DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Het wordt toch winter! Ons weekpraatje. Krakelingen. Van de Sport velden. Zaterdag 13 November 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 46 Nog slechts enkele weken scheiden ons van den December maand, de winterperiode nadert ons met rassche schreden, ca moufleert echter nog zijn komst door ons zoo nu en dan op een zonnig dagje te vergasten. Geen onzer zal op zoo'n mooie dag maar een oogenblik denken, dat Vader Winter ons dit jaar nu eens zou vergeten te bezoeken. Wij mogen dan onze winterbedekkingen nog een paar weken tusschen de kamferbal- letjes laten liggen, de natuur heeft ongemerkt zijn zomerge- waden verwisseld voor de ge bruikelijke wintertooi. De vogels hebben reeds de warmere, zuidelijke landen op gezocht, vele levende wezens, niet in het bezit van een paar vleugels om hen zuidwaarts te voeren, hebben zich gereed ge maakt voor den winterslaap. Het vrouwelijk deel van onze natie loopt geen etalage voorbij zonder met critische blikken de uitgestalde hoedjes en mantels te aanschouwen en geeft met kennis van zaken hun opinie ten beste over deze of gene coupe kleur of uitvoering, die dan toe vallig door een van ons mannen gehoord wordt en die voor ons onbegrijpelijk lijkt. Met een wijdsch gebaar schui ven wij alle „mede-verantwoor delijkheid" van ons af, onder het mom van Wij zijn op dat ge bied niet technisch onderlegd. Dat ook wij sterke mannen met een scheel oogje de etalages ingluren, om te ontdekken wat het zwakke geslacht in de ko mende wintermaanden zal sieren, dat durven wij in dames-gezel schap niet te bekennen. Dat ook wij met vaak kwalijk verborgen jalouzie de snit van de winterjas van onze buurman beschouwen, dat is tenslotte een zaak, die alleen onzelf aangaat. En hebben ook wij niet ver schillende plannen voor den win ter in elkaar gezet, verheugen wij ons niet op de pretjes en uitjes, die de gezellige, lange winteravonden ons kunnen bieden Hebben wij niet het vaste voor nemen gemaakt om dezen winter eens iets extra's aan onze ont wikkeling te gaan doen, deze of gene cursus te gaan volgen, zoo dat wij het nieuwe voorjaar met een grootere dosis kennis en paraatheid, vreugdevol tegemoet kunnen zien Of hebben wij gedacht, de winter komt en dat is de tijd voor een lange fijne winterslaap wij blijven nu eens lekker in onze stoel zitten en in het voor jaar, och ja, dan zien wij er wel verarmd naar lichaam en geest uit, maar wat hindert dat, die dan leeft, die dan zorgt. De vergelijking met de tien tallen dieren, die zich in den winter moeten inkapselen om tenminste gedurende deze voor hen zoo gevaarlijke maanden het leven te kunnen behouden, gaat in deze voor ons niet geheel en al op. Zij immers hebben alleen rekening te houden met hun lichaam, wij hebben echter iets meer gekregen en zijn als rede lijke schepsels in het bezit ge steld van een ziel. De dieren beschutten hun lichaam zoo goed mogelijk tegen de nadeelige invloeden van buiten beschutten wij onze ziel eveneens tegen al hetgene, dat ons, vooral in den tegenwoordigen tijd, van alle zijden bedreigd Het leven eischt in deze eeuw oplettendheid op ieder gebied, wij leven snel, overal loert ge vaar, de kranten staan vol van verkeersongevallen, honderden menschen botsen dagelijks tegen elkaar aan en komen er lang niet altijd met onbeduidende schram metjes af. Wij strijden daartegen met alle kracht