TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS FEUILLETON. Smeulend vuur. Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm AKKERTJES Zaterdag 28 Augustus 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 35 Een „gezonde" middenstand. Zijn groote waarde voor onze samenleving. Onder de huidige omstandig heden valt het niet mee, zich als kleine middenstander staande te houden. Het groot-winkelbedrijf beteekent wel in het bijzonder een gevaarlijke tegenstander. Ge lukkig dat er meer en meer stem men opgaan, welke waarschuwen tegen een overwoekeren van het groot-winkelbedrijf ten opzichte van den individueelen midden stander. Een gelukkig verschijnsel is het eveneens, dat de middenstan der meer en meer begint te be seffen. dat hij alleen niets kan uitrichten tegen een naderend onheil, doch zich dieit te orga- niseeren, wil hij niet de kans loopen ten onder te gaan. Orga nisatie wil natuurlijk niet zeggen, dat het den middenstand binnen korten tijd weer goed zal gaan. Geenszins, er zal nog een felle strijd gestreden moeten worden, aleer de middenstander weer betere verwachtingen voor zijn bedrijf en daardoor ook voor zijn gezin, kan koesteren. Welke beteekenis heeft toch eigenlijk de „gezonde" midden stand voor onze samenleving Het is niet gemakkelijk dit in enkele woorden te zeggen. Toch willen wij trachten de meest be langrijke punten te bespreken. Waar bij het meerendeel der groot-ondernemingen een diepe kloof bestaat tusschen werknemer en werkgever, is dit bij het klein bedrijf een sporadisch geval. Het grootbedrijf kenmerkt zich dik wijls ten opzichte van het klein bedrijf door schrijnende sociale tegenstellingen, weeldeleven tegen over vaak bitteren nood hetgeen tot gevolg heeft, dat steeds meer extremistische stroomingen ont staan, welke een onrust, zoo niet een bedreiging zijn voor onze samenleving. Het klein-bedrijf daarentegen vormt ontelbare kleine bedrijfs groepen, waarbij de maatschap pelijke welstand van werkgever en werknemer over het algemeen in evenwicht zijn, althans bestaat niet die groote gaping, welke het groot-bedrijf kenmerkt. Werkt men in het groot-bedrijf, zoo is men vaak niet meer dan een „nummer," dat steeds weer dezelfde eentonige werkzaam heden verricht tegen een vastge stelde vergoeding, welke over 't algemeen slechts bij bijzondere groote winsten van het bedrijf een verhooging ondergaat. Het kleinbedrijf plaatst juist den werkgever en werknemer naast elkander, beiden hebben zij er de schouders onder gezet en door het nauwe contact dat zij met elkander hebben, weten zij elkaar ook volkomen te waar- deeren en aan te vullen als het noodig is. Oorspronkelijke Roman door B. VIELER, schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. 18. Alfred Delmotte voelde zich pret tig thuis in de zoo lang gemeden vaderlijke woning. Dagelijks maakte hij tochtjes te paard in gezelschap van zijn dochtertje. Dan dwaalden ze door de denne- bosscben, galoppeerden over de brui ne helde en over de slechte veen- wegen; vaak ook reden ze naar de Relgershorst, welke zoowel op den vader als op de dochter een groote oekoring uitoefende, 't Was inderdaad een idyllische plek de ruïne van het verwoeste klooster vooral was in staat romantische indrukken te verwekken. Ze lag aan den zoom van een groot bosch met eerbied waardige boomen op een tamelijke verhevenheid, die zachtglooiend af daalde tot het bijna onafzienbare ven of moeras. be rechterzijde van het ven was omboord met uitgestrekte denne- oosschen, welke eveneens eigendom ott familie Delmotte waren, terwijl aan den linkerkant, waar de Duitsche grens langs liep, de afscheiding ge vormd werd door het hooge hout gewas der adellijke buren uit het Maakt het kleinbedrijf goede zaken, zoo deelt de werknemer hier veel sneller in mee dan bij het groot-bedrijf