TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS FEUILLETON. Smeulend vuur. wat een pijn! AKKERTJES Zaterdag 4 September 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 36 Het Rijwiel. Eenige grepen uit de geschie denis van dit populaire vervoermiddel. Wanneer de eerste poging ge daan werd om een eenvoudig door menschelijke kracht voort bewogen vervoermiddel te con- strueeren, kan men niet met zekerheid zeggen. Evenmin weet men precies hoe dit vervoer middel er uitgezien heeft. De eene overlevering zegt, dat in het jaar 1447 in Duitschland een „fiets" gereden heeft, anderen spreken daarentegen van vele jaren voor dien tijd. Vast staat echter wel, dat de voortbeweging geschiedde niet zooats heden ten dage door trapbeweging, doch door gewoon loopen, maar dan in zittende houding. Ook weet men dat de toenmalige „fietsen" uitmuntten door hun onpractische stuurinrichting en overdreven zware constructie. Als eerste deugdelijke „loop fiets" kan wei het product van Baron Drais von Sauerbronn worden aangemerkt. Zijn Draisine werd in het jaar 1817 voor 't eerst publiek gedemonstreerd. De vertooning heeft, naar de verhalen uit dien tijd vermelden, een matig succes gehad. „Gelijck eene Nar, gezeten op eene stel- lagie, waaronder wielen geplaetst waaren", vertoonde Drais zijn kunsten. Hij moet in hooge mate de lachlust van het publiek op gewekt hebben, want in zijn kuitbroek en verdere opgesmukte kleedij heeft hij daar rond ge sprongen, eerst afzettende met de voeten en dan, wanneer het voertuig gang had, trok hij de beenen op en cirkelde triomfan telijk voor de verbaasde menigte heen en weer. Het resultaat was voor Drais dan ook betrekkelijk gering en men vatte het voertuig meer komisch dan ernstig op. Toch bleef Drais niet bij de pakken neerzitten, hij gaf zijn oorspron kelijk beroep van houtvester op en wijdde zich geheel aan zijn vinding. De vinding heeft echter geen noemenswaardige verbeteringen ondergaan en Drais stierf in groote armoede in het jaar 1851. De eerste fiets met trapinrich- ting moet omstreeks 1822 ge- loopen hebben. Zij was voorzien van twee planken zooals wij die tegenwoordig nog aan de schare- sliep-wagens zien. Beurtelings werden de planken naar beneden getrapt. In vele landen, waaronder ook Amerika, begon men langzamer hand de bruikbaarheid van het voertuig in te zien. Men nam vele proefnemingen en als uit vloeisel hiervan zagen vele bruik bare en onbruikbare toestellen het licht. Amerika kwam in het bijzonder met de meest fantastische toe stellen voor den dag. O.a. een ontzaggelijk groot wiel waaraan Oorspronkelijke Roman door B. VIELER, schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. 19. Neen. ik zou niet weten wie dat kan geweest zijn. Maar u hebt elkander toch van kindsbeen af gekend? En hij kwam bier toch als kind in buis Dat is wel waar, maar u moet niet vergeten, dat we juist op den leeftijd, toen zooiets voorgevallen kan zijn, maar weinig van elkander it hooren of te zien kregen. Mijn zuster en ik hebben eenige jaren op bet pensionaat doorgebracht en Alfred is eveneens langen tijd op studie geweest. Dan zagen we el kander wel nu en dan in de vacantie ■-..maar neen.'k zou toch niet met zekerheid kunnen zeggen wie bij be doeld heeft. Enfin, zei de gouvernante, gedane zaken nemen geen keer. Met dat al is de arme man hard gestraft voor zijn overijlden stap en 't schijnt dat de wond, die hij er bij opge- loopen heeft, moeilijk geneest. Zijn weggeloopen vrouw evenwel schijnt geen berouw te kennen. Kunt u begrijpen hoe een echtgenoote en. wat nog meer zegt, een moeder zoo bandelen kan. 