die in ons is, acties voor Veilig Verkeer wor den ingesteld, diploma's uitge reikt aan hen, die weten hoe zij zich op straat moeten gedragen. In deze eeuw wordt echter niet alleen oplettendheid gevraagd voor onze stoffelijke belangen, doch ons geestelijk welzijn wordt meer dan ooit aangerand, duizen den zielen botsen voortdurend tegen wat men noemt de heden daagsche maatschappij op. De wonden, die dan geslagen worden, zijn vaak niet meer te heelen, die wonden dragen wij in het verdere ziele-leven met ons mede, tenminste wanneer die wonden niet doodelijk voor onze ziel zijn gebleken. Het verschrikkelijke spook van de werklooshetd, dat ons altijd en overal volgt en bedreigd of ons misschien reeds in z'n klau wen heeft gevat, veroorzaakt dikwijls ziele-uitingen, die onder normale omstandigheden nooit naar voren zouden komen. Veel wordt er geleden en een gering percentage van dat leed wordt aan de publiciteit prijs gegeven. Dat ons Ministerie van Sociale Zaken plannen verwezenlijken, die tot heden in ons land niet bekend waren, stemt tot vreugde. Men probeert in ieder geval iets en al voorziet iedere actie ook niet direct in aller behoefte, maar met de soepelheid en de energie, die uit deze actie bekend is, zal ook in de gevallen, die tot op heden nog niet bestu deerd had, doortastend en ver beterend optreden. SINTERKLAAS KOMT! Een onderhoud met den „goetheiligh man." (Van onzen specialen verslaggever). Ergens, in de Pyreneeën, 9 Nov. '37. Salo, sinterklaassioTota Hol- lando brandas de verlango ad peper- notoj. - Dat is een Spaansch, dat ik niet versta! Aldus antwoordde me de goede Sint, toen ik hem inde bewoordingen van den eerst weer gegeven volzin had begroet. 't Is geen Spaansch, aldus repliceerde ik, maar esperanto. Op de studie daarvan heb ik me met ijver toegelegd en sindsdien pleeg ik iederen buitenlander in het esperanto toe te spreken. Ik heb in de laatste paar jaar een grondigen afkeer gekregen van velerlei internationale actie. De weerzin groefde zich in plooien op het mooie, oude gezicht. Bezie eens mijn ongelukkige Spanje.... De eene inLernationale actie wordt ondernomen voor de vrijheid, de andere om de menschen vrij te maken. En inmiddells vermoordt men elkaar. Als dat esperanto iets goeds bedoelt te worden in de wereld, dan moet het worden gedragen door de liefde alleen. En door hulpvaardigheid. Ik'sprong op om in vurigen ijver te getuigen van de liefde der esperan tisten en te betoogen, dat hulpvaar digheid, naast de zucht om zich zelf te helpen, de grondslag van hun hulptaalactie is, maar met een rustig gebaar deed de brave Sint me weer neerzitten. Jongeman.... Nou, „jongeman''.Ik zie Abraham al in de korte verte Abraham was een „broekje" bij mij vergeleken. In de 4e eeuw was ik al bisschop van Myra, zooals je weet. Ik heb door de eeuwen heen de wereld rondgetrokken, zónder esperanto. En overal heeft men mij verstaan. Of ik in Klein-Azië maag den vrijkocht met mijn goud of ergens anders tot soep gekookte kindertjes levend terugtooverde uit de pan van een menscheneterof ik de appeltjes van oranje vanuit het thans verscheurde Spanje overbracht naar Lutjebroek of een taai-taai- vrijer legde in het schoentje van juffrouw Zuurpruim te Kleiveen, óveral heeft men mij begrepen en verstaan. Als de harten maar willen aanslaanHoevelen ontvangen op mijn naamdag niet een pakje, waarbij geen woord wordt gezegd en waarop geen letter staat geschreven om de afzending te beduiden En tóch.