Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Middenstand en Overheid. Buitenland. St. Jozef van Smakt. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 23 October 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 43 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct Der regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Vereeniging van Nederl. Gemeenten op de zwarte lijst Het Handelsblad wees er een dezer dagen op, dat de Federa tie van Boekhandelaren aan den groothandel heeft verzocht om zich te onthouden van directe levering aan de Vereeniging van Nederi. Gemeenten. In heel veel bedrijven tracht men een, door de omstandig heden zéér vereischte, saneering door te voeren, welke er op is gericht om door overeenkomsten tusschen de bonafide afnemers (winkeliers) en de fabrikanten (en groothandel) de levering te bemoeilijken aan de beunhazen en andere knoeiers in het vak Leveranciers verplichten zich al dus vaak tegen hooge boeten om niet te verkoopen aan hen, die door de mede-bedrijfsge- nooten, om klemmende redenen „op de zwarte lijst" zijn ge plaatst. Het is een verontrustend ver schijnsel, dat een respectabele organisatie als die der boekhan delaren thans zelfs een verzoek heeft moeten indienen om de Vereen, van Nederl. Gemeenten in die lijst op te nemen. Dat wijst er op, hoe een nut tige maatschappelijke klasse als de middenstand letterlijk van a I ie zijden .in zijn bestaan wordt be dreigd, zelfs van den kant der overheid, wier gezag en eigen positie in den middenstand een harer hechtste pijlers heeft. Aanleiding tot het verzoek was het steeds toenemend misbruik van de Vereen, van Ned. Gemeen ten om op te treden als centraal inkoopbureau voor de verschil lende gemeentebesturen. Voor kantoorbehoeften e.d. ge schiedt zulks met volledige uit schakeling van den tusschenhan- del. Door deze wijze van doen op zich zelf, wordt noch de middenstand, noch een bepaalde boekhandel, in zijn bestaan aan getast. Als symptoon echter van de steeds meer blijkende onver schilligheid voor de rechten der middenstanders, is de zaak hoogst belangrijk. Lang hebben de win keliers voor hun behoud moeten strijden tegen de coöperatieve ondernemingen van boeren, van arbeiders en van de burgerij in zijn geheel. Vele slechte uitkom sten dezer coöperaties hebben het velen eindelijk bewezen, dat ook de winkelier zijn loon als arbeider (distribuant) waard is en in het algemeen niets te veel berekent voor zijn bemoeienissen en risico's. En nu begint de overheid een zelfde spel met den middenstan der. We zagen dat met de dis tributie van gehakt in blik. Na heel veel moeite wisten de slagers zich eindelijk ingeschakeld te krijgen, ze werden toen voor al hun werk en zorg beloond met een halven cent per omge zet blikToen de werklooze arbeiders met B-steun tegemoet gekomen moesten worden, kocht de regeering rechtstreeks wollen dekens en schoenen bij de fabrikanten om deze waren ver volgens door de gemeentebesturen te laten uitdeelenDe Ver. van Ned. Gemeenten koopt thans papier „in het groot" om de ge meenten den winst der boekhan delaren te laten verdienen Nógmaals op zich zelf is dat alles zoo erg niet. Die centrale inkooperij van de overheid sterft haar eigen dood wel aan de ambtenarij. Dat heeft het verleden al bewezen. Maar het slechte voorbeeld De ondankbaarheid Een bloeiende middenstand is uiterst voordeelig voor de over heid; een middenstander draagt in de verhouding van zijn maat schappelijke kracht ontzaglijk veel bij in de kosten van het