Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Vier kranten berichten. „Peel en ïïlaaó' qeatis Buitenland. Binnenland. Krakelingen. Provinciaal Nieuws Zaterdag 11 "September 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 37 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 50 cent PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 7ya ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer I Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering OX. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum. Beschavingsuitingen met „diepen" ondergrond. Maar de moderne mensch heeft slechts tijd om de oppervlakte der dingen te Zoo nu en dan knippen we een bericht uit de krant en ge ven we zoo'n snipper een spe ciaal plaatsje op het bureau met de intentie daar moeten we toch eens iets over schrijven. Op het oogenblik hebben we 4 knipsels voor ons liggen. Straks zater. we te denken zouden we dit onderwerp aanpakken of dat? Maar nu weten we het, we schrijven over alle, want, hoe toevallig ze ook zijn samenge komen, ze duiden stuk voor stuk op hetzelfde maatschappelijke euvel, n.l. de verwording, de decadentie onzer beschaving Een verwording, welke men tever geefs tracht te bedekken met een schijn-logica, tracht weg te pra ten met sophismen. Een der beschavingsuitwassen onzer dagen is de onnuttige waaghalzerij, waarbij het eigen leven en dat van anderen tot inzet wordt gemaakt. Bij voorbeeld twee jongelie den uit IJmuiden hadden zich in het hoofd gehaald om per zelf gemaakte kano van Zandvoort naar Engeland over te steken en ook de terugreis op deze manier te maken. Een paar jaar geleden verdronk in het Kanaal een jonge Duitsche vrouw, die hetzelfde probeerde te ondernemen. De IJmuidensche jongelingen kregen waarschuwingen van alle kanten, maar ze zetten door en vertrok ken op 'n ochtend in de richting Engelsche kust. Des avonds van denzelfden dag werden ze over vallen door 'n storm de jongens zaten in hun bootje tot den nek in het water en hebben uren lang angstig om hulp gegild. Deze kon tenslotte worden verleend door een Duitsche stoomboot, waar met heel vee! moeite de waaghalzen aan boord konden worden geheschen. En nu zijn die jongelui van plan om hun poging binnenkort te herhalen en dus opnieuw hun leven en dat van de eventueele redders in de waagschaal te stellen. Waarom? Hun onder neming heeft geen enkele prac- tische beteekenis. Ge moet de diepere drijf- veeren kennen, die deze jonge mannen beweegt, zoo hoor ik opmerken. Ze zijn bezield met moed, hun energie zoekt zich een uitlaat. Enz. enz. Onzinze willen sensatieze willen in de krant; ze willen de adoratie van 'n stomme massa, die zich laat imponeeren door kampioensprestaties. De weg om kampioen te worden in iets "uiligs, in wetenschap, kunst, techniek, zaak öf bedrijf, deze weg is te lang en te moeilijk. Dan lieverer op of er onder Per kano de zee overIn 24 uur beroemd en gevierd, of dood en vergeten. i Een tweede bericht. Het gaat ook over „sport". Maar toen kwam 't keer punt. Een bliksemsnelle recht- sche hoek van Louis bracht Farr van de wijs. Oogenblik- kelijk buitte Louis dit voordeel uit en ranselde op hem los. De Engelschman, geheel groggy, klemde zich aan zijn tegenstander vast en met bo- venmenschelijke inspanning hield hij zich overeind en..., haaide het einde van deze ronde, ofschoon bloedend aan beide oogen. In Farr's hoek was het een bedrijvigheid van belang. In bliksemsnel tempo werden de oogwonden van den Engelsch man zoo goed mogelijk ver zorgd, opdat hij tijdens het gevecht zoo weinig mogelijk last van het bloed zou heb ben. Nog was men druk in de weer met pleisters, handdoeken en sponsen, toen de gong de boksers reeds weer voor de volgende ronde opriep. Het is een citaat uit het ver slag van