Sorteeren van fruit. BAKKERTJES Kenau in de school Buitenland. Provinciaal Nieuws bel waakzaam te zijn in het belang van hun kinderen en van zichzelf. Deze visie van een man uit de praktijk verdient ongetwijfeld de aandacht van alle welwillende Lim burgers, die het geestelijke moreele en ook het fysieke peil van de jeugd als een groot goed beschouwen, dat tegen alle dreigende gevaren verdedigd en beschermd moet worden. Hoe het vroeger was. De tijd ligt nog niet zooveel jaren achter ons, dat het handelsfruit erg stiefmoederlijk werd behandeld. Aan een goede verzorging tijdens den groei werd weinig gedaan, waar door de handelswaarde danig in het gedrang kwam. Wat men van den oogst aan te bieden had, werd meestal aan opkoopers, die de dorpen afliepen, van de hand gedaan. Gingen de prijzen tusschen koop en afleve ring omhoog, dan raakte men den boel gretig kwyt. In het tegenover gestelde geval liet de kooper zich of niet meer zien, of er werden zoo veel aanmerkingen gemaakt, dat men er niet zonder kleerscheuren afkwam. Dat was nog niet alles. Het was toentertyd nog geen uitzondering, dat het fruit van de boomen geschud werd. Een laag stroo er onder, en men meende, dat de val zacht was en de vruchten er niet door zouden lijden. Maar ook het geplukte fruit, dat naar markten of verkoopplaatsen gebracht werd, werd in manden en vaak in zakken aangevoerd. En de knecht vond het heelemaal niet erg, om met zijn spijkers beslagen schoe nen een wandeling over de zakken te maken, om de opgeladen waar een beetje beter te „sorteeren." Verbetering. Toen de fruitteelt zich in onze provincie geregeld uitbreidde, gevoel de men meer de behoefte, om ge legenheid te scheppen, waar het op gezette trjden aan de man gebracht werd. Zoo kwamen de fruitveilingen tot stand, waar elke fruitteler nu terecht kan. Zooals met alle begin, werd er aanvankelijk aan de veilingen heel wat fruit aangeboden, dat beter diende thuis gelaten te worden. De prijzen vielen dan ook danig tegen. Dan kregen de veilingen de schuld en zocht men weer zijn waar op de oude ma nier van de hand te doen. Doordat er verbetering kwam in de behandeling van de boomen en ook betere soorten werden aange plant, werd allengs de kwaliteit ver beterd en werden ook betere pryzen gemaakt. Men kwam ook meer tot het inzicht, dat de aangeboden waar van uniforme kwaliteit moest zijn. Amerika is ons hierin voorgegaan en wist door sterk doorgevoerde selectie als het ware de heele wereld met zijn fruitafzet te veroveren. Om een voorbeeld te noemen, werd op de Rotterdamsche veiling op 6 Nov. 1930 voor ruim een half millioen Holland- sche guldens Amerikaansche appelen verkocht. Op 17 November van dat zelfde jaar steeg dat bedrag zelfs tot een millioen. Deze feiten hebben ons de oogen geopend, of beter gezegd, openge broken, want elk jaar nog zien we in de Nederlandsche winkels in de wintertijden de lokkende roode Ame rikaansche waar prijken. Willen wij met het buitenland con- curreeren, dan moeten wij ook de noodige zorg besteden aan een doel matige sorteering en verpakking. En die waarschuwing uit den vreemde hebben onze fruittelers zich ter harte genomen. Dc oude sorteering. Aanvankelijk werd de sorteering alleen gedaan door de leveranciers zelf, en ieder deed dit naar eigen inzicht. Daardoor was er geen uni formiteit. Wat de een als tweede kwaliteit beschouwde, werd dooreen ander naar een hoogere klasse ver wezen. Dat deed de veilingen be sluiten, om zelf de sorteering ter hand te nemen, en dat is al een heele verbetering. Maar toch was men nog niet, waar men wezen moest. Men sorteerde alleen maar naar kwaliteit en niet naar grootte. Als eerste kwaliteit beschouwde men alleen, de groote en gave vruchten. Bij