levende en ver geten, zoo spoedig mogelijk, de doode pioniers onzer luchtvaart. We raken niet uitgepraat en uit geschreven, wat onze piloten zooal vermogen. Met veel gerucht omgeven we ze, als ze een nieuwe record vlucht gaan ondernemen en met nog méér gerucht begroeten we ze, als ze succes vol terugkeeren. Maar als het noodlot ze onderweg mocht ach terhalen... Dètn is het: ssstNiet over praten De recordvliegers, die in een Arabi sche woestgn verongeluKten, zgn eerst gedurende een paar jaar déar begraven, Het heette, dat de lands wetten ginds den uitvoer der lgken uiterst bemoeilijkten. Later, toen het ongeval zoo goed als vergeten was, zgn, meen ik, de stoffelijke resten met een piëteit welke vooral uitmuntte door rustige stilte, naar hier overgebracht. Zondag j.l. ge VENRAY, 4 Dec. 1937. Gemeenteraad Venray. Gistermiddag om 4 uur hield de Gemeenteraad van Venray eene openbare vergadering, waarin de na volgende punten behandeld werden: 1. Voorstel van B. en W. tot on- invorderbaarverklaring van ininbare posten. 2. Aanbieding der gemeentereke ning dienst 1936. 3. Aanbieding der gemeentebe- grooting dienst 1938. 4. Voorstel van B. en W. tot beleggen van gelden, afkomstig van aflossing hypotheek. 5. Behandeling der aanvragen om subsidie van: a. Vereeniging voor Katholieke Gezinsvoogden: b. Gewestelijke Landstormcom missie Limburg te Sittard. 6. Voorstel van B. en W. om aan pachters van gemeentegronden, die voor 1930 hebben gepacht, met uitzondering van pachters van ont- giDningsgronden, wederom voor het pacht jaar 1937-1938 een verlaging toe te staan van 10 pet. 7. Verzoek van M. van Ass en H. van Ass om de gepachte gronden onder Ysselsteyn te kunnen koopen. 8. Aanvrage voorloopig bestuur der vereeniging tot bevordering van het Natuurbad Venray, om een be drag van maximaal f 250, ter be schikking te willen stellen tot dek king der voorloopige kosten, welke zullen ontstaan brj het ontwerpen en uitwerken der plannen van het Natuurbad. 9. Behandeling rapport der Com missie ad hoe inzake de vestiging van een sigarenfabriek te Venray. 10. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Benoemingen Bisdom Roermond Z. Hoogw. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Leveroy den weleerw. Heer W. H. Janssens tot pastoor te Griendtsveen den weleerw. Heer H. M. Grgs en tot rector te Posterholt en geestelijk leider der Jonge Boeren den weleerw. Heer E. V. H. Steegmans. Fruitveiling Oostrum. Woensdag 1 December. Bellefleur la (aanvoer 5000 Kg.) 9.10—9.40; idem lb (4000 Kg.) 8.10— 8.60; idem 2-grof (3000 Kg.) 8.80 8.90; idem 2a (15000 Kg.) 7.60—8.30; idem 2b (12000Kg.) 6.60—6.90; idem 2c (5000 Kg.) 4.90—5.60; vaigoed (5000 Kg.) 2.50—5.70.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1