Provinciaal Nieuws Qemengde Berichten Nederland verteert zijn geld over de grenzen en verteert meteen zijn gezondheid en volkskracht in België. Hoort de ernstige rapporten der geneesheeren uit de grensplaatsen, der militaire artsen, die 'n groot percentage dienstplichtigen moeten afkeuren wegens venerische ziekten. Mag de overheid, mag de regeering nog langer lijdzaam toezien, dat door deze wantoestanden aan de grens een volk, heele jonge genera ties naar den ondergang worden gevoerd. Ook de gemeentenaren van Lim- burgsche dorpen meer Noordelijk, zoeken reeds in ontstellende mate hun vertier in het naburige Maeseyck Was het in Lommei tot op heden nog fatsoenlgk, in Leopoldsburg, niet ver van de grens tusschen Eindhoven en Tilburg, liggen niet minder dan vijfhonderd café's en trachten vijftienhonderd vrouwen met haar sinistere practijken den kost te verdienen. Het zal werkelijk niet zoo makke lijk zijn het diep ingevreten kwaad te stuiten. *De geestelijke overheid doet ongetwijfeld wat zij kan, maar de meest krachtdadige steun van de wereldlijke autoriteiten desnoods met versterkte bevoegdheid zal volstrekt noodig zijn, om resultaat van eenige beteekenis te bereiken. Een geruchtmakende slag werd Zaterdagnacht geslagen ln het grens dorp Ternaaien. De procureur des Konings. Reard, van Tongeren, heeft bevel gegeven tot omsingeling van een aantal ver dachte huizen, door de Nederlandsche katholieke pers terecht „pestholen" geheeten. Een dertigtal gendarmen en gerechtelijke politie traden op en hield een t ertigtal personen aan. Deze werden onder bewaking ge houden tezamen met de uitbaters der ontuchthuizen. Zondagmorgen t? vijf uur werden tien personen naar het gerechtshof te Tongeren ge bracht. Mannen en vrouwen, waar onder de genaamde B. Lbekend uit de zaak van den moord op den Maastrichtschen veekoopman Schel- levis, verleden jaar gevonnist voor het Assisenhof van Limburg. Allen werden, na onderhoor door den onderzoeksrechter Albert, naar de ee van gen is overgebracht. Buitendien werden er nog drie vreemdelingen naar Luik overge bracht, ter beschikking van de Openbare Veiligheid. Nader verneemt men nog, dat de huizen waar de aanhoudingen te Ternaaien geschied zijn op bevel gesloten werden. Men verneemt voorts, dat het college van burgemeester en schepe nen van Tessenderloo met spoed een gemeente—reglement- politieverorde ning nopens de bescherming tegen de openbare onzedelijkheid uitwerkt, dat eerlang van kracht zal moeten worden. MAISTEELT IN NEDERLAND. Deskundigen optimistisch wat betreft de kansen. Woensdag 29 September was het in de Nederl. Landbouwweek, die momenteel in Wrageningen wordt gehouden „maisdag", georganiseerd door het Ned. genootschap voor landbouwwetenschap. Ir. P. G. Merjers, Groningen, sprak overDe korrelmaisbouw in Neder land. Het beoordeelen, beproeven en voorts het inburgeren van een nieuw gewas als de mais, zal, dank zij de moderne hulpmiddelen, waarover wij bij het onderzoek beschikken en het peil van ontwikkeling, waarop onze boerenstand staat, zeker niet zoo lang behoeven te duren als vroeger, toen bieten en aardappelen zich hier gingen uitbreiden. Toch valt er op te rekenen, dat het geheele proces vele jaren zal vergen. Mais heeft meerdere goede eigenschappen, zoo o.a. de groote productie aan vee voeder, de mogelijkheid ze ook op gronden van minder goede kwaliteit te telen. We hebben met een gewas te doen, waarmee iedere Nederland sche boer thans proeven kan nemen. Het is merkwaardig te zien, hoe- velen het na een korte vooroefening al heei aardig doen. De maisstudie staat hier te lande goeddeels onder invloed van de crisis, die ons geleerd heeft, dat er steeds groote behoefte aan graan is. De maisimport is dan ook zeer groot en het is niet denkbaar, dat wij daar van een surplus zouden