't Is te begrijpen, dat ook die feiten den dokter geweldig moeten hinderen. Hij heeft zich in dien geest tenminste daaromtrent aan iedere zijde een zadeltje be vestigd was. Dwars door de as waren deze met elkaar verbon den. Wilde men nu gaan fietsen, dan moesten twee personen ieder op een zadel plaats nemen en met de voeten werd het gevaarte in beweging gebracht. Onnoodig is het te zeggen dat dit ding van haar berijders een precies gelijk lichaamsgewicht vereischtehierdoor heeft het nimmer opgang gevonden. De Engelschman Hanton was er beter achter; zijn Vélocipède was meer practisch uitgedacht. In 1868 had hij tenminste groote voldoening van zijn werk, hij bouwde zelfs speciale toestellen voor dames In de jaren die volgden, door liep het rijwiel vele stadia van ontwikkeling en in 1884 ver scheen de eerste „deugdelijke en snelle fieis." Opmerkelijk was dat men het voorwiel buitengewoon groot had gemaakt, geheel in tegenstelling met de vroegere uitvindingen, welke vrijwel voor 80 pet. voor zien waren van twee gelijke wielen. In de jaren die nu volgden, ondergingen de verschillende onderdeelen hun ontwikkelings stadia. Toen de Franschman Truffault de holle velg uitgevon den had, verschenen ook spoedig daarop de rubberbanden. Deze waren echter massief, hetgeen lang niet altijd prettig rijden met zich bracht. De in armoede gestorven Amerikaan Sargeut was uitvinder van den rijwielketting. Hij heeft het rijwiel wel van de belang rijkste verbeteringen voorzien. 1888 bracht de eerste lucht band van Dunlop. Deze band was echter nog lang niet vol maakt want een puntig steentje was reeds voldoende om haar de bewuste „zucht" te doen slaken. De verbeteringen volgden echter elkander snel op en wij gelooven wel dat het rijwiel van tegenwoordig voor het grootste gedeelte haar hoogtepunt van ontwikkeling bereikt heeft. Moet de broeder- dienst worden afgeschaft Deze vraag besprekend, met het oog op de uitbreiding van hetleger- contingent, schrijft de Volkskrant o.m, Er zullen bg uitbreiding van het contingent van 19.500 tot 32.000 man veel meer jongelieden onder de wapens moeten komen. De loting zal practisch vervallen, indien ze niet wordt afgeschaft. Daarover behoeft men niet te rouwen: bevoorrechting door het lot de een moet dienen, de ander blijft rustig in zijn betrekking is geen fraaie figuur. Een heel andere vraag ls of de vrijstelling door broederdienst moet worden afgeschaft. Zal men uit een gezin alle zoons nemen, of de helft, of één Dit zal bg een contingentsverhoo- ging tot 32.000 man afhangen van tegenover madame Descamps uitge laten en haar ook op een keer ge zegd, dat hij vreesde niet alleen zijn eigen geluk in den weg gestaan te hebben, door het meisje zijner eerste liefde niet tot vrouw te nemen, maar ook dat hij misschien daardoor het eenvoudige goede kind, waarvan hij wist dat ze van hem hield, een ge- voeligenslag toegebracht kon hebben. Zulke dingen zijn mogelijk.... Netje bracht er de woorden met moeite uit en miss Lawton zag dat haar onderlip beefde. Door den geest der scherpziende Engelsche flitste de gedachte zou zij het zijn geweest Ze keek nog eens oplettend naar haar vriendin er kwam een gevoel van diep medelijden bij haar op met het meisje, dat zich in haar ver wachting had bedrogen gezien. Het vermoeden werd zoo sterk, dat zij het bijna als zekerheid beschouwde. Eyes are the infformers of the mind! Er heerschte een oogenblik stilte in het Kaböfke. Dan nam Netje het gesprek weer op. Wat ons hier vooral treurig gestemd heeft, is het feit, dat Alfred zijn geloof verloren heeft. Papa heeft al menigmaal geprobeerd hem tot andere gedachten te brengen en de pastoor, met wie Alfred heel vriend schappelijk omgaat en met wien hij nog op