den jongsten kampioens bokswedstrijd. Ik heb wel eens gelezen, dat men ook van deze beestachtigheden den dieperen zin moet weten te bepeinzen, De bokssport wordt „nobel" ge- heeten, omdat ze gebaseerd is op afweer en daarbij uitsluitend de edelste middelen worden ge bezigd, n.l. die, welke de natuur ons schonk. Maar het publiek, dat naar 'n bokswedstrijd komt zien, heeft lak aan den dieperen achter grond der zaak. Het wil heffelle licht der schijnwerpers op den voorgrond zien vallen, op den ring, opdat het 't bloed uit de dichtgeslagen oogen van de vechtenden kan zien vloeien en zich aldus in een hysterische opwinding zal kunnen brengen Daarvoor betaalt het publiek de honderdduizenden dollars. Een derde bericht. Het gaat over ingesmeerde varkens. O.m. in een Utrechtsch dorp en in Zandvoort heeft men dit jaar nog Koninginnedag „gevierd" met losgelaten jonge varkens, die met vaseline waren ingesmeerd en dan gegrepen moesten worden om te worden „gewonnen". In het Utrechtsche dorp had men aan dit nummer een.... lief dadigheidskarakter gegeven door slechts aan zes arme vrouwtjes die zich daartoe hadden aange meld, deze varkensjacht op de feestweide te vergunnen. Het zijn dingen, die aan een wreed grijs verleden herinneren, b.v. aan het befaamde paling trekken in Amsterdam. Ais men het den organisatoren vraagt, zullen ook zij wel een „dieperen ondergrond" van het geval weten aan te duiden. Een peilloos diepe waarschijnlijk. Maar de echte drijfveer kan toch slechts zijn geweest om aan de massa een stomme „lol" te geven, ten koste van opgejaagde, gekwelde, angstige dieren en de feestelijke exploitatie van de be- geerigheid van arme medemen- schen. Wat 'n beschaving Nu komen we aan het vierde bericht. Ook dat is, evenals het voorgaande, van zeer „grappigen" aard. „Een geraamte op slap" stond er als „kop" boven in de krant. Het gaat om een menschelijk geraamte, dat eenige jaren geleden cadeau werd gedaan aan het hoofd van een lagere school te IJsselmonde. Het kreeg een plaats je in 'n klas en werd sindsdien beschouwd als eigendom der ge meente. Maar „Tijdens een feestelijke samen komst, waar de stemming blijk baar zeer goed was, deed de milde gever het geraamte nog eens cadeau en wel aan het nieuwe schoolhoofd. Deze nam dat au serieux en zoo reisde het geraamte eenigen tijd later naar Amsterdam, toen de onder wijzer aldaar benoemd werd." Men proeft uit dit citaat de verhoogde feestelijke stemming, waartoe het menschelijke geraam te op de schoolmeestersfuif aan leiding had gegeven. Trouwens, ook in sommige studentenkringen weet men geen bacchanaal aan te richten zonder dat er een skelet mede aanzit. Om op het IJsselmondensche geval terug te komener is nu hevige kwestie over den eigendom van het geraamte tusschen de gemeente IJsselmonde en den te Amsterdam gevestigden onder wijzer. En het berichtje daarom trent in de krant besluit met de woorden „Zou de persoon om wiens knoken zoo heftig gestreden wordt, ooit vermoed hebben nog in het middelpunt der publieke belangstelling te komen staan Ja, 't is toch eigenlijk een leuke mop, dat geval met het ge raamte.... Bah Als menschelijke skeletten noodig zijn voor studie, voor de ontwikkeling der wetenschap, in Godsnaam dan Maar dit gesol met de stoffelijke resten van een medemensch, 't is walgelijk. Is een dergelijke griezeligheid bovendien wel benoodigd in een lagere school Er zijn, dunkt ons meer geschikte methoden om den kinderen eerbied bij te brengen voor wat de Schepper in Zijn evenbeeld wrochtte dan in het vertoon van deszelfs botten, welke naar de overtuiging van millioenen christenen, eens weer deel zullen uitmaken van een verheerlijkt lichaam. Md. Zij, die zich met ingang van 1 October willen abonneeren op ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Rood