Gemengde Berichten dende ruim f SO.een costuum enz. ontvreemd. Als verdacht van dezen dietstal werd op verzoek der gemeentepolitie alhier door de politie te Giuneken aangehouden zekere Z., die naar Roermond op transport werd gesteld. Bij een gouden Jubelfeest. Woensdag 25 Augustus is het 50 jaar geleden, dat Jean Hoedemakers en zyn zuster Bertha Custers Hoedemakers het kleed van de Derde Orde ontvingen uit de handen van Pater Albertus Pluymaekers z.g. Zy waren toen resp. 21 en 19 jaar oud. Wel een bewijs dat de Venray- sche Derde Orde van oudsher jonge krachten onder haar leden heeft geteld, 't Mag als een der groote verdiensten van Pater Pluymaekers genoemd worden, dat hij reeds een halve eeuw terug de noodzakelijkheid inzag de jeugd tot Sint Franciscus te brengen en daarvoor daadwerke lijk heeft geijverd. Het gouden Jubelfeest zal dan ook op plechtige wijze in de Venray- sche Derde Orde worden gevierd. Woensdag a.s., den eigenlijken ver jaardag, zal er om half 8 in de Paterskerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen tot intentie van beide jubilarissen. Tot deze H. Mis worden alle Ter tiarissen op bijzondere wijze uitge- noodigd, te meer wijl het levens de feestdag is van den grooten heiligen Koning Lodewijk, Patroon der Derde Orde. Op Zondag d.a.v. zullen de jubi larissen in een gecombineerde leden vergadering van mannen en vrouwen het gouden kroontje ontvangeD. De plechtigheid, welke om half 3 een aanvang neemt, wordt geopend met den lofzang Veni Creator, door heel de vergadering gezongen. Daarna wordt een korte toespraak gehouden en knielen de jubilarissen voor het altaar neer om hun H. Professie te vernieuwen. Dan plaatst de Directeur de jubilarissen een bloemkrans op het hoofd met de woorden De Heer krone U na afloop van het tegenwoordige leven, niet met een vergankelijke, maar met de on vergankelijke kroon, der eeuwige belooning, Amen. Na een zeer mooien, drievoudigen zegen volgt het plechtig Te Deum met Lof, dat de feestviering besluit, welke ongetwijfeld op al de aan wezigen, vooral op de jubilarissen zelf, een onvergetelijken indruk zal maken. Vergadering R.K. Middenstand Woensdag 18 Augustus hield de R.K. Venraysche Middenstand in Hotel „De Zwaan' een vergadering, welke zeer druk bezocht was. Nadat de Voorzitter, de Heer J. Derksen, de vergadering met gebed had geopend, sprak hij een hartelijk woord van welkom tot de talrijke leden en verwelkomde speciaal den Spreker van dezen avond, den Weled. Heer J. A. Koops uit Venlo. Nadat de heeren G. Mulders, J. Arts en J. Tol waren gedeballoteerd, bracht de Commissie van Compta biliteit een uitgebreid en keurig verslag uit, waarvcor de Voorzitter dank bracht. Betreffende aanschrijven van de Schoenmakerspatroons i.z. Zwarte lijst, werd besloten een Commissie te vormen om te komen tot oprich ting van een Incassobureau. Hierna werd het woord verleend aan den Weled, Heer J. Koops, die zou spreken over de Vestigings- eischenwet. Spreker schetst eerst de intensieve werking van de Middenstandsorga nisatie, welke begon na het Congres te Utrecht in 1933, het O.S.B.- programma, welke de grondslag vormde voor de Wet op de Vestiging. Na even verwijld te hebben bij de bedoeling der wet, behandelde Spreker de normen bij de Wet vastgesteld credietwaardigheid, vakbekwaamheid en handelskennis. Ten opzichte van den eisch „credietwaardigheid" ves tigde Spreker speciaal de aaudacht op het feit, dat het bedrijfskapitaal geen leveranciersgeld omvatten mocht. De vakkennis was in handen gelegd van de vakbonden, welke bij de Centrale zijn aangesloten, en is dus voor iedere vakgroep verschillend. De handelskennis was echter een taak, die weggelegd