FEUILLETON. Smeulend vuur. Buitenland. Provinciaal Nieuws Qera Wat die stoomwals betreft, zal den Directeur van Gemeentewerken verzocht worden eens een rentabiliteitsberekening op te zetten. De Heer POELS vraagt hierna, hoever de onderhandelingen in zake den weg VeulenYsselsteyn zijn gevorderd. De VOORZITTER antwoordt, dat Burgemeester en Wethouders be sprekingen hebben gevoerd met de belanghebbenden, waarbij de heer Jaegher niet aanwezig was, zoodat wat het eerste gedeelte van den weg betreft er nog geen gunstig resultaat is. Met de belanghebbenden bij het tweede gedeelte is echter een definitief resultaat bereikt. Deze menschen maakten bezwaar tegen geldelijke bijdrage, wel waren ze genegen om zelf voor dat geld te komen werken. De kosten van het eerste gedeelte zyn begroot op f 9000.en die van het tweede gedeelte op f 6300.(dit na aftrek van de toegezegde en nog te verwachten bijdrage). Burgemeester en Wethouders overwegen thans om voor te stellen deze kosten zoover mogelijk te dekken uit de meerdere rente, welke is verkregen door belegging van de koopsom van eertijds ver pachte gronden. Vermoedelijk zal hiervoor later de goedkeuring van Gedeputeerde Staten wel kunnen worden verkregen. De Heer STEEGHS vraagt hoe het staat met de plannen voor de verbetering van den weg OostrumCastenray. De VOORZITTER zegt, dat dit bekeken is, maar dat dit zooals het was gedacht, onmogelijk door de gemeente kan worden betaald. De Heer VERMEULEN meent, als de weg met een eenvoudig procédé behandeld wordt, zoodat de weg althans stofvrij is vooral in de kommen, dit reeds een mooie verbetering zal beteekenen. De Heer VAN HAREN meent, dat dit niet alleen beter is, maar wel licht ook goedkooper. De kantonnier krijgt daardoor minder werk »n de grint en kiezel worden niet meer zoo van den weg gereden. Ook de Heer MILLEN spreekt zich nog ervoor uit om dezen weg van een gesloten wegdek te voorzien. De Heer STEEGHS wijst er nog op, dat deze weg ook een vrij drukke verbindingsweg is. De Heer ARTS wijst er op,, dat bij de samenkomst van Maasheesche- weg en Stationsweg bij Goumans zoo slecht is aangegeven de richting Station, zoodat het herhaaldelijk voorkomt, dat op den Maasheescheweg auto's komen uit de richting Hofstraat, die naar het Station willen gaan. De VOORZITTER zegt toe eens te zullen bekijken hoe dit ware te verbeteren. De Heer VAN HAREN vraagt van wie die boom is daar op dien hoek. De VOORZITTER zegt, dat dit niet vaststaat, maar den Directeur van Gemeentewerken is opgedragen daarnaar een onderzoek in te stellen en te bekijken, hoe de doelmatigste verbetering kan worden aangebracht. Nu die boom toch dood is zal hij in elk geval wel moeten verdwijnen. De Heeren VAN HAREN en ARTS wijzen hierna nog op de gevaar lijke stopplaatsen van de gemeente-autobus, zoowel hier bij het Gemeente huis als op den hoek bij Goumans. De VOORZITTER zegt toe, ook hieraan zijn aandacht te zullen wijden en eventueel de bussen eenige meiers verder of eenige meters verder terug te doen stoppen. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord ver langende, sluit -de VOORZITTER de vergadering met gebed. Mond- en klauwzeer. Ook in onze contreien heeft deze gevreesde veeziekte helaas haar in trede gedaan. Het lijkt ons daarom wenschelijkon derstaande behartenswaardige wen ken, die de directeur van de F.oosen- daalsche fokcentrale in het Dagbl. v. N.Br. schrijft ook aan onze lezers voor te leggen: Naast de tuberculose (voornamelijk met het oog op de gezondheid van den mensch) en het besmettelgk ver werpen, is het wel de meest