|. bloost het jongemeisje, innerlijk ont roerd, als ze het pakje openmaakt. Ze zegt stil voor zich heen, zónder woordendank je, SinterklaasMaar ze denkt dan aan iemand, die.... géén baard heeft. HahaDe liefde, jongeman, is de taal, die overal wordt verstaan. De liefde is m ij n esperanto Maar.... Buk jeLiggenbulderde Sin terklaas me eensklaps toe. Ik wierp me naast den goetheiligh man plat op den grond. Hg schoof me iets toe van onder zjjn mantel.,., een gas masker. Nadat we beiden dit instru ment hadden opgezet, konden we de bui over ons laten heentrekkeneen e3kader vliegtuigen De lezer zal het reeds hebben be grepen, dat ik, daartoe wederom in staat gesteld door een royale som reisgeld van uitgever, mijn jaarlijks bezoek aan Sinterklaas heb kunnen brengen om hem het gebruikelijke interview af te nemen, vóór zijn komst naar onze Lage Landen. Ik heb hem dezen keer getroffen „ergens in de Pyreneeën", maar „hoe" en „waar" mag ik om begrijpelijke redenen natuurlijk niet verklappen. De goede Sint vroeg me om zijn Zwarten Piet bij de lezers van de krant te willen verontschuldigen als Moor. Hij heeft met Franco niets te maken en heeft zich zeer beslist neutraal gehouden in den Spaanschen strijd. Ze komen beiden Sint en Piet zeer beslist ook dit jaar weer vroegtijdig in ons land aan. De sinaasappeltjes zijn vanwege den oorlogstoestand erg schaarsch, maar daartegenover staat, dat Sinter klaas tegenwoordig rijk gesorteerd is in moderne speelgoederen en uti liteiten, alsgasmaskers, verplaats bare bomvrije onderkomens, tanks (in tijd van vredesnood te gebruiken als tractors bij den akkerbouw), gaspistolen enz. Ik heb mijn handen bezwerend uitgestoken naar Sinterklaas, hem verzekerende, dat het bij ons heusch niet zoo Spaansch toeging als ten zijnent, maar.... Tut, tutzei de wijze grijsaard. Geen volk kan tegenwoordig den dag prijzen, zoolang het geen avond Ik ben geen man van oorlog, maar van vrede. De goeden moeten zich echter beschermen tegen het geweld der geweldenaars. En strooit u dan geen peper noten meer vroeg ik teleurgesteld. Gelukkig volk zgn jullie toch lachte Sinterklaas. Terwijl een halve wereld angstig de lucht afzoekt, of er geen vliegtuigen aankomen, die dood en verderf zullen zaaien met bommen prakkezeeren jullie over het rapen van gestrooide pepernoten. Vreedzame menschen, die Nederlan ders Ik houd van ze. Ontroerd drukte ik Sinterklaas de hand, waarin ik meteen mijn ver langlijstje voor zijn naamdag achter liet. De ouwe had er schik in. Juist! Juist! zeid' ie. Enne.... U stuurt me zeker weer regelmatig uw krant tot 5 December U bedoelt....? Nu, ik moet toch weten, bij wie ik straks mijn inkoopen moet gaan doen O, u bedoeltvoor de adver tenties Natuurlijk! Ja, die Neder- landsche zakenlui weten het wel. Zonder mij zouden ze geen voordeeltje hebben in Sinterklaastijd, maar ook: ik zou zonder hun reclame niet veel beteekenem 't Is nog crisis, Sinterklaas! Man, houd toch eens op over die crisis. Jullie moest je schamen om over „crisis" te praten, als je beseft, hoe jullie op een gelukseiland woont, midden in een zee van wereldellende. Elk jaar begon bij jullie de Sinterklaastgd met crisis- gezeur, „Het zal dezen keer niet veel worden...." heette het dan. Maar dan kwam de reclame los. Boter letters werden geadverteerd, specu laas, speelgoederen, sieraden, boeken