is om door den Middenstand te worden aangepakt. Men is hier overal druk mee doende en in tal van plaatsen worden Han delsavondscholen opgerichthier ter plaatse bestaat, dank zij het streven van vroegere BestTuurderen van den Middenstand, reeds jaren een Han delscursus, welke nu zóó zal worden omgewerkt, dat de cursus zal aan sluiten voor het verkrijgen van het bij de Wet gevorderde Middenstands diploma. Resumeerende komt Spreker tot de slotconclusie, dat wanneer door den Minister bij algemeenen maat regel van bestuur op verzoek van een vakbond voor die groep de Wet op de Vestiging toepasselijk wordt verklaard, de jonge man, die zich dan wit vestigen, zal moeten voldoen aan de eischen, die voor die vakgroep gesteld zijn i.z. vakbekwaamheid (diploma vakbekwaamheid) i.z. Han delskennis (Middenstandsdiploma) en i.z. Credietwaardigheid. Van de geboden gelegenheid tot vragenstellen werd druk gebruik gemaakt. De Voorzitter drukt hierna zyne bevreemding uit, dat ondanks in de Courant reeds drie weken lang ge schreven is over den eisch van Handelskennis de opgave voor onzen cursus nog zoo gering is en hoopt, dat de ouders mogen inzien, wat de Wet van den toekomstigen Midden stander eischt en dat zij hun kinderen die kennis zullen laten bijbrengen. Hierna zet de Directeur van den Handelscursus, de Heer J. v. Heyster, een en ander inzake den cursus uit een. De Heer Koops wjjst er op, dat de Middenstanders dankbaar mogen zyn, dat de Wet op de Vestiging er gekomen is, want dit is het funda ment waarop de Middenstand hecht kan worden opgebouwd, zoodat bin nen afzienbaren tyd een stand ver rijzen zal, waarop evenals ten tijde der Gilden vertrouwd kan worden. De titel Mr. Kleermaker, Mr. Schoen maker enz. zal het publiek weer vertrouwen inboezemen. Wij danken deze Wet aan de R.K.N.M., doch ook aan de R.K. Staatspartij. De plicht van dankbaarheid brengt mede, dat wij ons meer en meer gaan toeleggen op actieve deelname aan de politiek, opdat onze 31 af gevaardigden voelen dat wij geheel en al achter hun staan en niet slechts tijdens verkiezingen. De Voorzitter dankt den Spreker voor zijn gehouden spreekbeurt en stelt de vergadering voor de vragen- bus tot de volgende vergadering aan te houden, waarna hij deze vergade ring sluit met gebed. Volksontwikkeling. Nu de avonden reeds langer wor den en het seizoen van vergaderingen en uitvoeringen gaat aanbreken, komt ook de schoone en nuttige Vereeniging „Volksontwikkeling" in actie om haar serie avonden wederom te organiseeren. Daartoe hield het Bestuur Donderdag j.l. in het Hotel de Zwaan eene vergadering, waarop onderwerpen en Sprekers de revue passeerden. Het bleek echter aldra, dat er zooveel is, wat actueel, in- tressant of mooi is, dat het Bestuur het zeer wenschelijk achtte om de Abonné's en degenen, die van hun gewaardeerde belangstelling willen blijk geven, in de gelegenheid te stellen eventueele onderwerpen, waar voor zij bijzondere belangstelling hebben op te geven. Het Bestuur zal dan uit deze on derwerpen een keuze kunnen doen en zoo zal de vereeniging Volks ontwikkeling „elck wat wils" bieden en aller belangstelling blijven ge nieten. Zie de in dit blad opgenomen ad vertentie. H.H. Voetballers en Sportliefhebbers. Op 25 September 1937 vertrekt ondergeteekende naar de Missie van Brazilië. Ik ben in de gelegenheid gesteld om ten bate der Missie een Missie-wedstrijd te laten spelen, die plaats heeft op 29 Aug. a.s. op 't terrein van Servatius. „Servatius contra S.V.B. Blerick." Werkt mee om dezen sportdag te doen slagen en brengt 'n klein offer en voor eigen ontspanning en voor een goed doel. Steunt onze Missie in Brazilië. Bij voorbaat mijn