gevreesde veeziekte vooral omdat mond- en klauwzeer zulke nare gevolgen met zich meesleept, wanneer de ziekte zelf reeds verdwenen is. Denken we maar even aan de tallooze uierge breken en het van de been geraken van de beesten. Er is reeds va&k en veel overge schreven en gepraat, zoodat we bang zijn om in herhaling te vervallen, maar waar het mond- en klauwzeer, helaas, voorloopig 't gesprek van den dag zal zyn, gaan we er toch toe over. Allereerst dan waar de practijk het eerst naar vraagt: „Wat kan ik in gevallen van mond- en klauwzeer doen, om de nadeelen zoo gering mogelijk te doen zijn Ons dunkt, dat we niet beter kunnen doen, dan hier over te nemen, de wenken van inspecteur Kirch. Op de eerste plaats meewerken Oorspronkelijke Roman door B. VIELER, schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. 23. De Klaproos glimlachte en deed zooals haar was geboden; waarop de dokter naar de secretaris vertrok. Vrouw Hermes keek den zonder lingen klant, waarvan ze al zooveel wonderdingen had hooren vertellen, oplettend aan, lerwijl deze door het raam naar buiten tuurde. Nunzio had een tamelijk lange figuur, erg breed in de schouders, maar volstrekt niet vleezig. Het beenderengestel was buitengewoon zwaar en de pezen of spieren van staaldraadkwaliteit. Op het hoofd droeg hij een ouden vilten hoed met een geel en rood gestreept lint er omheen. Over de schouders hing de onmisbare poncho, een soort deken met een opening in het midden, om het hoofd door te steken. Dit kleedingstuk dient overdag als mantel tegen koude eo regen, terwijl het 's nachts als slaapdeken gebruikt wordt. De poncho van Nunzio was erg in 't oogvallend, geelbruin met roode strepen. Aan zijn laarzen van ongepoetst bruin 'eer, zaten ongekend groote zilveren sporen bevestigd, waarvan de met scherpe prikkels voorziene wieltjes wel de groote van een rijksdaalder hadden. Over de rijbroek droeg hij de bij de Ar- met het Veeartsenijkundig Staats toezicht. Verzwijgt de ziekte niet, wanneer ze soms onder uw vee stapel mocht voorkomeD. (Ge zijt trouwens wettelijk verplicht dit ter kennis te brengen van den burgemeester, zoodra het vee de voldoend bekende ziekteverschijn selen vertoont). Doet ge dat altijd Wordt soms nog niet eens gauw, Vindt ge dat wel zoo als het hoort Hoe zoudt gij erover den vóór de aangifte, het reeds aan getaste vee overgeschaard Wordt nog niet eens gauw, om een direct voordeel, eigen belang, vee afge leverd ken, wanneer uw collega zulks deed, terwijl uw veestapel nog vrij was Alleen wanneer de eerste gevallen direct worden aangegeven bestaat er mogelijkheid, dat de Overheid met kans op succes kan werken. Wanneer de smetstof ge legenheid krijgt zich links en rechts te verspreiden, is alle hoop ver loren, Levert in die gevallen geen melk aan de fabriek, voor dat ge er met den directeur over hebt gesproken. De boterfabriek is reeds zoo vaak een uitgangspunt geweest voor de verspreiding van besmet telijke veeziekten, denken we slechts aan het in den aanvang genoemde tuberculosegevaar. Volgt, n - de aangifte, de voorschriften, door of namens den Veeartsennij- kundigen Dienst verstrekt, stipt op. Bezoekt geen veemarkten, wan neer ge er niets te maken hebt en gentijnsche gaucho's gebruikelijke chiripa, een soort van rokje of broek van witte katoenen stof. Zijn baard begon van peper- en zoutkleur over te gaan naar wit toch zag Nunzio er niet oud uit en zeker niet versleten, 't Zou echter moeilijk geweest zijn den leeftijd van den ruwen klant te bepalen maar dat komt er ook minder op aan hijzelf wist niet hoe