enz. enz. Alles wat materieel be- geerenswaard was, werd in woorden geëtaleerd in de advertentierubriek van de krant. Dat kweekte stemming, kooplust, zin om de kinderen, de(n) verloofde, den vriend of de vriendeD, te verrassen. Of den armetegeden- ken./' Ik" werk voor de winkeliers, de winkeliers werken voor mij. De geuren van het banket moetentwee, drie weken tevoren uit de krant op stijgen, de schittering van de sieraden moet uit de advertenties stralen, de plaatjes van stoommachientjes en mecanodoozen moeten lokken... Dan wordt er gesprokendan weet men, dat men straks weer niet anders kan, of men met meedoen. Drie, vier keer achtereen moet bakker Jansen de roem van zgn boterletters verkondigen. Fietersen op zijn etalages van zilveren en gouden sieraden wijzen, Gerritsen de groote verscheidenheid van speel goederen noemen. Als het dan „hoog tijd" is om te koopen, dan weet ik, en dan weet ook ieder, wien dit aangaat boterletter Janssen. een ring Pietersen. mecano Gerritsen. Zegzei me de ouwe Sint met een slag op m'n schouder. De „fut" is er toch zeker nog niet uit bij de winkeliers in Nederland Ik schudde heftig van neen. Ik stuur Uwe Hoogwaardige Excellentie elk nummer van de krant tot 5 December, beloofde ik. Bestantwoordde de goetheiligh man. En noem me voortaan maar weer gewoon „Sinterklaas." Als van ouds. DIXI. een gedeelte als kweelingen in de school is toegelaten en daar hun volle werkkracht geven tegen een vergoeding, die meer dan schandalig is. Wie werkzaam worden gesteld tegen f 50 per maand, zijn dan nog de bevoorrechten, f 20, f 15, f 10, zelfs f 5 per maand is geen uitzon dering. Dat alles moet anders en beter worden. De nationale verdediging moge eveneens zijn dringende, hoog noodige eischen stellen, éérst moeten we de cultureele volksbelangen voldoen de verzorgen, vóór we mogen eischen, dat de volksgenooten goed en bloed veil hebben en hun portemonnaie wijd open stellen voor het behoud van de zegeningen, welke het vader land een volk te bieden heeft. Aan de staatsruif* Merkwaardig, zoo hardnekkig als het kwaad is van het bestelen van ,den staat". Het komt in alle krin gen voor; militairen en ambtenaren dienen („soms" althans en „sommi gen") te hooge reisdeclaraties in of bevoordeelen zich uit goederenvoor raden, waarover ze het beheer heb ben; anderen bedingen voor zich .provisies", welke de overheid, als ze worden verstrekt, toekomen. Dui zenden vinden „smokkelen" een ge oorloofde .sport", belasting-ontdui ken doet „bijna" iedereen, die er de kans toe krijgt. En tegenwoordig hebben we het gilde der bedrog plegende steun trekkers. Eiken keer worden werkloozen tot gevangenisstraf veroordeeld, die ne veninkomsten verzwegen en tóch blijven duizenden den staat op deze wgze benadeelen en groote risico's voor zich zelf trotseeren. Volgens de Telegraaf zou zich zelf een complete vakbond voor het duistere werk hebben geleend: fraude op groote schaal heet n.l. te zijn ondekt bij de afd. Amsterdam van den Ned. Toon- kunstenaarsbond. Tientallen musici hebben de ge meente opgelicht sommigen voor groote bedragen door op de ge wone wijze steun te trekken, hoewel zij bijverdiensten hadden. Vijf en dertig van deze gevallen zijn thans bekend. Officieele instan ties rekenen er echter op, dat dit aantal zich tot circa zestig zal uit breiden. Behalve Maatschappelijk Steun zal ook de justitiedienst zich met deze affaire bezighouden. Ongeveer honderd bij den bond aangesloten artisten stempeldenteeds sinds langen tijd in hun bondsge- bouw, waar zij steun ontvingen. De leden van den bond mogen echter thans niet meer in het bonds- kantoor aan de Homonylaan stem pelen. Aan tal van steuntrekkers is de steun ontnomen, terwijl anderen verplicht zijn de onrechtmatig ver kregen gelden met één gulden per week aan de gemeente terug te be talen. 