produceeren. In Nederland zijn reeds honderden rassen beproefd en daaruit is reeds een flinke schifting verkregen, de meeste zijn gebleken niet rijp te worden, maar een aantal werd wel rijp, ook zelfs in 't noorden van ons land worden sommige rassen nog tijdig rgp. Het rassenvraagstuk is zeer belangrijk, hiervan hangt de mogelijkheid af of mais een Neder- landsch gewas zal kunnen worden. Tal van punten, de cultuur betref fend, eischen dan nog een nader onderzoek. Zaaiwijze, bescherming tegen vogels enz. verzorging, oogst, drogen en bewaren zijn onderwerpen, die nog in details dienen te worden bezien om ze voor de Nederlandsche omstandigheden geschikt te maken. Ir. J. J. Manschot, Groningen, be handelde Het drogen en bewaren van den maisoogst. Daar in ons land de maiskolven met een belangrijk hooger vocht gehalte geoogst worden dan bij de andere granen het geval is, en de oogst in een voor snelle droging ongunstigen tijd van het jaar valt is het noodig bij de bewaring van den maisoogst. speciale maatregelen te nemen. Het grootste gevaar is het bederf door schimmelgroei. Aan gezien kunstmatige droging om de hooge kosten in de meeste gevallen niet in aanmerking komt, moet de bewaring zoo zijn, dat gunstige omstandigheden voor schimmelgroei niet voorkomen, hetgeen men het best bereikt, door te zorgen dat de lucht tusschen de kolven niet voch tiger en niet warmer wordt dan de buitenlucht. Op eenvoudige en goed- koope wijze geschiedt dit door de bewaarinrichting buiten op te stellen en zoo in te richten, dat door den wind de lucht tusschen de kolven voortdurend ververscht wordt.. In Nederland hebben zich drie bewaarmethoden ontwikkeld 1 de horizontale methode, waarbij de kol ven in dunne lagen uitgespreid lig gen op gaasramen, 2 de verticale methode, waarbij de kolven in een zeer smalle kooi van gaas zitten, 3 het bewaren der kolven in wijd- mazige jutezakken, die men vrij in den wind opstelt. Welke dezer methode op den duur voor de practijk de meest geschikte zal zijn, hangt van de bedrijfsom standigheden en de ervaringen, dien men er mee zal opdoen. In het voor jaar is een evenwichtstoestand be reikt tusschen het vochtgehalte der kolven en de relatieve vochtigheid van de lucht. In Mei met de komst van warm zonnig weer met een lager relatieve luchtvochtigheid, daalt het vochtgehalte tot 15 pet. en lager en is de mais geschikt om in groote partijen verwerkt te worden. Voor eigen gebruik kan ze echter reeds bij kleinere hoeveelheden tegelijk verwerkt worden, als in Eecember het vochtgehalte der korrels tot ongeveer 20 pet. is gedaald. Hierna werd door een aantal jonge dames toebereide (gekookte) suiker- mais geserveerd, welke met boter, een weinig zout en peper gegeten .werd en algemeen in den smaak viel. De heer C. Smits, Arnhem, sprak daarop overErvaringen met den maisverbouw. Spreker constateerde dat de be langstelling voor den verbouw van korrelmais onder de landbouwende bevolking van ons land gestaag groeiende is. De cultuur is op alle goed ontwaterde gronden mogelijk doch de mais stelt zeer bepaalde eischen aan de natuurkundige, schei kundige en bacteriologische gesteld heid van den grond. Vele en uitge breide proeven zijn noodig. Zoolang de oogstmethode nog zooveel handen arbeid vraagt als thans het geval is, zal de cultuur in de meeste klei streken van ons land geen plaats van beteekenis in het bouwplan krijgen, omdat in dien oogsttijd ook het rooien van aardappelen en suiker bieten plaats vindt. Voor de zandgronden en de veen koloniale gronden is het een bij uit stek gestikte teelt, omdat daar veelal kleinere bedrijven gevonden worden, waarop men met eigen krachten werkt. Bovendien brengt de korrel mais daar een zeer gewenschte onderbreking in de eenzijdige vrucht wisseling. Voor de bemesting zijn reeds algemeene regels