TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS St.Nicolaas-reclame. J. Poels-Janssen Firma v. d. Munckhof 5 °/o korting a contant ST. NICOLA AS nadert Als bommen op Nederland geworpen worden Welk geschenk zal ik geven Swan of Jackdaw VULPEN Verder PARKER Vulpennen Krakelingen. PUROLS De nieuwe Veemarkthal te Horst. in den vorm van 'n cadeau. Voor deze gelegenheid ontvangen Wed. H. Arts, Marktstraat 6 Weef IJ rai©f wat te geven Laten wi! 0 even heioen. Wat denkt U van Zaterdag 27 November 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 48 Waartoe de moderne beschaving ons dwingt! De Haagsche inspecteur van Politie, de heer N. D. Pool, heeft aan de „Avondpost" een over zicht gegeven van wat er al zoo zal moeten gebeuren, om in het jaar des Heeren 1937 de residentie van een vredelievend land veilig te stellen (althans zooveel moge lijk!) tegen overvallen uit de lucht. En wat voor den Haag geldt, geldt voor alle steden, eigenlijk voor het heele land. Maar.... hoe staat het met kel ders en ondergrondsche schuil plaatsen in Nederland Ziehier wat Inspecteur Pool heeft uiteengezet. Wat er noodig is. De heer Pool schetste ons in groote trekken, wat voor een goede organisatie van de lucht bescherming noodig is. De stad is onderverdeeld in 15 sectoren, die alle met het centrale punt in verbinding moeten staan. Daar voor is noodig, dat er een waar schuwingsdienst komt, een dienst voor het doorgeven van berichten, wanneer de telefoonverbindingen defect zijn en een regeling be treffende uitkijkposten in verschil lende deelen van de stad. Verder moeten er opleidings cursussen worden gevormd voor chemici en gasverkenners, moeten er oefeningen worden gehouden met gasmaskers en moeten par ticuliere brandweren worden ge formeerd, daar de officieele brandweer bij bomaanvallen, als op tal van plaatsen tegelijk brand uitbreekt, vanzelfsprekend bij lange na niet in staat is, overal hulp te verleenen. Ook de ge meentelijke diensten moeten in één organisatie worden samen gebracht, om zoo mogelijk de schade te herstellen en zorg te dragen voor beveiliging van kunst schatten. Iedereen moet medewerken, Om dit alles te bereiken moet de geheele bevolking medewer ken en dient de Overheid finan cieel steun te verleenen. Helaas laat dit alles nog veel te wenschen 1 In de ontwerp-begrooting voor 1938 heeft de gemeente voor dit doel voor het eerst een post uitgetrokken, ten bedrage van, f 8000. Als men zich realiseert, dat voor deze organisatie, zooals boven in het kort geschetst, millioenen noodig zijn, dan kan men zich voorstellen, dat met een bedrag van f 8000 niet veel valt te beginnen. Zelfbeveiliging I Er kan daarom, aldus de heer Pool, niet voldoende op gewezen worden, dat de bevolking moet worden opgevoed in de weten schap, dat het voor haar voor alles op zelfbeveiliging aankomt. Den Haag is ingedeeld in de eerste gevarenklasse, d.w.z., dat deze stad geacht wordt tot de gevaarlijkste pnnten bij luchtaan vallen te behooren. Daarom moet het er als het ware bij de Hagenaars worden ingehamerd, dat er gezorgd moet worden voor zooveel mogelijk schuilkelders. Vlucht onder den grond. Want het is de rotsvaste over tuiging van den heer Pool, dat de eenige bescherming tegen luchtaanvallen bestaat in de vlucht onder den grond. Hoe dieper onder den grond, hoe beter. Als er een bom valt op een huizen complex, dan zal dit complex onmiddellijk tot een ruïne worden herschapen. Alles wat leeft en zich in die huizen bevindt, is dan onherroepelijk ten doode op geschreven. Slechts zij, die zich tijdig in schuilkelders hebben begeven, hebben kans, het leven er af te brengen. Vast staat echter, dat z o n d e r schuilkelder misschien de helft j van de bewoners van een geteis- terd huizencomplex het leven zal laten, terwijl met een schuilkel der dit aantal tot veel geringer proporties kan worden terugge^ bracht. Overal, in zoo groot mogelijke getale, moeten de kelders wor den ingericht, opdat straks, wan neer wij voor het feit staan, dat een bomaanval is te verwachten, die veilige schuilplaatsen ons wachten. Er zouden eigenlijk dringende voorschriften moeten bestaan, waarin het bouwen