bestuursapparaat. Hij betaalt hooge personeele belasting, gebruikt veel licht kortom, hij betaalt in zijn doen en laten altijd extra-extra. ts het billijk, dat dezelfde overheid hem passeert, als er wat te verdienen valt? Men misgunt hem eenvou dig zijn 10 of 20 pet. winst, onder voorgeven, dat hij geen enkel risico draagt bij levering aan de gemeente, daar hij de bestelde waar eenvoudig slechts heeft over te geven. Dat is het motief, hetwelk elke klant kan laten gelden, die met de centen in zijn hand komt koopen. Zóó geredeneerd, zou de winkelier dan alleen nog „nuttig" kunnen werkzaam zijn ten behoeve van wanbetalers en chicaneurs. Het bestaan van den winkelier is gegrond op een gemiddeld risico; als alle klanten die voor 100 pet. safe zijn, hem uilschakelen, dan kan hij zijn deur wel grendelen. Het is ook niet juist, dat een winkelier de bestelde waren slechts heeft over te zetten. Er is heel wat geschrijf, over leg, overtuiging door te gaan zien ot het... te ondervinden nóódig, om op de hoogte te blijven van het beste wat hij zijn klanten kan bieden. Zijn winkel, zijn belasting, zijn verlichting, zijn administratie, zijn personeel, ze moeten eveneens betaald worden, uit het verschil n.t. tus schen zijn inkoop- en verkoop prijzen. De klant van den winkelier is ook veel lastiger, veel meer eischend, dan de klant van de coöperatie of van het centrale in koopbureau. Laat een gemeentebestuur bij den boekhandelaar ter plaatse cyclostile-papler bestellen en gelukkig niet overal en in alle omstandighedenhij krijgt 't terug omdat het te dik of te dun te glad of te ruw is. De gemeente, die bij het Cen traal Inkoopbureau bestelt, neemt eenvoudig zonder mopperen of klacht datgene aan, wat ze krijgt toegestuurd. Een Sint Jozef, die in elk huis de aandacht zal trekken en tot een innige vereering zal opwekken. Men beweert weieens, dat er weinig goede afbeeldingen van Sint Jozef bestaan. Hier is er een, die eenieder vreugde en voldoening zal geven. De Vereeniging van Ned. Ge meenten op de Zwarte Lijst, omdat zij een bedrijfsknoeister is en het redelijke bestaan be dreigt van een hoogst verdien stelijke bevolkingsgroep....? Het is te hopen, dat het zóó ver niet behoeft te komen en deze Vereeniging spoedig op de dwalingen haars weegs zal terug komen. Md Daar heeft mij de rector van de Limburgsche bedevaartsplaats St. Jozef van Smakt mij een mooie reproductie cadeau gedaan van het twee en een halve eeuw oude St. Jozefsbeeld van Smakt bij Venray, dat daar in het 17e eeuwsche kapel letje wordt vereerd, lezen wij in de Hors d'Oeuvre van de Msb. Ik ben buitengewoon in mijn schik met dezen fraaien St. Jozef, dien ik een mooi plaatsje heb gegeven op mijn kantoor in de verwachting, dat de groote Schutsheilige dagelijks zijn beschermende hand over mij zal uit strekken. Want deze St. Jozef van Smakt moet zijn vrienden wel veel gunsten verleenen als wij hooren dat zyn bedevaartsplaats tegenwoordig zóó druk bezocht wordt, dat Mgr. Lem- mens den ijverigen rector opdracht heeft verleend een nieuwe bede vaartskerk te gaan bouwen. Ik weet niet of het mooie beeld verder in den handel gebracht wordt men moet dat maar eens by Rector Wonders informeeren maar dit is wel de mooiste Sint Jozef beeltenis, die ik ken. Dit is wel echt de Siute Jozef, de patroon van het christelijk gezin, wiens taak 't was de kindsheid van Jesus tegen doodsgevaar te bescher men. De wereld trok hem niet aan, hij bepaalde al zijn aandacht en zorg tot Jesus en Maria. Zoo zien wy dan ook in deze