dank, fr. Carol Zevenhoven, O.F.M. De Valk-feesten. Zooals reeds is aangegeven onder de „Valk-revue" en in de advertentie in dit blad, zal de Voetbalvereeni- ging De Valk op Zondag 22 Augus tus groote feesten organiseeren, bij gelegenheid van haar vaandel wij ding. Het bestuur verwacht een groot aantal bezoekers op het Sportter rein aan de Leunscheweg. De entréepryzen zyn zoo laag mogelijk gesteld, zoodat dit geen bezwaar kan zijn, om niet naar bet spel van de veteranen en De Valk voetballers te gaan kijken. By Ministrieele beschikking is benoemd tot asp. officier-vlieger by het Koninklyk Ned. Indisch leger onze dorpsgenoot de reserve-luite nant P. Jacobs, Maasheescheweg 10. Koninginnedag. Het ijverig Oranje-Comité, dat steeds de feestelijkheden verzorgt op Koninginnedag en in Januari ter ge legenheid van het Huwelijk van onze Prinses Juliana en Prins Bernhard met een keurig feestprogramma voor den dag kwam, heeft ook in de Woensdag gehouden vergadering de feesten uitgestippeld voor Venray's jeugd. Op het ontwerp zijn vermeld: bloemencorso met optocht door Venray's straten, waarbij muzikale begeleiding, op het Sportterrein diverse kinderspelen, waaronder wie lerwedstrijd, vliegerwedstijd en der gelijke. Alles bijeen een gebeurtenis, die bij de kinderen, zooals steeds, groote belangstelling heeft en waarin zy volop medeleven. Als op dien dag een mooie Oranje zon schijnt zullen de kleinen onge twijfeld genieten, wat zijn uitwerking op de Ouders en bekenden niet zal missen, en zoo in de juiste stemming komen voor het traditioneel concert. Diefstal By 'teenigen tijd geleden gehouden kampvuur van de welpen werden enkele planken gebruikt om op te zitten, die na afloop van 't kamp vuur binnen de afrastering van het kippenhok van Derksen werden gelegd. Door onbevoegden werden deze planken weggenomen. Beleefd wordt verzocht de planken terug te brengen op de plaats waar zy weg genomen werden. Voor de welpen zyn zij van groote waarde, daar niet telkens nieuwe planken kunnen ge kocht worden, want het geld ervoor ontbreekt. Donderdagmiddag is in het Venraysch veld een korenmyt afge brand van den landbouwer J. A. Oorzaak onbekend. De rogge was niet verzekerd. Een zoontje van den heer H. L. alhier kwam Donderdagmiddag met zyn „autoped" zoo ernstig te vallen, dat hy een hersenschudding bekwam. Morgen Zondag zal onze Har monie deelnemen aan de groote Muziekfeesten te Horst. Gevonden Een beurs; een goudenketting; een sleutel no. 22836, en een centuur. Achtergelaten portemonnaie met inhoud. Inlichtingen gemeente Politie. De bijen op reis. Het spreekwoord zegt „Wie goed wil bijen, moet wei-en en hei-en." In het voorjaar met de byen naar de wei de fruitboomgaarden en in het najaar tusschen de twee Lieve Vrouwen dat is tusschen 15 Augustus en 8 September met de bijen naar de heide. Onze imkers hebben alle hoop op een goed honingjaar, want de heide staat mooi en in vollen bloei. Indien er nu nog een paar weken mooi weer by komt, dan zullen de verwachtingen wel vervuld worden. Overdekte speelplaats te Castenray Gisteren had ten Raadhuize de aanbesteding plaats van den bouw eener overdekte speelplaats aan de school te Castenray. Ingeschreven werd G. Rutten, Oirlo f 1035 J. Houwen, Oirlo f 1000 H. Oudenhoven Lzn., Venray f 990 G. Verstralen, Venray f 986 Th. Maassen, Venray f 944 Gebr. Spee, Venray f 922 B. Gielen, Merselo f 888 P. Potten, Venray f 877 Dinghs, Castenray f 860 F. Verstraelen, Blitterswijk f 859 P. Vollenberg, Venray f 832 L. Maassen, Venray f 820 WANSSUM. Bij de werkzaam heden in de gebouwen van de Ver eeniging Landbouwbelang alhier, had de werkman H. B. bet ongeluk een zak lijnkoeken op zyn voet te