de schoolbanken heeft ge zeten, heeft er ook al zijn best voor gedaan, maar alles tevergeefs. Men loopt bij hem steeds vast op zijn afkeer om op dat chapiter in te gaan. Hij komt geregeld aanzetten met de uitvlucht van alle afgedwaaldenik bemoei mij immers niet met jullie geloofsovertuiging, laten jullie de mijne daarom ook onaangetast. Ik de wijze waarop de keuring wordt uitgevoerd. Deze is thans buitengewoon streng blgkens de ervaring valt gemiddeld 40 percent als ongeschikt af. Onder deze ongeschikten zgn er ongetwijfeld, die graag het euvel zouden missen dat hen voor den dienst onbekwaam maaktmaar 'n veel grooter aantal laboreert aan een min of meer onbeduidend incon- veniënt, dat hen niet zou verhinde ren een goed soldaat te zijn. Ten aanzien van vele afgekeurden bestaat feitelijk dezelfde bevoor rechting, welke men in de loting wraakt. Daarom mag, voordat men tot volledige afschaffing van vrijstelling wegens broederdienst besluit, wel worden overwogen, of men niet door mildere keuringseischen aan het noodig geachte contingent kan komen. Even mag toch wel worden be dacht, of het ten aanzien van de gezinnen met veel zoons rechtvaar dig is, hen allen voor den dienst op te eischen. Bij een jaarlijksch aantal inge schrevenen van plus minus 75.000 een getal dat by de toeneming der bevolking voortdurend stijgt moet er bij een contingent van, stel weer, 32.000 man wel eenige speling zijn ten behoeve van de gezinnen, die al een man voor het vaderland hebben geleverd. Vooral wanneer de keuring iets meer zal zijn dan een selectie-middel voor de „allerbesten". In het laatste geval zullen het platteland en de groote gezinnen de dupe worden. De komende dienstplichtwet zal heel wat offers vragenpersoonlgke en geldelgke. In de laatste dragen de groote gezinnen reeds meer dan naar draag kracht bg. Hen ook voor de persoonlek offers extra aan te spreken, mag slechts worden gevraagd, wanneer op geen andere wgs in het benoodigde con tingent is te voorzien. Daarom aanvaarde men niet de afschaffing van de vrystelling wegens broederdienst als iets vanzelfspre kends, maar ga ernstig na of niet zonder die afschaffing, althans zon der volledige afschaffing, aan de noodig geoordeelde 32 0000 man is te komen. Tusschen 75.000 en 32.000 is toch nogal wat ruimte. Over aardappelen. Op een plaatje in de krant zie ik een standbeeld, dat te Neuilly in Frankrijk werd opgericht ter eere van Parmentier, die daar genoemd de „vader van de aardappels". Waarschijniyk zal hier Parmentier hulde gebracht worden, omdat hg voor twee eeuwen den aardappel- verbouw op Franschen grond begon. Maar de eigenlijke vader van den aardappel is toch de onbekende Spanjaard geweest, die tegen het midden der 16de eeuw den aardappel uit Chili naar Europa heeft gebracht. 't Is niet de eerste keer, dat er wordt gedisputeerd over den ei gen- lgken vader van de een of andere uitvinding, of 't nu is over de boek drukkunst of den aardappel, de cinema's of de radio. Maar in Frankryk althans wordt Parmentier dankbaar geëerd, zoo niet zoozeer door het standbeeld, dat men hem heeft opgericht, als wel in meer dere mate nog door het trouw op dienen van de „potage Parmentier". een vrg mager zoo goed als vege tarisch soepje, dat niet veel om het Ijjf heeft. AJs het prentje in de krant over Parmentier mg dan toch inspireert om wat te schrgven over den aard appel, dan is 't niet dat ik zoo dol ben op aardapelen. Ik zou mij onder dit opzicht ge heel accoord kunnen verklaren met wil over dit punt nu eenmaal niet disputeeren en daarmee laat het goed zijn. 