beeltenis Sint Jozef als den natuurlijken beschermer van het Kindeke Jesus. Hy heeft hier den kleinen Jezus by de linkerhand, en strekt de rechter in de hoogte als om het kind en ook ons te wijzen, welken weg wij te gaan hebben. Het beeld is zeldzaam natuurlyk gemodelleerd en in den mooien ouden toon gehouden van het oorspronke lijke. Verkiezingsuitslagen. In Noorwegen en Frankrijk. In Frankrijk en Noorwegen hebben, verkiezingen plaats gehad, welker uitslagen een duidelijk beeld geven van de publieke ontwikkeling in die landen. In Frankrijk gingen die verkiezin gen om de bezetting der nationale raden, welke het laatst in 1931 waren samengesteld. Vergeleken met toen, boekten de Volksfrontparty en groote winst, maar vergeleken bij den uitslag der Kamerverkiezingen van 1936 zijn die partyen eer achter uit dan vóóruit gegaan. In het alge meen echter wijzen de uitslagen niet op belangrijke politieke verschuivin gen. In Noorwegen werden de gemeen teraden vernieuwd. Daar zeer vele gemeenteraden voor het eerst op een uitgebreid zeteltal kwamen, konden ongeveer alle partyen „winst" boeken. Het belangwekkendste resultaat dat deze verkiezingen hebben opge leverd, is wel de volkomen neder laag, welke de communisten en de nationaal socialisten hebben geleden; vooral de laatste welke thans zoo goed als geheel van het tooneel ver dwenen is. Het aantal communistische leden van den raad is van 1209 tot 95 teruggeloopen, terwijl de nationaal- socialisten, die zich in Noorwegen Nationale Unie noemen, hun zetelaantal van 55 tot 7 zagen ver minderen. Hoeveel Italianen in Spanje? Naar aanleiding van de verklaring van de „Informazione Diplomatica". dat zich in Spanje 40.000 Italiaan- sche vrijwilligers bevinden, schrijft de „Gazetta del Popoio", dat dit cijfer als een basis voor de komende besprekingen kan worden beschouwd. Italië heeft zyn kaarten open op de diplomatieke tafel gelegd. De bekendmaking van het juiste aantal der in Spanje verblijvende vrijwilligers, is een nieuwe bijdrage tot oplossing van 't probleem, dat in de Spaanscbe kwestie als het be langrijkste kan worden beschouwd. Dus Italië zegt, dat er 40,000 Italianen in Spanje strijden. Maar. nu meldt een Engelsch blad, dat de regeering over het bewys beschikt, dat Franco tot zijn beschikking heeft drie Italiaansche divisies met totaal 80.000 man, waarbij nog verspreide contingenten komen van circa 20.000 man Er gaat toch maar niets boven officieele beweringen en cijfers Italië stookt het vuur Vanuit Rome wordt de wereld vrede op het oogenblik wel zéér ernstig bedreigd. Italië stookt het oorlogsvuur en blaast bet aan naar alle kanten. In Londen is men verontwaardigd over de wijze, waarop Italië de Afri kanen en de Arabieren in Azië tegen de Engelschen opzet. Door de Itali anen zal o m. 'n groote Mohamme- daansche universiteit gebouwd wor den te Harrar in Abessinië, waarde thans bijna voltooide radiozender een aanvulling moet vormen van dien van Bari. De Italiaansche propaganda bereikt ook de inlandsche bevolking van den Soedan en van de Engelsche bezit tingen iD Afrika. Het zwarte leger van het Italiaansche imperium, zoo zegt men hun, zal dienen tot hun bevrijding. Ook Frankryk blijft niet vrij van deze attenties en in geval van oor log zou het Abessynsche leger als eerste doelstelling Djiboeti hebben, teneinde Erythrea en Somaliland met elkander te verbinden. De militairisatie van de Abessijn- sche bevolking houdt gelijken tred met de cultureele propaganda en de Italiaansche autoriteiten werken