krijgen. Dr. v. Bracht verleende de eerste hulp en constateerde dat B. zijn groote teen gebroken had. - De plechtige installatie van onzen burgemeester, als burgemees ter te Meerlo, zal plaats hebben op 1 September a.s. OVERLOON. Zondag a.s. en vol gende dagen is het weer kermis in ons dorp. Terwijl bakkers, slagers en caféhouders goed voor de kermis gasten hebben gezorgd, is er op een drietal plaatsen gelegenheid tot dansen. Voor de jeugd is een draai molen en luchtschommel geplaatst. Jonge Boeren en Tuinders Kring Horst. Op Dinsdag 31 Aug. zal een alge- meene vergadering gehouden worden te Horst in de Patronaatszaal van de afdeelingen Jonge Boeren en Tuinders met den Kring Horst. Schippersknecht verdronken. Maandagmorgen om half elf is een ongeveer 35-jarige schippersknecht van het sleepschip „Judia", dat te Well (L.) stroo lag te laden, bij het scheppen van water over boord ge vallen en verdronken. De man laat een vrouw en een kind achter- Vrouw door auto gegrepen. Donderdagmiddag is te Well op den rijksweg Venlo—Nijmegen de 65-jarige vrouw Broekmans, die on voorzichtig overstak, door een uit de richting Venlo komende auto, bestuurd door den heer Van der W. uit Nieuwerkerk aan den IJssel, aangereden. De vrouw bekwam in wendige kneuzingen, een dubbele rechter beenbreuk en een lichte her senschudding en werd in zeer ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Men vreest voor haar leven. Bakkerijbrand. Door onbekende oorzaak ontstond Woensdag brand in het woonhuis annex bakkerij van den heer Freriks, gelegen in de Loevestraat te Horst. Het vuur woedde met buiten gewoon groote felheid, temeer waar boven de bakkerij een opslagplaats van ruwe olie was. De bakkerij met den geheelen inventaris brandde dan ook geheel uit. De motorspuit van Hcrst, welke zeer krachtdadig op trad, wist het woonhuis, waarvan de kap reeds brandde en het aangren zende perceel van den aannemer Hoebers, te behouden. De bakkerij en de inventaris waren verzekerd. Koopman bestolen. De koopman P. uit Roermond, die dezer dagen te Tienray vertoefde en aldaar overnachtte, kwam 's mor gens tot de minder aangename ont dekking, dat hy bestolen was. Onbekende dieven hadden hem ge durende den nacht een pak van zijn rijwiel gestolen, inhoudende stof voor drie overjassen en vier costuums. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. Tarwe-oogst 1937. Telers, welke tarwe van oogst 1937 wenschen te leveren aan de G.T.O. in de eerste helft van September 1937, die zich vóór 5 September 1937 te melden bij de plaatselijke Uit voerders van den G.T.O. De regeling blyft overigens geheel dezelfde als bij oogst 1936. De richtprijs van tarwe is voor oogst 1937 met f 0.25 per 100 Kg. verhoogd, zoodat de aanbetalings- prijzen waarschijnlijk voor de eerste volle week van September zullen worden per 100 Kg. voor A 1 f 9.65, B 1 f 9.30, C 1 f 8.95, A 2 f 9 50, B 2 f 9.15, C 2 f 8.80. Deze prijzen worden verder elke week met f 0.03 per 100 Kg. verhoogd. Ofschoon binnenkort aan alle telers by circulaire de voorschriften en regelingen zullen worden toegezon den, worden de tarwetelers er thans reeds op attent gemaakt, dat het den telers niet is toegestaan, behalve voor zaaizaad, zelf geteelde tarwe te verkoopen buiten de G.T.O. Behalve de zelf benoodigde tarwe voor zaaizaad en eigen gebruik in de huishouding en bedrijf en de voor verkoop bestemde zaaitarwe, dient dus alle tarwe uitsluitend by de G.T.O. te worden ingeleverd. De Gewestelijke Tarwe Organisatie voor Limburg. Boerenwagen door sneltrein gegrepen. Op den onbewaakten overweg tus schen Geleen en Spaubeek zijn Woensdagmiddag de boerenarbeider Jaspers en het 5-jarig zoontje van den