oud bij was en 't kon hem ook niets schelen. Dat soort menschen zou hier een zeer hoogen leeftijd kunnen bereiken daarginds in de pampas sterven er velen een betrekkelijk vroegen dood. De borrel scheen den gaucho goed gesmaakt te hebben. Hij keerde zich om naar de waardin en zei, met de hand naar het groote glas wijzend Otro vaso Wa zeet ie now Otters wasschen Waschtej geej ow eiges mer, menneke ik geleuf, da geej 't mier neudig hel as de ot'ers Er kwam echter niets van een tweeden borrel voor Nunzio, want de dokter keerde al weer terug, waarna de beide ruiters vertrokken, belangstellend nagekeken door alle bewoners der dorpstraatde jeugd kon er niet van profiteeren, omdat de school nog niet uit was. Den volgenden morgen stond het paard van Nunzio weer gekluisterd voor de deur van den Duiventros dezen keer was hij alleen, want hij was er stiekem tusschen uit geknepen Hij kende nu den weg naar de her berg en had den smaak van de jenever weer te pakken. Door met de hand een internatio nale drinkbeweging te maken, kon hij de Klaproos aan 't verstand laat geen vreemd bezoek op uw weiden of stallen toe. Niet, dat ge op deze wijze alle gevaar ontloopen kunt, de verspreiding der smetstof is vooral bij het mond- en klauw zeer verraderlijk, maar het is toch dwaas om zelfs datgene na te laten, wat ge zelf kunt doen om het gevaar te verkleinen. Vee markten staan in dit verband by het Veeartsenijkundig Staatstoe zicht in een zeer slechten reuk. Wat komt er meestal terecht van het zoo zeer noodige ontsmetten der veeauto's Vroeger had men 't afmaak- systeem, dat vele onzer lezers nog wel hebben gekend. Het heeft niets uitgehaald en veel geld gekost. Het mond- en klauwzeer bleef. In Duitschland heeft men een mond en klauwzeer instituut op het in de Oostzee gelegen eiland Reims. Denemarken heeft een soort gelijken dienst op het eiland Liud- holm, in Frankrijk kent men de onderzoekingen van prof. Roux. leerling van den vermaarden Pasteur, en zoo kan men doorgaan. In ons land is het vooral prof. Berger, die met den directeur van ons Onderzoekingsinstituut, dr. H. S. Frenkel, te Rotterdam, het onderzoek in handen heeft. Vooral dr. Frenkels onderzoekingen trek ken den laatsten tijd de aandacht, hoewel zijn idee, de smetstof, die zelfs met de fijnste microscopen niet zichtbaar te -maken is, en met gemak filters passeert, die in staat zijn de meeste bacteriën tegen te houden, te kweeken op levend weefsel, daarmede dieren ziek te maken en ze zoo een zeker weerstandsvermogen te geven, door hemzelf nog niet rijp geacht voor practische toepassing. Tóch mogen de veehouders ge rust weten, dat door de Vee- artsenijkundigen Dienst alles wordt gedaan om het raadsel tot een nadere oplossing te brengen. Feite lijk moet elk streven daartoe wor den gewaardeerd en mogelijk dat óók in andere richting de oplos sing gevonden kan worden. De opvattingen over de Bacteriophaag van d'Hérelle, waar men het ge neesmiddel zoekt bij die dieren, welke aan de beterhand zijn, en als het ware de anderen „besmet ten" om te genezen, mogen gerust óók onze volle aandacht blijven vragen. Op gevaar af, ons teveel te gaan begeven op diergeneeskunde en dus voor ons ongebaand terrein, geven we den veehouders nog den raad den dieren zooveel mogelijk tegemoet te komen bij het moeilijk opnemen van voedsel tengevolge van de pijnlijkheid der slijmvliezen en het samentrekken der spieren, enz., omdat de dieren, door het sterk achteruitgaan in voedings toestand óók hard achteruitgaan in weerstandsvermogen. MUSSOLINI IN DUITSCH- LAND TE GAST. De Italiaansche