te geven, voor zaaitijd en plantenafstand is dit nog niet het geval. Voor het oogsten kunnen vrg uniforme advie zen gegeven worden. De bewaringsmethoden loopen nogal uiteen. Bij uitbreiding der cultuur zal in bepaalde centra gemeenschappelijke kunstmatige dro ging aanbeveling kunnen verdienen. Ir. C. Koopman, Zierikzee, sprak tenslotte overPerspectieven der korrelmais-veredeling. Spreker wees er op, dat de vele proeven der laatste jaren hebben bewezen, dat cultuur-technisch de teelt van mais hier zeer goed moge lijk is. Van veredeling in eigen klimato logische omstandigheden van mais zijn daarbij goede resultaten te ver wachten. Daar mais zich zeer sterk weet aan te passen aan bepaalde klimatologischeomstandigheden moe ten we in het vervolg zoo weinig mogelijk zaaizaad importeeren, doch de voorkeur geven aan inlandsch zayl, terwijl de kweekers zullen moeten trachten uit het zeer ge varieerde genenmateriaal de gunstige combinaties naar voren te halen. Spreker is overtuigd, dat deze jonge cultuur een goede kans maakt geleidelijk te zullen uitgroeien tot een teelt, welke geheel in onze ge mengde bedrjjven past en er zich voor goed zal nestelen. Na afloop werd een algemeen bezoek gebracht aan het Landbouw- Museum. Krakelingen. Een „domme" boer Juist omdat ons blad door zoovele plattelanders wordt gelezen, meen ik te moeten wijzen op eenige- be richten inzake zwendel door middel van advertenties, welke berichten de pe i in de laatste weken van politiezijde gewerden, In de stad gaat men er wel eens van uit, dat de boer „dom" is, omdat hij zich soms zoo gemakkelijk laat bedriegen. Wie de boeren beter kennen, die weten, dat ze geenszins dom zijn, integendeel. Ze hebben over het algemeen een goed gezond verstand. Groote geleerden zijn uit eenvoudige boerenfamilies voortgekomen. Maar dikwijls zijn boeren te goed van vertrouwen; ze veronderstellen bij té veel menschen de ronde eer lijkheid, welke het kenmerk van |den buitenman is. Ze zijn mede gevoelig voor uiterlijkheden. Ze onderscheiden moeilijk een als heer gekleed persoon van een heer. Ze zijn voorts niet getraind in spits vondigheden en kunnen daarom zoo moeilijk tusschen de regels door lezen. Aldus worden de buitenmenschen herhaaldelijk slachtoffer van de practijken van sluwe stadslui, die imponeeren door chique kleeding, rijkdom van woord, bedrukte brief hoofden, actentasschen enz. Door middel van advertenties, waarin zij hypotheken aanbieden, komen deze lieden aan de adressen hunner slachtoffers, die b.v. gaarne een hypotheek op grond of huizen zouden willen hebben of meenen een te hooge rente voor een reeds verkregen hypotheek te betalen en gaarne deze hypotheken zouden af lossen om er eenige tegen lagere rente te verkrijgen. Met een meestal gehuurden wagen bezoeken zij hun aanstaande slacht offers en weten ondereen stortvloed van mooie woorden de aanvragers te overtuigen, dat zg de zaken wel kuDnen opknappen. In den regel kan de aanvrager er van verzekerd zgn, dat de hypo theekbezorgers altijd een goede kans van slagen zien. Wanneer een goedgeloovige boer meent, dat hij, laat ons zeggen op zijn boerderij en erf, een hypotheek van f 10.000 kan verkrijgen, dan vinden de redders in den nood dit altijd een te laag bedrag. - Waarom zoudt u niet een hy potheek van f 15.000 nemen tegen een kleine billijke rente Ja, waarom eigenlijk niet Aldus schildert de Telegr. een der methoden van werken der stadsche zwendelaars. De boer krijgt vertrouwen in de heeren en geeft zich geheel gewon nen, wanneer zij met papieren voor den dag komen, waaruit zou moeten blijken, dat zij voortdurend in rela tie staan met te goeder naam en faam bekende hypotheekbanken. Voordat de „hypotheekbezorgers" echter de woning van het slacht offer verlaten, vertellen zg, dat er onkosten gemaakt moeten worden