de tweede kwamen de kleinere gezonde en bovendien de grootere met lichte afwijkingen, terwijl de rest als derde kwaliteit in aanmerking kwam. Men kreeg zoodoende voor dezelfde kwa liteit toch nog een ongelijk product, wat voor het oog geen aangename indruk maakt. Dit bracht het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen op het denkbeeld, om een fruitcommissie in het leven te roepen, die tot taak had, voor het heele land een betere en uniforme sorteering te ontwerpen. Standaardsorteering. De regelen, door die commissie opgesteld, bekend onder den naam standaardsorteering voor appels en peren en is gebaseerd op sorteering naar kwaliteit en naar grootte. Tot de eerste kwaliteit behooren de heel gave vruchten en die met zeer kleine afwijkingen. Bij de tweede kwaliteit mogen iets meer afwijkingen voorkomen, terwijl de rest als derde kwaliteit wordt aangewezen. Ook kan het allerbeste fruit, zon der de minste afwijkingen, als elite- fruit aangeboden worden, waarbij de rest alleen gesorteerd kan worden als 2e en 3e kwaliteit. Naast deze kwalit.eitssorteering komt dan nog een sorteering naar de grootte. Hierdoor krijgt de eerste kwaliteit weer een onderverdeling van Extra, A. B en C, de tweede kwaliteit in Grof, A, B en C. terwijl de rest als derde kwaliteit, zonder meer wordt aangeduid, of ook nog kan onderscheiden worden in dikke en dunne. Dit systeem wordt reeds op ver schillende veilingen toegepast. Toch doen zich weer verschillen voor, waardoor verwarring kan ontstaan, 0! die zenuwhoofdpijn! Nediriandsch maar daartegen zijn im- f>rodiict mers die "AKKERTJES" 'n ware uitkomst! Onder vindt 'I zelf en neem 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Wanneer de Spanjaarden nog eens naar ons landje komen en Haarlem willen veroveren, dan weet ik een uitstekend vrouw-mensch, om het heele leger op de vlucht te jagen. U weet toch zeker, dat zooiets al eens méér is gebeurd Nooit gehoord van Kenau Hasse laar Ze stond boven op de stads muren en vuurde de ontmoedigde soldaten aan. Menig emmertje kokend water en brandend pek kieperde ze naar beneden, op 'n brutalen Span jaard, die 't wagen durfde in de nabijheid den muur te beklimmen. Dat gebeurde bij 't beleg van Haarlem in 1574. En aan haar is het te dan ken, dat de Hollandsche soldaten volhielden en tenslotte zegevierden. Die Kenau moet wel 'n buitenge woon mensch zijn geweest. Zoo heele maal geen sulletjeAan die ver maarde vaderlandsche vrouw werd ik onlangs herinnerd, toen ik stond tegenover 'n moeder met d'r kind. Laat ik het maar eerlijk bekennen: dat kind was in één woord een kruis in de school. En omdat er voorals nog geen wet bestaat die zegt, dat een leeraar gehoorzaam moet zijn aan z'n schoolkinderen, had ik den moed me niet te schikken naar haar grilletjes en onhebbelijkheidjes. Zelfs ging ik zóóver, dat ik het durfde straffen.... Stel je voor.... in 1937.... een schóólkind straffen. Ik moet zoo half en half buiten m'n eeuw hebben gestaan, dat ik zoóiets waagde. Maar u zit natuurlijk te wachten op die Kenau Hasselaar.... Even ge duld. Die „parele-moêr" wordt pas in 't laatste bedrijf getoond. Het strafwerk werd niet gemaakt.... „Me moeder wil 't niet hebben zei 't kind. Waarop ik het min of meer flauwe uitje verkocht, dat ze 't ook niet aan d'r moeder moest geven maar aan mij. De dag daarop... M'n „spijker aan m'n doodskist", m'n „schoolplaag", m'n „droomenverschrikker", komt met 'n papiertje op me af. Ik voelde 'n zekere trots. AhaIk had dus ge wonnen! Het kind, dat m'n collega's nooit hadden klein gekregen was mij onderdanig. Maar ik had te vlug geglorieerd O, menschelijke eigendunk, wat zit je toch diep in 'n hart. 