't Is toch wel sterk: ongeveer hon derd werklooze georganiseerden stempelden aan hun bondsbureau en van dezen zouden er circa zestig fraude hebben gepleegd. Het lijkt iets op een oud-testamen- tisch verhaal. „Zoolang er nog 50 rechtvaardigen zgn in Sodoma, zal God de stad sparen..." Armoe zoekt list. Toch behoeft men om armoe in ons land geen dief te worden, want daartoe laat men de burgers, ook de werklooozen, een te goede verzorging. Wie van staat of stad steelt is zoo goed een dief als degenen, die de kippen rooft uit 't hok van een ander. Zóo is het, maar omdat staat en stad onpersoonlijke lichamen zijn, ziet men het aldus niet in. Verlaging leerlingenschaal. Men kan wel eens het een of ander kunstmatig opschroeven, maar dat was toch niet het geval met de demonstratieve congressen der onder wijsorganisaties vóór de verlaging van de leerlingenschaal. Hier was zulk een eensgezindheid van rich tingen, zulk een saamhoorigheid van personen, zulk een algemeene deel name, dat het voor iedereen, insider of buitenstaander, duidelijk werd, dat er ten aanzien van ons volksonder wijs periculum in mora is. In de ergste crisisjaren konden belangrijke maatregelen van bezuini ging uit noodzaak worden ondergaan, nu de middelen weer wat ruimer gaan vloeien, is onderwijs, de cul tureele vorming van 't kind, dus: van ons volk der toekomst, de eerste tak van overheidszorg, welke de moeiten en kosten ten volle hereischt, en daar recht op heeft, opdat de botten tot gezonde loten zullen uit schieten. Helaas is juist de bezetting van den onderwgszetel in de regeering, de grootste zwakte van het huidige kabinet. De heer Slotemaker dient het onderwijsbelang ongetwijfeld met toewijding, maar helaas niet met de kracht en energie, welke noodig zijn. Daarom was de eensgezinde demon stratie van de onderwijzers (essen) dringend gewenscht om het belang van de geestelijke ontwikkeling der jeugd te dringen op de plaats, waar het hoort: op den vóórgrond. Er is een algemeen verzet gegroeid tegen den wantoestand der thans geldende leerlingenschaal en even eens tegen het misbruik maken van werkloos rondloopende onderwijzers minstens een 12,000-tal, waarvan Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. Kring Horst-Venray. JEUGDCOMPETITIE. Programma 14 November. Afd. B. De Valk BErica 3 uur. Programma 21 November. Afd. B. Ysselsteyn—De Valk B. Thans zgn ook de kampioenen be kend en welKlasse A. D.E.V., Klasse B. Oostrum, Klasse C. H.S.C. Deze drie zullen op den tweeden Zondag in December spelen op het terrein van de Valk in Venray voo; het Kringkampioenschap. VALK-REVUE. G.V.V. door de Valk geklopt. De Valk heeft zich tegen G.V.V. beter geweerd, dan velen verwacht zullen hebben. De 21 overwinning, welke zij na een zware wedstrjjd uit het vuur sleepten, was voor de Valk- supporters een enorme verrassing, maar voor de talrijke G.V.V.