o£ fascistisch Spanje? Voor den buitenstaander is 't wel buitengewoon moeilijk, zich een oor deel te vormen over hetgeen zich in Spanje afspeelt. Dat drong nog eens duidelijk tot ons door, toen we dezer dagen kennis namen van hetgeen de heer Serrarens, secretaris van het Int. Chr. Vakverbond, aan dit thema wijdde in een uitvoerig jaarverslag, dat hij uitbracht op het congres van genoemd Vakverbond te Parijs. Na eerst herinnerd te hebben aan zijn waarschuwing, reeds in 1933 tot Spanje gericht, dat men daar moest komen tot een krachtige centrale kath. vakorganisatie en zoo dit niet gebeurde, het land door deacommu- nistischen vloedgolf overweldigd zou worden, wees bij er op, hoe helaas deze voorspelling is uitgekomen. Wel zijn in 1934 pogingen gedaan om te komen tot een landelijke kath. vakbeweging, maar het is bij pogingen gebleven. Over den huidi- gen toestand zeide de heer Serrarens het volgende Het is nog te vroeg om tot defi nitieve conclusies te komen. Intusschen is het mogelijk, zelfs zonder het Spaansche probleem in al zijn diepte te benaderen, enkele zaken vast te stellen. Een revolutie, gemaakt door generaals en gesteund door fas cistische krachten zi oils in Italië en Duitschland, heeft voor ons niet de minste aantrekkelijkheid. Maar nu de andere kant. Een regeering, wier wettigheid van het begin af zéér twijfelachtig is (de vervalsching van de processen-ver baal van de verkiezingen bracht Prieto er toe, zijn ontslag te nemen), wier autoriteit zoo zwak is, dat zg de gruwelen der communistische, anarchistische en andere benden, bedreven tegen de kerken, de kloos ters, religieusen, alle soorten chris telijke instellingen, met inbegrip van die der chr. arbeiders noch weet te voorkomen, noch weet te straffen, een regeering, die niet alleen in het begin, maar ook later, toen haar gezag, om reëel te zgn, zich had moeten versterken, voortgaat, zooals men kon verwachten, gezien den grooten steun, dien zij ontvangt van Sovjet-Rusland, zich te keeren tegen den godsdienst en tegen de geloovi- gen, een dergelijke regeering kan haar „wettigheid" ten opzichte van de revolutionnairen niet handhaveD.1 Het lijkt of zij door haar houding j de rechtvaardiging van een revolutie j wil leveren. Een overwinning van de re geering van Valencia zou zeker beteekenen, dat er geen vrijheid van geweten zou zijn voor de arbeiders. Het feit, dat er honderden kerken zgn verwoest, dat er duizenden priesters en religieusen zijn ter dood gebracht, dat de christelijke bonden op brutale wijze zijn opgeheven, dat hun leiders zijn en worden vervolgd, dit alles bewast, dat, onder de over- heersching van de regeering van Valencia, er voor de christelgke arbeiders geen toekomst bestaat, noch als arbeiders, noch als christe nen. Echter, ook een overwinning van Franco acht Serrarens voor de ar beidersbeweging geen waarborg. Hij is van oordeel, dat de orien teering van generaal Franco en vooral van de phalangisten op het Duitsche nationaal-socialisme het gevaar in zich bergt, dat de recht- schen zullen trachten, den godsdienst in dienst van het regiem te stellen. DE OORLOG IN CHINA. In China blijven de Japanners langzaam, maar dan ook zeer lang zaam, vorderen en ten koste van zeer bloedige offers. Ten westen van Peking leden zij in een groot gevecht een aanzienlijke nederlaag tegen de Chineezen. De Japanners geven deze nederlaag toe, maar middels aangevoerde verster kingen hopen ze deze te herstellen. Het front in Noord-China strekt zich thans uit over een afstand van meer dan 350 kilometer van Masjang ten zuiden van Tienstin tot Jang- kan, in het noord-oosten van de provincie Sjansi. Uit Kalgan wordt gemeld, dat de Japansche troepen den Grooten Muur tusschen de provincies Tsjahar en Sjansi hebben