heer Peters, bij wien Jaspers in dienst is, op wonderbaarlijke wyze aan den dood ontsnapt- De boerenwagen, waarop beiden waren gezeten, werd door een uit de richting Heerlen komenden sneltrein gegrepeD en volkomen versplinterd, terwijl Jaspers en het jongetje door den trein werden weggeslingerd. J. kwam er vrijwel zonder letsel af, terwijl het kind een arm brak. Na door een geneesheer verbonden te zijn, werd hy voorloopig naar de ouderlijke woning overgebracht. Viering veertigjarig bestaans- feest. De R. K. Onderwijzersbond in het bisdom Roermond heeft Dinsdag op feestelijke wijze den dag herdacht, dat hij voor 40 jaren werd opgericht. In dien tyd heeft de Bond onein dig veel goeds kunnen doen in het belang van de opvoeding der Lim- burgsche jeugd en ook voor de geestelijke en stoffelijke belangen zijner leden. Op dit feit hebben de verschillende sprekers waaronder ook Z. H. Exc. mgr. Lemmens, op dien dag gewezen. Dat de hoogste gees telijke en wereldlijke autoriteiten het goede werk van den R. K. O. B. erkennen en waardeeren kwam wel op voortreffelijke wijze tot uiting door het feit dat Z. H. de Paus den voorzitter de heer Wijnen, begiftigde met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" en H. M. de Koningin hem de onderscheiding verleende van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In den persoon van den heer Wijnen wordt tegelijk de geheele Bond geëerd Op weg naar Spanje. De heer S- wonende aan den Maas- trichterweg te Roermond liet Dins dagnacht de politie waarschuwen dat zich een indringer in zijn woning bevond. De politie trof daar bij haar onderzoek inderdaad een jongeman aan, die voorgaf te zyn L. H. S., woonachtig te Nijmegen. Hij ver klaarde deze woning te zijn binnen gedrongen uitsluitend om een slaap gelegenheid te vinden. Hij was reeds acht dagen van huis op weg naar Spanje. Zoover kon worden gecon stateerd, werd in de woning van S. niets vermist en aangezien op het jongmensch ook niets werd bevon den, dat van diefstal afkomstig kon zyn, werd hij als minderjarige ter beschikking van den commissaris van polite gesteld. Timmerman van een steiger gevallen. Dinsdagmiddag is bij de restauratie werken aan de R.K. kerk te Meersen een ernstig ongeluk gebeurd. Op een 28 meter hoogen steiger was de 33- jarige timmerman J. A. Smeets, wonende te Meersen, bezig met het verrichten van herstellingswerken aan deze kerk. Door onbekende oor zaak stapte S. plotseling mis en stortte omlaag. Hij kwam met zijn rug op een hoop bouwmaterialen terecht. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. S. is gehuwd en vader van zes kinderen. Waterschap d. N.- Limburgsche beken ten Westen der Maas. EENIGE AANWIJZINGEN VOOR DE BINNENKORT TE HOUDEN VERKIEZING. De voorbereidingen door het voorloopig bestuur van het Waterschap der Noord-Lim- burgsche beken ten Westen der Maas getroffen voor de verkiezing der hoofdingelan den, zijn momenteel in een zoo vergevorderd stadium, dat men binnen niet al te langen tyd, waarschijnlijk midden October, die verkie zingen kan tegemoet zien. Het leek ons niet ondienstig, t.a.z. der vele belanghebbenden in deze streken om aangaande deze verkie zingen de loop van zaken te publi- ceeren. DE INDEELING VAN HET WATERSCHAP. Het Waterschap der Noord-Lim- burgsche beken ten Westen der Maas is ingedeeld in zeven kiesdistricten, t.w. Venray, Sevenum, Horst, Meerlo, Maasbree, Helden en Wanssum. Naar gelang de grootte van het onder dit waterschap vallende grond gebied hebben uit die kiesdistricten verkiezingen als hoofdingeland plaats Venray krijgt daardoor 10 hoofd ingelanden Sévenum 6Horst 5 Meerlo 1Helden 1Maasbree 1 en Wanssum 1. Het totale bestuur van