't Papiertje bevatte geen strafwerk, maar 'n heel kort mededeelinkje waar geen woord Fransch by was: Meneer. Mijn dochter zal geen straf ma ken. Anders kom ik eens even met je praten. Ik hoop dat dit voldoende is. Vrouw Kroot. Zooals u ziet een zeer duidelijk briefje. U begint Kenau Hasselaar al te ruiken, niet waar Die kordate aan hef't Lijkt op 't gestamp van 'n paardenpoot. De ruiter zelf zag ik den volgen den dag, toen ik het kind dien avond had „schoolgehouden". Daar stonden ze voor me: moeder en kind. O, wat heeft het beeld van „moeder en kind" reeds vele kunstenaars ge- inspireerd. Wat zijn er heerlijke schil derijen gepenseeld, wat heeft de poëzie een prachtige, ontroerende verzen, en wat teer en innig heeft de muziek getoonzet het rjjke onder werp van: „moeder en kind". Maar, eerlijk gezegd, ik geloof dat nooit een kunstenaar tot deze inspi ratie was gebracht, hadde hij in mijn plaats geweest, en hadde hij aan schouwd: vrouw Kroot met haar kind. Woedend flikkerden haar felle oogen. De lippen maalden vast de woorden die ze zou uitwerpen. En toen kwam het: Vrouw Kroot stak van wal. O, 't was een vloed, een Niagara, een oceaan van woorden, die buite lend neerbonkten op m'n arme lijf. Zelfs de veer op haar hoedje was gewoonweg razendDie schudde en trilde van edele drift. Haar handen gooide ze in het luchtruim, en trok ze dan weer terug in haar zij. Juist als kinderen met 'n balletje aan 'n elastiekje dat kunnen. Ik trachtte haar te onderbreken, en vroeg of ik het kind even in een ander vertrek mocht laten, omdat we beter alléén konden praten. Maar och, wat was ik naief. „Me kind mag gerust hooren, wat d'r moeder zegtEn denk je soms dat ze die straf zal maken Nóóit. Denk ie dadde we ons door zulke hallevegare idioten laten belatafelen, als jij We zalle je an zien komme Jy met je lefZeker omdat je 'n boordje an heb, hè Daarom maggie arme kinderen maar slaan en trap pen en.... Ik schudde heftig, ten teeken dat ik nóóit geslagen had of getrapt. Maar toen werd de woede nog hooger. Schuim kwam op d'r lippen. Spatjes uit d'r mond stoven op m'n hoofd en kleeren. „Dat had er snoddorie nog bij motte kommeWat denken jullie wel LuilakkenNiksdoeners, dat je ben Effetjes zegge dat tweemaal twee vier is en dan je centjes maar op- strijke, hè En maar een fijn pakkie koope en dan maar opsnye, meheer Maar ik zeg je nóg 'ns: me dochter mèkkt de straf niet Ik knikte met 'n gezicht van: „dat doet ze wel „Wèl Wèl borst ze uit. Nou maar, dan is 't de laatste keer, dat je me dochter gezien heb. Dan doe ik ze pot hier en gunter, op een andere school. Kijk ze nog maar 'ns goed an, want je ziet ze niet meer. Ik voelde geen aandrang aan die uitnoodiging gehoor te geven, maar zei met 'n beminnelyk lachje dat dat de beste oplossing was. Met telkens een stapje, heb ik het stelletje ten slotte de deur uitgewerkt en kon niet nalaten bij den uitgang even te zeg gen: „Nou juffrouw, als ze in Haarlem nog eens een Kenau noodig hebben, dan moet u beslist solliciteeren." ,Is dat soms een scheldwoord gierde ze. Denk erom, hoor, schelden kunnen wij ookEn d'r vuist wie gelde voor m'n gezicht. Ik legde haar uit, dat Kenau een maal een heel leger soldaten op de vlucht had gejaagd en uitte de ver onderstelling, dat zij, vrouw Kroot, dat ook wel kon. Toen stapte ze de stoep af, en ik hoorde d'r nog mompelen. „Nou als 't motReken maar van jes Ik heb me al eens verdiept in het probleem, wat voor een persoon er eens uit dat bewuste kind zal groeien. Onder zulk een leiding, met zoo gru welijk weinig opvoeding zal 't later, dunkt me, worden een mislukking.... En dat dankt ze aan dat zeldzaam exemplaar dat zich haar moeder noemde. Och, ik weet het wel, zooals vrouw Kroot zijn er niet zoo héél veel. Maar toch.... wat