gepasseerd. Zij bezet ten de stad Tjen Sjen, halverwege tusschen Kalgan en Tatoeng. Aan het front te Sjanghai vorderen de Japanners langzaam bij hun po gingen om een verbinding te ver krijgen met hun bij Woesoeng ge lande troepen. De spanning in Hongkong neemt toe. Alle Japansche vrouwen en kinderen zullen worden geëvacueerd; de mannen zullen op 5 plaatseD worden tesamen gebracht De Japanners hebben enkele Chi- neesche eilanden bezet waar ze een basis zullen inrichten voor hun vliegtuigen. De- internationale spanning rond het Chineesche oorlogsterrein blijft groot. Engeland en de Ver. Staten schijnen te hebben besloten tot sa menwerking tegen een eventueele Japansche belemmering van hun handel op China. Volgens berichten uit Tokio zou Rusland toch een geheim verdrag met China hebben gesloten, waar van de basis zou zijD een anti- Ja pansch front en erkenning der gesjovietiseerde gebieden van China. Tokio wil daartegen in een ver sterking van het Japansche-Duitsche verdrag, maar Berlijn schijnt daar niet veel voor te voelen, omdat de groote Duitsche handelsbelangen in China daardoor nog meer in de knel zouden komen dan thans reeds het geval is tengevolge van 't bestaande verdrag met Japan. De oorlog in Spanje. In het Noorden blijven de nationa listen oprukken in Asturë, waar ze de havenstad Llanes hebben bezet. Ook hier zouden de Asturiërs de Franco-aanhangers hebben geëxecu teerd, vóór ze de stad prijsgaven. Vanuit het Zuiden dringen de natio nalisten eveneens naar Gyon op. Op het Aragonfront (Catalaansche front) daarentegen zouden de re- geeriDgstroepen met succes, maar slechts over een klein deel, voor waarts blgven dringen en de stad Belchite zelf reeds 20 K.M. voorbij zijn. Mussolini naar Duitschland. Mussolini's aankomst in Duitsch land is thans definitief op 25 Sept. bepaald. Eerst bezoekt hij Munchen, daarna in gezelschap van Hitier de groote manoeuvres in Mecklenburg en Pommeren en tenslotte volgen politieke besprekingen te Berlijn. Het spoorwegongeluk bij Neuss Het aantal dooden van het spoor wegongeluk bg Neuss is tot Degen- tien gestegen, doordat nog vier zwaargewonden overleden zgn. Door een beer verscheurd, In de diergaarde van Lodz heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan. Een beer slaagde er in, een negen jarig jongetje in zijn kooi te trekken en het knaapje om het leven te brengeD, voordat de toegesnelde be* wa ers het dier met geweerschoten konden dooden. De 37e Jaarbeurs geopend. In Utrecht is het zéér druk van wege de 37e Jaarbeurs, welke weer een climax in de rg blgkt te zijn. Alle ruimten zgn bezet, het aantal exposanten is grooter dan ooit, het aantal bezoekers idem. De opleving! De secretaris, de heer Graadt van Roggen, erkende in zijn openings rede deze opleving. De gang omhoog is ingezet, zei hij, een waakzaam vertrouwen in de toekomst gerecht vaar Jigd, maar.... „Voor wij van een werkelijk ge zonde welvaart in ons land zullen kunnen spreken, zal de opleving een veel grooter deel van ons bedrijfs leven moeten bereikt hebben dan het betrekkelijk nog maar kleine gebied, waarop momenteel inderdaad wel reeds belangrijke vooruitgang te constateeren valt." Ondernemersovereenkomsten. De minister van Econ. Zaken, mr. L. P. J. M. Steenberghe heeft deze week de commissie bedoeld in artikel 12 van de wet op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten ge- installeerd, welke commissie toezicht moet houden op de naleving van een verbindend en onverbindendverkla- ring. De minister noemde het vraagstuk der controle op het groote terrein van onderlinge samenwerking tus schen bedrgfsgenooten zeer belang rijk, en merkte op, dat het vraagstuk van een juiste en doelmatige controle velerlei aspecten biedt. Er zijn volgens den minister voor beelden te over, die