Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs De pers en chantage. Buitenland. „Het huis met de trapjes'' Jók. Jeuk en-tyóuuteh, £an^tuiat ia Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 9 October 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 41 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 50 cent PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 5i Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering Chanteurs en chanteuses zijn de slimste, geraffineerdste, ge- méénste wreedste menschelijke hyena's der samenleving. Voor sommigen onzer lezers en lezeressen is het misschien niet ondienstig om nader te om schrijven, over welk soort mis dadigers we het hier hebben. Chanteurs zijn de mannen chanteuses de vrouwen, die er op uit zijn om 'n misstap van den een of anderen medemensch liefst een „gezeten" burger, te weten te komen desnoods zoo'n medemensch met opzet in een minder eerbare positie te brengen om dan de kennis van feiten uit te buiten door af persing van geld. Onder bedreiging van open baarmaking in eenig geschrift, of melding aan de politie, dan wel mededeeling aan de echtge- noote, of aan vader en moeder, wordt de gechanteerde bewogen om te betalen, telkens weer op nieuw, tot-ie niet meer kan en geruïneerd is. Groot is het aan tat zelfmoorden als gevolg van chantage. Over het algemeen heeft men er geen idee van, hoe ontzaglijk veel menschen slachtoffers van chantage zijn In de grooie steden leven vele misdadigers uitsluitend van de opbrengsten van dit „vak". Ook in kleinere plaatsen ech ter en op het platteland wordt dikwijls chantage gepleegd. Niet systematisch door „beroepslie- den", maar incidenteel door lieden, wier slechte inborst er toe leidt, dat ze voordeel gaan zoeken van toevallig verworven wetenschap van de afdwalingen van anderen. Het leven van de(n) gechan teerde is een hel. Dag-in dag-uit hangt hem de bedreiging boven het hoofd van het „schandaal". Om het af te wenden moet er telkens opnieuw weer worden betaald. Heel wat gechanteerden zijn er in hun angst bovendien toe gekomen om zich uiteindelijk aan het bezit van anderen te vergrijpen. Chantage is een misdaad, welke uiterst moeilijk te achterhalen is, omdat de ge-chanteerde om der gevolgen wil niet durft te spreken, het eenige middel niet durft aan .grijpen, wat hem zou kunnen verlossen: melding bij de politie. Heel wat misdrijven van verduis tering, welke onverklaarbaar schijnen voor de rechtbank, om dat niet vast te stellen is, waar het geld bleef, hebben gepleegde chantage tot achtergrond. Er is slechts één middel om het kwaad te beperken: de ge chanteerde moet weten, dat hij bij melding van het geval aan de politie op de grootst mo gelijke discretie kan reken, én van de zijde van politie en jus titie én vooral ook van de zijde der pers. De pers is, zonder het te willen de heftigste bondgenoot van den chantagepleger. Van dat laatste zullen we een recent voorbeeld aanhalen, omdat er in dit geval toch geen stukken en brokken meer te maken zijn. Die werden al gemaakt. Dinsdagmorgen vermeldden de dagbladen op waarlijk discrete wijze een ernstig geval van chan tage uit Amsterdam. Eén groot Amsterdamsch dagblad houdt er inzake discretie een eigen begrip °P na. We lazen b.v. Amsterdam, 4 Oct. Een zeer ernstig geval van chantage is bij de zedenpolitie aanhangig ge maakt. Een bekend Amsterdam mer, dien wij den heer X zullen noemen.... Let wel, hoe discreet de zaak wordt behandeld. Het slachtoffer wordt als „de heerX" aangeduid. Maar een klein tipje wil de re dactie toch wel geven: „de man ls bekend Amsterdammer". We lezen voorts: De politie meent, dat er in de hoofdstad zeer veel gevallen van chantage voorkomen, die haar niet bekend zijn, daar de slachtoffers