met zijn lasten aan aandeelhouders, tantièmes enz. Juist het nauwe contact, dat werkgever en werknemer in het klein bedrijf met elkander hebben, beteekent een machtig wapen tegen den dreigenden onrust- factor in deze samenleving. Ook de begunstiger van het klein-bedrijf weet, welke enorme voordeelen er voor hem te be halen zijn door het innige con tact, dat beiden met elkander hebben. Immers de eigenaar van het kleinbedrijf weet vrijwel precies, welke behoeften zijn af nemers hebben, terwijl dit bij het groot-bedrijf dikwijls veel te wenschen overlaat. Onoordeel kundige inkoopen komen hier door percentsgewijs meer bij het groot-bedrijf voor, waardoor aan merkelijk grooter risico ontstaat. Gaat een groot-bedrijf ten onder, dan beteekent dit dikwijls een plaatselijke, soms landelijke, catastrophe, terwijl er te dien opzichte heel wat klein-bednjven tenonder zouden mceten gaan om dezelfde gevolgen in het leven te roepen. Ook het zedelijk bewustzijn is bij den werknemer in het klein bedrijf veel beter ontwikkeld dan bij hen, die in het groot bedrijf hun bestaan vinden. Men stelle maar eens de winkeljuf frouw van een kleine midden standszaak tegenover het fabrieks meisje. Hier ligt niet de schuld bij de werkneemsters, doch bij de dikwijls slechte toestanden der geestelijke verzorging tijdens de uitoefening der werkzaam heden Ook hierin is de laatste jaren aanmerkelijke verbetering te bespeuren. Ten slotte wilier, wij opmerken, dat ongetwijfeld ook aan het klein-bedrijf fouten kleven. Zijn er in den middenstand niet on volwaardige vaklieden, die den middenstand meer schade doen dan goed De vestigingseischen zijn hiertegen wel de meest doel treffende maatregel, zij zijn van het grootste belang voor een ge zonden middenstand. Zij die de waarde van het klein-bedrijf voor een samen leving onderschatten, geven daar om blijk van weinig economisch inzicht Hoe Ramirez „de lamme" aan een villa kwam. Onder de lieden, die bg gelegen heid van den vermaarden 30sten Juni, in Duitschland het leven lieten, be hoorden ook twee illustre S. S. heeren, welke zich met het beoefenen van ongehoorde wreedheden in een con centratiekamp vermaakt hadden. Zij werden daarvoor op bevel van Hitier zonder verder gerechtelijk onderzoek, gefussilleerd. Het belangwekkende van deze aangelegenheid bestond echter daarin, dat gezegd concentratiekamp niet op de officieele lijst der inrichtingen Nabij de ruïne stond de vrij groo pachthoeve, welke volgens de jaartallen in de gevelankers reeds van 1716 dateerde. Wanneer de heer en zijn dochter daar kwamen en dat gebeurde zeer dikwijls, bracht de pachteres vlug een Daar stoelen naar buiten voor de aezoekers om plaats te nemen. Per soonlijk dronken ze dan ieder een glas van de heerlijke, versche koe melk, welke de tonronde boerin hen voorzette. 't Duurde niet lang of de dokter liet een klein massief zomerhuisje optrekken in de nabijheid der ruïne, met het noodige gerief erin om er thee te drinken of picnic te houden. Nu en dan hielden ze er formeele theevisites, waarbij de ontvanger met Netje en zijn gehuwde dochters en hun kinderen aanwezig waren. De oude heer van Mei Ie een groot natuur-enthousisst, dweepte geweldig met dit werkelijk bekoorlijk lapje grond op de boschhelling. Al'engskens was bij dokter Del motte, die zich toch niet goed in 't nietsdoen kon schikken, een grootsch plan gerijpt. Toen hij er lang genoeg over na gedacht had, meende hij. dat het ontwerp stellig voor uitvoering vat baar zou wezen. Waar zijn vader en anderen wel eens gekscherend over gefantaseerd hadden, dat wilde hij nu verwezen lijken. Hij wilde het groote. uitge strekte veen, een oppervlakte van vele honderden hectaren, hetwelk feitelijk niets opbracht dan een kleine turfpacht, in cultuur gaan brengen, door den waterafvoer te regelen. De