zijn de ouders over het algemeen toch verbazend gauw ge krenkt, als hun kind wordt gestraft. En vooral als 't een klap om de ooren kreeg. Dan is de verontwaardiging groot. Is dat dan heusch zoo erg Waarlijk Ondergeteekende moet eerlijk bekennen, dat op z'n jeugdig lijf al meerdere stokken zijn versle ten. Dat er zelfs eenmaal een eindje hout op z'n rug kapotgesplinterd is en nooit heeft hij er ook maar eenige schade van gehad. Hij moet beken nen, dat 'n ouwe meester daartoe ook heusch wel reden had, want dat hij (d.i. ondergeteekende) was, wat je noemt een herriemaker. Maar on danks slagen heeft hy zich altijd ver heugd over een goede gezondheid. Maar enfin, laten we den stok in den hoek. Maar... woest worden om dat je kind alleen maar een heel ge wonen klap om z'n ooren kreeg.... "t Is overdreven en kinderachtig (Uit: „Overal".) Treinramp bij Kevelaer. Zondagmorgen om acht uur is een pelgrimstrein, die van Rommers- kirchen naar Kevelaer reed, in het station Holzheim by Neuss ontspoord. Een wagen werd verbrijzeld, drie andere beschadigd. Omtrent het aantal slachtoffers is bekend gemaakt, dat veertien personen gedood zijn, zestien werden zwaar- en vijf en twintig licht ge wond. Het onderzoek omtrent de oorzaak van de ontsporing is nog niet gesloten. Nader wordt gemeld, dat de loco motief en vier wagens van den trein zijn omgevallen. Uit de grootendeels vernielde wagens steeg een hartverscheurend gegil op van stervenden en gekwet sten. De verwarring was onbeschryfe- lijk, waardoor de hulpverleening in t begin uiterst moeilyk was. Energiek pakten de reddingscolon nes echter 't werk aan, en na ver loop van enkele uren was eenige orde geschapen, en kon men zich een beeld vormeD van den omvang der ramp. De trein was goed bezet met pel grims, en 't is daarom nog verwon derlijk, dat niet meer slachtoffers zijn gevallen. Vele reizigers waren door het gebeurde totaal overstuur, en de smart van degenen, die familie onder de slachtoffers hadden, was onbe schrijfelijk. Van alle zijden schoot hulp toe. Burgers, spoorwegpersoneel, dok ters, militairen, politie, S.A. mannen, van alle zijden stroomden de redders toe. In den beginne werd de verwar ring daardoor nog des te grooter, want iedereen ging op zijn eigen initiatief te werk. Het duurde echter Diet lang of men wist eenige organi satie in de hulpverleening te brengen. In geheel het gebied, waar het ongeluk is geschied, heerscht diepe verslagenheid, en ook te Kevelaer was iedereen diep onder den indruk bij 't vernemen van 't vreeselijke nieuws. Vlaggen werden halfstok geheschen, en in de kerken werd gebeden voor de zielerust van de slachtoffers. DE OORLOG IN CHINA Zware Japansche verliezen. Hoewel het vrywel zeker mag worden geacht, dat China de laatste instantie niet opgewassen zal blijken tegen het Japansche geweld, hebben de Japanners tot nog toe in China niets anders dan groote tegenslagen bekomen en verliezen geleden. We zullen onze lezers niet ver moeien met de vermelding van al de Chnineesche plaatsnamen, welke hun én ons, zoolang we ze niet op de kaart hebben opgezocht onbekend zijn, maar volstaan met de vaststelling van het feit, dat de Japanners rond Sjanghai niet schij nen te kunnen vorderen en telkens worden afgeslagen als ze een offen sief openen met nieuw gelande troepen. Ook in het Noorden van het land blijft hun strijd uiterst moeilyk. Uit teleurstelling beschieten de Japanners thans regelmatig de dichtbevolkte wijken van Sjanghai en deelden ze mede, dat ze gelet op den Chineeschen tegenstand deze millioenenstad wel niet zouden kunnen sparen. Steun voor de Chineezen. In regeeringskringen te Tokio is men uiterst verontwaardigd over de Russen, die reeds 39 vliegtuigen