openbaarheid vree zen, die echter bij aangifte uit gesloten is. De namen van de betrokkenen worden èn door de justitie èn door de politie vol komen geheim gehouden. De politie raadt daarom iedereen die gechanteerd wordt aan, zich onverwijld tot haar te wenden. Dus: de redactie ziet in, van hoe groot belang het is, dat de slachtoffers naar de politie gaan. Ze hoeven geen openbaarheid te vreezen; deze wordt uitgesloten genoemd bij aangifte. Maar toch weet de meerbe- doelde redactie de feiten in kleur en geur te vertellen en ze doet dat ook. De lezers krijgen heel 't verhaal voorgezet van de vrouw die in gegoede kringen verkeert, den „bekenden Amsterdammer" tot het aanknoopen van intieme relaties weet te bewegen en hem dan een totale som van f 20.000 weet af te persen. De „bekende Amsterdammer" wordt nader aan geduid als hebbende „een aan zienlijke positie in een groote zaak." En dan vervolgt het ver haal: Op een gegeven dag ging de heer X met zijn vrouw op reis, naar het Noorden. Te voren was de chanteuse bij hem gekomen en had hem geprest.... ook haar mee te nemen, daar zij „ook wel eens een reisje wilde maken Zij slapte in denzelfde trein als hei echtpaar... alleen in 'n andere coupé. Doch waar de twee ook gingen, over dook de chanteuse op en telkens moest de heer X., in 't diepste geheim, haar geld geven. Zij nam in 't zelfde hotel haar in trek.... zoodat de man inderdaad een vreeselijke vacantie door bracht. Tenslotte wenschte zij aan mevrouw voorgesteld te worden wat ook gebeurde. Men had immers verschillende ge meenschappelijke kennissen. De man, de vrouw en de chanteuse reisden gezamenlijk naar ons land terug. Toen de man tenslotte meer dan twintig mille gegeven had, en niet meer kon betalen, deed hij wat hij veel eerder had moeten doen: hij ging naar de Zedenpolitie, legde de geheeie zaak uit. Denzelfden dag nog zat de vrouw achter slot op het bureau der Zedenpolitie. Als de vrouw van „mijnheer X", die aldus nauwkeurig haar jongste vacanliereisje in de krant beschreven vindt, nu nóg niet weet, hoe de werkelijke naam is van den „bekenden Amsterdam mer" met de „aanzienlijke positie een groote zaak", dan... had mijnheer X nooit f 20.000 hoeven uit te geven om het geheim voor haar verborgen te houden. Want dan is ze totaal zonder begrip en verstand. Alle chanteurs in den lande moeien wel een loflied op het groote Amsterdamsche blad heb ben gezongen, toen ze het geval van den heer X op deze discrete wijze vonden behandeld. En ze hebben ongetwijfeld direct een telefoontje doorgegeven aan hun slachtoffers om van dezen een nieuwe aderlating te vorderen. Het succes van dezen eisch was vooraf verzekerd, want het moet dien slachtoffers de stuipen op het fijt hebben gejaagd toen ze daar zwart-op-wit in de krant lazen, welke opvattingen de politie en een zekere boule vardpers hebben van het begrip „discretie". Leven onze bondge- noolenzullen de misdadigers hebben gedacht. We vinden deze geschiedenis heel ergerlijk. En we vragen ons af: wat moet er gebeuren Moet er maar dan zoo spoe dig mogelijkpen wet worden gemaakt, waarin de pers aan redelijke banden wordt gelegd Of is het nog mogelijk, dat de Nederlandsche pers haar eigen fatsoen beschermt door een ai- gemeene onderlinge overeen komst om geen bijzonderheden te vermelden van chantage-ge- vailen en zich aldus niet tot bondgenoofen te maken van het ploertigste soort misdadigers Md. naar men gelooft niet eens noodig zijn. Alleen een bedreiging met zulk een maatregel door de leidende mo gendheden in samenwerking met de Vereenigde Staten zou voldoende zijn om aaa het verderfelijk gedoe (het bommenwerpen op non-combattan ten) paal en perk te stellen. Zal Amerika Europa redden Opzienbarende rede van Roosevelt. In een sensationeele