en... die kosten zijn natuurlijk voor den aanvrager. Maar om den reflectant er van te overtuigen, dat het geen zwendel is laten zij den aanvrager een formu lier teekenen, waarin de vriendelijke heeren mededeelen zich te verplich ten het bedrag aan onkosten, dat varieert van 40, 50 tot 60 gulden, terug te zullen storten als de hy potheek niet tot stand komt. En de aanvragers worden door deze fraaie afwikkeling van zaken zoo overtuigd, dat zij het gevraagde bedrag voor onkosten verstrekken. Maar het duurt doorgaans heel erg lang voordat men ooit weer iets van de heeren hoort en wanneer men intusschen weer eens heeft geïnformeerd hoe het nu toch eigen lijk met de hypotheek zit, krijgt men een keurig briefje, waarin de heeren mededeelen, dat er nog altijd aan gewerkt wordt... De lezers van ons blad zullen er niet gauw inloopen. Onze administratie is getraind op het „proeven" van bedoelingen, die achter den tekst van sommige an. nonces verscholen liggen, ingeval van twijfel wordt eerst geïnformeerd. Maar ja, er kan soms zoo'n advertentie tusschen de goede door glippen of onze lezers kunnen haar in een ander blad hebben gevonden. Laat men van den stelregel uit gaan om uiterst voorzichtig te zijn met het aangaan van geldelijke overeenkomsten met onbekenden en in alle gevallen vooraf informaties inwinnen bij de politie ter plaatse, waar de desbetreffende instelling is gevestigd. Goedkoopc treinen. Naar uit Maastricht wordt ver. nomen, zullen de goedkoope treinen van Zuid-Limburg uit naar Amster dam, Rotterdam en den Haag en terug, ook dezen winter big ven loopen. Deze treinen zijn een succes ge bleken Een aanwijzing te meer, dat goed koope vervoerprgzen het verkeer sterk stimuleeren. Intusschen moet het toch wel de aandacht trekken, dat alleen het Westen van het land van deze eco nomische politiek der Nederlandsche Spoorwegen profiteert. We zouden zoo zeggen, dat het toch ook wel de moeite loont de economische wisselwerking" tusschen Zuid-Limburg eenerzijds en Noord- Limburg en Zuid-Gelderland ander zijds te stimuleeren door goedkoo- pere spoorverbindingen. Arnhem en Nijmegen hebben sa men een kleine 200.000 inwoners. Met hun onmiddellijk achterland ver over de 200.000. Waarom moeten nu al de goed koope treinen over Eindhoven wor den geleid En Zuid-Gelderland en Noord-Limburg zoo stiefmoederlijk worden behandeld Zoo ook met de nieuwe electrifi- catie, die bg Arnhem halt maakt. Onwillekeurig krijgen we den in. druk, dat men in Utrecht meent, dat er ten Zuiden van Arnhem eigenlijk geen land van beteekenis is, tenzij dan Eindhoven. We hopen en vertrouwen, dat de directie der Ned. Spoorwegen ook Arnhem en Nijmegen eindelijk eens geregeld goedkoopere verbindingen verschaft met midden- en Zuid- Limburg. Sneller en goedkoopere verbindin gen zouden aan de handels-econo mische betrekkingen tusschen Zuid Gelderland en Noord-Limburg met het midden en Zuiden dezer provincie niet weinig tot voordeel strekken. Daarbij denken we ook aan de treurige verkeersgelegenheid tus schen Maastricht en Nijmegen en Arnhem op Zon- en feestdagen. Het is hoog tijd, dat ook hierin eens verandering komt. VENRAY, 16 Oct. 1937. Markt Venray. Op de Maandag alhier gehouden veemarkt was in totaal 90 stuks vee aangevoerd. Dragend vee 20vet vee 14gust vee 3biggen 53. Handel slap. Prijzen dragend vee van f 190 tot f 250vet vee van 37 39 cent per pondbiggen van f 10 tof f 15. Politiehonden-wedstrijd. Zondag j.l. hield de Politiehonden- dresseerclub haar eerste onderlinge Bekerwedstrijden. Als keurmeester fungeerde W. van Bakel uit Deurne. De prijzen werden behaald als volgtAfd. I. Ie prijs A. Theuws, 244 pnt.; 2e prijs P. J. Beerkens, 239 pnt.; 3e prgs P. J. Pelzer 230 pnt.; 4e prijs E. Vermeulen 202 pnt.; 5e prijs L. Linders. Afd. II. Ie prijs P. J. Beerkens 2e