't Is inderdaad hoogst betreurens waardig, zei miss Lawton, want niettegenstaande zijn ongeloof, is hij een man met een hart van goud. Ook totaal niet vijandig gezind tegenover het katholieke geloof en bepaald toleranl tegenover de katholieken en hun godsdienstwat hij bewijst door Soledad daarin te laten opvoeden, zonder eenige restrictie of inmenging. Ik vind het altijd zoo'n malle be wering, dat godsdienst en geloof goed zijn voor vrouwen en dat de mannen naar hun eigen overtuiging en inzicht moeten handelen. Alsof Christus zijn kerk alleen voor de vrouwen gesticht had. Wie weet of de dokter niet anders geworden ware, wanneer hij het meisje zijner eerste liefde gehuwd had. Deze zou hem misschien op het rechte pad teruggevoerd hebben. Mogelijk zou 't geweest zijn, hernam Netje, maar lang niet zeker. Daarbij staat het te bezien, of dat meisje, wanneer ze wist, dat haar beminde totaal ongeloovig was ge worden, hem haar hand gereikt zou hebben. Het klinkt allemaal heel fraai, wanneer men beweert, dat de vrouw in zoo'n geval een schoone roeping te vervullen heeft. Maar i mag zij dien stap wagen met de kans voor oogen dat haar bemoeiin gen tot niets zullen leiden en misschien aanleiding geven tot eene mogelijke j vervreemding tusschen man en vrouw. Er zijn maar al te veel voor beelden bekend van gevallen, waar de uitslag juist andersom geweest is; 1 waar de vrouw, ziende dat haar 1 pogingen faalden, het opgegeven den leerling uit de klas van Multa- tuli's meester Pennewip, die dichtte „Ik houd niet vanaardap' pelen en rgstepap" 't Meest aangenaam is mij nog de aardappel in den vorm van purée, omdat ik dan niet wetenschappelgk noch huishoudelijk behoef uit te maken, of deze nu bereid is uit Brielsche jammen, Eigenheimers, Bravo's, Roode stars, Westlandsche blauwen of Zeeuwsche bonten. Men ziet dat er bg de keuze van een goeden aardappel al heel wat komt kijken. Als ik dan mgn woordenboek op sla om te onderzoeken wat eigenlgk de aardappel is, dan lezen wij deze omslachtige wetenschappelgke ver klaring „onderaardsche eetbare stengelknol van de aardappelplant behoorende tot de familie der nachtschaden". En als ik dan weer opzoeken ga want plantenkunde of bontanie whs in mgn jeugd nog geen leervak wat eigenlgk een nachtschade is, dan lees ik „een plant met giftige bessen". 't Is daarom misschien, dat wie zich wel eens onmatig aan aardap pelen vergat, dan ook nachtschade moest ondervinden. Gedachtig dat men vroeger in mijn jeugd weieens verwijtend tot mij sprak „wat ben jg toch 'n kleine aardappelwil ik nu toch het nut en de beteekenis van den aardappel niet te kort doen. Ik houd nu een maal van huiselgke dingen, en in het huiselgk leven speelt de aard appel een groote rol. Als vroeger de meid met haar roerig dagwerk gereed was, dan zette zij zich rustig aan de keuken tafel om de aardappelen te gaan schillen voor den volgenden dag. Nog hoor ik den gezelligen plomp telkens in den schoonen emmer water. Maar ook dit avondlgke huiswerk is het moderne dienstmeisje uit de hand genomen, ze krggt de aard appelen nu 's morgens schoon ge schrapt thuis, ze behoeft ze alleen nog even na te pitten. Ook het aardappelen-schillen is tegenwoordig gemechaniseerd. Alleen in de kazerne is 't nog een bezigheid gebleven, en daar wordt 't aardappelen jassen genoemd, zeker omdat den aardap pel daar zgn khaki-jas wordt uitge trokken en hg in z'n schoone hem- metje wordt gezet. Als in het huis houden 't op een nippertje wordt voor het middagmaal, dan waar schuwt de huisvrouw „meisje, heb je de aardappelen al opgezet, mgn- heer kan zoo thuis komen." En als hg en zg, pas gehuwd, 't nog maar zuinigjes aan moeten leggen, dan worden zg weieens smalend aangeduid als te wonen in ten koude aardappelenbuurt. Histo risch is