aan de uitvoering van een plan, strek kende tot het in vijf jaar op de been brengen van een inlandsch ."egervan omstreeks drie en een half millioen soldaten, waarvan drie-honderd duizend in actieven dienst. De reser visten van dit leger zullen een dag per week moeten over hebben voor militaire training. Voor de financiering van deze grootsche plannen wordt aliesinhet werk gesteld om van Abessynië een voorbeeld van economische autarkie te maken. IJzer- en steenkolenmynen zyn ontdekt in de provincie Harrar, waar staalfabrieken binnenkort zul len worden gebouwd. Cultuurverheffing van den boerenstand. Fijne rede van den Z.Eerw. Heer Bemelmans. Op het Congres van den Nat» Boeren- en Tuindersstand zijn ver schillende redevoeringen gehouden. Wy wenschen hier vooral de aan dacht te vestigen op de mooie, belangwekkende en rake rede van den Z.E. Heer Ir. Bemelmans over de cultureele verheffing van den boerenstand. Ziehier dan direct een paar zinnen, die het rake dezer rede typeeren Als cultuur-mensch staat de eenvoudige boerenvrouw met haar tien kinderen, die ze in vroomheid en in degelijke waar deering voor de zedelijke waar den groot brengt, al is haar leven dan ook te kort, omdat zr. zoovéél liefde moet geven, en Ai is haar rok dan niet altijd even smetteloos, hóóger dan menige „vrouw van cultuur", wier leven één dienen is aan de rjdelheid, en die een voortduren- den strijd tegen den ouderdom vormt met poederdons en lippen stift als wapenen Een eenzijdig cultuurbegrip, dat zich slechts zou richten op de ver edeling van bepaalde, hetzij stoffelijke, hetzy geestelijke goederen als lichaamskracht of technische vervol making of dat niets begrijpt van de hïërarchistische ordening der dingen, wijzen wij af. Voor ons ligt de ziel van de cultuur in de cultuur van de ziel. In dien zin heeft de boerenstand ongetwijfeld veel cultuur bewaard, die elders verloren ging. Een een voudige boer, die zyn arbeid stil zet bij het luiden van het Angelus, staat, in onze beschouwingswijze, cultureel mylen ver boven den verwaanden zoogenaamden intellectueel, die alleen aan menschelijke technische weten schap gelooft en in de benauwdheid raakt, wanneer hij met 13 man aan tafel zit en geen rust kent zonder mascotte. Er zijn echter nog vele cultuur goederen, waar ons boerenvolk te vreemd tegenover staat en wier betere kennisname en bezit toch ook voor hen grooter rijkdom van geestesleven kan beteekenen. Cul tuurgoederen uit het het rijk van de schoonheid, van de geestesvreugde, de lichaamssterkte, het spel en de gezonde sport, van verdiept stands besef en bewuster standsfierheid, van inzicht in het gemeenschapsleven. Daartoe moet vooral het onder wijs anders worden ingesteld. De toestand, waarin hij wèl de maten en gewichten leert ken nen, doch géén inzicht verwerft in de maat en de orde van den kosmos, in het gewicht van het geestelijke tegenover het stoffe lijke, in de ware levenswaarde, die toestand deugt niet De zakelijke sfeer, waarin ons onderwijs gebonden ligt, het dril- systeem van parate feiten-kennis, de ziellooze, op examen eischen af gestemde onderwijsmethode hebben niet alleen cultuurdoodend gewerkt op de leerlingen, doch ook de men taliteit van menigen paedagoog bedorven. Aan diezelfde foutieve instelling lijden ook de vrije cursus sen nog voor een aanzienlijk deel. Wil de organisatie de cultuur verheffing van den boerenstand nastreven, dan neme zij den stryd op tegen dien geest. Geweldige beursverliezen. Wij, Nederlanders, zijn erg goed van vertrouwen. Wij