aantoonen, welke kwade gevolgen aan het ontbreken van een doelmatige controle zgn verbonden. Deze kwade gevolgen manifestee ren zich zoo duidelijk, dat men wel kan zeggen, dat het in vele gevallen nog de voorkeur verdient, de nadeelen van het ontbreken van een regeling te aanvaarden, dan regelingen in te voeren, welke niet behoorlgk worden of kunnen worden gecontroleerd en die daardoor veroorzaken, dat de deur wordt geopend voor allerlei mis bruiken, waardoor de goedwillende, omdat hij zelf zgn verplichtingen nakomt, ernstig wordt gedupeerd. De minister blijkt dus wel vrij gereserveerd tegenover dit nieuwe sociaal-economische statuut te 3taan! Gemengd. Een groot aantal vooraanstaande figuren heeft „Nationaal Herstel", blijkens een joDgste publicatie in het jongste nummer van het orgaan dezer beweging, den rug toegekeerd. Het is een heele rits van groote mannen, met name genoemd. De toestand van minister Van Boeyen (Binn. Zaken) schijnt niet zoo gunstig te zijn. Z.Exc. is weder om in „Bronovo" te 's-Hage opge nomen, ditmaal voor het ondergaan van een operatie. Dinsdagavond om half twaalf is Nederland's oudste werkende toodeel- artiste, mevr. Esther de Boervan Rijk, op 84-jarigen leeftijd zacht en kalm ontslapen. „Kniertje" heeft het Nederlandsche tooneel 70 jaar gediend In zijn vacantieverblijf te Wallen- stadt (Zwitserland) is in den ouder dom van 65 jaar overleden professor dr. H. F. Nierstrasz, wereld-beroemd hoogleeraar in de zoölogie, verge lijkende anatomie en dieren-geogra- phie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De „Kantoeng", de aan de Engel sche kust vergane „grootste tin baggermolen ter wereld", 'n Neder- landsch bouwproduct, is toch weer drijvende gebracht en aan het strand van de Engelsche haven Par vastgezet Het is niet zeker, of het wrak nog loonend te „bergen" is, al ware het voor de sloop. Afsluiting en omlegging van verkeer. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat we gens uit te voeren werkzaamheden aan den weg op den rechterkanaal- djjk van de Noordervaart, de weg tusschen den provincialen weg Hel- monMegel bg Beringen en de Roggelsche brug voor alle doorgaand rijverkeer zal zijn afgesloten van 13 September 1937 af tot en met 4 October d.a.v. Het rgverkeer zal tijdens de af sluiting van bedoeld weggedeelte kunnen omrgden over Meijel, als door borden en kenteekens zal worden aangeduid. Maar wéér en thans met grooter succes, keerde het publiek zich tegen dit voornemen. Men wilde den onverlaat te lijf maar gelukkig voor hem en ongelukkig voor zijn toekomstige slachtoffers de politie daagde op en ontzette den man. Het bericht in de bladen omtrent een en ander besluit: „Daar hij stomdronken en dus totaal onbekwaam was om een auto te besturen, werd bij ter ontnuchtering opgesloten in het politiebureau. Na ten hoogte zes uren moet de politie zoo'n onverlaat weer vrijlaten, want op de.... „kleine overtreding", welke hg beging, staat geen voor arrest. In voorarrest kunnen slechts de „groote boeven" worden gesteld, menschen b.v., die het op de porte- monnaie van hun medeburgers heb ben gemunt. Wie door roekeloosheid, onverstand of moedwil „alleen maar" het leven van anderen belagen zooals dronken autobestuurders, mogen niet van hun kostbare vrijheid worden beroofd. Zg kunnen na ontnuchtering zich aanstonds gaan bezuipen en daarop achter hetstuur van een auto kruipen. Tot er weer een paar heel- of half- dooden aan den weg liggen. Waarop de deiinquenten ten zoo- veelste male op het brö gelegenheid ter ontnuchtering krijgen. Vóórarrest totdat de rechter ze voor minstens 5 jaar hun rijbewijs had ontnomen, zou de meest afdoende methode van ontnuchtering zgn. Helaas is zulke maatregel te prac- tisch om ooit voor toepassing in aanmerking te kunnen