rede, uitge sproken ter gelegenheid van de over dracht der zesmillioen-brug te Chicago, heeft president Roosevelt de Vereenigde Staten gewaarschuwd tegen een mogelijke agressie, indien geen paal en perk gesteld wordt aan de „internationale anarchie". Hij stelde in deze rede voor, er bij de vredelievende naties op aan te dringen, agressieve naties „onder quarantaine te stellen" en zoodoen de de gerechtigheid in de wereld te handhaven. De toespraak deed onmiddellijk bij velen het vermoeden opkomen, dat de Vereenigde Staten zich bij de sancties tegen aanvallers zouden willen aansluiten. Geen neutraliteit meer In de jaren na den oorlog is men het in de Ver. Staten consequent als de hoogste politieke wijsheid blijven beschouwen om zich neutraal te be- toonen, d.i. zich buiten elk conflict te houden. Het Congres heeft zelfs een wet aangenomen, waarin wordt bepaald, dat geen levering van wa penen, benzine en ander oorlogstuig aan een der strijdende partijen mag plaats hebben, zoo een oorlogstoe stand tusschen twee landen is inge treden. Dusongeacht, of het land aangevallen wordt of aanvaller is. Het is duidelijk, dat deze houding van de Ver. Staten de brutalen brutaler heeft gemaakt. Groote landen, die zwakkere staten aanval len, zijn er ten zeerste mee gebaat, ze weten, dat hun tegenpartij door de groote beschaafde naties in den steek wordt gelaten. De politiek van Amerika heeft er toe geleid, dat de aanvalslust van imperialistische staten met den dag grooter werd. Is men in Washington tot inkeer gekomen en bereid om de neutrali teitspolitiek op te geven Veroordeeling van agressie. In scherpe bewoordingen heeft Roosevelt zich zonder de namen dezer rijken te noemen tegen Duitschland, Italië eD Japan gekeerd. Roosevelt beschuldigde voorts diegenen van het schenden van ver dragen, inclusief het Kellog-Briand- pact en het negenmogendhedenver- drag. die zonder oorlogsverklaring zonder waarschuwing en onge grond de civiele bevolking, waar onder vrouwen en kinderen, op de meest barbaarsche wijze door lucht bombardementen vermoorden. In tijden, die als vredestijd be stempeld worden, worden schepen, ongegrond en ongewaarschuwd, aan gevallen en getorpedeerd. Er zijn naties, die aanmoedigen partij kiezen in burgeroorlogen in landen, die haar nooit eenig leed berokkend hebbennaties, die voor zichzelf de vrijheid opeischen, weige ren die aan anderen. Roosevelt waarschuwde nogmaals tegen isolatie, die immers geen pro tectie is. Roosevelt zeide, dat de politieke situatie ernstige ongerustheid wekt bij alle volken, die in vrede en vriendschap met elkaar wenschen te leven. Er heerscht thans een terreur en de minachting voor het internationale recht is zóó groot geworden, dat de fundamenten der beschaving daardoor bedreigd wor den. De internationale anarchie vernielt alle grondslagen van den vrede en brengt de veiligheid van iederen staat, klein of groot, in gevaar. Onschuldige volken worden wree- delijk geofferd aan de begeerte naar macht en hegemonie, die ieder ge zond verstand mist. Indien wij een wereld, waarin wij vrij mogen ademen en zonder vrees in vriendschap kunnen leven, willen behouden, moeten de vredelievende naties met gemeenschappelijke krachtsinspanning de wetten en be ginselen, waarop de ware vrede steunt, verdedigen. Indien de beschaving moet blijven bestaan, moeten de beginselen van den vrede hersteld worden. De indruk in het buitenland. Te Londen heeft Roosevelt's rede de grootste opmerkzaamheid gewekt. Ze wordt als een eerste officieel teeken be schouwd, dat de Vereenigde Staten tot samenwerking bereid zijn. Van Britsche regeeringszijde wordt verklaard, dat de rede een volkomen verrassing is geweest. In diplomatieke kringen zou het verwondering wekken, wanneer Roo