laten het ons niet voorspellen, dat de hemel zal instorten, we moeten het eerst zien. Zóó was ook het geloof onzer be leggers, toen men gedurende de laatste weken in het buitenland uit wantrouwen tegen de dingen, die zich aan den economischen hemel afteekenden, de effecten gingen spuien. Vasthoudenwas hier het parool. De menschen maken zich noodeloos ongerust zoo dacht men bij ons over het buitenland. De markt zal zich wel gauw herstellen. HelaasDe geweldige koersval van Maandag j.l. heeft den pessi misten gelijk gegeven. Onze landgenooten, die hun Ame- rikaanscbe fondsen vasthielden, heb ben gevoelige verliezen geleden. Terwyl Steel3 reeds sinds maanden vielen, vergrootten wij ons bezit er van, omdat we zoo vast overtuigd waren, dat een spoedig herstel zou volgen. Alléén al ons bezit aan Steels steeg van 311.600 stuks in Juli, tot 312.300 in September. Sinds de topkoersen van dit jaar werden genoteerd, is op elk aandeel een verlies geleden van f 115. De bekende Nederlandsche financieele expert de Wolff, berekent, dat op de genoemde aandeelen in ons land per stukje minstens f 50 verloren ging, sedert het ieder duidelijk kon zijn, dat het mis moest gaan. Dat beteekent, alléén voor U.S. Steels in Nederlandsch bezit, voor den allerlaatsten tijd: f 15 millioen. Het totale verlies aan de vele Ame- rikaansche fondsen is zelfs niet by benadering te schatten, maar beloopt ten onzent enkele honderden milli- oenen. Geen ooievaarsbezoek. In verschillende steden en dorpen van ons land hebben zich de luier- mand-comité's gevormd, welke zich voorstellen om in Januari, de maand waarin de vorstelijke baby wordt verwacht, aan de moeders van ter plaatse geboren kindertjes, voor zoo ver ze daaraan behoefte mochten hebben, 'n luiermand-uitzet cadeau te doen. Aldus had zich ook te Domburg zoo'n comité geïnstalleerd. De voorbereidende werkzaamheden vlotten goed, totdat een der dames op de gedachte kwam om eens te gaan informeeren, of de ooievaar op weg naar den Haag, wel over Dom burg zou komen. Op discrete wijze werd eens na vraag gedaan op de adressen, waar men omtrent zulke zaak allicht meer zou kunnen weten, maar neen... om streeks Januari werd nergens de komst van den ooievaar verwacht. Toen heeft het comité zich maar weer ontbonden „Uitponden" verboden. Naar het Handelsblad verneemt, heeft minister Steenberghe besloten, dat het z.g. uitponden valt onder de ministerieele beschikking van 18 Augustus, waarbij een spertyd voor het slagersbedrijf werd ingesteld ingevolge de Vestigingswet voor het kle.nbedryf. Dit beteekent, dat het uitponden voortaan vemoden en straf' baar is gesteld. Uitponden noemt men het verkoo pen van vleesch door boeren, die een van hun eigen beesten hebben ge slacht, aan verwanten, kennissen en buren. De dorpsslagers ondervonden hiervan een déloyale concurrentie, aangezien hun slageryen zijn onder worpen aan tal van hygiënische en andere wettelijke voorschriften. Tevergeefs hadden de slagersbonden jarenlang aangedrongen op een wijzi ging van de Vleeschkeuringswet, waarby het uitponden zou worden verboden. Een paar jaar geleden was er sprake van dat de wet in dien zin zou worden veranderd, doch het is er niet van gekomen. Het aanhouden van reserve kalveren. Inzake de regeling betreffende het aanhouden van reservekalveren waar omtrent hier en daar een misver stand bestaat, maakt de Nederland sche Veehouderij-centrale het vol gende bekend: Bij de huidige regeling kan iedere veehouder, wien voor 1937 een kal- vertoewijzing van 1 