gesteldheid van den grond op zichzelf was beslist vruchtbaar, als men het overtollige water, dat den bodem deed verzuren en de helft voorkwam. Het was klandestien en buiten weten van de regeering in gesteld en diende voor het privé gebruik van een aantal S. S. lieden, die er hun boezemvijanden in op sloten en martelden. Men denkt onwillekeurig aan dit kamp bij Stettin terug, wanneer men verneemt, dat er in het roode Spanje tot nu toe niet minder dan 83 klandestiene gevangenissen ontdekt zijn. Klandestiene gevangenissen en kerkhoven, men ontdekt er schier eiken dag één. Wereldomstortende beteekenis heb ben deze inrichtingen niet, raaar wijl zij toch een kleine rol spelen in de geschiedenis van de menschelijke beschaving en wijl zij ook het hunne bijdragen ter kenschetsing van den socialistischen heilstaat, kan men er wel even bij stil staan. Gereedelijk kan men dat b.v. doen bij dien afstammeling van Columbus, die in een dergelijke, klandestiene gevangenis terecht kwam en er het leven liet. De geschiedenis van een en ander werd onlangs door den markies de Valde-Iglesias in het pas door Pujol weer opgerichte en goed geredigeerde weekblad „Domingo" verteld. De oudste nakomeling van Colum bus voert den titel hertog van Veragua en de man, waarom het hier gaat, was een uitermate een voudig, ongehuwd vrijgezel, die bgna als een kluizenaar leefde. Hij bemoeide zich met niemand en heelemaal niet met de politiek, maar hij interesseerde zich zeer voor paar den en op dit Hippische gebied ver wierf hij zich, door de verbetering van het Spaansche paardenras, zelfs niet onaanzienlijke verdiensten. Hg had ook eens een novelle begaan, waariD hij een amoureus avontuur schilderde, maar hg deed dat onder een pseudoniem en daarover kan men hem dus kwalijk lastig vallen. In 1932 nam Azana hem al zgn grondbezit af met uitzondering van het kleine goed Valjuanete in de buurt van Toledo, waar hij zich, te samen met den markies van Aguila Fuente en Martin, een ouden knecht, aan de paardenfokkerij bleef wijden. Op zekeren dag was de hertog echter verdwenen te samen met zijn neef, bovengenoemd, en hun be diende. Hiervan zou niemand notitie genomen hebben, ware het niet, dat de hertog, wegens verkoop van paarden, wel eens met den gezant van Chili in aanrakiDg kwam en dat hij zeker bij zgn laatste bezoek, ook om raad in zake zijn persoonlijke veiligheid gevraagd had. De gezant van Chili voelde zich nu tot op zekere hoogte verantwoorde lijk voor het lot van Columbus' na komeling en begon alle hevels in beweging te zetten om een spoor van de verdwenenen te vinden. Hij klopte bij del Vayo aan en zulks met voldoende energie, om de heele regeering te mojiliseeren maar wat deze ook deed, de hertog was on vindbaar. Tenslotte echter wist een typiste van het Argentijnsche gezant schap met een miliciano aan te pappen en dezen het geheim te ontfutselen: de drie heeren, boven genoemd, waren in handen gevallen van het roode opperhoofd Ramirez, genaamd „De Lamme", en deze had hen naar zijn privé tscheka in de Calle Velazques, te Madrid, gesleept. Nu had de regeering weer eenige dagen noodig, om aan dit pand een bezoek te brengen en toen zij er verscheen, bleken de vogels te zgn gevlogen. Daarmede werd het verdere onderzoek stop gezet, maar op ze keren dag verscheen Ramirez de Lamme op de villa Valjuineta, in het bezit van een document, waarin de hertog van Veragua hem tot erf genaam had benoemd. Hrj instal leerde zich nu zeer aaD gedaan en comfortabel in gezegd verblijf en alles liep voor hem als op rolletjes tot de jalouzie in de aangelenheid gemengd raakte. Minder fortuinlijke, marxistische opperhoofden begonnen te lispelen, dat het testament in van 't jaar alles overstroomde, kon kwijtraken. Teneinde zekerheid te verkrijgen omtrent de uitvoering van het plan, liet hij