prijs Fr. Wijnhoven3e prijs J. Ver- heyen4e prgs J. van Maris5e prijs M. Thyssen 6e prgs H. Relouw. Als extra prijzen werden nog toe gekend voor beste pakwerker P. J. Beerkens en voor algemeen' appèl P. J. Beerkens. LUXOR-THEATER. „Spion nummer 13." De handeling van deze film speelt ten tijde van den grooten Ameri- kaanschen burgeroorlog, den oorlog tusschen Noord en Zuid, die van 1861 tot 1865 duurde. Het aantal films, die de oorlog als motief vertoonen, is ontelbaar daaraan moet echter toegevoegd, dat, werd enkfele jaren terug het vreeselijke van den oorlog meer naar voren gebracht, de films van thans meer den nadruk leggen op den heldenmoed, de vaderlandsliefde en doodsverachting en waar tusschen door zich nog meestal een liefdes historie afspeelt. 'j De film „Spion 13" is van dit laatste genre en brengt in herinnering terug den oorlog tusschen Noord en Zuid. De regisseur Rich. Boleslavsky heeft van dezen strijd een filmwerk van groot gehalte gemaakt, waaraan reusachtige massa's, gansch 'nland ten koste zijn gelegd en bovendien de speeltalenten van Kapitein Jack Gailliard (Gary Cooper) en de mooie actrice Marion Davies, die optreedt als vermomde negerin als „Speurster nummer 13". Men krijgt schitterende opnamen te zien van het meer open strijd voeren, van oprukkende legers met wapperende vaandels en tromgeroffel. Maar 't meest boeiend is wel wat men te zien krggt op spionnage- gebied, dooreengestrengeld met hel denmoed en liefde. Knap werk heeft de regisseur bereikt in de opnamen van de veld slagen, zoodat 't geenszins aan spanning ontbreekt. De eene boeiende scène volgt op de andere, waartoe het meesterlijk spel van de hoofd personen niet weinig bijdraagt. Gary Cooper is de Amerikaansche officier, een man van karakter en plichtsbesef. Marion Davies is een liefdevolle Amerikaansche, die hevig tusschen haar twee vaderlanden wordt heengeslingerd en verbannen wordt, een film die men tot het laatste met spanning zal volgen. Als tweede hoofdfilm geeft Luxor „De moord in den trein".... een wel zeer merkwaardige film, die gelegen heid geeft tot mooi en spannend spel en vooral de aandacht verdient om de wijze waarop men de toeschouwers boeit. Als je een moordenaar wilt snappen, kijk dan niet te veel naar zenuwachtige schijnbaar schuld bewuste individuen. De beste moor denaars hebben meestal de zekerste manier van optreden en het onschul dige voorkomen. Schuttersbond Venray en Omstreken. Zondag 24 Oct. zal in Café Volle- berg, schutterslokaal Het Zandakker, de jaarlijksche aigem. vergadering worden gehouden van den Schutters bond Venray en Omstreken, onder Voorzitterschap van L. Hendriks te Bergen. Aanvang 2 uur. De werkloosheid in het District Venray. Op 30 Sept. j.l. was de stand der werkloosheid in het district Venray als volgt Venray 279, Beugen 59, Bergen 334, Boxmeer 276, Broekhuizen 24, Deurne 416, Horst 96, Maashees 34, Meerlo 52, Anthonis-Oploo 25, Sam- beek 50, Vierlingsbeek 15, Wanssum 20. Totaal 1680. HORST. Tot directeur der Kon. Harmonie alhier, werd in de vacature Feiten, voor tijdelijk benoemd de heer J. Winia, muziekdirecteur te Venlo. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingaDg van 1 November 1937 benoemd tot bur gemeester der gemeente Bergen (L.) S. D. Douven, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Meliok en Herkenbosch is met ingang van 15 October 1937 benoemd tot burgemeester der ge meente Amstenrade mr. F. J. baron van Hövell tot Westerflier. OVERLOON, Mej. Truus Henckens slaagde voor het bewaarschool examen. Laakbare praktijken bij het verkoopen van corsetten. Niet alleen te Amsterdam, doch ook in andere plaatsen blijken, naar de Tel. meldt, tal van firma's te bestaan, die er merkwaardige prak tij xen op na houden bij het ver koopen van corsetten en eenige andere artikelen. Uit