nog altijd de Haagsche wind, waarbij de dochter des huizes heel heel deftig aardappelen ging halen in haar vioolkist. Komt een vriend of gast op be zoek, net op het oogenblik, dat men aan tafel wil gaan, men kan Hol- landsch gastvrg al niet anders dan gemoedelijk zeggen„kom, pik een aardappeltje mee". Maar verder, wat is er al niet met den aardappel te doen. Gaat men in een restaurant en weet men eigenigk niet wat al te kiezen uit de lange spijzenlijst, een biefstuk met gebakken aardappelen gaat er altgd graag en gemakkelijk in. Gebakken aardappelen zijn op zich zelf al altgd een klein feest en wil len wg het nog deftiger doen, dan bestellen wij „pommes frites, Patates frites, warm of koud zgn tegen woordig zelfs een handelsartikel ge worden. Geschaafde aardappelen, even ge roosterd, worden ook tegenwoordig bij den borrel geserveerd, 't is een hartig snoepje en 't kost den kaste lein niet veel. En dan de nieuwe aardappelen heeft en menigmaal zelf tot onver schilligheid en geloofsverslapping geraakt is waar de kinderen ten slotte als ongeloovigen of anders denkenden opgegroeid zijn Een meisje, hoe verliefd ze ook zijn moge, mag daar niet te licht over denken, 't Is en blijft een al te ge waagde stap een huwelijk aan te gaan met een andersdenkende of een afgevallene al heeft men ook de beste bedoeling om den man tot inkeer te brengen. We staakte het gesprek, totdat miss Lawton een ander thema aanroerde. U hebt zeker gehoord, dat de dokter thans het vaste besluit ge nomen heeft Soledad na de najaars- vacantie naar een pensionaat te zenden. Hij denkt ernstig over Ven horst, omdat 't in de buurt ligt en hij er dikwijls heen zou kunnen gaan, om het kind te bezoeken. Gisterenavond sprak hij er over, dat we er een dezer dagen eens heenrijden zouden, om de inrichting te bezichtigen en met de overs'e te praten. Zooals u weet gaan we eerst nog voor een tijdje naar Argentinië terug denkelijk zes maanden uit i thuis. Mijnheer Delmotte heeft me ten minste vanmorgen gezegd, dat we er op rekenen moesten binnen een maand te vertrekken. Hij wacht enkel nog maar antwoord op een telegram, dat hij gisteren aan Mon sieur Descamps gezonden heeft, alvorens een beslissing te nemen omtrent den datum van ons vertrek. We zullen waarschijnlijk met een Hollandsche boot reizen en van Amsterdam uitvaren. Gaat u gaarne weer terug naar Argentië vroeg Netje. ze worden altgd met gejuich aan tafel begroet, als de oude in discrediet beginnen te geraken. En 't moet gezegd worden dat de nieuwe aard appel authentieker bewgzen kan overleggen dan de nieuwe haring, die met al die moderne koelhuis apparaten tegenwoordig hoe langer hoe bedenkelgker wordt. Maar daarvoor komt eerst nog de Maltha-aardappel, die dikwijls ook geen identiteit kan bewgzen, want ik ben in mijn leven eens op Maltha geweest, maar heb er geen aard appelen gezien. Ook heeft de aardappel met den mensch gemeen, dat hg geplaagd kan worden met allerlei ziekten en kwalen, zelfs schurft en pokken kan hij krijgen en niet weinig ook wrat ten. Maar met dit al verschgnen er altgd in voldoende mate aardappelen aan de markt. En wat doet de aardappel al niet meer. Hg geeft ons aardappelmeel, en stroop en jenever, al is deze laat ste niet van de beste soort, de aard appel geeft de industrie zelfs ruim kans om allerlei luxe artikelen uit hem te vervaardigen, die het air aannemen van echt ivoor. En als wij dan lezen, dat de wetenschap en de techniek tegenwoordig wol spinnen van de koe en roomboter karnen uit steenkool, wie weet wat voor wonderen er dan nog in de toekomst te voorschgn kunnen geroepen wor den uit den eenvoudigen populaire pieper. De aardappel. Heb ik nu