een landbouwkundig ingenieur komen, welke na verloop van enkele weken, toen deze zijn voorloopige opmetingen beëindigd had, de zaak met alle bes'istheid, niet alleen goed mogelijk, maar ook bepaald rendabel verklaarde. Onmiddellijk gaf de dokter de opdracht tot het uitwerken der uit voerige plannen en reeds aanstonds werden een aantal werklieden aan genomen om bij de voorbereidende stappen behulpzaam te zijn. De tot werkzaamheid geneigde dokter, die nu in de kracht van zijn leven stond, voelde zich oprecht tevreden in dezen nieuwen arbeids- kring, welke voor hem iets ideaals insloot. Eiken dag reed hij naar het Mot- tenven zoo heette het moeras Naarmate de werkzaamheden vor derden, kwam er een nieuw plan of was het een gril in zijn geest opdagen De bekoring, welke het romantische plekje aan de Reigershorst uitging, was bij den dokter tot een soort obcessie overgegaan, welke hem op den inval bracht, daar op die plaats zijn toekomstige woning te bouwen. Wat er dan daarna met het huis aan de Otterbeek zou geschieden, was een overweging, die hem thans wein:g bekommerde. Hij had zich het huis op den heuvelrand der Reigershorst gedacht in den stijl zijner woning La Soluza in Argentinië. Op zekeren dag toen hij met zijn dochtertje in het nieuwe tuinhuis kwestie, niet echt was en eindelijk werd hij geënterd met de vraag, of hij bewijzen kon, dat de erflater werkelijk overleden was. Waarop Remirez de Lamme nogal afdoend antwoordde: „Hoe zou ik aan den dood van Vergua kunnen twijfelen, nadat ik hem eigenhandig om zeep heb gebracht Nu begon Chili zich opnieuw voor het geval te interesseeren en opnieuw werd, dat, wat zich „regeering' noemde, in het geweer geroepen en inderdaad verscheen er op zekeren dag een politie-ambtenaar op de villa Valjuinete, om den huisheer te vragen, hoe het nu eigenlijk met den dood van den hertog van Veragua zat. Waarop de politie den raad kreeg, den weg van Madrid naar Colmenar op te tuffen, bij kilometer- paal zoo en zooveel te stoppen waarop ze direct het bewijs van den dood van den hertog van Veragua in handen zou hebben. Gevolg gevend aan dezen raad, vond de politie inderdaad op het aangewezen punt de nog versche lijken van Columbus' nazaat, van diens trouwen dienaar Martin, en van den markies de Aguila Fuente. Ze wer den als bewijsmateriaal in een wa gen gegooid en mee naar Madrid genomen en Ramirez de Lamme werd verder niet meer lastig gevallen. Later kwam vast te staan, dat de heer Ramirez, die uit de streek ron dom Toledo stamt, steeds een zwak had gehad voor de villa van den hertog van Veragua, in de welke hij zijn laatste levensjaren wel gaarne zou willen slijten. De ontwikkeling der dingen maakte hem de verweze- lijking van deze illusie van dag tot dag gemakkelgker. De Janboel maakte immers met zevenmijlslaar zen voortgang en aldus brak de dag aan, waarop hij den wettigen eigenaar der begeerde villa ongestraft van zijn bed oplichten en in een privé- concentratiekamp onder kon brengen. Daar was het slechts een kleinig heid den hertog zoodanig te folteren, dat deze tenslotte tot de ondertee- kening van het testament overging. Waarschijnlijk in de hoop bij een goede gelegenheid nog meer munt uit zijn slachtoffer te slaan, ging Ramirez niet tot het dooden ervan over maar, dank zg de goede relaties, die hij met de regeering onderhield, was het hem altijd mogelijk de drie heeren te verstoppen, wamjeer, ter bevrediging van den lastigen, Chileen- schen gezant, de politie 'n schijninval kwam doen. Eerst toen 't vuur hem erg na aan de schenen werd gelegd, sloeg Ra mirez van de halve tot de heele maat regelen over. Het bezit der villa raakte in ernstig gevaar, wanneer de dood van den werkelijken eigenaar niet bewezen kon worden. Ergo werd tot den moord op deze besloten. Om half vier in den ochtend van het