Duce is als gast van Hitier op ongekend luisterrijke wijze in Duitschland ontvangen. Tal van steden, welke hij op zijn rondreis Mussolini bezocht o.m. de manoeuvres in Mecklenburg aandeed, waren een en al schittering, de aankleeding was van een kost baarheid, als nog nimmer werd ver- brengen, dat bij jenever verlangde. Hij kreeg dan ook weer een groot tumblerglas vol oude klare, dat hij in een teug leegdronk. Daarna haalde hij onder den poncho een ledige benzinebus voor den dag, die hij in de garage gevonden had en beduidde de waardin, door met den wijsvinger nu eens op het blik en dan weer op de jeneverkruik in het buffet Ie wijzen, dat ze hem die bus vullen zou. Llena zei hij. Lena vroeg de waardin. Nunzio toonde zich verheugd, dat de herbergierster hem begon te be grijpen. Middelerwijl was ook hoar man naar binnen gekomen, natuurlijk vol verbazing over den eigenaardigen klant. Wiesius zei de Klaproos, op de benzinebus wijzend, dat nuumt heej zien Lena Doar wil ie snevel ien hebben. Ik zeuj ok liever ziene paternoster zien as zien Lena. Op de bus wijzend wijzend en de jeneverkruik ter hand nemend, vroeg ze den klant Hoeveul mot erien Nunzio snapte 't niet. Wat mag den elaslieke kei veur en taal spréken, zei de Klaproos tegen haar man. Middelerwijl wees Nunzio weer op zijn tumbler Otro vaso Da verstaoj ik al Dat heb 'k onthouwen van gisteren. Dat betei- kent zoveul as otters wasschen Meteen maakte ze een wippende drinkbeweging, waarover Nunzio lachte. Waarschijnlijk lachte hij omdat ze hem het glas weer volschonk. Met den vinger op het bovengedeelte toond. Ook alle dorpen, welke de Duce doortrok, waren prachtig op gedoft. Het heeft overigens geen zin om in deze rubriek van al die pracht en praal verslag te gaan doen, de keurcorpsen te noemen, welke Mus solini inspecteerde of de onderschei dingen te vermelden, waarop gast en gastheer elkaar over en weer tracteerden. De vraag is slechtsWat is de beteekenis voor de wereld van deze dictators-hartelijkheid Terwijl we dit schrijven is er nog geen officieel communiqué over de resultaten der besprekingen Hitler- Mussolini uitgegeven, maar deze laatste heeft zijn lijf-journalist, de bekende hoofdredacteur Gayda van het „Giornale d'Italia" mede op reis genomen. En deze vat het verloop der tot nog toe plaats gehad heb bende besprekingen, als volgt samen: •De beide groote leiders stellen hun solidariteit in dienst van den Euro- peeschen vrede, mits die vrede ge baseerd is op geestelijke, correcte, duidelijke en solide factoren. Vier voorwaarden zijn van essentieel be lang lo. Begrip en eerbied voor het fascisme en nationaal-socialisme bij andere naties, aan wie men nochtans de leerstellingen er van niet wil opdringen.; Er moet een einde komen aan het wantrouwen en be lastereu van het facisme en het nationaal-socialisme, zooals dat te vaak voorkomt in officieele rede voeringen van verantwoordelijke staatslieden van eenige mogend heden. 2o. De andere groote Europeesche mogendheden moeten Duitschland en Italië politieke, technische en vooral moreele pariteit verleenen bij elke gelegenheid en ten aanzien van alle problemen. 3o. Grooter begrip en meer eer bied voor de levensrechten en den vooruitgang van alle landen. De in ternationale rechtvaardigheid moet niet alleen in woorden, maar ook in daden toegepast worden. 