het water schap zal dus bestaan uit 25 personen. Deze 25 ingelanden zoo luidt de officieele titel zullen uit hun midden een dagelijksch bestuur kiezen. Om tot lid van het dageljjksch bestuur gekozen te worden moet de betreffende wonen binnen 't gebied van 't waterschap. De grenzen van het waterschap zyn bepaald door de Prov. Staten van Limburg. Om als hoofd-ingeland gekozen te worden geldt niet de verplichting van wonen binnen 't gebied van 't waterschap. Dus b.v. iemand, die woont in Amsterdam en grond heeft in Limburg, welke vallen onder dit waterschap, kan gekozen worden tot hoofd-ingeland, doch kan nooit zitting hebben in 't dagel. bestuur. De voorzitter van het waterschap wordt benoemd door Ged. Staten van Limburg. Deze voorzitter moet wo nen binnen 't gebied van 't water schap, doch behoeft geen ingeland te zyn. De voorzitter en ook de hoofd-ingelanden worden voor 6 jaar benoemd en gekozen. De thans ge kozenen treden echter voor de eerste maal af op 1 Juni 1941. WIE HEBBEN STEMRECHT? Stemrecht hebben allen, die f 3 of meer betalen aan waterschapslasten. Stemgerechtigd-ingeland wordt men echter pas wanneer men minstens f 3 moet betalen. By deze stemming voor de hoofd ingelanden geldt het meervoudig stemrecht- Hoe meer iemand moet betalen aan waterschapslasten, hoe meer stemmen die persoon kan uit brengen; De indeeling hiervan is als volgt le van f 3 tot f 15 1 stem; 2e van f 15 tot f 20 2 stemmen; 3e van f 30 tot f 50 3 stemmen; 4e van f 50 tot f 100 4 stemmen 5e van f 100 tot f 150 5 stemmen; 6e van f 150 tot f 200 6 stemmen; 7e van f 200 tot f 275 7 stemmen; 8e van f 275 tot f 350 8 stemmen; 9e van f 350 tot f 500 9 stemmen; 10e van f 500 of meer 10 stemmen. WAAR MOET MEN STEMMEN Stemmen moet men in de ge meente waar de betreffende woont, indien de woonplaats gelegen is bin nen 't gebied van 't waterschap. Wanneer de stemgerechtigde echter woont buiten 't gebied van 't water schap, dan moet hij stemmen in die gemeente, waar zyn gronden liggen, waaraan hy het grootste gedeelte van zijn stemrecht ontleend. Laat ons als voorbeeld nemen weer iemand uit Amsterdam, heeft gronden liggen in Horst, Wanssum en Helden. Heeft die persoon b.v. de meeste grond in Wanssum, waaraan hij voor het grootste gedeelte zyn stemrecht ontleend, dan zal hij moeten stemmen in 't district Wans sum. De stemming is niet verplichtend. Voor deze stemming heeft ook ^een oproeping plaats. De juiste datum der stemming zal in de betreffende gemeenten op de gebruikelijke ma nier worden aangekondigd. Er zal dan gelegenheid voor te stemmen gegeven worden van vm. tot nam. 4 uur. De leden der stembureaux voor de 7 gemeenten zijn bereids reeds door het voorloopige bestuur van 't wa terschap benoemd. De stemming zal een geheel vry karakter dragen, want er heeft geen candidaatsteliing plaats. Gekozen zijn diegene welke ^3e meeste stemmen hebben. Niet onbelangrijk is verder nog t.a.z. van de stemming het volgende Er mag bij volmacht gestemd wor den. Die volmacht moet schriftelijk zijn. De gevolmachtigde moet die op het stembureau overleggen. Ten hoogste mag men echter maar twee volmachten hebben. De betreffenden ontvangen op de stembureaux een blanco briefje. Hierop moeten zij dan de namen plaatsen van de personen welke zij als hoofdingeland van hun district wenschen. In Venray mag men dus 10 namen op het briefje plaatsen. In Sevenum 6, Horst 5, Wanssum 1, Meerlo 1, Helden 1. DE TAAK DER HOOFDIN GELANDEN. De taak der hoofdingelanden kan men het beste vergelijken met de werkzaamheden van de raad eener gemeente. Zij zullen een paar malen per jaar by elkaar komen. Hun bevoegdheid strekt zich o.m. uit in het vaststellen der omslagen