aangekondigde politiebezoek, reed Ramirez met zgn prooi den weg naar Colmenar op en daar werd de nazaat van den man, die Spanje een heele wereld geschonken had, van zijn laatste bezit, van zgn leven, beroofd. De markies de Aguila Fuente en Martin, de bediende, werden meteen maar neergeschoten, waarschijnlijk wijl zg wat al te veel gezien hadden van de martelingen, aan welke de hertog onderworpen was geworden. Hiermede is de geschiedenis van Columbus' nazaat in het privé-con- centratiekamp des heeren Raminez den Lamme ten einde. De beteekenis ervan ligt in het typeerend karakter, dat zij draagt en de verwarring, die in den Spaan- schen heilstaat heerscht, wordt ver der nog getypeerd door de omstan digheid, dat de wettige erfgenaam van den hertogshoed, want daar voor kwam Raminez toch niet in aanmerking, bij gedane naspeuringen onvindbaar bleef. Maar nu begonnen de Zuid-Ameri- kaansche republieken, die eenig ge voel voor Columbus' geslacht blijken te hebben, toch onrustig te worden. Dat hielp: en aldus werd na 'n wgle zat thee te drinken, zei hij tot haar: Hoe zou je 't vinden, Soledad, als we hier eens een Argentijnsche woning neerzetten, zooiets in den geest zooals La Soluza 'k Zou 't zeker heerlijk vinden, maar dat doet u immers toch niet 1 En toch zou 't verrukkelijk zijn. Het huis aan de Otterbeek is heel goed en voldoende, maar onze wo ning op La Soluza was toch aan genamer en meer comfortabel. Welnu, dan zullen we 't doen m'n lief kind Waarlijk, papaWezenlijke waarheid O, dat zal heerlijk wor den In de handen klappend huppelde zij rondom haar vader, die alweer in gedachten verdiept was, waar schijnlijk fantaseerend over bouw plannen misschien bouwde hij wel een luchtkasteel. Ze waren nu reeds ruim ander half jaar in Holtum. Soledad had hier voor 't eerst sneeuw en ijs leeren kennen. In Cordoba kwam dat niet voor ze had de jongens zien schaatsenrijden n tenslotte haar vader er toe gebracht, dat hij ook eens weer de schaatsen onder ge bonden en haar meegenomen had naar 't ijs, om baar in die Holland sche sport te onderrichten. Thans had ze reeds voor de tweede maal het Kerstfeest hier ge vierd, dat in Europa zooveel eigen aardiger en gemoedelijker valt dan aan de andere zijde van den evenaar, waar December de warmste maand van 't jaar is, het hartje van den oogsttijd. Wij kunnen ons geen Kerstvreugde voorstellen bij ondraag baar warme temperaturen de feest vierenden heel licht gekleed op een de ritmeester van de koloniale rui terij, don Ramon Carvajal y Colon, toch gevonden. Aan boord van het vreeseüjke kerkerschip Aranzazu Mendi, in de haven van Bilbao. Ditmaal slaagden Chili en Argen tinië er echter toch in, den nieuwen hertog Veragua te bevrijden en deze rijdt sedert dien gelukkigen dag, aan het hoofd van zijn eskadron Marok- kaansche cavallerie, ergens in Spanje rond. Een andere, roode, privé tscheka heeft de beide zusters van den ver moorden hertog prijs moeten geven, welke dames eveneens in een klan destiene gevangenis, zg het dan in een andere dan die van den heer Ramirez verzuchtten. Drie en tachtig klandestiene ge vangenissen werden er tot nu in Spanje gevonden en één in Stettin. De hemel alleen weet, hoevele er in stilte werden opgeruimd c.q. hoeveel nog in het verborgene bloeien. Maar wanneer we ons 's avonds lekner in ons veilig, donzen bedje uitstrekken, mogen we wel eens even aan de aan de geheimzinnig verdwenenen denken, die deze inrichtingen be volkten. De Maasbode. De bestrijding van den colorado-kever. Wat het geval Baarlo en Castenray leert. Het nadeel van loos alarm. Men zal niet zeggen, dat de land- en tuinbouwers in Neder land niet tijdig ingelicht waren omtrent de komst of het ge vaar van een Colorado-, ever. Reeds in 1932 is door de Plan- tenziektenkundige dienst een brochure uitgegeven, waarin