4o. Solidariteit van alle landen in den strijd tegen het communisme waarvan men eindelijk de gemeen schappelijke gevaren moet inzien. Voor een dergelijk vredesplan, vervolgde Gayda, ls een buitenge woon politiek begrip voor den- inter nationalen samenhang noodig. Dat laatste is zonder meer duide lijk. Dat er tusschen Hitier en Mus- solihi „begrip" is, zal straks wel demonstratief worden getuigd met de afsluiting van een militair ver bond. De heeren zijn trouwens van plan om mekaar méér te gaan ontmoe ten. Mussolini heeft Hitier gezegd, dat hij „beslist eens gauw ook bij hém moet komen aanloopen." Wat Hitier heeft beloofd, zonder zich asn een datum te verbinden. Dramatische koningshulde. Ter gelegenheid van de verloving van den jongen koning Faroek van Egypte zouden 150.000 arbeiders langs het Ras Eltinpaleis trekken om op deze wijze hun medeleven en sympathie te toonen. Nadat de koning de verschillende leiders der delegaties had ontvangen vertoonde hij zich op het balcon, waardoor er onder het publiek, dat den optocht gadesloeg, zulk een gedrang ontstond, dat in een oogen- blik het geheele plein een gewoel van menschen was geworden, die elkaar heen en weer drongen. Gevolgen van jongensruzie. Een kloppartij tusschen twee school jongens te Fatsjitsi nabij Serajewo (Montenegro) is in een algemeenen veldslag tusschen de geheele dorps bevolking oataard, waarbij een der bewoners het leven verloor en 10 personen zware verwondingen op liepen. Eerst bemoeiden de moeders en vervolgens ook de vaders zich. met de vechtpartij vaa hun zoons. Daar na kwamen ook ooms, neven en tenslotte vreemden tusschenbeide, totdat het geheele dorp er bij be trokken was. Met revolvers, land bouwwerktuigen, stangen en andere wapens werd de strijd gevoerd. Ten slotte slaagde een afdeeling politie er in, aan het gevecht een einde te maken. der benzine wijzend, zei hij weer Llena Ik heb ow al ien de smiezen, menneke I zei de Klaproos. Geej wilt die stinkoliebus vol snevel hebben, 't Zal wel lekker smaken uut die kan Nunzio verstond er natuurlijk niets van en glimlachte maar. In de pam pas was hij gewoon geweest de jeneverkruiken steeds in petroleum- blikken te laten overgieten, wanneer hij naar de pulqueria in het pueblo ging om voorraad aguardiente op te doen, omdat er zoowal vijf kruiken in zoo'n bus gingen en deze op een paard gemakkelijker mee Ie nemen was dan vijf kruiken. De petrol eum- bijsmaak nam hij op den koop toe, zooveel als boonekamp ofbitterelixer. Er gingen werkelijk vijf liters jenever in de blikken bus. Nunzio's gezicht straalde van genoegen. Met de hand in den zak rammelend, zei bij lachend Quanto es Quanto vale Jao, menneke, da gleuf ik wel 1 As geej die portie ophebt en geej kwaamt dan is te vsllen.... Lachend keek ze naar Wiesius Heej begint al goed Hollandsch te praoten, hé, da kunde geej toch ok verstaon..,. as ie is kwaam te vallen. Nunzio had een handvol rijks daalders uit den zak gehaald en toonde die aan de Klaproos. Aha woode betalen Ja, lao'k is kieken.... viefmaol twiejvieftig.. da's net vief riksdaalders.... iehn twiei, drie, vier, vief... zowe is 't goed, mer now motte nog beta'en veur wa gedronken is.... twemmaol hedde den otter gewasschen.... Otro vaso bulderde Nunzio VENRAY, 2 Oct. 1937. KIESWET. Stemmen bij volmacht. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht op het bij de wet van 21 Juni 1928 inge- lascht artikel 4a der Kieswet, lui dende als volgt ,De kiezer is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, be voegd bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamhe den medebrengeri, dat hij herhaalde lijk of althans gedurende het ge deelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijDe afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijd vakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen, de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de in het .vorige lid itelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn". Bij het gewijzigde artikel 7 der Kieswet is bepaald, dat men, ten einde op de kiezerslijst te worden aangewezen als bevoegd om bij vol macht te stemmen, een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het Gemeente bestuur moet indienen in het laatste kwartaal van het vooraf gaande jaar. Voor de kiezerslijs't 1938/1939 (d.i. de lijst, welke op 22 Februari 1938 wordt vastgesteld en geldig is van 1 April 1938 tot en met 31 Maart 1939) zullen dergelijke verzoekschriften dus moeten worden ingediend tusschen 1 October en 1 Januari a.s. Formulieren voor deze verzoek schriften zijn vanaf heden tot en met 31 December a.s. kosteloos ver krijgbaar ter gemeente-secretarie, alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Venray, 21 September 1937. weer met glinsterende oogen. Woode nog ens den otter wasschen L- Si 1 riep de gaucho. Heurdewel dat ie goet beej- liert Now zit ie al Sie tege meej op zien Duitsch. Strak zeet ie nog gnadige Frau, pas mer op Wiesius, net as tegen de barones op 't kasüehl. Ze nam nog een rijksdaalder uit de hand van den gaucho en hield daarvan de drie groote oorlammen af. Eenige oogenblikken later galop peerde Nunzio in razende vaart langs het Kaböfke van den ontvan ger den weg op naar de Reigershorst. 't Was omstreeks het middaguur toen dokter Delmotte naar huis terugkeerde. Bij den rancho van Nunzio voorbijgaande, zag hij de drie paarden van den gaucho in den corral of omheining achter de hut loopen, waaruit hij kon afleiden dat de klant thuis was. De aanwezigheid der paarden was echter niet noodig om daaruit te constateeren, dat de eremiet in zijn kiuizenarij was, want men kon nu en dan zijn stem in zonderliage modu- lalies vernemen. Naderbij tredend vond de dokter den gaucho aan den zijkant van zijn but zittend op een als stoel dienende boomstomp bij een houtvuur, waar op aan een ijzeren driepoot een ketel hing Nunzio had zijn guitaar dwars voor zich en tokkelde daarop met zijn grove vingers eene begeleiding bij een zwaarmoedig can'o, dat hij nu eens uitbrulde, dan weer in half- geflqisterde mineurtoonen uitsterven liet. De dokter, die terstond gemerkt Motorrijder uit Horst aangereden. Zondagmiddag is de 40-jarige W. v. d. L. uit Horst, die op een motor fiets reed, ter hoogte van 'tTonger- scheplein te Maastricht in botsing gekomen met een taxi, tengevolge waarvan de man zyn linkerbeen heeft gebroken. Zijn tienjarig dochtertje, dat op de duo-zit zat, kwam met den schrik vrij. Van d. L. was uit Horst gekomen om een familielid te bezoeken bij de zusters van Calvarieberg. HORST. De Gemeenteraad alhier besloot een rioleeringsplan te laten maken en in de nieuwe veemarkthal centrale verwarming te laten aan leggen. HOLTHEES. Op het gehouden schuttersconcours, georganiseerd door de schutterij „O.L. Vr. Gilde" werden de pryzen behaald als volgt: Personeele prijzenle prijs H. Mulders, Bergen2e prijs L. Hen driks, Bergen3e prijs F. Michels, Bergen4e prijs A. Bonants, Holt- hees 5e prijs K. Koenders, Holthees; 6e prijs M. Weyers, Bergen 7e prijs W. Smits, Holthees. Kampioen vrije handle L. Hen driks, Bergen2e M. Weijers, Bergen; 3e K. Mulders, Bergen. OVERLOON. De Verkoopvereen. vergaderde onder voorzitterschap van den heer W. Crooymans. Uit het jaarverslag van den zaakvoerder J. Crooymans (Pzn.) bleek dat waren geleverd in het boekjaar 1936—37 399 stuks varkens vooreen bedrag van f 18.896.94. In het