sevelt zijn rede door een dipiomatiek contact nemen te Londen, Parijs en elders zou laten volgen. Het zoogenaamde „quarantaine" voorstel, door Roosevelt gedaan, zou, Te Parijs j is men evenzeer aangenaam ver rast door Roosevelt's optreden. De hoofdlijnen der Fraosche buiten- landsche politiek, zoo wordt gezegd, zijn in overeenstemming met Roose velt's standpunt. Frankrijk js tot nu toe immer er op uit geweest, dat door goeden wil bezielde mogendheden een groep zouden vormen, die in oogenblikken van gevaar bereid is, een front te vormen. Te Moskou meent men, naar berichten van daar vermelden, dat de rede van Roosevelt in vele opzichten een vreugdevollen weerklank in Sovjet-Rusland zal vinden, vooral daar juist in de laatste maanden de sovjet-pers haar onbehagen over het isoleeringsstre- ven der Ver. Staten heeft uitge sproken. De veroordeeling van het bommen werpen op non-combattanten en het tot zinken brengen van handels schepen beantwoordt volkomen aan de Russische opvatting, zooals ze juist met betrekking tot het Verre Oosten herhaaldelijk is geuit. Aldus heet het in de bedoelde berichten. Te Rome is er verbijstering en nauwelijks be dwongen woede. Men heet er zich „pijnlijk getroffen, daar Italië er naar streeft, goede betrekkingen met de Ver. Staten te onderhouden". Te Berlijn geeft men voor, groote verbazing te koesteren over het blijkbaar prijs geven van de isoleeriagspolitiek door Amerika. Men tracht den indruk van Roosevelt's rede op de Duitsche bevolking te verzwakken door er op te wijzen, dat Amerika's president vooral het bolsjewisme heeft willen brandmerken. De oogst der granen in verschillende streken. We booren en lezen zooveel van den invoer van granen uit andere landen en werelddeelen, dat het mo gelijk voor onze lezers wel interes sant is te vernemen, in welke tgden van het jaar de oogsten vallen over de geheeie wereld. Geoogst wordt in: Januari en Februari: in Zuid- Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland en Egypte. Maart: in Voor Indië. April: in Klein-Azië, Mexico en Perzië. Mei: Algiers, Marocco, Midden-Azië China en Japan. Juni: Spanje, Turkije, Californië en de Zuidelijke staten van Noord- Amerika. Augustus: Midden-Rusland, Neder land, België, Noord-Duitschland. SeptemberOctober, Noord-Rus land, Noorwegen en Zweden. November: Zuid-Afrika, Peru. December: Birma. We zien dus, dat er nagenoeg het heele jaar door wordt geoogst. Wat de maïsoogst betreft, kunnen we in het algemeen zeggen, dat deze oogst in de meeste landen circa 2 maanden later valt als hierboven is aangegeven voor de granen. is het huis van fijne Maatkleeding voor Dames en Heeren. Moderne coupe. Degelijke afwerking. Bekroond met te prijs op den f.1. A gehouden Vak wedstrijd. w Telefoon 162. De extra B.-steun. De minister van Sociale Zaken heeft voor den extra B-steun, waar over wij laatst schreven, thans een bedrag van f 800.000 aangevraagd. Dit bedrag is bestemd voor den bijslag op door werkloozen bespaarde gelden, uitsluitend voor aanschaffing van kleeding, schoeisel en beddegoed. Zooals men weet is de regeling aldus. Voor een wekelijks gespaard bedrag van 25 cents komt een bg- slag van 25 cents beschikbaar inge val van een gezin tot en met vier kinderenis het kindertal hooger, dan komt er een bijslag van 40 cents. Indien er geen gezinnen met meer dan vier kinderen onder de werk loozen waren, zou uit het aangevraag de bedrag van f 800.000 blijken, dat ook de werkloozen zelf f 800.000 moeten sparen alvorens deze acht ton verbruikt kunnen worden. Het aantal gezinnen met meer aan vier kinderen kunnen wg natuurlijk niet schatten, maar men blgft toch wel aan den veiligen kant als men aan neemt dat tegenover deze acht ton ieder geval een zes ton moeten gespaard worden