met een Russische bemanning in dienst zouden hebben gesteld aan het front van Sjanghaienkele honderden vliegtuigen zouden onderweg zijn. China, zoo zegt men te Tokio, wordt een tweede Spanje door de Russische inmengingeen wereld- catastrophe dreigt daardoor onaf wendbaar. Ook uit Mandsjoekwo zouden de Chineezen hulp ontvangen. Naar het officieele Chineesche persagentschap uit Sjanhai meldt, heeft zich de geheele tweede divisie van het Mandsjoekwo-leger, dat gestationneerd is in Noord-Tsjahar, aangesloten bij Nanking. Deze divisie zal in het Centrale Chinee sche leger worden opgenomen. Russische woede. Begrijpelijk is de Russische woede over de torpedeeringen, waaraan het meest de sovjetschepen ten offer vallen. De „Prawda" bv. zegt het volgende van de zaak „De Italiaansche fascistische ban dieten hebben schijnbaar vergeten, dat zij te doen hebben met de groote, proletarische mogendheid, die be schikt over een machtig rood leger en een roemrijke roode vloot, met een volk van 170 millioen menschen, dat vredelievend, doch vreeselyk in zijn toorn is. De Sovjet-Unie zal de brutale provocatie van de Italiaan sche fascisten niet dulden. De sovjet- regeering, die uitdrukking geeft aan den wil van de millioenen der volks massa en sterk is door de vurige liefde en aanhankelykheid van deze volksmassa, zal na een onderzoek van alle omstandigheden de teugel- looze Italiaansche bandieten tot de orde weten te roepen." VENRAY, 11 Sept. 1937. Concours Handboogschutterij „De Vriendschap." Op de doelen van de Handboog- schutterij „De Eendracht" Veulen had j.l. Zondag het laatste concours plaats van dit jaar van den Hand boogschutterskring „De Vriendschap" De prijzen werden behaald al3 volgt Eerste zestallen. Ie St. Anna 190 p2e Ons Genoe gen 183 p. (21) 3e St. Joris 183 p. (15); 4e H. Maria 164 p.; 5e Bata vieren 163 p.; 6e St. Hubertus 162 p.; 7e St. Antonius 160 p.; 8e St, Oda 148 p.; 9e de Eendracht 148 p.; 10e Diana 135 p.; lie St. Jozef 125 p.; 12e Willem Tell 117 p. Tweede zestallen. Ie Batavieren 162 p.; 2e St. An tonius 159 p.; 3e St. Anna 141 p.; 4e Ons Genoegen 128 p.; 5e St. Hubertus 118 p.; 6e St, Joris 107 p.; 7e Willem Teil 103 p.; 8e H. Maria 91 p.; 9e St. Oda 87 p.; 10e De Eendracht 83 p.; lie St. Jozef 82 p.; 12e Diana 74 p. Derde zestallen. Ie Batavieren 140 p.; 2e St. Anna 128 p.; 3e St. Joris 104 p.; 4e St. Hubertus 100 p.; 5e Ons Genoegen 89 p.; 6e St. Antonius 59 p. Bekers, klasse A. St. Joris 565 p. Klasse B. St. An tonius 481 p. Klasse C. Batavieren 415 p. Hoogste schutter over de 3 con coursen Jan Arts, Merselo. Schutters boven 60 jaar. Ie R. Lemmens 32 p.; 2e Hub. Custers 30 p.; 3e A. v. d. Water 21 p.; 4e A. Derks 20 p.; 5e Th. de Haart 20 p.; 6e W. Jacobs 17 p.; 7e M. Verheyen 16 p.; 8e H. Willems met 3 punten. Personeele wedstrijd. Ie J. Christiaans 25 punten. 2e J. Arts, 4 rozen. 3e H. Arts, 5 vieren. 4e L. Zegers, 4 drieën. 5e H. Custers, 4 tweeën. 6e H. Sanders, 4 eenen. Aanbesteding* Alhier werd onderhandsch aan besteed het wederopbouwen der ge- deeltelyk afgebrande woning van den Heer P. van de Vorle, kleermaker, aan de Langstraat alhier. Ingeschreven werd als volgt: L. Maassen f 1570 P. Wynhoven f 1565 P. Oudenhoven f 1560 G. Verstralen f 1553 Gielen-Arts-Maassen f 1528 A. Verbeek f 1497 J. A. Oudenhoven f 1492 Th. Siebers f 1480 Gebr. Oudenhoven f 1470 Th. Maassen f 1455 Gebr. Spee f 1414 G. Janssen f 1222 P. Potten f 1186 Aan den laagsten inschryver is het werk opgedragen. Succes der Handboogschutterij „St. Anna". Door de schutters van St. Anna werden op het te Cuyk gehouden concours een 8-tal pry zen behaald en wel by Indiana le corpsprys klasse B, 6e corpspr. klasse C. Eereteeken kl. C A. Poels. Eereteeken