boekjaar 193536 waren er geleverd 720 stuks varkens, dus wel een bewijs van beperking. Er waren geleverd in het boek jaar 1936—1937 524 karren atroo met een gewicht 510570 K.G. voor een bedrag van f 1967.64. In het boekjaar 193536 waren er maar 134 karren stroo geleverd, dit is dus een vooruitgang^ Tot afgevaardigden voor de bonds vergadering werden gekozen A. M. Jans en als plaatsvervangers A. Hendriks en M. Gerrits, terwyl W. Crooymans werd herkozen als hoofd bestuurslid. Door B. en W. werd ingevolge het reglement autovervoer voor per sonen, vergunning verleend tot het exploiteeren van huurauto's voor 7 personen, aan de heeren J. Wilbers en P. Kusters. Raad van Arbeid. Stand op 1 Sept. 1937. Invaliditeitsrenten, aantal loopen- de renten 54035, totaal rentebedrag per jaar f 7.480.444.86. Ouderdoms renten, aantal loopende renten 119718, totaal rentebedrag p. j. f 18.177.863.60; Weduwenrenten, aantal loopende renten 37305, totaal rentebedrag per jaar f 5.865.234.15. Weezenrenten, aantal loopende renten 14053, totaal rentebedrag per jaar f5.865.23415 totaal f 33.435.594.61. Aantal gevallen, waarin verpleging of behandeling werd toegestaan 60904. Diakonaats wij dingen Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. had, uit welken hoek de wind waaide, trad op den kerel toe en zei op strengen toon in 't Spaansch Hoho, homlore! Wie heeft je die jenever gegeven Dit zeggend nam hij de naast den gaucho staande benzinebus ter hand, want don Alfredo kende zijne Pap penheimers en de gewoonte der gaucho's om aguardiente of brande wijn in benzine- of petroleumblikken te bewaren. De bus van Nunzio was bijna halfleeg, naar het geluid en het gewicht te oordeelen. Hallo, demonio 1 zei de dokter, Antwoord me La grasa muj er con la csra eDcarnada De dokter begreep dat Nunzio op zijn eigen houtje een jeneververken ningstocht naar het dorp ondernomen had Dat moe h t niet meer voorkomen daaruit zouden de grootste onheilen kunnen ontstaan. Luister goed, bestia, als je nog luisteren kuntIndien je nog een maal naar het dorp gaat zonder mijn begeleiding of verlof en ik je weer betrap dat je bussen vol jenever koopt, jaag ik je zonder erbarmen weg. Ik kan geen dronken paladijn voor mijn dochter gebruiken. Denk jij, dat de senorita Soledad nog ooit met jou zou willen uitrijden, wanneer wanneer ze wist, dat jij aan de aguardiente verslaafd bent. Geef mij nu dat geld terug, dat ik je voor heen, zonder daarbij na te denken, in handen gegeven heb Als je wat noodig hebt, kun je er mij om vragen, Wordt vervolgd, 't w Het n c, vóór o jas enkele te open sterk tcjde de weei 8pt 939 boe tee daarop jee 171 \eè gel m ge tot gemeen wijl vocjvye om een wordt. week i maar m t door'dei ve circa 30 Het ivz thans htn provincie n lijk dee oil; het We Tot wege de de zielr pre nomen, ttrvc het plaaiker by ook o dt h verwachtjgei bepaald Nu de jite veraigttD^g] aangetaat<aa uitzieken,] Het ludie zeer vers© a veestapel toi en klauman er betreurt Het mw ïjb5 Het onder zoovele feef begint j mj Oss opj w breiden. Qee Heeschl A Maas, Say ongevee^ecc waarvajde dagen. 1 De Q t< Met hke van deiian hadden ren Plantenh vorige van met hei dei kever jreei niet zt. werdenkee aaD getril schadelgj Maar kevers p totaal j gema; wege fkt Dienst ®td spoed jiQ tot gés- ve de ai' i Colorasker Nwe Jongt een tuil van if rekening cursus f lagf'en !B ISe INGI A. Tfde G 351' A. G f® D 3 va A- van M G. van Ve H. I91"1 5 SS( n. Paters e' M.J. hst heescb E. P- straat W. M Leunen M. G. stein I G. Paters*

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6