door de werkloozen, alvorens het crediet, dat de minister vraagt, zijn doel bereikt. Dit cijfer stelt het gebrekkige, het peuterige van dezen heelen maatregel opnieuw in het licht. In veel gezin nen zal een kwartje per week moeten worden ontworsteld aan andere, onmisbare levensbenoodigd- heden. En had dit offer dan nog een voelbaar resultaat in den vorm van een grooteren bijslag, b.v. van drie kwartjes, dan zou men zich in die gezinnen het offer nog wel getroosten. In het geheel genomen zou er dan iets gedaan kunnen worden. Maar het eene kwartje brengt voor gezinnen met niet meer dan vier kinderen, niet méér aan dan nóg een kwartje alles bij elkaar zegge zes en twintig gulden per jaar. Als extra-bijslag voor een gezin van zes personen geeft het rijk dan zegge dertien gulden. Het is politiek van zéér klein formaat. VREUGDE EN ROUW der K. L. M. Nog was de vreugdestemming niet geweken, welke in breeden nationa- len kring heerschte over de nieuwste ópvlucht der K.L.M. de instelling van een anderdaagschen dienst op Indië of daar kwam een dier verpletterende tijdingen binnen, wel ke van tijd tot tijd op droevige wijze aan de onvolmaaktheid van alle menschenwerk doet herinneren, ook al betreft dat een der bewon derenswaardigste uitingen der mo derne techniek. De K.L.M. is wederom in rouw gedompeld. Een der trot sche vogelen welke NederlandIndië vice-versa plegen te vliegen, is te Palembang neergestort, kort nadat het den grond had verlaten. Het verongelukte vliegtuig is de Specht; de namen der slachtoffers zijn; gezagvoerder Stork, boordme- chanicien Ruben en marconist Sto- dieck, allen gedood; de passagier Schoch zwaar gewond; het vierde lid der bemanning en de overige passagiers bleven ongedeerd. Vreugde en rouw.... De K.L.M. mag niet stilstaan, niet blijven treuren aan de baar dezer dooden. Ze moet voorwaarts, maar ter harte nemende elke les van de practrjk, steeds meer strevende naar de verwezenlijking van haar leuze: Veiligheid in het luchtverkeer. Het elftal compleet I De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. Patgn, heeft na zgn be- eediging, zijn ambtsbezigheden op het departement aangevangen. Hiermede is het elftal compleet Moge het vele successen boeken in den strijd voor de waarachtige belangen van heel het Nederlandsche volk. Begrooting Landbouw' crisisfonds. Teneinde onze lezers beter mogelijk te maken, straks bij de behandeling in de Tweede Kamer van het Land bouwcrisisfonds de discussies te volgen, laten we hier even op enkele feiten en cijfers het licht vallen. De uitgaven voor den gewonen dienst zijn voor 1938 geraamd op bijna 132 millioen, dat is circa 45 millioen lager dan voor 1937, dank zij de verbetering van den toestand in den landbouw, mede door de devaluatie. In 1937 zal het geraamde verlies waarschijnlijk veranderen in een voordeelig slot van 3 millioen. In de begrooting voor 1938 sluiten vrijwel alle afdeelingen met een nadeelig saldo. Het evenwicht wordt hersteld door het batig saldo van 1937 en het geraamde batig saldo op akkerbouw en veehouderij ad 20 millioen. 't Laatste bedrag komt uit de monopoliewinst op granen (14 millioen) en de winst op de tarwe- steunregeling (10 millioen). Het is dus de crisisbelasting op graan en graanproducten, waar door de landbouwsteun ook voor 1938 grootendeels mogelijk wordt gemaakt. De steun aan den zuivel kan ge heel worden betaald uit de crisis heffing op boter, margarine, spgsvet en spijsolie. Van het totaal geraamde steun bedrag voor 1938 van rond f 132.000.000 gaan als grootste be dragen f 78.000 000 naar de zuivel f 11.000.000 naar den tuinbouw en f 8 000.000 naar de suiker bieten. De kosten voor personeel en ad ministratie zgn voor 1938 in totaal op f 12.000.000 geschat. De resteerende millioenen zgn bestemd voor: kleine boeren, con sumptie-aardappelen, vlas, fabrieks aardappelen, varkens, visscherij, turf en restitutie van crisisheffiogen aan de pluimveehouderij. De ambtelijke controle eischt 12 millioen of bijna 10 pet. van het heele steunbedrag! P.T.T.