van een schuilkelder wordt geëischt, zoo goed als er in de bouwverorde ning andere eischen staan, waar aan moet worden voldaan. Tot nu toe is dit niet het geval en slechts onder perceelen van minimum 280 M, oppervlak te heeft het Rijk het recht, voor zijn rekening een openbare schuilplaats te doen bouwen. Particulier initiatief. Het particulier initiatief heeft hier dus een prachtige gelegen heid zich als het ware ..uit te leven". Dit particuliere initialief is voor een gedeelte ieeds belich aamd in de Nederlandsche ver- eeniging voor Luchtbescherming, die alles doet om het publiek te wijzen op de noodzaak van het onverwijld nemen van uitgebreide maatregelen. Natuurlijk kan niet volstaan worden met het doen bouwen van schuilkelders. Wie zich wer kelijk ernstig wil voorbereiden, zal deel moeten nemen aan ver schillende oefeningen, voor be paalde diensten, welke wij in den aanvang reeds vermeldden en waaraan wij het hulp bieden aan de slachtoffers nog moeten toevoegen. De O.G.D. zal moeien worden versterkt door geoefende burgers want in eiken sector zal een hoofdpost moeten worden inge richt. Op iedereen zal een beroep moeten worden gedaan, opdat elk op zijn wijze aan de ver dediging kan deelnemen. Daar voor moeten thans reeds maat regelen genomen worden. Cursussen voor ge- meentepersoneel. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft dit ingezien. Op 27 October is begonnen een cursus voor politie-chefs en chefs van gemeentelijke bedrijven op Hout- rust, waarvoor het bestuur van de voetbalvereeniging H.B.S. zoo welwillend is geweest zijn club huis en terrein ter beschikking te stellen. De cursus zal zeven lessen omvatten, elke week een lesuur. Ongeveer honderd perso nen zullen op dezen cursus ver trouwd worden gemaakt met de hanteering en de beteekenis van het gasmasker. Deze cursus zal o.m. worden geleid door prof. dr. D. H. Wester en dr. A. Keil- holtz. Het is de bedoeling, dat de cursisten op hun beurt hun on dergeschikten weer de noodige kennis bijbrengen, waardoor dan wordt verkregen, dat op den duur het geheele gemeentepersoneel geoefend is in het gebruik van gasmaskers. Verder zal er nog een cursus komen voor chemici en apothe kers in het onderkennen van oorlogsgassen. Want in tijd van nood zullen er vrijwilligers noodig zijn voor het inrichten van laboratoria, waar de gassen kunnen worden onderzocht. Moge dit voorbeeld aansteke lijk werken op de onverschilligen die zich van het dreigend gevaar geen rekenschap geven, opdat en daarmede komt ook weer aan de orde het probleem Mogen wij U dit jaar bij de oplossing van het probleem helpen Wij vermelden hieronder enkele artikelen, welke zeer zeker bij Uw huisgenooten, familieleden en vrienden in den smaak zullen vallen Vulpenhouders, boeken, zak-agenda's, losbladige notitie boekjes, albums, kalenders, vulpotlooden, luxe postpapier, schooltasschen, schoo-étuis, acte-tasschen, bladwijzers, speelkaarten, aschbakken, bureaustandaards, papiermanden, verfdoozen, visitekaartjes, enz. Een bijzonder gewaardeerd geschenk is wel een U kunt bij ons kiezen uit verschillende modellen en kleuren. Ook de BLACKBIRD vulpen, alsmede Fyne Poynt vulpot looden (alle vervaardigd in de Swan pen fabrieken) worden als geschenk ten zeerste aanbevolen. als Parker Vacumatic en Duofold, Parker Moderne, Parket en Luxor. Volle garantie. Vakkundige bediening. Wij noodigen U beleefd uit, onze collectie van bovenstaande en vele andere artikelen eens te komen bezichtigen. Uw bezoek zal door ons zeer op prijs worden gesteld en ver plicht U tot niets. eind toe gevolgd zal worden, heeft men van te voren niet. De boer en tuinder is veel te veel afhankelijk van buiten zijn wil lig gende factoren, die zijn doen en laten in het bedrijf beïnvloeden. Weer, bodemgesteldheid, ziekten, vraag en aanbod op de wereldmarkt, om maar een paar te noemen, zijn al factoren, die van veel beteekenis zijn. De crisismaatregelen, bedoeld om de groote schade, die algemeene economische inzinking met name aan boer en tuinder toebracht, eenigszins te vergoeden of te ver minderen of tegen te gaan, worden, hoe goed ook bedoeld, door ieder vrije boer