alle deelen van het land zijn bij de politie van Amst erdam, die de zwendel krachtig bestrijdt, klachten binnengekomen over ondernemingen, die vooral op het platteland haar slachtoffers blijkbaar gemakkelijker vinden dan in de groote stad. Een der ergste gevallen van de schandelijke praktijken,- die sommige vertegenwoordigsters er op na hou den, is uit het plaatsje Hei en Boeicop bekend geworden. Aan het einde van de vorige maand verscheen hier zoo'n verkoopster van een Amsterdamsche firma bij een arme vrouw, die op doktersadvies een corset had gekocht, geheel naar een model, dat de medicus haar had voorgeschreven. De Amsterdamsche dame trof bet dus als erg slecht, maai geen nood, zij wist er wel raad op om dit slachtoffer, dat een inkomen van f 10 a f 11 per week heeft, een ander corset te „verkoopen." Zg deed dit met het volgende praatje Dat corset van den dokter moet u beslist niet meer dragen, mevrouw. U groeit er scheef in. Wij zien dat direct en daarom hebben de doktoren zoo'n hekel aan ons, begrijpt u wel Met deze praatjes wist de ver koopster de vrouw te bewegen een bestelbon te teekenen en f 4.50 van haar armoede vooruit te betalen.... Ook een zuster van de vrouw werd op ongeveer dezelfde wijze bedrogen. Gelukkig voor deze menschen kwam de politie achter deze zwendelprac- tijken. Een vrouw uit Piaam, die even eens een Amsterdamsche juffrouw op bezoek kreeg, werd op de volgen de manier er toe gebracht, een be stelbon te teek enen. Met de wel sprekendheid van een advocaat trachtte de vertegenwoordigster van dezelfde onderneming haar van de deugdelijkheid van een buikband te overtuigen. Tusschen het gesprek door informeerde de Amsterdamsche „dame", hoe het plaatsje, waar zij nu was, toch eigenlijk heette, Piaam, Pi-aam zei het slachtoffer eenige keeren, maar nog verstond de ver koopster het niet en met een be minnelijk gebaar vroeg zg de vrouw, of zij het even op een papiertje wilde zetten. Zij drukte haar slacht offer een bestelbon voor den neus en de niets kwaads vermoedende boerenvrouw schreef den naam Piaam op de bestelbon. Nu moet u hieronder nog even den naam van uw man zetten, be toogde de verkoopster weer. De vrouw deed het. Toen kwam de aap uit de mouw. Want nauwelijks stond de naam van den man onder de bestelbon of de verkoopster zei op zeer duidelgken toon: En nu moet u een derde van de som betalen... Want u hebt nu besteld, juffrouw, wat geschreven staat, staat nu eenmaal geschreven. En de arme vrouw betaalde Op nog tal van andere manieren hebben deze Amsterdamsche firma's, die hare vertegenwoordigsters blijk baar al zeer slecht onder den duim hebben, tientallen menschen bedrogen Zoovele zelfs, dat de Amsterdam sche politie heeft ingegrepen en met alle middelen, die haar ten dienste staan, een einde aan deze zwendel- praktijken zal maken. Nieuw rang in het leger. Naar men het „Nwsbl. v.h. N." van bevoegde zijde mededeelt, zal binnenkort aan een lang gekoester- den wensch van de beroeps-onder officieren worden voldaan door het invoeren van dén rang van sergeant (wachtmeester) 1ste klasse, waar voor een af zonderlij k onderscheidings- teeken wordt vastgesteld. Voor aanstelling in dezen rang komen alleen in aanmerking beroeps sergeanten (wachtmeesters en fouriers) die voldaan hebben aan het examen voor een hoogeren rang en als zoodanig op één der candi- datenlijsten staan aange teekend. Hooge prijzen voor inlandsch hout. Hoewel het eigenlijke kapseizoen in onze bosschen nog nauwelijks begonnen is, openbaai t zich 'reeds in de meeste boschstreken een groote bedrijvigheid in de exploitatie, die te meer opvalt, omdat de achter ons liggende jaren van ongekende slapte waren. Reeds het vorig jaar, na de munt- correctie trad er verbetering van de hopeloos lage prijzen, die jaren lang de mogelijkheid voor