t/m 20 (de ossen- toewijzing staat hierbuiten) werd verleend, van 1-October1 November 1937 1 reservekalf in voorraad heb ben, terwyl degenen, wier.kalver- toewyzing-1937 21 #of meer bedroeg, gedurende deze maand nog 2 reserve kalveren mogen aanhouden. Deze reserve-kalveren waarvoor dus geen identiteitsbewijzen aanwezig behoe ven te zijn, mogen niet zwaarder dan 256 Kg. zijn. Uiteraard kunnen voor deze kal veren, zoo de eigenaar ze tijdig (d.w.z. voor 1 Januari 1938) doen schetsen, nog identiteitsbewijzen 1937 verstrekt worden. Is echter de toewyzing-1937 reeds „volgeschetst", dan bestaat ook, ech ter eerst na 31 October 1937, gele genheid, de bedoelde reservekalveren op de toewijzing 1938 te doen schet sen. Aangezien echter de toewijzingen 1938 op 1 November 1937 nog niet aan de georganiseerden bekend ge maakt kunnen zijn, ligt het in de bedoeling, door de gewichtsgrens van 250 Kg. tot 300 Kg. te verhoogen, gelegenheid aan te bieden, de reserve kalveren waarvan hier sprake zonder identiteitsbewijs aan te hou den tot schetsing op de toewijzing- 1938 mogelijk is. Deze verhooging zal dan gelden voor het tijdvak 1 November 19371 Januari 1938. Mochten de toewijzingen 1933 op laatst genoemden datum on verhoopt nog niet bekend gemaakt zijn, dan zal dienovereenkomstig weder een verhooging van de be doelde gewichtsgrens plaats hebbert. Voorts ligt het, met het oog op het feit, dat de kalvertoewijzingen 1938 eerst later bekend zullen wor den gemaakt, in de bedoeliDg, de onderste gewichtsgrens, vastgesteld voor de kalveren, welke van een identiteitsbewys voorzien behooren te zijn, met ingang van 1 November 1937 van 100 tot 140 Kg. te verhoo gen. Ook deze verhooging heeft be trekking op het tijdvak 1 Novemb. 1 Januari 1938. Een en ander houdt in, dat ge durende het tijdvak 1 November 1937—1 Januari 1938 iedere georga niseerde een onbeperkt aantal kalveren met een gewicht tot 140 kg. identiteitsbewys in voorraad mag hebben. Daarenboven zal een vee houder met een kalverentoewyzing- 1937 van 1 t.m. 20 in die periole nog 1 kalf met een gewicht van 140—300 kg. identiteitsbewijs kunnen houden, terwijl veehouders, wier toewijzing-1937 21 of meer bedroeg, in dat tijdsbestek, 2 zoodanige kal veren zonder identiteitsbewijzen in voorraad zullen mogen hebben. Het verschil in ondersteuning. In de „Vryheid" wordt de aandacht gevestigd op het verschil in onder steuning van een werkloos arbeider en een werkloos of behoevend zelf standige. Een metaalbewerker werd werk loos. Hij wenschte echter niet ten laste van de steunverleeoing te komen, maar zoolang het eenigs- zins mogelijk was, zijn tigen brood te verdienen. Daarom besteedde hij 'zijn laatste spaargeld aan 't koopen van een accordeon en ver diende nu zyn kost met harmonica spelen. Maar op een goeden of liever kwaden dag komt hij in den winteravond op 'n gladde straat te vallen en breekt zyn accordeon, een duur instrument. Geld om zich een nieuw instrument aan te schaffen heeft hij niet. Hij is nu verplicht zich om onderstand te wenden tot Maatschappelijk Hulp betoon. Daar wordt hem gevraagd: „wat is uw laatste beroep Ant woord „accordeonspelervroeger was ik metaalbewerker." „Dan zoo luidt het bescheiden „wordt ge ingedeeld bij de categorie van straatmuzikanten en komt ge voor de steunverleening als werKloos metaalbewerker niet in aanmer king." Practisch beteekent dit, dat deze man, die toch aan de gemeenschap geld heeft bespaard door zoolang mogelijk zelf voor den kost te zorgen, thans een veel geringere