genoeg lof gezongen van den aardappel, ook al mag ik persoonlijk hem niet zoo bizonder lgden. Als kinderen werd ons vaak gezegd, dat we eenmaal in den hemel rgste- pap zullen eten met gouden lepels. Ook dit lgkt mij achteraf niet zulk een groote bekoring meer. Maar of we daar ook aardappelen zullen krij gen Zeker is, dat in dit geval nooit het zout in de aardappelen zal wor den vergeten, want in den hemel is alles volmaakt. Krakelingen. Alle waar naar zijn geld. Nu het vacantie-seizoen ten einde loopt, is er in de groote pers ineens een actie ontstaan tegen de wilde autobusdiensten op het buitenland, in het bijzonder de verbinding Am sterdamAntwerpen betreffende. De toonaard van alle artikelen is af gestemd op „zóó gaat het met lan ger!" Het Handelsblad bevat kolom- men-lange verhalen van reizigers, die nachtelgke avonturen beleefden als gevolg van het springen van bus banden en het gemis aan behoorlgk reservemateriaal, dat bg die gelegen heden bleek te bestaan. 'n Schandaal gewoon Er moet een veel deugdelijker service kunnen wor den gegarandeerd. Het materiaal be hoort meer betrouwbaar te wezen, de chauffeurs moeten behoorlgk geld bij zich hebben als wapen tegen allerlei eventualiteiten enz. enz. Zoo als het thans is gesteld zeggen de schryvers terecht kan men veel en veel beter per spoor reizen. Ja, maar waarom hebben de inzenders dat Diet gedaan Ze hebben de bus genomen, omdat men dit vervoermiddel 'n retour- Antwerpen 'n rgksdaalder kost en per spoor ongeveer f 8 a f 9. Kunnen ze voor hun rijksdaalder aan den ondernemer voor 'n tientje eischen stellen Vervoer Amsterdam-Antwerpen v.v. voor een rgksdaalder is 'n exploi tatie, welke steunt op de armoe, niet van den reiziger, maar van den exploitant slachtoffer van onderlinge concurrentie en van overheidsdwang, welke hem belet om zijn materiaal op normale wgze rendabel te maken. Schuldig aan de beschreven ver- keerstoestanden zgn vooral de reizi gers, die onder alle omstandigheden in elk vehikel kruipen, als het maar O ja, heel gaarne 1 Ik ben altijd met genoegen daarginds geweest en heb me er best thuis gevoeld. Voor dat ik met de opvoeding van Sole dad belast werd, was ik in betrekking bij een rijke, deftige familie te Buenos Aires De aan mijn zorg toever trouwde meisjes waren echter reeds bijna volwassen en zoo kwam het dat ik, daar ze geen moeder meer hadden, overal heen als duena mee genomen werd en veel te zien kreeg, 't Was een felle overgang van de rumoerige stadsvermaken, theaters, concerten, diners en feesten naar het stille huiselijke leven op de estancia, waar ik buiten de kleine Soledad bijna geen andere aanspraak had dan madame Descamps en haar familie. Maar aan deze had ik dan ook een ware trouwe vriendin gevonden en ik verheug me er koninklijk op haar spoedig weer te zien. Van zien gesproken, viel Netje haar in de rede, het daglicht laat ons in den steek me dunkt ik moest de lamp maar aansteken. Ik zeg dat niet om u weg te jagen, want ik hoop dat u me nog een poosje zult blijven gezelschap houden. Vader zal ook wel niet meer zoo lang weg blijven. Daar komt de auto van Otter beek aan, zei miss Lawton mete< n gleed de luxueuselimousine geruisch- loos langs het raam en hield voor de deur stil. J Soledad sprong er uit en was in een wip in de kamer bij de dames. Goeden dag tante Netje en miss Lawton 1 Papa heeft me ge- I zonden om miss met de auto af te halen, omdat hij niet wilde, dat ze den weg in het donker terugwande- Neem daar nu loch eens een paar "AKKERTJES" voor en tot Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-C ACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumatische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevalle Koude, enz. Nederiandsch Smaakloos ouwel-omhulsel. Product Qe proeft daardoor niets. Ze glijden zoo naar binnen. 