en betalingstermijnen. N.V.C. Ernstig verkeersongeval te Vortum. Zondagmorgen is de 14jarige De Haas door een luxe-auto van Ge- boers uit Cuyk aangereden en van zyn rijwiel geslingerd. De jongen werd de ouderlijke wo ning binnengedragen, waar de ont boden geneesheer een been- en een armbreuk constateerde. Hij is naar het ziekenhuis te Boxmeer overge bracht. De Lourdes-pelgrims terug. Woensdagnamiddag is de Nationale Nederl. Lourdes-bedevaart ii ons land na een voorspoedige reis in het vaderland teruggekeerd. Keurig 1 Voor den kantonrechter te Boxmeer hebben zich naar het E. D. weet te melden te verantwoorden gehad omdat zij onder de gemeente Velp (N.-Br.) te laat in een café hebben vertoefd, een advocaat, een Tweede Kamerlid, een lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant en twee groot-industrieelen uit Eindhoven. De heeren waren bekeurd, door een wachtmeester van de marechaus- sée te Grave, tegenover wien zy zich zéér onbehoorlijk gedroegen. De advocaat, die de meeste praat jes heeft gehad, werd conform den eisch van den ambtenaar van het O.M. veroordeeld tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De andere heeren kwamen er af met een geldooete van f 15 subs. 15 dagen hechtenis. Op z'n vrouw geschoten. Diasdagavond is door de gemeente politie te Oss gearresteerd de 35- jarige arbeider K. wonende aan de Mikkeldonschestraat aldaar verdacht van een revolveraanslag op zyn echtgenoote. De schoten misten echter hun doel en de vrouw vluchtte hevig gillend de straat op en zocht toevlucht by de buren. K. is nog pas kort geleden voor een dergelijk feit tot voorwaardelijke gevangenisstraf verooordeeld. Dc nood van den slager. In Den Haag werden in de laatste tien weken 45 slagerijen gesloten. Dit jaar verdwenen te Rotterdam reeds 92 slagerswinkels. De eigenaars verhuren zich als knecht of zoeken steun by Maatschappelijk Hulpbetoon, een modern woord voor armenzorg. De oorzaak van den ondergang wordt geweten aan de crisisheffingen, aan de stijgende vleeschpryzen en aan de verminderde koopkracht van het publiek. Het gemiddelde der rundveepryzen per kilo geslacht gewicht bedroeg, alle heffingen en de omzetbelasting inbegrepen in Maart 1936 58 cent en steeg in Mei 1937 tot 84 cent, een stijging derhalve van bijna 45 pet. En hoe duurder het vleesch wordt, hoe zwaarder de naar den prys berekende crisisheffingen en omzetbelasting drukken. Dit in een tijd, waarin de koop kracht zóó sterk is verminderd, dat er in tallooze huisgezinnen aan vleesch eten niet meer kan worden gedacht. En hoe duurder het vleesch wordt, des te minder gezinnen zullen nog vleesch op tafel zien. Van Maart 1936 tot Mei 1937 liep het vleesch- verbruik met 20 pet. terug. Geraamte gevonden onder Deurne. Men meldt uit Deurne, dat langs den weg van Vlierden naar Liessel door ter plaatse werkende landarbei ders een geraamte opgegraven is. De toestand, waarin de mensche- lyke beenderen verkeeren wyst erop dat we hier met een zeer oud ge raamte te doen hebben. Uit de stand waarin het gevonden werd meent men te kunnen opmaken, dat deze persoon indertijd in gebukte houding begraven werd. By het lijk werd een half vergaan mes gevonden. Crisisheffing verminderd. In verband met den noodtoestand in het slagersbedryf is een spertijd ingesteld voor de vestiging van nieuwe zaken, terwijl de crisishef fing op rundvleesch wordt gehal veerd. De beschikking van den minister van economische zaken, waarbij is bepaald, dat voorloopig zonder zyn vergunning geen inrichting zal kun nen worden gevestigd waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend, is reeds Donderdag in werking getreden. De verlaging van de crisisheffing