de colorado-kever, de schade die hij aanricht en de bestrg ding ervan werden besproken. Mat foto's en kaarten, waarop de coloradokever en de larve in natuurlijke grootte waren aangebracht, werd de land bouwende bevolking op den kever opmerkzaam gemaakt. Tot zeven maal toe, van 1877 tot 1922, heeft de coloradokever, door middel van transporten overgebracht, de Europeesche aardappelvelden weten te bereiken. Zes maal is het gelukt door ingrijpende maatregelen de besmette plaatsen van den colo radokever te zuiveren. Was in 1914 te Stade bij Hamburg het nog gelukt door krasse maat regelen een gebied van 3 H.A. vol komen van de besmetting van den coloradokever te zuiveren, in 1919 heeft de kever te Sénéjac in Frank rijk vasten voet gekregen. Daar er toen niet energiek is opgetreden en de bevolking niet heeft medegewerkt, is de besmetting van den colorado kever van daaruit begonnen. De be smetting heeft steeds grooter afme tingen aangenomen, zoodat de kever reeds in 1935 in België, op sommige plaatsen op slechts 25 K.M. van onze grens werd gevonden. Bij Baarlo en Castenray heeft de colorado-kever zich voor het eerst in ons land vertoond. In 1936 was door de Plantenziektenkundige dienst reeds het wachtwoord gegevenin dien de coloradokever hier te land gevonden wordt, moet de bestrijding aanvankelijk geheel gericht zijn op volledige uitroeiing, waarvoor het volledige verzamelen en vernietigen der kevers, larven en eieren het aan gewezen middel is. Dit moet met de grootste nauwkeurigheid geschieden. Het allereerste werd dus gevraagd aan de aardappelverbouwers voort durend hun aardappelvelden te con troleeren of er kevers, larven of eitjes van den coloradokever op voorkwamen. rieten rustbed uitgestrekt, beschutting zoekend voor de moordige, verzen gende zonnestralen. Bij een gemoedelijke Kerstviering hoort sneeuw en ijs, flinke kou, gloeiende, loeiende kachels en de gezellige lamp in de huiskamer. Ladies chat. Bij het venster van het Kaböfke treffen we Netje van Melle en Miss Lawton; ze houden zich onledig met wat onschuldig gekeuvel, wat de Engelschen ladies „chat" noemen. 't Was alles heusch onschuldig wat er te berde gebracht werd desniettemin kwam het toch voor, dat Netje, zonder dat haar Engelsche vriendin de venijnige bedoeling had haar te plagen of te sarren, daar deze nu en dan in het nauw ge dreven werd en pioenachtige bevlie gingen kreeg Soledad is met haar vader na het eten naar de Reigershorst gereden, zoodat ik een vrijen namiddag heb Ik meende, dat een flinke wandeling bij dit helder, vriezend weer ook mij goed zou doen en daarom ben ik achterom over de bevroren beek en de lanen naar hier gewandeld. Daar juffrouw Netje het Engelsch niet voldoende machtig was. doch evenals miss Lawton vloeiend Fransch sprak, werd de conversatie gewoonlijk in die taal gevoerd. De gouvernante had weliswaar, door het bijwonen der Hollandsche lessen, welke haar leerling van den school meester ontving, reeds eenige vorde ringen in die taal gemaakt, zoodat zij zich tegenover de dienstboden verstaanbaar kon maken ze gevoelde zich echter nog niet genoegzaam Vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoo danige wijze samenvoegde, dat daar uit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt, koorts verdrijft en onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tablet ten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dal omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets! Geen maagpijnen! Wijz« van innaman 1.10 tallan ondar watar houden 2. dan achfar op de tong leggen 3. doorslikken met 'n taug water 52 cent per buisje van 12 stuks! "AKKERTJES" werken zeer snel bij: **S^n^Hoofdpijn, Kiespijn, Spier- uc pijn, Zenuwpijn, Vrouwen- pijn, Rheumatische pijnen, gevatte kou, Griep, enz. Volgens recept van Apotheker Dumont