alle klassen P. Claes- sens. Bij de Batavieren: 2e corpsprijs klasse B, 4e corpspr. klasse C. Eereteeken klasse B W. Claessens Jr. Hoogst aantal punten over alle klassen, zijnde een medaille geschon ken door Dr. Deckers, W. Claessens Jr. De schutters, vooral de jongere, van harte proficiat met deze lauwe ren! Handboogsport. Op het te Cuyk gehouden drie daagsche concours, waaraan ruim 70 zestallen deelnamen, werden uit Venray nog de volgende pry zen be fcaald By „Indiana" Klasse B. 4e prys Willem Teil, Oirlo 85 punten. Rozenprrjs St. Joris, Leunen met 3 rozen. By „De Batavieren": Rozenprijs St. Joris Leunen met 3 rozen. Kampioen Willem Teil, Oirlo. Klasse C. 2e prijs Diana, Venray 87 punten. Eereteeken P. Wynhoven van Diana, Venray met 21 punten. Schuttersconcours. Bij de Schutterij „St. Anna" te Venray had Zondag een Concours plaais van den S.B.V.O. De wisselbeker werd wederom ge wonnen door de Schutterij „Sebas- tianus" te Sevenum. De verdere prijzen werden behaald als volgt Korps V.P. le Bergen, 2e Sevenum, 3e Well, 4e Holthees. 5e Geijsteren, Afferden, 7e Zandakker Venray, 8e Siebengewald, 9e St. Anna,Venray. Korps V.H.le Bergen, 2e Well, 3e Geijsteren, 4e Zandakker Venray, 5e Venray. Eerekruis L. Hendriks, Bergen. Koningskruis J. Welbers, Bergen. Keizerskruis J. vd Pasch,JSevenum. Extra aanbiedingle Bergen, 2e en 3e Sevenum. Personeelle L. Hendriks Bergen; 2e J. Welbers, Bergen3e P. Vul- lings, Sevenum4e K. Beckers, Holthees5e A. Kersten, Sieben gewald 6e K. Mulders, Bergen7e P. J. van Enckevort, Sevenum8e A. Büdiger, Siebengewald. Bond van Ruitcrclubs van den L.L.T.B. Door de Landel. Rijvereeniging ,De Pijts" te Grubbenvorst werd Zondag het sluitingsruiterfeest van seizoen 1937, voor de clubs ressor- teerende onder den kring Horst, ge organiseerd. De publieke belang stelling was zeer bevredigend. De prestatie der deelnemers pl.m. 100 paarden was zeer goed, 't getuigde vaD gestadig oefenen door de ruiters in de diverse clubs. Door de Castenraysche ruiters werden de volgende prijzen behaald: Aangespannen schoondraven en landbouwtuigpaarden 3e prys Th. Strijbosch, Castenray, met Bobby. Harddraven landbouwtuigpaarden: le prys J. Willems, Castenray, met George. Patrouille-springen: le prys L. R. De Eendracht, Castenray. Springconcours, 29 deelnemers, 9 hindernissen van 90 cM. tot 1.20 M.: 2e prys J. Claessens, Castenray, met Lorry; 3e prijs Fr. Weys, Casten ray, met Etty4e prijs F. Willems, Castenray, met N.N. Alleen de drie eerst geplaatsten reden het parcours foutloos. Hieruit blykt wel hoe moeilijk dit parcours te nemen was. RUITERSPORT. Limburgsche ruiters in Den Bosch. De Limburgsche ruiters hebben op het concours in den Bosch in vol doende mate bewezen, dat zij mee tellen in den lande. Daar voor dit concours een onge kend groote belangstelling bestond uit geheel Nederland, kan het niet minder of de Bond van Landel. Ry- vereenigingen van den L..L.T.B. beeft met één slag een serieus goede klank gekregen in alle kringen van ruiter sport-liefhebbers. Dit to urnooi werd georganiseerd ter gelegenheid van de nationale keuringen der merriën en hengsten ingeschreven en één der bekende stamboeken en werd uitgeschreven door de Nationale Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkery in Nederland. In alle categoriën dongen dan ook paarden mee, komende uit plaatsen verspreid liggende over geheel Nederland, van Limburg tot Fries land en van Zuid-Holland tot Zee land. De Limburgsche ruiters startten voor ditmaal nog slechts in twee nummers, t.w. in z.g. klavertje drie en 't springconcours. De drie Castenraysche ruiters M. M. Classens met Corry, Th. Strij bosch met Bobby en Fr. Weys met Etty verdedigden in het nummer klavertje drie de Limburgsche kleuren. Reeds direct kon geconstateerd worden, dat de verrichtingen der L.L.T.B.