-suppor ters een teleurstelling. Onder geweldige belangstelling, brengt Schellen den bal aan het rol len, Na beurtelings op verkenniDg te zijn geweest, neemt de Valk het offensief en het is de rechtsbuiten, die met een goed schot zgn club de leiding geeft 10. Kort voor het einde der eerste helft komen de gasten gsducht opzetten, doch hun aanvallen zijn te door zichtig, en stranden meestal op de Venraysche verdediging. Na de rust komt G.V.V. het eerst in den aanval. Het Valk-doel wordt flink ohder schot genomen, doch keeper Ewalds speelt in topvorm en stopt de moeilijkste schoten. Na een half uur spelen, heeft G.V.V. succes. De rechtsbinnen weet Ewalds met een hard en laag schot te passeeren. De druk op 't Valk-doel wordt zwaar. Midvoor en rechts-back verwisselen van plaats, hetgeen een verbetering bleek te zijn. Zes minuten voor einde werkt de Valk zich los en uit een snelle aanval scoort de rechts buiten onberispelijk. De spanning houdt aan tot het einde. De Valken verdedigen echter met succes hun voorsprong, waardoor geen verande ring meer in den stand komt en G.V.V. haar eerste nederlaag te pak ken kreeg. De stand is nu G V V 6 5 01 10 30—4 Mierlo-Hout 6 5 0 1 10 15—11 De Valk 7 4 1 2 9 17—12 Kolping H 7 3 2 2 8 16—15 Asten 5 3 1 1 7 9—8 Lieshout 4 2 2 0 6 92 SVV 61323 7—13 Mulo H 6 114 3 17—19 Sparta 5 1 1 3 3 58 Udi 6 1 0 5 2 12—26 Deurne 6 0 15 1 826 De Valk 2 zorgde eveneens voor goed nieuws. Met 43 wisten de reserves in Horst van H.S.C. 3 te winnen. We hebben steeds veel ver trouwen gehad in de capaciteiten van de Venrayers en nu zij hun zelfvertrouwen weer terug hebben, twijfelen wij er niet aan, of meerdere successen zullen volgen. De interne strijd tusschen de Valk 3 en 4, bezorgde het derde een 70 overwinning. De verjongingskuur heeft de overwinnaars blijkbaar goed gedaan. Morgen 14 Nov. speelt de Valk 1 in Horst een vriendschappelijke wed- strija tegen H.S.C. Voor beide elf tallen is dit een nuttige oefenmatch. We zijn benieuwd hoe de Valken het er in Horst af zullen brengen. De wedstrijd begint om kwart voor drie en wordt voorafgegaan door een wedstrijd tusschen de H.S.C.- en Valk-juniores. De opbrengst van beide wedstrijden komt ten goede van het Priester-studiefonds. Maandag 15 Nov. om 8 uur leden vergadering in het patronaat. 21 Nov. wordt gespeeld S.V.V. I Deurne contra de Valk I. SER V ATIUS-OMROEP Servatius II 5 5 0 0 10 315 Brughusia I 5 2 1 2 5 13—20 Ysselstein I 3 1113 7—10 Excelsior II 4 1 0 3 2 615 Oostrum I 3 0 0 3 0 512 G.F.C. II Servatius II zet haar zegetocht ongestoord verder. Iedere wedstrijd kunnen deze lui met een gerust hart tegemoet gaan, in de overtuiging dat er in deze afdeeling voor hen geen groote hindernissen in den weg gelegd worden. Wie zal het hen dan ook kwalijk nemen dat ze deze wed strijden dikwijls opnemen als gemoe delijke oefenpartgtjes. 't Schijnt dat G.F.C. H zich nu weer heeft teruggetrokken in deze afdeeling, zoodat Servatius n nog slechts twee puntjes noooig heeft om officiëel kampioen te zijn. Dit kan dan ook reeds het geval zijn Zondag over acht dagen, wanneer ze Yssel stein op eigen terrein zullen ont moeten. Erica 6 5 1 0 11 18—3 Servatius 3 4 4 0 0 8 17- D.I.S. 2 4 3 0 1 6 19—12 Smakt 5 2 1 2 5 148 De Valk 3 6 2 0 4 4 15—25 Oostrum 2 3 1 0 2 2 6—9 De Valk 4 3 0 0 3 0 1—13 Merselona 5 0 0 5 0 420 In de wedstrijd tegen Merselona was het werkelijk een spelletje van kat tegen muis, maar het was ver bazend hoe machteloos de voorhoede was voor het doel der tegenpartij. Van schieten hebben deze lui nog maar