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Op elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit"-vorm. Let hierop en weiger elke namaak goedkoop is. Ze hebben niet het recht* om zich achteraf te beklagen. Als meneer Dinges een „huis" wil koopen voor f 200, moet hij dat zelf weten. Maar hg moet later niet gaan jeremieeren over het feit, dat hij bij de bewoning in dat huis niet eens een badkamer heeft aangetroffen en zelfs geen W.C. Pot en ketel. Het Am3terdamsche raadslid Dr. Sajet is als lid van de commissie „Hulp voor Spanje" gedurende acht dagen de gast geweest van de regee ring te Valencia. Van zgn ervarin gen heeft bij verteld aan een ver slaggever der Arbeiderspers. We lezen daaromtrent in het Volksblad o.m. het volgende In een gevangenis, vertelt dr. Sajet ons verder, troffen wij een dertienjarig Italiaansch jongetje aan, welks vader wegens zijn linksche overtuiging in Italië was gedood en dat men nu tegen de regeeringstroepen had laten vechten. Ik heb geleerd, sceptisch tegen over vele verhalen inzake oorlogs gruwelen te staan. De goede trouw van degenen, die ze verbreiden, be hoeft men daarom nog niet te betwgfelen. Gesteld nu echter eens, dat het door Dr. Sajet meegedeelde inder daad allemaal juist is. Dan hebben we hier dus te doen met een kind van 13 jaar. De Italianen hebben zgn vader gedood, omdat die laten we aan nemen „socialist" was. En om nog meer toe te geven aan hun sadis tische neigingen, hebben „de Ita lianen" het kind van dezen vader en socialist naar Spanje gestuurd, om het daar tegen andere socialisten te laten vechten. Gruwelijk MèAr, nu valt dat gemartelde kind in handen van de geestver wanten van den vermoorden vader. Eindelijk zoo zal men denken zullen dezen aan het 13-jarige kind goed trachten te maken, wat hun tegenstanders er tegen misdre ven hadden. Mis De geestverwanten stoppen het kind een vijand is nu eenmaal een vijand in de gevangenis Als alles waar is ik blgf daar buiten dan vind ik dien laatsten gruwel nog de ergste van alle, aan het kind en den vader begaan... len zou. En ik moest u bestellen, dat oom van Melle nog bij boer Hanssen gebleven is. Dokter Wel* born is papa komen halen voor een consult en ondertusschen zou uw vader zijn ouden vriend blijven gezelschap houden. Ongeveer een kwartier later reed de gouvernante met Soledad weer naar Otterbeek terug. Dieuzelfden avond kwam er een bevredigend telegram uit Argentinië. Een maand nadien was de Frisia met de Holcumsche passagiers aan boord reeds het Engelsche Kanaal gepasseerd Voor zijn ver i rek had dok Ier Delmotte nog de voldoening gesmaakt te mogen consiateeren, dat de erop- of-eronder operatie op den ouden boer Hansen in alle opzichten gelukt was. De man was van den dood gered de dokier telde misschien onder al de paliënlen, die hij in zijn leven met succes behandeld had, niemand die zoo dankbaar was dan deze oprechie, eenvoudige boer, wiens harlelijke handdruk en goedige oog opslag voor den dokter een rijkere belooning waren dan een portefeuille mer banknoten. Terug naar Holtum. Bij den ingang der lange laan was een eereboog opgerichtdaar wap perden de Argentijnsche vlaggen i* hunne dekoralieve, teere kleuren licht blauw, wil, lichtblauw n-ast het blijde rood wit-bla uwe dundoek, met den Oranjewimpel en den Engel- schen Union Jack alles ter eere van den landheer en zijn dochtertje, die in gezelschap van miss Lawton heden op de estancia La Soluza zouden lerugkeeren. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 5