-lui den toets der critiekten opzichte van dit uitgebreide veld drietallen in alle rust konden weer staan. De derde prys met slechts zeer miniem verschil t.a.z. der beide eerstgeplaatsten was hun zeer ver diende belooning. Het springconcours, waarbij het in hoofdzaak ging om de supprematie tusschen de twee zusterorganisaties, dus de N.C.B. en L.L.T.B., bracht een uiterste spanning tot het laatste moment. De uitslag van het springconcours as 1. Bond van L.R. van den N.C.B. met roode equipe. 2. Bond van L.R. van den L.L. T.B. met viertal AM. Dinghs, Castenray met Uverus, J. Hovens, Venlo met Nelly, J. van Rijn, Venlo met Frits, F. Ebus, Venlo, met Ruddy. 3. Oranje-equipe N.C.B. 4. Witte-equipe N.C.B. 5. Bond van L.R. van de L-L.T.B. met viertal B., Chr. Breuren, Baarlo met Jampa, Th. Strybosch, Casten ray met Bobbie, L. Driessen, Venlo met Pol, W. Hendriks, Heel, met Sunny. 6. Blauwe equipe van N.C.B. 7. West Brabantschen Bond L.R. Er waren op dit ruiterfestynpl.m. 6000 bezoekers. Iets om te water tanden voor onze Noord-Limburg- sche clubs dus. De Bossche burgemeester benevens zeer vele notabelen uit het geheele land toonde hun belangstelling. Paardensport. Op het te Vortum gehouden Con cours Hippique werden door de be kende Ruiterclub uit Castenray de navolgende pry zen behaald C. Viertallen Limb. L.T.B. le pr. met 84x/i p. Défilé2e prys. Landbouwrypaarden2e prys Th. Strybos, 6e prys M. Dings. L. Claes uit Weverslo behaalde hierin de 5e prijs. Springconcours: 3e pi ijs M. Dings. OVERLOON. Verleden Zondag werd door enkele schutters van den B.V.L. deelgenomen aan den Kring- wedstryd van den B. V. Landstorm te Oeffelt. De volgende prijzen wer den behaald Kring wedstrijd (100 deelnemers) Afd. I. le prijs W. Loonen, 3e prijs C. Bloemen. Vrije baan 8e prijs W. Loonen, 59 p. (hoogste aantal), 15e prijs C. Bloemen, met 58 p. Aangezien aan den wedstrijd door honderden schutters werd deelge nomen, mag dit een mooi succes genoemd worden. W. Loonen verwierf nog een extraprijs als hoogste korpsschutter, een prachtige medaille geschonken door de Gew. Landstorm-Comm. Alhier werd onder leiding van de gedipl. voormelkers A. en J. Willems een Melkcursus gehouden, waarvan dezer dagen het examen werd afgenomen door de Ryks- zvivelconsulenten E. Tonker-Struif en v.d. Schoot. Geslaagd zijn de damesA. Na. buurs, Thr. Hendriks, M. Weerts, R. Swinkels, G. Hofmans de heeren G. Willems van Dijk, A. vd Pas, H. Hermans en M. Nabuurs. Ernstig ongeluk te Stein. Een locomotief van de staatsmijnen en tien wagons, beladen met 45.000 K.G. steenslag, zijn Maandagmiddag in het diepe water van het Juliana- kanaal terechtgekomen. De leerling-machinist D. L. Besten werd, toen hij van de locomotief afsprong, door het gevaarte geraakt en was op slag dood. Een der arbeiders J. Bakker ge naamd, is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht 30 H.A heide en dennen verbrand. Maandagnamiddag werd de brand weer te Weert gealarmeerd voor een grooten boschbrand, welke woedde onder het gehucht Hushoven nabij de Noord-Brabantsche grens onder de gemeente Weert. De verbrande oppervlakte heide en vliegende dennen wordt geschat op ongeveer 30 H.A. Paard op hol geslagen. Maandagmiddag sloeg het paard van den landbouwer Vullings te Beegden, dat voor een kar hooi ge spannen was, plotseling op hol. Het dier rende den achter het erf gelegen tuin in, de kar achter zich meesleu rend. In den tuin speelden eenige kin deren, terwijl het negen maanden oude dochtertje van den landbouwer in een wagen lag. Het paard heeft den wagen omver geloopen tengevolge waarvan het kindje op slag werd