-bedrijf floreert. De verlaging van enkele post- tarieven en die van telegrammen maakt, dat de ontvangsten op die diensten, thans nog achter blijven bij die van 1936. Telefoon en giro zorgen echter voor een overschot op 't totaal. Zoo blgft Augustus nog ruim f 127.000 boven het bedrag van Augustus 1936. In totaal leverden alle diensten van Jan. tot en met Augustus nog f 2.575 694 meer op dan dezelfde periode van 1936. September zal echter door de porto-verlaging wel een flinken neer slag gaan toonen. Dc gevaren van de grens. Katholiek Maastricht heeft zich met een adres tot den minister van Justitie gewend om maatregelen te nemen tegen het ontzettend gevaar van gelegenheden in België langs de grens, niet alleen voor de geestelijke en zedelijke belangen, maar ook voor de lichamelijke gezondheid van de Limburgsche bevolking. KORT NIEUWS. Te Zutphen is onder groote belangstelling, ook van de zijde der regeering, de eerste jeugdgevangenis voor jonge mannen geopend. Er zal daar veel werk worden gemaakt van de „opvoeding" der jeugdige delinquenten. Als opvolger van den heer E. Bergsma, als voorzitter van de A.N.W.B. is thans benoemd de heer Bloemen, burgemeester van Arnhem. - De eerste Nederlandsche ron selaar voor Spanje, die zich voor de rechtbank te verantwoorden kreeg, een Utrechtsch communist, hoorde zes maanden tegen zich eischen. - Bakhuys, tot voor kort onze nationale voetbalheld, is vlak voer zijn vertrek naar Metz nog even met de Rotterdamsche politie in contact geweest. Deze arresteerde hem, verdacht van den verkoop van in Voorschoten op afbetaling gekochte meubelen. Ook deze affaire Bakhuys werd weer „geregeld", zoodat hij den an deren dag weer op vrije voeten kon worden gesteld. - Voor drie maanden ligt Neder land weer geklonken in de boeien der schaakmeesters Euwe en Al- jechin, die elkaar in een tournooi van 30 partgen voor de tweede maal het wereldkampioenschap betwiste n. Onze landgenoot Dr. Euwe is niet slecht gestart VENRAY, 9 Oct. 1937. VOOR DE BESTRIJDING DER GODLOOZEN- BEWEGING. Aanstaanden Zondag zal, na alle vastgestelde H. Missen, buiten het kerkgebouw eene collecte gehouden worden tot steun van de vereeniging, die de bestrijding van degodloozen- beweging ten doel heeft, en tot steun van de slachtoffers van de ge loofsvervolging in de verschillende landen. Zgne Hoogw. Excellentie, Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond, beveelt deze collecte dringend in de milddadigheid der geloovigen aan. VERKIEZINGEN WATERSCHAP. In verband met de verkiezingen voor Hoogingelanden voor 't Water schap der Noord-Limb. beken ten Westen der Maas, welke gehouden zal worden op 13 Oct. a.s. van 9 uur voorm. tot 4 uur nam., wordt onder de aandacht van belanghebbende gebracht, dat hiervoor geen oproe pingen worden verzonden. Stemgerechtigd zgn zij, die drie of meer gulden Waterschapslasten moeten betalen. 't Stemrecht kan ook bg volmacht worden uitgeoefend. Formulieren zijn ter secretarie der Gemeenten Blerick, Helden, Horst, Meerlo, Sevenum en Wanssum en ten kantore van het Waterschap te Venray verkrijgbaar. Eenzelfde persoon mag niet meer dan twee volmachten. Zedelijke lichamen, stichtingen, maatschappijen, vennootschappen en coöperatieve instellingen worden ver tegenwoordigd door een lid van 't bestuur dier instellingen, daartoe door dat bestuur schriftelijk aangewezen. Om tot Hoofdingeland gekozen te worden moet men zijn stemgerech-

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1