komen bij onze gecompliceerde rechtspleging. De dronken chauffeur. Het gebeurt helaas eiken dag, maar zoq nu en dan slechts, om den weerzin tegen dezulken levendig te houdeD, kunnen we het euvel signaleeren; de dronken chauf feur. In Leeuwarden nu maakte zoo'n mensch de straat onveilig. Hg reed een fietsenden jongen omver, maar gelukkig waren de gevolgen dezen keer niet ernstig. De chauf feur wilde doorrgden, maar het pu bliek belette het hem. Men belde de politie op, doch voor deze verscheen, wist de man door ,vol gas" te geven, te ontsnappen. In een der volgende straten reed hg toen een heel ritsje van vier achter eenvolgende fietsers tegen de vlakte; de fietsen waren plotseling alle „oud roest" geworden, de bergders waren gewond en, wat erger was, één hunner bleek er ernstig aan toe: hoofd- en beenwonden, hersenschud ding, opname in het ziekenhuis en zware operatie. De chauffeur wilde zgn slagveld gaan vervolmaken, dus verder rgden. VENRAY, 11 Sept. 1937. GEVONDEN; een rijwielplaatje, is bjj F. van Bergen. Langeweg 2. Volksconcerten. Morgen Zondagavond om 8 uur zal Venraysch Harmonie een volks concert geven op het Henseniusplein. Bij gelegenheid der Oostrumsche kermis zal de Harmonie aldaar een volksconcert geven a.s. Dinsdag. Aanvang 5 uur. Dit zijn de laatste muziekuit voeringen in dit seizoen. Zilveren jubileum. Op 1 October a.s. hoopt de WelEd. Zeerg. Heer Dr. H. J. H. Sala den dag te herdenken dat hg voor 25 jaar als hoofd van den Gemeente lijken Vleeschkeuringsdienst werd aangesteld. Turnclub bekroond. De Turnclub „St. Christoffel" al hier behaalde onder leiding van den heer P. Hoedemaekers, op de groote Turnfeesten te Bree (B.) een viertal prijzen en wel voor brug-, rek-, vrije oefeningen en pyramiden. Gemengd koor. Naar we vernemen, is door Mgr. P. Wgnhoven het Beschermheerschap aanvaard van het Gemengd Koor „Polyhymnia" en door Dr. L. Sala het Eere-voorzitterschap. Ruitersport. De Rijvereenigingen te Ysselstein en Castenray zullen morgen Zondag- deelnemen aan de Landel. Ruiter feesten te Voerendaal. Luxor Theater. Er zijn veel vliegfilms, we weten het; er zijn goede en er zijn slechte, en China Clipper behoort tot de goede, die door enkele bgzondere kanten e genlijk nog een weinig buiten het gewone genre valt. De film heeft een paedagogische waarde. Er verschijnen niet alleen veel films over het vliegen, maar ook veel boeken en dat is altijd een verschijnsel, waaruit men leeren kan, dat de menschen, en het is in dit geval voornamelijk de jeugd, zich bijzoDder druk met deze dingen bezig houdt. Er steekt geen gevaar in, dat de jeugd zich om de vliegerij interres- seert. Maar in dezen tijd kleeft aan zulke dingen altgd het bezwaar van overdrijving. Het is ook verkeerd, zooals meermalen geschiedt, de vliegerij zoo voor te stellen, alsof het voor tachtig procent sport en voor twintig procent techniek zou zijn. De film China Clipper roept even de aandacht op voor een andere zijde van de vliegerij. Zij leert, dat het vliegen een hoogst ernstige zaak is en een kwestie van leven en dood. Zeer onstructief zijn bijvoorbeeld de tafereelen, waaruit men strenge maatstaven leert ken nen, die voor vliegers, althans voor de luchtvaart, gelden. Er is een volwaardig spel van Pat O'brien en verscheidene andere. Een pakkende, interessante film. Als tweede hoofdnummer in het program ma draait ook nog de film „De Mail expresse" welke een spannende Cowboy-film is met den bekende Cowboy Dick Foran en zgn wonder paard „Smoke", in de hoof drollen. De film geeft voorts schitterende natuuropnamen en keurige muziek met den zingenden Cowboy. Het is een boeiende handeling en spannend verfilmd, er is een zeer goed tempo in deze film, zoodat hiermee een

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1