gedood. Vullings die trachtte het paard te grijpen, raakte onder de kar, en bekwam een ernstige her senschudding. Den man zijn de laatste H.H. Sacramenten toegediend. "Wegens deviezensmokkelrij veroordeeld. „Twee Nederlanders uit Weert wil den hun vacantie in Duitschland doorbrengen. Zij verschenen per fiets aan het douanekantoor te Kalden- kirchen, waar hun gevraagd werd of zy iets hadden aan te geven. Zij zeiden niets bij zich te hebben. Een nader onderzoek bracht echter aan het licht, dat een hunner een bank biljet van 100 Mark in een broeks pijp had genaaid. Beiden moesten wegens overtreding der deviezen be palingen verschijnen voor het „Schoef- fengericht" te Krefeld. Daar op hen ook nog thee, chocolade; sigaren enz. werden aangetroffen, waren zij ook strafbaar wegens een poging tot ontduiking van aangifte van goederen. Zy werden veroordeeld tot elk een maand gevangenisstraf en een boete van 600 mark of 15 dagen hechtenis. Pater Dr. Eliseus Bruning O F M Bij zijn zilveren kloosterfeest. Dinsdag herdacht de zeereerw. pater dr. Bruning den dag, waarop hy vóór 25' jaar werd ingekleed in de orde der Minderbroeders. Wij lezen hierover in de Maasbode: Hoezeer hy ook „een bol" was onder zyn medestudenten der huma niora aan het oude Megensche gym nasium, toch had niemand er een vermoeden van, dat later zulk een speciale glans zijn figuur zou om geven. Na voleinding zijner studies had zijn intrede plaats in de orde van St. Franciscus en begin Septem ber 1912 ontving Pater Bruning het Franciscaansche ordeskleed. Na zeven jaren voorbereiding volgde in 1918 de H. Priesterwijding, waarna P. Eliseus den cursus der eloquentie en sociologie volgde in het klooster te Maastricht. Al zyn theologanten jaren door studeerde P. Bruning veel muziek en daarom verwonderde zich menigeen, dat hij in 1920 werd aangewezen, om kerke- lyk recht te studeeren te Rome. Nadat hy te Rome den graad van lector in het kerkelyk recht bekomen had, greep hij met volle kracht en op den wensch zijner Overheid een studie aan, die hij al reeds geculti veerd had tijdens zijn kerkrechtelyke studentenjaren. De pauselyke muziek- ziel ontving P. Bruning als een harer byzonder vlytige studenten. In 1927 promoveerde P. Eliseus aldaar op een studie „Guliane da Spira e l'officio ritmico de S. Fran cesco." Deze historische en paleo- grafische studie omtrent het eerste kerkelijk officie van S. Franciscus wekte veel belangstelling en was alreeds voorafgegaan door een uit gave voor het practisch klooster gebruik in 1926, Franciscus eeuw feest „Officium ac Missa de Festo S.P.N. Francisci." Na zyn promotie bleef P. Bruning werkzaam in dezelfde richtinghij gaf uit een nieuwe en verbeterde editie van het Graduale Romano- - V? Hm' publiceerde hij „m verscheidene Ab prachtige »er£ caansche ge[i Rornano-Serafjc,' meer dan 1200 kijd Na een tijd yar het klooster e0 ray is Pater Bne magister chorh •Alvernh" bj Kfec] De verdiende zame jubilaris vast medewerker Sint Gregoiiusvajg bekend door foeli der Misweken„t Exc. Mgr. Huibzee steld wordt P. Brunin, hisei landsche dirjctn. vereeniging en ew€ belangrijke pub'.ies, Katholieke Êncj>edi Franciscans Nendit Moge de %jUb jaren zijn cfcakui aan de algei^ath en aan de l%dsc zaak in het^er. De algemeaievir langzamerha:!k ai in de resullü&n 1 bedrijf. De«ffien tenveilingen £enn wegen zichin Gedurende énd A de omzet ae i veilingen f 5,81 b< f 165.198,15 j maf 1936. De Vere«(feilm 95.896,34 i Au| 83.608,93) jde 80.805,47 81.5 1936. Het mesdige 1 de hoeveea-oente kocht blee!st zijc prys niet brenge dan in de« Augi vorige jaar Een grc.! van ductie voniveg nj nen van lozen, hoeveelhedi; veev geplaatst.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6