weinig kaas gegeten. We moeten hier wel een eere-saluut brengen aan de keeper van Merselona, die bijzon dere keeperstalenten demonstreert. Tot nu toe is Servatius 3 zooals bovenstaande stand laat zien onge slagen en staan ze er schitterend voor. Zondag over acht dagen moeten ze bij de leiders op bezoek, een wed strijd die van het grootste belang is. D.I.S. 2~Oostrum 2 5—1 Oostrum heeft den toss gewonnen, en D.I.S. trapt af. In 't begin mee- nen we te constateeren dat beide partijen, even sterk zijn, doch alras blijkt dat D.I.S. over betere schut ters beschikt. Het spel is dan nauw- lijksch 5 min. oud als de midvoor tactisch doorgeeft aan de vrijstaande rechtsbinnen welke met een prima kogel zijn club de leiding bezorgt 10. Een corner op O.V.V. doel brengt geen wijziging in de stand. Ondanks dat achterhoede van O.V.V. in goede conditie is lukt het de linksbinnen en midvoor van D.I.S. toch nog 2 maal te doelpunten zoodat de rust aanbreekt met de nuttige voorsprong van 30 voor D.I.S. Na de rust weer ongeveer hetzelfde spelbeeld, met verschil, dat het dui delijk merkbaar is dat D.I.S. haar voorsprong niet meer af zal staan. De rechtsbinnen die met zrjn colonne, aanval op aanval onderneemt, goed gesteund door de middenlinie weet de stand op te voeren tot 50. Even voor het einde speelt de midvoor van O.V.V. zich mooi vrij, en de eer van zijn club is gered. We zagen het spel in de laatste helft dikwijls onfraai worden, door den bal onnoodig met de hand te bewerken, waardoor aan het spel veel afbreuk gedaan werd. De scheidsrechter trad hier o.i. veel te weinig tegen op. OIRLO. Morgen 14 Nov. zal D.I.S. een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen G.F.C. (Grubbenvorst). Deze wedstrijd wordt gespeeld ten bate van de plaatselijke missie- naalkring. Gezien het mooie doel, en het nut dat deze meisjes met hun vereeniging beogen, twijfelen wij er niet aan, of heel Oirlo, en de missienaaikringen uit de omgeving zullen tegenwoordig willen zijn. Verschillende spelen zullen op 't terrein aanwezig zijn, welke alle door de jonge dames bediend worden. Na het lof, hetwelk om half 2 begint, wordt de wedstrijd D.I.S. I G.F.C. I gespeeld. We hopen dat de jonge dames zoodoende een mooi centje in het laadje krijgen, teneinde hun nuttig werk voort te zetten. Sint Christoffel-Parade. Nog enkele weken en „St. Christof- fel" staat weer voor haar jaarlijksche uitvoering, welke dit jaar een bijzon der karakter draagt vanwege het daarmee verbonden, derde lustrum, 't Beloofd inderdaad iets bijzonders te worden, wat wij tenminste van de voorbereidingen aanschouwden, overtrof onze stoutste verwachtin gen. Leider Piet verstaat de kunst gymnastische programma's te arran- geeren, groot en klein sleept hij met zijn enthousiasme mee, zoodat ieder nummer op zich zelf reeds een attractie is. Zondag 21 dezer nemen een 6-tal turners deel aan den trialmeet in Blerick, 't zal ongetwijfeld een zware strijd worden, een eventueele over winning zal daarom ook zooveel te eervoller zijn. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Als Venrayer in de diaspora lees ik Peel en Maas steeds met veel interessen: in het bijzonder het nieuws over Venray zelf. Daaronder hebben de ingezonden stukKen mgn bijzondere aandacht. Ik zou nu een poging willen wa gen om de vragen van de vorige week te beantwoorden. Ik moet toe geven, dat ik van de toestanden in bedoelde verkoopvereeniging maar zeer weinig weet, maar ik meen, dat dit voor 't oplossen van die moei lijkheden ook niet nodig is, want de vragen zijn tamelijk algemeen. De abonné heeft, naar ik vermoed, met zgn eerste vraag de andere willen inleiden. Hij had dit beter niet kunnen doen. Hg had even goed kunnen vragen: Is het verstandig biefstuk in een hondenhok te zoeken? En dan verlangt hij nog wel een afdoend en duidelijk antwoord. Voor de grap zal ik het geven: 1. Zelfs voor een advocaat is h^ uiterst moeilijk een witte muur zwart te praten, wanneer deze lieu- ren voor zover zwart een kleur genoemd kan worden in dan let terlijken zin bedoeld zgn. Zo'a advo caat zal dan a) bij het spreken moeten spet teren; b) kort bij bewuste muur moeten gaan staan; c) zeer lang moeten praten; d) nu en dan een slokje zwartsel moeten nemen. 2. Zijn de kleuren integendeel figuurlijk bedoeld, dan kan een ad vocaat dit vrij gemakkelijk voor mensen; die weinig of geen verstand van die kleuren, d.w.z. van die be paalde zaak hebben. Voor mensen, die daar wel verstand van hebben en dat ook gebruiken, zal hij dat niet kunnen. IL 1. Het bestuur eener ver koopvereeniging kan de verantwoor delijkheid dragen, dat haar directeur de varkens grotendeels aan zgn va der verkoopt, wanneer deze een even goed koper is als ieder ander. 2. Het bestuur kan deze verant woordelijkheid niet dragen, wanneer de directeur de varkens aan zijn vader zou verkoopen voor een la- geren prijs dan die, welke andere goede kopers zouden willen g '.ven. Zo'n directeur immers zou misb. uik maken van het in hem geste.'de vertrouwen en onrechtvaardig zgn. Het bestuur zou dan niet alleen he: recht, maar ook de plicht hebben, dit in de toekomst onmogelijk te maken, desnoods door hem af te zetten. Om deze plicht voor het bestuur te doen ontstaan, is het niet nodig, dat alle leden benadeeld worden. 3. Men komt hier niet klaar met vermoedens, men moet bewijzen hebben. Veel mensen zgn erg gauw met te veronderstellen, dat hen te kort gedaan wordt. in. Afgezien van voorschriften, die in het reglement zouden staan, over een bepaalde wijze van ver kopen, kan de directeur de varkens ofwel: a) vooruit verkopen, zodat de boer weet wat hij de kwaliteit van de varkens in aanmerking ge nomen krijgt voor de varkens, die hij nog leveren moet; hg boft dan als de prijs daalt, maar heeft pech als hg stggt. b) niet vooruit verkopen, maar de handelsprgs van de tijd waarop de varkens worden afgeleverd, afwach ten. Deze laatste manier van verkopen, waarmee de abonné het niet eens schijnt te zgn, is op zich niet slech ter dan de eerste, al is ze misschien voor den boer minder plezierig. Wanneer de prijzen dalende zijn, kunnen de boeren gewaarschuwd worden. Het zou natuurlijk onrecht vaardig zijn als men dan tegen de boeren ging zeggen, dat de prijs nog vast was. De boereu zgn er niet voor de vereniging, maar de vereni ging is er voor de boeren Onrechtvaardig - zou het ook zijn wanneer men aan iemand alleen de beste varkens zou verkopen voor een overigens goede, zelfs hoge prijs, omdat men dan voor de overschieten- den een slechte prijs zal maken. Zo zgn er overal misbruiken mogelijk, maar die moet men niet gaan ver onderstellen, Die moeten bewezen worden Ik ben van mening, dat men de laatste wijze van verkopen gekozen heeft, omdat deze de beste was voor de boeren zelf, f.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 9