Toen op 6 Juli 1937 te Castenray een haard werd ontdekt, was deze haard nog in een veel jonger stadium dan de haard, die op 11 Augustus te Baarlo werd ontdekt. Te Baarlo waren reeds veel kevers aanwezig, wat er op wgst, dat hier de aard appelvelden niet op tijd gecontro leerd zijn. Want en eitjes en de larven, waaruit die kevers ontstaan waren, zijn aan de opmerkzaamheid van den aardappelteler voorbijgegaan. Wanneer nu het stadium is ingetre den, dat uit de larven de kevers reeds zgn voortgekomen, wordt het besmettingsgevaar veel grooter. De kever kan immers vliegen en ver plaatst zich over vrij groote afstan den, vooral met den wind mee. Het stadium, dat de kevervorming uit de poppen reeds was bereikt, was te Castenray nog niet ingetre den, waardoor de verdelging en ont smetting veel gemakkelijker was. De bestrijding. De coloradokever zal ons land uit België binnendringen, vooral via Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen. Er is voorgesteld, de besmetting van de Nederlandsche aardappelvelden te voorkomen door in een strook van b.v. 10 K.M. langs de grens alle aardappelculturen te verbieden. Om daarmede het overige deel van ons land voor een invasie met alle daar aan verbonden nadeelige gevolgen te vrijwaren. Maar een dergelijk vei bouw verbod zou, indien de toe passing ervan langs de geheele grens noodig was, gelegd worden op een oppervlakte van 610 000 H.A. Alleen reeds het afsluiten van onze Zuid grens zou een verbouwverbod op 300.000 H.A. noodig maken. Behalve dat de uitvoering ervan tot groote moeilijkheden aanleiding zou geven, zou de maatregel de kans op besmet ting niet geheel opheffen daar door luchtstroomingen de kevers zich nu en dan verder dan 10 K M. verplaat sen. Een geruststelling intusschen is, dat, naar getuigenis van den Plan- tenziektenkundigen dienst, in België de strijd met den coloradokever energiek is aangepakt. Zoodoende kan voorloopig nog offensief tegen den inval van den kever worden op getreden. Maar hiervoor is noodig, dat de besmette haarden op tijd worden ontdekt, voordat de ontpop ping van het insect heeft plaats gehad, en voordat het vasten voet in ons land heeft gekregen. De eerste strijdmethode is dus die van het offensief. En dit vereischt, dat de landbouwers hun aardappel velden nauwkeurig onderzoeken of zij in de stengeltoppen aangevreten beslagen om er id te converseeren Vader is met mijn zwager, de dokter, er ook op uit getrokken, zei. Netje. Ze zijn naar een ouden boer gereden, een kennis van vader, die ernstig ziek is. Welborn sprak er over, dat hij misschien de hulp van dokter Delmotte zou moeten inroepen omdat hij meende dat een operatie zou noodig blijken. Daar zal onze dokter wel voor te vinden zijn, want bij al de veel zijdige bezigheden, die hij hier heeft onder de voeten gehaald, blijft de chirurgie toch zijn stokpaardje. Na tuurlijk vindt hij hier slechts zelden gelegenheid actief in zijn vak op te treden, 't Heeft me verwonderd, dat hij 't al zoolang zonder kliniek uit gehouden heeft. De kliniek is zijn ideaal, zijn leven; alles wat hij hier uitricht en onder de voeten haalt, moet slechts dienst doen als ver goeding voor de voldoening, welke de medische practijk hem anders schenkt. En a's er iemand is. die behoefte heeft aan verstrooing en afleiding, dan is hij 't, de man met het verwoeste huwelijksleven. De Engelsche was daarbij nog ernstiger geworden als gewoonlijk Ik kan me indenken, hoezeer hij moet geleden hebben bij die droevige ervaringen, zei Netje. En 't ergste is bij dat al, zoo vervolgde mis Lawton, dat bij zich zelf beschuldigt de oorzaak geweest te zijn van zijn eigen ongeluk, door onberaden en zonder waar gevoel van liefde tot de schijnbaar schitte rende echtverbintenis overgegaan te zijn.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 5