en tuinder verafschuwd. Men voelt de boeien, die door teelt regeling en productiebeperking de boeren en tuinders worden aange daan als knellende banden. Zonder deze maatregelen echter, dat zal ieder weldenkende toestem men, zou het verkeerd geloopen zijn en nog verkeerd loopen. De land- en tuinbouw zijn, zooals de Engelsche minister dezer dagen nog zei, de onmisbare grondslagen voor een welvarende bevolking. Wan neer deze te niet ging zou heel de maatschappij in elkaar storten. Dat deze dus geholpen worden is eisch. Dat deze hulp het maken en uitvoeren van regelingen vordert is begrijpelijk. Over de doelmatigheid der getroffen maatregelen hebben wij het nu nietdaar zou nog heel wat over te zeggen zijn. Maar ik zou zoo zeggen en ieder zegt het me na, wed ik, hoe eerder wij van de maatregelen af kunnen, hoe beter. Beter voor onze geheele samenleving. Maar we zijn er nog niet af. Nog lang niet, vreezen wij. en Drogisten 419—8 De „heer" uit Singapore. Als pendant van het schetsje, dat ik den vorigen keer schreef over den armen sloeber, die na een 8 maandsche rondzwerving door Frank rijk, Spanje, Marokko (Vreemdelin genlegioen) en Tunis eindelijk als verstekeling op een schip op het dierbaar plekje grond terugkeerde, waar eens zijn wieg op stond, maar voor het zoover was, eerst twee kreeg te zitten, ter vervan ging van een hem vroeger opgelegde boete van twee pop ik zeg: als Straks Den Haag behoort tot de tegenhanger eTar/an Zo^ hVverh^ gemeenten, waar de luchtafweer organisatie in haar vollen om vang, dank zij het medeleven van de bevolking, gereed is. Mooie, Gezonde Huid Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door kunnen dienen van den „heer" uit Singapore, wiens Haagsche beleve nissen dezer dagen uitvoerig in de Nederlandsche bladen werden ver meld. U weet: in het maatschappelijk verkeer nemen we aan, dat een „heer" een mensch is, precies als een arme sloeber, maar met geld op zak. En in zijn safe op de bank. Zulk geld maakt hst leven heel vlot, ook tegenover wet en recht, politie en justitie. De bedoelde „heer" uit Singapore is een 30-jarige Nederlandsche em ployé uit de genoemde hoofdstad van de verre Britsche Straits Sett lements en met zijn jeugdige echt- genoote „op vacantie" in het vader land, in het Haagje Mijnheer en Mevrouw hehben den laten avond in een bar doorgebracht K ZOU ZOO ZEGGEN... Land' en Tuinbouw in boeien. Land- en tuinbouw zijn uit den aard van hun bestaan vrije bedrijven, en komen mijnheer althans Bedrijven, die zich moeilijk volgens zwaar onder den invloed naar buiten vooraf vastgestelde regels en wetten j om hun auto te bestijgen. Ze maken kunnen ontwikkelen. een helsch kabaal met de claxon Men kan algemeeDe lijnen aan-in den stillen Haagschen nacht, geven, waarlangs men, als alles ge- zoodat een agent ze waarschuwt, woon loopt in het bedrijf, zal gaan, Mijnheer rijdt weg zigzag luid doch zekerheid dat die gang tot het blijvende claxoneeren. Mijnneer rijdt rond en dreigt een oogenblik later denzelfden agent te overrijden door op dezen, die een stopteeken gaf, in te rijden. De agent springt op de treeplank en nu rijdt de dronken bestuurder de pui van een winkel in puin. De auto vliegt in brand, maar agent en inzittenden weten zich te redden Mevrouw wordt naar het ziekenhuis vervoerd, mijnheer naar het „bro", de agent is licht gewond. Het politieblad wordt opgeslagen en het blijkt, dat mijnheer méér dronken in een auto heeft gezeten. Hem moet nog een vonnis worden beteekend van 5 dagen en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van een jaar. Bovendien blijkt hij nog een boete te moeten betalen van 36 gulden, plus 10 dagen te moeten zitten. Alles voor het in gevaar brengen van het verkeer. Nu zal men denken: deze knaap zal voorloopig wel worden vastge houden. Neen, deze knaap mocht een paar uur zijn roes uitslapen en werd toen vrijgelaten. Hij trok zijn portefeuille betaalde zijn achterstallige boeten, teekende een beroepsakte tegen de vonnissen, welke hechtenis bepaal den en laat deze zaakjes verder zijn advocaat opknappen. 