ondersteuning ontvangt dan werklooze collega's, die van den eersten dag af, dat zy buiten werk kwamen, steun zijn gaan trekken. Verbetering in dergelijke wantoestanden lijkt ons urgent. Werkverruiming. De Regeering zoekt werkverrui ming hoofdzakelijk door industriali satie. Haar moet worden bygebracht, dat ook de middenstand een groot leger werkloozen zou kunnen op nemen, indien voor doelmatig crediet gezorgd werd. Crediet aan crediet- waardige middenstanders moet de leus zijn, welke de middenstand moet voorstaan. Wanneer de noodige financieele middelen ter beschikking van crediet- waardige middenstanders worden ge stold, ook zonder dat onderpand be hoeft te worden gegeven in den vorm van hypotheek, effecten dan wel borgen, zullen tal van zaken zich gaan uitbreiden, waardoor meerder personeel noodig is. Nu de wet, na initiatief van een erkende middenstandsvereeniging uit een bepaalden middenstands-bedrijfs tak, o.a. credieteischen stelt, is het niet meer dan billijk, dat ook de credietverleening langs andere banen zal gaan plaats vinden. Vooral wanneer daaraan een groote werk verruiming verbonden is. In 't kort* Een paar burgemeesters maakten van de week een slechte beurt. De burgemeester van Velseo, mr. Kwint kreeg heel de raad tegen zich om het feit, dat hij een pensionhouder, met wien hij een persoonlijk geschil had, ambtelijk zwaar had geteisterd. De burgemeester van Ouddorp maakte nog benauwder oogenblikken door. Die had zich voor de rechtbank te' Rotterdam te verantwoorden wegens financieele knevelarij van zyn trouwe, maar blijkbaar bange lijke onderdanen. - De voorgenomen lcgeruitbrei- ding heeft al tengevolge gehad, dat voor het onderofficierskader wat meer promotiekansen zyn geschapea. Ingesteld zijn de nieuwe rangen van „sergeant le klas" en „foerier le klasse". Als onderscheidingsteeken krijgen t een trens, op een halven centi meter evenwijdig loopende met een chevron, „met een lus ter lengte van 4 c.M. aan den top." Te Utrecht is net eerste von nis gewezeD wegens ronselary voor Spanje. De beschuldigde communist werd tot f 100 boete veroordeeld. VENRAY, 23 Oct. 1937. Zilveren jubileum. De ZeerEerw. Pater Dr. Otgerus Janssen, leeraar aan het Gymnasium alhier, hoopt a.s. Zondag zijn 25 jarig kloosterfeest te vieren. Om 9 uur zal de plechtige Hoogmis zijn en om 11 uur de receptie. Wij wenschen den Jubilaris van harte proficiat. Geslaagd. Woensdag j.l. slaagde te Utrecht voor het examen apotheker-assistente onze dorpsgenoote Mej. W. Esser. De geslaagde van harte proficiat Rechtbank te Roermond. Behandelde zaken: G. J. P. 40 jaar, te Blitterswyk, verdacht van misdryf art. 247 W. v. Str. gepleegd in 1931: eisch vryspraak. J. L. L. 46 jaar, Venray, in hooger beroep, verdacht veroorzaken van een aanrijding te Venray: eisch be vestiging vonnis kantonrechter Venlo f 50 of 30 dagen hechtenis. Fruitveiling te Oostrum. Stel IA 4000 kilo 11.30—12.30; IB 6000 kilo 10.30—11.50A grof 2000 kilo 10.70—11IIA 5000 kilo 9.—10.30; HB 14000 kilo 8.—8.10; nC 8000 kilo 6.10—6.30; Valgoed 7000 kilo 3.10— 5 50 Rebut 3000 kilo 2.30—5; Belle Boskoop (extra) 15.80; IA 11.70; IB 9.60; A grof 12.70; HA 8.20; IIB5 90; IIC 4.70; Valgoed 2.50—4; Bellefleur I 5.60—6.70; H 2.80—4.20; Valgoed 2.20—3.80; Corpendu 1 6.—7.40; II 3.705.10; Rabouw I 7.7.40: II 4. 4.70; Fransehe zure 3.80—5; Bismarck - appelen I 4.—5.80; n 210—3 80; Osse- koppen 3.304.80; Peren St. Remi 3.805.10; Nouveau Poiteau 4.90— 6.90; Noten 0.36.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1