op vleesch van 10 op 5 pet. is met in gang van gister Vrijdag, in werking getreden. Een merkwaardige geschiedenis. Er is melding gemaakt, dat er een -geschil was gerezen tusschen dr. Deterding en de Veehouderijcen trale over den prijs van door hem gekochte varkens. Het gevolg daar van was, dat de CeDtrale een bedrag van meer dan honderdduizend gulden moest terugbetalen. Het Hbld. weet over deze affaire nog verschillende merkwaardige din gen te vertellen. In December contracteerde dr. Deterding met Regeeringscommissa- ris Louwes de overneming van 30.000 varkens van geruid ield 120 kilo tegen een prys van veertig cents per kilo levend gewicht of zooveel minder als waarvoor in dezelfde periode varkens aan een ander zou den worden geleverd voor export. Twee maanden daarna, gedurende welken tyd de prijzen het tegendeel van een daling te zien hadden ge geven, werden aan een bepaalde firma varkens overgedragen, bestemd voor export naar Zwitserland. De ,enkele duizenden" waren er rond 6000 en de „iets lagere prijs" bedroeg vier en derlig cent per kilo levend gewicht en bovendien werd 4 kilo korting toegestaan per varken. Dr. Deterding betaalde dus voor een varken van 120 kilo een prijs van f 48, doch bedoelde firma be hoefde slechts f 39.50 te betalen. Dr. Deterding moest derhalve f 8.50 of 22 pet. méér per varken betalen dan de bedoelde firma. Naderhand kwam dit toevallig aan het licht, doordat een crisis- ambtenaar een factuur voor een andere firma in een envelop bestemd voor 't bureau van dr. Deterding sloot en verzond. Deterding was over een en andar terecht zeer verbolgen en heeft toen persoonlijk ingegrepen en den aan vankelijk weifelenden Regeerings- commissaris mondeling voor een alternatief gesteld, waarvan de eene helft was, dat deze zou goedkeuren, dat van de nog openstaande vor deringen van het Landbouwcrisis fonds op dr. Deterding voor andere producten, een bedrag zou worden ingehouden van ruim een ton. Het „bevredigende" van het resul taat dezer „besprekingen" was o.a. dat dr. Deterding de vlotheid had, het prijsverschil te deelen en dus genoegen te nemen met een prijs van 37 ceni en dat hij de Rotter- damsche conditiën van 4 kilo korting buiten geding liet, opleverende dus een terugstorting van rond f 110.000 Hy had met evenveel recht ruim het dubbele kunnen terugeischen en ook dat zou hem dan moeten zyn toegestaan. Van kwaad tot erger met de Varkenshouderij. We hebben dezer dagen onder het opschrift „Is dit waar een bericht overgenomen uit De Vee- en Vleesch- handel, waarin werd medegedeeld, dat aan Nederland door Engeland verzocht was van 23 Juli tot 20 Augustus een extra contingent van 500.000 K.G. bacon te leveren. Het is te begrypen, dat de var kenshouders dit extra voordeeltje graag zouden verdiend hebben. Engeland is een goede afnemer en de export er heen is loonend. Nederland heeft echter moeten bedanken voor dit buitenkansje. De Ned. Veehouderij-centrale deelde mede dat in ons land geen varkens beschikbaar zyn voor extra-contin genten. Het is in Nederland beroerd ge steld met de varkenshouderij, die sterk aan banden is gelegd door allerhande crisismaatregelen. Dat er voor extra-contingenten geen materiaal meer voorhanden is, is jammer genoeg. Het bewijst, dat men door de regeeringsmaatregelen zoover gekomen is, dat er geen spe ling meer is en men zich aan de huidige situatie van vraag en aan bod heeft vastgelegd. Maar dat is nog te begrypen. Op zoo'n extra- contingent had men nu eenmaal niet gerekend. Maar er is nog iets anders en dat achten we tienmaal erger dan het ontsnappen van dit voordeeltje. Het volgende geval wijstin die richting,

Peel en Maas | 1937 | | pagina 2