't Is reuze-gemakkelijk, als je geld hebt. Dan ben je het „heertje' Maar als je geen geld hebt en je krijgt twee gulden boete voor een ondeugdelijk geplaatsten reflector op je fiets, dan ben je een boef, want dan moet je ODder politiegeleide naar de gevangenis worden gebracht voor het ondergaan van twee dagen hechtenis. Geen alcohol bij snelverkeer. Het publieke geweten klaagt met den dag luider de onverlaten aan, die hun medemenschen bedreigen door onder invloed van alcohol achtereen stuurrad plaats te nemen. Toen in Den Haag van de week het tweede Congres van de Vereeni- ging voor Alcoholbestrijding hij Snelverkeer werd gehouden, was de groote zaal van Pulchri Studio ge heel gevuld. DéLt zegt veel, want congressen plegens niet altijd massa's bezoekers te trekken Met klem werd er 'n wettelijk verbod verdedigd van alcoholgebruik voor en tijdens het rijden. Mr. Wijnveldt betoogde er voorts, dat op het rijden „onder invloed" een veel zwaardere straf behoort te worden gesteld dan thans kan wor den opgelegd. Hij noemde als voor beeld van een behoorlijke straf in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 3 jaren en, zoo dood of lichamelijk letsel mocht zijn veroor zaakt, intrekking van het rijbewijs voor het leven. Dat men er onderscheid tusschen maakt, of een dronken bestuurder al of niet ongelukken maakt, begrijp ik niet. Wanneer ik een geweer neem en jaag een kogel er uit door een druk beloopen straat, en ik raak per ge luk niemand, ben ik dan mirder schuldig dan een ander, die precies hetzelfde doet, maar per ongeluk wêl iemand raakt. Een dronken autobestuurder be hoort voor zgn leven het recht te worden ontzegd om achter een stuur plaats te nemen. Een chauffeur cadeau Generaal Rambonnet, die zich de laatste jaren verdienstelijk heeft gemaakt voor de Padvindersbewe ging, heeft dezer dagen van dezelve afscheid genomen zijn functie zal in den vervolge worden vervuld door Prins Bernhard, die den titel zal dragen van Koninklijk Commissaris. Bij het officieele afscheid is den generaal een „blijvend aandenken" aangeboden in den vorm van een luxe auto. Compleet. Qffrkfa» IfctimijTlAt Voa» II cmturie Hoa)Vj" D.w.z. bij de auto werd hem ook een chauffeur aangeboden in livrei. Deze chauffeur wordt betaald door de padvinders; in zijn rechterzak droeg deze chauffeur een wegenbe- lastingkaart, betaald door de pad vinders; in zijn linkerzak een ver zekeringspolis, betaald door de pad vinders. De auto wordt gestald voor reke ning van de padvinders; olie en benzine zullen worden betaald, zoo lang de generaal leeft, door de padvinders. Die aldus dagelijks één goede daad verrichten. Naar mijn smaak gaat zooveel gulheid te ver. Vooral ten aanzien van den chauffeur, in levenden lgve „cadeau gegeven". Maar ook ten aaezien van de rest. De dankbaarheid had zich royaal tot de auto kunnen begrenzen. Tenslotte is het leiden van de padvindersbeweging maatschappelijk werk, zooals honderden het in andere vormen uit roeping en „voor de eer en het genoegen" da- gelgks verrichten. Het is amateuris me van een goad en verheven soort. Een voetballer mag geen f 5 per dag voor loonderving accepteeren, of hg wordt met een optrekken van de neus begroet, omdat ie van zijn sport een „broodje" maakt. Maar een gepensionneerde generaal ontvangt als belooning voor zijn be sognes ten aanzien van 'n jeugd organisatie als de Padvinderij, een luxe auto mét chauffeur, diens loon, stalling van den wagen, olie en benzine levenslang Als belooning voor wat hij vrijwillig, uit liefheb berij en interesse deed. Er zijn heel wat zwaardere beroeps, baantjes, welke minder vorstelijk 1 worden gehonoreerd- Vanaf heden tot en met 6 December geven wij Ook op onze nog voorradige Dames- en Heerensloffen. mooie sorteering Overhemden, Sjaals, Binders, PuH'overs, Slip'overs, Truien, Handschoenen, Parapluies enz. Beleefd aanbevelend, TELEFOON 168 een electr. rijwiellamp? een electr. achterlicht (hetwelk U toch binnenkort moet hebben). een paar lekker warme Handwarmers? een mooie Stuurtasch, electr. zaklamp, Been kappen absoluut waterdicht, Oorwarmers enz. Al deze artikelen zijn nuttige en welkome St. Nicolaasgeschenken. Aanbevelend, RijwisESianfJe!

Peel en Maas | 1937 | | pagina 5