loonende ex ploitatie hadden buitengesloten, doch voordat deze verbetering goed kon doorwerken, was het vellingsseizoen verstreken. Sindsdien heeft de algemeene hausse op de wereldhoutmarkt, nog versterkt door een niet minder hard oploopen van de zeevrachten, ook voor de Nederlandsche houtteelt in het nu begonnen seizoen zeer gun stige vooruitzichten geopend. Met name voor het hoofdprodukt onzer bosschen, het mijnhout, is groote vraag ontstaan. Deze wordt veroorzaakt door den hoogen prijs van het geïmporteerde product, zoodat ook de particuliere mijnen, die vorige jaren zoo goed als geen inlandsch hout kochten, op de inlandsche markt zijn gekomen. Ook het paal hout profiteert van den hoogen prijs van ingevoerde palen. Terwijl het vorig seizoen voor mijn- hout op stam ongeveer in het mid den des lands een prijs gold van f 4.50 a f 5 per M3., thans is deze gestegen tot f 9 a f 10, hetgeen op een stijging van ongeveer 100 pet. neerkomt. Ook het zware eikenhout van goede kwaliteit wordt tegenwoordig weer goed betaald en prijzen van f 50 a f 55 per M3. op stam zijn geen zeldzaamheid. Alleen de canada populieren, na de dennen de voor naamste houtsoort voor onze hout teelt, hebben dien prijsopgang nog niet gevolgd. Men schrijft dit er aan toe, dat de lucifersfabrieken, de voornaamste afnemers van dit soort hout, nog vrij belangrijken voorraad zouden hebben. Daar zich nu echter sinds kort- een nieuwe gegadigde voor het inlandsch populierenhout heeft opgedaan, n.l. de pepierindustrie in ons land, hetgeen ongetwijfeld verband houdt met de groote stijging van de fijnsparpapierhoutprijzen, is het waarschijnlijk te achten, dat in het aanstaande vellingsseizoen ook het populierenhout van de gunst'ge conjunctuur zal gaan profiteeren. Het ligt voor de hand, dat onder deze omstandigheden in den komenden winter veel bosschen en lanen onder de bijl zullen vallen en dit zal wel aanleiding geven tot allerlei uitingen van bezorgdheid voor het behoud van het natuurschoon. Er is echter, ook al wordt er op zeer ruime schaal geveld, voorshands geen reden tot ongerustheid, want door het eeoige jaren uitstellen van veel overigens volkomen normale vellingen wegens de lage prijzen is er bij het parti culiere boschbezit een groote achter stand in de vellingen en dunningen gekomen, zoodat het zelfs voor den boschtoestand van ons land zeer wenschelgk is, dat op ruime schaal gehakt wordt. En niet minder is dit te wenschen voor de werkverruiming in het vrije bedrijf ten plaitelande, die door een opleven van de bedrijvig heid in het bosch- en houtbedrijf en vervolgens ook door beter afzet voor het kweekersbedrijf ten zeerste gebaat is. Mond- en klauwzeer. Meer dan vijf en twintig jaar ge leden kreeg ik eens het bezoek van een pater, die een middel tegen mond- en klauwzeer kende. Deze pater was een brave en onzelfzuch tige mensch. Hij wist, wat hij wist meende het althans en achtte zich geroepen om de boeren van een hunner grootste plagen af te helpen. Om geld was het hem geenszins begonnen. Hij liet op de drukkerij van de krant, waar ik werkzaam was een boekje drukken, dat ver krijgbaar werd gesteld voor 'n dubbeltje of vijftien cent, precies weet ik het niet meer, maar het boekje ging in elk geval „tegen kostprijs" en daarin stond precies omschreven wè.t men te doen had, Het hoofdbestanddeel van het krui denbrouwsel was naar ik me herin ner, thym. Het middel heette onfeilbaar. Ik maakte me er nogal druk voor, want ik geloofde vast in de thymzaak, zooals ik in den pater geloofde en nóg geloof in alle goede menschen. De uitvinder nam proeven in uitge breide omgeving, want nu schiet het me weer te binnen de methode was behalve geneesmiddel vóóral voorbehoedmiddel. En het ging een tijdlang goed, De

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6